Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-17, 21:27
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Παντελως Ασχετος

Οπως τα λεει ο τιτλος, χαζεγω ενυδρεια οπου τα δω κια προσφατα μου μπηκε η ιδεα να βαλω σπιτι. Δεν εχω ιδεα ομως. Ειμαι τοσο ασχετος που δε ξερω αν στην αλλαγη χρειαζεται να κυνηγαω τα ψαρια με το χερι για να τα βαζω σε ποτηρια για να αδειασω ολο το νερο του ενυδρειου και να το γεμισω απλα και να πεταξω τα ψαρια μεσα. Ω ναι ειμαι τοσο ασχετος.
Ειμαι τοσο ασχετος που φανταζομουν οτι βγαζω μια μια τις πετρες και τις πλενω.

Ειμαι τοσο ασχετος που ακομα δεν εχω παρει τιποτα γιατι δε ξερω τι θα τα κανω. Και το χειροτερο ειναι οτι ενω εχω ψαχτει και καταλαβαινω πως δεν πιανουν τα ψαρια πχ... μπερδευομαι με ολη την ορολογια οπως Α/Ο, οπου και ακομα αν μου πειτε τι ειναι δεν καταλαβαινω τι κανει.

Υπαρχει καποιος μπουσουλας να διαβασω; η καποιος να μου πει σα να τα λεει σε εναν εντελως ασχετο τι γινεται στον κοσμο των ενυδρειων;

Σε πρωτη φαση να πω οτι σε μια επισκεψη σε ενα μαγαζι ατον αγιο δημητριο ειδα κατι ενυδρεια 60 με 100λιτρων που σκεφτομουν, καταλαβα οτι μονο σε γλυκου θερμου νερου μπορω να παω. Ο ανθρωπος μου ειπε οτι δε μπορω να βαλω πολλα μεσα ουτε μεγαλα.
Η αλλαγη χοντρικα ειναι να τραβαω με μια τρομοα το 30% του νερου και να συμπληρωνω απο ....βρυση;
Αυτο μια φορα την εβδομαδα το πολυ αν δυο εβδομαδες.

Αλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-17, 21:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Ριξε μια προσεκτικη ματια στα υπομνηματα των αρχαριων και θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα. Για τις αποριες σου, ρωτας φυσικα.

Ολοι ασχετοι ξεκινησαμε, μη σε αγχωνει. Με διαβασμα και υπομονη, θα τα βρεις ολα

Υ.Γ. μην αγορασεις τιποτα προς το παρον και κυριως, οποιοδηποτε ζωντανο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-17, 22:09
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή


καλησπέρα φίλε μου.
Να ξέρεις ότι είσαι σε καλύτερη κατάσταση από μένα όταν ξεκίνησα.
Γιατί ???

Γιατί εσύ μας βρήκες εδώ πριν αγοράσεις οτιδήποτε....

Που σημαίνει ότι αν διαβάσεις προσεκτικά και ακούσεις τα παιδιά θα τα βρεις όλα πολύ εύκολα.

Καλη αρχή λοιπόν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-17, 22:18
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Δίκιο έχουν. Κι εγώ άσχετος είμαι (χθεσινός για την ακρίβεια) αλλά με ένα θηρίο που δε ξέρω τι να το κάνω...
Καλός ηρθες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-17, 22:34
Κωστας Μ Ο χρήστης Κωστας Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2017
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

καλως τον!

Και γω νεοπας ειμαι αλλα μην αγχωνεσαι ,τα παιδια ειναι αψογα και θα μαθεις αν θες πολλα!
Η ερωτηση που πρεπει να κανεις στον εαυτο σου ειναι "τι ειμαι διατεθειμενος να δωσω?"
Απο ολες τις αποψεις, χρονο , κοπο , χωρο , χρημα και απο κει και περα με τις συμβουλες των πιο εμπειρων και τις αποψεις ολων θα καταληξεις καπου!
Καλη διαμονη...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-17, 22:43
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Καλώς ηρθες φίλε μου. Διάβασμα και υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-17, 07:59
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

http://www.slideboom.com/presentatio...ια-το-ενυδρείο αν θέλεις δες κι αυτό. Το έχω φτιάξει για παιδιά και μπορείς να πάρεις μια πρώτη γεύση
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-17, 08:12
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Καλως μας ηρθες

Ξεκινά το διάβασμα... κρατά σημειώσεις... και κανε πολλες ερωτήσεις στο οτιδηποτε με τι να καταλάβεις και να μαθεις όσα χρειάζονται για να στήσεις το ενυδρείο που ονειρεύεσαι.
Καλη αρχη λοιπον!Ολοι εδω ειμαστε να βοηθήσουμε!
__________________
Μην αφήσεις την απογοήτευση μιας στιγμής να σου χαλάσει τα όνειτα μιας ζωής.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-17, 08:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλως ήρθες φίλε μου και από εδώ στο θέμα σου.
Θα συμφωνήσω με αυτά που σου είπαν τα παιδια πιο πάνω.
Όσο για τα φίλτρα Α/Ο πιστεύω να σου έλυσα την απορία εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=998910&postcount=11
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-17, 12:01
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καταρχας σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις. Μπηκα στα υπομνηματα και ξεκινησα. Το πρωτο στοπ το εκανα ατην αλλαγη νερου.

