Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-04-16, 19:29   #1
Αποριες για chiller
 
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG
Member
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος 08-04-16, 19:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα. Πριν σφιξουν οι ζέστες, έχω ξεκινήσει να ψάχνομαι για την αντιμετώπιση των υψηλών θερμοκρασιών. Το ενυδρείο είναι 125 λίτρων και βρίσκεται σε πάσο σαλονιού, όπου απέναντι ακριβώς υπάρχει κλιματιστικό.

Η λύση της μόνιμης χρήσης του air condition, εκτός απο τους προφανείς λόγους macho σπονσαρισματος στη ΔΕΗ, απορρίπτεται και για το ανθυγιεινό της υπόθεσης. Η επιλογή του κινέζου stc1000 με κρατά επιφυλακτικό, διότι αφενός δε θα ήθελα να τρυπήσω καπάκια και αφετέρου- το λεω χωρίς ίχνος ντροπής- δεν το έχω με τα μαστοριλικια!

Προσανατολίζομαι στην κουρτίνα νούμερο 3! Γνωρίζω εκ των προτέρων, πως ειναι η πιο δαπανηρη επιλογή. Εφοπλιστής δεν είμαι, αλλά επειδή θέλω να μην ταλαιπωρηθούν τα ψαράκια μου, είμαι διατεθειμένος να αποταμιεύσω το κατιτίς και να πάω προς chiller μεριά. Εχω βρει ένα στο cosmozoo του Πειραιά, 260 ευρώ. Αγνωστων στοιχείων, απλώς έπεσε σαν πρόταση απο το παιδί που εργάζεται εκει. Το άλλο που μόλις τσέκαρα, ειναι αυτό
http://www.petsupermarket.gr/8652/%C...ler-cl200.html

Γνωριζω πως για αγορά επωνύμου, δύσκολα τη βγάζεις καθαρή με λιγότερα απο 500 γιούρια. Δεν έχω σκοπό να πάω σε τόσο υψηλό κόστος, οπότε θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας. Επίσης, τι άλλο πρεπει να προσέξω στην επιλογή ενός chiller; Δεν εχω την παραμικρή ιδέα και θα εκτιμούσα τις παρατηρήσεις σας.

ΥΓ Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα, το κοτσαρω εδώ.
Τις κατεψυγμένες τροφές πως τις ρίχνουμε; Εχω φλομώσει τα γκαπυ στις αποξηραμενες. Τους έχω 7 διαφορετικές σε φλεικς και τους είχα πάρει μια κατεψυγμένη, της ocean nutrition, σε αρτεμια. Είναι σε μορφή κύβων. Έχω ξεψαχνισει το φόρουμ, συγχωρέστε με αν υπάρχει τοπικ σχετικό με τον τρόπο ταισματος της κατεψυγμένης. Δεν έχω καταλάβει, πως τη ριχνουμε στο ενυδρείο. Η συσκευασία δε γραφεί τίποτε πέραν της γνωστής ρήσης "να χλαπακιαστει εντός πέντε λεπτών"

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
Εμφανίσεις: 6881
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-16, 20:28
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Για τσιλλερ δεν ξερω πολλα αλλα επειδη και μενα δεν πιανουν τα χερια μου υπαρχουν ανεμιστηρακια με μανταλάκι ετοιμα ενυδρειακα συν ενα stc και βγαίνει πολυ πιο φτηνά

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-16, 20:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αυτα τα λιτρα, μπορεις πολυ ωραια να κανεις ενα συστημα με stc-100 και ανεμιστηρακια. Μη νομιζεις οτι ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο. Λιγη μελετη και μερακι θελει. Αν νομιζεις οτι δεν θα τα καταφερεις, ολο και καποιο απο τα παιδια εκει κατω θα σε βοηθησει. Το τρυπιμα του καπακιου ειναι αλλη ιστορια αν δεν θελεις σε καμια περιπτωση, φυσικα.

Για τις κατεψυγμενες τροφες, εδω θα βρεις τις απαντησεις σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-16, 20:44
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτα τα λιτρα, μπορεις πολυ ωραια να κανεις ενα συστημα με stc-100 και ανεμιστηρακια. Μη νομιζεις οτι ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο. Λιγη μελετη και μερακι θελει. Αν νομιζεις οτι δεν θα τα καταφερεις, ολο και καποιο απο τα παιδια εκει κατω θα σε βοηθησει. Το τρυπιμα του καπακιου ειναι αλλη ιστορια αν δεν θελεις σε καμια περιπτωση, φυσικα.

