Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-06, 17:10
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Kαλησπέρα σε όλους. Σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου και περιμένω τις συμβουλές και τις υποδείξεις σας για το όσο το δυνατόν καλύτερο στήσιμό του.

Συγκεκριμένα :
Eνυδρείο Ferplast Cayman 110 (230 lt)
διαστάσεις: 110.00x45.00x58.50 ύψος
φίλτρο BluWave07 (BluPower 900l/h)
θερμοστάτης (BluClima 200 W)
φωτισμός 2 x 30 W T8 (διάρκεια 11 ώρες με χρονοδιακόπτες).

Φυτά:
Anubias afzelii, Anubias sp., Vallisneria spiralis var. spiralis, Vallisneria spiralis ''Tiger'', Vallisneria spiralis
Echinodorus Bleheri (Amazon Sword), Egeria densa (Elodea), Ceratopteris thalictroides, Cryptocorine tropica
Vesicularia dubyana on Net (Java moss), Ceratophyllum demersum, Bacopa monnierii (crenata), Ludwigia repens

Ψάρια:

5 Corydoras nattereri
5 corydoras paleatus
4 Otocinclus arnoldi (affinis)
4 Symphysodon Discus
10 Paracheirodon axelrodi

Aσπόνδυλα : 5 Caridina japonica

Υλικά: (Χαλίκι, Mopani)

Παράμετροι
pH: 7,0
Σκληρότητα (GH): 11~12
Ανθρακική σκληρότητα (KH): 4~5
Νιτρώδη (NO2): 0
Νιτρικά (NO3): 10~15
Θερμοκρασία: 28,8 C.

Αλλαγές : Δύο φορές την εβδομάδα από 30%.
Λίπανση : Μία φορά την εβδομάδα υγρό λίπασμα της TETRA

Να μην ξεχάσω να ευχαστήσω τους binational, mag23 και ένα φίλο από άλλο forum που φιλοξενούν τα ψάρια από την προηγούμενη σύνθεση, καθώς και ακόμη ένα φίλο από άλλο forum ο οποίος μου χάρισε πρόσφατα τα μισά φυτά από αυτά που έχω στο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-06, 17:44
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.
θελω να σε ρωτησω αυτο το φυτο με το πλατυ φυλο το κεντρο πως λεγετε?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-06, 17:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

γιωργη..σαν υβριδιο ανουμπιας μου κανει.......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-06, 18:00
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Eίναι το Echinodorus Bleheri (Amazon Sword)
δες το εδώ :
http://www.tropica.dk/productcard_1.asp?id=071
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-06, 18:53
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

γεια χαρα φιλε ομορφο το ενυδρειο σου εχω και γω το ιδιο με το δικο σου και χρειαζεται και ενα εξωτερικο φιλτρο για καλυτερη βιολογια και κυκλοφορια του νερου.....νομιζω οτι η αντλια ειναι 600λιτ/ωρα του εσωτερικου.....ναι τωρα που βλεπω το εγχειρηδιο λεει 600....πρεπει να ενισχυσεις την βιολογια σου για τους οργανισμους που φιλοξενεις....καλη συνεχεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-06, 19:03
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Mikele,
ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντηση. Όσο αφορά το φίλτρο εμένα λέει BluPower 900l/h όπως και η σελίδα του κατασκευαστή εδώ :

http://www.ferplast.it/en/pagina_596.html

Όπως και να είναι πάντως σίγουρα θα χρειασθώ ένα εξωτερικό φίλτρο (ειδικά με τους δίσκους) το οποίο θα είναι η επόμενη αγορά μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-06, 19:17
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Όπως και να είναι πάντως σίγουρα θα χρειασθώ ένα εξωτερικό φίλτρο (ειδικά με τους δίσκους) το οποίο θα είναι η επόμενη αγορά μου

καλα θα κανεις και μαλιστα να αγορασεις ενα καλο γιανα εχεις πολυ καλη αποδοση του ενυδρειου σου .....ειναι και μαμω τα ενυδρεια ....... να σου πει καποιος τι να κανεις και για τα φυτα προκειμενου να σου κρατησουν....πιστευω οτι θα χρειαστεις και διοξειδιο ανθρακα εκτος το λιπασμα σου ........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-06, 20:15
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