Φαβταζομουν ενα ενυδρειο στο σπιτι που ανοιγω το καπακι και με μια τρομπα ή οπως λεγεται βγαζω το 30% απο το ενυδρειο. Και μετα γεμιζω με φρεσκο νερο με ενα λεκανακι απο τη βρυση.

Στις αλλαγες που διαβασα λετε για δευτερο βαρελι, με αεραντλια και εβλεπα κατι πραγματα που εχετε φτιαξει καποιοι με σωληνες βανες ταφ κλπ που στο επιπεδο που ειμαι μου φαινονται εμποδιο. Και στο πετσοπ που ειχα παει δε μου ειπαν για ολη αυτη τη διαδικασια. Μου φαινεται αποτρεπτικη. Μηπως δεν κανω για ενυδρειο;;; ή μηπως υπαρχει και πιο "αναιμακτος" τροπος περαν του βαρελιου 2 ημερων αντλιων κλπ...

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-17, 12:36
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παίρνεις ένα βαρέλι τροφίμων να χωράει το μισό νερό από ο,τι το ενυδρείο σου. Όταν είναι να κάνεις αλλαγή νερού το γεμίζεις, ρίχνεις αντιχλωριο και το θερμαινεις μέχρι να έχει την ίδια περίπου θερμοκρασία με το ενυδρείο. Με μια αντλία γεμίζεις το ενυδρείο με το νερό του βαρελιού. Δεν θέλει δύο μέρες.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-17, 12:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα σου πω λίγα λόγια φίλε μου για τις αλλαγές.
Πες ότι έχεις ένα ενυδρείο 100 λίτρων και ότι έχεις μια σωστή ιχθυοφόρτιση και με 30% αλλαγή νερού είσαι εντάξει.
Το να βγάλεις το 30% είναι σχετικά εύκολο, ακόμα και με ένα αλφαδολάστιχο, ρουφάς και το βγάζεις, αρκεί να έχεις κοντά ένα δοχείο να πηγαίνει το νερό ή να είναι κοντά η αποχέτευση.
Για το φρέσκο νερό , θα πρέπει να έχεις ένα καθαρό δοχείο, κουβά , λεκάνη , βαρέλι κλπ, που να χωράει το 30% του ενυδρείου.
Θα πρέπει πρώτα να ζεστάνεις αυτό το νερό , γιατι δεν μπορούμε να έχουμε στο ενυδρείο 26 βαθμούς και να ρίξουμε κρύο νερό που το χειμώνα μπορεί να έχει ακόμα και 9 με 10 βαθμούς , και μετά θα πρέπει να το αποχλωριώσεις, που ένας πολύ απλός τρόπος είναι ρίξεις το ανάλογο αντιχλώριο.
Αρα το δοχείο αυτό είναι απαραίτητο,
αυτό που διάβασες για 24 ώρες είναι πως αν δεν θες να βάζεις χημικά να αποχλωριώνεις το νερό , μπορείς να το αφήσεις με αεραντλία πάνω από 8-10 έως και 24 ώρες για να εξατμιστεί το χλώριο ή αν τα ψάρια που διάλεξες θέλουν μαλακό νερό τότε μαζί με την αποχλωριώση θα πρέπει να εχεις βάλει και τυρφη που θα μαλακώσει το νερό. Επίσης σε αυτό το χρόνο μπορείς να αφήσεις το νερό να έρθει στη θερμοκρασία περιβάλλοντος και έτσι θα καταναλώσεις και λιγότερο ρεύμα για να το ζεστάνεις.
Όπως καταλαβαίνεις δεν φτάνει απλά ένα λεκανάκι, εκτός και αν το ενυδρείου ειναι 30-40 λίτρα.
Και επειδή συνήθως παραφορτώνουμε τα ενυδρεία μας , που δεν πρέπει ,
ή μπορεί να συμβεί κάτι έκτακτο, ίσως να χρειαστεί να αλλάξουμε πάνω από το 30%, τότε αυτο το "λεκανάκι" των 30% αποδεικνύεται λίγο και θα πρέπει να το ξαναγεμίσουμε και να επαναλάβουμε την ιδια διαδικασία,
έτσι προτείνουμε το δοχείο των αλλαγών θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το 50% του ενυδρείου , αν αυτό είναι εφικτό βέβαια, γιατι σε ενυδρειο 600 λίτρων δεν είναι εύκολο να έχεις βαρέλι των 300 λίτρων, μένεις με ένα 200αρι.
Ετσι λοιπίν προτείνουμε να υπάρχει κάποιο βαρέλι ανάλογο με τα λίτρα του ενυδρείου για να κάνουμε εύκολα τις αλλαγές μας,
και όσο αν σου κάνει εντύπωση , με ένα βαρέλι οι αλλαγές είναι παιχνίδι,
αρκεί να έχεις χώρο να φυλάς το βαρέλι μετά τις αλλαγές.
Οι περισσότεροι από εμάς με λεκανάκια ξεκινήσαμε ή κουβάδες , αλλά στη πορεία φάνηκε πόσο ποιο εύκολα γίνονται οι αλλαγές με βαρέλι.
και είναι λογικό, κάτι που επαναλαμβάνεται κάθε εβδομάδα , καλό είναι να επενδύσουμε σε σχετικό εξοπλισμό έτσι ώστε αυτή η τακτική διαδικασία να μη μας κουράζει και στο τέλος βαρεθούμε το χόμπι.
Να σε ενημερώσω πως για τους περισσότερους από εμας , οι αλλαγές του νερού είναι μια ευχάριστη ιεροτελεστία,
γιατί μετα από μια καλή αλλαγή βλέπεις πως το ενυδρείο έχει αναζωγονοποιηθει, τα ψάρια είναι ποιο ζωηρά, και το αποτέλεσμα ειναι εκπληκτικό.
Να έχεις υπόψη σου , πως το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ για τη σωστή διατήρηση ενός ενυδρείου είναι οι αλλαγές νερού.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-17, 13:17
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ξερετε εχω το γνωστο φοβο. Μη με παρασυρει ο υπαρχον ενθουσιασμος του απλα χαζευω ενα ενυδρειο και παω και δωσω λεφτα και δω στην πορεια οτι δεν κανω για αυτο.

