Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-16, 20:46
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Βοήθεια με λάμπες!!!!

Καλησπέρα θα ήθελα μερικές γνώμες... Το ενυδρείο μου έχει 4 Λάμπες Τ5 2x24W & 2x39W και τον προηγούμενο Μάιο που τις άλλαξα έβαλα 1x24W & 1x39W Arcadia Plant Pro και 1x24W & 1x39W Arcadia Tropical Pro από τότε άρχισαν τα προβλήματα με άλγη ΒΒΑ τα Νιτρικά μου είναι 10 με 15 είχα κάποια στιγμή αυξημένα φωσφορικά αλλά τώρα και αυτά είναι κοντά στο 0.6 η άλγη όμως ότι και να κάνω επιμένει... Κατέληξα ότι είναι πολύ κόκκινο το φως μου εξαιτίας της Tropical Pro τώρα που πρέπει να αλλάξω τις λάμπες μου σκέφτομαι να βάλω 2x24W Arcadia Plant Pro & 2x39W Arcadia Freshwater Pro.

Επίσης σαν συμπληρωματικό φώς σκέφτομαι να βάλω μέσα σε προφίλ αλουμινίου ταινία led μια σειρά αυτή και μια σειρά αυτή. 2 σετ χωράνε στο καπάκι του ενυδρείου μου τα οποία σκέφτομαι να τα ελέγχο με arduino θα οδηγούνται από 4 διαφορετικά κανάλια και έτσι θα κάνω και εφέ ανατολής - δύσης ηλίου. η ταινίες θα μπούνε μέσα στο προφίλ με θερμοαγώγιμη πάστα και όλο το φωτιστικά θα ψύχεται με ανεμηστηράκια και ο χώρος ων λαμπών και ο χώρος τον τροφοδοτικών. Πιστεύεται ότι θα υπάρχει πρόβλημα????
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-16, 22:39
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ποσα λιτρα ενυδρειο? co2?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-16, 23:02
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

450 λίτρα με 2κιλή μπουκάλα και ph controller.
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-16, 00:56
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Γιατί θες να προσθέσεις λάμπες; Βλέπεις τα φυτά να ζητάνε κι άλλο φως; Τι φυτα εχεις;Η bba δεν είναι από το φάσμα αλλά από την ανισορροπία του co2 και ίσως από την αμμωνία. Να μην τα πολυλογω θα σου αναφερω 2 άρθρα που διάβασα κ θα ψαξω μήπως τα βρω το ένα του tom Barr ο οποίος έχει μηχάνημα που μετράει την περιεκτικότητα co2 και εξηγούσε για την κυκλοφορία ότι παίζει μεγάλο ρόλο και ότι μετρούσε 20 εκατοστά από τον δυαχητηρα 40ppm και στα 50 εκατοστά 20ppm ,και ένα του συγχωρεμενου του Ammano που εξηγούσε και με μαθηματικούς τύπους ότι όσο ανεβαίνει σε λίτρα το ενυδρείο δεν χρειάζεται να ανεβουμε σε φωτισμό. Αυτό που θέλω να πω είναι κοιτά την κυκλοφορία και την φιλτρανση σου και μετά το φάσμα, μια παρουσίαση του ενυδρείου θα βοηθούσε να πάρεις καλύτερες απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-16, 01:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί θες να προσθέσεις λάμπες; Βλέπεις τα φυτά να ζητάνε κι άλλο φως; Τι φυτα εχεις;Η bba δεν είναι από το φάσμα αλλά από την ανισορροπία του co2 και ίσως από την αμμωνία. Να μην τα πολυλογω θα σου αναφερω 2 άρθρα που διάβασα κ θα ψαξω μήπως τα βρω το ένα του tom Barr ο οποίος έχει μηχάνημα που μετράει την περιεκτικότητα co2 και εξηγούσε για την κυκλοφορία ότι παίζει μεγάλο ρόλο και ότι μετρούσε 20 εκατοστά από τον δυαχητηρα 40ppm και στα 50 εκατοστά 20ppm ,και ένα του συγχωρεμενου του Ammano που εξηγούσε και με μαθηματικούς τύπους ότι όσο ανεβαίνει σε λίτρα το ενυδρείο δεν χρειάζεται να ανεβουμε σε φωτισμό. Αυτό που θέλω να πω είναι κοιτά την κυκλοφορία και την φιλτρανση σου και μετά το φάσμα, μια παρουσίαση του ενυδρείου θα βοηθούσε να πάρεις καλύτερες απαντήσεις.
Τα ειπες ολα. Ας μη κατηγορουμε το χρωμα τις λαμπας για αλγες. Εγω δλδ στο 60αρι που εχω μονο μια Grolux θα επρεπε να εχω γεμισει αλγες.

