Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-07, 02:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Συνεδριο AFC (Ομοσπονδιας Γαλλων Κιχλιδοφιλων) 28-30 Σεπτ 2007

Στις 29 και 30 Σεπτεμβριου 2007 θα γινει το ετησιο συνεδριο της Ομοσπονδιας Γαλλων Κιχλιδοφιλων (AFC) στο Vichy της Γαλλίας.
Εγω θα παω για τριτη φορά. Ενα μικρο δειγμα του τι μπορει να δει κανεις εκει, βρισκεται εδω: http://www.aquarist.gr/articles/vichy2003/vichy2003.htm
Σε περιπτωση που καποιος θελει να ζησει αυτην την μοναδικη πραγματικα εμπειρια (ο annivas2000 θα το επιβεβαιωσει), το ολο προγραμμα εχει ως εξης:
Αναχωρηση Παρασκευη 28 Σεπτ. 9.30 το πρωι με Ολυμπιακη, αφιξη στο Παρισι 12.00 τοπικη ωρα.
Ενοικιαση αυτοκινητου και περιπου 4 ωρες ταξιδι μεχρι το Vichy. Διαμονη σε ξενοδοχειο δυο νυχτες, επιστροφη Παρισι Κυριακη 30 Σεπτ, απογευμα, αναχωρηση για Αθηνα στις 19.30.
Εξοδα: 298 ¤ αεροπορικο πηγαινε-ελα.
115¤ ενοικιαση αυτοκινητου + γυρω στα 90 ¤ βενζινη, μοιρασμενα δια οσων ατομων ειμαστε.
90¤ ξενοδοχειο (δικλινο - δια του δυο αν θελετε να μεινετε με αλλον)
35¤ συμμετοχη στο συνεδριο (συμπεριλαμβανονται μεσημεριανο + βραδυνο γευμα Σαββατου, μεσημεριανο Κυριακης).
Συν προσωπικα εξοδα για καφεδες τσιγαρα σουβενιρ και...ψαρια!

Θα υπαρχουν 3 σεμιναρια-προβολες, ενα του Eric Genevelle και του Benoît Jonas για τις κιχλιδες της λιμνης Tanganyika, ενα του Patrick Tawil για τα mbuna, και ενα του Thomas Weidner για αμερικανικες κιχλιδες (τα σεμιναρια θα ειναι στα γαλλικα, αλλά θα χαρω να σας τα μεταφραζω).
Συν βεβαια ολη η εμπειρια του πλειστηριασμου ψαριων που κραταει 3 μερες (δειτε περισσοτερα στο παραπανω λινκ). Μπορειτε να αγορασετε 100% "καθαρες" κιχλιδες, πολλες φορες αγρια ψαρια η F1, και σπανια.

Αν καποιος ενδιαφερεται θα πρεπει να το αποφασισει αρκετα γρηγορα, γιατι η κρατηση αεροπορικων εισιτηριων για Παρισι πρεπει να γινει πολυ συντομα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 10-01-09 στις 01:28
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-07, 13:29
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Να επιβεβαιωσω με τη σειρα μου οτι οντως προκειται για μια καταπληκτικη εμπειρια που μπορει να εχει ενας ενυδρειοφιλος (ασχετα αν του αρεσουν οι κιχλιδες ή οχι). Αξιζει να παει οποιος μπορει για να δει την τεραστια αποσταση που μας χωριζει απο συλλογους του εξωτερικου (δεν ειναι μονο ενα show ψαριων) και πιστευω οτι θα βλεπει μετα με αλλο ματι τη γενικοτερη κατασταση του ενυδρειου στην Ελλαδα. Και ισως (λεω ισως) μετα απο μια τετοια εμπειρια, θα ειχαμε μια αλλη οπτικη και αντιμετωπιση πολλων θεματων που μας "πληγωνουν".
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-07, 16:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τελικα πηγα μονος. Οπως μονος υποθετω πηγε κι ο Prytanis στους Δισκους στην Ιταλια.
Δεν ξερω, παρ΄ ολα τα αρθρα εδω http://www.aquarist.gr/articles/vichy2003/vichy2003.htm κι εδω http://www.aquarist.gr/articles/arlon2004/arlon2004.htm
και τις παρακινησεις, τι πρεπει να γινει για να νιωσει καποιος ενα κινητρο να ανεβει ενα σκαλί παραπανω στο χομπι, οχι απαραιτητα για να γινει καλυτερος "ενυδρειοφιλος", αλλά για να καταλαβει οτι ενας Συλλογος δεν ειναι μονο μια συνεχης κουρσα να ενημερωνουμε τους αρχαριους - και τετοιες εμπειριες ειναι ενα σκαλι παραπανω. Ας ελπισουμε του χρονου να εχουμε παραπανω συμμετοχες.
Το ταξιδι πηγε μια χαρα, 50 σπανια ψαρια εφτασαν υγιεστατα σε 7 χαρουμενους κατόχους που θα τα μεγαλωσουν-αναπαραγουν και θα σπρωξουν τις γεννες σε περισσοτερο κοσμο. Ειναι πραγματικα κριμα μετα απο 7 χρονια GAB και 4 χρονια Σύλλογου, να τρεχω στην Γαλλία για να δωσω μικρα, και στην Ελλάδα να εχω ζητηση μονο απο εναν χομπιστα...
Μερικες φωτο απο τα ψαρια που βρισκει κανεις στο Συνεδριο. Παρελειψα τα (πολλα) malawi που ειχε, μηπως και εστιασουν καποιοι στις τοσο ωραιες αλλες κιχλιδες που υπαρχουν...





