Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-09, 14:40
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή γεννα ξιφοφορου

οπως λεει και το ονομα εχω μια ετοιμογενη ξιφοφορινα ...μου εκαναν δωρ ενα ζευγαρι σημερα και τα εβαλα στο ενυδρειο μου....τα ψαρια απο οτι διαβασα δεν θα εχουν προβλημα αν και σε μερικες μερες θα αγορασω και αλλο ενυδρειο..αυτο που θελω να μου πειτε ειναι
1)ποτε θα καταλαβω οτι α γεννησει.(την τοποθετησα προαιρετικα σε γεννηστρα και περιμενω)
2) να την ταιζω μεσα στην γεννηστρα/?
3) μολις βγουν τα μικρα μετα απο ποσες μερες μπορο να τα αφησω ελευθερα στο ενυδρειο?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-09, 15:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βγαλε την απο τη γεννηστρα,,τη στρεσσαρεις αδικα...δες εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-09, 15:40
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Την βγάζεις από την γεννήστρα και της φέρεσαι όπως σε όλα τα ψάρια, δεν θέλει ειδική μεταχείριση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-09, 19:07
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει κατι τετοιο και δεν ξερω πραγματικα τι να κανω...οποιος εχει δει γεννα απο ξιφοφορο ας μου πει και μενα τι στο καλο κανουμε...μολις την εβγαλα απο την γεννηστρα πηγε κατευθειαν στο αρσενικο(χεχεχε) ..σε φυτο θα γεννησει αν γεννησει τις επομενες μερες ,,και αν γεννησει τι κανω..?/
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-09, 20:33
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι οτι ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει κατι τετοιο και δεν ξερω πραγματικα τι να κανω...οποιος εχει δει γεννα απο ξιφοφορο ας μου πει και μενα τι στο καλο κανουμε...μολις την εβγαλα απο την γεννηστρα πηγε κατευθειαν στο αρσενικο(χεχεχε) ..σε φυτο θα γεννησει αν γεννησει τις επομενες μερες ,,και αν γεννησει τι κανω..?/

μην αγχωνεσαι ειναι απλα τα πραγματα!δεν ξερω που γενναει αλλα ειναι πολυ ευκολα ολα!μολις γεννησει και δεις τριγυρω ψαρακια,αρχιζεις και ριχνεις μπολικη τροφη(αρτεμια κατα προτιμηση) αυτα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-09, 22:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ευχαριστο γιαννακη και γενικα ολους...αντε με το καλο να γεννησει...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-09, 03:45
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Λοιπόν, εγώ θα διαφωνήσω με όλους τους φίλους, οι ξιφοφόροι δεν είναι γκάπυ, εαν λοιπόν δεν έχεις πραγματικά πολλά φυτά και κυρίως επιφανείας (τόνους κερατόφυλου) και θέλεις να σώσεις τα περισσότερα μικρά, τότε η γεννήστρα είναι μονόδρομος, ή φυσικά το ξεχωριστό ενυδρείο, αν υπάρχει τέτοια ευχέρεια.

Αν δεν υπάρχει 2ο έτοιμο, άδειο και στρωμένο ενυδρείο, τότε περιμένεις να γίνει η κοιλιά της θηλυκιάς τούμπανο και να διακρίνονται ξεκάθαρα τα ματάκια των μικρών σαν μαύρες κηλίδες μέσα στην κοιλιά της μητέρας, όταν την κοιτάς από τα πλάγια και πίσω. Τότε την πιάνεις προσεκτικά με την απόχη και την βάζεις σε μια γεννήστρα πλαστική με οριζόντιο διαχωριστικό πλέγμα, αφού πρώτα τυλίξεις όλα τα ανοίγματα της γεννήστρας με τούλι. Εκεί μέσα την ταΐζεις ελάχιστα φυλλαράκια καθημερινά και δεν την αφήνεις μέσα για παραπάνω από 2 μέρες, γι' αυτό πρέπει να την βάλεις, όταν θα είναι πραγματικά ετοιμόγεννη.

