Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-17, 12:18
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή PH buffers

Παρήγγειλα τα δύο όργανα μέτρησης PH και TDS που ανέφερα σε πρόσφατο post μια και ήταν πολύ φτηνά και ήθελα να παίξω
Στο PHμετρο ωστόσο είχαν μόνο δύο από τα τρία buffer που έπρεπε (και φυσικά σύμφωνα με το Μέρφι λείπει αυτό που μου χρειάζεται εμένα με το μεγάλο ph)
Ψάχνοντας στο amazon όπου το πήρα, ενώ πωλούνται χωριστά packs κανένας δεν στέλνει Ελλάδα
Στο ελληνικό μαγαζί που αναφέρεται συχνά εδώ, βλέπω πακέτο αλλά με ελαφρά διαφορετικά ph από αυτά που έρχονται με τη δική μου συσκευή. Αυτά που πήρα είναι ένα φακελάκι ph4,01 και ένα 6,86 ενώ λείπει το 9,18.
Εδώ έχουν ένα φακελάκι ph 4, ένα για 7 και ένα 10,1

Επειδή είμαι ανίδεος για τον τρόπο που δουλεύουν αυτά, δεν ξέρω αν θα δούλευαν κι αυτά τα buffer ή να πετάξω τον μετρητή και να λήξει το θέμα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-17, 14:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

με τα 2 buffer κανεις μια χαρα τη δουλειά σου,
με το 4,01 και το 6,86 είσαι μια χαρά,
δεν το χρειάζεσαι το 3ο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-17, 18:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρήγγειλα τα δύο όργανα μέτρησης PH και TDS που ανέφερα σε πρόσφατο post μια και ήταν πολύ φτηνά και ήθελα να παίξω
Στο PHμετρο ωστόσο είχαν μόνο δύο από τα τρία buffer που έπρεπε (και φυσικά σύμφωνα με το Μέρφι λείπει αυτό που μου χρειάζεται εμένα με το μεγάλο ph)
Ψάχνοντας στο amazon όπου το πήρα, ενώ πωλούνται χωριστά packs κανένας δεν στέλνει Ελλάδα
Στο ελληνικό μαγαζί που αναφέρεται συχνά εδώ, βλέπω πακέτο αλλά με ελαφρά διαφορετικά ph από αυτά που έρχονται με τη δική μου συσκευή. Αυτά που πήρα είναι ένα φακελάκι ph4,01 και ένα 6,86 ενώ λείπει το 9,18.
Εδώ έχουν ένα φακελάκι ph 4, ένα για 7 και ένα 10,1

Επειδή είμαι ανίδεος για τον τρόπο που δουλεύουν αυτά, δεν ξέρω αν θα δούλευαν κι αυτά τα buffer ή να πετάξω τον μετρητή και να λήξει το θέμα;

ΑΝ το νερό που έχεις είναι κάτω από ΡΗ 7... χρειάζεσαι το 4 και το 7.
ΑΝ το νερό σου είναι πάνω από ΡΗ 7... χρειάζεσαι το 7 και το 10.
Το καλιμπράρισμα του γίνεται με 2 "στοιχεία". Με ότι και να καλιμπράρεις λοιπόν... η ουσία είναι να ακολουθήσεις το παραπάνω.
Υπάρχουν σε σκόνες και υγρά... εγώ χρησιμοποιώ τα υγρά.
Ο αισθητήρας (ηλεκτρόδιο) έχει ζωή για περίπου 2 χρόνια (χονδρικά). Εσύ που είσαι πάνω από το 7, είσαι σε καλύτερη μοίρα γιατί, στο χαμηλό παθαίνει ευκολότερα ζημιά. Εγώ έχω βρει την υγειά μου με τους "σχιστομάτηδες"... ΔΕΝ ζητάνε μια περιουσία, για έναν αισθητήρα (ηλεκτρόδιο). Λίγο πριν "έρθει η ώρα του" (κάνα 2μηνο)... παραγγέλνω.-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-17, 19:36
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Όντως το νερό που έχω είναι πάνω από 7 και διάβασα στις οδηγίες ότι χρειάζομαι το buffer που μου λείπει μαζί με το "μεσαίο" για να καλιμπράρω, γι'αυτό και ψάχνω.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί τα "δικά του" buffer έχουν τέτοιες τιμές ενώ αυτά που βρίσκω εδώ έχουν πιο στρογγυλές τιμές ph. Απευθύνονται σε άλλες συσκευές ή μια χαρά θα κάνω τη δουλειά μου με όλα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-17, 20:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θεωρώ πως θα κάνεις τη δουλειά σου... με οποιοδήποτε.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Calibration Buffers CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 17-04-06 00:21
Προσθηκη buffers, Ca, και αλλα trace elements manosdr Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 7 10-12-04 14:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03914 seconds with 13 queries