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 10-01-09 στις 01:30
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-07, 16:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή




Αντε παρτε κι ενα malawi....



Τα παρακατω δεν ειναι κιχλιδες, αλλά σπανιοτατα επισης ψαρια "ρεζερβε" σε ξεχωριστα ενυδρεια απ αυτα της δημοπρασιας..

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-07, 16:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και τελειωνω λεγοντας οτι ανανεωσαμε συνεργασιες με τον Συλλογο και την AFC. Στις επομενες μερες θα σταλουν οι ταινιες του αειμνηστου προεδρου της AFC Jean Claude Nourissat απο τις εξορμησεις του προς αναζητηση κιχλιδων στον Παναμα και την Μαδαγασκαρη, και προσετεθησαν αρκετα ατομα που παραχωρουν ευγενως αρθρα και φωτογραφικο υλικο για το περιοδικο μας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-07, 20:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πραγματικα κριμα μετα απο 7 χρονια GAB και 4 χρονια Σύλλογου, να τρεχω στην Γαλλία για να δωσω μικρα, και στην Ελλάδα να εχω ζητηση μονο απο εναν χομπιστα...
Δεν πιστεύω να το λες για μένα επειδή δεν κατάφερα να έρθω...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-07, 10:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μονος σαν το λεμονι....... Παντως οντως ειναι μελαγχολικο να βλεπεις τι γινεται στον εξω κοσμο και ποσο πισω ειμαστε εμεις..... Στη δικια μου περιπτωση ενας συλλογος με τριαντα μελη (30) οργανωσε ενα τριημερο φεστιβαλ απο το οποιο περασαν τουλαχιστον 20.000 ατομα.......Και μιλησαν μεγαλα ονοματα του χωρου....Την παρασκευη ετρωγα παρεα με τον Bleher και τον Chan...To Σαββατο με τον Γκεμπελς και τον Τζεφρυ Ταν.....Αν σας πω δε οτι το Λετσε που οργανωθηκε το γεγονος εχει ενα πληθυσμο κοντα στις 90.000 και δεν εχει ουτε αεροδρομιο καταλαβαινετε την επιτυχια που ειχε η εκδηλωση..... Α ξεχασα να σας πω στο διαγωνισμο δισκων συμμετειχαν 102 (εκατο δυο) ψαρια....... Μελαγχολια και απογνωση..... Ποσο αχρηστοι ειμαστε;;;; Μια εμφανιση σε μια εκθεση με μοσχαρια και γιδια καναμε και αισθανομαστε οτι αγγιξαμε τον ουρανο...... Ψωροκωσταινα αλλα και ψωροκωστηδες......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-07, 15:03
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question ναι μεν,αλλα........