Για τις κατεψυγμενες τροφες, εδω θα βρεις τις απαντησεις σου.
Αψογος! Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-16, 22:12
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Εχεις καποιο προχειρο link να τα δω;τα ανεμιστηρακια τα ενυδρειακα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-16, 22:22
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-16, 00:05
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Και με το chiller θα έχεις κατανάλωση ρεύματος συν ότι βγάζουν και αρκετή ζέστη!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-16, 07:30
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

κάτι τέτοιο μήπως σου κάνει;;;

http://www.ebay.com/itm/110993764655...%3AMEBIDX%3AIT
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-16, 08:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τετοια ετοιμα συστηματακια προσωπικα δεν τα πολυεμπιστευομαι. Αν για καποιο λογο σταματησει να δουλευει, αντε να βρεις τι φταιει. Παει για τα σκουπιδια. Ενω με τα ανεμιστηρακια pc, κοιτας λιγο την καλωδιωση και το φτιαχνεις ευκολα.

Και σε αποδοση, δεν ξερω αν ειναι τοσο δυνατα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-04-16, 09:08
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Με ένα καλό Chiller θα ησυχάσεις μια και καλή από θερμοκρασίες, δεν θα έχεις φασαρία ούτε θερμοκρασίες στον χώρο σου, ξεχνάς την εξάτμιση νερού, θα δουλεύει ελάχιστα μιας και τα λίτρα σου είναι λίγα, εάν αγοράσεις πάντως chiller φρόντισε να είναι για περισσότερα λίτρα ενυδρείο για να σε καλύψει και αργότερα εάν αλλάξεις ενυδρείο, απλά το κόστος είναι πιο υψηλό
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-04-16, 10:59
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Φίλε @johnpech ενδιαφέρουσα η πρόταση σου με αυτά τα ανεμιστηρακια. Δε θέλω να χαλάσω τα καπάκια και τα κρεμαστά ανεμιστήρια είναι ωραία λύση. Χμμμ...

@xristos αυτό το σύστημα λειτουργεί αυτόνομα; Chiller cooling fans λέει, μήπως χρειάζεται και ψυκτικό μηχάνημα; Το κόστος μονο σε chiller δεν παραπέμπει, διόρθωσε με αν γνωρίζεις καλύτερα.

@Kostas 12 αυτό είναι και το δικό μου σκεπτικό. Τα περισσότερα chiller φαντάζομαι, πως προορίζονται για θαλασσινά πολλών λίτρων. Οπότε στο δικό μου η κατανάλωση, σιγουρα θα είναι η ελάχιστη. Σιγουρα, θα προσφέρω τον οβολον μου στη ΔΕΗ, αλλά δε νομίζω η κατανάλωση να είναι σφάξιμο στο γόνατο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό που λεει ο@ nazgul. Το θέμα των ανταλλακτικών. Αλλά φαντάζομαι, για έναν ψυκτικό δε θα είναι δύσκολο να το επιδιορθώσει. Πόσο εξεζητημένο μπορεί να είναι το ελαττωματικό εξάρτημα;

Η ερώτηση μου και την απευθύνω σε όσους έχουν chiller, είναι πόσα λίτρα επιπλέον να μπορεί να καλύψει; Μηπως, κάποιο chiller που είναι για άνω των 400- 500 λίτρων, ρίξει πολύ απότομα τη θερμοκρασία σε ενα πολύ μικρότερο ενυδρείο σαν το δικό μου; Αυτο που έχω βρει στο cosmozoo είναι μέχρι 700 λίτρα. Μην το κάνω και κατάψυξη το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-16, 11:09
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε @johnpech ενδιαφέρουσα η πρόταση σου με αυτά τα ανεμιστηρακια. Δε θέλω να χαλάσω τα καπάκια και τα κρεμαστά ανεμιστήρια είναι ωραία λύση. Χμμμ...

@xristos αυτό το σύστημα λειτουργεί αυτόνομα; Chiller cooling fans λέει, μήπως χρειάζεται και ψυκτικό μηχάνημα; Το κόστος μονο σε chiller δεν παραπέμπει, διόρθωσε με αν γνωρίζεις καλύτερα.

