Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-09-17, 16:17  
Άλλη μια περίπτωση στρωσίματος
Vlacs
Junior Member
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος 23-09-17, 16:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν λίγο καιρό ένας γνωστός μου έδωσε ένα ενυδρείο 300 lt το οποίο έχει ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό φίλτρο. Ακολουθώντας τα όσο διάβασα εδώ αλλά και με κάποιες συμβουλές από εξειδικευμένο κατάστημα, είμαι στη φάση του στρωσίματος. Το στρώσιμο το ξεκίνησα με αμπούλες biodigest. Στο ενυδρείο έχω βάλει τη διακόσμηση και λίγα φυτά.
Είμαι στη 10η μέρα και ο λόγος που παίρνω το θάρρος να ανοίξω αυτό το θέμα είναι ότι είμαι λίγο μπερδεμένος με τις μετρήσεις που κάνω. Τις μετρήσεις τις κάνω με υγρά τεστ. Η απορία μου είναι ότι μέχρι τώρα όλες οι μετρήσεις (NH3/NH4, NO2, NO3) βγαίνουν 0. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι νωρίς ή μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στο στήσιμο ως τώρα και πρέπει να το διορθώσω; Τις τελευταίες μέρες προσθέτω και λίγη τροφή στο ενυδρείο αλλά δεν έχω μετρήσει αμμωνία καθόλου.
Εμφανίσεις: 8180
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 28-09-17, 12:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Υπερβολή σίγουρα δεν χρειάζεται (αν και δεν κάνει κακό σε μερικά πράγματα) αλλά όταν δίνουμε βοήθεια, ειδικά σε έναν αρχάριο, χρειάζεται να είμαστε όσο το δυνατό πιο ακριβείς και κατανοητοί
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-09-17, 15:49
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlacs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Μιας και αναφέρεστε στην αλλαγή να ρωτήσω κάτι που δε μου είναι ξεκάθαρο παρόλο που έχω διαβάσει σχετικές παρουσιάσεις στο forum. Το νερό που ετοιμάζω για να βάλω στο ενυδρείο πρέπει να είναι στη σωστή θερμοκρασία και να έχω βάλει αντιχλώριο. Γιατί υπάρχουν αναφορές σε προετοιμασία από την προηγούμενη μέρα και ανάγκη κυκλοφορητή στο βαρέλι; Αν βάλω το αντιχλώριο και ανακατέψω καλά δε μπορώ άμεσα να προσθέσω το νερό; Πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες και μετά να το προσθέσω (οπότε τότε έχει νόημα η προετοιμασία και ο κυκλοφορητής) και αν ναι πόσες περίπου;
-------------------------
Επίσης αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι διαφορά έχει ο κυκλοφορητής με την αντλία (απλά πιο χαμηλή ροή;;;. Αν έχω αντλία ούτως ή άλλως δε μπορώ να τη βάλω χαμηλά να δουλεύει μέσα στο βαρέλι; Μήπως ο κυκλοφορητής έχει και κάποια φίλτρα;

Ας κάνω και μια λίγο πιο αναλυτική περιγραφή του ενυδρείου μου:

Καταρχήν το ενυδρείο είναι 300 λ (νομίζω Juwel rio 300). Έχω ένα εσωτερικό (sobo wp3300b) και ένα εξωτερικό φίλτρο (eheim 350) θερμαντήρα και ένα φωτιστικό σώμα πατέντα του γνωστού μου με 2 λευκές και 2 μπλε λάμπες (ανοίγουν ανά 2 όχι όλες μαζί). Κάθε ζευγάρι είναι 114wat. Έχω παραγγείλει καπάκι γιατί ο γνωστός μου το είχε ανοιχτό και δεν είχε.

Έχοντας στο μυαλό μου κάποια είδη ψαριών έκανα την επιλογή του υπόβαθρου και έβαλα άμμο η οποία (σύμφωνα με το κατάστημα) είναι κατάλληλη και για φυτά. Η διακόσμηση αποτελείται από ένα ξύλο και λίγες πέτρες. Φυτά επέλεξα κάποια που θεωρούνται "εύκολα", σύμφωνα και με σχετικό άρθρο εδώ: anubia, hygrophila polysperma, egeria, echinodorus bleherae και microsorum pteropus.