αν και σκεφτομουν να μην ποσταρω,εντουτοις θα πω τη γνωμη μου....
η αληθεια ειναι οτι ειμαστε πολλαααα χρονια πισω στο χομπι μας σε συγκριση με αλλους λαους ευρωπαιους και μη,και το γεγονος οτι στα διαφορα σεμιναρια,εκθεσεις και hapennings που γινονται στο εξωτερικο απεχουμε δραματικα,νομιζω οτι οφειλεται κυριως σε 2 παραγοντες.
ο πρωτος ειναι ο ωχαδελφισμος που μας εχει κανει ανθρωπους-καναπεδες,και ειναι πολυ σοβαρο κοινωνικο προβλημα,
και ο δευτερος ειναι το οικονομικο..!!
πχ.
ο εαυτος μου...
ακουω για σεμιναριο κιχλιδοφιλων στη γαλλια τολη μου...πραγματικα πολυ ωραια,και ασχετως αν δεν ειμαι λατρης των 2 λιμνων πολυ θα ηθελα να παρευρισκομουν.....αλλα με τι λεφτα....???εδω μετα βιας και με αλχημειες προσπαθω να επιβιωσω και να βγαλω το μηνα μου και να συντηρησω την οικογενεια μου.....
τα ιδια ακριβως και με λογο παραπανω με το ''δικο'' σου χαπενινγκ νικολα.....
καλα ολα αυτα,καλο και το χομπι μας αλλα κακα τα ψεμματα....για τετοιες εκδηλωσεις ΠΡΕΠΕΙ να σου περισσευουν,αλλιως καθεσαι στα αυγουλακια σου.......
μπορουν να πουνε και αλλοι χομπιστες την αποψη τους σχετικα με την μη ελευση χομπιστων για τετοιες δραστηριοτητες του εξωτερικου,εγω παντως με τον μικρο μου οβολο,μπορεσα και ηρθα στο εδω σεμιναριο του κυριου σιμεκ,το καταευχαριστηθηκα,υπηρχε και παρα πολυ καλη οργανωση και συμμετοχη,και ολα πηγανε τελεια...
εαν με περισσευανε,θα εκανα επιλογη για το που θα πηγαινα.ΕΣΕΙΣ..????
ΥΓ.να ξερετε,οτι υπαρχουν και χομπιστες που θελουν και γουσταρουν τρελλα,απλα ΔΕΝ μπορουν.........τι να κανουμε,υπαρχει και θα υπαρχει παντα το οικονομικο χασμα μεταξυ των ανθρωπων...καλα κρασια...
ενας μεροκαματιαρης χομπιστας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-07, 15:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Επετρεψε μου μια διευκρινηση:
Παράθεση:
και ασχετως αν δεν ειμαι λατρης των 2 λιμνων
Δεν ειναι οι δυο λιμνες, ειναι και οι αλλες λιμνες και τα ποταμια της Αφρικης, η Ασια, η Μαδαγασκαρη, η Κεντρικη Αμερικη και η Νοτιος Αμερικη (οπου εισαι λατρης αν δεν απατωμαι). Με λιγα λογια, ολες οι κιχλιδες του κοσμου.

Απο κει και περα, σαφως και το οικονομικο ειναι παντα ενα φρενο, θεμιτον. Και δεν κατηγορω κανεναν, μην παραξηγηθω. Απλως απο 200 μελη του Συλλογου και 1500 τοσα ενεργα μελη στο GAB, ουτε ενας, ειτε για τη Γαλλια, ειτε για την Ιταλια, μου κανει καπως...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-10-07, 15:27
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ειναι πολύ σωστό αυτό που λες Κώστα αλλα δεν νομίζω ότι ο Νικος πήγε μόνος του επειδή κανένας άλλος δεν ειχε τα λεφτα να ακολουθήσει.

