Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-16, 16:59
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή Jager 300w

Μαλλον εχω θεμα κ με το θερμοστατη.Λοιπον το εχω συνδεσει με stc ολα οκ.Βλεπω οτι στους 26 βαθμους ειναι αναμμενος(πριν τη συνδεση),αρα λεω εγω αφου θελω να ρυθμισω τον κοντρολερ στους 25,μην του πειραζεις τη ρυθμιση ειναι οκ.Τον συνδεω και ξεκιναει να αναβει στους 25,ομως αφου αναψει για 5 λεπτα κ εχει ανεβει 0,1,ενω γιανα σταματησει πρεπει να ανεβει κ αλλο ο Jager(το λαμπακι σβηνει)και δεν καιει.Τι συμβαινει??
μςτα απο λιγο θα αναψει ,θα σβησει κοκ.
μΗΠΩς ΠΡΕΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ?
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-16, 19:34
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τον εχεις καλυμπραρει σωστα;
Εχει ιδιο καλυμπραρισμα ο jager και ο stc με το ιδιο θερμομετρο;

Βαλε τερμα τον jager ,αφου εχεις stc.
Εγω παντα το γυριζω στο τερμα το ροδακι και ο stc κανει την δουλεια του..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-16, 19:38
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον εχεις καλυμπραρει σωστα;
Εχει ιδιο καλυμπραρισμα ο jager και ο stc με το ιδιο θερμομετρο;

Βαλε τερμα τον jager ,αφου εχεις stc.
Εγω παντα το γυριζω στο τερμα το ροδακι και ο stc κανει την δουλεια του..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-16, 20:10
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον εχεις καλυμπραρει σωστα;
Εχει ιδιο καλυμπραρισμα ο jager και ο stc με το ιδιο θερμομετρο;

Βαλε τερμα τον jager ,αφου εχεις stc.
Εγω παντα το γυριζω στο τερμα το ροδακι και ο stc κανει την δουλεια του..
Κατα την γνωμη μου λάθος...Μου χαλασε ο αισθητήρας του stc και ανεβασε 29+ μεχρι να το παρω χαμπαρι
και αυτο με το χερι μιας και ο stc εγραφε 25.5,Για λογους ασφαλειας,για μενα καλο ειναι ο θερμαντηρας να ειναι ρυθμισμενος 1 βαθμο πανω απο του stc...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-16, 20:25
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