Στα φυτά έβαλα ταμπλέτα στην άμμο όταν τα φύτεψα και έχω πάρει και υγρό λίπασμα.

Έχω στο μυαλό μου κάποιους συνδυασμούς ψαριών που περιλαμβάνουν cardinal tetra, corydoras venezuela black, pearl gourami, torpedo balb, albino rainbow shark (όχι όλα αυτά μαζί φυσικά). Ακόμα δεν έχω καταλήξει.

Αν μπορείτε να μου εξηγήσετε και παραπάνω (κόκκινα γράμματα) αν το σκέφτομαι λάθος.....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-09-17, 16:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το νερό στο βαρέλι το προετοιμάζουμε για πολλούς λόγους
1) Να φέρουμε τη θερμοκρασία στην επιθυμητή ανάλογα με τη θερμοκρασία του ενυδρείου
2) Να κάνουμε αποχλωρίωση με φυσικό τρόπο έχοντας μια αεραντλία για μερικές ώρες, συνήθως 8 με 12 ώρες είναι αρκετές. Αν βάλουμε αντιχλώριο η αποχλωρίωση γίνεται σχεδόν ακαριαία, δεν χρειάζεται αναμονή.
3) Με τη παραμονή του νερού στο βαρέλι και το ανακάτεμα από κάποια αντλία φεύγουν από το νερό αέρια που συνήθως υπάρχουν στο δίκτυο, έτσι προστατεύουμε τα ψάρια από την ασθένεια Gas Bubble Disease
http://www.petmd.com/fish/conditions...bubble_disease
Όπως καταλαβαίνεις είναι πολλοί οι λόγοι που προτείνουμε το βαρέλι ωρίμανσης.
Μπορούμε όμως να αποφύγουμε τη παραμονή ρίχνοντας με πίεση το νερό στο βαρέλι για να υπάρχει μεγάλη ανατάραξη,
αυτό προκαλεί εξάτμιση του χλωρίου αλλά και διαφυγή τυχόν αερίων που έχουν εγκλωβιστεί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-09-17, 19:53
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlacs Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε βαρέλι σε τι ακριβώς αναφερόμαστε; Με 300 λ ενυδρείο θα αλλάζω περίπου 100 λ κάθε φορά. Βαρέλι 100 λ που βρίσκω; Αυτό είναι σαν ένα 2ο μικρότερο ενυδρείο...
Εγώ είχα στο μυαλό μου να ετοιμάζω σταδιακά σε 20λ το νερό με αντιχλώριο και σωστή θερμοκρασία και να το προσθέτω (x5). Αν αυτό δεν είναι σωστό τότε θα πρέπει να βρω βαρέλι/ντενεκέ/κουβά ή οτιδήποτε άλλο 100 λ.
Πως θα ετοιμάσεις το νερό σε 20 λίτρα επι 5 φορές που λες;
Θα ζεσταίνεις στη κατσαρόλα νερό θα κανείς 20 λίτρα θα βάζεις αντί χλώριο και θα το ρίχνεις στο ενυδρείο; Και αυτό για 5 φορές;
Κουράστηκα μόνο που το σκέφτηκα όχι να το κάνω κιόλας.
Θα πας σε ένα χρωματοπωλείο και θα ζητήσεις ένα βαρέλι τροφίμων 100λιτρων.
Περίπου 30€ κάνει. Εκεί μέσα από την προηγούμενη μέρα θα βάλεις ένα δεύτερο θερμοστάτη και ένα κυκλοφοριτη και την επόμενη θα το ρίξεις στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-09-17, 20:19
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα ετοιμάσεις το νερό σε 20 λίτρα επι 5 φορές που λες;
Θα ζεσταίνεις στη κατσαρόλα νερό θα κανείς 20 λίτρα θα βάζεις αντί χλώριο και θα το ρίχνεις στο ενυδρείο; Και αυτό για 5 φορές;
Κουράστηκα μόνο που το σκέφτηκα όχι να το κάνω κιόλας.
Θα πας σε ένα χρωματοπωλείο και θα ζητήσεις ένα βαρέλι τροφίμων 100λιτρων.
Περίπου 30€ κάνει. Εκεί μέσα από την προηγούμενη μέρα θα βάλεις ένα δεύτερο θερμοστάτη και ένα κυκλοφοριτη και την επόμενη θα το ρίξεις στο ενυδρείο σου.
Ή αν ζεσταίνει με κάποιον πιο γρήγορο τρόπο το νερό πχ βραστηρα κάνει την αλλαγή μέσα σε λίγη ώρα. Πάντως το βαρέλι είναι απαραίτητο
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-09-17, 20:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