Παντως νικόλα το χόμπι δεν το μετράς ΜΟΝΟ από την συμμετοχή σε τετοια events. Μην ξεχνάς που ήταν το χόμπι πριν 5 χρονια στην Ελλαδα και που ειναι τωρα. Και προς θεου παιδιά μην συγκρίνουμε events σαν το ΑFC με τα αντίστοιχα εγχώρια. Ξέρω πως νιώθεις όταν γυρνας απο interntional events και βλεπεις που είσαι. Αλλα μην τα αφορίζουμε όλα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-10-07, 17:45
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το οικονομικο σιγουρα ειναι πανω απο ολα....... Αλλα ρε παιδια δεν μπορει να ειναι εκει 10 πολωνοιμε τα μπλουζακια του συλλογου τους οι οποιο μαλιστα συμμετειχαν με καμια 15αρια ψαρια και ετοιμαζουν εκθεση και διαγωνισμο μεσα στο 2008 και ολοι οι ελληνες χομπιστες να μην ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα...... Αλλα μην κολλαμε σε αυτο , σε καμια περιπτωση το νοημα του ποστ δεν ηταν το οτι δεν βρεθηκαν ελληνες στο συγκεκριμενο σοου.... ΑΛΛΑ το πως ενας συλλογος με 5 ενεργα μελη καταφερνει να διοργανωσει κατι τετοιο και να εχει καλεσμενους (τους οποιους πληρωσαν) απο 2 ηπειρους.......Πως καταστηματα του -λετσε ( που αν τα δειτε ειναι χειροτερα απο συνοικιακα δικα μας) συμμετειχαν στην εκθεση με απιστευτα ψαρια και πληρωνοντας μαλιστα και ενα σημαντικο ποσο για ενα σταντακι...... Πως αυτα τα καταστηματα παραχωρησαν επιπλεον τον εξοπλισμο 120 ενυδρειων δωρεαν..... Πως ο δημος του Λετσε παραχωρησε δωρεαν ενα μεσαιωνικο αρχοντικο για την εκθεση......Πως πενταστερο ξενοδοχειο στο κεντρο της πολης προσεφερε τα δωματια στους συμμετεχοντες με 50% εκπτωση.... Πως απο ολον αυτον το συλλογο ΜΟΝΟ ΕΝΑ μελος μιλουσε αγγλικα και υπολοιποι δεν ηξεραν γρι και παρολαυτα αυτο το ΕΝΑ μελος καταφερε να μας εχει ολους τους ξενους χαρουμενους και να οργανωσει τα της διαμονης και του ταξιδιου ολων των ξενων αρτια......Πως τα μελη αυτα σκιστηκαν να με εξυπηρετησουν , να με μεταφερουν απο και προς στο αεροδρομιο, να μην μ αφησουν να πληρωσω ουτε το εσπρεσσο που ηπια στο αεροδρομιο οταν περιμεναν μαζι μου την καθυστερημενη πτηση μου....Πως με εκαναν να νιωσω οτι ειχα την ιδια σημασια,( εγω ενα ξεμπαρκο μελος ενος αγνωστου συλλογου) με τον Heiko Bleher και τους υπολοιπους υψηλους προσκεκλημενους προσκαλοντας με σε ολα τα δειπνα που παραχωρησαν σε χορηγους και ομιλητες.....Πως σε μια πολη με 90.000 κατοικους η προσελευση στην εκθεση ξεπερασε τα 20000 ατομα....... Πως και πως και πως..... ΚΑι τελος πως εμεις (που μονο ο πυρηνας του κλιμακιου Β.Ε ειμαστε 15 ατομα ) στα τοσα χρονια που υπαρχουμε σαν συλλογος οσα καταφεραμε (και για μενα δεν ειναι λιγα) αντι να ειναι εναυσμα για κατι παραπανω καταληγουν λογοι για να κοντραριζομαστε και να συρρικνωνομαστε.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-10-07, 17:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ειναι αυτο που λεω κι εγω κι ο annivas το εθεσε πολυ σωστα παραπανω:
Παράθεση:
Και ισως (λεω ισως) μετα απο μια τετοια εμπειρια, θα ειχαμε μια αλλη οπτικη και αντιμετωπιση πολλων θεματων που μας "πληγωνουν".
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-10-07, 18:13
