Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-08-17, 23:01   #1
Καλώς σας βρήκα
excrider
Junior Member
Εγγραφή: 27-08-2017
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
excrider Ο χρήστης excrider δεν είναι συνδεδεμένος 31-08-17, 23:01
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, κατ' αρχήν να συστηθώ... Το όνομα μου είναι Γιάννης και σας διαβάζω εδώ και λίγες μέρες. Είμαι από Πάτρα και σας βρήκα μετά από μια αναζήτηση περί ενυδρείων. Το μικρόβιο υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια το οποίο μάλλον κληρονομήθηκε από τον γιό μου. Μετά από μία επίσκεψη σε ένα παζάρι και την θέα των χρυσόψαρων ζητούσε να πάρουμε κι εμείς ένα ψαράκι. Για καλή τύχη των ψαριών ήμασταν διακοπές και υπήρχε μια καλή δικαιολογία να μην πάρουμε. Έλα όμως που υπάρχει και σύμμαχος στο σπίτι και καταφέραμε την μαμά μας να φτιάξουμε το δικό μας ενυδρείο. Τώρα λιπόν αρχίζουν τα δύσκολα. Μετά από αρκετό διάβασμα περί κύκλου του αζώτου, συνθήκες και θερμοκρασία νερού είμαστε σε αναζήτηση. Μάλλον πάμε για κατασκευή ενυδρείου σε ήδη υπάρχων έπιπλο διαστάσεων 80 x 40.
Πάμε λοιπόν στις ερωτήσεις:
1ον. Τι ύψος προτείνεται για τισ διαστάσεις αυτές; Κατά προτίμηση να φυτευτεί κιόλας.
2ον. Απ' ότι διάβασα καλό είναι να μην μπουν χρυσόψαρα λόγω μεγέθους, τι ψάρια θα ήταν ιδανικά για έναν αρχάριο σαν εμένα;
3ον. Θα προηγηθεί στρώσιμο με τροφή, τι τέστ προτείνεται;
Προκαταβολικά συγνώμη για τον μεγάλο όγκο του κειμένου αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω λάθος και να το μετανιάσουμε όλοι στο σπίτι ούτε να ταλαιπωρήσουμε τα ψαράκια.
Εμφανίσεις: 2389
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-17, 23:20
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φιλε στο φόρουμ μας!
Μια χαρά εχεις ξεκινήσει την ενασχόληση σου με το χόμπι, Καλη επιτυχία να εχεις στο νέο σου εγχείρημα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-17, 00:37
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλωσορισες στην παρεα,
Να ξερεις πως τα ψαρια στην αρχη τα επιλεγουμε και στο τελος τα παιρνουμε.
το υψος αναμεσα στο 30 με 40εκ αλλα πρεπει παντα να πηγενεις με τον παρα γοντα των ψαριων πχ ενα βυθοψαρο δεν το χρεια ζετε το υψος ομως δραστηρια ψαρια που κινουνται παντου σαν τα χρυσοψαρα που μπορεις να βαλεις 2-3 διπλουρα σε αυτες τις διαστασεις χρεειαζωνται περισοτερο υψος αλλα γενικα περισσοτερο υψος μονο καλο θα κανει.
τεστ θα χρειαστεις καταρχην αμωνιας νιτριωδων και νιτρικων και επειτα οταν αποφασησεις και τι ψαρια θα παρεις θα παρεις πεχα και γενικης σκληροτητας.
Καλη επιτυχεια και σου ευχομαι καλη αρχη ετσι ωστε εσυ και ολη σου η οικογενεια να χαρειτε ενα διαμαντι μεσα στο σπιτι
__________________
Φυλλαδιο φροντιδας μονομαχουhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1395387752
και χρυσοψαρωνhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1418408137 GAB
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-17, 10:37
excrider Ο χρήστης excrider δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2017
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

¶ρα πάμε στην δυσκολότερη επιλογή από την αρχή. Έχω δει αρκετά ψάρια εδώ αλλά μάλλον καλό θα ήταν μια επίσκεψη στα τοπικά πετ για να δω τι παίζει από ράτσες, φυτά και λοιπό εξοπλισμό. Αν δεν βρούμε κάτι στην Πάτρα υπάρχει περίπτωση αποστολής χωρίς βέβαια πρόβλημα για τα ψαράκια από Αθήνα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-17, 12:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μας
Το ύψος να το κάνεις γύρω στους 40 πόντους,
βέβαια όσο πιο ψηλό το κάνεις αυξάνονται τα λίτρα (καλό) αλλά θα θες πιο παχύ τζάμι, πιο δύσχρηστο στο καθαρισμό και πιο ατσούμπαλο αισθητικά (τα κακά).
Με 40, 45 πόντους ύψος το πολύ θεωρώ πως είναι ιδανικό.
Με αυτές τις διαστάσεις θα έχεις ένα ενυδρείο 120 λιτρων μικτά, 100+ καθαρά,
αρκετά καλό για αρχή
Πάμε για τον εξοπλισμό,
για ένα ενυδρείο αυτών των λίτρων , το εξωτερικό φίλτρο θεωρώ πως είναι μονόδρομος, τα εσωτερικά δεν θα τα βγάλουν πέρα και είναι πιο δύσχρηστα και θέλουν πιο τακτικό καθαρισμό.
Από διακοσμητικά μόνο φυσικά υλικά,
φυσική άμμος όχι βαμμένη, και να προτιμήσεις χαλαζιακή,
κατάλληλες πέτρες (όχι ασβεστολιθικές),
κατάλληλα ξύλα,
και αληθινά φυτά,
πλαστικά φυτά, δύτες με μπουρμπουλίθρες , ναυάγια , κίονες κλπ τα θεωρώ απαγορευτικά,
και ως προς το αισθητικό αλλά και ως προς την ασφάλεια των ζωντανών.