http://www.xroma-ergaleio.gr/%CF%80%...a-varelia.html






__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-17, 20:28
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω να πάνε από ασιτία σε μια μέρα μέσα που θα κάνεις αλλαγή και να βάλεις ψάρια,Δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια που ασχολούμαι με φόρουμ γιατί πρέπει να είμαστε της υπερβολής.
Δεν έχει να κάνει με υπερβολή. Δεν είναι υπερβολή να μην πεθάνει η βιολογία. Είναι το Α και το Ω. Υπερβολή είναι να ρίχνουμε βακτήρια από μπουκαλάκι που είναι άχρηστα. Πρέπει να είμαστε και λίγο διαβασμένοι όταν δίνουμε οδηγίες σε αρχάριους. Ειδικά όταν αυτοί βρίσκονται στο στρώσιμο πρέπει να έχουμε κατάλαβε τουλάχιστον τα βασικά του κύκλου του αζωτου. Όσο κύκλος μπορεί να γίνει στο ενυδρείο τέλος πάντων.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-17, 23:10
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ok βαρέλι θα πάρω και μάλλον 2ο θερμαντήρα και κυκλοφορητή ή αντλία.

Ξαναμέτρησα σήμερα και πάλι όλα 0!!! Δε θα έπρεπε μετά από 4-5 μέρες που βάζω τροφή να αρχίσω να μετράω κάτι;

Εν τω μεταξύ είδα σήμερα κάτι μικροσκοπικά σαλιγκάρια (3-4)!! Ίσως ήταν στα φυτά ;;;; Μήπως πρέπει να τα αφαιρέσω;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-09-17, 09:52
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Τα σαλιγκάρια μονό καλό κάνουν .
Μήπως έχεις ζεόλιθο η πράσινο σφουγγάρι απονιτροποίησης στο φίλτρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-09-17, 15:27
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από planetgeo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σαλιγκάρια μονό καλό κάνουν .
Μήπως έχεις ζεόλιθο η πράσινο σφουγγάρι απονιτροποίησης στο φίλτρο σου.
Τώρα μου βάζεις δύσκολα . Τι ακριβώς είναι ο ζεόλιθος δε ξέρω (πάω για διάβασμα πάλι).

Το εσωτερικό φίλτρο έχει μόνο κάτι κίτρινα σφουγγάρια (τα οποία έχουν γεμίσει με καφέ γλίτσα και έχουν γίνει καφέ πλέον). Το εξωτερικό έχει κάποια γαλάζια σφουγγάρια, bio ceramic media (δε θυμάμαι μάρκα) ενδιάμεσα στα σφουγγάρια και υαλοβάμβακα από πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-09-17, 15:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν έχεις ζεόλιθο,
διπλασίασε τη ποσότητα τροφής να δεις πως θα συμπεριφερθεί
ζημιά δεν θα γίνει, μη φοβάσαι
Τη τροφή μόνο να την έχεις σε τούλι για να μη σκορπίζει μέσα στο ενυδρείο
και κάθε 2-3 ημέρες να την αλλάζεις ή νωρίτερα αν δεις πως πιάνει μούχλα.
Για τα 300 λίτρα θα πρέπει να βάζεις πάνω από μιά κουταλιά της σούπας τροφή.
Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις αμμωνία από το φαρμακείο,
περίπου χρειάζεται 1ml/100 λίτρα
αλλά αμμωνία δεν βάζουμε κάθε μέρα
βάζουμε μία φορά , και όταν μηδενίσει η αμμωνία και όχι τα νιτρώδη ξαναβάζουμε,
αλλά θέλει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρήση,
ΜΗ ΤΗΝ ΜΥΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΟΥ, ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ
μυρίζει έντονα και αποπνικτικά,
και είναι καλύτερα να ανοίγεις το μπουκάλι σε εξωτερικό χώρο,
να τραβάς με μία σύριγγα για να ρίξεις στο ενυδρείο,
για αυτό ΘΕΛΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-10-17, 16:10
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

