Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-16, 14:42
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Νέο ξεκίνημα στα 240L

Μετά από ένα διάστημα αρκετών χρόνων αποφάσισα να ξεκινήσω ένα καινούριο ενυδρείο και φυσικά η πρώτη μου κίνηση ήταν να ενημερωθώ για ότι καινούριο κυκλοφορεί από πλευράς τεχνικού εξοπλισμού αλλά και νέων ιδεών και τεχνικών. Που λοιπόν καλύτερα να γίνει αυτό από εδώ. θα παρακαλούσα λοιπόν για την βοήθεια και τις συμβουλές από όποιον από εσάς είχε την καλοσύνη επειδή πιστεύω ότι οι συμβουλές σε ένα τέτοιο forum είναι απλά ανεκτίμητες.

Αυτό που σκέφτομαι να προσπαθήσω είναι ένα ενυδρείο με έντονο φύτεμα, με απλού τύπου όμως φυτά ώστε να μάθω τη φροντίδα αυτών και ίσως στο μέλλον περάσω σε φυτά μεγαλύτερων απαιτήσεων. Τα δε ψάρια μάλλον θα είναι tetra με κάποιες γαρίδες.

Εχω μάλλον καταλήξει στο Rehau 240L (121X41X55) με το έπιπλό του με κόστος γύρω στα 330 ευρώ σύνολο και ελπίζω η προέλευσή του να μην με κάνει να το μετανιώσω. Ερώτηση πρώτη λοιπόν για όποιον έχει εμπειρία από τη συγκεκριμένη μάρκα, θα το μετανιώσω? Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ο ελάχιστος φωτισμός με τον οποίο συνοδεύεται (2 x T5 39W). Πειράζοντας το καπάκι ώστε να αλλάξω τις λάμπες προσθέτοντας και άλλες χάνω την εγγύηση αλλά μάλλον θα το διακινδυνέψω γιατί πιστεύω ότι δεν γίνεται αλλιώς. Σκεφτόμουν να βάλω 4 x T5 54W με ανακλαστήρα. Πιστεύω ότι θα είναι οριακά αρκετές για μικρών και ίσως κάποιον μεσαίων απαιτήσεων φυτά όσο αφορά το φως, αλλά τι γίνεται με τη θερμότητα. Ερώτηση δεύτερη λοιπόν. Είναι αρκετές για τα παραπάνω φυτά? Μήπως θα υπερθερμαίνεται το ενυδρείο?

Για φίλτρο είμαι ανάμεσα στα Eheim 2215 external η Eheim ecco pro 300 με ονομαστική κυκλοφορία 620l/h και 750l/h αντίστοιχα (τιμή περίπου 150 ευρώ με τα παρελκόμενά τους). Σε ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο με μικρό αριθμό ψαριών δεν είναι αρκετά?

Θα χρησιμοποιήσω υπόστρωμα της tropica και από πάνω κάποιου είδους σχετικά χοντρού σκουρόχρωμου χαλικιού ώστε να αερίζεται το υπόστρωμα. Φυσικά είμαι ανοιχτός στο να χρησιμοποιήσω ότι υγρά ή σε μορφή ταμπλέτας λιπάσματα χρειαστούν ή άλλα χημικά βοηθήματα όπως σίδηρο κτλ.

Τέλος, παρόλο που δεν έχω καμία εμπειρία με προσθήκη CO2, θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με κάποιο τέτοιο σύστημα με μπουκάλα αφού νομίζω ότι μακροπρόθεσμα είναι το πιο συμφέρον με τα καλύτερα αποτελέσματα. Οποιαδήποτε συμβουλή εδώ είναι απαραίτητη.

Εχω επίσης πρόσβαση σε νερό με αντίθετη ώσμωση και θα χρησιμοποιήσω έναν θερμαντήρα για τα ανάλογα λίτρα. Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει τίποτα άλλο σημαντικό.

