Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-17, 22:49
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ FLUVAL 306 (δεν τραβαει νερο το μπαστουνι εισαγωγης )

Καλησπερα παιδια , κατοχος fluval 306 , τοποθετησα σωστα εισοδους εξοδους ...την στιγμη που κατεβασα τον χειροκινητο μοχλο και κανονικα επρεπε να αρχισει η ροη για να γεμιζει το φιλτρο νερο ..δεν εκανε τιποτα !!

να σημειωθει οτι αλλαξα τα σπιραλ λαστιχα με 16/22 λαστιχο διαφανο της jbl δεν νομιζω το προβλημα να ειναι αυτο εφαρμοζει μια χαρα ...επισης η διαδρομη για το ανεβασμα του νερου μεχρι να παρει την "κατηφορα" ειναι 30cm(ακρη μπαστουνιου-στροφη σωληνας)... γιατι δεν εχει την δυναμη να το ανεβαζει ..?

εκανα τελικα με αναροφηση με το στομα αφου βαρεθηκα να ανεβωκατεβαζω τον μοχλο για να κατεβει το νερο και το εβαλα σε λειτουργια στην μπριζα μετα ...αλλα οπως καταλαβενετε ειναι και πολυ ευχρηστο αυτο ..

εχει κανεις ιδεα γιατι μου το κανει αυτο ??
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-17, 23:04
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εγώ όταν έχει θέμα βάζω μια αντλία στην είσοδο του νερου.... Συνήθως το πρόβλημα είναι στην τοποθέτηση των σωλήνων...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-17, 23:22
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ όταν έχει θέμα βάζω μια αντλία στην είσοδο του νερου.... Συνήθως το πρόβλημα είναι στην τοποθέτηση των σωλήνων...
και καπου εδω ερχεται ο σωτηρας ονοματι Δημητρα ...ρε συ Δημητρα τι στην ευχη ..ισως επειδη δεν εβαλα τα πλαστικα για να στριβει η σωληνα που δινει η fluval ?με το που κατεβαζω τον μοχλο ανεβαζει νερο 15 cm περιπου και τελος ..επισης αντισταση δεν βρισκω στον μοχλο οταν τον κατεβαζω και απ οτι θυμαμαι ειχε λιγο ...αλλα το να εχει χαλασει ? πως ? αν ειχε σπασει θα κρεμαγε τελειως οποτε δεν ειναι οτι δεν δουλευει ο μοχλος αυτος ..

αντλια τετοια που μπορω να βρω ? την τοποθετεις στην ακρη του μπαστουνιου εισαγωγης μεσα στο νερο ? η στην αλλη ακρη ?

επισης ακουγεται ενας μικρος θορυβος σαν να ειναι απο την φτερωτη ..εκει που στο αλλο fluval που εχω δεν ακουγεται τπτ ..

να σημειωσω οτι ενα καλαθακι ειναι γεματο μονο σε αυτο, με ανθρακα μεσα σε τουλι γιατι εκανα απολυμανση με χλωρινη ωστε να καθαρισει οτι εχει μεινει , μηπως χτυπανε τα καλαθακια ..οσον αφορα αυτο ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-17, 23:47
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Με κλειστό φίλτρο αφαίρεσε από το πάνω μέρος αφού ανεβάσεις τους δύο μοχλούς ασφαλείας τους σωλήνες με τη βάση τους και με ένα μπουκάλι γέμισε μέχρι πάνω το φίλτρο με νερό. Ξανακουμπωσε και βάλτο στην πρίζα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-17, 23:58
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κλειστό φίλτρο αφαίρεσε από το πάνω μέρος αφού ανεβάσεις τους δύο μοχλούς ασφαλείας τους σωλήνες με τη βάση τους και με ένα μπουκάλι γέμισε μέχρι πάνω το φίλτρο με νερό. Ξανακουμπωσε και βάλτο στην πρίζα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
πανω μερος ???? σε εχασα sarpijk ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-17, 00:15
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω μερος ???? σε εχασα sarpijk ..
λοιπον το φιλτρο σου εχει 2 μεροι, την κεφαλη (πανω μερος) που ειναι η αντλια στην ουσια και τον κουβα που εχει μεσα φιλτρα βιολοφικο κτλ. λοιπον οταν θελεις να βαλεις για πρωτη φορα το φιλτρο σε λειτουργια και αφου συνδεσεις τα λαστιχα και τοποθετησεις τα φιλτρα και τα βιολογικα υλικα στον κουβα, πριν κλεισεις / καπακωσεις τον κουβα με την κεφαλη, πρεπει να γεμισεις τον κουβα με νερο απο το ενυδρειο σου και μετα να το κλεισει και να το βαλεις σε λειτουργια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-17, 00:27
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χρηστος33 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον το φιλτρο σου εχει 2 μεροι, την κεφαλη (πανω μερος) που ειναι η αντλια στην ουσια και τον κουβα που εχει μεσα φιλτρα βιολοφικο κτλ. λοιπον οταν θελεις να βαλεις για πρωτη φορα το φιλτρο σε λειτουργια και αφου συνδεσεις τα λαστιχα και τοποθετησεις τα φιλτρα και τα βιολογικα υλικα στον κουβα, πριν κλεισεις / καπακωσεις τον κουβα με την κεφαλη, πρεπει να γεμισεις τον κουβα με νερο απο το ενυδρειο σου και μετα να το κλεισει και να το βαλεις σε λειτουργια.

