Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-09-16, 10:45   #1
Παραμετροι
 
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04
Member
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος 12-09-16, 10:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα σας.Το ενυδρειο μου αυτη τη στιγμη εναι στημενο οπως θα μεινει κι αργοτερα.Η μονη προσθηκη που θα ηθελα να κανω ειναι καμμια πετρα,απλως περιμενω να μπει η καταλληλη.

Απο το σαββατο το μεσημερι εχω μπολι οπως μου ειπατε στο φιλτρο,καί οξυγονο πλεον που διαβασα πρωτον οτι κανεει καλο στα βακτηρια και δευτερον γιατι ειχα θεμα με τον παφλασμό του φιλτρου,οποτε το εβαλα ολο μεσα κι εχω οξυγονο,το οποιο κλεινει μονο τις ωρες υπνου το βραδυ,το πρωι λειτουργει.Ετσι κι αλλιως ο μονομαχος που διαβασα αναπνεει κι αερα ειδα,οποτε αυτες τις ωρες δε θα χει θεμα πιστευω,το νερο θα οξυγωνωνεται ολη μερα απο την αντλια.Εκανα τεστακι πριν λιγο και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

pH: 7,6
KH: 15
GH: 14
NO2: 0
N03: 0
CL2: 0

Πώς προχωραω απο εδω και περα;;; Απ ο τι ειδα στο χαρτακι τα kh και gh πρεπει να ειναι πιο χαμηλα,και το ph πρεπει να κατεβει κι αλλο,αν θελω να βαλω μονομαχο που σκεφτομαι.Το νερο ειναι το ιδιο απο πεμπτη που εκαναατο στησιμο με υποστρωμα φυτεματος,εβαλα κ τις ριζες,τις μος στα ξυλα και κανα δυο βαλισνεριες.Θελω να βαλω μερικα ξερα φυλλα,που ρωτησα σ αλλο θεμα,κατω,να μαλακωσει λιγο το νερο και να δωσει πιο φυσικη εικονα.Εσεις τί μου προτεινετε απο δω και περα;;;

Και μια ερωτηση,μιας που σας βρηκα. Η γενικη σκληροτητα κι η ανθρακικη σκληροτητα,τα gh κ kh, τί σχεση εχουν μεταξυ τους,πώς συνδεονται με το ph και κατα ποσο επηρεαζουν αυτο που ακουω συχνα ''μαλακο και σκληρο νερο'';;;Η σκληροτητα του νερου,σκληρο η μαλακο,δεν επηρεαζεται δλδ απο το ph μονο;;;Αν θελετε να με παραπεμψετε και καπου να τα διαβασω,οσο πιο απλα γινεται,πολυ ευχαριστως.

