Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 15-07-12, 14:20
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το εχεις ανοιξει και δεν εχει πελτιερ ας πουμε???
Ή εικάζεις...??

Δεν γίνεται να σε πείσουμε, είναι προφανές πια...
Περιμένω να σε πείσει η σίγουρη αποτυχία...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 15-07-12, 14:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-07-12, 14:24
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω ποστάρει ήδη, αλλα δεν με πιστεύουν..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 15-07-12, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω χασει τη μπαλα παντως, δεν ξερω τι υποστηριζει ο καθενας και πως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 15-07-12, 14:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγώ πιστέυω για τον αλέξανδρο, και σύμφωνα με το άρθρο απο τον τσάμη, πως δεν θα δουλέψει λόγω της μικρής ισχύος του συμπιεστή.. Χωρίς να παίρνω και όρκο όμως γιατι δεν το έχω δοκιμάσει..

Για τον τόλη με το ψυγειάκι αυτοκινήτου, λέω ξεκάθαρα πως δεν δουλεύει, αφού το έχω δοκιμάσει κι εγώ..
Για οποιοδήποτε αντίθετο αποτέλεσμα, περιμένω πράξεις για να πεισθώ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 15-07-12, 14:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τολη τη στιγμη που ειναι ψυγειο και εχει ψυκτρα και ανεμιστηρα τι ακριβως ψυχει αυτη η ψυκτρα αν οχι καποιο (η καποια) peltier?
Τα αεροψυκτα συστηματα που αναφερεις (στο 99% των εφαρμοφων εξ αλλου αυτο κανουμε, ψυκτρα και ενα ανεμιστηρακι να απαγει τη θερμοκρασια της ψυκτρας) δεν εχουν σχεση με το συγκεκριμενο θεμα, αλλα αν τελικα βρε παιδι μου εισαι τοοοοσο απιστος Θωμας καντο, και πες μας τα αποτελεσματα (ενα ψυγειακι στην τελικη θα χαλασεις, δεν ειναι ζωη να ανησυχουμε)


Σχετικα με το ψυγειο του Αλεξανδρου, σιγουρα κατι θα κανει, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο το κατι θα ειναι αρκετο
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 15-07-12, 14:50
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Το κοιτάω, το ξανακοιτάω το ψυγείο.. νομίζω ότι με κοιτάει κι αυτό λίγο στραβά...! ε την θέλει την τρύπα του

Τον Αύγουστο θα έχω λίγες μέρες άδεια και πιστεύω θα βρω λίγο χρόνο για να το δοκιμάσω έστω και σε μικρότερο ενυδρείο
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 15-07-12, 14:51
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τάση τροφοδοτεί μόνο τον ανεμιστήρα που ψύχει την ψύκτρα. Θέλετε να το πω σύστημα heatsink? Να το πω έτσι.

Αν έχω "σκεφτεί" κάτι σημαίνει ότι το έχω σκεφτεί. Σημειώνοντας φυσικούς νόμους, παραμέτρους του συστήματος, απαιτήσεις και κόστος. Έχετε απορροφηθεί στο πόσο γρήγορα θα γίνει κάτι και σε ακραίες θερμοκρασίες και μεταβολές αυτών. Δεν είναι έτσι πάντα τα πράγματα.

