Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-08, 00:27
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Εξατμιση νερου

Διαβασα σε ενα ποστ οτι αν τωρα που πλησιαζει καλοκαιρι βαλουμε ανεμηστηρακια θα εχουμε μεγαλη εξατμιση νερου και θα πρεπει να το συμπληρωνουμε με απιονησμενο για να μην ανεβαινει η σκληροτητα του.
Επισης στην εξατμιση που συμβαινει τωρα τον χειμωνα εγω παντα συμπληρωνα νερο απο την βρυση πριν κανω την καθιερωμενη αλλαγη νερου.
α)Υπαρχει καποια διαφορα στις παραπανω μεθοδους και ποια ακριβως ?
β)στο απιονισμενο νερο που θα βαλω (αν χρειαστει) πρεπει να βαλω και σαυτο αντιχλωριο?
γ)ποια η ουσιαστικη διαφορα του απιονισμενου απο της βρυσης ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-08, 00:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το πρόβλημα εστιάζετε κυρίως στο οτι το νερό εξατμίζετε και τα άλατα μένουν!
Επομένως έχουμε αύξηση της σκληρότητας (ή της αλατότητας) του νερού που μένει μέσα στο ενυδρείο!
Αν λοιπόν προσθέτουμε νερό το οποίο επίσης περιέχει άλατα τότε η σκληρότητα ανεβαίνει σταδικά και αρκετά.
Στο αποιονισμένο αν και δεν έχω μετρήσει δεν χρειάζετε νομίζω αντιχλώριο, όμως καλού κακού εγώ προσωπικά θα έβαζα.

Η άλλη λύση βέβαια είναι η χρήση της Α.Ο. όπου μακροπρόθεσμα κάνεις απόσβεση μια και το αποιονισμένο δεν είναι και τόσο φθηνό τελικά.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-08, 01:12
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Το απιονισμενο ειναι σαν να λεμε ενα νερο με ουδετερο πεχα?Θα μπορουσαμε σαν λυση στο παραπανω να κανουμε καπου καπου μεγαλες αλλαγες νερου περα απο τις καθιερωμενες?Το λεω αυτο γιατι καποιος μπορει να μην θελει να βαζει απιονισμενο αλλα ουτε και ΑΟ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-08, 01:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μια μεσοβέζικη λύση είναι να συμπληρώνεις το νερό της εξάτμισης με νερό βρύσης και μετά να κάνεις αλλαγή! Όμως και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι το επιθυμητό και θα έχεις αύξηση της σκληρότητας.

ΡΗ και σκληρότητα δεν είναι και τόσο συναφή.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-08, 11:43
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

¶μα πριν κάνουμε αλλαγή νερού προετοιμάζαμε το νερό σε δοχείο με τύρφη ώστε να μαλακώσει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-08, 13:24
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
¶μα πριν κάνουμε αλλαγή νερού προετοιμάζαμε το νερό σε δοχείο με τύρφη ώστε να μαλακώσει?
Και αυτο ειναι μια λυση!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-08, 21:21
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Όταν λέμε τύρφη, εννοούμε την κλασική τύρφη που αγοράζουμε από τα γεοπονικά καταστήματα για τις γλάστρες μας; Εννοώ για τα κανονικά φυτά;

Και αν ναι, τι αναλογίες χρησιμοποιούμε για πετύχουμε το επιθημητό αποτέλεσμα; Υπάρχει κάποια μέθοδος υπολογισμού;
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-08, 21:24
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ο μονοδρομος λεγεται ΟΣΜΩΣΗ....αγαπητε κωστα μας...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-08, 00:49
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε τύρφη, εννοούμε την κλασική τύρφη που αγοράζουμε από τα γεοπονικά καταστήματα για τις γλάστρες μας; Εννοώ για τα κανονικά φυτά;

Και αν ναι, τι αναλογίες χρησιμοποιούμε για πετύχουμε το επιθημητό αποτέλεσμα; Υπάρχει κάποια μέθοδος υπολογισμού;
Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την λύση? Υπάρχει διαφορά κόστους? Αξίζει τον κόπο?