λοιπον καταρχας ωραιο το ενυδρειο σου και καλη αρχη.το φως που εχεις δεν ειναι επαρκες.δηλαδη τα φυτα ceratopteris thalictroides,ludwigia repens θελουν πιο πολυ φωτισμο.και το co2 θα σου ειναι απαραιτητο αμα θες να κρατησεις τα φυτα σου σε καλη κατασταση.επισης καλο θα ηταν να αραιωσεις λιγο την ceratopteris η να φυτεψεις λιγο πιο αραια τα κομματια ωστε να πηγαινει φως μεχρι κατω αλλιως θα αρχισει να χαλαει.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 05-11-06 στις 20:20
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-06, 20:30
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

GP250381 καλησπέρα,
Το CO2 το σκέφτομαι σοβαρά αλλά επειδή μια DIY κατασκευή δεν φτάνει για τα λίτρα μου πρέπει να προβώ σε αγορά συσκευής CO2 πράγμα που θα γίνει μετά την αγορά του εξωτερικού φίλτρου (αν μας μείνει κανένα φράγκο). Πάντως τα μισά σχεδόν φυτά (όχι τα δύο που αναφέρεις) είναι στο ενυδρείο πάνω από χρόνο και μπορώ να πω ότι τα πάνε καλά.
Επίσης συμφωνώ για τον φωτισμό. Σε ένα 75 που έχω έφτιαξα εγώ ένα συστηματάκι με τρεις λάμπες και όλα είναι μια χαρά. Σε αυτό όμως που οι λάμπες είναι πάνω στο καπάκι (καλώδια, starter, μετασχηματιστές είναι όλα μέσα στο καπάκι) πως να προσθέσω κι άλλες;
Αν πάλι εννοείς να αυξήσω τα watt, στο δεδομένο μήκος δεν έχω βρει μεγαλύτερες από 30άρες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-11-06, 21:09
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

αχ αυτα τα λεφτα τι μας κανουν.λοιπον αν δεν παρεις μπουκαλα και μεχρι να παρεις κανε diy καλο τους κανει κακο δεν τους κανει.τα δυο φυτα που σου ειπα και πριν θελουν οντως πιο πολυ φως και αν ειναι στα καλα τους θα βαριεσαι να κλαδευεις.τωρα το καπακι σου ειναι 45cm.καπου σιγουρα θα μπορεις τοποθετησεις και αλλες λαμπες(πατεντα)και τα σταρτερ και ballast οχι στο καπακι αλλα απο κατω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-11-06, 21:22
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

. Σε αυτό όμως που οι λάμπες είναι πάνω στο καπάκι (καλώδια, starter, μετασχηματιστές είναι όλα μέσα στο καπάκι) πως να προσθέσω κι άλλες;
Αν πάλι εννοείς να αυξήσω τα watt, στο δεδομένο μήκος δεν έχω βρει μεγαλύτερες από 30άρες


τα watt ειναι συγκεκριμενα συμφωνα με τα cm για τηςν λαμπες δυστυχως ....τωρα αν καποιος εχει καμια πατεντα για αυτο το ενυδρειο ας το πει ενδιαφερει και εμενα......δυσκολα τα πραματα στο καπακι του .......δεν εχει χωρο.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-11-06, 21:29
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Δηλαδή βρε παιδιά να βάλω πρόσθετες 1,2 λάμπες μαζί με ballast starter, όπως στην photo;
Δεν ξέρω αν χωράνε αλλά και πως να τα πιάσω (βιδωτά στο καπάκι. Επίσης φοβάμαι προβλήματα στεγανότητας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-11-06, 21:32
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

προβλαμα στεγανοτητας μην φοβασαι δες εδω
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11966
ολα μου τα ενυδρεια εχουν προσθετες λαμπες με αυτον τον τροπο και δεν υπαρχει κανενα προβλημα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-11-06, 21:35
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

πραγματικα στεγανοτητα λυνεται εχει λυσεις αρκετες ....που θα μπουνε οι λαμπες ομως ....??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-11-06, 21:39
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

εγω εχω παρει ανακλαστηρες τους εχω στερεωσει στο καπακι ειτε με σιλικονη ειτε με βιδες και η λαμπα στερεωνεται μεσα στο ανακλαστηρα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 05-11-06 στις 21:45
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-11-06, 21:50
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

ΟΚ κατάλαβα. θα τα βιδώσω όλα πάνω στους ανακλαστήρες και για την στεγανότητα θα εφαρμόσω την τεχνική του genetix από το post :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11966

Tώρα μια ερώτηση. Με δεδομένο τα φυτά, τους δίσκους και τον φωτισμό που έχω, και με την προυπόθεση να χωράνε να προσθέσω 1 ή 2 30άρες;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-11-06, 21:53
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