Το εχετε ξανα ακουσει φανταζομαι ή ισως το παθατε και εσεις με αλλα ζωακια. Η ατακα ειναι γνωστη "μαρεσουν τα σκυλια, αλλα οχι για να τα εχω". Πολλοι δοκιμασαν ζωακια και μετα ολα δωθηκαν.

Ποσα λεφτα πιστευετε οτι πρεπει να ξοδεψει καποιος για ενα ενυδρειο 100λτ πχ με ολα τα συμπραγκαλα εκτος ψαριων;

Επισης το αντιχλωριο που λετε ποσο κοστιζει και το αποφευγετε ολοι;

Ειλικρινα θα ηθελα να εχω καποιον να μου το στησει χαχαχα. Μου φαινεται βουνο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-17, 16:16
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Καλως ηρθες..φιλικη συμβουλη. Μην ξεκινησεις το οτιδηποτε χωρις τις συμβουλες πεπειραμενων. κΑΛη συνεχειαα
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-17, 16:49
Κωστας Μ Ο χρήστης Κωστας Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2017
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

επειδη οπως σου ειπα ειμαι και εγω φρεσκος και τα χω φρεσκα ,

για ενα ενυδρειο 180αρι (που εχω)

1. ενα βαρελι 120 λιτρων 20.00Ε

2. ενα βαρελι 75 λιτρων 17.00Ε

3. αλφαδολαστιχο φ16 0.80Ε το μετρο

4. μια αντλια (jebao 1000 λτ/ωρα) για τις αλλαγες 22.00Ε

5. ενα μπουκαλι απο νερο 500ml (κοβεις πατο και κανεις τρυπα στο καπακι βαζοντας ενα κομματι αλφαδολαστιχο να το χεις για σκουπα βυθου) 0.50Ε

6. ενα σφουγγαρι μπανιου για να κανεις εσωτερικα τα τζαμια του ενυδρειου 0.80Ε

7. μια αεραντλια για το βαρελι 12.50Ε

8. λαστιχακι για την αεραντλια 0.40Ε το μετρο

9. μια αεροπετρα για το βαρελι 1.00Ε

10. εναν θερμαντηρα αναλογα με τα λιτρα σου ξεκινας απο 20Ε περιπου και ανεβαινεις (κανα 30αρι νομιζω οτι ειναι αρκετο)

11. ενα θερμομετρο 1.00Ε

12. αντιχλωριο prime (εχει πολλα αλλα αυτο εχει και δευτερη χρηση στα δυσκολα σπαει την αμμωνια) 8.00Ε τα 100 ml (αποχλωριονουν 3800 λιτρα)

13. τεστ κιτ της ΑΡΙ απο τον ιμπεη 35Ε

14. ενα αισθητηρα θερμοκρασιας 8.80Ε παλι απο τον κο ιμπεη

15. ενα χρονοδιακοπτη 17.00Ε για τα φωτα (μπορεις να βρεις και πολυ πιο φτηνους)

