Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-11-13, 19:57   #1
θολουρα μικροσωματιδια ....
puntakias22
Member
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος 30-11-13, 19:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα και παλι (εχω κανει και μια παρουσιαση στο ενυδρειο μου 140 λιτρα ζωοτοκα) θελω να κανω παλι ερωτηση...το ενυδρειο τρεχει περιπου 2,5 μηνες.στις αρχες ειχα λιγη αλγη και οσο παει φευγει(ειχα ριξει παραπανω απο το κανονικο λιπασμα) αλλα αυτο που δεν φευγει ειναι η θολουρα...οχι ακριβως θολουρα αλλα δεν ξερω και πως να το περιγραψω.το νερο δεν ειναι καθαρο κρυσταλινο.ενας φιλος εδω μου ειπε να αλλαξω το βαμβακι και οντως βελτιωθηκε λιγο.αλλα ολο και κατι κολυμπαει.ειδικα κομματακια απο κερατοφυλλο..γιατι ξεκολλανε??παιζει μηπως ρολο το ξυλο?(απο πετσοπ και βρασιμο εχω κανει)ισως να βγαζει λιγο κιτρινιλα.παιζουν ρολο τα φυτα?μηπως νομιζω εγω οτι εχει λογο της λιγης αλγης?μηπως ταιζω πολυ?μηπως φταιει κατι στο φιλτρο?τα σφουγγαρια 2 μπλε 2 μαυρα ειναι σαν καινουρια...εχτες παλι τα καθαρισα.στη μεση που εχω το μακαρονι πρεπει ναγεμισω το καλαθι μεχρι επανω?ολο το καλαθι γεματο τιγκα??τωρα ειναι στη μεση.δηλαδη ενα σακουλακι εχω ριξει οπως ηταν.μετα εχω και φυσαλιδες..μηπως κανουν πολυ αναταραχη?οπως και το φιλτρο?αλλα δεν νομιζω και αυτο....μηπωςεπειδη δεν εχω κανει ποτε σκουπα??αλλα και στους πρωτους 2,5 μηνες????κοιταγα τωρα στο νετ οτι δινουν κατι υγρα που λενε οτι το κανουν το νερο πεντακαθαρο κρυσταλινο.θα βοηθουσε?
Εμφανίσεις: 8081
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-13, 19:59
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Βάλλε μας και καμια φωτο..απο το πλαινό τζαμι,οχι απο μπροστα...!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-13, 20:12
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131130_200437.jpg
Εμφανίσεις:  578
Μέγεθος:  77,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131130_200429.jpg
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  80,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-13, 20:21
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

με ενδιαφερει κι εμενα αυτο!
εχω αδειασει το ενυδρειο 2 φορες για να το αποφυγω..
την δευτερη φορα - δε - το νερο μου ηταν καθαρο για δυο μερες και απο την τριτη και μετα αρχισε παλι τα ιδια.. θολωνει μεχρι ενα συγκεκριμενο σημειο και μενει εκει...
δοκιμασα το clarity που υποσχεται οτι ξεθολωνει το νερο, αλλα στην δικη μου περιπτωση δεν εκανε κατι (το εβαλα την μια μερα το απογευμα και την επομενη το πρωι αδειασα το ενυδρειο και το ξαναγεμισα!)
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-13, 20:25
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

εμενα δεν ετυχε να αδιασω ακομα γιατι ειναι νεοστυμενο..θυμαμαι ομως οτι τις πρωτες μερες και πριν τα φυτα ηταν πεντακαθαρο.μου ειχε κανει εντυπωση με τα βακτηρια που ειχα ριξει ποσο πολυ βρωμισε και μετα πσο πολυ καθαρισε...αλλα τωρα κοιτα πως ειναι...2,5 μηνων ενυδρειο,και οι περισσοτερες μετρησεις ειναι σχεδον φυσιλογικες....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-13, 20:31
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

κι εμενα "φρεσκο" ειναι, μηνας και ουτε!
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-13, 21:18
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