οσον αφορα τις αλλαγες σου , για να ξενιασεις και να μην εισαι με βαρελια σαν τον αγροτη μεσα στο σπιτι -μπαλκονι και να κανεις μια μερα να ετοιμασεις το νερο σου ! οπως επισης και εξοδα για 2ους θερμαντηρες , αντιχλωρια και και ..που ολα αυτα μαζι κοστιζουν τα διπλα , παρε ενα φιλτρακι , βαλτο στην βρυση σου (ειτε κατω απο τον παγκο ειτε πανω..) το οποιο θα κραταει χλωρια κτλπ και θα πινεις και εσυ σαν ανθρωπος καθαρο νερο του θεου και θα κανεις και την αλλαγη σου σε 15 λεπτακια , ουτε prime ουτε τπτ !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-10-17, 20:35
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
οσον αφορα τις αλλαγες σου , για να ξενιασεις και να μην εισαι με βαρελια σαν τον αγροτη μεσα στο σπιτι -μπαλκονι και να κανεις μια μερα να ετοιμασεις το νερο σου ! οπως επισης και εξοδα για 2ους θερμαντηρες , αντιχλωρια και και ..που ολα αυτα μαζι κοστιζουν τα διπλα , παρε ενα φιλτρακι , βαλτο στην βρυση σου (ειτε κατω απο τον παγκο ειτε πανω..) το οποιο θα κραταει χλωρια κτλπ και θα πινεις και εσυ σαν ανθρωπος καθαρο νερο του θεου και θα κανεις και την αλλαγη σου σε 15 λεπτακια , ουτε prime ουτε τπτ !
Και τον χειμώνα τι θερμοκρασία θα έχει το νερό της αλλαγής; 10 βαθμούς κάτω από του ενυδρειου. Το φίλτρο αυτό κάνει όσο το βαρέλι και ο θερμαντηρας μαζί. Ο χρόνος για την αλλαγή νερού είναι καμιά ώρα και όχι μία μέρα. Με το αντιχλωριο η αποχλωριωση γίνεται πολύ γρήγορα και η θέρμανση του νερού μπορεί να γίνει με βραστηρα πολύ γρήγορα.
Επίσης για να προλάβω, δεν βάζουμε νερό από τον θερμοσίφωνα.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-10-17, 22:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
οσον αφορα τις αλλαγες σου , για να ξενιασεις και να μην εισαι με βαρελια σαν τον αγροτη μεσα στο σπιτι -μπαλκονι και να κανεις μια μερα να ετοιμασεις το νερο σου ! οπως επισης και εξοδα για 2ους θερμαντηρες , αντιχλωρια και και ..που ολα αυτα μαζι κοστιζουν τα διπλα , παρε ενα φιλτρακι , βαλτο στην βρυση σου (ειτε κατω απο τον παγκο ειτε πανω..) το οποιο θα κραταει χλωρια κτλπ και θα πινεις και εσυ σαν ανθρωπος καθαρο νερο του θεου και θα κανεις και την αλλαγη σου σε 15 λεπτακια , ουτε prime ουτε τπτ !
Φίλε μου έτσι κάνεις αλλαγές εσύ ;
Με θερμοκρασία ενυδρείου γύρω στους 25 και νερό δικτύου το Χειμώνα στους 9 ;
Αυτό δεν το κάνω ούτε στα χρυσόψαρα που τα έχω στους 17 βαθμούς και είναι και ψάρια κρύου νερού.
Το λέμε και το φωνάζουμε πως το νερό της αλλαγής θα πρέπει να έχει ίδιες παράμετρες με το νερό του ενυδρείου
και η θερμοκρασία να μη πέσει πάνω από 1-2 βαθμούς μετά την αλλαγή,
και ποτέ πιο ζεστό.
Ρίξε μια ματια σε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90387
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-10-17, 22:47
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου έτσι κάνεις αλλαγές εσύ ;
Με θερμοκρασία ενυδρείου γύρω στους 25 και νερό δικτύου το Χειμώνα στους 9 ;
Αυτό δεν το κάνω ούτε στα χρυσόψαρα που τα έχω στους 17 βαθμούς και είναι και ψάρια κρύου νερού.