16. ενυδρειακο βαμβακι-σφουγγαρι 7.00Ε η μεγαλη συσκευασια και 10.00Ε το 1/4 τετραγωνικου (για το φιλτρο)


17. 12 λιτρα ελαφροπετρα 2.60Ε (για βιολογικο υλικο)

18. 1-2 ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι 6.60Ε εκαστο (εδω θελεις και τροφοδοτικο 12v απο υπολογιστη δεν μπορω να σου πω ποσο θα κοστισει και αν εχεις καποιο απο παλιο υπολογιστη κτλ)

19. μια αποχη μικρη προς το παρον 4.00Ε

20. ενα ζευγαρι σφιγκτηρες με ελατηριο Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  TLS.150044.jpg
Εμφανίσεις:  410
Μέγεθος:  17,2 KB 3.30Ε (παρα μα παρα πολυ χρησιμοι)

21. μια συσκευασια δεματικα (για ηλεκτρολογους) 2.20Ε

22. τουλι για την ελαφροπετρα ολοι εχουμε λιγο απο καποια μπομπονιερα

Νομιζω δεν ξεχασα κατι !
Αν πεις οτι βαζω 10 μετρα αλφαδολαστιχο για τις αλλαγες και 2 μετρα λαστιχο αεραντλιας ανεβαινεις στα 224.70 Ε

χωρις ενυδρειο, τροφες, ψαρια, πετρες , ξυλα ,φυτα ,υποστρωμα

Καποια απο αυτα δεν θα τα χρειαστεις αμμεσα και καποια μπορεις να τα βρεις πιο φτηνα. Η λιστα ειναι καθαρα προσωπικη αν και ολοι νομιζω αυτα εχουν πανω κατω (διαβασα πολυ για να τα συγκεντρωσω ολα)



Αααααααα ξεχασα και ενα δοχειο πλαστικο 30-40 λιτρων μινιμουμ για καραντινες κτλ κτλ 9.90Ε απο ΙΚΕΑ - LEROY (και αυτο ομως εν καιρω)

Οι πιο εμπειροι σιγουρα θα εχουν και αλλα κατα νου αλλα νομιζω για ξεκινημα ειναι κομπλε...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-17, 16:51
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Υποκειμενικο ειναι αυτο με τα 100λιτρα ενυδρειο...αναλογα τι φτιαχνεις και τι αγοραζεις...οχι πανω απο 200 ευρω αντε 300 και πολλα λεω...ετοιμο με ψαρια μεσα...το αντιχλωριο εχει διαφορες τιμες αναλογα τα μλ...διαβαζοντας μαθαινεις,ευκολα πραγματακια...χχαχαχαχα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-17, 17:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το κόστος είναι πολύ σχετικό, παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, μαρκες , ποιότητες , τι εξοπλισμό έχουν κλπ.
Θέλει καλή έρευνα αγοράς
δες ενυδρεία
http://www.petsupermarket.gr/480/%CE...%82/rehau.html
http://www.igna.gr/psari/?cat=133
δες φίλτρα
http://www.petsupermarket.gr/200/%CE...1%CE%B1.html#1
http://www.igna.gr/psari/?cat=92
μπορείς όμως να βρεις και μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση και σε πολύ χαμηλές τιμές.
Όσο αφορά το αντιχλώριο δεν είναι ακριβό, το αντίθετο θα έλεγα,
αλλά είναι θέμα αντίληψης , προσωπικά δεν θέλω να βάζω χημικά στα ενυδρεία μου,
προτιμώ τις φυσικές διαδικασίες.
Και προσωπικά έχω σταματήσει σχεδόν να έχω αναλώσιμα,
το κόστος των ενυδρείων μου είναι , νερό , ρεύμα και τροφές, και τροφές όχι για όλα,
πχ για τα χρυσόψαρα φτιάχνω δικιά μου τροφή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-17, 17:18
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ηρθες φίλε μου. Διάβασμα και υπομονή.
+1 σε αυτά που σου έγραψε ο φίλος εδώ πάνω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-17, 17:33
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgegeorgiou82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερετε εχω το γνωστο φοβο. Μη με παρασυρει ο υπαρχον ενθουσιασμος του απλα χαζευω ενα ενυδρειο και παω και δωσω λεφτα και δω στην πορεια οτι δεν κανω για αυτο.

Το εχετε ξανα ακουσει φανταζομαι ή ισως το παθατε και εσεις με αλλα ζωακια. Η ατακα ειναι γνωστη "μαρεσουν τα σκυλια, αλλα οχι για να τα εχω". Πολλοι δοκιμασαν ζωακια και μετα ολα δωθηκαν.