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Εχετε πολύ δίκιο θα έλεγα,μέχρι ενός σημείου όμως.Συμφωνώ ότι θα είναι μια φοβερή εμπειρία και θα ήθελα και εγώ παρέα με δέκα φίλους από τα φόρουμ και το σύλλογο να παραβρεθώ σε ένα τέτοιο γεγονός.Πες επίσης ότι βάζω στην άκρη 1000-1500 ευρώ και μπορώ να το κάνω από οικονομικής άποψης.Το μεγάλο πρόβλημα για εμένα είναι ότι γίνεται ακατάλληλη περίοδο.Μόλις έχουν ανοίξει σχολεία,έχουν πάρει για τα καλά μπροστά οι δουλειές μας και δεν γίνεται κολλητά με την καλοκαιρινή αδεία να ζητάς πάλι και κάποιες άλλες μικρές τέτοιες λεπτομέρειες που επηρεάζουν τους περισσότερούς από εμάς.
Το βασικότερο όμως είναι να κάνετε λίγο υπομονή, ήδη τα τελευταία 2 χρόνια δεν έγιναν απλά άλματα αλλά εκτοξεύσεις στον χώρο του χόμπι μας.
Εσυ Τολη το γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα μας.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-10-07, 19:14
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
το οικονομικο σιγουρα ειναι πανω απο ολα....... Αλλα ρε παιδια δεν μπορει να ειναι εκει 10 πολωνοιμε τα μπλουζακια του συλλογου τους οι οποιο μαλιστα συμμετειχαν με καμια 15αρια ψαρια και ετοιμαζουν εκθεση και διαγωνισμο μεσα στο 2008 και ολοι οι ελληνες χομπιστες να μην ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα...... Αλλα μην κολλαμε σε αυτο , σε καμια περιπτωση το νοημα του ποστ δεν ηταν το οτι δεν βρεθηκαν ελληνες στο συγκεκριμενο σοου.... ΑΛΛΑ το πως ενας συλλογος με 5 ενεργα μελη καταφερνει να διοργανωσει κατι τετοιο και να εχει καλεσμενους (τους οποιους πληρωσαν) απο 2 ηπειρους.......Πως καταστηματα του -λετσε ( που αν τα δειτε ειναι χειροτερα απο συνοικιακα δικα μας) συμμετειχαν στην εκθεση με απιστευτα ψαρια και πληρωνοντας μαλιστα και ενα σημαντικο ποσο για ενα σταντακι...... Πως αυτα τα καταστηματα παραχωρησαν επιπλεον τον εξοπλισμο 120 ενυδρειων δωρεαν..... Πως ο δημος του Λετσε παραχωρησε δωρεαν ενα μεσαιωνικο αρχοντικο για την εκθεση......Πως πενταστερο ξενοδοχειο στο κεντρο της πολης προσεφερε τα δωματια στους συμμετεχοντες με 50% εκπτωση.... Πως απο ολον αυτον το συλλογο ΜΟΝΟ ΕΝΑ μελος μιλουσε αγγλικα και υπολοιποι δεν ηξεραν γρι και παρολαυτα αυτο το ΕΝΑ μελος καταφερε να μας εχει ολους τους ξενους χαρουμενους και να οργανωσει τα της διαμονης και του ταξιδιου ολων των ξενων αρτια......Πως τα μελη αυτα σκιστηκαν να με εξυπηρετησουν , να με μεταφερουν απο και προς στο αεροδρομιο, να μην μ αφησουν να πληρωσω ουτε το εσπρεσσο που ηπια στο αεροδρομιο οταν περιμεναν μαζι μου την καθυστερημενη πτηση μου....Πως με εκαναν να νιωσω οτι ειχα την ιδια σημασια,( εγω ενα ξεμπαρκο μελος ενος αγνωστου συλλογου) με τον Heiko Bleher και τους υπολοιπους υψηλους προσκεκλημενους προσκαλοντας με σε ολα τα δειπνα που παραχωρησαν σε χορηγους και ομιλητες.....Πως σε μια πολη με 90.000 κατοικους η προσελευση στην εκθεση ξεπερασε τα 20000 ατομα....... Πως και πως και πως..... ΚΑι τελος πως εμεις (που μονο ο πυρηνας του κλιμακιου Β.Ε ειμαστε 15 ατομα ) στα τοσα χρονια που υπαρχουμε σαν συλλογος οσα καταφεραμε (και για μενα δεν ειναι λιγα) αντι να ειναι εναυσμα για κατι παραπανω καταληγουν λογοι για να κοντραριζομαστε και να συρρικνωνομαστε.......
Ισως να λεω μ.... αλλα μηπως αυτος ο συλλογος ειναι "μπασμενος" στα κολπα(Ή τελος παντων γνωριζει προσωπα και καταστασεις) και παιρνει καποια επιχορηγηση ή καποιου ειδους δανειο(ή δε ξερω γω τι αλλο) απο τυχον Ευρωπαικα προγραμματα για τετοιες εκδηλωσεις κανοντας μας να "ψαχνομαστε?