Οι ξιφοφόροι δεν γεννούν σε φύλλα ή σε σπηλιές, γεννούν πολύ μικρά (μικρότερα κι από των γκάπυς) διάφανα ψαράκια και συνήθως τα τρώει και η ίδια η μάνα, ακόμη και μέσα στη γεννήστρα, γι αυτό υπάρχει το οριζόντιο πλέγμα, για να κρυφτούν τα μικρά από κάτω. Η μάνα γεννάει ένα ψαράκι κάθε 1-2 λεπτά και η γέννα μπορεί να ολοκληρωθεί μέσα σε 30, έως και 120 λεπτά. Στις πρώτες τους γέννες κάνουν 10-15 μικρά, ενώ αργότερα 40-50 και όταν τα γεννήσουν όλα, οι κοιλιές τους ξεφουσκώνουν τελείως και είναι όπως πριν.

Αφού βγουν όλα, βγάζεις την μητέρα και το οριζόντιο πλέγμα και τα μωρά τα βάζεις σε άλλη γεννήστρα από τούλι, την οποία τοποθετείς μπροστά στην έξοδο του φίλτρου, ώστε να κυκλοφορεί και να ανανεώνεται το νερό. Από την πρώτη κιόλας ημέρα μπορείς να αρχίσεις να τα ταΐζεις με ειδικές τροφές σε σκόνη για μωρά (εγώ χρησιμοποιώ την TetraMin Baby και είμαι πολύ ευχαριστημένος), δεν είναι αναγκαίο να κάνεις αρτέμια και μετά από 2 εβδομάδες, καλό (αλλά όχι απαραίτητο) είναι να τους δίνεις μέρα παρά μέρα μερικά σκουλήκια grindal ή και αρτέμια (αν θέλεις ταχύτερη ανάπτυξη κι εντονότερα χρώματα). Οπωσδήποτε 1 φορά την εβδομάδα, να βγάζεις τα μωρά σε ένα μπωλ ή τάπερ (προσοχή, σκεπασμένο γιατί πηδούν έξω) και να πλένεις σχολαστικά την γεννήστρα, τρίβοντας ελαφρά το τούλι με μια παλιά οδοντόβουρτσα και προσέχοντας μην το τρυπήσεις. Ακόμη είναι πολύ χρήσιμο να ρίχνεις 3-4 φορές την ημέρα στη γεννήστρα, αρκετό νερό από το ενυδρείο με μιά κούπα.

Όταν θα φτάσουν σε μήκος το 1 με 1,5 εκατοστό, μπορείς να τα βάλεις στο ενυδρείο με τους γονείς και με άλλα ψάρια, αρκεί να μην χωρούν στο στόμα τους. Εγώ τα αφήνω 3-4 εβδομάδες στην γεννήστρα από τούλι και μετά τα μεταφέρω σε ένα 40λιτρο ενυδρείο μόνα τους για ακόμη 6-8 εβδομάδες, για να γίνουν γύρω στα 2 εκατοστά πριν τα επιστρέψω στο κυρίως ενυδρείο. Από την 5η-6η εβδομάδα, μπορείς και πρέπει να αντικαταστήσεις σταδιακά την τροφή-σκόνη με πολύ καλά τριμένο φυλαράκι (flakes) ή τις ειδικές τροφές για νεαρά ψάρια (εγώ προτιμάω την TetraMin Junior) - ούτε αντιπρόσωπος της Tetra να ήμουν.

Δεν θέλω να διαφωνήσω με την επικρατούσα άποψη που λέει όχι στις γεννήστρες, απλά επειδή έχω μεγαλώσει πάνω από 20 γεννιές ξιφοφόρων, νιώθω την ανάγκη να πω ότι αν δεν ξεχωρίσεις τα μωρά και τα αφήσεις μέσα, όσο πυκνά φυτά και να έχεις, αποκλείεται να επιβιώσουν παραπάνω από 2-3 (συνήθως κανένα), αν όμως τα ξεχωρίσεις από την αρχή (έστω και σε γεννήστρα), μπορείς να σώσεις το 80%, που σημαίνει ότι από μια μέση γέννα 30 μωρών, μπορείς να μεγαλώσεις 20-25 γερούς ξιφοφόρους.