@Kostas 12 αυτό είναι και το δικό μου σκεπτικό. Τα περισσότερα chiller φαντάζομαι, πως προορίζονται για θαλασσινά πολλών λίτρων. Οπότε στο δικό μου η κατανάλωση, σιγουρα θα είναι η ελάχιστη. Σιγουρα, θα προσφέρω τον οβολον μου στη ΔΕΗ, αλλά δε νομίζω η κατανάλωση να είναι σφάξιμο στο γόνατο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό που λεει ο@ nazgul. Το θέμα των ανταλλακτικών. Αλλά φαντάζομαι, για έναν ψυκτικό δε θα είναι δύσκολο να το επιδιορθώσει. Πόσο εξεζητημένο μπορεί να είναι το ελαττωματικό εξάρτημα;

Η ερώτηση μου και την απευθύνω σε όσους έχουν chiller, είναι πόσα λίτρα επιπλέον να μπορεί να καλύψει; Μηπως, κάποιο chiller που είναι για άνω των 400- 500 λίτρων, ρίξει πολύ απότομα τη θερμοκρασία σε ενα πολύ μικρότερο ενυδρείο σαν το δικό μου; Αυτο που έχω βρει στο cosmozoo είναι μέχρι 700 λίτρα. Μην το κάνω και κατάψυξη το ενυδρείο.
Δεν έχει μεγάλη κατανάλωση στην ΔΕΗ, θα δουλεύει το πολύ μισή ώρα για να ρίξει την θερμοκρασία εκεί που θέλεις, ένα μεγάλο chiller απλά έχει πιο μεγάλο μοτέρ δεν επηρεάζει την θερμοκρασία αυτό, όπου το έχεις ρυθμίσει εσύ αυτό θα κατεβάσει την θερμοκρασία εκεί που θέλεις , εγώ έχω chiller 3 χρόνια τώρα για μεγάλο ενυδρείο και δουλεύει απροβλημάτιστα, απλά θα βάλεις κάτι επώνυμο και όχι κάνα φτηνό μια φορά θα το πληρώσεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-16, 11:21
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει μεγάλη κατανάλωση στην ΔΕΗ, θα δουλεύει το πολύ μισή ώρα για να ρίξει την θερμοκρασία εκεί που θέλεις, ένα μεγάλο chiller απλά έχει πιο μεγάλο μοτέρ δεν επηρεάζει την θερμοκρασία αυτό, όπου το έχεις ρυθμίσει εσύ αυτό θα κατεβάσει την θερμοκρασία εκεί που θέλεις , εγώ έχω chiller 3 χρόνια τώρα για μεγάλο ενυδρείο και δουλεύει απροβλημάτιστα,
Κωστα εγινες σαφής, σε ευχαριστω πολύ. Ποιό έχεις εσύ, μήπως υπάρχει κανένα λινκ να το δούμε; Σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-04-16, 11:26
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα εγινες σαφής, σε ευχαριστω πολύ. Ποιό έχεις εσύ, μήπως υπάρχει κανένα λινκ να το δούμε; Σε ευχαριστώ.
Εγώ έχω το Artica Chiller http://www.jbjlighting.com/prod-arctica-aquarium.html τα έφερνε παλαιά το κατάστημα Ωκεανός δεν ξέρω εάν τα φέρνει ακόμα, θα βρεις το κατάλληλο για τα λίτρα σου, εγώ θα πήγαινα στο αμέσως μεγαλύτερο για να σε καλύψει και αργότερα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-04-16, 11:38
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω το Artica Chiller http://www.jbjlighting.com/prod-arctica-aquarium.html τα έφερνε παλαιά το κατάστημα Ωκεανός δεν ξέρω εάν τα φέρνει ακόμα, θα βρεις το κατάλληλο για τα λίτρα σου, εγώ θα πήγαινα στο αμέσως μεγαλύτερο για να σε καλύψει και αργότερα
Δυστυχώς δεν έχω κάρτα για να το φέρω απο έξω. Θα το τσεκάρω για τον ωκεανό που λες. Βρήκα ενα άλλο λινκ για να δούμε και τις τιμές.http://www.marinedepot.com/JBJ_Arcti...INQCBC-vi.html

Άρα εγω θα ψάξω για το αμέσως επόμενο που είναι 130 gallons; 40 βλέπω ξεκινάει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-04-16, 11:44
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν έχω κάρτα για να το φέρω απο έξω. Θα το τσεκάρω για τον ωκεανό που λες. Βρήκα ενα άλλο λινκ για να δούμε και τις τιμές.www.marinedepot.com/JBJ_Arctica_Titanium_Chiller_1_4_HP_Less_with_a_Bu ilt_In_Controller-JBJ_Lighting-JB1111-FICHINQCBC-vi.html