τι εννοεις ολα?????τους ανακλαστηρες θα βιδωσεις και η λαμπα στερεωνεται μεσα στους ανακλαστηρες αν εχει υποδοχη ειτε με ωμεγα(ενα πλαστικο που μοιαζει με ενα Ω).δυο λαμπες βαλε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-06, 21:57
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Ναι, ναι αυτό εννοώ κι εγώ απλά δεν το έγραψα σωστά
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-11-06, 22:00
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

τι λαμπες εχεις τωρα??οχι watt αλλα τι μαρκα?ενας πολυ καλος συνδιασμος ειναι sylvania aquastar kai sylvania grolux
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-11-06, 22:05
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

1 philips Aquarelle 30w (amazon life) και
1 philips Aquasky (natural light) 30w

η μια (νομίζω η Aquarelle) είναι λίγο προς το ροζ. Η philips δίνει ότι με τον συνδυασμό αυτών των δύο πετυχαίνεις το "colours of life"
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-06, 22:27
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Ενας καλός συνδιασμός είναι οι aquarelle με gro lux.Kαι οι δύο θα τονίσουν τα χρώματα των δίσκων, λίγο περισσότερο το κόκκινο η gro lux.Για τα φυτά ακόμη θεωρείται καλύτερη η gro lux.Αν το θεωρείς πλην η gro lux είναι πιο σκοτεινή σε σχέση με την aquarelle αλλά πάλι μπορεί να σου φανεί πιο "ατμοσφαιρική".Μπορεις να παίξεις με συνδιασμό τους και να καταλήξεις σε ότι σου αρέσει.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-11-06, 11:20
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Λοιπόν πρώτα πρώτα μεγειά είναι πολύ όμορφο.

Όντως το φώς είναι λίγο και επειδή σίγουρα έχεις πρόβλημα χώρου μία καλή λύση είναι τα power compacts. Εγώ έχω της interpet 50εκ μήκος 55W T5 και έχω 2 σύν 2x30W κανονικές φθωρίου. Σύνολο 170W για ενυδρείο 230λ επίσης. Με τόσο φως θα χρειαστείς CO2 αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με άλγη πάρα πολύ γρήγορα. Εκτός του ότι τα φυτά σου δεν θα τη παλέψουν με τόσο λίγο φως αλλά επίσης χάνουν και από ομορφιά. Όσο γι αυτούς που θα πουν ότι οι δίσκοι θα έχουν πρόβλημα με τόσο φως έχω και εγώ 3 δισκάκια και δεν έδειξαν ποτέ ότι έχουν πρόβλημα με το φως. Εξάλλου το φυτεμένο ενυδρείο έχει πολλά σκοτεινά σημεία αν το θελήσουν.

Για το φίλτρο το εξωτερικό εκτός του ότι θα είναι πιο δυνατό (περισσοτερο υλικό) δεν σε αναγκάζει να διαταράσεις την ησυχία των ψαριών σου για να το καθαρίζεις και δεν θα έχεις ακαθαρσίες να φέυγουν στο νερό του ενυδρείου όταν το ανοίγεις, πολύ σημαντικό ειδικά για τους δίσκους. Επίσης δεν πιάνει χώρο μέσα στο ενυδρείο και στη τελική αυξάνει και το συνολικό όγκο του νερού που έχει το ενυδρείο κατά 4-5λτ. Τέλος σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις διάφορες χρήσιμες συσκευές όπως inline heater, UV, διαχητές CO2 κάνεις αλλαγές νερού πολύ εύκολα και χωρίς να βρέξεις ούτε μία τρίχα σου. ¶ρα σου το προτείνω ανεπιφύλλακτα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-11-06, 11:52
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

leonm και Μάριε καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις

leonm, θα δοκιμάσω και συνδυασμούς με την gro lux για να δω τι είναι πιο όμορφο.

