Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-02-16, 23:10   #1
Νεο ενυδρειο...αρχαρια ιδιοκτητης...τα φωτα σας παρακαλω!
Βαλασία
Junior Member
Εγγραφή: 29-01-2016
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 14

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Βαλασία Ο χρήστης Βαλασία δεν είναι συνδεδεμένος 29-02-16, 23:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους του ενυδρειοφιλους, δεν εχω καποιο ενυδρειο ακομη για αυτό θα χρειαστω τα φωτα σας, ειμαι μελος εδώ περιπου ένα μηνα και διαβαζω και προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως χρειαζεται για ένα ενυδρειο αλλα ακομη οι αποριες μου είναι πολλες για αυτό και θα σας ζαλισω αρκετα,ελπιζω μονο να μην γινω κουραστικη.
Ο χορος μου είναι αρκετα μικρος και σαν αρχαρια που ειμαι ειπα να φιαξω ένα ενυδρειο 50-60 λιτρα με 6-8 guppies ή endlers που είναι και τα πιο εύκολα,δεν θα ηθελα όμως να βαλω πλαστικα μεσα οποτε σκευτικα να φυτεψω καποια μονη μου όπως ανουμπια και κερατοφυλλο.

Οι ερωτησεις που εχω είναι οι εξης…

Το υποστρωμα είναι απαρετιτο με τα φυτα που ανεφερα? Θα χρειαστουν καποιο λιπασμα και ποτε τα φυτευω?

Θα ηθελα να βαλω καποια διακοσμιτικα όπως ξυλα και πετρες, θα μπορουσα να παρω καποια από την φυση μενω σε παραθαλασσιο μερος οποτε θα μπορουσα να βρω ομορφα σχηματα.Μηπως είναι όμως επικυνδινα για τα ψαρια?

Θα χρειαστω φιλτρο,θερμοστατη θερμομετρο. Ο ροοστατης είναι απαρετιτος και τι δουλεια κανει? Η λαμπα ποσα watt πρεπει να είναι? Μηπως ξεχασα να αναφερω κατι?

Ποσο καιρο χρειζετε για να στρωσει το ενυδρειο?

Θελω γεννες αλλα όχι πολλες γιατι θα εχω προβλημα χωρου μετα….υπαρχει τροπος για να τις ελεγξω καπως?

Τι τεστ να παρω? Για αμμωνια? Σκληροτητα νερου? Κατι άλλο? Και τι να προτιμησω στικ ή υγρα?

Θα μπορουσα να βαλω και καποιον γλυφτη ή σαλιγκαρι μεσα για την αλγη είναι απρετιτος?

Και κατι τελευταιο αλλα σημαντικο 2 φορες τον χρονο συνηθως φευγουμε από το σπιτι για 5-10 μερες…ποσο διαστημα μπορουν να αντεξουν χωρις τροφη μηπως υπαρχει καποιο φυτο ευκολο να προσθεσω που θα τα βοηθουσε να φανε εκεινες τις μερες ή θα πρεπει να δωσω το κελειδι του σπιτιου σε καποιον δικο μου?

Λυπαμαι αν σας κουρασα αλλα μενω σε χωριο μακρια από μεγαλη πολη και μου είναι δυσκολο να ψαχνω και να ρωταω σε πετσοπ….αλλωστε αυτοι θα μου πασαρουν ότι θελουν για αυτό και θα ηθελα να ειμαι προετημασμενη όταν θα παω.
Σας ευχαριστω πολύ για τον χρονο και την υπομονη σας!
Εμφανίσεις: 2664
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-02-16, 23:27
Το avatar του χρήστη VIL31
VIL31 Ο χρήστης VIL31 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2014
Περιοχή: αθηνα,νεα κυψελη
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Καλως σε βρηκαμε βαλασια!πρωτα απο ολα σου ευχομαι καλη αρχη με το νεο σου ενυδρειο.50-60 λιτρα ειναι καλα για γκαπυς ή εντλερς αλλα οσον αφορα τις γεννεςδεν μπορεις να κανεις και πολλα για να τις περιορισεις παρα να αφηνεις τον γονο στο ενυδρειο ετσι ωστε πιθανως να φαγωθει απο τους γονεις σιγουρα θα χρειαστεις θερμοστατη και φιλτρο ικανα για τα λιτρα σου.επισης τα φυτα μπορεις να τα βαλεις στο εμυδρειο απο την πρωτη στιγμη.τα φυτα που ανεφερες δεν χρειαζονται λιπασματα.υλικα απο την φυση μπορεις να προμηθευτεις αρκει να ειναι απο καθαρα μερη και να τα βρασεις πολλες φορες πριν τα βαλλεις στο ενυδρειο σου.σημαντικοτερο απο ολα ομως διαβασε το υπομνημα των αρχαριων για το στρωσιμο του ενυδρειο ωστε τα ψαρακια σου να ζησουν υγειη και ευτυχισμενα
-------------------------
Ακομα οσον αφορα τον γλυφτη(πλεκοστομο) δεν μπορεις να βαλεις διοτι φτανουν τεραστια μεγεθη (45 εκατοστα) θα μπορουσες να βαλεις ancistrus claro αλλα δεν ταιραιζει με τις παραμετρπυς των γκαπυ.
-------------------------
Τεστ να προτιμησεις υγρα και κατα την γνωμη μου θα σου προτεινα της api.καλο θα ηταν να παρεις για NH3 NO2 NO3 και ph
-------------------------
Το υποστρωμα καλο ειναι να υπαρχει στην περιπτωση που θελησεις να βαλλεις αλλα πιο δυσκολα φυτα.
-------------------------
Ας με συμπληρωσουν οι πιο εμπειροι για οτι ξεχασα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VIL31 : 29-02-16 στις 23:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-02-16, 23:29
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!
Με το καλο να στησεις και το ενυδρειο.
Τωρα,
Δεν θελεις υποστρωμα γι αυτα τα φυτα , επισης δεν φυτευονται τα συγκεκριμενα.
Την ανουμπια ,την δενεις σε μια ριζα η πετρα και το κερατοφυλλο το αφηνεις στην επιφανεια.
Θα μπορουσες να βαλεις ριζες , αρκει να ειναι ξερες..
Θελουν διαδικασια ομως ,οπως ξεφλουδισμα και βρασιμο..
Ο ροοστατης κανει αλλη δουλεια , εσυ χρονοδιακοπτη θελεις για τα φωτα.
Η λαμπα , αν μεινεις σε ευκολα φυτα και σε αυτα τα λιτρα , αρκουν 0,3-0,4 βατ/λιτρο.
Θα περιμενεις 20+ μερες να στρωσει η βαζεις μπολι και ψαρια αμεσα.
Τις γεννες δεν μπορεις να τις ελεγξεις , μπορεις να δινεις σε αγγελιες ψαρακια ομως εδω στο φορουμ.
Τεστ μονο υγρα, θα παρεις ΜΟΝΟ τεστ Nh3,No2 και No3.
Μπορεις να βαλεις ramshorns σαλιγκαρια, γλυφτες δεν υπαρχουν..
Για τις διακοπες υπαρχουν ταιστρες..
10 μερες ειναι οκ για αλλαγη νερου , κανεις με το που φυγεις και αμεσως οταν γυρισεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-16, 08:41
Βαλασία Ο χρήστης Βαλασία δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2016
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