Άρα εγω θα ψάξω για το αμέσως επόμενο που είναι 130 gallons; 40 βλέπω ξεκινάει.
Αυτό για τα 130gal θα σε καλύψει και για αργότερα, εάν πας και σε μεγαλύτερο ενυδρείο. εγώ έχω το DBA - 150 για 180gal
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-04-16, 11:48
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό για τα 130gal θα σε καλύψει και για αργότερα, εάν πας και σε μεγαλύτερο ενυδρείο. εγώ έχω το DBA - 150 για 180gal
Σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-16, 12:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σουπερ η λυση του chiller αλλα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με το chiller θα έχεις κατανάλωση ρεύματος συν ότι βγάζουν και αρκετή ζέστη!
Νομιζω οτι κατι ειπες για ΔΕΗ
Αν ναι, τοτε καλο θα ηταν να τα βαλεις κατω ολα μακροχρονα (κοστος αγορας και κοστος λειτουργιας).
Και επισης μεσα σε αυτα να υπολογισεις και οτι θελεις και αντλια που θα γυριζει το νερο chiller-ενυδρειο και που κι αυτη εχει κοστος αγορας και καιει ρευμα 24/24ωρο (οχι οπως το chiller που καιει μονο οταν ψυχει).
Επισης αν βαλεις το chiller μεσα στο δωματιο, μαλλον θα χρειαζεται να αναβει και το air-co του δωματιου, γιατι το chiller θα βγαζει ζεστη (οπως βγαζει το εξωτερικο μηχανημα ενος air-co)

Προσωπικα η μονη λυση που ΔΕΝ θα επελεγα θα ηταν τα ετοιμα ανεμιστηρακια. Ακριβα και ψοφια. Πρεπει να ειναι και συνεχως ανοιχτο ολο το καπακι. Αν εχεις ψαρια που συνηθιζουν να πηδανε εκτος νερου, αυξημενο το ρισκο να τα μαζευεις απο το πατωμα.
Τα ανεμιστηρακια PC ειναι πολυ φτηνα και καινε μηδεν ρευμα. Μονο μειονεκτημα η αυξημενη εξατμιση. (εξατμιση ετσι κι αλλιως θα εχεις το καλοκαιρι ομως)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-04-16, 12:47
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
@xristos αυτό το σύστημα λειτουργεί αυτόνομα; Chiller cooling fans λέει, μήπως χρειάζεται και ψυκτικό μηχάνημα; Το κόστος μονο σε chiller δεν παραπέμπει, διόρθωσε με αν γνωρίζεις καλύτερα.
αυτό που σου έβαλα εγώ είναι απλά ανεμιστηράκια που θα τα δούλευες σε συνδυασμό με ένα STC-1000 από το ebay και σου στοίχιζε ολόκληρη η κατασκευή κάνα 40ρι ευρώ,απλά είδα πως δεν ήθελες να ασχοληθείς με την κατασκευή από pc,αλλά αν έχεις την οικονομική δυνατότητα για το Chiller είναι ακόμα καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-04-16, 13:31
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουπερ η λυση του chiller αλλα ...
Νομιζω οτι κατι ειπες για ΔΕΗ
Αν ναι, τοτε καλο θα ηταν να τα βαλεις κατω ολα μακροχρονα (κοστος αγορας και κοστος λειτουργιας).
Και επισης μεσα σε αυτα να υπολογισεις και οτι θελεις και αντλια που θα γυριζει το νερο chiller-ενυδρειο και που κι αυτη εχει κοστος αγορας και καιει ρευμα 24/24ωρο (οχι οπως το chiller που καιει μονο οταν ψυχει).
Επισης αν βαλεις το chiller μεσα στο δωματιο, μαλλον θα χρειαζεται να αναβει και το air-co του δωματιου, γιατι το chiller θα βγαζει ζεστη (οπως βγαζει το εξωτερικο μηχανημα ενος air-co)

Προσωπικα η μονη λυση που ΔΕΝ θα επελεγα θα ηταν τα ετοιμα ανεμιστηρακια. Ακριβα και ψοφια. Πρεπει να ειναι και συνεχως ανοιχτο ολο το καπακι. Αν εχεις ψαρια που συνηθιζουν να πηδανε εκτος νερου, αυξημενο το ρισκο να τα μαζευεις απο το πατωμα.
Τα ανεμιστηρακια PC ειναι πολυ φτηνα και καινε μηδεν ρευμα. Μονο μειονεκτημα η αυξημενη εξατμιση. (εξατμιση ετσι κι αλλιως θα εχεις το καλοκαιρι ομως)
Μαλιστα... Μας έκανες την καρδιά περιβόλι! Δηλαδή εκτός απο το chiller που τα θα τα σκάσεις για τον εξοπλισμό για να ψυξεις το ενυδρείο (για την αντλια μαύρα μεσάνυχτα είχα), πρεπει να λειτουργεί και το air co για να ψυξεις το ζεστό αέρα που βγαζει το chiller.