Ποσα λεφτα πιστευετε οτι πρεπει να ξοδεψει καποιος για ενα ενυδρειο 100λτ πχ με ολα τα συμπραγκαλα εκτος ψαριων;

Επισης το αντιχλωριο που λετε ποσο κοστιζει και το αποφευγετε ολοι;

Ειλικρινα θα ηθελα να εχω καποιον να μου το στησει χαχαχα. Μου φαινεται βουνο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ελάχιστοι δεν χρησιμοποιούν αντιχλώριο!
Δεν είναι τόσο βουνό όσο φαντάζεσαι.
Πέρα από την αγορά του εξοπλισμού που βρίσκεις σε διάφορες τιμές ή που μπορείς να φτιάξεις εσύ, υπάρχει και κάτι άλλο που θα υπάρχει για όσο καιρό έχεις ενυδρείο. Η ενασχόληση. Δεν είναι κάτι που το αγοράζεις και μετά απλά κάθεσαι και το βλέπεις. Θέλει μια ώρα την εβδομάδα να κάτσεις να κάνεις την αλλαγή νερού σου και ό,τι άλλο χρειαστεί. Σε καθημερινή βάση δεν είναι τίποτα το φοβερό.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-17, 18:23
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη οπως σου ειπα ειμαι και εγω φρεσκος και τα χω φρεσκα ,

για ενα ενυδρειο 180αρι (που εχω)

1. ενα βαρελι 120 λιτρων 20.00Ε

2. ενα βαρελι 75 λιτρων 17.00Ε

3. αλφαδολαστιχο φ16 0.80Ε το μετρο

4. μια αντλια (jebao 1000 λτ/ωρα) για τις αλλαγες 22.00Ε

5. ενα μπουκαλι απο νερο 500ml (κοβεις πατο και κανεις τρυπα στο καπακι βαζοντας ενα κομματι αλφαδολαστιχο να το χεις για σκουπα βυθου) 0.50Ε

6. ενα σφουγγαρι μπανιου για να κανεις εσωτερικα τα τζαμια του ενυδρειου 0.80Ε

7. μια αεραντλια για το βαρελι 12.50Ε

8. λαστιχακι για την αεραντλια 0.40Ε το μετρο

9. μια αεροπετρα για το βαρελι 1.00Ε

10. εναν θερμαντηρα αναλογα με τα λιτρα σου ξεκινας απο 20Ε περιπου και ανεβαινεις (κανα 30αρι νομιζω οτι ειναι αρκετο)

11. ενα θερμομετρο 1.00Ε

12. αντιχλωριο prime (εχει πολλα αλλα αυτο εχει και δευτερη χρηση στα δυσκολα σπαει την αμμωνια) 8.00Ε τα 100 ml (αποχλωριονουν 3800 λιτρα)

13. τεστ κιτ της ΑΡΙ απο τον ιμπεη 35Ε

14. ενα αισθητηρα θερμοκρασιας 8.80Ε παλι απο τον κο ιμπεη

15. ενα χρονοδιακοπτη 17.00Ε για τα φωτα (μπορεις να βρεις και πολυ πιο φτηνους)

16. ενυδρειακο βαμβακι-σφουγγαρι 7.00Ε η μεγαλη συσκευασια και 10.00Ε το 1/4 τετραγωνικου (για το φιλτρο)


17. 12 λιτρα ελαφροπετρα 2.60Ε (για βιολογικο υλικο)

18. 1-2 ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι 6.60Ε εκαστο (εδω θελεις και τροφοδοτικο 12v απο υπολογιστη δεν μπορω να σου πω ποσο θα κοστισει και αν εχεις καποιο απο παλιο υπολογιστη κτλ)

19. μια αποχη μικρη προς το παρον 4.00Ε

20. ενα ζευγαρι σφιγκτηρες με ελατηριο Συνημμένο Αρχείο 84768 3.30Ε (παρα μα παρα πολυ χρησιμοι)

21. μια συσκευασια δεματικα (για ηλεκτρολογους) 2.20Ε

22. τουλι για την ελαφροπετρα ολοι εχουμε λιγο απο καποια μπομπονιερα

Νομιζω δεν ξεχασα κατι !
Αν πεις οτι βαζω 10 μετρα αλφαδολαστιχο για τις αλλαγες και 2 μετρα λαστιχο αεραντλιας ανεβαινεις στα 224.70 Ε

χωρις ενυδρειο, τροφες, ψαρια, πετρες , ξυλα ,φυτα ,υποστρωμα

Καποια απο αυτα δεν θα τα χρειαστεις αμμεσα και καποια μπορεις να τα βρεις πιο φτηνα. Η λιστα ειναι καθαρα προσωπικη αν και ολοι νομιζω αυτα εχουν πανω κατω (διαβασα πολυ για να τα συγκεντρωσω ολα)



Αααααααα ξεχασα και ενα δοχειο πλαστικο 30-40 λιτρων μινιμουμ για καραντινες κτλ κτλ 9.90Ε απο ΙΚΕΑ - LEROY (και αυτο ομως εν καιρω)