Φιλικα
Εμφανίσεις: 2887
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-16, 11:31
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Τι εννοείς είναι στημένο; Που; Συγγνώμη που ρωτάω έχεις αλλού το θέμα σου και τώρα άνοιξες καινούριο; Ετσι όπως διαβάζω το μήνυμά σου είναι σαν να έχω χάσει επεισόδια. Απ ό,τι ξέρω ο μονομάχος χρειάζεται πιο μαλακό νερό άρα θα χρειαστείς αντίστροφη όσμωση για να το μαλακώσεις. Τεστ πάρε υγρά, ΑΡΙ ή sera ή salifert, τα χαρτάκια δεν είναι ακριβείας και δεν είναι κι αξιόπιστα. Νιτρικά δεν έχεις καθόλου; Τι ακριβώς έχεις μέσα; Τι ενυδρείο, πως το έστρωσες; Διάβασε στο παρακάτω άρθρο για τη σκληρότητα αν επιτρέπεται ο σύνδεσμος αυτός απ το φόρουμ. Μπορείς όμως να κάνεις κι εσύ μια αναζήτηση στο διαδίκτυο, τα πράγματα είναι πολύ απλά και θα εμπλουτίσεις και τις γνώσεις σου.
http://www.enidrio.gr/el/basic_concepts/water_hardness/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-16, 14:01
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Το ενυδρειο μου ειναι 30 λιτρα,με υποστρωμα για φυτα,4-5 ξυλα με μοσ δεμενη,μερικες βαλισνεριες.Οι μετρησεις ειναι αυτες που εγραψα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-16, 15:17
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Με τι τεστ μετράς; Αμμωνία δε βλέπω τιμές.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-16, 15:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου,
κατα αρχή μετράς με στικάκια που είναι αναξιόπιστα,
κατα 2ον βλέπω νιτρικά 0, είσαι σίγουρος πως είναι στρωμένο το ενυδρείο ;
και 3ον, καλά σου λέει ο Κώστας, ο μονομάχος θέλει μαλακό και όξινο νερό.
Και τελευταία ερώτηση , έχεις ψάρι μέσα ; και αν όχι , όταν έβαλες το μπόλι έριχνες τροφή μέσα για να διατηρήσεις βιολογία ;
Κάτι δεν μου αρέσει σε αυτά που μας λες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-16, 15:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρηση αμμωνιας ΝΗ3/ΝΗ4
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-16, 16:11
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Αυτα που σας εγραψα αυτα εκανα.Στημενο εννοω τον εσωτερικο διακοσμο,οχι την ποιοτητα του νερου.Τα τεστακια ναι,ειναι στικακια κι αυτα μπορω να αντεξω οικονομικα τωρα τουλαχιστον.Εδωσα καποια λεφτα να εξοπλισω το ενυδρειακι με τα απαραιτητα να το στησω.Υγρα τεστ δε μπορω να αγορασω και δεν ειναι επιλογη για εμενα τωρα.Οποτε απ το ολοτελα...
Απ το τελσυταιο ποστ καταλαβαινω οτι η αμμωνια πρεπει να ναι το nh4 κι επηρεαζεται απ το νh3.οποτε αφου αυτο ειναι μηδεν θα ειναι κι η αμμωνια.Το ενυδρειο τρεχει με το βιολογικο υλικο απο το σαββατο.
Οσο για την τροφη μεσα,αυτο πρωτη φορα το ακουσα και δε θυμαμαι να μου το προτεινε κανεις στο αλλο θεμα που ειπα οτι ειχα θεμα κ μου προτειναν πώς να το ξαναστησω,οποτε αφου δεν το ξερω πώς να το κανω;
Συνοψιζοντας.Οι μετρησεις ειναι καλες;;;Για το μαλακωμα του νερου θα μεριμνησω οσο μπορω.Να ριχνω τροφη μεσα σα να υπηρχαν ψαρια;

Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-16, 16:15
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Λυπάμαι που στο λέω αλλά χωρίς υγρά τεστ δε μπορείς να είσαι σίγουρος για την ποιότητα του νερού με αποτέλεσμα να χάσεις τον μονομάχο που είναι κι ευαίσθητο ψάρι σε σχέση με άλλα πιο ανθεκτικά. Θα πρέπει να πάρεις τεστ αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών και αφού βάλεις αγγελία για μπόλι ώστε να στρωθεί το φίλτρο σου, να κάνεις τις μετρήσεις και να μπορέσεις να βάλεις ψάρι. Αν είσαι Θεσσαλονίκη το νερό είναι πολύ σκληρό της βρύσης για μονομάχο, θες οπωσδήποτε συσκευή αντίστροφης όσμωσης αλλά είναι ένα σεβαστό έξοδο, μήπως να κοιτάξεις για άλλα ψαράκια πιο κοντά στις παραμέτρους του νερού σου;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-16, 16:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου, το ενυδρείο σου είναι άστρωτο ,
και το πιθανότερο είναι πως καταστράφηκε και το μπόλι που έβαλες.
Για να στρωθεί το ενυδρείο χρειάζεται αμμωνία, σαν να είχε ψάρια μέσα.
Για να μη ταλαιπωρούμε όμως τα ψάρια ρίχνουμε ή τροφή που σαπίζοντας παράγει αμμωνία ή έτοιμη καθαρή αμμωνία από το φαρμακείο.
Με αυτό το τρόπο στρώνει το ενυδρείο σε 20-30 ημέρες περίπου, μπορεί πιο νωρίς , μπορεί και πιο αργά.
Βάζοντας μπόλι, ξεκινάμε ήδη με μια μικρή αποικία βιολογίας , και έτσι η διαδικασία επιταχύνεται κατά πολύ,
όλα αυτά όμως προϋποθέτουν την ύπαρξη αμμωνίας , χωρίς αυτή δεν μπορεί να υπάρξει βιολογία.
Προφανώς έχεις κάνει λάθος,
ξεκίνα να βάζεις τροφή από τώρα μήπως υπάρχει ακόμα λίγη βιολογία από το μπόλι,
αλλιώς ή θα περιμένεις ή θα πρέπει να βρεις πάλι μπόλι.
Το κακό όμως είναι πως χωρίς τεστ για αμμωνία θα πάμε λίγο στα τυφλά.
Ξεκίνα τη τροφή και βλέπουμε
------------------------------
Ότι σου είπα παραπάνω έχουν σχέση μόνο με τη βιολογία
και όχι με τις παράμετρες που θέλει ο μονομάχος,
για μονομάχο χρειάζονται και άλλες διαδικασίες,
ή φίλτρο Α/Ο
ή τυρφη για να μαλακώνεις το νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-16, 16:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 11panos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα που σας εγραψα αυτα εκανα.Στημενο εννοω τον εσωτερικο διακοσμο,οχι την ποιοτητα του νερου.Τα τεστακια ναι,ειναι στικακια κι αυτα μπορω να αντεξω οικονομικα τωρα τουλαχιστον.Εδωσα καποια λεφτα να εξοπλισω το ενυδρειακι με τα απαραιτητα να το στησω.Υγρα τεστ δε μπορω να αγορασω και δεν ειναι επιλογη για εμενα τωρα.Οποτε απ το ολοτελα...
Απ το τελσυταιο ποστ καταλαβαινω οτι η αμμωνια πρεπει να ναι το nh4 κι επηρεαζεται απ το νh3.οποτε αφου αυτο ειναι μηδεν θα ειναι κι η αμμωνια.Το ενυδρειο τρεχει με το βιολογικο υλικο απο το σαββατο.
Οσο για την τροφη μεσα,αυτο πρωτη φορα το ακουσα και δε θυμαμαι να μου το προτεινε κανεις στο αλλο θεμα που ειπα οτι ειχα θεμα κ μου προτειναν πώς να το ξαναστησω,οποτε αφου δεν το ξερω πώς να το κανω;
Συνοψιζοντας.Οι μετρησεις ειναι καλες;;;Για το μαλακωμα του νερου θα μεριμνησω οσο μπορω.Να ριχνω τροφη μεσα σα να υπηρχαν ψαρια;