Συνήθως μιλάμε για τύρφη από πετ. (Για αναλογίες είναι λίγο σύνθετο το θέμα).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-04-08, 07:22
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
ο μονοδρομος λεγεται ΟΣΜΩΣΗ....αγαπητε κωστα μας...
Φίλτατε, μεσιέ Κώστα! Το ξέρω οτι είναι μονόδρομος. Αλλά το έχουμε συζητήσει ξανά και αν θυμάσαι σου είχα πει οτι είναι λίγο μπερδεγουει η κατάσταση για να βάλω όσμωση.
Χώρια του οτι αν σκεφτούμε το πόσο νερό "πετάμε" ενω από την άλλη δεν έχουμε νερό να πιούμε.......νομίζω πως χρειαζόμαστε κάτι εναλλακτηκό!

Αποψή μου πάντα!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-08, 09:38
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

η τυρφη απο γεωπονικα ειδη ειναι σε σακια μπαλες και κοστιζουν 13 ευρω ομως ειναι σαν χωμα ψιλη και δεν γνωριζω εαν κανει.
Παντως εαν μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε για προετοιμασια νερου η σαν υποστρωμα ειναι πολυ οικονομικη.
Τα φωτα σας οσοι εχετε επιχειρησει
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-08, 10:32
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Το βασικο ερωτημα για εμενα ειναι αν ειναι 100% καθαρη τυρφη ή ειναι εμπλουτισμένη με τιποτα λιπασματα, ιχνοστοιχεια, μυκητοκτονα κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-04-08, 00:56
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το απιονισμενο ειναι σαν να λεμε ενα νερο με ουδετερο πεχα?
Το ουδέτερο ph είναι το 7. Το απιονισμένο έχει γύρω στο 4 κι άρα είναι όξινο.
Περισσότερο ταιριάζει να πούμε ότι είναι νεκρό νερό.

Για το ph δες στο link: http://el.wikipedia.org/wiki/PH
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-04-08, 03:01
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μεσοβέζικη λύση είναι να συμπληρώνεις το νερό της εξάτμισης με νερό βρύσης και μετά να κάνεις αλλαγή! Όμως και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι το επιθυμητό και θα έχεις αύξηση της σκληρότητας.
Τσάμπα κόπος νομίζω είναι αυτό.. Δεν πρέπει να κάνει σημαντική διαφορά, η αύξηση της σκληρότητας είναι αναπόφευκτη..

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι (γιατί σιγά σιγά πρέπει να ετοιμάζομαι κι εγώ με τα ανεμιστηράκια μου.. πολύ το καθυστερώ..): Αν έχεις π.χ. ένα μόνο ανεμιστηράκι (για μικρό ενυδρείο, και όχι τραγικά μεγάλες θερμοκρασίες στο χώρο), προς τα μέσα δεν το βάζεις να φυσάει? Αν λοιπόν υπάρχει καπάκι, ένα μεγάλο μέρος του εξατμιζόμενου νερού, δε θα υγροποιείται στο καπάκι και θα επιστρέφει στο ενυδρείο?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ουδέτερο ph είναι το 7. Το απιονισμένο έχει γύρω στο 4 κι άρα είναι όξινο.
5.65 για την ακρίβεια, έχει να κάνει με το CO2 της ατμόσφαιρας, που διαλύεται μέσα στο νερό.. Αν δεν υπήρχε CO2, θα ήταν όντως 7..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-04-08, 04:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
... Αν έχεις π.χ. ένα μόνο ανεμιστηράκι (για μικρό ενυδρείο, και όχι τραγικά μεγάλες θερμοκρασίες στο χώρο), προς τα μέσα δεν το βάζεις να φυσάει? Αν λοιπόν υπάρχει καπάκι, ένα μεγάλο μέρος του εξατμιζόμενου νερού, δε θα υγροποιείται στο καπάκι και θα επιστρέφει στο ενυδρείο?
Αν γινεται αυτο τοτε πως πεφτει η σταθμη του νερου?