τα τζαμια σου ...ειναι καθαρα απο μεσα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-11-13, 21:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα υγρα που αναφέρεις καθαρίζουν από τυχον θολούρα, τα σωματίδια καθαρίζουν από το φίλτρο και ειδικά από τα σφουγγάρια και από το filter wool. Τα μακαρόνια ως επί το πλείστον ενισχύουν τη βιολογία και λιγότερο κάνουν μηχανική φίλτρανση και όσο πιο πολύ βάζεις τόσο πιο καλά αρκει να μη ενοχλεί τη ροή του νερου πολύ, να μη μπουκώνει δηλαδη. Ο χρωματισμός που λες είναι ή από το ξύλο που θα βγάζει για καιρό ή από τυχόν λιπάσματα ή ακομα και από τη πολύ τροφή αν ρίχνεις. Μη ξεχνας πως το ενυδρείο σου είναι φρέσκο ακόμα και δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως οι βιολογικοι μηχανισμοί αποδόμησης των ακαθαρσιών και των τροφών που περισσεύουν. Ενα σκούπισμα του βυθού θα βοηθούσε κάπως αλλά μπορεί να μη καθαρίσει το νερό τελείως. Τακτικό έλεγχο και καθαρισμό του filter wool και αν μπορείς βάλε και άλλο ένα κομμάτι αν έχεις χώρο όπως επίσης καλό θα ήταν να γεμίσεις και το καλάθι που είπες με μακαρόνι αν έχεις αλλιώς και ελαφρόπετρα θα έκανε καλό στη βιολογία σου. Το ενυδρείο είναι ένα βιολογικο σύστημα και θέλει το χρόνο του για να ωριμάσει, υπομονή λοιπόν και όχι βιαστικές κινήσεις χωρίς να τις μελετήσεις πρώτα και να είσαι σίγουρος και ενημερωμένος σωστά για ότι κάνεις.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-13, 21:38
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Φιλε βαλε το Crystal water της tetra...αυτο ειχα βαλει καποτε και ειχα σωθει!
http://www.amazonios.gr/product_info...roducts_id=979
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-13, 22:48
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αλλαγες κάθε ποτε κάνεις και ποσο?...ποσο ταίζεις?...σκουπα βυθου πρεπει να ξεκινησεις να κάνεις προσεκτικα που και που,ειδικα αν δεν εχεις τοσο καλη κυκλοφορια ...εκτος αν εχεις τοσο δυνατη κυκλοφορια που τα σωματίδια δεν κατακάθονται αλλα κυκλοφορουν μεσα στο ενυδρειο!!!...φιλτερ γουλ βαζεις επαρκή ποσοτητα?...σε ποια θέση το βάζεις..? πρωτο πρωτο ή τελευταίο (πριν φυγει το νερο για το ενυδρειΟ)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-12-13, 00:07
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