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-07, 19:48
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αντι να ειναι εναυσμα για κατι παραπανω καταληγουν λογοι για να κοντραριζομαστε και να συρρικνωνομαστε.......
Νικόλα μόλις περιέγραψες την Ελληνική νοοτροπία των τελευταίων 2500 ετών.Ίσως όσο αυξανόμαστε να υπάρξουν οι ομάδες εκείνες που θα το επιτύχουν αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-10-07, 20:29
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εμενα η αποψη μου ειναι πεφρασμενη και ξεκαθαρη...... Η Ελλαδα μας και πολυ μικρη ειναι ( με εισαγωγικα και χωρις) και φτωχη για να αντεχει τη πολυδιασπαση........ Αν δεν καταλαβουμε ολοι οτι αυτα που μας εννωνουν ειναι σημαντικοτερα απο αυτα που μας χωριζουν , θα συνεχισουμε για πολλα χρονια ακομα να ειμαστε μελαγχολικοι θεατες των γειτονων μας.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-10-07, 22:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Συμφωνώ...καλά τα λέτε,αλλά πριν βγάλουμε αυθαίρετα συμπεράσματα,πριν κάνουμε κριτική εκ του ασφαλούς ας κάνουμε όλοι πρώτα την αυτοκριτική μας.

Ο ΠΣΦΕ κάνει μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια...μια νέα αρχή...αλλά χρειάζεται στήριξη και βοήθεια που δυστυχώς δεν την έχει από την πλειοψηφία των μελών του.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-10-07, 23:54
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Τα εξοδα πανω πανω που γραφει ο Τολης μου φαινονται μικρα.Πιο πολλα θα χαλαγε καποιος μαθητης σε μια πενθημερη η τριημερη στην Ελλαδα.Κατεμε ειναι αλλοι παραγοντες,οπως οικογενεια.Δεν ειναι ευκολο με γυναικα και παιδια να σηκωθεις να φυγεις εξω.Και πες εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας φαμιλια.Η φαμιλια ομως θελει η γυρναει και λεει η γυναικα τα κ....ψαρα?Η μωπως φευγεις ευκολα μονος και αφηνεις γυναικα και παιδια?Με αλλα λογια η παιρνεις ολη τη φαμιλια(με 600κατι βασικο μισθο δυσκολα) η πας μονος και ρισκαρεις για φασαριες γκρινιες κτλ
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-07, 08:37
Το avatar του χρήστη GEORGIOS
GEORGIOS Ο χρήστης GEORGIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 93
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην GEORGIOS
Cool Συνέδρειο Κιχλιδόφιλων

Τόλη

Να είσαι σίγουρος ότι αν ξεραν για ψάρια οτι θα μπορούσες να φέρεις αρκετοί θα σου ζητούσαν,γιατί πολλά από τα είδη που σίγουρα είδες δεν έχουν περάσει από Ελλάδα .Επίσης παρατήρησα ότι οι τιμές ειναι πολύ χαμηλές.Αν δείτε αρκετοι ζητούν κιχλίδες από καταστήματα η συνχομπίστες αν υπάρχουν που θα βρούν κ.λ.π.

Πολλοι θα ήθελαν να είναι εκεί αλλά οι υποχρεώσεις και τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν παντα.