Εαν θες κανε μας μια παρουσιαση του ενυδρειου. Εαν εχει bba τολμω να υποθεσω οτι τα φυτα σου δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-16, 01:36
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παιδιά ορίστε το ενυδρείο μου και οι φωτογραφίες είναι τις περασμένης εβδομάδας, το co2 είναι σταθερό και εντός των ορίων όσο για το περισσότερο φως το αναφέρω γιατί απο συζητήσεις με άλλους συνχομπίστες μου είπαν ότι τα watt που έχω είναι πολύ λίγα... αν και τα LED τα θέλω περισσότερο για να κάνω ανατολή δύση και moonlight. Τα φυτά μου είναι σε αρκετά καλή κατάσταση όπως θα δείτε στις φωτογραφίες εκτός από τις ανούμπιες και κάποια κομμάτια απο τα άλλα, η ΒΒΑ βρίσκεται κυρίως στα ξύλα και σε κάποια φυτά που είναι κάτω απο τις ροζ λάμπες και κυρίως για αυτο σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει το χρώμα, όσο για την φίλτρανση μου έχω 1 Fluval 306, 1 Fluval 406, 1 EHEIM 2234 ecco που περνάει το νερό μέσα απο την UV 9watt και όλα αυτα ρίχνουν το νερό στο φίλτρο που έχει στο καπάκι το ενυδρείο με 6 σκαφάκια γεμάτα υλικό και ενυδρειακό βαμβάκι... η κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο γίνεται με 2 jebao RW4...
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-16, 01:47
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Εγω το πρωτο που βλεπω ειναι οτι εχεις μικρη φυτομαζα για τα λιτρα σου και τα φυτα που εχεις δεν χρειαζονται ιδιαιτερο φωτισμο. Θα ελεγα να αφαιρεσεις μια λαμπα για αρχη. Για τη BBA που εχεις ηδη αφαιρεσε ολα τα φυλλα που εχουν προσβληθει και κανει μικρες αλλαγες νερου καθε δυο μερες.

Με μια συριγγα οξυζενε ή excel/easycarbo χορηγησε τοπικα πανω στην αλγη αφου πρωτα εχεις κλεισει τα φιλτρα.

Τα φιλτρα καθε ποτε τα καθαριζεις?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-16, 11:43
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω το πρωτο που βλεπω ειναι οτι εχεις μικρη φυτομαζα για τα λιτρα σου και τα φυτα που εχεις δεν χρειαζονται ιδιαιτερο φωτισμο. Θα ελεγα να αφαιρεσεις μια λαμπα για αρχη. Για τη BBA που εχεις ηδη αφαιρεσε ολα τα φυλλα που εχουν προσβληθει και κανει μικρες αλλαγες νερου καθε δυο μερες.

Με μια συριγγα οξυζενε ή excel/easycarbo χορηγησε τοπικα πανω στην αλγη αφου πρωτα εχεις κλεισει τα φιλτρα.

Τα φιλτρα καθε ποτε τα καθαριζεις?
Τα φίλτρα καθαρίζονται κάθε 2 μήνες ρίχνω excel και βλέπουμε... είσαι ο πρώτος που μου λέει να βγάλω λάμπα...
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-16, 12:30
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ωραίο το ενυδρείο σου δεν δείχνει να έχει έλλειψη φωτισμού αυτό βέβαια είναι άσχετο με την bba. Ή bba έχει να κάνει με το co2 το ότι έχεις pH controller δεν σημαίνει ότι έχεις σταθερό co2 αλλά σταθερό pH. Για την bba διάβασε αυτό, είναι post του tom Barr στο barrreport πριν κάνα τρίμηνο.

BBA grows in ranges of about 5-10-15ppm of CO2, that seems to be an optima.

Every single case I have seen in person and addressed/cured over 20 years: always has something to do with CO2. Perhaps some basic care of the tank also, but the bottom line has never been anything other than CO2.
I can induce the BBA with CO2, I cannot induce BBA with anything else.

