Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 26-04-16, 18:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

το έχω δει αυτό το φίλτρο να λειτουργεί, αν δεν είναι η μπάλα μέσα στο νερό τραβάει αέρα. Δοκίμασε το και μόνος σου, βγάζε το σιγά σιγά έξω να δεις μέχρι που τραβάει νερό χωρίς αέρα, και κάνε την ίδια δοκιμή να το βγάζεις από το ρεύμα και να το ξαναβάζεις, να δεις αν λειτουργεί ή όχι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-04-16, 22:59
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

https://www.eheim.com/resources/prod...240_manual.pdf

Σύμφωνα με το επίσημο manual της Eheim για το φίλτρο αυτό, ναι πρέπει να είναι μέσα στο νερό. Κοιτά για τις σελίδες 29-30 (είναι στα ελληνικά γραμμένο) και τις σελίδες 8-9 (είναι στα αγγλικά γραμμένο) Τουλάχιστον ένα εκατοστό πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού. Λογικό είναι έτσι κι αλλιώς, σχεδόν όλα τα εσωτερικά φίλτρα λειτουργούν μόνο μέσα στο νερό. Εκτός νερού βγαίνει μόνο το σωληνάκι venturi και αναλόγως το spraybar.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-04-16, 03:40
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

εαν καταφερεις να γυρισεις το φιλτρο πλαγια και να το τοποθετησεις κατω κατω φευγεις και μηνα! σε συνδυασμο με μια αεραντλια. ποσο νερο να χασει ..

εχω φυγει 2 μηνες , εχωντας αφησει fluval u3 πλαγια κοντα στον πατο σε 100 λιτρα,χωρις να εχω κοντρολερ θερμοκρασιας ,εχωντας αεραντλια 24 ωρες το 24ωρο , ανοιχτο καπακι και ανεμιστηρα να βαραει την επιφανεια του νερου ολη μερα. δεν υπαρχει περιπτωση ετσι να ξενερισει το φιλτρο., οξυγωνωση θα εχεις απο την αεραντλια, και γενικα δεν υπαρχει περιπτωση να υπαξει τοσο μεγαλη εξατμηση σε αυτο το διαστημα, ειδικα εαν εχεις κοντρολερ στα ανεμιστηρακια ,πραγμα που συμαινει οτι τα αναβει οποτε χρειαζεται ,αρα εχεις λιγοτερη εξατμηση απο το να δουλευουν με χρονοδιακοπτη! επησις μια καλη λυση , ειναι να δουλευει το aircondition λιγες ωρες τα μεσημερια , ελενχοντας ειτε απο το τηλεκοντρολ για να το κανει αυτο , ειτε με εναν χρονοδιακοπτη. οπου με αυτον τον τροπο θα καταφερεις να εχεις ακομα λιγοτερη εξατμηση, επειδη η θερμοκρασια του χωρου θα ειναι πιο κοντα στο ενυδρειο. Φυσικα η αυτοματη αναπληρωση ειναι η καλυτερη λυση, αν και δεν ειναι απαραιτητη , οπως ειναι σε ενυδρεια απο 30 λιτρα και κατω πχ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-04-16, 07:13
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
https://www.eheim.com/resources/prod...240_manual.pdf

Σύμφωνα με το επίσημο manual της Eheim για το φίλτρο αυτό, ναι πρέπει να είναι μέσα στο νερό. Κοιτά για τις σελίδες 29-30 (είναι στα ελληνικά γραμμένο) και τις σελίδες 8-9 (είναι στα αγγλικά γραμμένο) Τουλάχιστον ένα εκατοστό πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού. Λογικό είναι έτσι κι αλλιώς, σχεδόν όλα τα εσωτερικά φίλτρα λειτουργούν μόνο μέσα στο νερό. Εκτός νερού βγαίνει μόνο το σωληνάκι venturi και αναλόγως το spraybar.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ενημέρωση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν καταφερεις να γυρισεις το φιλτρο πλαγια και να το τοποθετησεις κατω κατω φευγεις και μηνα! σε συνδυασμο με μια αεραντλια. ποσο νερο να χασει ..