Το λέμε και το φωνάζουμε πως το νερό της αλλαγής θα πρέπει να έχει ίδιες παράμετρες με το νερό του ενυδρείου
και η θερμοκρασία να μη πέσει πάνω από 1-2 βαθμούς μετά την αλλαγή,
και ποτέ πιο ζεστό.
Ρίξε μια ματια σε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90387
γιατι το ζεστο και οταν λεμε ζεστο νερο απο την βρυση 25-28 βαθμους δεν μπορεις να το φιλτραρεις ? στην κεντρικη παροχη ειναι το φιλτρο και κανει τα παντα ..φτιαχνεις το νερο σου σε οτι θερμοκρασια θες ...αρκει να μην ειναι καφτο και χαλασεις το προφιλτρα ..που ποτε δεν προκειτε να γινει αυτο ..γνωριζω τα των θερμοκρασιων ..απλα υπαρχουν λυσεις πιο απλες απο την ταλαιπωρια ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-10-17, 22:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πως θα κάνεις το νερό της βρύσης να έχει 25-28 βαθμούς ; με νερό από θερμοσίφωνα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-10-17, 23:06
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα κάνεις το νερό της βρύσης να έχει 25-28 βαθμούς ; με νερό από θερμοσίφωνα ;
εγω εχω Ηλιακο με boiler απο εκει παιρνω στο ζεστο (25-28 ) και το αποχλωριωνω μεσω των φιλτρων ανθρακα που εχω στην παροχη, σου φενεται κατι λαθος ?σκουριες δεν υπαρχουν ..ειναι καινουργιος ο ηλιακος ..αλλα καινα υπηρχαν παιρναει απο 4 σταδια φιλτρανσης μεχρι να καταληξει στο ποτηρι ..να το πιεις η να το χρησιμοποιησεις για οτιδηποτε αλλο ..γενικα για το συγκεκριμενο θεμα υπαρχουν πολλες αποψεις! ολες σεβαστες ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-10-17, 23:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοίτα φίλε μου,
το θέμα για θερμοσίφωνες έχει συζητηθεί πάρα πολύ.
Δεν είναι πάντα κατάλληλο το νερό από θερμοσίφωνο
για αυτό προτείνουμε να το αποφεύγουμε για αλλαγές.
Και δεν είναι όλοι οι θερμοσίφωνες καινούριοι ή κατάλληλοι για πόσιμο νερό,
και η ερώτηση που κάνουμε είναι η εξής,
Θα έπινες νερό από αυτόν τον θερμοσίφωνα ;
Αν ναι, τότε βάλε και στο ενυδρείο σου.
Προσωπικά με ενδιέφερε και εμένα να μπορώ να κάνω αλλαγές με έτοιμο ζεσταμένο νερό,
για αυτό προτίμησα άλλες μεθόδους,
όπως να ζεσταίνω το νερό μετά το φιλτράρισμα και μόνο τη ποσότητα που θέλω
μπορείς να το δεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92340
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-10-17, 00:10
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα φίλε μου,
το θέμα για θερμοσίφωνες έχει συζητηθεί πάρα πολύ.
Δεν είναι πάντα κατάλληλο το νερό από θερμοσίφωνο
για αυτό προτείνουμε να το αποφεύγουμε για αλλαγές.
Και δεν είναι όλοι οι θερμοσίφωνες καινούριοι ή κατάλληλοι για πόσιμο νερό,
και η ερώτηση που κάνουμε είναι η εξής,
Θα έπινες νερό από αυτόν τον θερμοσίφωνα ;
Αν ναι, τότε βάλε και στο ενυδρείο σου.
Προσωπικά με ενδιέφερε και εμένα να μπορώ να κάνω αλλαγές με έτοιμο ζεσταμένο νερό,
για αυτό προτίμησα άλλες μεθόδους,
όπως να ζεσταίνω το νερό μετά το φιλτράρισμα και μόνο τη ποσότητα που θέλω
μπορείς να το δεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92340