εννοεις υαλοβαμβακα ετσι?πανω πανω τελευταιο πριν φυγει το νερο για ενυδρειο.και καλη ποσοτητα μπολικο.ταιζα 2 φορες την μερα αλλα μαλλον εριχνα πολυ και το εκοψα τωρα σε μια.1 φορα την εβδομαδα αλλαζω νερο το 1/5 περιπου.για να ειμαι ειλικρινης μπορει και το 1/6.αν ειναι 155 μικτα και αλλαζω τα 20 με 25 αρα καπου εκει(δεν εχω αντλια ακομα την εχω παραγγειλει και μου βγαινει η ψυχη καθε φορα στο γεμισμα) .οσο για την κυκλοφορια του νερου εχω δει αλλα ενυδρεια που δεν κουνιεται τιποτα μεσα και αλλα που εχουν κυματα...εγω ειμαι στη μεση...ικανοποιητικη κινηση της επιφανειας.κυκλοφοριτη δεν εχω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υγρα που αναφέρεις καθαρίζουν από τυχον θολούρα, τα σωματίδια καθαρίζουν από το φίλτρο και ειδικά από τα σφουγγάρια και από το filter wool. Τα μακαρόνια ως επί το πλείστον ενισχύουν τη βιολογία και λιγότερο κάνουν μηχανική φίλτρανση και όσο πιο πολύ βάζεις τόσο πιο καλά αρκει να μη ενοχλεί τη ροή του νερου πολύ, να μη μπουκώνει δηλαδη. Ο χρωματισμός που λες είναι ή από το ξύλο που θα βγάζει για καιρό ή από τυχόν λιπάσματα ή ακομα και από τη πολύ τροφή αν ρίχνεις. Μη ξεχνας πως το ενυδρείο σου είναι φρέσκο ακόμα και δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως οι βιολογικοι μηχανισμοί αποδόμησης των ακαθαρσιών και των τροφών που περισσεύουν. Ενα σκούπισμα του βυθού θα βοηθούσε κάπως αλλά μπορεί να μη καθαρίσει το νερό τελείως. Τακτικό έλεγχο και καθαρισμό του filter wool και αν μπορείς βάλε και άλλο ένα κομμάτι αν έχεις χώρο όπως επίσης καλό θα ήταν να γεμίσεις και το καλάθι που είπες με μακαρόνι αν έχεις αλλιώς και ελαφρόπετρα θα έκανε καλό στη βιολογία σου. Το ενυδρείο είναι ένα βιολογικο σύστημα και θέλει το χρόνο του για να ωριμάσει, υπομονή λοιπόν και όχι βιαστικές κινήσεις χωρίς να τις μελετήσεις πρώτα και να είσαι σίγουρος και ενημερωμένος σωστά για ότι κάνεις.
Τακτικό έλεγχο και καθαρισμό του filter wool και αν μπορείς βάλε και άλλο ένα κομμάτι αν έχεις χώρο
συγνωμη αλλα οπως το αγορασα ετσι το εβαλα...βαμβακι ειναι αμα βραχει εννοειται οχι χωραει κιαλλο.οταν το πηρα ηταν σε μια σακουλα φυλλο φυλλο.στο 3ο καλαθι εχω ενα σφουγγαρι μπλε και βαμβακι αλλα εννοειται οτι χωραει και 2η στρωση μεσα μπορει και τριτη αμα βραχει!ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.να βαλω κια αλλες στρωσεις???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 01-12-13 στις 00:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-12-13, 00:20
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φροντισε οι αλλαγες να ειναι μεγαλυτερες.(για να επιταχυνεις το καθάρισμα..μπορεις να κανεις 2χ50% αλλαγες με διαφορα 2-3 ημερων αλλα με τις σωστες θερμοκρασίες στο νερο..μην ερθει αποτομο στα ψαρια).....,και με την κυκλοφορία να βρείς καποιο τρόπο να κυκλοφορεί το νερο σε ολη τη στήλη του νερου αν αυτο ειναι δυνατό..!!..αν θελεις μπορείς να προσθέσεις και ενεργό ανθρακα στο φίλτρο σου (τον οποιο θα αγοράσεις απο ενυδρειακό μαγαζι)...θα βοηθησει στο ''καθαρισμα'' του νερου...και στην διαυγεια..!!...θεμα με την τροφή δεν υπάρχει,και 2και3 φορες τη μέρα μπορείς να ταίζεις...αν φροντιζεις να κάνεις σωστές αλλαγες και να μην ριχνεις ποσοτητα για ''ζωα''
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-12-13, 00:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοεις υαλοβαμβακα ετσι?πανω πανω τελευταιο πριν φυγει το νερο για ενυδρειο.και καλη ποσοτητα μπολικο.

συγνωμη αλλα οπως το αγορασα ετσι το εβαλα...βαμβακι ειναι αμα βραχει εννοειται οχι χωραει κιαλλο.οταν το πηρα ηταν σε μια σακουλα φυλλο φυλλο.στο 3ο καλαθι εχω ενα σφουγγαρι μπλε και βαμβακι αλλα εννοειται οτι χωραει και 2η στρωση μεσα μπορει και τριτη αμα βραχει!ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.να βαλω κια αλλες στρωσεις???
Αυτό που είναι σαν υαλοβάμβακα ή βαμβάκι, για να ξέρεις είναι ακρυλικό βαμβάκι.Αν χωράει βάλε και άλλο αρκει να μη σου κόψει τη ροή του νερού, μη το μπουκώσεις. Δεν είναι κακό να ταίζεις και 2 και 3 φορές αλλά λίγο τη κάθε φορά, ψάρια είναι, δεν τρώνε και τον άμπακα, λίγο τη κάθε φορά, αλλαγές νερού από 30% και πάνω την εβδομάδα, κάνε και μια αλλαγή 50% να δεις αν βελτιωθεί η κατάσταση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-12-13, 14:20
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

