Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-16, 18:50
george 227 Ο χρήστης george 227 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2015
Περιοχή: Αθηνα-Γλυφαδα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή STC 1000 Συνδεσμολογια

Καλησπερα παιδια.Αγορασα ενα stc 1000 .Η συνδεσμολογια ειναι το σχεδιο που εχει πανω?Για την ωρα με ενδιαφερει να του περασω μονο τον θερμοστατη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-16, 18:55
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george 227 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια.Αγορασα ενα stc 1000 .Η συνδεσμολογια ειναι το σχεδιο που εχει πανω?Για την ωρα με ενδιαφερει να του περασω μονο τον θερμοστατη.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-16, 19:19
george 227 Ο χρήστης george 227 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2015
Περιοχή: Αθηνα-Γλυφαδα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ευχαριστω!μηπως γνωριζεις ποια ειναι η διαφορα της συνδεσμολογιας που εχει στο κουτι ( 1+2 παροχη 220 συσκευης ,5+6 θερμοστατης) με το σχεδιο του λινκ
(1+2 παροχη συσκευης ,1+6 θερμοστατης ,2+5 γεφυρα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-16, 19:33
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ουσιαστικα το stc1000 ειναι ρελε (διακοπτης ) για ψυκτικους θαλαμους. Οποτε το σχημα πανω του εχει σαν τροφοδοσια συσκευης το 1-2 οπου συνδεεις ενα φις για να περνει ρευμα ο stc το 3-4 ειναι το probe και μετα στο 5-6 βαζεις(γεφυρωενεις) τον ουδετερο του θερμοστατη ή της οποιας συσκευης θα ελεγχει αυτη η εξοδος η οποια συσκευη ομως τροφοδοτειται απο αλλη παροχη (αλλο φις) λογω του μεγαλου ρευματος που τραβανε οι ψυκτικες μηχανες κομπρεσερ το ιδιο και στην αλλη εξοδο 7-8 .
Η συνδεσημολογια του λινκ ειναι απλοποιημενη για ενυδρειακη χρηση οπου τα ρευματα δεν ειναι μεγαλα και aρα δεν χριαζεται αλλη παροχη ή μεγαλυτερη διατομη καλωδιου για να αντεχει αλλα μπορουμε να δινουμε ρευμα στις συσκευες μας μεσω του φις που περνει ρευμα και ο stc. Εσυ ακολουθησε αυτο στο λινκ που τα εχει ολα αναλυτικα για να μην κανεις κανενα λαθος .ΕΠΙΣΗΣ μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ ειδικα αν δεν εχει γνωση ηλεκτρολογικων γιατι η ταση ειναι ταση δυκτιου 220βολτ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-16, 22:22
george 227 Ο χρήστης george 227 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2015
Περιοχή: Αθηνα-Γλυφαδα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Οκ παιδια!!Ολα καλα!Σας ευχαριστω!
Ευχαριστω και τον delta66 για το πολυ κατατοπιστικο αρθρο του για την συνδεσμολογια κ την ρυθμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-16, 09:49
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george 227 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ παιδια!!Ολα καλα!Σας ευχαριστω!
Ευχαριστω και τον delta66 για το πολυ κατατοπιστικο αρθρο του για την συνδεσμολογια κ την ρυθμιση.