Φιλικα
Απο αυτα που εγραψες καταλαβα οτι δεν εχεις κατανοησει καλα τη λειτουργια της βιολογιας και τον κυκλο του αζωτου.
Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος απο καμια αλλη μετρηση οτι η αμμωνια/αμμωνιο (ΝΗ3/ΝΗ4) ειναι μηδεν.
Το μονο που μπορεις να υποθεσεις ειναι :
Αν τα νιτρωδη (ΝΟ2) ειναι μηδεν και τα νιτρκα (ΝΟ3) ειναι αρκετα πανω απο μηδεν (πχ 10-15), οτι μαλλον λειτουργει ο κυκλος του αζωτου και ετσι ευχεσαι να ειναι και η αμμωνια μηδεν.
Σιγουρο δεν ειναι ομως.
Υπαρχουν και περιπτωσεις που ενω υπαρχουν μετρησιμα νιτρικα, τα νιτρωδη ειναι μηδεν αλλα υπαρχει και αμμωνια.

Διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

Και να ξερεις οτι οταν δεν υπαρχουν ρυποι (αμμωνια βασικα) δεν μπορει να επιζησουν τα βακτηρια που μετεφερες με το μπολι.
Η αμμωνια ειναι το φαι τους ας πουμε. (ουσιαστικα το οξυγονο της παιρνουν, μεσα απο μια χημικη αντιδραση που γινεται)
Χωρις ψαρι (το οποιο εκκρινει αμμωνια απο τα βραγχια του) ή χωρις προσθηκη αμμωνιας τεχνητα (πχ με ψαροτροφη σε αποχη που δημιουργει αμμωνια στο τελος, ή με προσθηκη συγκεκριμενης ποσοτητας αμμωνιας απο φαρμακειο), τα βακτηρια σιγα σιγα πεθαινουν, μειωνεται ο πληθυσμος τους και στο τελος εξαφανιζονται.
-------------------------
Το νερο για μονομαχο εκτροφης Betta splendens (αυτους δλ με τις μεγαλες ουρες) ειναι σχετικα ανεκτες οι παραμετροι pH GH KH.
Καλο θα ηταν να πεσουν λιγο.
Πχ pH 6.5-7.5, GΗ 5-12.
Μπορεις να το κανεις και με ξερα φυλλα και τυρφη (κανε αναζητηση στο φορουμ για σχετικα θεματα https://www.google.gr/search?client=....0.ULj1pBpBV5Y
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-09-16 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-16, 19:40
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Όπως σου είπαν και τα παιδιά αν δεν στρώσεις σωστά το ενυδρείο μην βάλεις ψάρι μέσα.
διάβασε για τον κύκλο αζώτου και θα καταλάβεις πολλά.
Το νερό μας είναι σκληρό για μονομάχο και επειδή η Α/Ο είναι ένα έξοδο αν θέλεις μπορείς να μαλακώνεις το νερό με τυρφη στο βαρέλι προετοιμασίας και να πετύχεις τις τιμές που θέλουν οι μονομάχοι εύκολα.
αλλά αν δεν στρώσεις μην βάλεις ψάρι μέσα γιατί θα ταλαιποριεται και μπορεί να το χάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-16, 09:19
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Διαβασα την παραπομπη,και μπορω να πω οτι τα καταλαβα,αλλα μου γεννηθηκαν καποιες ερωτησεις.

