Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-11-13, 14:51   #1
εκανα βλακεια?
bilaras7
Member
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος 07-11-13, 14:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

παιδια καλημερα..εκανα μετρησεις και βρηκα στο 63αρι ενυδρειο μου οτι εχω no2=0.5+ και αμμωνια 0.1...φοβηθηκα και εβαλα prime μια δοση για ολο το ενυδρειο...αλλα ειχα ξεχασει οτι ειχα βαλει βακτηρια 20 λεπτα πριν με μιση ωρα..κανονικα πρεπει να μπουν το ενα με το αλλο με αποσταση 1 ωρας...εκανα μεγαλη βλακεια?
Εμφανίσεις: 3066
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-13, 14:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οχι, δεν έχουν αλληλοεπίδραση αυτα. Βρες μπόλι καλύτερα, δεν εχει στρώσει το ενυδρείο σου ή έχεις καποιο θάνατο ή κάτι άλλο έκανες. Τρέχει καιρό το ενυδρείο ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-13, 14:58
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Εχεις ψαρια μεσα?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-13, 15:00
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, δεν έχουν αλληλοεπίδραση αυτα. Βρες μπόλι καλύτερα, δεν εχει στρώσει το ενυδρείο σου ή έχεις καποιο θάνατο ή κάτι άλλο έκανες. Τρέχει καιρό το ενυδρείο ?
τα βακτηρια ειναι τα denitrol της jbl πληροφοριακα απλα...εμμ ναι πεδευομαι εδω και ενα μηνα γτ ειχα λαθος οδηγιες απτο πετσοπα και δεν ηξερα και εμπιστευτηκα οταν μου πε μη βαλω μπολι τωρα εχω ανα απτα 2 ψαρια μεσα(το αλλο μου ψοφησε με τις βλακειες του πετσοπα) ενα ρεντ οραντα 12 εκατοστων και παλευα με αμμωνιες ολο το μηνα και αλλαγες νερου μεχρι και μπολι εβαλα απο καποιον αλλα δεν επιασε...τωρα παλευω να βρω μπολι απο καποιον εδω κοντα μου αλιμο ειμαι...πρεπει ν βρεθηκε καποιος αλλα δε ξερω σιγουρα ακομα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-13, 15:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν δεν έχει ψάρια μέσα γιατι να βάλει τότε prime ? Αλλο ένα θέμα αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-13, 15:01
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις ψαρια μεσα?
ναι εχω ενα ..αλλα αυριο η το σαββατο το πολυ θα παρω μπολι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-13, 15:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη , τακτικές αλλαγες νερου με prime και μπολι επειγόντως. Ασε τα υγρα μαντζούνια, δεν κάνουν τίποτα, οι περσοπαδες καρδίζουν μόνο. Αν κραταγα τα λεφτα που έχω δώσει για αυτα τα ματζουνια θα είχα ενυδρείο με 5 δισκους μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-13, 15:03
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

το ψαρι ειναι απτην αρχη μεσα...2 ειχα... και γιαυτο μου ψοφησε το αλλο γτ μου λεγε μη βαλεις μπολι...εε ανεβασε αμμωνιες νιτρικα και το χασα ...το αλλο ειναι μεγαλυτερο και το καημενο γιαυτο μαλλον δεν εχει παθει τπτ ακομα και γιαυτο ψαχνω σα τρελος μπολι παλι..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-13, 15:05
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Συχνες αλλαγες νερου στο ηδη ταλαιπωρημενο ψαρακι και βρες μπολι .
Τωρα σχετικα με τους πετσοπαδες τα εχουμε πει 1000 φορες !
Με ματζουνια και μαρμοτες δεν στρωνουμε ενυδρεια.Πολυ λυπαμαι για το ψαρακι που χαθηκε και αυτο που ταλαιπωρειται!!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-13, 15:06
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη , τακτικές αλλαγες νερου με prime και μπολι επειγόντως. Ασε τα υγρα μαντζούνια, δεν κάνουν τίποτα, οι περσοπαδες καρδίζουν μόνο. Αν κραταγα τα λεφτα που έχω δώσει για αυτα τα ματζουνια θα είχα ενυδρείο με 5 δισκους μέσα
ναι το ξερω φιλε μου...εκανα μια μεγαλη αλλαγη προχθες και καθαρισα βυθο γτ η αμμωνια ειχε παει στο 1% σημερα μετρησα δεν εχω αμμωνια αλλα εχω νιτρωδη...εχω διακοψει ταισμα και περιμενω μπολι αυριο η μεθαυριο
-------------------------