Μπερδεμα.... Ο Κώστας 12 με διαβεβαίωσε, πως το λειτουργεί τρία χρόνια χωρίς μεγάλη καταναλωση, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τον άνθρωπο που γνωρίζει απο πρώτο χερι τι πληρώνει. Τα ετοιμα ανεμιστήρια θα με εξυπηρετούσαν, γιατι δε θέλω να μπω στο τρυπακι να σκαψω καπάκια. Άλλα, όπως λες, εφόσον η απόδοση είναι μάπα η κουβέντα τελειώνει για τέτοια λυση. Delta το έχω τονίσει οταν άνοιξα το thread, δεν πιάνουν τα χέρια μου με τα μερεμέτια. Η επιλογή του stc το ξέρω πως είναι μακραν η πιο οικονομική. Και πρακτική. Δεν το έχω όμως με συνδεσμολογίες, τρυπήματα κτλ. Δε νομίζω, πως θα το δω να δουλεύει αν έχει περάσει απο τα χεράκια μου.

Επίσης, τι λες για αυτό; http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...teco-e-chill-2
Αν και νομιζω πως δεν κάνει για ενυδρεία με καπακια, αλλα φαίνεται απο ένα βίντεο που είδα να είναι της προκοπής. Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως, σε διαβάζω σε πολλά σχόλια και ξέρω πως έχει ιδιαίτερη βαρύτητα η γνώμη σου, γιατί πάντα επιχειρηματολογείς ενδελεχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-04-16, 13:40
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα... Μας έκανες την καρδιά περιβόλι! Δηλαδή εκτός απο το chiller που τα θα τα σκάσεις για τον εξοπλισμό για να ψυξεις το ενυδρείο (για την αντλια μαύρα μεσάνυχτα είχα), πρεπει να λειτουργεί και το air co για να ψυξεις το ζεστό αέρα που βγαζει το chiller.

Μπερδεμα.... Ο Κώστας 12 με διαβεβαίωσε, πως το λειτουργεί τρία χρόνια χωρίς μεγάλη καταναλωση, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τον άνθρωπο που γνωρίζει απο πρώτο χερι τι πληρώνει. Τα ετοιμα ανεμιστήρια θα με εξυπηρετούσαν, γιατι δε θέλω να μπω στο τρυπακι να σκαψω καπάκια. Άλλα, όπως λες, εφόσον η απόδοση είναι μάπα η κουβέντα τελειώνει για τέτοια λυση. Delta το έχω τονίσει οταν άνοιξα το thread, δεν πιάνουν τα χέρια μου με τα μερεμέτια. Η επιλογή του stc το ξέρω πως είναι μακραν η πιο οικονομική. Και πρακτική. Δεν το έχω όμως με συνδεσμολογίες, τρυπήματα κτλ. Δε νομίζω, πως θα το δω να δουλεύει αν έχει περάσει απο τα χεράκια μου.

Επίσης, τι λες για αυτό; www.aquavivere.gr/eksoplismos/psuxi/teco-e-chill-2
Αν και νομιζω πως δεν κάνει για ενυδρεία με καπακια, αλλα φαίνεται απο ένα βίντεο που είδα να είναι της προκοπής. Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως, σε διαβάζω σε πολλά σχόλια και ξέρω πως έχει ιδιαίτερη βαρύτητα η γνώμη σου, γιατί πάντα επιχειρηματολογείς ενδελεχώς.
Επειδή βλέπω να μπερδεύονται τα πράγματα θα σου την εμπειρία μου που είχα και ανεμιστηράκια και το Chiller, απλά μιλάμε για άλλο κόστος, το chiller δουλεύει και με το εξωτερικό φίλτρο δεν χρειάζεται απαραίτητα αντλία, αλλά και αντλία να βάλεις μιλάμε για 10€ κόστος
Μιλάω για μεγάλο ενυδρείο
Με τα ανεμιστηράκια,
Τεράστια εξάτμιση, 1-2 λίτρα την ημέρα
Θόρυβο πολύ και ενοχλητικό
Συνεχή λειτουργία τουλάχιστον, 1-1:30 ώρα για να ρίξει την θερμοκρασία και χρειάζεται βοήθεια σε ζεστές μέρες και aircool
εγώ τα κράτησα 1 εβδομάδα και μετά τα πέταξα,
Στο chiller τα ξεχνάς όλα τα πάνω και δεν βγάζει ζέστη στο χώρο το ξαναλέω εγώ το έχω στο σαλόνι και δεν επηρεάζει την θερμοκρασία του χώρου,