εχω φυγει 2 μηνες , εχωντας αφησει fluval u3 πλαγια κοντα στον πατο σε 100 λιτρα,χωρις να εχω κοντρολερ θερμοκρασιας ,εχωντας αεραντλια 24 ωρες το 24ωρο , ανοιχτο καπακι και ανεμιστηρα να βαραει την επιφανεια του νερου ολη μερα. δεν υπαρχει περιπτωση ετσι να ξενερισει το φιλτρο., οξυγωνωση θα εχεις απο την αεραντλια, και γενικα δεν υπαρχει περιπτωση να υπαξει τοσο μεγαλη εξατμηση σε αυτο το διαστημα, ειδικα εαν εχεις κοντρολερ στα ανεμιστηρακια ,πραγμα που συμαινει οτι τα αναβει οποτε χρειαζεται ,αρα εχεις λιγοτερη εξατμηση απο το να δουλευουν με χρονοδιακοπτη! επησις μια καλη λυση , ειναι να δουλευει το aircondition λιγες ωρες τα μεσημερια , ελενχοντας ειτε απο το τηλεκοντρολ για να το κανει αυτο , ειτε με εναν χρονοδιακοπτη. οπου με αυτον τον τροπο θα καταφερεις να εχεις ακομα λιγοτερη εξατμηση, επειδη η θερμοκρασια του χωρου θα ειναι πιο κοντα στο ενυδρειο. Φυσικα η αυτοματη αναπληρωση ειναι η καλυτερη λυση, αν και δεν ειναι απαραιτητη , οπως ειναι σε ενυδρεια απο 30 λιτρα και κατω πχ.
Ευτυχώς έχω περιθώρια να βυθίσω το φίλτρο περίπου 15 εκατοστά από την επιφάνεια, γιατί το ενυδρείο έχει ύψος. Ευχαριστώ για τις οδηγίες φίλε μου, θα το τεστάρω όταν πιάσουν οι καλές ζέστες, μπας και δεν χρειαστεί τελικά η αυτόματη αναπλήρωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas66 : 27-04-16 στις 07:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-04-16, 02:32
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ενημέρωση.
-------------------------


Ευτυχώς έχω περιθώρια να βυθίσω το φίλτρο περίπου 15 εκατοστά από την επιφάνεια, γιατί το ενυδρείο έχει ύψος. Ευχαριστώ για τις οδηγίες φίλε μου, θα το τεστάρω όταν πιάσουν οι καλές ζέστες, μπας και δεν χρειαστεί τελικά η αυτόματη αναπλήρωση.
στην χεροτερη και τελειως πλαγια!!! εαν σου χωραει πατωτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-04-16, 07:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω φυγει 2 μηνες , εχωντας αφησει fluval u3 πλαγια κοντα στον πατο σε 100 λιτρα,χωρις να εχω κοντρολερ θερμοκρασιας ,εχωντας αεραντλια 24 ωρες το 24ωρο , ανοιχτο καπακι και ανεμιστηρα να βαραει την επιφανεια του νερου ολη μερα.
Καλημέρα
Στην περίπτωση αυτή, το μοναδικό πρόβλημα δεν ειναι η εξάτμιση και το εάν θα καεί το φίλτρο
Είχες για 2 μηνες ακανόνιστη θερμοκρασία και οι σκληρότητες ανέβηκαν αρκετά

Η σωστή λύση για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ειναι η αυτόματη αναπληρωση και η χρήση controller
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-04-16, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Στην περίπτωση αυτή, το μοναδικό πρόβλημα δεν ειναι η εξάτμιση και το εάν θα καεί το φίλτρο
Είχες για 2 μηνες ακανόνιστη θερμοκρασία και οι σκληρότητες ανέβηκαν αρκετά