μικρο το κακο λοιπον το οτι δεν μου ρουφαει νερο ο μοχλος ...θα το κανω ετσι..ετσι ειχα σκεφτει αρχικα,απλα μου εκανε εντυπωση που δεν τραβαει νερο
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-17, 00:36
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ όταν έχει θέμα βάζω μια αντλία στην είσοδο του νερου.... Συνήθως το πρόβλημα είναι στην τοποθέτηση των σωλήνων...
Δημητρα, τι εννοεις οταν λες: Συνήθως το πρόβλημα είναι στην τοποθέτηση των σωλήνων...???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-17, 06:08
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Χρηστοοο Στη κλίση που έχουν ή στο ποσο μακρια τους έχουμε βάλει... Με αποτέλεσμα να μην έχει δυναμη να πάρει νερό κι να το γυρίσει... Γενικά βάζουμε νερό μέσα στο Κούβα για να το βοηθήσουμε ....
Tanganyika εγώ έχω μια απλή αντλία νερού Μπορεις να βρεις οπουδήποτε με 10 ευρώ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-17, 07:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

οι αντλίες που χρησιμοποιούμε,
όπως και οι περισσότερες περιστροφικές ή φυγοκεντρικές αντλίες,
δεν τραβάνε αέρα,
για αυτό για να λειτουργήσουν θα πρέπει να είναι μέσα στο νερό.
Για αυτό γεμίζουμε το κάδο με νερό για να ξεκινήσουν ,
και αν βρεθούν τμήματα στη σωλήνα με αέρα ή φυσαλίδες ,
λόγω της υποπίεσης που έχει δημιουργηθεί από τη ροή θα περάσουν μέχρι να έρθει νερό πάλι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-08-17, 13:29
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

σημερα δουλεψε κανονικα με την μια, εκανα δοκιμη παλι χωρις να πειραξω απο τις σωληνωσεις τπτ ...ειναι με τις ωρες του!!! το θεμα μου ειναι οτι ακουγεται σαν να εχει παρει κατι η φτερωτη , ελπιζω επειδη τα καλαθακια ειναι αδεια να ακουγονται αυτα και οχι να ειναι τπτ αλλο ..την κοιταξα δεν εχει σπασει ουτε το αξονακι εχει τπτ ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-17, 13:53
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Τα fluval παίρνουν αέρα όταν τα ανοίγεις. Όπως δουλεύει κουνά το φίλτρο αριστερά δεξιά και θα απελευθερώσει λίγο αέρα. Υπομονή και θα φύγει τελείως από μόνο του.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-08-17, 15:58
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα fluval παίρνουν αέρα όταν τα ανοίγεις. Όπως δουλεύει κουνά το φίλτρο αριστερά δεξιά και θα απελευθερώσει λίγο αέρα. Υπομονή και θα φύγει τελείως από μόνο του.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
αναμενω να φυγει sarpijk αερας θα ειναι εχεις δικιο..τα εχω κοιταξει ολα..το εχω κουνησει ...οποτε περιμενουμε ,

κατι αλλο ρε παιδια για να μην ανοιγω αλλο θεμα , σκεφτομαι να παρω spraybar και να αντικαταστησω την εξοδο του fluval για καλυτερη οξυγονωση της επιφανειας τι γνωμη εχετε ?