καλημερα και παλι.το συμπερασμα που εβγαλα απο τις απαντησεις σας και απο πμ ειναι να βαλω και αλλες στρωσεις βαμβακι το οποιο εκανα ηδη και μετα να κανω μεγαλυτερες πολυ μεγαλυτερες αλλαγες νερου.ο λογος ειναι οτι δεν ειχα αντλια και χωρις αυτην πολυ κουραστικο.σκυβε χυνε σκυβε χυνε σκυβε χυνε χαχαχαχαχαχαχα(πονηρο).εχω παραγγειλει αυτην http://www.ebay.com/itm/220V-20W-100...item589cd94f94
και η ερωτηση μου ειναι μπορω να την βαλω και μεσα μετα στο ενυδρειο σαν κυκλοφοριτη?ενας φιλος μου ειπε να προσεξω αν κυκλοφορει το νερο μεσα...απο που να το καταλαβω αυτο?στην επιφανεια οκ το καταλαβαινω αλλα κατω χαμηλα??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-12-13, 15:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν κανει για μεσα.
Ειναι πολλα βατ για συνεχη λειτουργια και ριχνει το νερο σε δεσμη και οχι ανοιχτα οπως κανει ενα wave maker που ειναι και πολυ λιγοτερα βατ.
Αν δεν εχει (δεν βλεπω να εχει), πρεπει να του φτιαξεις και ρυθμιση ροης, ετσι ωστε να ρυθμιζεις τον ρυθμο της εισαγωγης του νερου.
Αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου, μπορει να ειναι μεγαλη αυτη που εχει ο κυκλοφορητης.
Η αλλαγη, καλο ειναι να διαρκει πανω απο 20 λεπτα. Αναλογα και τη διαφορα παραμετρων που εχουν τα δυο νερα (ενυδρειου και αλλαγης) ισως και περισσοτερο.
-------------------------
Η λευκη θολουρα μπορει να οφειλεται σε bacteria bloom (κανε αναζητηση του αρθου στο φορουμ), σε υλικα φιλτρου που μπηκαν χωρις να ξεπλυθουν καλα (το αναγραφουν συνηθως και στις οδηγιες τους) και σε βυθο που δεν εχει ξεπλυθυει καλα ή αναταραχτηκε απο εργασιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-12-13 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-12-13, 17:42
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

εχει ρυθμιστη ροης, το γραφει..
προβληματιστηκα κι εγω με την δικη μου θολουρα και με βαση τις απαντησεις, απενεργοποιησα το εσωτερικο φιλτρο (δουλευω μονον με το εξωτερικο) και ειπα να ξαναριξω μεσα Clarity (δεν ειχα να χασω τιποτα, το πολυ πολυ να το αδειαζα παλι!). Ενω την πρωτη φορα δεν εκανε δουλεια, τωρα βλεπω οτι το νερο μου ειναι κρυσταλλο!
Θεωρω απιθανο στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον, να ειχα bacteria bloom, μιας και δεν ειχε πεσει τροφη στο ενυδρειο! Επισης, η θολουρα ειχε μια χροια .... κοκκινη, πραγμα που θεωρω οτι μπορει να προερχοταν απο αναταραξη του βυθου, λογω των 2 φιλτρων που ειχα σε λειτουργια.. Θα το παρατηρω, να δω τι θα γινει.. Οπως ειχα πει, ειχα κανει ηδη αλλαγες νερου (κανα δυο φορες ολο το νερο) και αμεσως μετα γινοταν παλι το ιδιο.. Μαλιστα στην τελευταια φορα προσεξα να γεμισω το ενυδρειο σιγα σιγα, ωστε να μην αναταραξω τον βυθο, πραγματι το νερο ηταν κρυσταλλο, αλλα σε 2 μερες μεσα, θολωσε παλι.. Και δεν ειναι μονο το νερο που πετας και ξαναγεμιζεις, ειναι οτι θεμα οτι (εκτος των αλλων), μεχρι να ξαναπιασει θερμοκρασια, θελει να δουλευει ο θερμοστατης μια μερα ολοκληρη!! sorry για το high jack του θεματος, just my 2 cents!
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-12-13, 19:19
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

λες και εχουμε το ιδιο ενυδρειο μιλας...αφου μολις το ειπες κοιταγα αν κοκκινιζει λιγο...και εμενα το ιδιο μια κιτρινοκοκκινη θολουρα...αλλα εχω και το ξυλο εγω.το θεμα ειναι οτι δεν εχω βελτιωτικο νερου οποτε τη δευτερα θα σου απαντησω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-12-13, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι τωρα το ειδα.Η σχαρα μπροστα γυριζει και ρυθμιζεται η ροη οπως φαινεται.