Τονίζω πάλι ότι αυτά είναι προσωπικές απόψεις και δεν συμφωνούν με την ευρέως διαδεδομένη θεωρία ότι οι γεννήστρες προκαλούν θανάτους λόγω συσώρευσης αμμωνίας, νανισμό και άλλα προβλήματα, που εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ στα 25 χρόνια που αναπαράγω ξιφοφόρους, προσέχοντας βέβαια να αποφεύγω τις κακοτοπιές.
Συγνώμη για το "σεντόνι", αλλά μου ήταν αδύνατο να περιγράψω την διαδικασία με λιγότερα λόγια - θα πρέπει να το κοιτάξω αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-09, 12:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φιλε μποκοστα βρισκω εξαιρετικη την επεξηγηση σου....οσο για την κοιλια που λες θα φροντισω να καταλαβω ποτε θα ειναι ετοιμη...η γεννηστρα που εχω ειναι http://images.google.gr/images?hl=el...-8&sa=N&tab=wi ...εχει το ν για να πεφτουν τα μωρακια καθως τα γεννα στο κατωτερο επιπεδο....την γεννηστρα την εχω κοντα στην εισαγωγη του φιλτρου για να εχει κυκλοφορια....μπορει αργοτερα να βαλλω και φωτο ..και παλι ευχαριστο...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-09, 04:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τονίζω πάλι ότι αυτά είναι προσωπικές απόψεις και δεν συμφωνούν με την ευρέως διαδεδομένη θεωρία ότι οι γεννήστρες προκαλούν θανάτους λόγω συσώρευσης αμμωνίας, νανισμό και άλλα προβλήματα, που εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ στα 25 χρόνια που αναπαράγω ξιφοφόρους, προσέχοντας βέβαια να αποφεύγω τις κακοτοπιές.
Παρ ολο που θα συνεχισω να διαφωνω ακομα κι ετσι, υπαρχει σημαντικη διαφορα στο πως χειριζεται καποια πραγματα ενας πεπειραμενος χομπιστας (βλεπε ολο το σεντονι που εγραψες), και πως τα χειριζεται ενας αρχαριος (που ειναι και η σημαντικη πλειοψηφεια αυτων που χρησιμοποιουν γεννηστρες).

Για μενα το καλυτερο σε τετοιες περιπτωσεις (και πολλες αλλες), ειναι να επιχειρεις αναπαραγωγη οταν εισαι πραγματικα ετοιμος απο καθε αποψη - μεχρι τοτε, αφηνεις τη φυση να επιληφθει (καλυτερα καθολου απογονοι, παρα παραμορφωμενοι-νανοι κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-09, 09:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Αν και θεωρω με τα πολλα και ασυμβατα ψαρια που εχει ο platy το προβλημα του ΔΕΝ ειναι αυτη τη στιγμη πως θα αναπαραγαγει τους ξιφοφορους αλλα πως θα κρατησει τους γονεις ζωντανους (αλλα και τα αλλα ψαρια) διαβαζοντας την περιγραφη του φιλτατου bokostas μου θυμησε πως κραταγα τα μικρα μολλυ πριν 11-12 χρονια (!!!)

Θελοντας να καταθεσω τη δικη μου εμπειρια ... τοτε ... δεν υπηρχαν ουτε ιντερνετ -η τουλαχιστον εγω ειχα μαυρα μεσανυχτα- μονο κατι φυλλαδια και οι ημυμαθεις εως ασχετοι πετσοπαδες! Ηθελα να δοκιμαζω πραγματα και να αμφισβητω τα παντα ψαχνοντας για κατι καλητερο μεσω των πειραματισμων μια που δεν ειχα αλλες πηγες πληροφορησης ... Φυσικα ... την πληρωναν τα ψαρια που ειχα! Εβαλα λοιπον μια θυληκια μολλυ να γεννησει στη γνωστη γεννηστρα .. γεννησε καμια 20αρια μικρα .. τα μισα τα εβαλα σε ενα πλαστικο ενυδρειακι που ειχα θα ηταν 20λιτρο .. και τα αλλα μισα τα αφησα στη γεννηστρα! (ευτυχως-τυχαια) ειχα 2 φιλτρα στο ενυδρειο και εβαλα και στο πλαστικο ενυδρειακι με ενα θερμοστατη .. τα μωρακια στη γεννηστρα πεθαιναν και ειχαν μεινει λιγα αλλα δεν εμοιαζαν με τα αδερφακια τους τα οποια ειχαν τρομερη αναπτυξη! Απο τοτε καταλαβα τι παει να πει ιδια ηληκια - διαφορετικη αναπτυξη! Μεσω των πειραματων!