Άκου τις εμπειρίες όλων και μετά αποφάσισε εσύ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-04-16, 14:12
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή βλέπω να μπερδεύονται τα πράγματα θα σου την εμπειρία μου που είχα και ανεμιστηράκια και το Chiller, απλά μιλάμε για άλλο κόστος, το chiller δουλεύει και με το εξωτερικό φίλτρο δεν χρειάζεται απαραίτητα αντλία, αλλά και αντλία να βάλεις μιλάμε για 10€ κόστος
Μιλάω για μεγάλο ενυδρείο
Με τα ανεμιστηράκια,
Τεράστια εξάτμιση, 1-2 λίτρα την ημέρα
Θόρυβο πολύ και ενοχλητικό
Συνεχή λειτουργία τουλάχιστον, 1-1:30 ώρα για να ρίξει την θερμοκρασία και χρειάζεται βοήθεια σε ζεστές μέρες και aircool
εγώ τα κράτησα 1 εβδομάδα και μετά τα πέταξα,
Στο chiller τα ξεχνάς όλα τα πάνω και δεν βγάζει ζέστη στο χώρο το ξαναλέω εγώ το έχω στο σαλόνι και δεν επηρεάζει την θερμοκρασία του χώρου,

Άκου τις εμπειρίες όλων και μετά αποφάσισε εσύ
Η δική σου άποψη είναι η ΠΙΟ σημαντική, γιατί δουλεύεις chiller και γνωρίζεις τα υπέρ και τα κατά συγκριτικά με τα ανεμιστηρακια. Απλά, βλέπω απο πιο έμπειρους συνφορουμιτες να προβάλλεται το επιχείρημα της κατανάλωσης και του ζεστού αέρα που διαχέεται, οταν δουλευει. Άρα το δεύτερο δεν ισχύει, λεπτομέρεια κρίσιμη, αλλιώς δούλευα και το air condition μονο του, αν ήταν να ψυξω το chiller. Ειλικρινά, σε ευχαριστώ πολύ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις σου. Δύσκολη απόφαση, γιατί δεν είναι αμελητέο το κόστος, αλλά μαλλον θα πάω σε chiller. Και πάλι σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-04-16, 14:49
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Εγώ μιλάω για το δικό μου μηχάνημα δεν ξέρω εάν όλα τα chiller είναι το ίδιο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-04-16, 14:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι παραγοντες που επηρεαζουν ειναι
ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο,
οι θερμοκρασιες του χωρου που βρισκεται,
η θερμοκρασια που θελουμε στο ενυδρειο,
τα λιτρα του ενυδρειου,
η υγρασια του χωρου, (απο ολα αυτα εξαρτωνται και το αν θα αντεχουμε χωρις air-co στο χωρο αν εχουμε μεσα το chiller)

Αν το φιλτρο που εχουμε στο ενυδρειο ειναι οριακο απο αποψης ροης για το ενυδρειο μας, δεν δουλευει το chiller χωρις εξτρα αντλια.
Αν βαλουμε το chiller σε εξωτερικο χωρο, δεν παιζει χωρις εξτρα αντλια για τοσο μακρυα.
Η αντλια για να μπορει να ανεβασει νερο στο ενυδρειο ακομα κι αν ειναι απο κατω απο το ενυδρειο, ειναι αρκετα βατ. Δουλευει και 24/24ωρο. Δεν ειναι μονο το κοστος αγορας. Μεγαλυτερο μπορει να ειναι το κοστος λειτουργιας. Ιδιως στις φτηνες. Υπολογισε κοστος ΔΕΗ για την αντλια, 0.5 ευρω το καθε βατ για 6 μηνη λειτουργια ας πουμε.

Κι εχω κι εγω chiller acrtica και ανεμιστηρακια.