παιδια ποτε τερμα ο θερμοστατης.βαλτον 2 βαθμους πανω.το ιδιο ειναι και θα εχεις δυο δικλίδες ασφαλειας..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-16, 20:33
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Το εχω παθει κι εγω οταν χαλασε ο αισθητηρας..
Αλλα δεν πηγε 29+ , γιατι βαζω μικροτερο σε watt θερμαντηρα απ οτι χρειαζομαι.. Max να το παει 28..
Σε μενα βεβαια , οταν χαλασε , εδειχνε 28-29 ο stc και ειχαν αναψει τα ανεμιστηρακια και το ειχε παει 18 (χειμωνα) , αρα κι απο αυτο εχεις προβλημα ,οχι μονο απο τον θερμαντηρα.
Με 1-2 βαθμους κατα την γνωμη μου παλι μπορει να συμβει κατι αντιστοιχο σε ολους τους υπολλοιπους θερμαντηρες που δεν καλυμπραρονται...
Κι οταν λεω τερμα , εννοω 28-30 ,αναλογα και το ενυδρειο.
Αν θελεις 23-24 , δεν χρειαζεται να παει τοσο, αλλα αν θελεις 27 και τον βαλεις 28 , παλι μπορει να σβηνει (αν δεν καλυμπραρεται)
Επισης ,αν αλλαζεται σωστα ο ασθητηρας (καθε 2 χρονια max) , οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα ειναι ελαχιστες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-16, 20:43
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλα ναι το βασικοτερο ειναι να εχουμε παντα καβατζα 1-2 αισθητηρες για τον stc..του αδερφου μου του εκανε κατι τρελα η οθονη ξαφνικα και ευτυχως ειχα αισθητηρα και του εδωσα και ολα οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-16, 20:53
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Ίσως πρέπει να ανεβάσω λιγο τη ρύθμιση στο θερμοστάτη ακόμα συν ενα βαθμο να δω τι γίνεται.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-16, 23:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως πρέπει να ανεβάσω λιγο τη ρύθμιση στο θερμοστάτη ακόμα συν ενα βαθμο να δω τι γίνεται.
Ετσι μπραβο.
Ποτε τερμα ο θερμαντηρας.
Και κανε διασταυρωση μετρησης θερμοκρασιας και με αλλα θερμομετρα.
Μπορει να θελει καλιμπραρισμα ο sct και να δειχνει λαθος θερμοκρασια γιαυτο κλεινει ο θερμαντηρας. Ή το αντιθετο να δειχνει λαθος ο θερμαντηρας.
Πρωτα εξακριβωνουμε πραγματικη θερμοκρασια, μετα καλιμπραρουμε τον stc και μετα γυριζουμε τη ροδελα του θερμαντηρα λιγο περισσοτερο απο εκει που αναβει το λαμπακι. (οτι θερμοκρασια και να δειχνει η ροδελα του θερμαντηρα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-16, 23:51
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Να πω και το εξής.Σαν απλος θερμοστάτης στην πριζα αναβει -σβηνει μεχρι να φτασει τη θερμοκρασια που ειναι ρυθμισμενος δηλ 26 βαθμους.(μηπως κ ετσι δεν επρεπε να αναβοσβηνει αλλα να καιει συνεχεια μεχρι να φτασει τους 26 κ να σβησει?
Συνεχιζω κ λεω να τον βαλω σε κοντρολερ στους 25 ρυθμιση κοντρολερ.Δεδομενου οτι στην πριζα σβηνει τελειος στου 26 αφηνω τη ρυθμιση ως εχει....ακομα κ ετσι στο κοντρολερ αναβοσβηνει μεχρι να πιασει τη θερμοκρασια 25 και δεν αναβει συνεχομενα...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-16, 00:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και το εξής.Σαν απλος θερμοστάτης στην πριζα αναβει -σβηνει μεχρι να φτασει τη θερμοκρασια που ειναι ρυθμισμενος δηλ 26 βαθμους.(μηπως κ ετσι δεν επρεπε να αναβοσβηνει αλλα να καιει συνεχεια μεχρι να φτασει τους 26 κ να σβησει?
Συνεχιζω κ λεω να τον βαλω σε κοντρολερ στους 25 ρυθμιση κοντρολερ.Δεδομενου οτι στην πριζα σβηνει τελειος στου 26 αφηνω τη ρυθμιση ως εχει....ακομα κ ετσι στο κοντρολερ αναβοσβηνει μεχρι να πιασει τη θερμοκρασια 25 και δεν αναβει συνεχομενα...
Ειναι φυσιολογικο αυτο. Αν ειναι χαμηλα η θερμοκρασια του νερου που τον βαζουμε να ζεστανει, δεν δουλευει συνεχεια, κλεινει μονος του ανα διαστηματα για λιγο, σαν προστασια για να μη καει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-04-16, 06:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι φυσιολογικο αυτο. Αν ειναι χαμηλα η θερμοκρασια του νερου που τον βαζουμε να ζεστανει, δεν δουλευει συνεχεια, κλεινει μονος του ανα διαστηματα για λιγο, σαν προστασια για να μη καει.
Σωστά
μια χαρά δουλεύει ο θερμαντήρας, έτσι πρέπει να δουλεύει
και κάτι άλλο, γιατί να δουλεύει διαφορετικά ο θερμαντήρας όταν είναι πάνω στον STC ; που το ξέρει ; ο STC απλά του δίνει ρεύμα, και ο θερμαντήρας αναβοσβήνει μέχρι να φτάσει τη θερμοκρασία που έχει ρυθμιστεί ο ίδιος και όχι ο STC , όταν η θερμοκρασία φτάσει στο σημείο που έχει ορισθεί στον STC , τότε ο STC σταματάει να δίνει ρεύμα στον θερμαντήρα.
Και ποτέ ο θερμαντήρας ρυθμισμένος ψηλά, προσωπικά, στο τροπικό τον έχω στους 26-27 , και στα ενυδρεία κρύου νερού στους 23-24
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-04-16, 12:00
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