μακαρι να τελειωσουν ολα γρηγορα ..πριν βαλω το μπολι πιστευετε πρεπει να κανω μια αλλαγη νερου 50%?ετσι ωστε να κανουν δραση πιο ευκολα τα βακτηρια σε χαμηλοτερα επιπεδα νιτρωδων και αμμωνιας?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 07-11-13 στις 15:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-13, 15:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το ξερω φιλε μου...εκανα μια μεγαλη αλλαγη προχθες και καθαρισα βυθο γτ η αμμωνια ειχε παει στο 1% σημερα μετρησα δεν εχω αμμωνια αλλα εχω νιτρωδη...εχω διακοψει ταισμα και περιμενω μπολι αυριο η μεθαυριο
-------------------------


μακαρι να τελειωσουν ολα γρηγορα ..πριν βαλω το μπολι πιστευετε πρεπει να κανω μια αλλαγη νερου 50%?ετσι ωστε να κανουν δραση πιο ευκολα τα βακτηρια σε χαμηλοτερα επιπεδα νιτρωδων και αμμωνιας?
Την αλλαγη δεν την κάνεις για τα βακτήρια, αυτα θελουν το χρόνο τους, την αλλαγη την κάνεις για το ψαράκι, να ζει σε πιο καθαρό νερό. Αλλαγες νερού δεν κάνεις μόνο αν δεν είχες ψάρια μέσα για να πολλαπλασιαστούν πιο γρήγορα τα βακτήρια, όσο έχεις ψαράκια μέσα κάνεις αλλαγες αλλα και αργεί να φτιαχτεί η βιολογία, αυτό είναι ότι χειρότερο, στρώσιμο με ψάρια, τα ταλαιπωρείς και είναι κρίμα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-11-13, 15:19
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αλλαγη δεν την κάνεις για τα βακτήρια, αυτα θελουν το χρόνο τους, την αλλαγη την κάνεις για το ψαράκι, να ζει σε πιο καθαρό νερό. Αλλαγες νερού δεν κάνεις μόνο αν δεν είχες ψάρια μέσα για να πολλαπλασιαστούν πιο γρήγορα τα βακτήρια, όσο έχεις ψαράκια μέσα κάνεις αλλαγες αλλα και αργεί να φτιαχτεί η βιολογία, αυτό είναι ότι χειρότερο, στρώσιμο με ψάρια, τα ταλαιπωρείς και είναι κρίμα
μα δε μπορω να κανω κατι αλλο απτη στιγμη που ο αλλος με δουλευε και μου λεγε μη βαλεις μπολι..αν ηξερα απτην αρχη θα εβαζα το μπολι και μετα το ψαρακι...αλλα τωρα τι να τομ κανω το ψαρακι να το βαλω σε ποτηρι μεχρι να βαλω μπολι? για την αλλαγη ρωτησα αν ειναι καλυτερα να μπει το μπολι με οσο το δυνατον λιγοτερα αμμωνια και νιτρωδη...για να μη προλαβουν να ξαναανεβουν
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-11-13, 15:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα δε μπορω να κανω κατι αλλο απτη στιγμη που ο αλλος με δουλευε και μου λεγε μη βαλεις μπολι..αν ηξερα απτην αρχη θα εβαζα το μπολι και μετα το ψαρακι...αλλα τωρα τι να τομ κανω το ψαρακι να το βαλω σε ποτηρι μεχρι να βαλω μπολι? για την αλλαγη ρωτησα αν ειναι καλυτερα να μπει το μπολι με οσο το δυνατον λιγοτερα αμμωνια και νιτρωδη...για να μη προλαβουν να ξαναανεβουν
ΟΧΙ ΣΕ ΠΟΤΗΡΙ, προς θεού. Μην αγχώνεσε, καθημερινες αλλαγες 30% με prime, βάλε και διπλή δόση prime (μέχρι 5απλή μπορείς) και το Σάββατο όπως λες βάλε το μπόλι, πάνω από όλα ηρεμια, μη κάνεις βιαστικές κινήσεις. Ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-11-13, 15:44
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΧΙ ΣΕ ΠΟΤΗΡΙ, προς θεού. Μην αγχώνεσε, καθημερινες αλλαγες 30% με prime, βάλε και διπλή δόση prime (μέχρι 5απλή μπορείς) και το Σάββατο όπως λες βάλε το μπόλι, πάνω από όλα ηρεμια, μη κάνεις βιαστικές κινήσεις. Ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ?
ναι το ποτηρι που ειπα ηταν τροπος του λεγειν...63 λιτρα το ενυδρειο φιλτρο fluval U2 χαλικακι ασπρο φυσικο και πλαστικα φυτα που ειχα τα εβγαλα ολα θα βαλω ανουμπιες...κανονισα και αυριο το πρωι θα μου δωσει βιολογικο υλικο substrat κατι τετοιο μου πε ειναι καλο αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-11-13, 15:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