Παράθεση:
"¶μα πριν κάνουμε αλλαγή νερού προετοιμάζαμε το νερό σε δοχείο με τύρφη ώστε να μαλακώσει?"
Το ερωτημα ειναι αν πρεπει το νερο που αξατμιζεται να αντικαθιστουμε με απιονισμενο ή οχι.
Και αυτο για να μην ανεβαινει η ποσοτητα του αλατιου μεσα στο ενυδρειο στο τελος.
Το νερο μαλακωμενο με τυρφη οπως λεει πιο πανω ο φιλος alexinio δεν εχει αλατι μεσα? με το μαλακωμα "φευγει" και το αλατι?
Ρωταω γιατι προετοιμαζω νερο με τυρφη και μηπως βαζω τζαμπα απιονισμενο νερο για την εξατμιση.

Μετρησα το απιονισμενο απο lidl (με υγρα της APi) και ειχε
θερμοκρασια: 23C
pH: <6 (δεν δειχνει πιο κατω)
kH: 1
gH: 3
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO3: 0
TDS: 10

Θελει λοιπον προσοχη στο μιγμα που θα κανουμε γιατι μπορει να βαζουμε μεν το απιονισμενο νερι χωρις αλατι, αλλα βαζουμε νερο με πολυ διαφορετικες τιμες σε σκληροτητα και οξυτητα.
Και υποτιθεται οτι το νερο που βαζουμε πρεπει να ειναι ιδιων τιμων με του ενυδρειου.
Κανω καπου λαθος στο συλλογισμο μου?
Τι κανουμε λοιπον γι'αυτη τη περιπτωση?
Θα μου πεις δεν ειναι πολυ το νερο της εξατμισης?
Ε, σε ενα μεγαλο ενυδρειο μπορει να ειναι αρκετα λιτρα την ημερα το καλοκαιρι.
Αν υποθεσουμε οτι ενα 300αρι χανει 10 λιτρα την ημερα το καλοκαιρι.
και το νερο ειναι ph 6,5 gH 7 kH 3 και TDS 120, τι μιξη φτιαχνουμε και απο τι νερο?
σε Απιονισμενο και βρυσης?
σε ΑΟ και βρυσης?


Αν ξεχναω καποιους παραγοντες συμπληρωστε τους παραδειγματικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-04-08, 08:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
5.65 για την ακρίβεια, έχει να κάνει με το CO2 της ατμόσφαιρας, που διαλύεται μέσα στο νερό.. Αν δεν υπήρχε CO2, θα ήταν όντως 7..

5.65? Ακριβεια?
Το καθαρο απεσταγμενο νερό εχει μηδενικη ικανοτητα buffer οποτε μπορει να μεταβαλει το ph του προς οποιαδηποτε κατυεθυνση (αλκαλικο - οξινο).
Πρακτικά η ιδια η μετρηση το επηρεαζει.
Επι της ουσιας, το αποσταγμενο νερό εχει αδιαφορο/αγνωστο ph και περνει αμεσως την τιμή του ph του υγρου στο οποίο αναμιγνυεται.
(Σε μεγαλες σχετικα ποσοτητες το μειωνει, λογω αραίωσης αλλα αυτό ειναι αλλο θεμα.)

Οσο για το νερο της αναπληρωσης, καθαρο νερο οσμωσης και μονον. Καμμια αναμειξη δεν χρειαζεται.
Το μαλακωμενο νερό με τυρφη εχει απλως χαμηλοτερη σκληροτητα, ομως και αυτό τελικα θα ανεβασει τη σκληροτητα. (με αργοτερο ρυθμο σε σχεση με το αν βαζαμε βρυσης)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 26-04-08 στις 17:02
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-04-08, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
....Επι της ουσιας, το αποσταγμενο νερό εχει αδιαφορο/αγνωστο ph και περνει αμεσως την τιμή του ph του υγρου στο οποίο αναμιγνυεται....
(Σε μεγαλες σχετικα ποσοτητες το μειωνει, λογο αραίωσης αλλα αυτό ειναι αλλο θεμα.)
αυτο δεν το ηξερα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Οσο για το νερο της αναπληρωσης, καθαρο νερο οσμωσης και μονον. Καμμια αναμειξη δεν χρειαζεται......
Αν δεν υπαρχει ΑΟ, ποια αλλη λυση υπαρχει?