πολυ τον φοβαστε τον θερμαντηρα παλικαρια..
οκ, εγω χρησιμοποιω κινεζους που πολλες φορες κανουν οτι να'ναι.. αρα η διαφορα με την ρυθμιση στον stc πρεπει να ειναι αρκετη για να ειμαι σιγουρος..
παντως εγω αν ειχα jager , δεν θα εβαζα stc..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-04-16, 12:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως εγω αν ειχα jager , δεν θα εβαζα stc..
Εγω θα εβαζα ακομα κι αν δεν τον χρειαζομουν και για τον ελεγχο της ψυξης.

1. Διπλη ασφαλεια (και οι jagger χαλανε)
2. Φωτειζομενη ενδειξη θερμοκρασιας και με ακριβεια δεκαδικου που τη βλεπεις απο χιλιομετρα και δεν πρεπει να σου βγαινουν τα ματια με το θερμομετρο και να ανοιγεις και φωτα το βραδι
3. Ακριβεια στη ρυθμιση θερμοκρασιας και δεν σε ενδιαφερει αν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμαντηρας και τι θερμοκρασια δειχνει η ροδελα του. Αρκει να αναβει οταν του δινει ρευμα ο stc.
4. Ευκολια στην αλλαγη θερμοκρασιας (δεν ρυθμιζω ιδια θερμοκρασια για ολες τις εποχες), ευκολια ακομα και για το on/off της θερμανσης (ολα μεσω stc με ενα κουμπακι και οχι βαλε-βγαλε πριζες, νερα κλπ)
5. Κι ολα αυτα με ελαχιστα χρηματα.

Aκομα και στο προχειρο δοχειο εχω sct
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-04-16, 12:37
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα εβαζα ακομα κι αν δεν τον χρειαζομουν και για τον ελεγχο της ψυξης.

1. Διπλη ασφαλεια (και οι jagger χαλανε)
2. Φωτειζομενη ενδειξη θερμοκρασιας και με ακριβεια δεκαδικου που τη βλεπεις απο χιλιομετρα και δεν πρεπει να σου βγαινουν τα ματια με το θερμομετρο και να ανοιγεις φωτα
3. Ακριβεια στη ρυθμιση θερμοκρασιας.
4. Ευκολια στην αλλαγη θερμοκρασιας (δεν ρυθμιζω ιδια θερμοκρασια για ολες τις εποχες), ευκολια ακομα και για το on/off της θερμανσης (ολα μεσω stc με ενα κουμπακι και οχι βαλε-βγαλε πριζες, νερα κλπ)
5. Κι ολα αυτα με ελαχιστα χρηματα.
συμφωνώ απολύτως και ειδικά τώρα που βλέπω ότι καλοκαιριάζει έχω ήσυχο το κεφάλι μου με τα ανεμιστηράκια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-04-16, 17:29
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Εγω συμφωνω Σπυρο για τον stc ,για τον jager δεν συμφωνω, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
Οκ αυτα που λες βολικα , αλλα οχι απαραιτητα..
Αναφερομαι για θερμανση , η ψυξη ειναι αλλο θεμα , αλλοι μπορει να χρειαζονται, αλλοι οχι..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-04-16, 17:42
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα εβαζα ακομα κι αν δεν τον χρειαζομουν και για τον ελεγχο της ψυξης.

