Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-03-17, 18:48   #1
Κατασκευή sump και ενυδρείου
Αντρίκος
Member
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος 01-03-17, 18:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετά απο την εισαγώγη μου στο χόμπι με ένα αρκετά μικρό ενυδρείο πήρα την απόφαση να μπώ λιγο ποιό δυναμικά και να πάω σε ποιό νορμάλ λίτρα και φίλτρανση απο εκέινα του δεκάλιτρου που ξεκίνησα. Σκέφτομαι να στήσω ένα ενυδρείο DIY 100 λίτρων με sump 30 λίτρων και "ενσωματωμένη" γεννήστρα.Θα κολληθεί ενυδρείο 80χ35χ35 και sump 60 χ 25 χ 20 περίπου.
Το πρόβλημα που έχω είναι αν ο όλος σχεδιασμός είναι σωστός .Παρακάτω παραθέτω ενα πρόχειρο σχέδιο του συστήματος επικεντρομένο στο sump για να μου πείτε την γνώμη σας και τις παρατηρήσεις σας έτσι ώστε να γίνει σωστά η δουλειά

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  33,9 KB  

Εμφανίσεις: 2816
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-17, 19:00
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου...
Ωραιο σχεδιακι μπορω να πω..
Μια χαρα ειναι ο σχεδιασμος σου...βεβαια 2 παρατηρησεις...(δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σωστες η κατα ποσο θα λειτουργησουν σε σενα.. σε μενα μια χαρα λειτουργησαν παραυτα...
Στο σαμπ στο πρωτο διαμερισμα θα εβαζα σφουγγαρια και στο 2ο βαμβακι,αυτο βεβαια μπορει και ισως να σου δημιουργησει "φουσκωμα" νερου και ισως σηκωμα των υλικων,καθως επισης ο ανθρακας δεν ειναι αναγκαιος...
Αυτα,κατα τα αλλα μια χαρα σε βρισκω...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-17, 19:49
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Επειδη τα λιτρα του σαμπ ειναι λιγα κ ειναι κοντουλι,στην Εισαγωγή του νερου στο σαμπ φτιάξε ενα κουτακι οπως εχεις στο ενυδρειο για την εξαγωγή.σ αυτο το κουτακι να ερχεται ο σωληνας που φερνει το νερο κ γεμισετο βαμβακι ενυδρειακο.ετσι δεν χρειάζεσαι το μπλε.κολπάκι τωρα ,αν το θες εντελως αθορυβο ο σωληνας θα μπαινει μεσα στο βαμβακι αλλα θα φουσκωνει ευκολα δλδ καθαρισμα συχνα.αν δεν σ ενδιαφερει ,3 ποντους πανω κατω πιο ψιλα να το βαλεις ,θα καθαρίζεις πιο αραια.ερωτηση τι αντλια θα βαλεις.;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-17, 19:52
Κωστας Μ Ο χρήστης Κωστας Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2017
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

στο προτελευταιο διαμερισμα του βιολογικου υλικου η εξοδος του νερου να ειναι μονο κατω και οχι σε ολη την πλευρα ωστε να υπαρχει ροη σε ολο το υλικο ειδαλως το νερο θα παει απο τον πιο συντομο δρομο


με το καλο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-17, 20:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Σε 100 λίτρα ενυδρείο σαμπ??!!
Έχεις εμπειρία από κόλλημα ενυδρείου?
Κοστολόγησες το εγχείρημα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-17, 21:46
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τα λιτρα του σαμπ ειναι λιγα κ ειναι κοντουλι,στην Εισαγωγή του νερου στο σαμπ φτιάξε ενα κουτακι οπως εχεις στο ενυδρειο για την εξαγωγή.σ αυτο το κουτακι να ερχεται ο σωληνας που φερνει το νερο κ γεμισετο βαμβακι ενυδρειακο.ετσι δεν χρειάζεσαι το μπλε.κολπάκι τωρα ,αν το θες εντελως αθορυβο ο σωληνας θα μπαινει μεσα στο βαμβακι αλλα θα φουσκωνει ευκολα δλδ καθαρισμα συχνα.αν δεν σ ενδιαφερει ,3 ποντους πανω κατω πιο ψιλα να το βαλεις ,θα καθαρίζεις πιο αραια.ερωτηση τι αντλια θα βαλεις.;;;
Η αλήθεια είναι οτι με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο γιατί θα μπεί σε υπνοδωμάτιο...οπότε μάλλον θα συμβιβαστώ με το συχνό καθάρισμα. Απο αντλία τωρα σκέφτομαι να βαλω μια που εχω βρει με ροοστάτη η οποία έχει παροχή απο 150 αν θυμάμαι καλά μέχρι 400 θα την βρω και θα βάλω το λινκ

Sent from my SM-J100H using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
στο προτελευταιο διαμερισμα του βιολογικου υλικου η εξοδος του νερου να ειναι μονο κατω και οχι σε ολη την πλευρα ωστε να υπαρχει ροη σε ολο το υλικο ειδαλως το νερο θα παει απο τον πιο συντομο δρομο


με το καλο...
Αα μάλιστα το είχα σκεφτεί αλλα πίστευα οτι θα κυκλοφωρεί. Ευχαριστώ !

