Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-09, 01:16
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Σωστό Aquascape

Καλησπέρα σε όλη την παρέα...

Είμαι σε φάση διαβάσματος και σκέψης για νέο σκηνικό στο ενυδρείο μου που τώρα είναι φυτεμένο και φιλοξενεί κάποια ψαράκια και πριν τα Χριστούγεννα θα εκκενωθεί ώστε να στηθεί κάτι καινούργιο...

Βλέποντας τα αποτελέσματα και τις συμμετοχές του AGA 2009 έπεσα πάνω σε αυτό...

http://showcase.aquatic-gardeners.or...1&vol=-1&id=33

Στέκει σαν βιοτοπικό??

Από καιρό είχα σταμπάρει τα Tanichthys albonubes και θα μου άρεσε να κάνω κάτι με αυτά ...

Διαθέτω ενυδρείου με ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με αυτό της συμμετοχής...

Τι λέτε????
-------------------------
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi?&op=showcase&category=1&vol=-1&id=33

Καμιά φορά δεν ανοίγει το λινκ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλέξης6 : 28-11-09 στις 01:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-09, 12:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να πας μακρυα, υπαρχει κι εδω στο φορουμ μια πολυ ωραια προσπαθεια ενυδρειου με Tanichthys : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34247
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-09, 12:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και τα δυο στεκουν, αναλογα ποιο... τετραγωνικο μετρο ενος κινεζικου ποταμιου θες να αναπαραστησεις!!(Το ενυδρειο του διαγωνισμου σιγουρα πηρε βαθμους επειδη αναπαριστωντας μερος με πετρες και αμμο, εκανε ενα γιαπωνεζικο aquascaping βαζοντας τις πετρες οπως ο κυριος Αμανο και οι διαδοχοι του).
Εγω προτιμω και πρασινιλα μεσα, και οπως και ναχει, να το προχωρησεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-09, 16:10
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Στα μάτια κάποιου, το συγκεκριμένο ενυδρείο μπορεί να είναι ωραίο (ή όχι) αλλά ΙΜΟ δεν αποτελεί βιοτοπικό ενυδρείο. Το αναφέρω αυτό, έχοντας διαβάσει αρκετά για τα συγκεκριμένα ψάρια και έχοντας την εμπειρία της φιλοξενίας τους για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

Από την άλλη δεν θεωρώ βιοτοπικό το ένα m2 ενός ποταμού (που προφανώς χαριτολογώντας αναφέρει ο Τόλης) αλλά ένα μεγάλο ποσοστό του ποταμού/λίμνης/βιοτόπου της τάξης του 70-80%.

Σε τέτοια περίπτωση -- δηλαδή αναπαριστόντας το ελάχιστο κομμάτι ενός ποταμού, το οποίο αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα και βαφτίζοντάς το βιοτοπικό -- θα φθάναμε σε τραγελαφικά αποτελέσματα, όπως αφρικάνες με ξύλα, δίσκους με πέτρες και δεν ξέρω τι άλλο.

ΥΓ: Δεν ξέρω, ίσως και να διαφέρω με κάποιους ως προς τον σαφή καθορισμό του "τι είναι βιοτοπικό", απλά στα δικά μου μάτια, βιοτοπικό ενυδρείο αποτελεί το ενυδρείο του Πολωνού (Brzeziński) παρά τα "βιοτοπικά" του κ. Farmer.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-09, 11:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κι εμενα μου αρεσε το ενυδρειο του Brzeziński, και παρ ολο που ειναι σαφες οτι εχει αφησει επιτηδες την αλγη στα κλαδια να κανει το εφφε της μοςς στο πιο φυσικο του, ειχε αντιδραση απο τους κριτες (που ισως με τοσα φυτεμενα που ασχολουνται δεν την ανεχονται ουτε σε αλλες περιπτωσεις).

Για το τετραγωνικο μετρο, διαφωνουμε και συμφωνουμε. Συμφωνουμε οτι δεν πρεπει να αναπαριστουμε την εξαιρεση, αλλά διαφωνουμε ως προς το 70-80%. Παντα αναλογα για ποιο ποταμι-ρυακι-λιμνη μιλαμε βεβαια. Το ζητουμενο ειναι η αναπαρασταση ενος μερους (μεγαλου η μικρου) οπου ψαρια, φυτα και περιβαλλον ειναι αλληλοεξαρτωμενα, και που πολλες φορες αυτο συμβαινει μονο σε μερικα τετραγωνικα, ενω στο ιδιο ποταμι-ρυακι-λιμνη λιγο πιο περα μπορει να ζουν θηρευτες των πρωτων, σε αλλο περιβαλλον με διαφορετικες απαιτησεις - πραγμα που σε ενα περιορισμενο χωρο ενυδρειου δεν γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-09, 12:22
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Παράθεση:
...αλλά διαφωνουμε ως προς το 70-80%. Παντα αναλογα για ποιο ποταμι-ρυακι-λιμνη μιλαμε βεβαια. Το ζητουμενο ειναι η αναπαρασταση ενος μερους (μεγαλου η μικρου) οπου ψαρια, φυτα και περιβαλλον ειναι αλληλοεξαρτωμενα, και που πολλες φορες αυτο συμβαινει μονο σε μερικα τετραγωνικα, ενω στο ιδιο ποταμι-ρυακι-λιμνη λιγο πιο περα μπορει να ζουν θηρευτες των πρωτων, σε αλλο περιβαλλον με διαφορετικες απαιτησεις - πραγμα που σε ενα περιορισμενο χωρο ενυδρειου δεν γινεται.
Δεν νομίζω να διαφωνούμε και σε αυτό, ίσως ήταν ελλειπής η ποσοστιαία αναφορά μου*, αφού σίγουρα μια βιοτοπική αναπαράσταση χρήζει επιπλέον και ιδιαίτερων προσεγγίσεων (όπως αυτές που αναφέρεις και αρκετές ακόμη).

*Η (πλήρως υποκειμενική) αναφορά μου αυτή, είχε να κάνει περισσότερο με την "αντιπροσωπευτικότητα" του εν λόγω δείγματος.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενα φανταστικο aquascape ! Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 09-10-09 21:45
Aquascape gallery gaia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 0 22-08-08 14:07
Αλλαγες στο aquascape panos73 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 13 23-10-06 16:59
Προτάσεις για aquascape pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 02-03-04 02:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04381 seconds with 15 queries