Γιώργος
__________________
400 LIT Tanganika
600 LIT Malawi Haps
240 LIT Tropheus Moorii
100 LIT labido Yellow small
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-10-07, 10:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν ειναι θεμα τιμων, δεν ειμαι εμπορος, αλλά σπανιοτητας. Φετος δεν εφερα αφ ενος γιατι δεν θα ειχα που να τα βαλω (ολα μου τα ενυδρεια ειναι γεματα μωρα πολλενι),και αφ ετερου, και το κυριοτερο, γιατι να τα φερω?
Η ουσια σε αυτην τη κινηση ειναι να φερεις σπανια ειδη, να τα αναπαραγεις (εσυ και καποιοι αλλοι) και να διαδωσεις το ειδος σε περισσοτερους χομπιστες ωστε να εξαπλωθει. Στα προηγουμενα ταξιδια μας ειχαμε φερει ουκ ολιγα. Και δεν μιλαω για ψαρια σαν τα δικα μου Paratilapia που ας πουμε οτι το γεγονος οτι χρειαζονται πολυ μεγαλα ενυδρεια βαζει φρενο. Αναφερομαι για Apistogramma inca, για Apistogramma αγρια πιασμενα προσφορα του προεδρου της AFC στον Συλλογο και άλλες μικροσωμες κιχλιδες. Τα φεραμε, τα προσεξαμε, τα αναπαραγαμε, και ... τα κυτταγαμε. Ελαχιστοι βρεθηκαν να παρουν, και καποια στιγμη τα περισσοτερα οπως ειναι φυσικο χαθηκαν και καποιοι απογονοι περιμενουν ματαιως υιοθεσια σε ενα ενυδρειο του Συλλογου πανω απο ενα χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-07, 17:52
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι θεμα τιμων, δεν ειμαι εμπορος, αλλά σπανιοτητας.
Πράγματι μεγάλη ευκαιρία.
Μερικά είδη που πουλιόταν
ΤANGANYIKA
Neolamprologus:
brevis
tretocephalus
helianthus
brichardi
pulcher
wauthioni
speciosus
stappersi
mustax
obscurus
ocellatus
callipterus
caudopunctatus
longior
multifasciatus
similis
sp aff. ornatipinnis

Paracyprichromis brieni

Tanganicodus irsacae

Eretmodus cyanostictus

Telmatochromis:
sp. congo

Xenotilapia:
papilio
nigrolabiata (red princess)
sp. kilesa (Enantiopus)
flavipinnis

Cyathopharynx

Ophthalmotilpia

Cyphotilapia:
sp. "nord"
gibberosa

Callochromis:
pleurospilus
stappersi

Julidochromis:
sp. gombi
dickfeldi
regani & regani "kipilli"

Lepidiolamprologus
cunningtoni
elongatus

Tropheus spp.

Altolamrologus:
calvus
compressiceps

Haplochromis sp. burtoni "Cathy"

Cyprichromis:
pavo
LEPTOSA
N. obscurus
Julidochromis marlieri
Cyatho furcifer
Julidochromis sp. korosha
Callochromis macrops Zambie
Callochromis melanostigma Kigoma
Callochromis melanostigma bujumbura
Eretmodus sp. North
Xenotilapia melanogenys utinta
N. ornatipinnis Zambie
Tropheus gold kasumbe
Xenotilapia flavipinnis crocodile island
Alto sumbu
Limnotilapia dardennii
Gnatho pfefferi...