Οι πιο εμπειροι σιγουρα θα εχουν και αλλα κατα νου αλλα νομιζω για ξεκινημα ειναι κομπλε...
Ησουν απιστευτα αναλυτικος και σε ευχαριστω. Αλλα τρομαξα με τοσα πραγματα χαχα. 22;;;; Γιατι 10 μετρα λαστιχο; δε μπορω να βγαζω το νερο σε εναν κουβα πχ και να το πεταω μετα;

Πραγματικα ενω ειχα σκυλο, πουλια τωρα μωρο στο σπιτι... νιωθω το συγκεκριμενο θεμα ποκυ δυσκολο
-------------------------
Τον βυθο με τη "σκουπα" καθε ποτε τον κανουμε; τα τζαμια του ενυδρειου καθε ποτε; αυτος ο μαγνητης κανει δουλεια για τα τζαμια και αρκει;

Χρειαζεται να βγαζω ξυλα ή πετρες που εχω μεσα καθε λιγο και λιγακι και να τα καθαριζω; περα απο την αλλαγη νερου τι αλλη καθαριοτητα χρειαζεται;

Κανει φασαρια; μυριζει; ρωταω γιατι θα μπει σαλονι μη τυχον και επαναστατισει η γυναικα μου

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgegeorgiou82 : 26-02-17 στις 18:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-17, 19:28
Κωστας Μ Ο χρήστης Κωστας Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2017
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgegeorgiou82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ησουν απιστευτα αναλυτικος και σε ευχαριστω. Αλλα τρομαξα με τοσα πραγματα χαχα. 22;;;; Γιατι 10 μετρα λαστιχο; δε μπορω να βγαζω το νερο σε εναν κουβα πχ και να το πεταω μετα; ηταν ενα νουμερο στην τυχη! Εννοειται πως μπορεις με κουβα αλλα ειναι πιο ευκολο να τραβηξω μια σωληνα με αντλια να αδειασει το νερο και μετα με την ιδια να το ξαναγεμισω απο το βαρελι παρα με κουβαδες! Αν χρειαστει να κανεις ολικη αλλαγη νερου ή της ταξεως του 80% ?

Πραγματικα ενω ειχα σκυλο, πουλια τωρα μωρο στο σπιτι... νιωθω το συγκεκριμενο θεμα ποκυ δυσκολο σαν το μωρο φιλε μου δεν ειναι τιποτα πιο δυσκολο οποτε μην αγχωνεσαι
-------------------------
Τον βυθο με τη "σκουπα" καθε ποτε τον κανουμε;οποτε θες δεν νομιζω οτι υπαρχει νομος! τα τζαμια του ενυδρειου καθε ποτε; το αυτο ,ειναι σαν να λεμε καθε ποτε σφουγγαριζεται το σπιτι? (δεν υπαρχει καποιο στανταρ) αυτος ο μαγνητης κανει δουλεια για τα τζαμια και αρκει; δεν τον εχω δουλεψει

Χρειαζεται να βγαζω ξυλα ή πετρες που εχω μεσα καθε λιγο και λιγακι και να τα καθαριζω; περα απο την αλλαγη νερου τι αλλη καθαριοτητα χρειαζεται;τζαμια, καποια μικροκαθαριοτητα στα υλικα φιλτρου (με νερο απο τον ενυδρειο) οποτε βλεπεις πτωση ροης,αλλαγη ενυδρειακου βαμβακιου (εγω το κανω εβδομαδιαια) και σφουγγαριου οταν θεωρηθει αναγκαιο (μαζεψει πολυ σκατο) καπου καπου καθαριζεις και την φτερωτη της αντλιας

Κανει φασαρια;αν το φιλτρο σου ειναι αθορυβο, οτι θορυβο κανει η αναταραχη της επιφανειας του νερου μυριζει;no ρωταω γιατι θα μπει σαλονι μη τυχον και επαναστατισει η γυναικα μου καλο κουραγιο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αυτααααα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-02-17, 19:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

η μόνη μυρωδιά που θα νιώσεις είναι αν πας στο ανοικτό καπάκι του ενυδρείου ,
που θα νιώσεις μια μυρωδιά φρεσκάδας , θάλασσας,
και τοτε ο νου σου ταξιδευει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-02-17, 19:53
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Καλά Τάκη έγραψες. Λίγο κρασί λίγο ενυδρείο και το κορίτσι σου οχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-02-17, 02:35
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ρε παιδια κατι αλλο. Σκεφτομαι το θεμα του χωρου γιατι το σαλονι μου ειναι λιγο μπουκωμενο καθως ειναι και μικρο. Βλεπω που ολοι εχετε το ενυδρειο και διπλα σωληνες, λαστιχα, βανες, ενα αλλο μεγαλο ορθιο σαν κουτι πκυ δε ξερω τι ειναι και ολα τα σχετικα.

