Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-16, 09:48
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Ξανά ευχαριστώ για το αρχικό σας κείμενο, που λύνει πως ένας αρχάριος αντιμετωπίζει το θέμα του, φίλτρο ενυδρείου.
Οπως ξαναείπα, πήρα το enheim 150 επιτέλους! Διαπίστωσα ότι εντός, απουσιάζει το βιολογικό υλικό και διαθέτει μόνο το μπλε σφουγγάρι και το λευκό βαμβάκι.
(1)Θα ήθελα να ρωτήσω, παίζει ρόλο τι σφουγγάρια επιλέγουμε. Να μείνω με τα εργοστασιακά της eheim 150 ή χρειάζομαι κάτι καλύτερο?
(2)Ακόμα στο θέμα βιολογικού. Διάβασα παραπάνω στο άρθρο σας, ότι χρειάζομαι κεραμικό μακαρόνι. Αφού όμως έχω το μπλε (σφουγγάρι) και το λευκό (βαμβάκι), το μακαρόνι χρειάζεται οπωσδήποτε?
Το φίλτρο λέει ότι διαθέτει χώρο 1,2 λίτρα. Υπολογίζοντας όμως το κενό, που μένει αφαιρόντας, με το μάτι πάντα! Τον όγκο λευκού και μπλε , λέω ότι, σκάρτο μένει, 800mlt. Να πάρω κεραμικό ή με καλύπτει, το λευκό και μπλε ώστε το κεραμικό πια δεν χρειάζεται.
Οπότε χρησιμοποιώ τα 800 μου, να βάλω βιολογικό?
Ξέρω σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, βοηθήστε όμως τον αρχάριο, να μάθει καθώς το ίδιο με εσάς θέλω. Τις καλύτερες συνθήκες για το ενυδρείο μου.
Να σας πω ότι η γυάλα μου εντός φιλοξενεί 2 χρυσόψαρα μέσου μεγέθους 7 εκατοστά και μόνο 55λτ,
(3)Πέραν των παραπάνω χρειάζομαι μηχανική ή αυτή χρειάζεται μόνο αν έχουμε ασθένεια. Πχ ξέρω ότι άνθρακα βάζω για ασθένειες. Ομως, κάτι κοκκινοκαφέ στρογγυλάκια που είχε το προηγούμενο μου, mini biobox 2 της tecatlantis by aquatlantis, τα βάζω ή οχι?
Αυτά
Σας ευχαριστώ πολύ, Χάρης


Μod note: η συζήτηση μεταφέρθηκε από αυτό το θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GAB team : 05-03-16 στις 11:00
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-16, 10:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο που θα εβαζα στο φιλτρο θα ηταν (απο κατω προς τα πανω):

1. Το εργοστασιακο μπλε σφουγγαρι
2. Βιολογικο υλικο, οσο περισσοτερο χωραει. Υπαρχουν διαφοροι τυποι, αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ.
3. Το λευκο εργοστασιακο σφουγγαρι. Μετα απο καποιο καιρο, οταν δεις οτι δεν πλενεται πια, θα θελει αντικατασταση απο ενυδρειακο βαμβακι.

Παράθεση:
(2)Ακόμα στο θέμα βιολογικού. Διάβασα παραπάνω στο άρθρο σας, ότι χρειάζομαι κεραμικό μακαρόνι. Αφού όμως έχω το μπλε (σφουγγάρι) και το λευκό (βαμβάκι), το μακαρόνι χρειάζεται οπωσδήποτε?
Αλλο το κεραμικο μακαρονι, αλλο το πορωδες μακαρονι. Το πρωτο ειναι για μηχανικη φιλτρανση, το δευτερο για αποικηση βακτηριδιων (βιολογικο υλικο δηλαδη). Στη συγκεκριμενη περιπτωση του ενυδρειου σου, καλυτερα να μη βαλεις και κεραμικο μακαρονι. Καλυτερα να βαλεις μια στρωση μπλε σφουγγαρι και το υπολοιπο να ειναι βιολογικο υλικο.