Πρωτον: Απ ο τι καταλαβα τα αμμωνιο/αμμωνια/νιτρωδη ειναι τοξικα για τα ψαρια,παρ ολο που τα φυτα τη βγαζουν περα μ αυτα,γι αυτο πρεπει να χουμε τα βακτηρια που τα κανουν νιτρικα,τα οποια ειναι φαγάκι για τα φυτα. Επισης απο παλιο θεμα που ξεκινησα με τις αρχικες παραμετρους του ενυδρειου μου,καταλαβα οτι τα νιτρωδη(ΝΟ2) πρεπει να ειναι 0 και τα νιτρικα(ΝΟ3) κατω απο 25 κι οσο πιο κοντα στο μηδεν τοσο καλυτερο.Επισης στρωσιμο σημαινει οτι τα αμμωνιο-αμμωνιες και νιτρωδη την εκαναν κι υπαρχουν μονο νιτρικα.Η ερωτηση μου ειναι,αφου τα νιτρικα χρειαζονται,τοτε γιατι τα δομικα τους υλικα,που ειναι τα νιτρωδη,πρεπει να ειναι μηδεν;;;Εαν τα νιτρωδη ειναι μηδεν,λογικα τα nitrobacter δεν εχουν τί να μετατρεψουν σε νιτρικα.Επομενως,λογικα,μεσω ταισματος,περιττωματων κι αναπνοης των ψαριων πρεπει εστω για λιγο οι τιμες NH3 και NO2 να εχουν τιμη πανω απ το 0, προκειμενου να υπαρξουν τα Nitrosomonas και Nitrobacter,αρα λογικα δε μπορει να ειναι μηδεν.

Δευτερον: Γιατί ονομαζεται "κυκλος του αζωτου";;;Απ ο τι διαβασα ειναι μια διαδικασια με αρχη και τελος.Στο σημειο δλδ που τα νιτρικα γινονται φαι για τα φυτα δε συνεχιζεται κατι,ωστε να ξαναφτασει το πραγμα στην αρχη,δλδ στο αμμωνιο/αμμωνια.

Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-16, 09:38
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 11panos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα την παραπομπη,και μπορω να πω οτι τα καταλαβα,αλλα μου γεννηθηκαν καποιες ερωτησεις.

Πρωτον: Απ ο τι καταλαβα τα αμμωνιο/αμμωνια/νιτρωδη ειναι τοξικα για τα ψαρια,παρ ολο που τα φυτα τη βγαζουν περα μ αυτα,γι αυτο πρεπει να χουμε τα βακτηρια που τα κανουν νιτρικα,τα οποια ειναι φαγάκι για τα φυτα. Επισης απο παλιο θεμα που ξεκινησα με τις αρχικες παραμετρους του ενυδρειου μου,καταλαβα οτι τα νιτρωδη(ΝΟ2) πρεπει να ειναι 0 και τα νιτρικα(ΝΟ3) κατω απο 25 κι οσο πιο κοντα στο μηδεν τοσο καλυτερο.Επισης στρωσιμο σημαινει οτι τα αμμωνιο-αμμωνιες και νιτρωδη την εκαναν κι υπαρχουν μονο νιτρικα.Η ερωτηση μου ειναι,αφου τα νιτρικα χρειαζονται,τοτε γιατι τα δομικα τους υλικα,που ειναι τα νιτρωδη,πρεπει να ειναι μηδεν;;;Εαν τα νιτρωδη ειναι μηδεν,λογικα τα nitrobacter δεν εχουν τί να μετατρεψουν σε νιτρικα.Επομενως,λογικα,μεσω ταισματος,περιττωματων κι αναπνοης των ψαριων πρεπει εστω για λιγο οι τιμες NH3 και NO2 να εχουν τιμη πανω απ το 0, προκειμενου να υπαρξουν τα Nitrosomonas και Nitrobacter,αρα λογικα δε μπορει να ειναι μηδεν.