Θα προτεινα bokosta-κο να το δοκιμασεις και να συγκρινεις τα ψαρακια γεννηστρας με τα αλλα! Προς Θεου δεν ειμαστε επαγγελματιες αναπαραγωγεις ωστε να εχουμε μεγαλες αξιωσεις και ποσοστα να πλησιαζουν στο 100% αλλα ... για μενα ενα ... ενα και μονο ... χαμενο μικρο ψαρακι ειναι κριμα! Παλια δε μπορουσα να κοιμηθω αν ψοφαγε εστω ενα!! Μεγαλωσα ομως και εξελιχθηκα και εγω ... πια καθε πρωι μετραω τα δισκακια γρηγορα γρηγορα ...Σχεδον παντα βγαινει ενα λιγοτερο! και καθομαι και τα ξαναμετραω με αγωνια!!

Παντα πρεπει να φροντιζουμε για το καλυτερο ... τουλαχιστον εμεις! Στη φυση το ποσοστο που επιβιωνει ειναι σαφως μικροτερο ... αλλα ισως ειμαι πολυ "ρομαντικος" θελοντας να σωσω ακομα και ενα μικρο ψαρακι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-09, 11:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα συμφωνησω κι εγω με τη σειρα μου αφου δυστυχως ειχα πολλες αναπαραγωγες παλιοτερα σε γεννηστρες...και νανισμους ειδα...και παραμορφωσεις...και θανατους πολλους. οταν αρχισα να απομονωνω το γονο σε αλλο ενυδρειο-μαιευτηριο ειδα τι θα πει 100% ανατροφη του γονου.
κα'τεμε αν θελεις να εισαι σωστος στηνεις ενα μικρο ενυδρειο..εστω 20 λιτρα...δεν ειναι τιποτα σοβαρο..ακομη και ταπερ βαζεις με φιλτρακι και θερμοστατη χωρις φως για να σου βγει ανεξοδο....
αλλιως με γεννηστρα θελει εμπειρια και ανανεωμα του νερου μεσα στη γεννηστρα αρκετες φορες τη μερα...(αν προκειται για πλαστικη)
εδω και αρκετα χρονια οι 4 γεννηστρες μου καθονται στο ντουλαπι ενω απο αναπαραγωγες ζωοτοκων και μη παμε φουλ.

υ.γ. οι ξιφοφοροι οντως τα εξαφανιζουν τα μωρα τους...πρεπει ο γονος να μεταφερθει αρχικα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-12-09, 11:42
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μαλλον θα τα αφησω να γεννησουν στο ενυδρειοο...αν τα φανε τα φαγαν....και θα κοιταξω την ψαροσυνθεση
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-12-09, 11:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
....και θα κοιταξω την ψαροσυνθεση
Φιλε αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα .... οταν ισσοροπησει το ενυδρειο σου ... θα χαρεις και μικρουλια και ολα τα ψαρακια σου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-12-09, 11:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κιταξτε ...εχω παιδευτει αρκετα..αυτους τους 2 μηνες που εχω στησει το ενυδρειο.αλλα μπορω να πω οτι το χαιρομαι...το προβλημα ειναι πως ξεκινησα στραβα με την ψαροσυνθεση και καταντησα να γυρναω-χαριζω τα ψαρια με σκοπο να βαλλω καταλληλοτερα...(δαπανη)υπαρχει κατι που μπορο να φτιαξω με τα ηδη υπαρχοντα ψαρια χωρις να τα βγαλω ολα και φυσικα χωρις να το ξεστησω ολο???(μεσα στις γιορτες μαζι με την αλλαγη θα αγοραστει και 25λιτρο γεννηστρα-καραντινα-νοσοκομειο)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-12-09, 22:59
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