επισης ιδανικη θεση αν μπει spraybar που θα ηταν ? πλαινιο τζαμι η στο κεντρο ? η εισοδος διπλα η απεναντι ???
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-08-17, 16:01
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Για spraybar εγώ έχω πάρει αυτό http://www.ebay.com/itm/261977915626

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-08-17, 16:31
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Για spraybar εγώ έχω πάρει αυτό http://www.ebay.com/itm/261977915626

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
εχει διαφορα απο το να παρω το κιτ της fluval ? γενικα πιστευεις οτι ειναι καλυτερο να εχεις spray bar ??
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-08-17, 17:33
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Προτιμώ το spraybar γιατί έχω φυτεμένο και μου δινει καλύτερη κυκλοφορία. Πάρε οποίο spray bar βγαίνει πιο οικονομικό.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-08-17, 18:02
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτιμώ το spraybar γιατί έχω φυτεμένο και μου δινει καλύτερη κυκλοφορία. Πάρε οποίο spray bar βγαίνει πιο οικονομικό.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
κυκλοφορητης και spray bar παει σαν συνδιασμος ???η θα γινει πλυντηριο το ενυδρειο ?
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-08-17, 23:13
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Το πρόβλημα σου ειναι στον αξονα της φτερωτής. Για αυτο δεν σου τραβαει νερο και για αυτο ακους και θορυβο.
Κλασικό προβλημα fluval.
Το κολπο με την αντλια ειναι καλο αλλα σκεψου να γινει διακοπη ρευματος και να μην εισαι σπιτι.
Απλά δεν θα παρει μπροστά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-08-17, 23:41
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εμενα στην αρχή έχει μονο θέμα και αυτί όχι παντα... Παντα πάντως το έχω γεμάτο... Υπαρχουν φορες που παιρνει αέρα και χρειάζεται να το τρομπαρω για να μπορεσει να φύγει όλο αυτός ο αέρας.... Συνήθως όμως σε καμια ωρα έχει φύγει όλος...
Εγώ έχω φτιαξει αυτοσχέδιο spraybar με ενα σωληνάκι ... Όταν είχα τα όσκαρ είχα την δική του χαζομαρα... Αλλά τώρα που το έχω φυτεμένο το έβαλα για την καλύτερη κυκλοφορία
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-08-17, 00:36
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα σου ειναι στον αξονα της φτερωτής. Για αυτο δεν σου τραβαει νερο και για αυτο ακους και θορυβο.
Κλασικό προβλημα fluval.
Το κολπο με την αντλια ειναι καλο αλλα σκεψου να γινει διακοπη ρευματος και να μην εισαι σπιτι.
Απλά δεν θα παρει μπροστά.
λαμπρο το κοιταξα το αξονακι ...δεν ειναι σπασμενο ! και το εχω κουμπωσει κανονικα ...
τωρα μου τραβαει κανονικα νερο ...αλλα πες οτι τ αξονακι εχει προβλημα ...προβλημα ποτε μπορει να εχει ? μονο αν σπασει το συγκεκριμενο σωστα ?απλα περιπενω να δω αν κανει τον θορυβο ενω βαλω και τα υλικα μεσα ....τωρα ειναι με ανθρακα μονο ...μηπως χυπανε τα καλαθακια ...οποτε του δινω μια ευκαιρια ακομα ...να επισημανω οτι ο θορυβος δεν ειναι πολυ δυνατος ...απλα εκει που δεν το ακουγα ..αν παω κοντα το ακουω !
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα στην αρχή έχει μονο θέμα και αυτί όχι παντα... Παντα πάντως το έχω γεμάτο... Υπαρχουν φορες που παιρνει αέρα και χρειάζεται να το τρομπαρω για να μπορεσει να φύγει όλο αυτός ο αέρας.... Συνήθως όμως σε καμια ωρα έχει φύγει όλος...
Εγώ έχω φτιαξει αυτοσχέδιο spraybar με ενα σωληνάκι ... Όταν είχα τα όσκαρ είχα την δική του χαζομαρα... Αλλά τώρα που το έχω φυτεμένο το έβαλα για την καλύτερη κυκλοφορία
Δημητρα εγω για τις κιχλιδες το θελω..και μ αρεσει και στο ματι η αναταραξη που κανει ..και της eheim νομιζω κανει ..απλα εχω και εναν κυκλοφορητη με την προοπτικη να τον εβαζα μαζι με την ηδη υπαρχουσα εξοδο..για καλυτερη κυκλοφορια και επειδη αρεσει και ο κυματισμος στις κιχλιδες ...δεν ξερω ομως κατα ποσο κυκλοφορητης και spray bar μπορει να κανουν πλυντηριο το ενυδρειο ...βεβαια να μου πεις αυτο το ρυθμιζω..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tanganyika : 18-08-17 στις 00:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-08-17, 01:05
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εγώ δεν θα έβαζα κυκλοφορητή...
Νομιζω θα στο κανει όντως πλυντήριο...
Γενικά κανει ενα πολύ μικρό θόρυβο ... Ειδικα που το εχεις κι άδειο...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-08-17, 08:33
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Το αξονάκι δεν ειναι οτι εσπασε. Απλά φαγωνετε το λαστιχακι που το κραταει και βγαινει πιο εξω με αποτελεσμα κάποιες φορες οταν το βαζεις στην μπριζα να μην παιρνει μπροστα η φτερωτη και να μην τραβαει νερό.
Αν τραβαει νερο παντα οταν το βαζεις μονο του στην μπριζα δεν ειναι αυτο. Όλα τα φιλτρα θελουν τρομπαρισμα την πρωτη φορα που τα βαζεις σε λειτουργια μετα μονα τους ρουφανε νερο και μετα βγαζουν με τον καιρο τον αερα.

