Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-16, 16:49
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή Νυχτερινό φως στα ενυδρεία μας.

Καλησπέρα σας,

Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και καιρό τώρα με απασχολεί το ερώτημα κατά πόσο ο φωτισμός γενικότερα που χρησιμοποιούμε, αλλά «ειδικότερα» ο φωτισμός «νυχτός» (στα ενυδρεία μας), βοηθάει σε κάτι, ή αντιθέτως δημιουργεί προβλήματα στα ψάρια μας.
(Σημ..: Δεν αναφέρομαι στα φυτεμένα ενυδρεία, αλλά περισσότερο σε ενυδρεία Αμαζονίου, Βόρειας ή Ν.Αμερικής, Αφρικής, Αυστραλίας, Ασίας, κτλ..).
Όσο και αν έψαξα για απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα σε ελληνικά και ξένα site δυστυχώς δεν βρήκα κάποια τεκμηριωμένη απάντηση είτε θετική είτε αρνητική.

Στο σημείο όμως που συμφωνούν οι περισσότεροι είναι στο γεγονός ότι τα ψάρια μας χρειάζονται αρκετές ώρες ύπνου προκειμένου να ξεκουραστούν.

Στο κατά πόσο τώρα ο φωτισμός που βάζουμε στο ενυδρείο μας για προσομοίωση του βραδινού φωτός, είναι κάτι που χρειάζεται ή όχι, εδώ την απάντηση πιστεύω μας την δίνει η ίδια η φύση και το περιβάλλον που ζούν τα ψάρια μας.
Διότι όταν ένα ψάρι ζει από τα 10 έως τα 30 μέτρα (δεν αναφέρομαι στα ψάρια που ζουν σε μεγαλύτερα βάθη, γιατί εκεί είναι αυτονόητο) και εμείς επιλέγουμε να βάλουμε νυχτερινό φωτισμό στο ενυδρείο μας, πιστεύω ότι κάνουμε λάθος και ουσιαστικά το ταλαιπωρούμε.
Επίσης το ίδιο ισχύει πιστεύω και για ψάρια που ζούνε σε θολά νερά όπου εκεί ακόμη και σε μικρότερα βάθη η ένταση του φωτός που φτάνει μέσα, και ειδικά στον βυθό είναι εκ των πραγμάτων όχι τόσο «έντονη».
Από τις λίγες νυχτερινές καταδύσεις που έχω κάνει, αυτό που ξέρω εκ πείρας, είναι ότι ακόμη και με το μεγαλύτερο «φεγγάρι» σε βάθος μετά τα 10 – 15 μέτρα δεν περνάει ούτε ίχνος φωτός.
Το ερώτημα μου λοιπόν είναι: Χρειάζεται το νυχτερινό φως στα ενυδρεία μας ή κάνουμε τη ζωή των ψαριών μας πιο δύσκολη ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-16, 17:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν δημιουργει προβλημα, γιατι το δικο μου moonlight δεν ειναι αυτο το κιτς δυνατο μπλε/ντισκοτεκ που βλεπω σε μερικα ενυδρεια. Πιστευω για κατι τετοιο θα ρωτας.
Χρησιμοποιω ενα μονο λεντακι Smd Plcc-2 με ρεοστατη, και για μονο ενα μερος του ενυδρειου, σε φυσικο χρωμα (ψυχρο λευκο), συν οτι το ενυδρειο εχει και τις κρυψωνες του.
Ετσι τα ψαρια μπορουν να επιλεγουν μονα τους, το σκοταδι ή τον ελαφρυ φωτισμο σαν να περναει λιγο φεγγαρι σε ενα μερος του ενυδρειου.
Επισης εχω χρονοδιακοπτη να αναβει μιση ωρα πριν κλεισουν τα φωτα, να μενει ανοιχτο για 2 ωρες και μετα να κλεινει κι αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-16, 17:17
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν δημιουργει προβλημα, γιατι το δικο μου moonlight δεν ειναι αυτο το κιτς δυνατο μπλε/ντισκοτεκ που βλεπω σε μερικα ενυδρεια. Πιστευω για κατι τετοιο θα ρωτας.
Χρησιμοποιω ενα μονο λεντακι Smd Plcc-2 με ρεοστατη στη μια μερια του ενυδρειου, σε φυσικο χρωμα (ψυχρο λευκο), συν οτι το ενυδρειο εχει και τις κρυψωνες του.
Ετσι τα ψαρια μπορουν να επιλεγουν μονα τους, το σκοταδι ή τον ελαφρυ φωτισμο σαν να περναει λιγο φεγγαρι σε ενα μερος του ενυδρειου.
Επισης εχω χρονοδιακοπτη να αναβει μιση ωρα πριν κλεισουν τα φωτα, να μενει ανοιχτο για 2 ωρες και μετα να κλεινει για απολυτο σκοταδι.
Σπύρο κατά βάση το "μπλέ" φως που περιγράφεις είχα στο μυαλό μου. Οι περισσότερες Nightlight αυτό το χρώμα έχουν άλλωστε.
Το εντυπωσιακό είναι ότι ενώ στα περισσότερα ξένα forum ή site αναφέρονται στην ανάγκη των ψαριών να ξεκουράζονται για κάποιες ώρες σε σχεδόν μηδενικό φως, υπάρχουν αρκετοί από εμάς, και εδώ και στο εξωτερικό που κρατάνε τα φώτα στο ενυδρείο τους αναμένα 14 και 15 ώρες και μετά τους ρίχνουν και το night light και τα ψάρια λογικά μετά θέλουν ψυχανάλυση !!!