Δευτερον: Γιατί ονομαζεται "κυκλος του αζωτου";;;Απ ο τι διαβασα ειναι μια διαδικασια με αρχη και τελος.Στο σημειο δλδ που τα νιτρικα γινονται φαι για τα φυτα δε συνεχιζεται κατι,ωστε να ξαναφτασει το πραγμα στην αρχη,δλδ στο αμμωνιο/αμμωνια.

Φιλικα
Ολα αυτά γίνονται σε πολύ μικρό χρόνο και εσωτερικά στα υλικά του φίλτρου. Ο κύκλος είναι κύκλος γιατί την τροφή που τρώνε τα ψάρια τη μεταβολίζουν και την αποβάλλουν ως απόβλητα όπως ακριβώς κι ο άνθρωπος. Αυτά λιώνουν στο νερό και δημιουργούν αμμωνία. Αν η ιχθυοφόρτωσή σου είναι ιδανική το νερό με τη συνεχή κυκλοφορία περνάει μέσα απ τα υλικά του φίλτρου κι εκεί γίνεται η μετατροπή της αμμωνίας σε νιτρώδη και πριν καν βγει το νερό απ την έξοδο του φίλτρου πάλι εσωτερικά τα νιτρώδη γίνονται νιτρικά, όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το φίλτρο έχει στρώσει. Αρχή και τέλος δεν έχει γιατί τα φυτά δεν μπορούν να απορροφήσουν την αμμωνία και τα νιτρώδη, αυτά τα κάνει το φίλτρο, οπότε βγαίνουν συνέχεια στο νερό απ την έξοδο του φίλτρου νιτρικά, αυτά συσσωρεύονται γι αυτό πριν γίνουν αρκετά κι επικίνδυνα για τα ψάρια κάνουμε τις αλλαγές του νερού. Ακόμα και στις περιπτώσεις που τα φυτά είναι αρκετά και τα νιτρικά μηδενίζουν τα φυτά δεν αναπτύσσονται, το φαί όμως για τα ψάρια όπως κι η αναπνοή τους αμμωνία παράγουν οπότε γίνεται ένας κύκλος, απλά σ αυτές τις περιπτώσεις οι φυτεμένοι ρίχνουν εξτρά νιτρικά με λιπάσματα για να υπάρχει φαί για τα φυτά σε ποσότητες τέτοιες όμως ώστε να μην ξεπεράσουν τα 15ppm περίπου, εγώ για παράδειγμα τα κρατάω στα 10 με την προσθήκη νιτρικού καλίου έτσι ώστε ούτε τα ψάρια να μην επιβαρύνονται αλλά ούτε και τα φυτά να μένουν χωρίς τροφή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-16, 09:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όπως σωστά σου είπε και ο Κώστας, αμμωνία και νιτρώδη υπάρχουν , αλλά είναι ελάχιστα, και η μετατροπή τους γίνεται εν τη γεννέση , δηλαδή με το που εμφανιστεί η αμμωνία , αμέσως μετατρέπεται σε νιτρώδη και αυτά σε νιτρικά, τα ψάρια παράγουν όμως συνέχεια αμμωνία, άρα υπάρχει μια συνεχή ροή, σαν πέφτει η αμμωνία με σταγόνες συνέχεια μέσα στο νερό.
Με αυτή τη διαδικασία δεν υπάρχει συσσώρευση των ρύπων

Και ο κύκλος του αζώτου δεν κλείνει, τα νιτρικά γίνονται άζωτο, το άζωτο αμμωνία κοκ
Δες μερικές χαρακτηριστικές εικόνες



__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 14-09-16 στις 10:27
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παραμετροι νερου scooby14 Γλυκό νερό - Γενικά 3 09-09-10 23:29
παραμετροι νερου θαλασσινου crambro Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 1 27-12-09 17:49
παραμετροι νερου για μονομαχο Δημητρης89 Bettas 2 11-07-09 00:12
παραμετροι για malawi aris2 Malawi 14 25-03-09 17:06
Παραμετροι νερου mixalis Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-08 13:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06838 seconds with 13 queries