1. Διπλη ασφαλεια (και οι jagger χαλανε)
2. Φωτειζομενη ενδειξη θερμοκρασιας και με ακριβεια δεκαδικου που τη βλεπεις απο χιλιομετρα και δεν πρεπει να σου βγαινουν τα ματια με το θερμομετρο και να ανοιγεις και φωτα το βραδι
3. Ακριβεια στη ρυθμιση θερμοκρασιας και δεν σε ενδιαφερει αν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμαντηρας και τι θερμοκρασια δειχνει η ροδελα του. Αρκει να αναβει οταν του δινει ρευμα ο stc.
4. Ευκολια στην αλλαγη θερμοκρασιας (δεν ρυθμιζω ιδια θερμοκρασια για ολες τις εποχες), ευκολια ακομα και για το on/off της θερμανσης (ολα μεσω stc με ενα κουμπακι και οχι βαλε-βγαλε πριζες, νερα κλπ)
5. Κι ολα αυτα με ελαχιστα χρηματα.
Συμφωνώ και εγώ σε αυτά που γράφτηκαν εδώ, θεωρώ τον STC-1000 ένα από τα πιο απλά και σημαντικά πράγματα που έχει στα χεριά του οποίος ασχολείται με τα ενυδρεία. Μονό που δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λέει εδώ, ότι βλέπουμε την ένδειξη θερμοκρασίας από χιλιόμετρα μακριά
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-04-16, 18:26
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά
μια χαρά δουλεύει ο θερμαντήρας, έτσι πρέπει να δουλεύει
και κάτι άλλο, γιατί να δουλεύει διαφορετικά ο θερμαντήρας όταν είναι πάνω στον STC ; που το ξέρει ; ο STC απλά του δίνει ρεύμα, και ο θερμαντήρας αναβοσβήνει μέχρι να φτάσει τη θερμοκρασία που έχει ρυθμιστεί ο ίδιος και όχι ο STC , όταν η θερμοκρασία φτάσει στο σημείο που έχει ορισθεί στον STC , τότε ο STC σταματάει να δίνει ρεύμα στον θερμαντήρα.
Και ποτέ ο θερμαντήρας ρυθμισμένος ψηλά, προσωπικά, στο τροπικό τον έχω στους 26-27 , και στα ενυδρεία κρύου νερού στους 23-24
Ομως για διαβασε κ αυτο...υπαρχει λυση?Πρεπει πχ να σβηνει στους 25.3...απο το 25 που αναβει μεχρι το 25,3 ο θερμοστατης δεν καιει συνεχομενα αλλα διακοπτομενα,αναβει -σβηνει.
Το χειμωνα ειχα θεμα γιατι δεν προλαβαινε να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια παρολο που ειναι 300βατ σε 200λιτρα
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-04-16, 06:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάντα οι θερμαντήρες αναβοσβήνουν, άσχετα αν είναι στη πρίζα ή συνδεμένοι σε STC.
Το κάνουν και για δική τους προστασία αλλά και για τα ψάρια, για να μην ανεβάζουν απότομα τη θερμοκρασία του νερού.
Αν δεν σου ανεβάζει την επιθυμητή θερμοκρασία σύμφωνα με τη ρύθμιση στον STC, τότε ή έχεις χαμηλά τη θερμοκρασία του θερμαντήρα, και ενώ ο STC δίνει ρεύμα ο θερμαντήρας έχει φτάσει στη ψηλότερη θερμοκρασία σύμφωνα με τη δική του ρύθμιση ή θέλει ρύθμιση ή έχεις πολλές απώλειες.
Είμαι της άποψης , όταν έχουμε STC να βάζουμε τον θερμαντήρα στους 26 και να μη τον πειράξουμε ποτέ, εκτός και αν υπάρξει ανάγκη για μεγαλύτερη θερμοκρασία , όπως πχ μια ασθένεια.
-------------------------------------------
Κάνε μια δοκιμή, βάλε τον θερμαντήρα στους 25,5-26 και σύνδεσε τον κατευθείαν στη πρίζα, όχι στον STC, και δες τη θερμοκρασία που θα σου δείχνει ο STC, χρησιμοποίησε δηλαδή τον STC σαν θερμόμετρο να δεις πόσο σωστά είναι ρυθμισμένος ο θερμαντήρας, θα πρέπει όμως και ο STC να είναι σωστά ρυμισμένος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-04-16 στις 06:48
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-09-16, 12:13
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι φυσιολογικο αυτο. Αν ειναι χαμηλα η θερμοκρασια του νερου που τον βαζουμε να ζεστανει, δεν δουλευει συνεχεια, κλεινει μονος του ανα διαστηματα για λιγο, σαν προστασια για να μη καει.