Επίσης (..αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει ξεχωριστό θέμα) έχω ψάξει ακόμη και για το φως που έχουμε σαν daylight στα ενυδρεία μας και το οποίο αν ακολουθήσουμε τις πραγματικές συνθήκες διαβίωσεις των ψαριών στο φυσικό τους περιβάλλον θεωρώ ότι και αυτό είναι λανθασμένο.
Σε αρκετές περιπτώσεις είναι υπερβολικά πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-16, 17:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω. Ολοι παμε με το τι θελουμε να βλεπουμε εμεις και οχι τα ψαρια.
Σιγουρα υπαρχει μα μεση οδος.
Το nightlight ή moonlight παντως που ανεφερεται σαν ονομασια, δεν ειναι για την προσομοιωση (αφου το φως του φεγγαριου δεν φαινεται μπλε στο νερο ουτε πουθενα - πιστευω οτι εχει βουτηξει βραδι και ξερεις το χρωμα του σεληνοφωτος μεσα στο νερο), αλλα ειναι μια εμπορικη ονομασια.
Το φως ειναι λευκο. Ψυχρο λευκο (κατι που δινει μια μπλε αποχρωση στον ουρανο οταν εχει γεματο το φεγγαρι) ή θερμο λευκο (οταν υπαρχει "χλωμο" φεγγαρι), απλα ειναι αδυναμο το φως.
Μπλε φως μεσα στο νερο δεν υπαρχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-16, 17:42
Το avatar του χρήστη gouliermos
gouliermos Ο χρήστης gouliermos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Νομίζω ότι περισσότερο επηρεάζει το φυσικό και τεχνητό φώς του δωματίου. πχ το σπίτι μου το φως του ενυδρείου σβήνει 10-11 και μπορεί το φως του καθιστικού όπου και βρίσκεται το ενυδρείο, να πάει και 2 τα ξημερώματα για να σβήσει ακολούθως το πρωί το πρώτο φως έχει ήδη μπεί στις 8 το πρωί και πάει λέγοντας.Ουσιαστικά λοιπόν η ''νύχτα'' είναι 5 - 6 ώρες και αυτό το θεωρώ πιό βάρβαρο, δεν ξέρω όμως τι επίδραση μπορεί να έχει στους βιορυθμούς των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-16, 17:49
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Να μην ξεχνάμε ότι τα ψάρια κανονικά ζουν σε θάλασσες/ποτάμια/λίμνες και τα έχουμε βάλει να κολυμπούν σε μια γυάλα, το μπλε λαμπάκι μάλλον θα έπρεπε να είναι το ελάχιστο που θα έπρεπε να μας απασχολεί.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-16, 18:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν παμε ετσι με το τι ειναι το ελαχιστο που πρεπει να μας απασχολει,τοτε καηκαμε
καλως η κακως τα ψαρια τα εχουμε σε ενυδρεια.
ας δουμε λοιπον πως θα μειωσουμε το στρες τους.
η αληθεια ειναι πως μπλε φως δεν υπαρχει πουθενα σε γλυκο νερο στη φυση.
μονη εξαιρεση οι υφαλοι που δεν ειναι γλυκο νερο,αλλα ακομα κιεκει δεν ειναι το ιδιο σε ολα τα βαθη,δεν ειναι συνεχεια,και σιγουρα δεν ειναι το βραδι.