Είναι λοιπόν αρκετό ως ξεκίνημα για ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο με χαμηλών/μεσαίων απαιτήσεων φυτά και μικρή ιχθυοφόρτωση ή δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει? Εκτιμώ πολύ οποιαδήποτε γνώμη ή συμβουλή και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-16, 15:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο.
Μπορεις να βαλεις και νανοκιχλιδες και γατοψαρα με τα tetra. (προτιμειται αμμος ή αμμοχαλικο εως 1.5-2.0 mm διαμετρο κοκκου και οχι χοντρο ή αιχμηρο χαλικι)
Τα φιλτρα που αναφερεις εχουν μικρη ροη για το ενυδρειο.
Προτιμησε ενα με μεγαλυτερη ροη.
1000-1200 λ/ω
Αν ειναι sunsun, μη κοιταξεις καν το 1000αρι (302), γιατι μπορει να ειναι 1000 λ/ω αλλα εχει μικρο μανομετρικο και ειναι αδυναμο.

Με ευκολα φυτα δεν χρειαζεται εξτρα φωτα. Μαλλον κακο θα κανεις και θα εχεις προβλημα με αλγες.
Ουτε το CO2 ειναι απαραιτητο.
Υποστρωμα λιπανσης δεν χρειαζεται. Το πολυ πολυ καμια ταμπλετα λιπανσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-16, 16:50
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ.
Υποστρωμα λιπανσης δεν χρειαζεται. Το πολυ πολυ καμια ταμπλετα λιπανσης.
Δεν ειναι απαραιτητο αλλα βοηθαει πολυ το υποστρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-16, 17:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι αλλα γιατι να μπει σε κοπο (αφου δεν διαρκουν πολυ καιρο και ξεθυμαινουν τα περισσοτερα υποστρωματα) και σε εξοδα για ευκολα φυτα?
Εγω δεν βαζω τιποτα. Μονο νερο και λιγο φως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-16, 17:30
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Δηλαδή χωρίς υπόστρωμα, χωρίς CO2 και με τα υπάρχοντα 2 x T5 34w είναι δυνατόν να έχω ένα γεμάτο από φυτά και γρασίδι ενυδρείο αν είναι "εύκολου" τύπου? Ο κόπος και η καθημερινή φροντίδα δεν με απασχολούν. Ισα ίσα το επιδιώκω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-16, 17:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για γρασιδι δεν ξερω (αν και υπαρχει και ευκολο γρασιδι αλλα δεν το εχω δοκιμασει), αλλα με τα αλλα γινεται ευκολα.
Εντωμεταξυ τα φυτα ειναι και ιδιοτροπα.
Ενα φυτο μπορει να πηγαινει σφαιρα σε ενα ενυδρειο και να χαλαει σε ενα αλλο. Μιλαμε για ιδια ενυδρεια, χωρις διαφορες σε φωτισμους κλπ.
Σε αυτες τις περιπτωσεις, απλα αφηνεις μεσα οσα φυτα πανε καλα κι οσα χαλανε τα ξεχνας και βαζεις αλλα.
Κλαδεματα θα βρεις στις αγγελιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-16, 18:00
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

οπως σου τα ειπε ο σπυρος πανω κατω...ο επιπλεον φωτησμος θανε υπερβολικος νομιζω κ θα εχεις αλγες...καλη αρχη..
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-16, 18:26
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Οφείλω να πω ότι τα περίμενα χειρότερα. Ισως γιατί βλέποντας τα διάφορα video βλέπω συνέχεια να μιλάνε για περισσότερο φως, για CO2 ακόμα και σε εύκολα φυτά κτλ. Παράλληλα ο όγκος των πληροφοριών που πλέον υπάρχει είναι τόσος που μερικές φορές σε κάνει να αμφιβάλεις για το τι είναι δυνατό με απλότερα μέσα.

θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα το ξεκινήσω χωρίς αλλαγή στα φωτιστικά και χωρίς CO2. Να δω πως θα πάει και ίσως στο μέλλον προσθέσω και άλλο φως ή διοξείδιο αν χρειαστεί, προσπαθώντας και γα πιο απαιτητικά φυτά.

Εξάλλου κάνοντας οικονομία στην αρχή από αυτά μπορώ να αγοράσω ένα μεγαλύτερο φίλτρο για 1000L/h.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-16, 19:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να προσεξεις τις "συμβατοτητες" των φυτων, γιατι και στα φυτα υπαρχουν.
Δλδ δεν ειναι τοσο απλο να συνδυασεις δυσκολα και ευκολα φυτα.
Τα ευκολα συνθηως ειναι γρηγορης αναπτυξης που σημαινει οτι καταναλωνουν και γρηγορα οτι θρεπτικα εχει για τα φυτα το νερο.
Τι θα μεινει για τα δυσκολα που συνθηως ειναι αργης αναπτυξης?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-16, 20:14
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Ναι το έχω υπόψιν μου αυτό. Ετσι και αλλιώς πριν κάνω κάποια αγορά σε φυτά πρώτα θα ρωτήσω εδώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-16, 21:02
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Μετά από τις πολύτιμες συμβουλές εδώ αλλά και από πολύ διάβασμα κατέληξα στα εξής.

1 Rehau 240L με το έπιπλο του 330 ευρώ μαζί.
2 Eheim Professional 2073 1050 lt/h. Το προτίμησα από τα classic γιατί έχει ξεχωριστές θήκες για τα διαφορετικά υλικά, γιατί μου φαίνεται καλύτερο σαν ποιότητα και σαν δυνατότητες σε σχέση με το classic και γιατί το βρήκα φτηνό (215 ευρώ μαζί με τα βανάκια του). Επίσης έχει καλή μανομετρική πίεση για να το χρησιμοποιήσω και για τις αλλαγές. Ενα καλό φίλτρο ποτέ δεν πάει χαμένο, σωστά?
3 Θερμαντήρας 300W (περιλαμβάνεται στην τιμή του ενυδρείου)
4 Φωτισμός 2 χ Τ5 39W με ανακλαστήρα (περιλαμβάνονται στην τιμή του ενυδρείου). Απλά λέω να δω τι είδος λάμπες είναι και τέλως πάντων να χρησιμοποιήσω μια daylight και μία grolux. Αν στο μέλλον χρειαστώ περισσότερο φως προσθέτω με κάποια πατέντα.
5 Αποφάσισα να επενδύσω και σε ένα σύστημα CO2. Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα σε πλήρες σύστημα παρά DYI με μαγιά κτλπ. Μετά την αρχική δαπάνη το κόστος είναι μικρό, η παροχή είναι σταθερή και αξιόπιστη,μου αρέσει η όλη ιστορία με τις ισορροπίες φωτός/διοξειδίου/λιπάσματος και βαριέμαι αφάνταστα να ασχολούμαι με μαγιές, σόδες κτλ.
Το σύστημα περιλαμβάνει φιάλη 5 κιλών, regulator με 2 μανόμετρα και μικρομετρική, ηλεκτροβάνα (θα την συνδέσω με τα φώτα να ανάβει κάποια ώρα πριν τα φώτα και να σβήνει λίγο πριν σβήσουν αυτά), χάλκινη βαλβίδα αντιστροφής, μετρητή φυσαλίδων και διαχητήρα στιλ amano (βρήκα έναν που μου άρεσε πολύ στο ebay1,5 ευρώ),γυάλινο μετρητή co2 (ebay 2ευρώ) και σωλήνες σιλικόνης. το σύνολο 170-180 ευρώ.
6 Plant growth substrate της tropica 10 λίτρα.
7 Χαλαζιακό χαλίκι γύρω στα 40 κιλά (από μαγαζί με πετρώματα).
8 Πέτρες τύπου ξυλόλιθου, dragon stones, ότι βρω αλλά θα προτιμήσω τα μη ενυδρειακά μαγαζιά (θα κάνω το τεστ με το ακουαφόρτε). Ισως 1-2 καλά ξύλα άμα βρω φτηνά.