Προτεινω να πας σε chiller ομως, για να σχηματισεις και δικη σου αποψη.
(αν και δεν παιζει, γιατι δεν θα εχεις δει τις διαφορες με τα ανεμιστηρακια. Θα ηταν σωστο ομως να δοκιμασεις πρωτα την ακριβη και μετα τη οικονομικη επιλογη?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-04-16, 15:37
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι παραγοντες που επηρεαζουν ειναι
ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο,
οι θερμοκρασιες του χωρου που βρισκεται,
η θερμοκρασια που θελουμε στο ενυδρειο,
τα λιτρα του ενυδρειου,
η υγρασια του χωρου, (απο ολα αυτα εξαρτωνται και το αν θα αντεχουμε χωρις air-co στο χωρο αν εχουμε μεσα το chiller)

Αν το φιλτρο που εχουμε στο ενυδρειο ειναι οριακο απο αποψης ροης για το ενυδρειο μας, δεν δουλευει το chiller χωρις εξτρα αντλια.
Αν βαλουμε το chiller σε εξωτερικο χωρο, δεν παιζει χωρις εξτρα αντλια για τοσο μακρυα.
Η αντλια για να μπορει να ανεβασει νερο στο ενυδρειο ακομα κι αν ειναι απο κατω απο το ενυδρειο, ειναι αρκετα βατ. Δουλευει και 24/24ωρο. Δεν ειναι μονο το κοστος αγορας. Μεγαλυτερο μπορει να ειναι το κοστος λειτουργιας. Ιδιως στις φτηνες. Υπολογισε κοστος ΔΕΗ για την αντλια, 0.5 ευρω το καθε βατ για 6 μηνη λειτουργια ας πουμε.

Κι εχω κι εγω chiller acrtica και ανεμιστηρακια.

Προτεινω να πας σε chiller ομως, για να σχηματισεις και δικη σου αποψη.
(αν και δεν παιζει, γιατι δεν θα εχεις δει τις διαφορες με τα ανεμιστηρακια. Θα ηταν σωστο ομως να δοκιμασεις πρωτα την ακριβη και μετα τη οικονομικη επιλογη?)
Ίσως η καλύτερη λύση για τους καλοκαιρινούς μήνες, θα ήταν να πάρω τα ψαράκια παρέα και να πάμε να εγκατασταθούμε, μέχρι να ξεσφιξουν οι ζέστες, στο χωριό του Αι Βασίλη στο Ροβανιέμι (να με συγχωρέσει ο Άγιος αν το είπα λάθος)! Μια χαρά θερμοκρασιες!