για γλυκο νερο δεν το συζητω.
εχω βουτηξει κιεγω και σε ποταμι και σε λιμνη νυχτα με φεγγαρι και φως δεν υπηρχε, παρα μονο για μερικα εκατοστα απτην επιφανεια και δεν ηταν καν αρκετο για να δεις τα χερια σου.
και σιγουρα δεν ηταν μπλε.πιο πολυ ασπροκιτρινο ηταν το φεγγαρι που φαινοταν μεσα απτο νερο.

κανονικα αν θελουμε να το τραβηξουμε,θα επρεπε το Moonlight που βαζουμε στα ενυδρεια να ακολουθει τις φασεις της σεληνης.
γιατι αυτη τα επηρεαζει τα ψαρια ειτε βλεπουν το φως ειτε οχι.

παντως σε γενικες γραμμες,πιο σημαντικο θεμα βρισκω το ρυθμο που αναβοσβηνουν τα φωτα,παρα την υπαρξη moonlight η οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-16, 18:15
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να δώσει απάντηση. Εχω ακούσει πολλές φορές την έκφραση να κάνουμε "όσο το δυνατόν πλησιάστερη προσομοιώση του τι συμβαίνει στην φύση". Αλλά ποιά φύση; Στην Ελλάδα; Στο Πακιστάν; Η στην Σουηδία που 6 μήνες το χρόνο δεν νυχτώνει ποτέ. Κι εκεί ζουν ψάρια, αγελάδες, κι εκεί ζουν κότες. Και προσαρμόζονται. Οπως και τα φυτά τους επίσης...

Καταλήγω ότι τελικά το σημαντικό είναι να παραμένεις στους μέσους όρους. Χωρίς υπερβολές. Στο ενυδρείο μπορείς να έχεις χαμηλό φωτισμό 7-8 ώρες ( αυτός που μπαίνει απο το παράθυρο, τέτοιος είναι) 8-9 ώρες κανονικό φως κι άλλες 6-7 ώρες σκοτάδι. Το αν στα ποτάμια ή στις λίμνες φτάνει και σε ποιό βάθος το φως του φεγγαριού, δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Και να φτάνει κάποιο φως, αν το ψάρι θέλει να κοιμηθεί, θα βρει σκοτάδι να κοιμηθεί. Πάντως σίγουρα δεν είναι μπλέ.

Εγω έχω ένα moonlight που είχα αγοράσει απο Γερμανία. Πολύ απαλό και διακριτικό φως, καμία σχέση με άλλα που κυκλοφορούν σε στυλ....ντίσκο ή....να μην πω τι άλλο
Το λειτουργώ για 1 ώρα, μόλις κλείσουν όλα τα υπόλοιπα φώτα.
Ενα θα σας πω: επειδή έχω και καρδινάλιους που είναι φωτοφοβικά ψάρια, το σουλάτσο, η ενέργεια και το παιχνίδι που κάνουν αυτή την μια ώρα που είναι αναμένο, είναι η στιγμή που απολαμβάνω περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη στο ενυδρείο....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-16, 19:18
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ειχα βάλει παλιότερα μπλε moonlight γιατί είχα δει πολλά ενυδρεία έτσι και τότε μου άρεσε. Η άποψη του Σπύρου για το μπλε καρακιτσαριό τελικά με έκανε να το σκεφτώ αλλιώς και πήρα μια λεντοταινια RBG και επέλεξα ένα χρώμα πορτοκαλί και το ενυδρείο έδειχνε πολύ φυσικό αφού ετσι κι αλλιως ολα μέσα πορτοκαλι ειναι από την τύρφη. Την ένταση του φωτός μπορούσα αν την αυξομειώσω όσο ήθελα και πέτυχα φοβερό αποτέλεσμα. Τωρα ειμαι στη διαδικασία να φτιάξω άλλη ταινία γιατί η πρώτη τα έφτυσε. Ο μόνος λόγος που έβαλα moonlight είναι για να μη γίνεται αυτό το απότομο μπαμ και από το φως τα ψάρια πηγαίνουν στο απόλυτο σχεδόν σκοτάδι αλλά και το αντίστροφο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-16, 19:54
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ (για να μην πω κάτι άλλο) με την λογική του τι είναι το "ελάχιστο" που θα πρέπει να μας απασχολεί σε ένα ενυδρείο, αφού τα "βάλαμε" σε γυάλες.