Παράθεση:
(3)Πέραν των παραπάνω χρειάζομαι μηχανική ή αυτή χρειάζεται μόνο αν έχουμε ασθένεια. Πχ ξέρω ότι άνθρακα βάζω για ασθένειες. Ομως, κάτι κοκκινοκαφέ στρογγυλάκια που είχε το προηγούμενο μου, mini biobox 2 της tecatlantis by aquatlantis, τα βάζω ή οχι?
Για χημικη φιλτρανση μιλας, συμπεραινω και οχι μηχανικη. Ο ανθρακας καλο ειναι να υπαρχει για μια ωρα αναγκης στο ντουλαπι μας. Οπως και στην αρχη ενος ενυδρειου να τρεξει για λιγες μερες στο φιλτρο, ωστε να σιγουρευτουμε οτι δεν υπαρχει κατι βλαβερο στο νερο μας.

Το aquaclay αν προκειται να μπολιασεις το φιλτρο με αυτο, να το βαλεις. Αν οχι, καλυτερα να μην το βαλεις γιατι θα μπαινεις στις τρυπες του βιολογικου υλικου (αν αυτο ειναι πορωδες μακαρονι).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-16, 10:37
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Αψογα Nazgul! Ησουν παρόν! Εχεις δει κανενα link πως μπολιάζω??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-16, 11:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Με λιγη αναζητηση, θα βρεις τα παντα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-16, 13:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Kι εδω μερικες πληροφοριες ακομα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52253
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-16, 10:07
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

πέραν των παραπάνω, δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το που θα βρω βανάκια 9/12 και 12/16, επειδή είδα από το internet και το praktiker, αυτές οι διατομές είναι δύσκολο να βρεθούν, ξέρει κανείς που θα βρω τις παραπάνω διαστάσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-16, 11:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πηγαινε σε ενα μαγαζι με ποτιστικα και θα βρεις τα παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-16, 21:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
πέραν των παραπάνω, δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το που θα βρω βανάκια 9/12 και 12/16, επειδή είδα από το internet και το praktiker, αυτές οι διατομές είναι δύσκολο να βρεθούν, ξέρει κανείς που θα βρω τις παραπάνω διαστάσεις?
θα πας στο praktiker και θα πάρεις αυτό το βανάκι αυτό που λέει 3/4
http://www.praktiker.gr/p/vanaki-nip...set-3tmx-18089

μετά μπορείς να πάρεις 1 ρακορ αυτού του τύπου
http://www.praktiker.gr/p/syndesmos-...set-2tmx-18127
το 16αρι είναι για 12/16



θα ξεβιδώσεις τον σφιγκτήρα και μαζί με το πράσινο τσουτσούνι που έχει μέσα αυτά θα τα βιδώσεις στο βανάκι και θα σου μείνει το ρακορ, έχει όμως και σφιγκτήρες μόνο με τα τσουτσούνια , από αυτά θα πάρεις τα πράσινα, είναι για σωλήνα 12/16
9/12 δεν υπάρχουν στα είδη ποτίσματος, από όσο έχω δει, μπορείς όμως να πάρεις αλφαδολαστιχο 12αρι και το 9/12 εφαρμόζει μέσα στο 12αρι, βάζεις το ένα λάστιχο μέσα στο αλλο, τουλάχιστον για 10 εκατοστά, ζεσταίνεις λίγο το 12αρι με ένα πιστολάκι μαλλιών και σφίγγεις με δεματικό καλωδίων να σφίξει, το έκανα αυτό σε ένα φίλτρο ενός φίλου, δουλεύει άψογα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-02-16, 14:50
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

κάτι βρέθηκε
http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...oupling-912-mm
-------------------------
To 16/12 αναμένω το ΣΚ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-16, 18:29
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Ξέρει κανένας αν τα praktiker Νέα Ιωνία, έχουν τέτοια βρυσάκια?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-16, 22:04
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Για αυτό που είπες, πως θα ταιριάξω το 9 λάστιχο με το 12 άρι αλφαδολάστιχο, έπρεπε να είχε κουμπί Like το Forum.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-16, 18:52
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Το 12 άρι με το 9 αφήνει μικρό τζόγο. Είσαι σίγουρος οτι θα σφίξει καλά με το πιστολάκι και τα δεματικά?