παιδια αλλη μια διευκρυνιση....στο καινουργιο ενυδρειο που θα παρω καποια στιγμη...αφου στρωσω το φιλτρο,θα μπορεσω να βαλω φυτα απο το παλίο ετσι...καποια ριζα-κλαδεμα...εκει μαλλον θα μπουν ι 2 ξιφοφοροι μαζι με αλλω ενα θθυλυκο(1αρσ+2υλ)...χαρεμακι οπου τα μικρα μαλλον θα χαριζονται...αφου ειναι ζευγαρι μηπς μπορειτε να προσδιορισετε καθε ποτε θα γεννανε,??/ευχαριστω εκ των προτερων
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-09, 10:49
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αλλη μια διευκρυνιση....στο καινουργιο ενυδρειο που θα παρω καποια στιγμη...αφου στρωσω το φιλτρο,θα μπορεσω να βαλω φυτα απο το παλίο ετσι...καποια ριζα-κλαδεμα...εκει μαλλον θα μπουν ι 2 ξιφοφοροι μαζι με αλλω ενα θθυλυκο(1αρσ+2υλ)...χαρεμακι οπου τα μικρα μαλλον θα χαριζονται...αφου ειναι ζευγαρι μηπς μπορειτε να προσδιορισετε καθε ποτε θα γεννανε,??/ευχαριστω εκ των προτερων
χμ, και εγω που ειχα παλια νομιζω καθε 2 με 3 βδομαδες γεννοβολουσαν.
αλλα αυτο ειναι σχετικο..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-12-09, 10:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

γεια σας και παλι......βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να ανακοινωσω πως η ξιφοφορινα ειναι σχεδον ετοιμη να γεννησει...η κοιλια της εχει φουσκωσει και διακρινω κατι γκρι μαυρα στρογγυλα στην κοιλια της..το θεμα ειναι να την βαλλω στην γεννηστρα τωρα?/δεν εχω φυτα επιφανειας και δεν ξερω αν τα μικρα φαγωθουν ολα απο καποιο ψαρι....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-12-09, 16:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

παιδια την ξιφοφορινα την ταιζω κανονικα τωρα,,,ετσι.>?? υγ δεν εχει γεννησει ακομα.
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-12-09, 22:40
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τάϊζε κανονικά, αλλά αν είναι σε γεννήστρα, άλλαζε συχνά το νερό για να μην ανεβάσει αμμωνία ή βάλτην στην ευθεία εξαγωγής του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-12-09, 23:20
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

οκ βαζω συχνα νερο απο πανω..και φροντιζω να ειναι κοντα στην εξαγωγη....το τριγωνακι σιγα σιγα μεγαλωνει και αλλαζει σχημα...παει να πει οτι πλησιαζει η ωρα,>?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-12-09, 01:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ βαζω συχνα νερο απο πανω..και φροντιζω να ειναι κοντα στην εξαγωγη....το τριγωνακι σιγα σιγα μεγαλωνει και αλλαζει σχημα...παει να πει οτι πλησιαζει η ωρα,>?
Αν τριγωνάκι εννοείς την κοιλιά της, τότε μάλλον είναι νωρίς και βιάστηκες.
Όταν θα κοντεύει, η κοιλιά της θα είναι σχεδόν τετραγωνισμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-09, 22:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

παιδι λιγο τα φωτα σας...το εδρικο πτερυγιο της ξιφοφορινας εχει κοντινει δραματικα ...ισως της τω ετρωγαν στο 125λιτρο ...τι να πω ...μονο που ασπριζει λιγο στην ακρη..βαζω αλατι σε καθε αλλαγη και μπορω να πω πως ειναι λιγακι καλυτερα...τι να κανω να την βαλλω σε μια μεγαλη λεκανη με αεραντλια /// μετρησεις.αμμωνια 0 (στρωμενο) nitrite 0 σκληροτητα 13 πεχα 7.5