I've seen no evidence otherwise.
There's 101 correlations, but I've yet to see anyone state they can induce BBA with ruling out the other factors.
I've also solved the worse case BBA in person at 100% success rate.
Maybe 100-200 aquariums at least.

It's always been CO2.

Βλέπω όμως ότι έχεις δίσκους για τους οποίους δεν ξέρω πολλά, εγώ αν γίνεται απλά θα αύξανα λιγο το co2 και θα έκανα θεραπεία με οξυζενέ.
Για την προσθήκη έξτρα φωτισμού μια χαρά μπορείς να προχωρήσεις αλλά αφού πρώτα λύσεις το πρόβλημα με την bba ή οποία να ξέρεις προτιμάει το μπλε φάσμα. (Τσεκαρε τις ροζ λάμπες σου μήπως έχουν peak στο κοκκινο και στο ΜΠΛΕ; )
Να σημειωσω ότι εγώ πάντα είμαι θετικός στην αύξηση του φωτισμού όχι γιατί πρέπει ή χρειάζεται ή θα λύσει κάτι ,αλλά από θέμα γούστου, είναι σαν τις γρήγορες μηχανές κανείς δεν χρειάζεται μια hayabusa απλά την γουσταρει
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-16, 14:39
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Γιαννη διαφωνω οτι το φως δεν εχει να κανει με τις αλγες. Απο τη στιγμη που ενα ενυδρειο εχει αλγη νομιζω οτι η πρωτη κινηση ειναι να μειωσουμε το φως. Σε ενυδρειο με ντοματιες και εχινοδωρους δε χρειαζεται παραπανω φως. Ο nicpapa εχει μπλε λαμπα στο ενυδρειο. Δεν εχει το χρωμα της λαμπας να κανει με τις αλγες. Αυτη ειναι η γνωμη μου.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-02-16, 15:35
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Συμφωνώ κι εγώ απλά λέω ότι ή bba προκαλείται από το co2 ανισορροπία έλλειψη κλπ, επίσης και για το φάσμα Συμφωνώ απλά σημειώνω ότι της bba της αρέσει το μπλε όχι ότι την δημιούργησε, απλά την ευνοεί ΑΦΟΥ εμφανιστεί για άλλους λογους, και σχετικά με την μείωση του φωτισμού σαν μέτρο αντιμετώπισης πάλι Συμφωνώ, αλλά δεν μου αρέσει ,γι αυτό έφερα και το παράδειγμα της busha. Για το ότι λέω ότι μπορεί να προχωρήσει στον επιπλέον φωτισμό το λέω γιατί ήδη είναι χαμηλά ,δεν τον χρειάζεται αλλά άμα τον γουσταρει μπορεί να τον προσθέσει αφού πρωτα αντιμετωπίσει την άλγη ώστε να μην επιδεινωθεί, πάνω κάτω όλοι τα ίδια λέμε αλλά έχουμε λίγο διαφορετική προσέγγιση.
-------------------------
Τώρα που το διάβασα αυτό που έγραψα ίσως είναι λίγο παρωχημένο, δεν το έχω κ πολύ στο γραπτό λόγο λοιπόν για να μην πελαγοδρομώ ξαναγραφω συνοπτικά τι θα έκανα εγώ, βγάζοντας τους δίσκους από την εξίσωση μιας και δεν ξέρω πολλά γι αυτούς.

Αφήνω τις λάμπες ως έχουν
Αύξηση του co2
Μεγαλύτερες αλλαγές νερού ή συχνότερες
Χορήγηση στοχευμενα οξυζενέ πάνω στην άλγη