Στην αρχή θα χρησιμοποιήσω νερό βρύσης με declorinator αλλά περί τα Χριστούγεννα θα ζητήσω από τον Αι-Βασίλη ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης 5 σταδίων (περίπου 140 ευρώ).

Η λίστα μου ακόμα περιέχει βαρέλι 100 λίτρων, μικρό θερμαντήρα και θερμόμετρο για να κάνω τις αλλαγές μου και 2-3 λαβίδες-2 ψαλίδια με ευθεία και κυρτή μύτη, απόχη,(τα τελευταία όλα από ebay 10-15 ευρώ σύνολο).

Αυτά. Τι θα βάλω μέσα τώρα? Δεν έχω αποφασίσει 100% ακόμα αλλά μία πρώτη σκέψη είναι φουλ φυτά (εύκολα/μέτρια), cardinal tetra, amano και red cherry γαρίδες, malaysian σαλιγκάρια για να μου σκαλίζουν το υπόστρωμα (αν βρω) και ίσως λίγα otocyclous γατόψαρα.Δεν ξέρω ακόμα πόσα, πότε και πως. Σκέφτομαι να τα βάλω σχετικά νωρίς χρησιμοποιώντας και κάποιο μπόλι ώστε να συμπληρωθεί ο κύκλος. Επίσης θα χρησιμοποιήσω και υγρά λιπάσματα για φωσφορικά Fe, Mg,K κτλπ. Ακόμα το ψάχνω, ποια, πότε, πως.

Ο σκοπός μου είναι ένα φουλ φυτεμένο με τάξη όμως στην ανάπτυξη και κατανομή των φυτών, ένας μικρός αριθμός ψαριών και γαρίδων (ώστε να μη βασανίσω πολλά από αυτά αν τα κάνω χάλια) και όσο το δυνατόν περισσότερες μετρήσεις και πειραματισμοί στο κλάδεμα, λίπανση, φως, διοξείδιο, οξυγόνο,ιχνοστοιχεία κτλ καταγράφοντάς τα σε ημερολόγιο ώστε να αποκτήσω την εμπειρία και τις γνώσεις μαζί με παράλληλο διάβασμα.

Κάτι σημαντικό που μου διέφυγε? Αντιρρήσεις, ιδέες, προτάσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-16, 17:19
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως εγώ παίζω με μικρούλι 60αρι ενυδρείο αλλά σχεδιάζουμε άμεσα να πάμε σε 240 το ίδιο με το φίλου. Με βοήθησε απίστευτα πολύ αυτό το ποστ. Το μόνο που θελω να ρωτήσω είναι αν το φίλτρο Aquael Multikani 800 που θελω να τοποθετήσω εγώ είναι καλό για αυτό το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-16, 18:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλύτερα άνοιξε ένα δικό σου θέμα να ρωτάς
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neverlife Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που θελω να ρωτήσω είναι αν το φίλτρο Aquael Multikani 800 που θελω να τοποθετήσω εγώ είναι καλό για αυτό το ενυδρείο.
Πολύ αδύναμη ροή (ονομαστική 800λ/ω)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-16, 03:13
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Οπότε καλύτερα να πάω σε κάτι τέτοιο για αρχή?

JEBAO ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ 403 1200LT/H
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Exodon paradoxus 240l OSCAR10991 Αμαζόνιος και περίχωρα 6 03-02-15 20:24
MALAWI 240L Stathis31 Malawi 18 26-07-12 11:25
προτασεις για 240l xristosg7 Tanganyika 17 21-11-11 20:22
στησιμο 240l kws Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 1 23-09-10 21:55
Ανεμιστηράκια σε 240L? ANXRI Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 14-01-09 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05591 seconds with 13 queries