Η σωστή λύση για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ειναι η αυτόματη αναπληρωση και η χρήση controller
Kαι οι αυτοματες αλλαγες νερου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-05-16, 20:37
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Επέστρεψα το απόγευμα και τα νέα από την εξάτμιση σημαντικά.
¶φησα ανοιχτό το 1/3 από το καπάκι (έχει φύλλα μπρος πίσω το καπάκι) για να ρίχνει η ταίστρα και βρήκα το νερό κάτω 2 εκατοστά σε 4 μέρες!
Δηλαδή από 2 χιλιοστά τη βδομάδα με κλειστό καπάκι, πήγα στα 2 εκατοστά με ανοιχτό το 1/3. Δηλαδή αν είναι τελείως ανοιχτό, φαντάσου τι χάνει ανά εβδομάδα!
Οπότε πάμε για σύστημα αναπλήρωσης το καλοκαίρι χαλαρά, γιατί αν φύγω 20 μέρες θα βρω τα ψάρια να κάνουν ηλιοθεραπεία στο χαλίκι...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-05-16, 17:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πχ εμενα τωρα χανει νερο σε μια εβδομαδα, οσο χανει σε 6 ωρες το καλοκαιρι.
Υπολογισε 4χ7=28 φορες περισοτερο
χοντρικα
Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο ωστοσο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή από 2 χιλιοστά τη βδομάδα με κλειστό καπάκι, πήγα στα 2 εκατοστά με ανοιχτό το 1/3. Δηλαδή αν είναι τελείως ανοιχτό, φαντάσου τι χάνει ανά εβδομάδα!
Οπότε πάμε για σύστημα αναπλήρωσης το καλοκαίρι χαλαρά, γιατί αν φύγω 20 μέρες θα βρω τα ψάρια να κάνουν ηλιοθεραπεία στο χαλίκι...
...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-05-16, 16:35
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

προτον για αποφυγη παρεξηγησεων , οταν λεω δυο μηνες ενοω αρκετο καιρο. δευτερον δεν υπηρχε σαλιο εκεινη την περιοδο για ανεμιστιρακια και ας ειναι φτηνα , και τριτον οπως πιστευω φανηκε απο τον τροπο που το ειπα ητανε λυση αναγκης ,επησις εχω γκαπυς ,και δεν εχω ιδιετερο προβλημα απο παραμετρους , και το ενυδρειο ειναι φυτεμενο που σε συνδιασμο τα λιγα γκαπακια που εχω μεσα καθε φορα που μετραγα ημουνα καλα!Ακομα και οταν γυρισα τοτε αμονια και νητρικα ηταν φυσιολογικα,και η πολυσπερμα ζουγκλα
επησις αν θυμαμαι καλα ειχα εναν χρονοδιακοπτη στον ανεμιστηρα, και για την οξυγωνωση ειχα αεραντλια.
και δηλωνω πως ειμαι αρχαριος ! και απλα ηθελα να βοηθησω τον ανθρωπο συμφωνα με την πολυ λιγη εμπιρια που εχω στο θεμα . Αυτο. Εαν του προτεινα κατι που κατα την γνωμη σας ειναι λαθος , απλα πειτε το μου να το σβησω η να το διορθωσω
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτημα για αυτόματη αναπλήρωση νερού σε ενυδρείο kostas66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 12-04-16 13:42
Ερώτημα για κόψιμο σε καπάκι για προσαρμογή ταΐστρας kostas66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 02-04-16 18:03
Εξάτμιση αναπλήρωση νερού αποριές.. ScorpionGr Αρχάριοι γλυκού νερού 16 06-07-14 22:55
σχετικά με εξάτμιση νερού Ritsa Γλυκό νερό - Γενικά 5 22-09-07 10:04
Μετά την εξάτμιση ποσότητας νερού GC Γλυκό νερό - Γενικά 22 29-05-04 14:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05092 seconds with 13 queries