Οσο για τα υπολοιπα που γραφεις, μου φαινονται οτι περιεχουν λαθη. Καποιο μαλλον σοβαρο.
Για να θελει ο θερμνατηρας να φερει τη θερμοκρασια εκει που ηταν. παει να πει οτι πεφτει πολυ.
Αυτο ειναι αιτια προβληματων και στα ψαρια αλλα και στη βιολογια.
Ποσο επεσε η θερμοκρασια?
Τεστ ΝΗ3 ΝΟ2 εχεις κανει?

Το να μην εχουμε καλη κυκλοφορια νερου πανω απο το βυθο για να αποφυγουμε τη θολωτητα που δημιουργειται, δεν σημαινει οτι κανουμε καλο. Ο βυθος εχει μαλλον προβλημα, οχι η κυκλοφορια. Η κυκλοφορια ειναι απαραιτητη.
Εχεις βαλει τιποτα ταμπλετες λιπανσης στο βυθο?
Bacterial bloom δεν γινεται μονο απο περισσευματα τροφης.
Οταν βαζουμε χημικα, ολο και καπου επηρεαζουν, δεν ισχυει το "δεν εχω να χασω τιποτα".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-12-13, 19:37
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

οταν αδειαζεις το ενυδρειο απ το νερο του (ολο) και το γεμιζεις παλι, λογικο δεν ειναι η θερμοκρασια του να εχει πεσει πολυ?
για την ακριβεια απο 25,5 που ηταν, επεσε στους 13!
μιλαμε για αδειο ενυδρειο, δεν υπηρχε λογος να κανω αλλαγη με βαρελια και με νερο ιδιας θερμοκρασιας.
Αδειασμα, γεμισμα, prime και βουρ ο θερμοστατης να φτασουμε σε θερμοκρασια λειτουργιας!
Η τελευταια σου παραγραφος σωστη, αλλα στην δικη μου περιπτωση μιλαμε για ενα ενυδρειο 180 λιτρα μικτα και συνολικη κυκλοφορια νερου περι τα 1200λτ/ωρα. Γι αυτο και σκεφτηκα να κλεισω τελειως το 1 φιλτρο (το εσωτερικο) και να "πεσω" στα 750 (θεωρητικα) λτ/ωρα του εξωτερικου φιλτρου! δεν εχω και ΤΗΝ εμπειρια, αλλα θεωρω οτι μια χαρα κυκλοφορια εχω και τωρα στον βυθο. Η θολουρα μου, ειχε ξεκινησει πριν καν μπει το παραμικρο στο ενυδρειο (μιλαω για αμμωνια). Για την ακριβεια ξεκινησε αμεσως αφ οτου εβγαλα το χαλικι που ειχα ως υποστρωμα και εβαλα την αμμο. Εκ των πραγματων, δηλαδη, αποκλειοταν το bacterial bloom!
Και αν μπεις να διαβασεις το θεμα μου στο θεμα Malawi, θα δεις οτι την εσκισα την αμμο στη χλωρινη και αφου δεν ειχε ξεπλυθει καλα απ αυτην (δεν ελεγε να ξεμυρισει χλωρινη το ενυδρειο) την ΞΑΝΑ-εβγαλα και της αλλαξα τα φωτα στα νερα!
Και παλι, με το που την εβαλα, τσουπ! η θολουρα εκανε την εμφανιση της! Και οπως ειπα, δεν ειχε αυτο το χρωμα το γαλακτος, αλλα επαιρνε κοκκινωπο χρωματισμο!
Τελος παντων, ο χρονος θα δειξει. Απλα αναφερω κι εγω εδω την περιπετεια μου!
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-12-13, 19:39
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