Αυτο ξαναπες το

δες εδω σε ζωντανο και οσο μπορει να καταλαβει ο καθενας που πιστευω ειναι ευκολο για την συνδεσμολογια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85423
Αν εχει επισης στα καλωδια βαλε καλαι...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-16, 11:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλημέρα.Ξέρει κάποιος αν γίνεται reset στον κινέζο stc1000;;;;.¶λλαξα αισθητήρα και κάτι μάλλον δεν πάει καλά.Προσπάθησα να τον σεταρω με θερμόμετρο υδραργύρου(αυτό που μετράμε τον πυρετό)στους 40 βαθμούς,και ενώ έδειξε ότι σεταριστηκε,στην πράξη,στους 25,4,ενώ το κοντρολερ συνεχίζει να δίνει ρεύμα για να πιάσει τους 26,ο θερμαντηρας σταματά να λειτουργεί,ενώ έχω πάει την ρύθμιση του στους 32.....Να σημειώσω πως το νερό είναι ζεστό και μάλλον κάτι παραπάνω από 26...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-16, 11:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.Ξέρει κάποιος αν γίνεται reset στον κινέζο stc1000;;;;.¶λλαξα αισθητήρα και κάτι μάλλον δεν πάει καλά.Προσπάθησα να τον σεταρω με θερμόμετρο υδραργύρου(αυτό που μετράμε τον πυρετό)στους 40 βαθμούς,και ενώ έδειξε ότι σεταριστηκε,στην πράξη,στους 25,4,ενώ το κοντρολερ συνεχίζει να δίνει ρεύμα για να πιάσει τους 26,ο θερμαντηρας σταματά να λειτουργεί,ενώ έχω πάει την ρύθμιση του στους 32.....Να σημειώσω πως το νερό είναι ζεστό και μάλλον κάτι παραπάνω από 26...
Μα δεν χρειάζεται να γινει reset, πατώντα ςτο κουμπι S θα σου εμαφνίσει το F1, ξαναπατώντας το S θα ρυθμίσεις τη θερμοκρασία που θες. Και με το F2 θα ρυθμίσεις την ανοχη.
Κάνε έλεγχο σε αυτες τις 2 ρυθμίσεις και δεν νομιζω να έχεις προβλημα, αρκει βεβαια ο αισθητηρας να λειτουργεί σωστά
Εχει αναλυτικα το προγραμματισμό εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-16, 12:09
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν χρειάζεται να γινει reset, πατώντα ςτο κουμπι S θα σου εμαφνίσει το F1, ξαναπατώντας το S θα ρυθμίσεις τη θερμοκρασία που θες. Και με το F2 θα ρυθμίσεις την ανοχη.
Κάνε έλεγχο σε αυτες τις 2 ρυθμίσεις και δεν νομιζω να έχεις προβλημα, αρκει βεβαια ο αισθητηρας να λειτουργεί σωστά
Εχει αναλυτικα το προγραμματισμό εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
Τάκη,γνωρίζω πως να ρυθμισω την θερμοκρασία.Το θέμα είναι ότι η θερμοκρασία που ρύθμισα εχει μεγάλη απόκλιση με τον θερμοστατη του θερμαντηρα.Δηλαδη 25,4 ο stc και 32,και δεν ανάβει κιόλας,ο θερμαντηρας,πράγμα που δεν υπήρχε με τον παλιό αισθητήρα,άντε 1 βαθμό διάφορα.Το κακό είναι ότι βάζοντας το χέρι στο νερό η αίσθηση είναι ότι μάλλον έχει δίκιο ο θερμαντηρας και όχι ο stc.....
-------------------------
Τελικά μάλλον έχει πρόβλημα το θερμόμετρο αφού το έβαλα για να το τσεκάρω και μου έβγαλε θερμοκρασία σώματος 35,5.Έπεσα στην περίπτωση....Πάντως,μάλλον, δεν κάνει reset o stc.....
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 01-02-16 στις 12:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-16, 12:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτό εννοώ βρε Γιάννη, πως με τις ρυθμίσεις που έχει δεν ειναι απαραίτητο το reset και για αυτο δεν έχει.