Ευχαριστω, πολυ καλη πληροφορηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-04-08, 17:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν δεν υπαρχει νερό απο Α/Ο - απεσταγμενο, τοτε η μονη λυση ειναι οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου να γινονται δυο φορες, απο 50%. (ακομα καλυτερα, 3 απο 33%).
Αυτο πρακτικως θα επαναφερει τη σκληροτητα σε οτι εχει το νερό βρυσης, καθοτι ειναι σχεδον ισοδυναμο με 100% αλλαγη νερού....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-04-08, 17:24
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
5.65? Ακριβεια?
Το καθαρο απεσταγμενο νερό εχει μηδενικη ικανοτητα buffer οποτε μπορει να μεταβαλει το ph του προς οποιαδηποτε κατυεθυνση (αλκαλικο - οξινο).
Ακριβώς λόγω της μηδενικής ικανότητας buffer, το pH του αποσταγμένου νερού καθορίζεται (θεωρητικά τουλάχιστον, γιατί πρακτικά, έχεις απόλυτο δίκιο, το επηρρεάζει ακόμα και η ίδια η μέτρηση) από τη συγκέντρωση του διαλυμένου CO2, που και πάλι θεωρητικά εξαρτάται μόνο από την πίεση του CO2 στην ατμόσφαιρα.. To 5.65 προκύπτει από τους σχετικούς θεωρητικούς υπολογισμούς, δεν είναι δικό μου, στη wikipedia το είχα βρει, αν θέλεις, θα ξαναψάξω καλύτερα, και θα το ξαναβρώ..

Προφανώς το pH του αποσταγμένου νερού δεν έχει κανένα πρακτικό παρά μόνο θεωρητικό ενδιαφέρον (είναι ωραίοι οι υπολογισμοί, διδακτικοί, γιατί βλέπεις τις σταθερές διάλυσης κ.τ.λ.).. Επί της ουσίας, όπως λες κι εσύ, μπορούμε να πούμε ότι στις περιπτώσεις που μας ενδιαφέρουν, το αποσταγμένο νερό παίρνει (προσεγγιστικά) την τιμή του pH του υγρού με το οποίο αναμιγνύεται..

Αυτό μάλλον απαντάει και στην ερώτηση του delta66.. ΟΚ, το απιονισμένο του lidl, δεν έχει GH=KH=0, αλλά και πάλι η ικανότητα buffering είναι πρακτικά ελάχιστη, οπότε το νερό αυτό παίρνει αυτομάτως επί της ουσίας το pH του ενυδρείου.. Όσο για τις διαφορετικές σκληρότητες, ισχύει ακριβώς αυτό που λες για το αλάτι.. Και τα GH, KH, άλατα μετράνε! ¶ρα προσθέτωντας καθαρό νερό, δε μειώνεις τη σκληρότητα, αλλά επαναφέρεις την αυξημένη σκληρότητα στα φυσιολογικά της επίπεδα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γινεται αυτο τοτε πως πεφτει η σταθμη του νερου?
Αυτό που βλέπω είναι ότι κάθε πρωι, στο καπάκι του ενυδρείου υπάρχουν υδρατμοί.. (αλήθεια, γιατί συμβαίνει αυτό?) Επιστρέφουν όμως στο ενυδρείο, και η στάθμη δε μεταβάλλεται.. Όταν φεύγω και αφήνω το καπάκι ανοιχτό για να βάλω την ταϊστρα, τότε μετά από μερικές μέρες, η στάθμη κατεβαίνει.. ¶ρα χάνεται νερό λόγω εξάτμισης και ανοιχτού καπακιού.. Το θέμα είναι τι θα γίνει με το ανεμιστηράκι.. Αν το βάλω να φυσάει προς τα μέσα, και ανοίξω στο καπάκι μικρές γρίλλιες σε κάποια σημεία, για να φεύγει ο αέρας, δε θα κρατάω τους υδρατμούς από το εξατμιζόμενο νερό? (εξάτμιση είναι προφανές ότι θα συμβαίνει, καθώς χωρίς εξάτμιση δεν έχεις και πτώση θερμοκρασίας! απλά ό,τι εξατμίζεται θα επιστρέφει..) Δεν ξέρω, το έχει δοκιμάσει κανείς?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 26-04-08 στις 17:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-04-08, 18:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν υπαρχει νερό απο Α/Ο - απεσταγμενο, τοτε η μονη λυση ειναι οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου να γινονται δυο φορες, απο 50%. (ακομα καλυτερα, 3 απο 33%).
Μπερδευτηκα.
Οταν λες δυο φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου απο 50%, εννοεις 50% του νερου που αλλαζω και οχι του νερου του ενυδρειου.
Δηλαδη : εχω 150 λιτρα νερο και αλλαζω το 1/3 την εβδομαδα ισον με 50 λιτρα αλλαγης.
Προτεινεις ? να αλλαζω δυο φορες την εβδομαδα απο 25 λιτρα ?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο πρακτικως θα επαναφερει τη σκληροτητα σε οτι εχει το νερό βρυσης, καθοτι ειναι σχεδον ισοδυναμο με 100% αλλαγη νερού...
Υποτιθεται ομως οτι προετοιμαζω νερο σε βαρελι με τυρφη, για να ειναι πιο μαλακο και οξινο απο της βρυσης.
Κατι δεν καταλαβα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-04-08, 19:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εννοω οτι βγαζουμε το 50%, ξαναγεμιζουμε με βρυση, ξαναβγαζουμε 50% ξαναγεμιζουμε με βρυση.... (ισχυει οτι 2 αλλαγες 50% ειναι σχεδον ισοδυναμες με 1 του 100%, η αλλιως 100 αλλαγες του 1% ειναι ισοδυναμες με 1 του 100%)