Αν τα κάνεις αυτά σε μια δυο βδομαδες δεν θα υπάρχει bba ούτε για δείγμα
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 17-02-16 στις 15:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-02-16, 18:48
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Ωραία... επειδή όμως μου έχει καρφωθεί ότι η Tropical Pro ευνοούν την ΒΒΑ αλλάζω μόνο αυτές ή της σβήνω ρίχνω στοχευμένα οξυζενέ καθαρίζω τα φύλλα που έχουν πολύ ΒΒΑ και ρίχνω και EXCEL και βλέπω πώς θα πάει, όσο για το φώς εννοείται ότι πρώτα θα αντιμετωπίσω την ΒΒΑ και μετά θα προσθέσω επιπλέον ώστε να βάλω και κανένα ποίο δύσκολο φυτάκι... τίποτα κόκκινο.
Για το DIY LED που σκέφτομαι έχει κανένας καμιά γνώμη;;;;
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-02-16, 20:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι τα LED με πάρα πολλές επιλογές και σε κόστος και σε απόδοση,
αλλά θέλουν δουλίτσα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-02-16, 21:45
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά είναι τα LED με πάρα πολλές επιλογές και σε κόστος και σε απόδοση,
αλλά θέλουν δουλίτσα
δηλαδή αξίζει σαν συμπληρωματικό;;; γιατί για να κάνω σκέτα LED πάει πάρα πολύ ακριβά και το κόστος του κίτ αλλα θέλουν και πολύ περισσότερη δουλεία.
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-02-16, 21:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquadominus Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδή αξίζει σαν συμπληρωματικό;;; γιατί για να κάνω σκέτα LED πάει πάρα πολύ ακριβά και το κόστος του κίτ αλλα θέλουν και πολύ περισσότερη δουλεία.
Ρίξε μια ματιά να δεις τι εχω φτιάξει να πάρεις καμια ιδέα
Εχω LED και στα 3 ενυδρεία μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80766
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-02-16, 22:26
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά να δεις τι εχω φτιάξει να πάρεις καμια ιδέα
Εχω LED και στα 3 ενυδρεία μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80766
Το έχω δεί και θα ξεκινήσω σιγά σιγά ακι εγώ αλλά με ταινίες LED σαν αυτές που λέω με LED 3014 που έχει 204/μέτρο.
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-02-16, 22:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αρκετά παιδιά έχουν βάλει λεντοταινίες, προσωπικά όμως δεν έμεινα ευχαριστημένος, όταν τις είχα , με 10 ώρες την ημέρα , έπεφτε η απόδοση τους σε 1 μήνα, για αυτό πήγα στη λύση που είδες και ησύχασα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-16, 13:39
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκετά παιδιά έχουν βάλει λεντοταινίες, προσωπικά όμως δεν έμεινα ευχαριστημένος, όταν τις είχα , με 10 ώρες την ημέρα , έπεφτε η απόδοση τους σε 1 μήνα, για αυτό πήγα στη λύση που είδες και ησύχασα
Πέφτει η απόδοση τόσο γρήγορα; Ακόμα και σε αυτές που είναι η ποίο ακριβές και θα έχουν και ψύξη;;;; Αν είναι έτσι θα σκεφτώ να πάω στην λύση με τα Cree Led...
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-02-16, 14:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquadominus Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέφτει η απόδοση τόσο γρήγορα; Ακόμα και σε αυτές που είναι η ποίο ακριβές και θα έχουν και ψύξη;;;; Αν είναι έτσι θα σκεφτώ να πάω στην λύση με τα Cree Led...
Ναι, δυστυχώς σε εμένα έπεφταν τόσο γρήγορα.
Τα cree led είναι η καλύτερη λύση, είναι σαφώς πιο ακριβά και θες και ειδικά τροφοδοτικά, ψύκτρες και ίσως και ανεμιστηράκια, αλλά πιστεύω πως μπορείς να δώσεις οριστική λύση στο φωτισμό σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-02-16, 15:46
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, δυστυχώς σε εμένα έπεφταν τόσο γρήγορα.
Τα cree led είναι η καλύτερη λύση, είναι σαφώς πιο ακριβά και θες και ειδικά τροφοδοτικά, ψύκτρες και ίσως και ανεμιστηράκια, αλλά πιστεύω πως μπορείς να δώσεις οριστική λύση στο φωτισμό σου
Ψύκτρες και ανεμιστηράκια θα έβαζα έτσι και αλλιώς και στις ταινίες οπότε θα δώ τι θα κάνω δεν θέλω να βάλω αποκλειστικά LED θα ψάξω θα σας σπάσω τα νεύρα στις ερωτήσεις και θα καταλήξω...
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λάμπες ανδρεα Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 25-03-13 00:18
Βοήθεια για λάμπες Τ5 dimliar Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 06-10-11 14:35
Βοήθεια για συνδεσμολογία σε λάμπες ? MelHellas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 16-01-11 13:16
Τ5 λάμπες 39watt βοήθεια.... sonic Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 15-11-10 21:52
Λάμπες vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 30-03-07 08:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07299 seconds with 13 queries