Φοβάμαι πως έχει θέμα και αυτος ο αισθητήρας , γιατι εσωτερικά αυτοί οι κοντρολερ έχουν ένα softaware που μετρά την αντίσταση του αισθητήρα, αν ο αισθητήρας στείλει λάθος μηνυμα , λειτουργει λάθος και ο κοντρολερ. Προσεξε κάτι άλλο, το ενδεικτικο led αναβει ; Αν αναβει αλλά δεν δίνει ρευμα η πρίζα τότε ισως να καηκε ο ρελε που εχει εσωτερικά ο stc. Να ξέρεις πως ένας καλός τρόπος επαλήθευσης είναι με ένα θερμόμετρο πυρετού. Μετρας με αυτο τη θερμοκρασία σωματος σου , και μετα βάζεις στη μασχαλη τον αισθητήρα, και τότε διορθώνεις αν χρειαστεί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-02-16, 12:28
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μηπως εχεις πειραξει το καλιμπραρισμα στο οργανο; Οι ενδειξεις καλιμπραρονται μπες και δες ειναι στο 0? Απ εξω δεν θυμαμαι να σε καθοδηγησω γιατι εγω στη δουλια δουλευω ολα τ αλλα οργανα εκτος απ αυτο, βρες ομως το εγχειριδιο και ψαξε στις παραμετρους για τη συγκεκριμενη ρυθμιση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-02-16, 13:29
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φυσικά και το πειραξα,για να το καλιμπραρω.Είναι το F4.Περιμένω την γυναίκα να φέρει καινούριο θερμόμετρο..
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-02-16, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.Ξέρει κάποιος αν γίνεται reset στον κινέζο stc1000;;;;.¶λλαξα αισθητήρα και κάτι μάλλον δεν πάει καλά.Προσπάθησα να τον σεταρω με θερμόμετρο υδραργύρου(αυτό που μετράμε τον πυρετό)στους 40 βαθμούς,και ενώ έδειξε ότι σεταριστηκε,στην πράξη,στους 25,4,ενώ το κοντρολερ συνεχίζει να δίνει ρεύμα για να πιάσει τους 26,ο θερμαντηρας σταματά να λειτουργεί,ενώ έχω πάει την ρύθμιση του στους 32.....Να σημειώσω πως το νερό είναι ζεστό και μάλλον κάτι παραπάνω από 26...
Τι αισθητηρα εβαλες?
NTC 10kΩ κανονικο, απο eliwell?
Μετρα και με ενα βυθιζομενο απλο ενυδρειακο θερμομετρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-16, 16:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ναι Σπύρο,από ΕΨΕΜ.Πηρα και δύο για να έχω καβαντζα...Για την ώρα μάλλον ειμαι εντάξει αφού το σεταρισα και με 2 θερμόμετρο(πυρετού),αλλα ο θερμαντηρας μου,μάλλον ξεκίνησε τα κόλπα αφού αδυνατεί να ανεβάσει την θερμοκρασία,γιατί σβήνει από τον δικό του θερμοστατη ο οποίος είναι τέρμα,στους 32 βαθμούς.....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-16, 17:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιαννη, προσεξε αν σβηνει και αναβει, οι θερμαντηρες δεν αναβουν συνεχεια, για να μη ζεσταθει απότομα το νερο, μηπως νομιζεις πως δεν αναβει, την εχουν πατησει πολύ ετσι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-02-16, 18:00
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

τον δικο μου τον εχω ρυθμισει αλλιως.
Ειχα βρει κατι αθρα και παροτρυναν να ρυθμιστει στους 0 βαθμους.
Ειχα βαλει σε ενα ποτηρι παγο, εβαλα νερο ισα ισα να καλυφθει ο παγος
και τον ρυθμισα να δειξει ακριβως 0
ηταν πολυ μικρη η διαφορα απο την αρχικη ρυθμιση.

Εχετε γνωση για αυτο? Ειναι οκ?
Γιατι στο ενυδρειο το ειχα τσεκαρει με το κλασικο θερμομετρο του 1¤
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-16, 18:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν το θερμομετρο ειναι ΟΚ και εχει προβλημα ο θερμαντηρας, μπορει να μην ειναι προβλημα τελικα. Μη τον πεταξεις.