63αρι , τώρα το είδα. To 63αρι είναι λίγο μικρό για 2 oranda, στο λέω για να μη κάνεις τα λάθη που έχω κάνει και εγώ, διάβασε λίγο εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το ποτηρι που ειπα ηταν τροπος του λεγειν...63 λιτρα το ενυδρειο φιλτρο fluval U2 χαλικακι ασπρο φυσικο και πλαστικα φυτα που ειχα τα εβγαλα ολα θα βαλω ανουμπιες...κανονισα και αυριο το πρωι θα μου δωσει βιολογικο υλικο substrat κατι τετοιο μου πε ειναι καλο αυτο?
μια χαρά είναι το substrat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 07-11-13 στις 15:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-11-13, 16:00
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
63αρι , τώρα το είδα. To 63αρι είναι λίγο μικρό για 2 oranda, στο λέω για να μη κάνεις τα λάθη που έχω κάνει και εγώ, διάβασε λίγο εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
-------------------------

μια χαρά είναι το substrat
οχι ενα οραντα εχω μεσα το αλλο που ψοφησε ηταν ενα μικρουλι μπλακ μουρ...τωρα ενα ψαρι ειναι μεσα μονο και δε θα προσθετα αλλο
να του πω να μου δωσει πολυ για το φιλτρο μου ?εχει 2 κασετινεσ με σφουγγαρι αριστερα δεξια και στη μεση μια κασετινα που μπαινει το υλικο...μηοως να βγαλω το ενα σφουγγαρι και να βαλω και εκει υλικο?οχι ε? σορυ για τις πολλες ερωτησεις
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-11-13, 16:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ενα οραντα εχω μεσα το αλλο που ψοφησε ηταν ενα μικρουλι μπλακ μουρ...τωρα ενα ψαρι ειναι μεσα μονο και δε θα προσθετα αλλο
να του πω να μου δωσει πολυ για το φιλτρο μου ?εχει 2 κασετινεσ με σφουγγαρι αριστερα δεξια και στη μεση μια κασετινα που μπαινει το υλικο...μηοως να βγαλω το ενα σφουγγαρι και να βαλω και εκει υλικο?οχι ε? σορυ για τις πολλες ερωτησεις
Θα σου δώσει όσο υλικο μπορεί να βγάλει απο το δικό του φίλτρο, εσυ έχεις υλικο στη κασετίνα στη μέση ? το U2 δεν το ξέρω πως είναι για να σου πω, αν δεν έχει υλικο στη μεσαία κασετίνα να βάλεις αυτό που θα σου δώσουνε και να συμπληρώσεις και άλλο αν χωράει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-11-13, 16:43
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου δώσει όσο υλικο μπορεί να βγάλει απο το δικό του φίλτρο, εσυ έχεις υλικο στη κασετίνα στη μέση ? το U2 δεν το ξέρω πως είναι για να σου πω, αν δεν έχει υλικο στη μεσαία κασετίνα να βάλεις αυτό που θα σου δώσουνε και να συμπληρώσεις και άλλο αν χωράει
http://www.youtube.com/watch?v=yUoNt0rjux4

αυτο εδω ειναι το φιλτρο και ναι εχω μακαρονι κεραμικο για βιολογικο υλικο το χα αλλαξει ειναι αυτο που μου χε δωσει αυτος με το μπολι που δεν επιασε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-11-13, 16:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.youtube.com/watch?v=yUoNt0rjux4

αυτο εδω ειναι το φιλτρο και ναι εχω μακαρονι κεραμικο για βιολογικο υλικο το χα αλλαξει ειναι αυτο που μου χε δωσει αυτος με το μπολι που δεν επιασε
Θα βάλεις τότε αυτο που θα σου φέρουν τώρα και αν χωραει βαλε και απο το δικο σου.
Από φίλτρα είμαι σκράπας, όλα τα δικα μου είναι DIY, τα φτιάχνω μόνος μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-11-13, 16:54
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βάλεις τότε αυτο που θα σου φέρουν τώρα και αν χωραει βαλε και απο το δικο σου.
Από φίλτρα είμαι σκράπας, όλα τα δικα μου είναι DIY, τα φτιάχνω μόνος μου
ok σε ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιτελους το εκανα karterhs Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 22 17-05-12 16:32
Εκανα κοτσάνα??? panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 07-04-08 23:01
εκανα μεγαλη βλακεια;;;;; μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 7 27-02-08 10:01
DIY ενυδρειο.Μηπως εχω κανει βλακεια? Giannis-Patra DIY . Φτιάχτο μόνος σου 31 23-11-07 16:22
Την εκανα την μα****α μου. andreasp Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 23 23-05-07 16:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06571 seconds with 13 queries