Εγω σκεφτομουν να το εβαζα διπλα στην τηλεοραση μπροστα απο τον καναπε στο επιπλακι που ειναι και η τηλεοραση για να το βλεπω συνεχεια. Τι ειναι ολα αυτα που βαζετε ομως; γιατι πρωτον δε χωρανε και αητα και δευτερον δε ηα μου αρεσαν εκτος αν βρισκονται σε ντουλαπι μεσα σε βαση εντδρειου που μετα παμε για αλλο σημειο τοποθετησης

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-02-17, 08:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπορείς να πάρεις ή να φτιάξεις βάση ενυδρείου με ντουλάπι που θα μπουν όλα εκεί μέσα,
και από τη πίσω μεριά θα είναι οι σωλήνες των φίλτρων και τα καλώδια για θερμαντήρα, φώτα, ή ότι άλλο χρειαστεί.
Θέμα διαχείρισης του χώρου είναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-17, 09:50
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου, καλώς ήρθες. Θα σου πρότεινα, αφού έχεις περιορισμένο χώρο, να ξεκινήσεις με ένα 60άρι και να φτιάξεις ένα ωραιότατο φυτεμένο με γαρίδες ή ίσως κανένα μικρόψαρο. Δεν θα χρειαστείς μεγάλα βαρέλια για τις αλλαγές, μπορείς να αποφύγεις την επεξεργασία του νερού και θα σου είναι πιο εύκολο να το διαχειριστείς. Αν μάλιστα βάλεις μεράκι θα πάρεις ένα αποτέλεσμα που θα σε εκπλήξει.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-03-17, 09:35
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Πηγα χθες και κοιτςζα για ενυδρεια. Το μεγεθος 120λτ ή 100 θεωρω οτι οπτικα θα μου δινει ενα ομορφο αποτελεσμα. Το θεμα ειναι ο χωρος.

1) Μπορει ενα ενυδρειο να μπει πανω σε επιπλο τηλεορασης και να εξεχει λιγακι ; πχ 7 εκατοστα; ο τυπος στο πετσοπ μου ειπε οτι πρεπει να παταει ακριβως για να μην εχω κανα θεμα μετα απο χρονια με ανοιγμα.

2)Επισης πειραζει αν εμπαινε διπλα απο τηλεοραση; ο ηχος της και το φως της παιζει να τα ενοχλουσε;

3)Επισης περνοντας ενα φιλτρο που ειναι μεσα στο ενυδρειο και ολα τα συμπραγκαλα που ειναι μεσα, αυτοματα δε χρειαζεται ντε και καλα να υπαρχει καμια συσκευη εκτος αυτου που να χρειαζεται ντουλαπακι ετσι; Θα κανω δουλεια και με το υπαρχον φιλτρο ενυδρειου; Γιατι ειδα πως ολοι εχετε κατι και εξω απο το ενυδρειο.

4) τωρα επειδη απο καπου πρεπει να ξεκινησω...υπαρχουν καλες και κακες μαρκες; Οπως καταλαβατε δε με ενδιαφερει να παω στις κορυφες, αλλα να μη βρισκω και προβληματα μπροστα μου. Εκει προτειμω να δωσω κατι παραπανω απο το να πλυμμηρισει το σαλονι μου (αληθεια συμβαινει.
Τωρα βλεπω κατι μαρκες αλλα το ποια ειναι κινεζια ή κυριακης χαρας δευτερας λυπης δεν το ξερω. Θεωρω οτι ισως και μεταχειρισμενο να μου εκανε επειδη θα γλυτωσω λεφτα, αλλα εκει σκεφτομαι τοπως θα ειναι το τζαμι και τονπως αν εχει διαρροη δε θα το ξερω.


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-03-17, 10:15
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgegeorgiou82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγα χθες και κοιτςζα για ενυδρεια. Το μεγεθος 120λτ ή 100 θεωρω οτι οπτικα θα μου δινει ενα ομορφο αποτελεσμα. Το θεμα ειναι ο χωρος.

1) Μπορει ενα ενυδρειο να μπει πανω σε επιπλο τηλεορασης και να εξεχει λιγακι ; πχ 7 εκατοστα; ο τυπος στο πετσοπ μου ειπε οτι πρεπει να παταει ακριβως για να μην εχω κανα θεμα μετα απο χρονια με ανοιγμα.

Το πρώτο που θα κοιτάξεις είναι αν το έπιπλο μπορεί και αντέχει να σηκώσει το ενυδρείο γεμάτο.
Φυσικά θα πρέπει όλη επιφάνεια να ακουμπάει στο έπιπλο για μεγαλύτερη ασφάλεια.


2)Επισης πειραζει αν εμπαινε διπλα απο τηλεοραση; ο ηχος της και το φως της παιζει να τα ενοχλουσε;

καλό θα ήταν να μην το έβαζες κολλητά με την τηλεόραση. Στο ίδιο δωμάτιο όμως δεν έχεις πρόβλημα.