εχω πατησει στη αναζητηση για αυτην την βακτηρια μπλουμ πως λεγεται και οι φωτο δεν εχουν καμια σχεση με το ενυδρειο μου...ακομα και εχτες που ανεβασα τις φωτο μου ηταν πιο θολο το ενυδρειο απο ποτε αλλα καμια σχεση με τις φωτο αλλων φιλων που βλεπω.εγω προσωπικα ειχα ριξει πολυ λιπασμα φλουρισ και δημιουργησα αλγη.μηπως παιζει ρολο αυτο?και αφοτου αλλλαξα το βαμβακι και εβαλα διπλη στρωση εχω δει τεραστια διαφορα...τα μονο που επιπλουν που και που ειναι φυτα στην επιφανεια.αλλα τωρακανει μπαμ οτι ειναι κιτρινιλα και μαλλον απο το ξυλο.βασικα απο το μπροστινο τζαμι ολα ειναι τελεια...απο το πλαι φαινονται ολα κτρινα....εχω βαλει απο το πρωι τις αεραντλιες να δουλευουν στο φουλ στα 2 σημεια του ενυδρειου και οσο να ειναι καποια κυκολφορια κανουν και αυτες του νερο μεσα στο ενυδρειο..ετσι δεν ειναι??
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-12-13, 19:51
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

απο το πλαι (κατα μηκος) διακρινεις τη θολουρα. απ το μπροστα το τζαμι, λογω του οτι η αποσταση μεχρι την πλατη ειναι μικρη (π.χ. 40 εκατοστα), δεν μπορεις να διακρινεις τα μικροσωματιδια που μπορει να αιωρουνται και να σου δημιουργουν το προβλημα
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-12-13, 02:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _tm_ Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν αδειαζεις το ενυδρειο απ το νερο του (ολο) και το γεμιζεις παλι, λογικο δεν ειναι η θερμοκρασια του να εχει πεσει πολυ?
για την ακριβεια απο 25,5 που ηταν, επεσε στους 13!
μιλαμε για αδειο ενυδρειο, δεν υπηρχε λογος να κανω αλλαγη με βαρελια και με νερο ιδιας θερμοκρασιας.
Μιλας για αστρωτο ενυδρειο και χωρις ψαρια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-12-13, 08:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως απτις δυο φωτογραφιες παραπανω,εγω βλεπω ειτε "μικρης εκτασης" bacterial bloom η/και προβλημα στο φιλτρο.(λαθος υλικα/λαθος στησιμο τους,η ανεπαρκη φιλτρανση.)

το bacterial bloom που ειδες στο υπομνημα(αν ειδες αυτο)ειναι περιπτωση πιο προχωρημενη αποτι στο δικο σου.δε σημαινει οτι συμβαινει παντα αυτο στην ιδια εκταση.σε στρωμενο ενυδρειο οπου δεν γινονται χοντρα λαθη(σωστες αλλαγες,σωστη συντηρηση φιλτρου,καθαριοτητα βυθου,χωρις αποτομες μεγαλες αλλαγες σε παραμετρους που μπορει να επηρεασουν τη βιολογια,κλπ),

bacterial bloom μπορει να ξεκινησει ευκολα σε στρωμενο ενυδρειο,αν ανακατεψεις βυθο,αν βαλεις μεσα κατι βρωμικο(ξυλο κλπ),ακομα κιαν βαλεις χερια βρωμικα στο νερο.το ποσο θα θολωσει,εξαρταται απο πολλα πραγματα κ καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

αυτα αν μιλας για τη θολουρα.αν μιλας για το κιτρινισμα,μαλον ειναι απτο ξυλο.

@tm
αν σε στρωμενο ενυδρειο(εστω και χωρις ψαρια),ριξεις αποτομα τη θερμοκρασια απτους 25.5 στους 13,ειναι λογικο οτι θα εχεις αν μη τι αλλο,ενα ποσοστο απωλειας βιολογιας.αυτη η απωλεια βιολογιας,συνεπαγεται περισεια οργανικων που αποσυντιθενται στη στηλη του νερου, και τα στοιχεια της αποσυνθεσης δεν μπορουν να καταναλωθουν.η βιολογια και οι ρυποι ειναι συγκοινωνουντα δοχεια(και αντιστροφως αναλογα). το ποσο θα φανει στο ματι,εξαρταται απτο ποσα λιτρα νερο εχεις,ποσους ρυπους,τι φιλτρο,ποση βιολογια,κλπ.