θα ηθελα πολυ να το δω αλλα δεν μου βγαζει τις φωτογραφιες , βεβαια διαβασα το κειμενο και φανταζομαι οτι ειναι κατι δημιουργικο και αποτελεσματικο..

αν επινα νερο απο θερμοσιφωνα ? χμμμ ..απο τον δικο μου ναι γιατι τον εβαλα πριν 1 μηνα καινουργιο χαχαχαχαχ....
απο αλλον δεν ξερω ..
οντως οι αποψεις ειναι πολλες ..

αλλοι εχουν αναμμενο τον θερμαντηρα και ρινχουν το αποχλωριομενο νερο στο σημειο του θερμαντηρα ..με αποτελεσμα να σπανε λιγο το κρυο..

αλλοι βραζουν απο το αποχλωριομενο νερο και μαζι με το κρυο ριχνουν και ταυτοχρονα ζεστο..για να ελεγχουν την θερμοκρασια ..(ισως ειναι μια καλη λυση αυτη ..)

αλλοι ριχνουν απευθειας απο τον θερμοσιφωνα ..

εχω πριν παρω το νερο που θελω ...κανει μια διαδρομη πρωτα απο 3 προφιλτρα ενα στερεων σωματιδιων και 2 ενεργου ανθρακα..

τωρα τις πιθανοτητες που εχω να παρω κατι κακο (σκουρια ..αλατα κλπ ) μεσα απο το θερμοσιφωνα ακομα και αν ειχα παλιο συστημα ..νομιζω οτι ειναι απο τις καθολου εως ελαχιστες σε σημειο να μην επηρεαζουν .
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-10-17, 06:08
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Φίλε δεν έχουν όλοι θερμοσίφωνα ενός μήνα. Ο δικός μου είναι δύο ετών όμως. Καινούργιο δεν τον λες δύο ετών. Ήρθε πριν 10 μέρες ο μάστορας γιατι είχε ένα πρόβλημα και ξέρεις τι έβγαλε από μέσα; αρκετό κίτρινο νερό και μισό κουβά μπάζα.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 02-10-17, 09:52
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

οκ να συμφωνησω οτι μεσα μπορει να μαζευει τα παντα !αν εχεις το καταλληλο συστημα φιλτρανσης ομως δεν εχεις θεμα δεν περναει τιποτα
εχω καινουργιο θερμοσιφωνα οκ ..αλλα και παλιο να ειχα νομιζω το ιδιο θα εκανα ..με περισσοτερη σκεψη ομως ..
δεν ειπα να πας να παρεις με 5 ευρω προφιλτρο !!!
για να εισαι 100% σιγουρος παιρνεις μονο απο κρυο...και σ εναν βραστηρα βραζεις αποχλωριομενο και το φταχνεις .. ουτε χλωρια σε βεραντες ουτε μερες περιμενεις ουτε στην prime εισαι χορηγος .
εγω εχω ενα μικρο μπουκαλακι για ωρα αναγκης..
τελος παντως ο καθενας κανει οτι ειναι καλυτερο για την τσεπη του και την κουραση του (ολα αυτα με κουβαδες ,αντλιες κλπ ηδη κουραστικα .. ) εγω δεν εχω κανεναν απολυτως θεμα με την τακτικη που ακολουθω και η αλλαγη μου κραταει 10 λεπτα μετρημενα ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-10-17, 12:47
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Φίλοι μου φαίνεται ότι χάρη στις συμβουλές σας αρχίζει να γίνεται κάτι. Τις τελευταίες 2-3 μέρες πήρα ενδείξεις αμμωνίας (1.2 τις 2 τελευταίες μέρες). Τώρα περιμένω ΝΟ2 να αρχίσουν να ανεβαίνουν.