θερμαντήρα ανάλογο με τα λίτρα σου,
αεραντλία για ώρα ανάγκης,
τεστ για τη παρακολούθηση του νερού (υγρά κατα προτίμηση),
αντιχλώριο.
Από ψάρια τώρα,
αν δεν θες να φτιάχνεις νερό, να προτιμήσεις ψάρια που θέλουν νερό βρύσης,
όχι μαλακό και όξινο δηλαδή
πχ http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/ που θέλουν κρύο νερό
http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/ μέτρια μαλακό νερό
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/ γεννάνε χειρότερα από κουνέλια
και άλλα πολλά
από ότι καταλαβαίνω το ενυδρείο θα το φτιάξεις εσύ , ή θα ψάξεις να βρεις έτοιμο σε αυτές τις διαστάσεις ;
αν το φτιάξεις εσύ να συζητήσουμε λεπτομέρειες
και σίγουρα θα χρειαστείς ανεμιστηράκια για ψύξη.
Αυτά για αρχή , και ότι απορία έχεις το συζητάμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-17, 11:49
excrider Ο χρήστης excrider δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2017
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Για 45 εκατοστά υψος προσανατολιζόμουν κι εγώ. Λόγω ενασχόλησης με κατασκευές θα ήθελα να το φτιάξω μόνος, αν και βλέπω να μην με αφήνει ο μάστορας (μαστορας = ο πατέρας μου), και να θέλει κι αυτός να βάλει το χεράκι του αλλά καλοδεχούμενος γιατί καλύτερα 4 χέρια παρά 2. Στο υπολογιστή πάχους τζαμιών με safety factor 4 μου βγάζει 8mm για διαστάσεις 80x40x45. Μάλλον απ' ότι έχω καταλάβει καλό θα είναι να μπουν κόντρες κάτω, αν και δεν είναι απαραίτητες σε αυτές τις διαστάσεις. Για το φίλτρο έχω μπερδευτεί αρκετά, προσανατολίζομαι σε μηχανικό με βιολογικό υλικό παράλληλα. Για τα ψαράκια, μετά από μια βόλτα σήμερα σε πετ της Πάτρας από εύκολα ψαράκια μόνο guppy είχε και δεν είχε καθόλου φυτά παρά μόνο μία ανούβια αλλά όχι και στην καλύτερη κατάσταση. Τα ψαράκια μας άρεσαν αρκετά αλλά μάλλον είναι ένας αρνητικός παράγοντας οι συνεχείς γέννες. Μάλλον θα πρέπει να βάλω όλους τους συγγενείς να φτιάξουν ενυδρεία και να τους προμηθεύω μα ψαράκια(αστειέυομαι βέβαια).Αυτά για αρχή και βλέπουμε μέχρι το τέλος του μήνα που θα ξεκινήσει και η κατασκευή.
-------------------------
Καλημέρα, μετά από λίγο ψάξιμο μάλλον κατέληξα στο εξής φίλτρο EHEIM PROFESSIONEL 4 250, μαζί με προφίλτρο. Μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι οικονομικά και η συγκέντρωση των απαραίτητων ειδών θα γίνει σταδιακά, και επείδη το φίλτρο είναι το σημαντηκότερο κομμάτι μάλλον θα ξεκινήσω από αυτό το οποίο απ' ότι κατάλαβα θα είναι υπερ αρκετό για τα λίτρα που προσανατολίζομαι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excrider : 02-09-17 στις 11:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-17, 12:01
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Red face

Καλησπέρα κι απο μένα ...
Γιατί να δώσεις τοσα πολλά χρήματα;
Έτσι κι αλλιως σε αυτά τα λίτρα δύσκολα μπαίνουν ψάρια που έχουν μεγάλες απαιτήσεις στη φιλτρανση...
Εγώ θα σου πρότεινα το fluval 306...
Είναι στα μισά λεφτά...
Καλη αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-17, 12:07
excrider Ο χρήστης excrider δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2017
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Όπως έγραψα δεν έπεσε και πολύ ψάξιμο, όλες οι προτάσεις είναι δεκτές και γι' αυτό δεν θα βιαστώ να κάνω κάτι που θα το μετανιώσω ή θα είναι υπερβολικό. Ποια άλλα φίλτρα μπορώ να κοιτάξω που είναι αξιόπιστα και με δυνατή εύρεση ανταλλακτικών;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-17, 16:17
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Της eheim είναι πολύ καλα φίλτρα αλλά πανάκριβα. Η fluval βγάζει εξαιρετικά φίλτρα... Εγώ αυτή θα σου πρότεινα... Μετά υπαρχουν κι αντίστοιχα κινέζικα φίλτρα τα οποία είναι καλά αλλά έχουν θέμα λίγο με τα ανταλλακτικά...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-17, 19:36
excrider Ο χρήστης excrider δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2017
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ, μπήκα και διαβασα αρκετά για το φίλτρα αυτά και μάλλον θα γλύτωσω κάποια χρήματα τα οποία βέβαια θα χρησημοποιηθούν στον υπόλοιπο εξοπλισμό.
-------------------------
Ερωτήσεων συνέχεια: Έχει φτιαξει κανείς καπάκι από πολυεστέρα; Σκεφτόμουν πως μπορεί να γίνει ευκολά αν δεν επηρεάζονται τα ψάρια αν και θα στοκαριστεί και βαφτεί εξωτερικά κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει φαντάζομαι και εσωτερικά με οικολογικό χρώμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excrider : 02-09-17 στις 19:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλώς σας βρήκα.. Prokroustis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 25-08-10 00:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04691 seconds with 13 queries