Στις κιχλίδες θελεις παντα εντονη ροη γιατι τους αρεσουν και επειδη βαζουμε πολλες πέτρες. Πλυντηριο δεν θα στο κανουν αυτα που εχεις. Μη φοβασαι και βαλε κυκλοφορητη.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-08-17, 12:03
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αξονάκι δεν ειναι οτι εσπασε. Απλά φαγωνετε το λαστιχακι που το κραταει και βγαινει πιο εξω με αποτελεσμα κάποιες φορες οταν το βαζεις στην μπριζα να μην παιρνει μπροστα η φτερωτη και να μην τραβαει νερό.
Αν τραβαει νερο παντα οταν το βαζεις μονο του στην μπριζα δεν ειναι αυτο. Όλα τα φιλτρα θελουν τρομπαρισμα την πρωτη φορα που τα βαζεις σε λειτουργια μετα μονα τους ρουφανε νερο και μετα βγαζουν με τον καιρο τον αερα.

Στις κιχλίδες θελεις παντα εντονη ροη γιατι τους αρεσουν και επειδη βαζουμε πολλες πέτρες. Πλυντηριο δεν θα στο κανουν αυτα που εχεις. Μη φοβασαι και βαλε κυκλοφορητη.
Ανεβασα βίντεο για να ακούσετε και εσεις το θόρυβο να μου πείτε μια γνώμη...να ξαναθυμισω..τα καλαθακια ειναι άδεια..χωρις σφουγγάρια-βιολογικά υλικά..δουλεύει μονο με ανθρακα σε τουλι στο ενα καλαθάκι..