Καποιοι εχουν "ασφαλεια" και σταματανε απο μονοι τους καθε καμποση ωρα, ασχετα αν δεν εφτασε η θερμοκρασια εκει που τον ρυθμισαμε.
Πχ οταν βαζουμε σε κρυο νερο (πχ 10C) καποιο θερμαντηρα να το ζεστανει στους 26, δεν σημαινει οτι θα δουλευει σερί μεχρι να φτασει στους 26C.
Μπορει να σταματησει στους 15 για λιγη ωρα και μετα να ξαναπαρει μπρος κ.ο.κ μεχρι να φτασει καποια στιγμη στους 26.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-02-16, 18:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το θερμομετρο ειναι ΟΚ και εχει προβλημα ο θερμαντηρας, μπορει να μην ειναι προβλημα τελικα. Μη τον πεταξεις.
Καποιοι εχουν "ασφαλεια" και σταματανε απο μονοι τους καθε καμποση ωρα, ασχετα αν δεν εφτασε η θερμοκρασια εκει που τον ρυθμισαμε.
Πχ οταν βαζουμε σε κρυο νερο (πχ 10C) καποιο θερμαντηρα να το ζεστανει στους 26, δεν σημαινει οτι θα δουλευει σερί μεχρι να φτασει στους 26C.
Μπορει να σταματησει στους 15 για λιγη ωρα και μετα να ξαναπαρει μπρος κ.ο.κ μεχρι να φτασει καποια στιγμη στους 26.
+1

*Σπύρο ωραία υπογραφή
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-02-16, 20:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
*Σπύρο ωραία υπογραφή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-02-16, 21:19
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το θερμομετρο ειναι ΟΚ και εχει προβλημα ο θερμαντηρας, μπορει να μην ειναι προβλημα τελικα. Μη τον πεταξεις.
Καποιοι εχουν "ασφαλεια" και σταματανε απο μονοι τους καθε καμποση ωρα, ασχετα αν δεν εφτασε η θερμοκρασια εκει που τον ρυθμισαμε.
Πχ οταν βαζουμε σε κρυο νερο (πχ 10C) καποιο θερμαντηρα να το ζεστανει στους 26, δεν σημαινει οτι θα δουλευει σερί μεχρι να φτασει στους 26C.
Μπορει να σταματησει στους 15 για λιγη ωρα και μετα να ξαναπαρει μπρος κ.ο.κ μεχρι να φτασει καποια στιγμη στους 26.
Αυτό ισχύει σε μένα, παρόλο που το έχω βάλει στους 28 βαθμούς και ο ελεγκτής είναι στους 25, όταν πέσει στους 24,7 και παίρνει μπρος, μπορεί πριν φτάσει στους 25 ο θερμαντήρας να κλείσει κι ας είναι ενεργός ο ελεγκτής, δεν δουλεύει συνεχώς μέχρι τους 25. Για μένα ο φίλος μπορεί να κάνει και κάτι άλλο, τα θερμόμετρα που μετράμε πυρετό ξεκινάνε απ τους 35 και πάνω, ας ζεστάνει λίγο νερό να φτάσει μ αυτό το θερμόμετρο κοντά στους 37 για παράδειγμα και μετά να βάλει του ελεγκτή να δει, δείχνει 37; Τα θερμόμετρα πυρετού είναι ακριβείας οπότε θα έχεις ένα μπούσουλα. Εγώ όπως έχω ξαναπεί είμαι ψυκτικός σε εφαρμογές βιομηχανικής ψύξης με εμπειρία πάνω από 20 χρόνια και δουλεύω σχεδόν όλους τους ελεγκτές, eliwell, dixel, lae, carell, κάπου κάπου κι αυτά κολλάνε και θέλουν απλά ένα λεπτό εκτός ρεύματος. Ομως σε κανένα απ αυτά δεν έχω δει απόκλιση πάνω από 0,2 βαθμούς, είναι όργανα ακριβείας, στο 99% των περιπτώσεων φταίει το αισθητήριο. Επίσης τα θερμόμετρα των ενυδρείων είναι για