Sent from my SM-J100H using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 100 λίτρα ενυδρείο σαμπ??!!
Έχεις εμπειρία από κόλλημα ενυδρείου?
Κοστολόγησες το εγχείρημα?
Τουλάχιστον το σαμπ αν οχι και το ενυδρείο θα κατασκευαστούν απο πλέξιγκλας το οποία δεν θα μου κοστίσουν γιατι προέρχονται απο ρετάλια απο την δουλειά του πατέρα μου. Σχετικά με το κόλλημα : θα γίνει απο τον πατέρα μου και έναν συναδελφό του που γνωρίζουν αφού η δουλειά τους εχει να κάνει με κόλλημα ακρυλικών.Τώρα η αλήθεια είναι οτι το σάμπ δεν είναι απαραίτητο για τα λίτρα αλλα πρώτον το θεωρώ φοβερη ιδέα γενικότερα και εκτος αυτού μου αρεσει το γεγονός οτι θα έχω ένα χώρο που θα έχει τις ίδιες παραμέτρους με το υπόλοιπο ενυδρείο όπου θα μπορώ να βάζω τα ζωντανα για να προσαρμοστούν η να γεννήσουν.

Sent from my SM-J100H using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε μου...
Ωραιο σχεδιακι μπορω να πω..
Μια χαρα ειναι ο σχεδιασμος σου...βεβαια 2 παρατηρησεις...(δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σωστες η κατα ποσο θα λειτουργησουν σε σενα.. σε μενα μια χαρα λειτουργησαν παραυτα...
Στο σαμπ στο πρωτο διαμερισμα θα εβαζα σφουγγαρια και στο 2ο βαμβακι,αυτο βεβαια μπορει και ισως να σου δημιουργησει "φουσκωμα" νερου και ισως σηκωμα των υλικων,καθως επισης ο ανθρακας δεν ειναι αναγκαιος...
Αυτα,κατα τα αλλα μια χαρα σε βρισκω...
Χαχα ευχαριστώ μιλάμε για το πρώτο πρώτο διαμέρισμα ? Σε εκίνο που έρχεται ο σωλήνας ?
Και ναι ίσως να είναι υπερβολή ο άνθρακας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντρίκος : 01-03-17 στις 21:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-17, 09:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να δώσεις λίγο παραπάνω ύψος και πλάτος στο ενυδρείο για να έχεις περισσότερες επιλογές αλλά και καλύτερη διαχείριση του χώρου.
Στο σαμπ να δώσεις μεγαλύτερο χώρο στα διαμερίσματα για να έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια στα υλικά και έτσι να μπουκώνουν δυσκολότερα.
Στο σάμπ είναι πολύ καλύτερα το νερό να πηγαίνει στα υλικά από πάνω προς τα κάτω,
και αυτό γίνεται με χωρίσματα , μετά από κάθε κύριο χώρισμα με κενό στο κάτω μέρος.
Και σωστά είπε ο Κώστας, η έξοδος του νερό μόνο από το κάτω μέρος για να περνάει το νερό από όλο το υλικό.
Καλή η λύση για το ακρυλικό ενυδρείο, αλλά να ξέρεις πως χαράζεται πολύ εύκολα το ακρυλικό.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-17, 14:57
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την συμβουλη αλλα σκέφτομαι να μην ανεβω πολυ σε λιτρα για να κρατήσω λιγο χαμηλά τον προυπολογισμό μη φαω και παντόφλα τωρα σχετικα με το σάμπ τι εννοείς να ανεβάσω λίτρα η να μικρίνω λίγο τον κενό χώρο ?
Με το πλέξι είμαι αρκετά εξοικιωμένος και ξέρω οτι θελει στοργη και προδερμ..!μαλακο σφουγκαράκι υποθέτω και προσοχή με εργαλεία που μπαίνουν στο ενυδρείο

Sent from my SM-J100H using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 03-03-17 στις 18:20
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-17, 15:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για τα λίτρα να ανέβεις καμια 20αρια λίτρα παραπάνω δεν νομίζω πως θα έχεις θέμα,
αρκει να έχεις χώρο για το πλάτος, το υψος ανεβαίνει πολύ εύκολα.
Για το σαμπ,
εννοώ πως τα διαμερίσματα να είναι πιο φαρδιά , για να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια στα υλικά.
Ξέρω πως θα μικρύνει το τελευταίο διαμέρισμα , αλλά μπορεί να δώσεις ΄λίγο μήκος παραπάνω αν το θες πιο μεγάλο για να το έχεις για γεννήστρα όπως λές,
αλλά και πάλι θα είναι η αντλία εκει και είναι επικίνδυνο να ρουφήξει ψάρια.
-------------------------------
Το σαμπ κάπως έτσι το εννοώ

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-17, 15:02
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Ααα οκ μάλλον κατι τέτοιο θα κάνω.Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή βάσης και Sump George81 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 46 16-09-17 18:04
Κατασκευή sump nt7561 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-05-16 00:00
Ερώτηση για κατασκευή sump johnjohn33 Φίλτρανση 0 22-05-15 07:46
Σκέψεις για κατασκευή sump st@vros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 28-01-15 11:53
Ερωτήσεις για κατασκευή sump zak Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-05-07 10:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04964 seconds with 14 queries