3)Επισης περνοντας ενα φιλτρο που ειναι μεσα στο ενυδρειο και ολα τα συμπραγκαλα που ειναι μεσα, αυτοματα δε χρειαζεται ντε και καλα να υπαρχει καμια συσκευη εκτος αυτου που να χρειαζεται ντουλαπακι ετσι; Θα κανω δουλεια και με το υπαρχον φιλτρο ενυδρειου; Γιατι ειδα πως ολοι εχετε κατι και εξω απο το ενυδρειο.

Αυτά που βλέπεις έξω από το ενυδρείο είναι εξωτερικά φίλτρα και τα βάζουμε γιατί χωράνε τις περισσότερες φορές πολύ περισσότερο βιλογικό υλικό και όχι μόνο.


4) τωρα επειδη απο καπου πρεπει να ξεκινησω...υπαρχουν καλες και κακες μαρκες; Οπως καταλαβατε δε με ενδιαφερει να παω στις κορυφες, αλλα να μη βρισκω και προβληματα μπροστα μου. Εκει προτειμω να δωσω κατι παραπανω απο το να πλυμμηρισει το σαλονι μου (αληθεια συμβαινει.
Τωρα βλεπω κατι μαρκες αλλα το ποια ειναι κινεζια ή κυριακης χαρας δευτερας λυπης δεν το ξερω. Θεωρω οτι ισως και μεταχειρισμενο να μου εκανε επειδη θα γλυτωσω λεφτα, αλλα εκει σκεφτομαι τοπως θα ειναι το τζαμι και τονπως αν εχει διαρροη δε θα το ξερω.

Στο ερώτημα αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί είναι της λογικής κάνε με μάγο να σε κάνω πλούσιο !!!
Μπορείς να πάρεις δηλαδή ένα επώνυμο και ακριβό ενυδρείο και να σου βγάλει πρόβλημα και ένα κινέζικο να μην σου βγάλει ποτε.
Το καλύτερο είναι να επιλέψεις 2 και να ρωτήσεις για αυτά εδω ούτως ώστε αν κάποιος τα έχει να σου πει την άποψη του.
Στα με ταχειρισμένα θα πρέπει να τα δεις γεμάτα νερό για να αποφύγεις εκπλήξεις. και φυσικά να μην είναι πολύ ταλαιπωρημένα.


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλημέρα φίλε μου....

Σου έχω απαντήσει μέσα στις ερωτήσεις σου.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-03-17, 10:40
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ενυδρειο leddy 75; ξερετε κατι; ή RCM;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-03-17, 10:43
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Αφου στριμωγμενα βρηκα που θα μπει το ενυδρειο στο σπιτι, σκεφτομαι για το juwel rio 125 ή το 180.

Στην αρχη ημουν μεταξυ 60 ή 100λιτρων. Εκειμου ειπαν καινπετοπαδες οτι δε σημαινει πως το 100αρι θα παρει μεγαλυτερα ψαρια, απλα πιο πολλα μικρα. Με το 120αρι ή το 180αρι μπορω να εχω και κανα πιο μεγαλο; δεν ειμαι τοσο φαν των τεραστιων ψαριων, προτειμω πιο πολυ τα μικρα αλλα θα ηθελα και 1-2 μεγαλουτσικα. 10 εκατοστων το πολυ κι ολας.

Ερωτησεις τωρα αν μπει το ενυδρειο μπροστα ακριβως απο το καλοριφερ εχει θεμα; (γιατι για να το χωρεσω σπιτι θα πρεπει τοτε να βγαλω το σωμα του καλοριφερ).

Στην ουσια εκει που θα μπει θα εχω προσβαση στο ενυδρειο απο τα πλαγια και μονο. Καθως θα ειναι σε τοιχο οπου μπροστα του θα ειναι ειναι το πλαι του καναπε και προσβαση θα εχω μονο απο τη μια μικρη μερια στο πλαι. Θεωρειτε οτι δυσκολευει στη συντηρηση του;

Απλα ειναι το μονο σημειο που μπορει να μπει για να ειναι και μεσα στο σαλονι. Αλλιως μετα δε θα το βλεπω καν αν μπει στο χωλ.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και μεταχειρισμενο αν ξερετε κανεναν να πουλαει με καμια βαση... 😊 απλα θα ηθελα να μαθω τι διαφορες θα μου δωσει σε ψαρια το 125αρι με το 180αρι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgegeorgiou82 : 02-03-17 στις 10:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση ¶σχετου sofos76 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 12-10-13 13:26
ασχετος στο χωρο του ενυδρειου departed Αρχάριοι γλυκού νερού 6 25-10-11 11:40
Εντελως, παντελως αρχάριος Costa Αρχάριοι γλυκού νερού 10 25-10-09 10:16
Aσχετος beteranos Αρχάριοι γλυκού νερού 0 12-11-08 00:54
ασχετος odin79 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 14-04-08 14:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11328 seconds with 14 queries