την πλάκα αφού έχω δει μεγαλύτερες του ενός βαθμού αποκλίσεις. Λόγω της δουλιάς μου έχω θερμόμετρο το οποίο πηγαίνει σε ειδική υπηρεσία κάθε χρόνο για καλιμπράρισμα, είναι ψηφιακό και το χω για να μπορώ να μετράω προιόντα αλλά και χώρους, πιστέψτε με αν θέλετε βάζοντάς το μέσα στο ενυδρείο το eliwell 915 που έχω εγώ ως ελεγκτή έχανε μέσα στο νερό 0,1 βαθμούς, όλα τα άλλα 3 διαφορετικά ενυδρειακά θερμόμετρα όμως που έχω άλλο έδειχνε μισό βαθμό παραπάνω, άλλο δύο βαθμούς κάτω κι άλλο ένα βαθμό πάνω, του πυρετού όμως μου έδειχνε ακριβώς ό,τι και το ψηφιακό οπότε άποψή μου καλύτερα να εμπιστεύεστε την ένδειξη του ελεγκτή κι αφού που και που το συγκρίνετε με ένα πυρετού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-02-16, 21:38
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Βρε παιδιά,διαβάστε λίγο καλύτερα.Τον σεταρισα,χρησιμοποιώντας θερμόμετρο πυρετού,από φαρμακείο και μάλιστα αγόρασα και 2ο μιας και νόμιζα ότι δεν έδειχνε καλα το πρώτο...Εβρασα νερό στους 40 βαθμούς με βραστηρα που έχει επιλογή θερμοκρασιας και έριξα μέσα στο ποτήρι τον αισθητήρα και το θερμόμετρο.Τελικά ήταν οκ αφού έδειξαν και τα δύο 40.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το θερμομετρο ειναι ΟΚ και εχει προβλημα ο θερμαντηρας, μπορει να μην ειναι προβλημα τελικα. Μη τον πεταξεις.
Καποιοι εχουν "ασφαλεια" και σταματανε απο μονοι τους καθε καμποση ωρα, ασχετα αν δεν εφτασε η θερμοκρασια εκει που τον ρυθμισαμε.
Πχ οταν βαζουμε σε κρυο νερο (πχ 10C) καποιο θερμαντηρα να το ζεστανει στους 26, δεν σημαινει οτι θα δουλευει σερί μεχρι να φτασει στους 26C.
Μπορει να σταματησει στους 15 για λιγη ωρα και μετα να ξαναπαρει μπρος κ.ο.κ μεχρι να φτασει καποια στιγμη στους 26.
Αυτό ρε Σπύρο,ομολογώ ότι δεν το γνώριζα.Όμως πριν χαλάσει ο προηγούμενος αισθητήρας,ο θερμαντηρας δούλευε σερί για να ανεβάσει 0,3 που ήταν προγραμματισμένος...Αλλα και παλι,σημερα,που τον ξανά συνδεσα στον stc,μιας και αγόρασα καινούριο αισθητήρα,ανά 0,1 αύξηση θερμοκρασίας σταμάταγε.Πάντως τώρα δείχνει να δουλεύει σωστά...
Πάντως,όπως και να έχει,θα το παρακολουθώ γιατί δεν είμαι για απώλειες.....
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 01-02-16 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συνδεσμολογια ballast T5 maniac Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-10-14 08:18
Συνδεσμολογια για STC-1000 Notis_xalandri DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 23-06-13 01:48
help για συνδεσμολογια dim orestiada DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 27-03-11 10:00
συνδεσμολογια τ8 bas_754 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 30-12-07 18:30
συνδεσμολογια jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-08-07 17:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07165 seconds with 13 queries