https://youtu.be/JaakianXE3I
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-08-17, 13:35
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οντως ο θορυβος δεν ειναι φυσιολογικος. δεν ξερω τι μπορει να φταιει εχω ομως διαβασει και αλλου οτι η σειρα 6 της Fluval ειναι προβληματικη. Εχω ενα 206 που χανει νερο απο τα κλιπς ενω το 204 αλλα και ενα 105 (σειρες 4 και 5) δουλευουν απροβληματιστα. Ειδικα το 204 αγοραστηκε γυρω στο 2005 και ακομα δεν εχω αλλαξει ουτε φλαντζα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-08-17, 13:44
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως ο θορυβος δεν ειναι φυσιολογικος. δεν ξερω τι μπορει να φταιει εχω ομως διαβασει και αλλου οτι η σειρα 6 της Fluval ειναι προβληματικη. Εχω ενα 206 που χανει νερο απο τα κλιπς ενω το 204 αλλα και ενα 105 (σειρες 4 και 5) δουλευουν απροβληματιστα. Ειδικα το 204 αγοραστηκε γυρω στο 2005 και ακομα δεν εχω αλλαξει ουτε φλαντζα.
Δεν ξέρω τι να πω!!ελπίζω οταν μπουν τα υλικά παλι να σταματήσει..πριν δεν μου το έκανε ηταν εντελώς αθόρυβο,ειδάλλως το παω πίσω έχει 2 χρόνια εγγύηση..και με βλεπω να τους πιέζω για να δώσω διαφορα και να παρω eheim..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-08-17, 14:07
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ακούγεται σαν να μην έχει νερό η κεφαλή
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-08-17, 15:09
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως ο θορυβος δεν ειναι φυσιολογικος. δεν ξερω τι μπορει να φταιει εχω ομως διαβασει και αλλου οτι η σειρα 6 της Fluval ειναι προβληματικη. Εχω ενα 206 που χανει νερο απο τα κλιπς ενω το 204 αλλα και ενα 105 (σειρες 4 και 5) δουλευουν απροβληματιστα. Ειδικα το 204 αγοραστηκε γυρω στο 2005 και ακομα δεν εχω αλλαξει ουτε φλαντζα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακούγεται σαν να μην έχει νερό η κεφαλή
Οταν το εβαλα να γεμίσει για πρωτη φορα το αφησα να γεμίσει μεχρι να μην ακουω ροή...τωρα ποσο γέμισε δεν μπορώ να το ξερω γιατι ήταν κλειστό το φίλτρο..!να το ανοίξω Κώστα και αν δεν ειναι μέχρι το επάνω χείλος να συμπληρώσω????και εγω αυτο φανταζομαι οτι δεν εχει νερό..και φοβάμαι μην σπάει..ετσι μου χε ο πετσοπας οτι αν δεν εχει νερο η φτερωτή σπάει..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-08-17, 15:38
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Βγαλε τον κονεκτορα με τις σωληνες και γεμισε μεχρι επανω απο εκει.

Μετα κανε τρομπαρισιες με τον μοχλο μεχρι να βγει νερο απο την εξοδο.

Που μενεις;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-08-17, 09:28
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαλε τον κονεκτορα με τις σωληνες και γεμισε μεχρι επανω απο εκει.

Μετα κανε τρομπαρισιες με τον μοχλο μεχρι να βγει νερο απο την εξοδο.

Που μενεις;
Τωρα γυρνάω σπίτι να ριξω νεράκι με αυτο τον τρόπο
.Μακαρι να ειναι αυτο..και βλέπουμε


Μεταμόρφωση -αθήνα Κώστα..
-------------------------
πηρε 2 ποτηρια νερο ... στο τριτο αρχισε και εβγαζε νερο απο τα κουμπωματα στο πλαι ,το εκλεισα αλλα στο κουνημα δεξια -αριστερα ..βγαζει νερα απο τα κουμπωματα! ειναι λογικο ?μηπως πηρε και η φλατζα γυρω -γυρω απο το πολυ νερο ?

αν δειτε και στο βιντεο τα εχω κουμπωσει καλα και ειναι στεγανο .. , ο θορυβος που κανουν τα λευκα κουμπωματα ειναι γιατι τα κουναω δεξια αριστερα ..λογικα και σε εσας ετσι πρεπει να κανουν ..εχουν κανει το κλακ που πρεπει .. ο θορυβος εχω την αισθηση οτι μειωθηκε αρκετα ..

https://www.youtube.com/watch?v=GPChfrxRWMY&t=18s

υσ: σε καποια φαση ακουγεται το πλυντηριο εχω βαλει μπουγαδα ... δεν ειναι το φιλτρο ..αχαχαχαχ
-------------------------
is anybody here ????
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tanganyika : 19-08-17 στις 09:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-08-17, 18:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
is anybody here ????
μήπως είσαι ανεπίδεκτος
Ορίστε και εικονογραφημένα
https://www.youtube.com/watch?v=RJZ3MiP14cI
https://www.youtube.com/watch?v=PTt7ZACZTaM
https://www.youtube.com/watch?v=x7r8drhFDUY
https://www.youtube.com/watch?v=1rOcsYu-nvI
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με νερο gabalas21 Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-12-15 09:05
Αντικατασταση εισαγωγης fluval με σφουγγαρι dragonld Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 16-07-14 21:30
προβλημα με νερο chris7 Malawi 5 23-09-08 17:58
προβλημα με νερο haris69 Χρυσόψαρα 7 20-03-08 15:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11296 seconds with 13 queries