Μάριε,
τα παίρνω λιγο με τη σειρά :
1) η πρώτη αγορά θα είναι CO2 αλλά δεν ξέρω ούτε μάρκα ούτε τιμές για αυτό αν γνωρίζεις κάτι πες μου
2) η επόμενη αγορά θα είναι εξωτερικό φίλτρο (eheim 2217)
3) H λύση που μου προτείνεις για φωτισμό φαίνεται πολύ καλή αλλά εξήγησε μου τι είναι τα power compacts (που τα βρίσκω, τιμές) ή γράψε μου κάποιο site που μπορώ να δω κάτι ανάλογο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-11-06, 12:22
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Για CO2 θα σου πρότεινα να μη πας σε μάρκα αλλά να πάρεις τα κομμάτια ξεχωριστά γιατί συνήθως τα complete συστήματα είναι πιο ακριβά και χρησιμοποιούν μπουκάλες των 500γρ που είναι μικρές. Εγώ πήρα τη λύση του aquaristic.net με 2κιλά μπουκάλα και ηλεκτρομαγνητικό διακόπτη(solenoid) για μελλοντική αναβάθμιση με ηλεκτρονικό έλεγχο pH.

Όσο για τα φώτα θα πρέπει να πάρει ειδικό ballast εγώ όπως σου είπα πρίν έχω το σύστημα της interpet το οποίο είναι η πιο οικονομική λύση αν θές να πας σε T5. Με αυτό λειτουργώ 2 λαπτήρες 55W , τον tri-plus(τριφωσφορική ροζ 6500 K) και τον daylaight-plus(ευρύ φάσμα ηλιου).





Με αυτά τα φώτα θα πρέπει να έχει καλό εξαερισμό στο καπάκι αλλιώς αν και σχετικά δροσερές λάμπες για την ισχύ τους το καλοκαίρι ίσως σου ανεβάσει θερμοκρασία. Προσωπικά αγοράζω όλο τον εγοπλισμό μου από το ίντερνετ, εξάλλου εδώ στη Κύπρο οι έμποροι είναι πολύ ακριβοί και ως συνήθως άσχετοι εκτός από μερικές εξεραίσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-11-06, 13:00
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

OK Μάριε σε ευχαριστώ πολύ, πλήρως κατανοητό, θα το προσπαθήσω, μόνο που βλέπω να κάνω το καπάκι σουρωτήρι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-11-06, 08:55
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

chrisx καλή σου μέρα.

Γράφω αυτό το post για να σου επιστήσω την προσοχή στην "σκοτεινή πλευρά" και εξηγώ :

1. Μπουκάλα co2 χωρίς κοντρόλερ είναι μεγάλο ρίσκο. Μια μικρή απροσεξία, ειδικά σε ενυδρείο με δίσκους που έχεις χαμηλό kh, και θα έχεις ph crash με αποτέλεσμα να χάσεις τα ψάρια σου !!!!!!!! Οπότε μαζί με το co2 και κοντόλερ οπωσδήποτε (αυτό ψάχνεις Milwaukee SMS122 PH CONTROLLER).

2. Με co2 και χωρίς φως η άλγη θα οργιάσει !!!!!!!! Για να βάλεις extra λάμπες στο ferplast πρέπει να το θέλεις πάρααααααααααααα πολύ και να το προσπαθήσεις επίσης πάρααααααααααα πολύ (έχω και εγώ ferplast). Το πρόβλημα έρχεται αφού βάλεις τις λάμπες !!!!!!!!!!! Ζέστη πολύ ζέστη που οι δίσκοι σου γουστάρουν αλλά τα φυτά σου όχι !!!!!!!!!!! Το ανεμιστηράκι στο καπάκι σου δεν μπαίνει παρά μόνο στην θέση της ταΐστρας και ΙΜΗΟ δεν θα καταφέρει να κάνει τίποτα !!!!!! Οπότε chiller ??????? Σε ενυδρείο με δίσκους είναι υπερβολή.

Αποτέλεσμα : budget = (-) πολύ μείον .............

Πρόταση μου είναι : ένα εξωτερικό φίλτρο για να αυξήσεις την φίλτρανση και στην συνέχεια κάτσε να απολαύσεις τους δίσκους σου κάνοντας κάποιες παραχωρήσεις στο θέμα φυτά.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-11-06, 12:12
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

θωμά καλημέρα,
Ευχαριστώ κατ' αρχήν για το Post και ξεκινώ λίγο ανάποδα :
Το εξωτερικό φίλτρο είναι σε πρώτη προτεραιότητα (λέω για το eheim2217). Τώρα τα υπόλοιπα πέρα από το θέμα budget το οποίο με προβληματίζει αρκετά, είναι ότι αφού έχεις κι εσύ ferplast ξέρεις ότι δεν σηκώνει και πολλές επεμβάσεις εκτός αν κάνω το καπάκι σουρωτήρι όπως αναφέρω και στον Μάριο χαριτολογώντας βέβαια.