Περισσότερα για τη μεταφορά θερμότητας (ψύξη ή θέρμανση), κάποιους χαζούς νόμους της φύσης, τι πρέπει να λαμβάνουμε υπ'οψιν και γιατί κάτι λειτουργεί ή δεν λειτουργεί, αργότερα.
Μπορείς να μας παραθέσεις τους χαζους νόμους ή οτιδήποτε έχεις διαβάσει, που να λέει οτι μπορείς με ανεμιστήρα και ψύκτρα να κατέβεις κάτω απο την θερμοκρασία περιβάλοντος??
Λινκ θέλω.. όχι να μου εξηγήσεις εσύ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 15-07-12, 14:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν υπαρχει περιπτωση να σου βρει γιατι απαγορευεται απο το μηδενικο νομο της θερμοδυναμικης κατι τετοιο (το καθε συστημα παλευει να ερθει σε ισορροπια με την ΗΔΗ υπαρχυσα χαμηλοτερη θερμοκρασια)
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 15-07-12, 15:02
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει περιπτωση να σου βρει γιατι απαγορευεται απο το μηδενικο νομο της θερμοδυναμικης κατι τετοιο (το καθε συστημα παλευει να ερθει σε ισορροπια με την ΗΔΗ υπαρχυσα χαμηλοτερη θερμοκρασια)
Απλά περιμένω να δώ που τα διάβασε αυτά που λέει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 15-07-12, 15:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://dp.it.teithe.gr/files/ptyxiakes/Cooling.pdf


btw ο συνδεσμος περιεχει μια απιστευτα καλογραμμενη πτυχιακη που αφορα συστηματα ψυξεως cpu.
Οποιος ειναι αμεσα ενδιαφερομενος ας τη διαβασει (εγω παντως την εχω διαβασει οπως και πολλα αλλα σχετικα εδω και χρονια και μια χαρα εφαρμογες κανω)
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 15-07-12, 15:25
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Επειδή έχει αρχίσει να ξεφεύγει το θέμα να υπενθυμίσω ότι αναφέρθηκα από την αρχή για μικρό μεν ψυγείο αλλά για ψυγείο, όχι ανεμιστήρες ή οτιδήποτε άλλο.

Η ιδέα είναι απλή, συγκεκριμένη και το μόνο που ουσιαστικά χρειαζόμαστε είναι η πράξη για να δούμε αν λειτουργεί εκτός κι αν υπάρχει ήδη κάποια μελέτη η επιστημονική θεωρία πάνω στην συγκεκριμένη χρήση.

Οτιδήποτε σε σχέση με αερόψυκτα συστήματα, υδρόψυκτα χωρίς τη συγκεκριμένη χρήση του ψυγείου μας μπορείτε κάλλιστα να την αναπτύξετε και αναλύσετε σε άλλο θέμα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 15-07-12, 15:29
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Για τι ενυδρείο το θέλεις, και ποια θερμοκρασία θέλεις να πετύχεις..
Σου προτέινω πριν κάνεις κάτι, να δεις εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi2.htm αν σε καλύπτει ο συμπιεστής του ψυγείου που έχεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 15-07-12, 16:23
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Θα ήθελα να το δοκιμάσω σε 400λιτρο ενυδρείο ή έστω 200λιτρο.
Ναι το έχω διαβάσει το άρθρο... και όπως αναφέρει και στο τέλος ...

"Επειδή η θεωρία πρέπει να δοκιμάζεται και ως εκ τούτου να αποδεικνύεται στη πρακτική της εφαρμογή, περιμένουμε από τους θαρραλέους χρήστες της παραπάνω θεωρίας να μας στείλουν τις παρατηρήσεις τους.."
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 15-07-12, 22:00
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το TECO TR-5 που είναι μεχρι 200 λίτρα, έχει 63W συμπιεστή, και το TR-10 που είναι μέχρι 450 93W
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 15-07-12, 22:27
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ, το έψαχνα και εγώ σε πολλά φορουμ λένε οτι δεν κάνει δουλεια , σε αυτό ομως φαινεται πως κάνει..