Κατα δεύτερον θεωρώ λοιπόν ότι αφού τα "βάλαμε" κατ' επιλογή μας (συνειδητά) στο σπίτι μας και αφού "σκοπό" έχουμε να τους προσφέρουμε την καλύτερη διαβίωση στο περιβάλλον που "τους ετοιμάσαμε", οφείλουμε κατ' ελάχιστο να τους προσφέρουμε συνθήκες "όσο το δυνατόν" ποιό κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον (αν το φυσικό τους περιβάλλον είναι στον Καναδά, ή στο Β.Πόλο..ή.. θα πρέπει να βρούμε ποιές είναι αυτές). Όπως πιστεύω ότι κάνουμε και για το νερό, πιστεύω ότι ανάλογα θα έπρεπε να κοιτάζουμε το θέμα του φωτισμού (αν και σαφέστατα το νερό έχιε πιο άμεσο αντιχτυπο στα ψάρια μας)

Όπως "πολύ" σωστά αναφέρανε αρκετά από τα παιδιά, στις λίμνες, ποτάμια, κτλ.. "Μπλέ φως" δεν υπάρχει πουθενά. Ούτε τη νύχτα, αλλά ούτε και την ημέρα.

Ειδικά το βράδυ μπορώ να σας βεβαιώσω ότι στα 10 - 15 μέτρα δεν περνάει σχεδόν το παραμικρό φως.

Επίσης το να αφήνουμε κατευθείαν φως στο ενυδρείο (κατά τη γνώμη μου) είναι λάθος.
Το να θέλουμε να μπούμε στον χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο προκειμένου να μην ανοίξουμε απότομα τα φώτα, μπορούμε σαφέστατα να ανοίξουμε ένα φως σε διπλανό χώρο και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα στο δωμάτιο του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-16, 20:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν μπορούσαμε με μικρό κόστος να έχουμε έναν controller που να προσομοιώνει τον κύκλο του φεγγαριού, θα ήταν τέλειο. Δηλαδή το φωτάκι μας να μπορούσε να αυξομειώνει την έντασή του και για κάποιες μέρες να είναι τελείως σβηστό. Υπάρχουν αλλά είναι ακριβά.