ισως και να ταχεις διαβασει ολα αυτα ηδη και τα λεω τσαμπα τωρα,αλλα τεσπα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-12-13, 09:23
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

καλημερα στην παρεα!
ναι, Σπυρο, μιλαω για αστρωτο ενυδρειο χωρις ψαρια μεσα, χωρις βιολογια (προφανως, εφ οσον ειναι αστρωτο)

@kfg12345
οπως απαντησα και στον Σπυρο, μιλαμε για αστρωτο ενυδρειο, χωρις ψαρια, με το που το γεμιζεις, δηλαδη, να ειναι ετσι και η φιλτρανση του ηταν εξωτερικο ecco pro 300 και το εσωτερικο του Rio 180
σχετικα με την τελευταια σου προταση, διαφωνω! Και διαβασμενα να τα 'χει καποιος, δεν βλαπτει να τα ξαναδιαβασει ακομη μια φορα!
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-12-13, 09:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλημερα...

ναι ενταξει αν μιλας για αστρωτο ενυδρειο(στο πρωτο γεμισμα)φυσικα δεν εχει σημασια.αν εχει ξεκινησει το στρωσιμο,εχει.με την εννοια οτι παλι θα επηρεαστει και θα καθυστερησει να ολοκληρωθει.αυτο αν μιλαμε για αποτομη πτωση της θερμοκρασιας.γιατι στην αυξηση(μεχρι ενα σημειο)συμβαινει το αντιθετο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-12-13, 14:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _tm_ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα στην παρεα!
ναι, Σπυρο, μιλαω για αστρωτο ενυδρειο χωρις ψαρια μεσα, χωρις βιολογια (προφανως, εφ οσον ειναι αστρωτο)
Ααα ΟΚ, γιατι στη φωτο πιο πανω ειδα ψαρια μεσα κλπ
Σε τετοια περιπτωση εγω θα περιμενα να καθαρισει και μετα θα εβαζα ψαρια.
Ειναι φυσιολογικο σε νεο ενυδρειο να συμβει αυτο, και φυσιολογικο μετα απο μερικες μερες να καθαριζει μονο του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-12-13, 15:04
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααα ΟΚ, γιατι στη φωτο πιο πανω ειδα ψαρια μεσα κλπ
Σε τετοια περιπτωση εγω θα περιμενα να καθαρισει και μετα θα εβαζα ψαρια.
Ειναι φυσιολογικο σε νεο ενυδρειο να συμβει αυτο, και φυσιολογικο μετα απο μερικες μερες να καθαριζει μονο του.

λογικο το μπερδεμα, μιας και οι φωτο δεν ειναι δικες μου, ειναι του φιλου που ανοιξε το θεμα, απλα εγω εκανα high jack!
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-12-13, 16:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παντως η λευκη θολουρα οταν δεν ειναι Bacterial Bloom, συνηθως ειναι απο το βυθο ή απο απλυτα υλικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-12-13, 19:45
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Ποσο καιρο απλυτα;;;τα εχω πλυνει 3 φορες.....σε 2 μηνες και κατι
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-12-13, 19:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ενα υλικο θελει πολυ πλυσιμο, αν δεν γινει οσο πλυσιμο χρειαζεται, θα θολωνει συνεχως.
Και δεν μιλαω για απολυμανση κλπ αλλα για ξεπλυμα μεχρι αν φυγει το χωμα (αν φυγει)
Τι υλικο εχεις παρει εσυ? (μη βαλεις καμια φωτο απο αλλο ενυδρειο παλι )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θολουρα ανδρεα Αρχάριοι γλυκού νερού 5 04-02-13 18:23
Θολουρα malawimbuna Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 11 22-05-09 02:13
θολουρα... sharky13 Αρχάριοι γλυκού νερού 50 22-01-09 00:46
θολουρα.............. simeon Γλυκό νερό - Γενικά 21 17-08-08 21:19
ΘΟΛΟΥΡΑ tsagod Αρχάριοι γλυκού νερού 6 01-11-07 14:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09317 seconds with 14 queries