http://www.bareefers.org/home/node/2623

Ξεχασα και αυτό:
http://www.aquariumlife.com.au/showt...-NOW-%29/page2
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 15-07-12, 22:41
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Απ ότι βλέπω το ψυγειάκι έχει 50watt συμπιεστή, υπάρχει βέβαια και η κατάψυξη, ίσως να χρησιμοποιήσω την κατάψυξη τελικά και όχι το χώρο της ψύξης...
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 16-07-12, 02:13
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ ότι βλέπω το ψυγειάκι έχει 50watt συμπιεστή, υπάρχει βέβαια και η κατάψυξη, ίσως να χρησιμοποιήσω την κατάψυξη τελικά και όχι το χώρο της ψύξης...
Για να δουμε.... και μια φωτο το ψυγειο
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 16-07-12, 02:35
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Στο link του nicpapa βρήκα και αυτό http://www.cs.cmu.edu/~cap/raid/chil...dge/index.html που δεν είναι πολύ ενθαρρυντικό... Καλή επιτυχία αν το τολμήσεις!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 16-07-12, 11:20
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο link του nicpapa βρήκα και αυτό http://www.cs.cmu.edu/~cap/raid/chil...dge/index.html που δεν είναι πολύ ενθαρρυντικό... Καλή επιτυχία αν το τολμήσεις!
Οι αριθμοί δεν λένε ψέμματα μάλλον είναι ανέφικτο.

Τώρα δεν ξέρω αν θα γίνει τίποτα με την κατάψυξη αλλά μάλλον φαίνεται ασύμφορο και δεν την γλυτώνω την αγορά ψυκτικού
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 17-07-12, 22:48
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δανείστηκα το ψυγειάκι του φίλου μου για να κάνω κάποια αρχικά πειράματα. Πριν από αυτό θα ήθελα να πω μερικά πράγματα:

- Δεν θα απαντήσω σε καμία αντέγκληση ούτε υπάρχουσα ούτε μελλοντική. Σκέφτηκα να το κάνω, αλλά μετά θα άνοιγα νέο γύρο. Σέβομαι επίσης των χρόνο που καταναλώνουν οι διαχειριστές για το forum, δεν θα το κάνω αρένα και δεν θα σπαταλήσω άλλον από τον χρόνο τους να ασχολούνται μαζί μου με το τι θα απαντήσω που.
- Δεν θα ασχοληθώ να αναφέρω τα περί μεταφοράς θερμότητας, νόμων, παραμέτρων κλπ κλπ. Κατόπιν 2ας σκέψεως αποφάσισα ότι εδώ δεν είναι τσίρκο επίδειξης. Μπορεί οποιοσδήποτε θέλει να ψάξει. Αν κάποιος θέλει πάλι στέλνει ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΠΜ και μπορούμε να συζητήσουμε.
- Δεν θα απαντήσω σε καμία ερώτηση και διευκρίνηση πλην των πειραμάτων. Επίσης αν θέλετε να πραγματοποιήσω κάποιο άλλο πείραμα, μου λέτε.
- Καλώς ή κακώς αυτό είναι ένα forum για ενυδρεία. Ποσώς με ενδιαφέρουν οι τρόποι ψύξης επεξεργαστών, πινάκων και δορυφόρων της NASA στο χώρο συζητήσεως αυτού του forum. Υπάρχουν άλλα forum. Την επόμενη φορά θα κάνω Αναφορά Μηνύματος στον Moderator. Υπάρχει και η κατηγορία "Επί παντός επιστητού" αν θέλετε να δημοσιεύσετε τέτοια.
- Τελευταίως, όσον αφορά το link στον κ. Τσάμη. Καλύτερα θα είναι να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ...

Ας δούμε λοιπόν το αρχικό πείραμα.