σας ευχαριστω και τους 2 παρα πολυ...μπορω να πω πως με διαφωτισατε αλλα εχω μια απορια σχετικα με το κερατοφυλλο...το εχω δει σε εικονα φυτεμενο ή μηπως δεν ειναι κερατοφυλλο αυτο?

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...m_demersum.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-16, 08:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Κερατοφυλλο είναι. Μπορει και να φυτευθει. Απλα πολλες φορες το κατω μερος χαλαει και παλι βγαινει στην επιφανεια από μονο του.
Επισης μεγαλωνει τοσο γρηγορα που δε μπορεις να το κρατησεις σε συγκεκριμενο σχημα. Πρεπει να εισαι με ένα ψαλιδι στο χερι. Ετσι δε το προτιμαμε σαν φυτο διακοσμητικο συνηθως και το χρησιμοποιούμε απλα για να απορροφα νιτρικα με μεγαλο ρυθμο. Επιπροσθετα βοηθα πολύ στο να κρυβεται ο γονος στην επιφανεια.

Καλως ηρθες και από μενα και διαβασε τα υπομνήματα στην κατηγορια των αρχαριων και του γλυκου νερου γενικοτερα. Θα βρεις πολλες απαντησεις εκει. Για ότι άλλο εδώ ειμαστε ολοι.

Υ.Γ. Χαιρετισμούς στην πατριδα μου. Από ποιο μερος της χαλκιδικης εισαι??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-16, 21:34
Βαλασία Ο χρήστης Βαλασία δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2016
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ωραια οποτε το κερατοφυλλο αποριπτεται,θα κοιταξω για κατι αλλο αλλωστε εχω δει πολλα ειδη και ειναι ολα πανεμορφα...
ευχαριστω πολυ !!!
εγω ειμαι απο το δευτερο ποδι αλλο μενω σε ενα χωριο διπλα στα Μουδανια τωρα.
-------------------------
α και κατι ακομη βρε παιδια...
φιλτρο βιολογικο ή χημικο?
και πιο ειναι το πιο οικονομικο απο τα δυο γιατι ετσι οπως παω βλεπω να ξεφευγω κατα πολυ απο τον προυπολογισμο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βαλασία : 01-03-16 στις 21:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-16, 21:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα παντα μπορεις να βρεις οικονομικα η εστω πιο οικονομικα , αν το ψαξεις..
Να κοιτας και στις αγγελιες για μεταχειρισμενα.
Φιλτρο βιολογικο παντα και για μενα θα χρειαστεις καποιο εξωτερικο η εστω κρεμμαστο( αν σε παιρνει στο καπακι) για περισσοτερη ποσοτητα βιολογικου υλικου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-16, 22:18
Το avatar του χρήστη VIL31
VIL31 Ο χρήστης VIL31 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2014
Περιοχή: αθηνα,νεα κυψελη
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Φιλτρο βιολογικο και μηχανικο.με το χημικο εννοεις τον ενεργο ανθρακα αλλα δεν σου χρειαζεται.προτιμησε καποιο εξωτερικο φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tα φωτα σας παρακαλω! weber45 Αναγνωρίσεις ειδών 4 26-12-14 23:46
τα ''φωτα'' σας παρακαλω lefki DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 12-09-13 14:54
Τα Φωτα σας Παρακαλω.... Jimmy996s Λοιπός εξοπλισμός 12 30-05-07 06:44
τα φωτα σας παρακαλω.. fitilakias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 08-02-07 18:35
Παρακαλω τα φωτα σας panousojet Δίσκοι 5 23-11-06 14:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04814 seconds with 13 queries