-------------------------
Επιτελους τα καταφερα, το 9/12 το εφτιαξα οπως ελεγε ο Τακης με τα δεματικα. Καλη δουλεια. Τελικα εγω συνδεσα βρυσακια gardena, υπαρχουν τοσο σε φυτωρια οσο σε praktiker. Οκ επιτελους, το εφτιαξα, λιγο αργοτερα φωτογραφιες μολις καθαρισει το νερο. Φιλτρο εβαλα το eheim 150, πολυ ικανοποιημενος δεν ειμαι, μαλλον τα jbl ειναι καλυτερα, υπαρχει διαφορα τιμης βεβαια παλι.
Παρατηρω το νερο καθως καθαριζει, πρεπει να κερδισα 2 λιτρα καθως αλλαξα το minibox, το οποιο να το πω, καλο φιλτρο ηταν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harris1 : 05-03-16 στις 18:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-03-16, 00:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ολα καλα οποτε.

Αν επαιρνες το 2213 θα ησουν πιο ικανοποιημενος για τα λιτρα σου

Ποσο το πηρες το 2211 χωρις βανακια, ετσι για την ιστορια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-03-16, 09:03
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

με τα λίτρα παιδεύτηκα λίγο, το 150 το θεώρησα πιο ιδανικό για τα 50 μου. Καλό δείχνει ακόμα, το πόσο με παίδεψε η συνδεσμολογία κυρίως με τα βανάκια όμως δεν περιγράφεται.
Το 150, το πήρα 70¤, δεν ξέρω αν αυτό είναι το 2211, το ίδιο που λες (?)
Η ροή είναι ήπια για τα 50λτ με τον σωλήνα με τις οπίτσες. Ομως φύλλα ανούμπιας στους 20 πόντους τα κινεί.
Βλέπω μεγαλύτερη ροή, ελευθερώνοντας την μαύρη τάπα του σωλήνα, όμως επειδή ρίχνει προς την είσοδο του νερού, είπα να μην την χρησιμοποιήσω.
Εδώ να εφιστήσω την προσοχή, ότι το βανάκι Gardena, σε κάθε καλό κατάστημα με ποτιστικά και το praktiker που το έχω βρει εγώ. Και τιμές 7.00 ως 8.50¤. Είναι πολύ καλό, τόσο ποιοτικά, όσο ότι πάνω στο βανάκι υπάρχουν ασφάλειες που συγκρατούν την σωλήνα και ελευθερώνονται με λίγη πίεση του χεριού.
Το θεωρώ αξιόλογο και πολύ καλό για την σωλήνα 12/16, καθώς ταιριάζει εύκολα εφαρμοστά και ασφαλίζει.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια τους και κυρίως Nazgul και Τάκη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΠΟΛΙ απο εξωτ. σε εσωτ. φιλτρο stelios_ant Αρχάριοι γλυκού νερού 5 10-05-10 18:39
Καθάρισμα σωλήνων! StelMex Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 23-02-10 12:26
Αποσύνδεση σωλήνων εξωτερικού φίλτρου. makis206 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 14-07-08 10:30
Στρώσιμο Εξωτ. φίλτρου σε υπάρχον ενυδρείο Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 23-11-07 14:45
Σύνδεση PVC σωλήνων silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 02-11-05 04:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05444 seconds with 13 queries