Α) Τα δεδομένα και οι παράμετροι

Το ψυγειάκι τελικά είναι συνονθύλευμα heatsink και peltier. Με μπέρδεψε στην αρχή η διάταξή του γιατί δεν είναι δικό μου και δεν το έχω επεξεργαστεί. Όπως το βλέπουμε έχει έναν ανεμιστήρα στο αριστερό άκρο του καπακιού, κάτω από αυτόν ένα σχήμα πλαστικού μισού αριστερού U, την ψύκτρα, πάλι ένα σχήμα πλαστικού δεξιού μισού U και έξοδο από το καπάκι. Οπότε υπέθεσα ότι είναι heatsink. Παραξενεύτηκα από τα 65W που αναγράφει ως ισχύ αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι στα 220V. Μπορεί ο ανεμιστήρας να είναι 0,3Α, είπα. Κάποια στιγμή ένιωσα ένα ρεύμα λίγου θερμού αέρα. Κι εννοώ λίγου. Χτες, με τις υψηλές θερμοκρασίες, δεν έγινε αντιληπτό. Σήμερα το πρωί το κατάλαβα. Κοίταξα φωτίζοντας μέσα από γρίλιες στο καπάκι και είδα και τη θερμή πλάκα. Σήμερα το βράδυ κατάλαβα και μια θερμότητα στο καπάκι.

Χώρος: Τοποθετήθηκε σε αρκετά ζεστό δωμάτιο. Το βλέπει ο ήλιος από τη στιγμή που θα ψηλώσει κάπως πάνω από την ανατολή και θα συνεχίσει να το βλέπει μέχρι τη δύση. Πάνω από το δωμάτιο υπάρχει μόνο επίπεδη ταράτσα. Στο δωμάτιο δεν υπάρχει κανένα είδος κλιματισμού.

Αρχικοποίηση: Το ψυγείο γεμίστηκε με 2 4λιτρα νερό βρύσης κι 1 από τον ηλιακό, για εξισορρόπηση. Αφέθηκε ελεύθερο με το εσωτερικό θερμόμετρο εγκατεστημένο για 15 λεπτά με ανοιγμένο το καπάκι.

Μετρήσεις: Οι μετρήσεις εξωτερικής θερμοκρασίας έγιναν με ψηφιακό θερμόμετρο σε απόσταση μικρότερη του μισού μέτρου από το ψυγείο. Στο εσωτερικό του ψυγείου χρησιμοποίησα θερμόμετρο ενυδρείου με την βεντούζα κολλημένη στον πάτο. (μπορεί το ψυχρό να πηγαίνει κάτω, αλλά ή επιφάνεια του νερού είναι που λαμβάνει πρώτη την ψύξη. Αν έχετε κάποια αντίρρηση μου λέτε) Συνεπεία χρήσις του θερμομέτρου ενυδρείου η μετρήσεις είναι στρογγυλοποιημένες στο κοντινότερο εμφανές μισό. Οι παρακάτω μετρήσεις είναι είναι με το ψυγείο εν λειτουργεία. Όταν γίνεται η μέτρηση βγάζω το ψυγείο από την πρίζα, ανοίγω το καπάκι και ξεκολλάω το θερμόμετρο από τον πάτο και παίρνω τη μέτρηση. Ξανακολλάω το θερμόμετρο, κλείνω το καπάκι και ξαναβάζω τη πρίζα.

Ανεξερεύνητοι παράγοντες:
- Το ψυγείο λειτουργεί εδώ και 3-4 χρόνια βάναυσα. Δεν ξέρω αν οι αποδόσεις των μηχανικών μερών του είναι οι αρχικές μέγιστες.
- Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο κομμάτι αλουμινίου στο εσωτερικό του, όπως είπα στην πρώτη δημοσίευσή μου.

Β) Το Πείραμα

Ψύξη
16-07-2012
20:45 - Αρχικές μετρήσεις. Θερμοκρασία Περιβάλλοντος (ΘΠ) 35,1 - Θερμοκρασία Νερού (ΘΝ) 33,5. Κλείνεται το καπάκι, το ψυγείο μπαίνει στη πρίζα.
21:45 - ΘΠ 35 ΘΝ 32
22:45 - ΘΠ 34,9 ΘΝ 31
23:45 - ΘΠ 34,7 ΘΝ 30,5