Το πιο μαλακο νερό θα συνεισφερει λιγοτερα αλατα απο οτι της βρυσης, ομως μεσοπροθεσμα προσθετεις συνεχως αλατα που δεν απομακρυνονται, αρα η σκληροτητα παντα θα ανεβαινει ετσι...

Η κεντρικη ιδεα ειναι να προσθετουμε νερό χωρις αλατα ωστε να επανερχεται η σκληροτητα εκει που ηταν στην αρχή, καθοτι τα αλατα δεν εξατμιζονται.

Οσο για την υγρασια στο καπακι, τωρα που εχει δροσια, το νερό κρυωνει και υγροποιειται στα τοιχωματα του καπακιου, το καλοκαιρι ομως κατι τετοιο δεν συμβαινει τοσο ευκολα λογω θερμοκρασιας (γιαυτο και δεν θολωνουν τα τζαμια στα δωματια...). Θεωρητικως αν το καπακι ηταν πολυ μεγαλο θα μπορουσες να ξαναυγροποιησεις το νερο και να το ξαναστειλεις με αγωγους στο ενυδρειο. Ομως για να υγροποιηθει, πρεπει να κρυωσει.... (και οταν λεω μεγαλο, ας πουμε δεκα φορες μεγαλυτερο απο το ενυδρειο....)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-04-08, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Το θέμα είναι τι θα γίνει με το ανεμιστηράκι.. Αν το βάλω να φυσάει προς τα μέσα, και ανοίξω στο καπάκι μικρές γρίλλιες σε κάποια σημεία, για να φεύγει ο αέρας, δε θα κρατάω τους υδρατμούς από το εξατμιζόμενο νερό? (εξάτμιση είναι προφανές ότι θα συμβαίνει, καθώς χωρίς εξάτμιση δεν έχεις και πτώση θερμοκρασίας! απλά ό,τι εξατμίζεται θα επιστρέφει..) Δεν ξέρω, το έχει δοκιμάσει κανείς?
Και γω πρωτη χρονια θα εχω ανεμιστηρακια με eliwell και απ'οτι εχω διαβασει υπαρχει αρκετη εξατμιση.
Και νομιζω απο αυτα που διαβασα οτι πρεπει να υπαρχει διοδος διαφυγης του αερα για να λειτουργει η ψυξη.
Περσυ με μανιουαλ ανεμιστηρα και ανοιχτο καπακι ειχα σε ενα 45αρι (35 νερο) 2 λιτρα εξατμιση την ημερα.
Να δουμε φετος.
Τα καπακια θα ειναι κλειστα και θα βγαινει ο αερας απο τα ανοιγματα που εχει πισω για τους σωληνες του φιλτρου (juwel 180αρι).
Αν δω τοι χρειαζεται και μεγαλυτερο ανοιγμα, θα ανοιξω την τρυπα της ταιστρας ή θα αφησω χαραμαδα στο φλαπ για να εχω την ταιστρα ετοιμοπολεμη αν χρειαστει.
Τι λετε? καλα τα σκεφτομαι?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο μαλακο νερό θα συνεισφερει λιγοτερα αλατα απο οτι της βρυσης, ομως μεσοπροθεσμα προσθετεις συνεχως αλατα που δεν απομακρυνονται, αρα η σκληροτητα παντα θα ανεβαινει ετσι...