Παρότι λοιπόν δεν πολύ-κυκλοφορεί αυτό, η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να υπάρχει ένα μηδαμινό φώς το βράδυ στο ενυδρείο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-10-17, 01:39
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν δημιουργει προβλημα, γιατι το δικο μου moonlight δεν ειναι αυτο το κιτς δυνατο μπλε/ντισκοτεκ που βλεπω σε μερικα ενυδρεια. Πιστευω για κατι τετοιο θα ρωτας.
Χρησιμοποιω ενα μονο λεντακι Smd Plcc-2 με ρεοστατη, και για μονο ενα μερος του ενυδρειου, σε φυσικο χρωμα (ψυχρο λευκο), συν οτι το ενυδρειο εχει και τις κρυψωνες του.
Ετσι τα ψαρια μπορουν να επιλεγουν μονα τους, το σκοταδι ή τον ελαφρυ φωτισμο σαν να περναει λιγο φεγγαρι σε ενα μερος του ενυδρειου.
Επισης εχω χρονοδιακοπτη να αναβει μιση ωρα πριν κλεισουν τα φωτα, να μενει ανοιχτο για 2 ωρες και μετα να κλεινει κι αυτο.
Ξεθάβω το θέμα. Μπορείς να μας πεις κάποια στοιχεία παραπάνω για αυτά τα led;
Πχ. με μια αναζήτηση που έκανα, τα εμφανίζει σαν 1210 3528. Τα ίδια είναι και τα δύο νούμερα;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-10-17, 10:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι ετσι λεγεται
LED PLCC2 1210 3528 Cool Clear White
Η εγκατασταση του φυσικα, θελει το δικο της τροπο αναλογα το ενυδρειο.
Για ενυδρειο με καπακι, εγω ειχα ενα λεντακι σφηνωμενο στο λαιμο απο ενα καλαμακι αναψυκτικου, εκει που εχει τη φυσαρμονικα για να ρυθμιζω τη κλιση που θελω, και η πισω ακρη του καλαμακιου σφηνωμενη με σιλικονη σε ενυδρειακη βεντουζα, για να κολλαει ψηλα στο τζαμι πανω απο το νερο.
Και τροφοδοτικο σαν αυτο για ανεμιστηρακια, ρυθμισμενο στα 3V, πολυ λιγα mA, και ρεοστατη για ακριβη ρυθμιση φωτεινοτητας.
Δεν εχω φωτο.
Μισο να τραβηξω μια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-10-17, 11:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το λεντακι εχει σιλικονη στην ακρη για στοιχειωδη μονωση απο τα νερα.
Μπαινει συρταρωτα και σφηνωνει στο καλαμακι οπως φαινεται στη πρωτη φωτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-10-17, 11:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

........
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  001.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  29,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  002.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  49,2 KB  
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-10-17, 11:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τροφοδοτικο σαν αυτο για ανεμιστηρακια, ρυθμισμενο στα 3V, πολυ λιγα mA, και ρεοστατη για ακριβη ρυθμιση φωτεινοτητας.
Με μία αντίσταση 1KΩ μπαίνει σε 12V κατευθείαν
Ετσι κάνω στα led που βάζω σαν ενδεικτικά λαμπάκια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λεντακι εχει σιλικονη στην ακρη για στοιχειωδη μονωση απο τα νερα.
Μπαινει συρταρωτα και σφηνωνει στο καλαμακι οπως φαινεται στη πρωτη φωτο
Έξυπνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-10-17, 13:37
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Αναλυτικότατος, ευχαριστώ!
Αντί για τον ρεοστάτη, δεν μπορείς απλά να ανεβάσεις τα v του τροφοδοτικού ή τα βήματα είναι μεγάλα και δεν σε βόλεψε;
Στα 3v νομίζω υπάρχουν κάποιοι παλιοί φορτιστές κινητών.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-10-17, 13:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεγαλα τα βηματα συν οτι δεν εχει και πολλα βηματα.
1.5 και 3V παιζουν. Μετα τα 3V καιγεται.
Νομιζω γυρω στα 4.5V παιζουν οι παλιοι φορτιστες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-10-17, 17:31
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Οκ παράγγειλα και εγώ αυτά:
https://m.ebay.co.uk/itm/310314933505
Λέει xenon white και δεν έχει εικόνα να δω αν είναι τα σωστά. Λογικά σε καμιά 10ριά μέρες θα τα έχω.
Μου φαίνονται λίγο μεγάλα, πως χώρεσε στο καλαμάκι;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-09-18, 21:12
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ρε παιδιά, βάζω 470ohm αντίσταση και δεν πέφτει καθόλου η τάση.
Βάζω 1k ohm και πέφτει στα 2.70v.
Βάζω 2x470ohm και δεν πέφτει καθόλου.
Ξαναβάζω την 1k ohm και δεν πέφτει καθόλου, ενώ αρχικά έπεφτε.
Τι κουλά είναι αυτά;
Edit: ήθελε να είναι συνδεδεμένο και το led, προφανώς για να τραβάει φορτίο.
Με σκέτη την αντίσταση στο τροφοδοτικό δεν άλλαζε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα ενυδρεία μου dini Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 3 29-12-13 11:37
Τα ενυδρεία μου. Nrgman Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 16-03-07 10:27
ένα από τα ενυδρεία μου deMetrIs Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 16-11-06 14:54
τα ενυδρεία μου! dim Γλυκό νερό - Γενικά 21 07-09-04 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09660 seconds with 14 queries