17-07-2012
01:00 ΘΠ 34,5 ΘΝ 30
08:30 ΘΠ 32,8 ΘΝ 26
10:00 ΘΠ 32,7 ΘΝ 25,5
11:30 ΘΠ 32,5 ΘΝ 25
19:45 ΘΠ 32,6 ΘΝ 22,5

Σε αυτό το σημείο θέλησα να κάνω ένα πείραμα διατήρησης θερμοκρασίας.
Οπότε έχουμε τα εξής στοιχεία.
19:45 Κλείσιμο καπακιού, ψυγείο εν λειτουργεία. Μετρήσεις ως άνωθεν.
20:00 Ψυγείο εκτός πρίζας
21:00 Ψυγείο στη πρίζα
21:30 Μέτρηση ΘΠ 32,1 ΘΝ 23.

Τα επόμενα πειράματα που έχω σκοπό να κάνω:
- Τα 2 προαναφερθέντα αλλά με ψυχρό νερό από την αρχή.
- Με χρήση χρονοδιακόπτη, ψυχρό νερό από την αρχή, 1 ώρα off, μισή ώρα on για 24 ώρες. Εσωτερική μέτρηση μόνο στην αρχή και στο τέλος.
- Με χρήση χρονοδιακόπτη, ψυχρό νερό από την αρχή, μισή ώρα off, 1 τέταρτο on. Εσωτερική μέτρηση μόνο στην αρχή και στο τέλος.

Δεν ξέρω αν θα τα προλάβω όλα γιατί το Σάββατο το πρόγραμμα λέει πάλι εξόρμηση για ψάρεμα. Θα προσπαθήσω αν δεν τα ολοκληρώσω κι αν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω να το ξαναδανειστώ από Δευτέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 17-07-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αν δεν βάλεις το δοχείο εξωτερικά του ψυγείου, για να συμπεριλάβεις και τις απώλειες, δεν έχει νόημα..
Όπως είδες χρειάστηκε 23 ώρες για να κατεβάσει 11βαθμούς τα 12 λίτρα νερό, χωρίς να έχεις απώλειες, όπως αποδεικνύει το "πείραμα διατήρησης της θερμοκρασίας"..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 17-07-12, 23:33
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο Alex, δε νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερο να ανοίξεις ένα νέο θέμα;

Τα πειράματα που έχεις κάνει μέχρι στιγμής αποδεικνύουν ότι το ψυγειάκι μπορεί να ρίξει τη θερμοκρασία 9 λίτρων νερού ~10 βαθμούς σε μία μέρα, όταν το νερό είναι σε θερμομονωμένο περιβάλλον και δεν υπάρχει τίποτα που να παράγει θερμότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 17-07-12, 23:57
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν δεν βάλεις το δοχείο εξωτερικά του ψυγείου, για να συμπεριλάβεις και τις απώλειες, δεν έχει νόημα..
??
Δεν το κάνεις τάλιρα?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 18-07-12, 00:01
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
??
Δεν το κάνεις τάλιρα?
έλα μου??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 18-07-12, 00:11
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Τι εννοείς γιατί δεν κατάλαβα?!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 18-07-12, 00:31
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αυτό που είπε και ο cogarg οτι μέσα στο ψυγείο δεν έχεις απώλειες... δεν θερμαίνεται κάπως το νερό...
αν το άφηνες έξω αυτή τη μια ώρα που αποσύνδεσες το ψυγείο, δεν θα πήγαινε απο 22,5-->23, αλλα 28-29..
το ψυγειάκι έχει μόνωση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Ασπόνδυλος Κινέζος του Αλέξανδρου Alex_Salonica Ενυδρεία με ασπόνδυλα 15 09-12-11 01:40
Αλέξανδρος-Τανγκανίκα Alex_Salonica Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 58 25-08-10 01:06
Ψύξη vs T5 leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 01-07-07 07:37
Ψύξη spookie Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-06-07 14:21
Ψύξη Η/Υ...!!! Apostolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-05 14:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08132 seconds with 15 queries