Το μόνο κακό είναι ότι η άλγη επιμένει και επεκτείνεται. Τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά, κάποια έφτασαν και στην επιφάνεια και πρέπει να τα κλαδέψω λίγο. Θα επανέλθω μόλις έχω νεότερα.

Σας ευχαριστώ όλους
-------------------------
Συγγνώμη αλλά διαβάζοντας άλλο θέμα εδώ στο forum μου δημιουργήθηκε μια απορία: κατά τη διάρκεια του στρωσίματος πριν ανέβουν τα νιτρώδη και τα νιτρικά πρέπει να κάνω αλλαγές νερού; Εγώ μέχρι τώρα δε κάνω, έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται μια αλλαγή όταν μηδενιστούν αμμωνία και νιτρώδη και είναι ψηλά τα νιτρικά, έχω καταλάβει λάθος;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vlacs : 03-10-17 στις 12:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-10-17, 13:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γενικά κάνουν καλό οι αλλαγές ακόμα κατά τη φάση του στρωσίματος,
και ο λόγος δεν είναι μόνο η μείωση νιτρικών,
αλλά ο εμπλουτισμός του συστήματος με φρέσκο νερό πλούσιο σε οξυγόνο και ιχνοστοιχεία ,
που είναι απαραίτητα για τη δημιουργία και ανάπτυξη της βιολογίας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-10-17, 16:30
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Προσπαθώ να ανεβάσω και μια φώτο αλλά δεν τα καταφέρνω, υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος αρχείου;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-10-17, 16:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι, δεν μπορείς πολύ μεγάλες φωτογραφίες, 600 Χ 600 είναι μια χαρά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-10-17, 16:35
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ελπίζω να φαίνεται
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Full page photo.pdf (124,8 KB, 105 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-10-17, 16:48
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

2η δοκιμή

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170923_161758 (1).jpg
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  38,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-10-17, 09:52
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θέμα της ψαροσύνθεσης που θα βάλω. Έχω περιορίσει τις επιλογές μέχρι στιγμής μου μεταξύ των

Cardinal tetra
corydoras venezuela black
cherry bard
torpedo bard
pearl gourami

Από αυτά σκέφτομαι να επιλέξω τελικά 3 είδη. Ένας βασικός προβληματισμός μου είναι ποιο από αυτά είναι πιο κατάλληλο για πρώτο είδος που θα μπει στο ενυδρείο όταν θα έρθει η ώρα. Επίσης πως επιλέγω το πλήθος που θα βάλω αρχικά;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 13-10-17, 11:33
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Τα πράγματα προχωράνε αργά αλλά σταθερά. Προχθές μέτρησα για πρώτη φορά και ΝΟ3 και η αμμωνία έχει αρχίσει να μειώνεται σιγά σιγά.
Τα φυτά αναπτύσσονται πολύ γρήγορα. Μέχρι τώρα ότι κόβω το φυτεύω αλλά σε λίγο δε θα χρειάζομαι άλλο φύτεμα και θα αρχίσω να πετάω ότι κλαδεύω.

Για ψάρια κλείνω προς τα παρακάτω:

Cardinal tetra (περίπου 10)
corydoras venezuela black (5-6)
cherry bard (5-6)
torpedo bard (7-8 )

Από ότι μου έχουν πει τα cherry barb είναι πιο κατάλληλα για να μπουν πρώτα στο ενυδρείο.
Έχετε κανένα σχόλιο/πρόταση σχετικά;
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 13-10-17, 11:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Τα καρντιναλ θέλουν πιο μαλακό νερό απ' τα υπόλοιπα.
Επίσης θα έβαζα μεγαλύτερες ομάδες (10~).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπάρχει περίπτωση? chrisvari Γαρίδες 21 07-07-13 09:06
Περι στρωσίματος Razorblade Αρχάριοι γλυκού νερού 11 01-10-09 16:44
Αρχή στρωσίματος greemlin Γλυκό νερό - Γενικά 45 09-07-09 20:49
κατάσταση στρωσίματος andreas72 Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-04-09 17:57
Τέλος στρωσίματος vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 27 15-03-07 03:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12165 seconds with 14 queries