Η κεντρικη ιδεα ειναι να προσθετουμε νερό χωρις αλατα ωστε να επανερχεται η σκληροτητα εκει που ηταν στην αρχή, καθοτι τα αλατα δεν εξατμιζονται.
Δηλαδη τελικα προτεινεις αλλαγη 50% δυο φορες την εβδομαδα με νερο βρυσης?

(ή νερο απο ΑΟ φυσικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-04-08 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-04-08, 19:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κανοντας αλλαγη 100% με οποιοδηποτε τροπο, επαναφερει τη σκληροτητα σε τιμες νερου βρυσης (με νερο βρυσης προφανως οι αλλαγες)...
Το ποσο συχνα, εξαρταται απο την σκληροτητα του νερου συμπληρωσης, την εξατμιση, καθως και τις ανοχες των ψαριων σου..
(πχ ενα ενυδρειο με guppies δεν θα ενοχληθει καθολου αν η σκληροτητα ανεβει απο τη συμπληρωση νερου βρυσης.. το ιδιο ενα ενυδρειο malawi ή taganika..)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-04-08, 20:09
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

με φιλτρο ρυτινης δεν μηδενιζεται η σκληροτητα;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-04-08, 20:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Βεβαιως....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-04-08, 20:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανοντας αλλαγη 100% με οποιοδηποτε τροπο, επαναφερει τη σκληροτητα σε τιμες νερου βρυσης (με νερο βρυσης προφανως οι αλλαγες)...
Το ποσο συχνα, εξαρταται απο την σκληροτητα του νερου συμπληρωσης, την εξατμιση, καθως και τις ανοχες των ψαριων σου..
(πχ ενα ενυδρειο με guppies δεν θα ενοχληθει καθολου αν η σκληροτητα ανεβει απο τη συμπληρωση νερου βρυσης.. το ιδιο ενα ενυδρειο malawi ή taganika..)
Για να λεω οτι μαλακωνω νερο με τυρφη για το ενυδρειο εννοειται οτι τα ψαρια θελουν μαλακο και ελαφρως οξινο.
Αν βαζω απο τη βρυση για λιγοτερο αλατι, τσαμπα εχω το βαρελι για μαλακο?
Το απιονισμενο δηλαδη που ειχα διαβασει για την εξατμιση ειναι λαθος ε?

Γιατι δεν τα λενε απο την αρχη?
Δηλαδη, δεν κανεις τιποτα με τυρφη γιατι το και το, παρε κατευθειαν ΑΟ
Εγω εχω διαβασει : μαλακωμα γινεται με ΑΟ, τυρφη και ρυτινες.
Διαλεξα την τυρφη σαν πιο "οικολογικη".
Και τωρα?
Τσαμπα βαρελια, φιλτρα, ανλτιες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-04-08, 20:19
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

νομιζω και το φιλτρο ρητινης ειναι οικολογικο αφου δεν εχει καθαρο και βρωμικο αλλα μονο μια εξοδο νερου.αν και δεν σε απαλλασει απο χημικα και τα αλλα ασχημα του δικτυου
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-04-08, 20:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Συζηταμε διο διαφορετικα θεματα μαζι..
Το ενα ειναι αν εχεις πειραξει το νερο σου..
Εαν το εχεις πειραξει (πχ με τυρφη) τοτε οπου λεμε νερο βρυσης, εσυ διαβαζε νερο προετοιμασμενο με τυρφη.
Το αλλο ειναι τι κανουμε με την εξατμιση το καλοκαιρι.
Εδω η αντιστροφη οσμωση παραγει σκετο καθαρο νερακι, το οποιο ευκολα αυτοματοποιηται να συμληρωνει και ειναι η ευκολοτερη και καλυτερη λυση στη χρηση...