Να επανελθω με μια παρατηρηση -ερωτηση οσον αφορα το ανοιγμα-κλεισιμο για προστασια.
Δεν αποπροσανατιλιζει αυτο το σβησιμο στην περιπτωση καλιμπραρισματος?
Αν θελω να καλιμπραρω κ με σβηνει με λαθος ενδειξη τοτε τι????
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-09-16, 12:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επανελθω με μια παρατηρηση -ερωτηση οσον αφορα το ανοιγμα-κλεισιμο για προστασια.
Δεν αποπροσανατιλιζει αυτο το σβησιμο στην περιπτωση καλιμπραρισματος?
Αν θελω να καλιμπραρω κ με σβηνει με λαθος ενδειξη τοτε τι????
Αν εισαι ατυχος να σβησει για ασφαλεια, τη στιγμη που πας να κανεις καλιμπραρισμα, τι να πω?
Ετσι κι αλλιως ομως την διαδικασια οπως λεει και στις οδηγιες, την επαναλαμβανουμε. (αφου παρακολουθουμε στενα τη θερμοκρασια οταν πρωτοτοποθετησουμε τον θερμαντηρα και κανωντας το τελικο καλιμπριρισμα).

ΥΓ αλλη μια χρησιμοτητα του STC. Ουτε καλιμπραρισμα, ουτε τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-09-16, 22:10
Το avatar του χρήστη polog40
polog40 Ο χρήστης polog40 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επανελθω με μια παρατηρηση -ερωτηση οσον αφορα το ανοιγμα-κλεισιμο για προστασια.
Δεν αποπροσανατιλιζει αυτο το σβησιμο στην περιπτωση καλιμπραρισματος?
Αν θελω να καλιμπραρω κ με σβηνει με λαθος ενδειξη τοτε τι????
Λοιπόν, για να καλιμπράρεις σωστά και χωρίς τα προβλήματα που αναφέρεις που οφείλονται στην γρήγορη υπερθέρμανση του διμεταλλικού του θερμοστάτη μιας και είναι αεροστεγώς μονωμένος από το νερό.

Ζέστανε το νερό σε μια λεκάνη σε μια θερμοκρασία που θες. (Έλεγξε με ένα θερμόμετρο).

Μετά πάρε το θερμοστάτη που θες να ρυθμίσεις βάλε ένα πολύμετρο στα άκρα του φις του στη θέση για μπιπερ.

Ρύθμισε τη θερμοκρασία του τέρμα ψηλά έτσι ώστε το μπιπερ του πολύμέτρου να βαράει συνέχεια.

Βάλτον στο νερό ασ' τον κάνα πεντάλεπτο να εξισώσει τη θερμοκρασία του με αυτή του νερού.

Τώρα χαμήλωσε το ρυθμιστή του μέχρι να σταματήσει το μπιπερ.

Εκεί είναι και η πραγματική θερμοκρασία που τον ρύθμισες.

Μπορείς να επαναλάβεις τη ρύθμιση και με διαφορετικές θερμοκρασίες νερού
έτσι ώστε να φτιάξεις μια πλήρη βαθμονόμηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08101 seconds with 13 queries