Να πω και ως προς τα φυτά κάτι που δεν ξέρω αν έχει όντως νόημα αλλά καλό είναι να το αναφέρω.

Διατηρώ το ενυδρείο πάνω από ένα χρόνο και εκτός από εμφάνιση μαύρης μακρύτριχης άλγης από τον 5ο έως τον 6ο μήνα την οποία προσπάθησα να καταπολεμήσω με συχνές αλλαγές νερού, εμβάπτιση κάποιων φυτών σε διάλυμα με χλωρίνη, αλλαγές στις φωοπεριόδους, δεν ξέρω τι από όλα αυτά έπιασε αλλά δεν έχω χάσει φυτό και όλα αναπτύσσονται "όπως μπορούν τέλος πάντων" ως σήμερα.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι όσα μου έχουν πει διάφοροι φίλοι στο forum τα αγνοώ ή τα απορρίπτω. Σίγουρα χρειάζεται εξωτερικό φίλτρο, σίγουρα χρειάζεται CO2 (οπότε όπως λες και controller), σίγουρα χρειάζεται extra φωτισμός (πιθανόν και ανεμιστήρας όπως λες). Επίσης σίγουρα με όλα αυτά η ανάπτυξη των φυτών μου θα μπορούσε να είναι καλύτερη (έτσι ή αλλιώς δεν είμαι και ειδικός στο να αντιληφθώ την σωστή ή όχι ανάπτυξη των φυτών μου)

Τα αναφέρω όλα αυτά με αφορμή το δικό σου post, για να εξηγήσω λίγο στην στάση που θα ακολουθήσω :

Έχοντας την δικιά σου πρόταση ως εκκίνηση (προσθήκη εξωτερ. φίλτρου - μικρή παραχώρηση στο θέμα των φυτών) με την οποία και συμφωνώ για την παρούσα στιγμή, με τα πρώτα λεφτά που θα μου περισσεύουν θα προσπαθώ να προσθέτω κάτι από όλα αυτά που χρειάζονται σύμφωνα με τις υποδείξεις που μου έκαναν οι φίλοι mikele, GP250381, leonm, Μάριος, ή και όποιος άλλος ασχοληθεί με το συγκεκριμένο post, ώστε να δημιουργήσω ένα πιο ιδανικό περιβάλλον τόσο για τα ψάρια όσο και για τα φυτά μου.

Ελπίζω να συμφωνείς
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-11-06, 13:01
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Συμφωνώ chrisx. Τώρα το θέμα σου είναι οι δίσκοι. Δίσκοι με φυτά πάνε αλλά οχι στα ferplast δυστηχώς.

Και το 2215 θα σε καλύψει ή μπορείς να δείς και της σειράς ecco. Με τους δίσκους θα χρειαστείς και μια α/ο (αν δεν έχεις www.ro-man.com) για ποιό σωστή διατήρηση.

Βρίσκεις και ενα extra χώρο στο σπίτι σου στο μέλλον και κάνεις και ένα φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων με τα φώτα του και το co2 ............... ένα δεν είναι ποτέ αρκετό
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-11-06, 16:15
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

... ένα δεν είναι ποτέ αρκετό ...

Το ξέρω, δύο έχω ...
Μάλιστα σκέφτομαι να κάνω στην γυναίκα μου ένα δώρο κι άλλο ένα στην κόρη μου για να έχω τέσσερα αλλά μάλλον δεν θα συμφωνήσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-11-06, 23:01
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

χτες αλλαξα ανακλαστηρα στο ενυδρειο ....τραγικο ειναι ενα απο τα μειον του ...δεν τολμουσα να τον ακουμπησω κομματια γινοταν....πανω στο χρονο αυτο στεγνωνει ξερενεται λογου ζεστης και υγρασιας....δεν νομιζω να κολλησεις εκει πανω extra λαμπα εκτος αν βρεις σε αυτα τα μετρα αλλο ανακλαστηρα απο αλλο υλικο και να το ταιριαξεις καταλληλα με πατεντα...οσο για 4η λαμπα δε νομιζω να χωραει.....14ε το πληρωσα....μιλαω γιο το Ferplast Cayman 110 (230 lt)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου JONNY Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 26-10-06 13:28
Παρουσίαση ενυδρείου Zaire 250lt cbr929 Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-05-06 18:00
Παρουσίαση ενυδρείου 10 lt Vasilizzz Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 16 04-04-06 11:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10100 seconds with 14 queries