Βαρελια και αντλιες δεν πανε χαμενα στην οσμωση παντως.
Οσο για την οικολογια του θεματος, η εξατμιση του νερου ειναι προτιμοτερη απο το chiller. Οσο για το πεταμενο νερό της α/ο, μπορεις ανετα να ποτιζεις τις γλαστρες.
Και μπορει να θεωρειται σπατάλη, αλλά η ποσοτητες ειναι μαλλον συγκριτικά μικρές, ειδικοτερα αν μιλαμε για αναπληρωση..
Απο την αλλη, το νερό ειναι ευκολα ανακυκλωσιμο υλικό....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-04-08, 20:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
... Εαν το εχεις πειραξει (πχ με τυρφη) τοτε οπου λεμε νερο βρυσης, εσυ διαβαζε νερο προετοιμασμενο με τυρφη.
ΟΚ. λυθηκε.
Αλλα συνεχιζω να ειμαι σκεπτικος στο θεμα συνολικης αλλαγης 100% νερου την εβδομαδα (50+50%).
Αυτη τη στιγμη ειμαι σε ισορροπια με 33% την εβδομαδα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω η αντιστροφη οσμωση παραγει σκετο καθαρο νερακι, το οποιο ευκολα αυτοματοποιηται να συμληρωνει και ειναι η ευκολοτερη και καλυτερη λυση στη χρηση...
Εννοεις, αυτοματη αλλαγη? (ποσο¤?)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω και το φιλτρο ρητινης ειναι οικολογικο αφου δεν εχει καθαρο και βρωμικο αλλα μονο μια εξοδο νερου.αν και δεν σε απαλλασει απο χημικα και τα αλλα ασχημα του δικτυου
Οι ρυτινες που "τελειωνουν" ομως και πετιουνται? Δεν μολυνουν?
Επισης την τυρφη την επελεξα και για το χρωμα του νερου (απο κατω το δεξι ενυδρειο)
Αν αλλαζα (που σιγα σιγα θα αλλαξω) συστημα, σκεφτομουν να πηγαινα σε τυρφη στο φιλτρο, ρυτινες στη αλλαγη νερου.
Αλλα ακομα ειμαι στο ψαξιμο.

Αυτο που εχει προτεραιοτητα τωρα ειναι τι θα βαζω για να συμπληρωνω το νερο που θα εξατμιζεται, χωρις να αλλαξω τις τιμες του νερου μου. (μαλακο και ελαφρως οξινο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-04-08, 21:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λεω και παλι, οτι η ολικη αλλαγη κανει reset στις σκληροτητες.
Το καθε ποτε θα στο πουν οι μετρησεις.
Τυρφη στο φιλτρο μπορεις παντα να βαζεις, ανεξαρτητως χρησης οσμωσης.
Οι ρητινες μπορει να αναγεννηθουν αλλα δεν ειναι και πολυ οικολογικο και αυτό..
Απλα με τη ζεστη και τους ανεμιστηρες, ενα μεγαλο ενυδρειο (πχ 400 λιτρων) φτανει να θελει 12 λιτρα την ημερα... Εδω χρειαζεται ενας αυτοματισμος με ενα φλοτέρ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χημεια νερου Γιώργος06 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-11-07 14:40
ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΝΕΡΟΥ ΑΠΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗ giannis_neo_iraklio Αρχάριοι γλυκού νερού 1 29-08-07 14:26
Θαμπομα Νερου jim401 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 19-11-06 12:28
Εξατμιση νερου Stilatos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 22-05-06 17:33
ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ CENTAUR Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 17-03-05 11:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09513 seconds with 13 queries