Victoria
P.nyererei ruti et Python
N.rufocaudalis
H.chilotes
H.flameback
H.orange rock hunter
H.piceatus
H.Hippo point salmon
H.xenognathus
P.pundamilia Hippo point
H.thereuterion
Lithochromis xantopteryx
Astatoreochromis alluaudi
H.melanopterus
H.torpedo kribensis
T.braushii(lac Fwa)
H.cyaneus
KENTRIKH AMERIKH
Theraps lentiginosus
Vieja argentea
Vieja breidohri
Vieja synspilus
Vieja melanurus
Parachromis managuensis
Parachromis loisellei
Parachromis motaguensis
Amphilophus longimanus
Cryptoheros nigrofasciatus
Cryptoheros nanoluteus
Cryptoheros altoflavus ( je crois)
Cryptoheros cutteri
Chuco intermedium
"Cichlasoma" octofasciatum
"Cichlasoma" salvini
"Cichlasoma" panamense
"Cichlasoma" grammodes
Herichthys carpintis
Herichthys" labridens
Herotilapia multispinosa
Hypsophrys nicaraguensis
Nandopsis tetracanthus
Thorichthys meeki
Thorichthys ellioti
Caquetaia umbriferum
και πολλά malawi
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-10-07, 11:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα ψαρια που βρισκονται εκει (καθαρα απο υβριδισμους και παντα με κοντινο "αγριο αιμα"), ειναι μονο το κερασακι στην τουρτα.
Το συνεδριο ειναι κατι πολυ παραπανω απο αυτα. Ειναι η οργανωση ενος τοσο μεγαλου γεγονοτος, τα σεμιναρια, οι προβολες, και κυριως η μαζωξη τοσων πολλων μελων-χομπιστων και η συμπεριφορα τους απεναντι στα αλλα μελη και στον Συλλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-10-07, 12:02
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Θα θελα πολυ να πηγαινα..Και μονο να συλαβεις τη νοοτροπια των αλλων Ευρωπαιων ειναι μια πολυ καλη εμπειρια(οσο αναφορα το χομπυ)
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-10-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Αν δεν ήταν η γυναίκα μου έγγυος και μάλιστα στον 9ο μήνα θα ήθελα πολύ να πάω (έχω και ξάδελφο που μένει κοντά στην περιοχή).
Του χρόνου !
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-10-07, 12:26
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Κακά τα ψέμματα το χόμπι στο εξωτερικό μπαίνει πολλές φορές σε "επαγγελματικό" επίπεδο, με την έννοια ότι υπάρχουν άτομα που ασχολούνται τόσο σοβαρά με το θέμα που το ανάγουν σε δεύτερο επάγγελμα, αυτό το φαινόμενο υπάρχει και στην Ελλάδα μας, αλλα οι αναλογίες Ελλάδας-εξωτερικού, δεν είναι ίσες, αποτέλεσμα αυτού είναι να διοργανώνωνται, τέτοιου είδους εκδηλώσεις, και οι λίγοι Έλληνες χομπίστες που μπορούν να παρακολουθήσουν τέτοιες διοργανώσεις, να εκφράζουν παράπονα για την κατάσταση εδώ. Όμως σίγουρα σε μια Ελλάδα δεν είναι μόνο ένας αυτός που ήθελε να πάει εκεί, ήθελαν και άλλοι όμως πόσοι θα μάζευαν χρήματα για να πάνε σε μια τέτοια εκδήλωση? Τώρα τίθεται το θέμα του ωχαδελφισμού στο οποίο πολύ σωστά αναφέρθηκε ο klaz.. το οποίο σηκώνει τεράστια συζήτηση...

Εγώ πάντος σκέφτομαι σοβαρά να πάω του χρόνου μιας και φέτος απείχα πολυ απο το χόμπι.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-10-07, 16:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
με την έννοια ότι υπάρχουν άτομα που ασχολούνται τόσο σοβαρά με το θέμα που το ανάγουν σε δεύτερο επάγγελμα,
Αν το εννοεις ως χρονο ενασχολησης συμφωνω.
Αν το εννοεις οικονομικα, σε διαβεβαιω ομως οτι κανεις (απο τον προεδρο μεχρι το τελευταιο μελος) δεν ασχολειται "επαγγελματικα" με το χομπι, και οι σχεσεις με οποιοδηποτε επαγγελματια περνανε απο πολλα κοσκινα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-10-07, 16:41
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Αναφέρομαι σε αυτούς που καταναλώνουν χρόνο και αγάπη στο χόμπι, άλλωστε το αποδεικνύουν με τις πράξεις τους (βλ. AFC), χωρίς όμως να υπονοώ οτι δεν υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να το κάνουν επάγγελμα.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-10-07, 08:19
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφέρομαι σε αυτούς που καταναλώνουν χρόνο και αγάπη στο χόμπι, άλλωστε το αποδεικνύουν με τις πράξεις τους (βλ. AFC), χωρίς όμως να υπονοώ οτι δεν υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να το κάνουν επάγγελμα.
Δεν ειναι κακο να κανεις το χομπυ σου επαγγελμα,ισα-ισα ειναι οτι καλυτερο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-10-07, 12:10
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Δεν είπα πως είναι κακό, αν μπορείς να το κάνεις σωστά, δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις, πολλές φορές όμως κάνωντας το χόμπι επάγγελμα χάνει την μαγεία του..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
HYDOR PRIME 30 alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 26-01-07 19:08
30 λίτρα με guppies frouros Ζωοτόκα 3 07-12-06 20:01
30 λιτρα με μονομαχους. Isidoros Bettas 3 12-01-06 19:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10726 seconds with 15 queries