Delta συμφωνώ και επαυξάνω στην τελευταία σου πρόταση. Προφανώς και η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών που ασχολείται με το χομπι (όπως διαβάζω εδώ), δεν έχει επιλέξει τυχαία τη λύση του stc. Νιώθω λίγο πελαγωμενος στο θέμα της ψυξης. Ερώτηση κρίσιμου χαρακτήρα... Ποια θερμοκρασία (δωματίου) μας υποχρεώνει να στραφούμε στην ενεργοποίηση της ψύξης; Άνω των 28; Μιλαμε για γκαπυ εν προκειμένω, οχι δίσκους που εχω διαβάσει πως είναι μάχιμοι στις 30φευγα θερμοκρασίες. Να καταλάβω, ποια είναι η οριακή αποδεκτή θερμοκρασία (το καμπανάκι) πριν ενεργοποιήσεις τη ψύξη. Να συμπληρώσω. Αναφέρομαι σε κάποιον σαν εμενα, που δεν έχω ακόμη επιλέξει μέθοδο ψύξης και είναι ξεκρέμαστος με λύση ανάγκης το air condition. Να μην τρέχω τελευταία στιγμή, για αυτό ρωτάω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-04-16, 15:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στην Αθηνα οτι ενυδρειο ειναι χωρις δισκους (και μονομαχο κατα την αποψη μου) και ειναι σε χωρο χωρις συνεχη κλιματισμο, θα χρειαστει ψυξη (λιγη ή πολυ).
Τα γκαπυ εκει μεχρι τους 28 ειναι ιδανικα. Ηδη (αρχες Απριλιου) εγω εχω 23C στα ενυδρεια. Ειχα φτασει καποιο καλοκαιρι μεχρι και 34C μεσα, χωρις air-co. Και ειμαστε δροσερη περιοχη εδω που ειμαι υποτιθεται
Στα χρυσοψαρα, ετοιμαζομαι σιγα σιγα να "φορεσω" την ψυξη στο ενυδρειο.
Δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα βαλω φετος. Ανεμιστηρια ή το chiller? Ισως και τα δυο και να βαλω το chiller αν φυγω καθολου διακοπες. Αλλα βαριεμαι και την εγκατασταση του. Αντε φερτο απο την αποθηκη ειναι και θεριο, και μετα οταν το βγαλω, συντηρηση κλπ. Τσαμπα κοπος, αν το βαλω για λιγο. Εχω και αυτοματες αναπληρωσεις αν λειψω. Ασε που παντα καποιος ειναι στο σπιτι και τους εχω μαθει να αναπληρωνουν.
Δεν ειναι πιο ευκολο τα ανεμιστηρια για μενα? Θα το πουλησω μαλλον. Το εχω και καθεται.
Τα ανεμιστηρια ειναι 2 λεπτα υποθεση να τα φορεσω. 6 λαστιχακια για pc που τα κρατανε βαζω μονο και μια πριζα. Εδω διπλα στην ντουλαπα τα εχω.
Δεν τα βγαζω απο το ενυδρειο καθολου το χειμωνα αλλα φετος ειπα να τα καθαρισω λιγο μετα απο τοσα χρονια και τα εβγαλα.
(σκεφτομαι μεγαλοφωνως )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-04-16, 16:21
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Αθηνα οτι ενυδρειο ειναι χωρις δισκους (και μονομαχο κατα την αποψη μου) και ειναι σε χωρο χωρις συνεχη κλιματισμο, θα χρειαστει ψυξη (λιγη ή πολυ).
Τα γκαπυ εκει μεχρι τους 28 ειναι ιδανικα. Ηδη (αρχες Απριλιου) εγω εχω 23C στα ενυδρεια. Ειχα φτασει καποιο καλοκαιρι μεχρι και 34C μεσα, χωρις air-co. Και ειμαστε δροσερη περιοχη εδω που ειμαι υποτιθεται
Στα χρυσοψαρα, ετοιμαζομαι σιγα σιγα να "φορεσω" την ψυξη στο ενυδρειο.
Δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα βαλω φετος. Ανεμιστηρια ή το chiller? Ισως και τα δυο και να βαλω το chiller αν φυγω καθολου διακοπες. Αλλα βαριεμαι και την εγκατασταση του. Αντε φερτο απο την αποθηκη ειναι και θεριο, και μετα οταν το βγαλω, συντηρηση κλπ. Τσαμπα κοπος, αν το βαλω για λιγο. Εχω και αυτοματες αναπληρωσεις αν λειψω. Ασε που παντα καποιος ειναι στο σπιτι και τους εχω μαθει να αναπληρωνουν.
Δεν ειναι πιο ευκολο τα ανεμιστηρια για μενα? Θα το πουλησω μαλλον. Το εχω και καθεται.
Τα ανεμιστηρια ειναι 2 λεπτα υποθεση να τα φορεσω. 6 λαστιχακια για pc που τα κρατανε βαζω μονο και μια πριζα. Εδω διπλα στην ντουλαπα τα εχω.
Δεν τα βγαζω καθολου το χειμωνα αλλα φετος ειπα να τα καθαρισω λιγο μετα απο τοσα χρονια και τα εβγαλα.
(σκεφτομαι μεγαλοφωνως )
Χαχαχα τοσο απλά! Πάντως, αν χρειάζεσαι βοήθεια με το κουβάλημα του θεριου το έχω! Ευχαριστω για όλες τις απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-04-16, 16:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν σου ειναι δυσκολο ελα μεχρι metro Ηλιουπολης για καφε να δεις απο κοντα την κατασταση. Ισως σε βοηθησει να αποφασισεις. Δεν εχεις και πολυ χρονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-04-16, 16:40
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν σου ειναι δυσκολο ελα μεχρι metro Ηλιουπολης για καφε να δεις απο κοντα την κατασταση. Ισως σε βοηθησει να αποφασισεις. Δεν εχεις και πολυ χρονο.
Καταλαβα... Τοσο καιρο που το έχεις αταιστο το θεριο στην αποθήκη, θα έχει βαρυστομαχιάσει απο το λήθαργο. Ασήκωτο θα είναι

Να ρωτήσω. Ειναι μπελάς η εγκατασταση του chiller; Και γιατί χρειάζεται συντήρηση;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY chiller mhxninja DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 22-08-11 09:20
chiller??? irongud Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 30-01-11 01:10
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
DIY chiller... Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 14-05-07 20:17
Chiller manosdr Έλεγχος θερμοκρασίας 3 14-06-04 13:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10743 seconds with 13 queries