ΥΓ κοιλια πολυ φουσκωμενη...οπου να ναι γενναει..
-------------------------
παιδια ...οπου να ναι η ξιφοφορινα γενναει....ετριψα φυλλαρακι κοκκινο και πρασινο...(εγινε σχεδον σκονη) μιας και δεν μπορω να παρω αρτεμια αυτη την βδομαδα....οταν γεννησει και την απομακρυνω τι πρεπει ν κανω??
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 27-12-09 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-12-09, 22:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ...οπου να ναι η ξιφοφορινα γενναει....ετριψα φυλλαρακι κοκκινο και πρασινο...(εγινε σχεδον σκονη) μιας και δεν μπορω να παρω αρτεμια αυτη την βδομαδα....οταν γεννησει και την απομακρυνω τι πρεπει ν κανω??
Πως το καταλαβες?? Που την εχεις? Οταν τελειωσει απομακρυνε την ναι ... αλλιως θα τα κυνηγαει να τα φαει!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-12-09, 22:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τσ τσ τσ() 1)κοιλια φουσκα 2) μαυρο τετραγωνο στο πισω μερος 3) γκρι μπαλιτσες στο πισω μερος 4)καθεται στα κατωτερα μερη του ενυδρειου.. την εχω στο 25 λιτρο..την γεννηστρα την ΕΣΠΑΣΑ ...κανενα tip??
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-03-21, 13:59
stelouni Ο χρήστης stelouni δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2020
Περιοχή: dusseldorf
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες και ολους

Πριν 2 μήνες περίπου η ξιφοφορινα μου γέννησε μέσα στο ενυδρείο μου 120 λίτρα Φυτεμένο εγώ το κατάλαβα όταν στην αλλαγή νερού είδα μια πιτσιρικά να κολυμπάει μέσα στα φυτά.
Το μικρό το έβαλα κατευθείαν σε ένα γυάλινο μπολ που είχα εύκαιρο και την κράτησα εκεί περίπου μια εβδομάδα ενώ συγχρόνως παρήγγειλα ένα 54 λίτρο ενυδρείο με σκοπό να βάζω εκεί τα μωρά που γεννιούνται. Η μικρή ζει και βασιλεύει και την καμαρωνω!!!!

Η μαμά της παρέμεινε στο 120 λίτρο και πριν 2 μέρες παραφουσκωσε μαύρισε η κοιλίτσα της έντονη στο πίσω κάτω μέρος δεν έτρωγε και συνήθως την έβρισκα στα χαλικια ή μέσα σε φυτα τα άλλα ψάρια του ενυδρείο δεν την άφηναν σε ησυχία και έτσι πήρα την απόφαση και την έβαλα σε γεννήτρα με τούλι όπου εκεί που έδειξε ότι ηρέμησε. Να σημειώσω ότι 2 μέρες δεν έτρωγε καθόλου ούτε μέσα στο ενυδρείο ούτε στην γεννήτρα. Σήμερα το πρωί την βρήκα πεθαμενη με περίπου 10 μικρά νεκρά γύρω της και 2 τα οποία που και που κολυμπουσαν λίγο και μετά πάλι ακίνητα.

Αναρωτιέμαι τι συνέβη γιατί μου πέθανε και το να κάνω τα 2 πιτσιρικια πως να τα βοηθήσω δείχνουν πολύ αδυναμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεκρος ξιφοφορος και αγγελακια με κοκκινα ματια captain Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 14-02-10 19:29
Γεννα tsagod Γλυκό νερό - Γενικά 5 07-04-08 13:41
Γεννα sos sos sos tsagod Γλυκό νερό - Γενικά 3 24-02-08 12:59
Ξιφοφορος εγγυός; paschalis Ζωοτόκα 6 20-03-07 11:06
Νεα γεννα xaris1974 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 24-05-06 09:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08881 seconds with 15 queries