Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-13, 20:36   #1
Aνεβασμενα NO2
 
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo
Member
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος 08-10-13, 20:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπερα και καλως σας βρηκα φιλοι μου, ειμαι νεος στον χωρο, και χρειαζομαι την βοηθεια σας στο πρωτο προβλημα που μου ετυχε στο κοινωνικο ενυδρειο μου 40 ημερων,

Παρουσιαση ενυδρειου





Jewel 240lt

120X40X54



Ψαρια

Καρδιναλιοι

Platt black orange

Play panda

Αγγελοψαρα (3)

Gampy

Γατοψαρα(6)



ΦΥΤΑ

anubia



Βασικες μετρησεις



Στο στησιμο του ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες οι μετρησεις μου ηταν οι εξης





Θερμοκρασια 27c

PH. : 7,5-8,0

NH2: 0 (νιτρωδη)

NH3:0(αμμωνια)

Μετα εβαλα τα ψαρια καθε εβδομαδα και ενα ειδος, εκανα τις μετρησεις μου σχεδον καθε 10 μερες και παρατηρηθηκε αυξηση του PH, στα 8.0, το καταστημα μου εδωσε ενα υγρο να κατεβασω το pH , πραγματι μετα απο δυο μερες κατεβηκε στα 7,5 .Και εδω εχουμε την πρωτη απωλεια, εχασα ενα Platt black orange στις 3/10 και μετα απο δυο μερες εχασα ενα Platt panda, με σημερινες μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα 8/10/2013

PH 7,5

NH2 : 2

Nh3 : 0

Θερμοκρασια 27c



Εχουν ανεβει τα νιτρωδη αλατα που απο οτι εχω διαβασει σκοτωνουν, τι πρεπει να κανω για να μην εχω αλλες απωλειες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 13-10-13 στις 12:24.
Εμφανίσεις: 25388
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-13, 20:48
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλως ηρθες και εδω !!!
αμμεσα αλλαγη 30-50% νερο αν εχεις prime ριξε μεχρι 5απλη δοση να βοηθησεις τη κατασταση.σταματημα ταισματος,το φιλτρο πως το εστρωσες νιτρικα δεν βλεπω μετρησεις!σε δευτερη φαση αλλαγη ψαροσυνθεσης!μια φωτο θα βοηθουσε το ph ανεβηκε ισως απο κατι που εχεις βαλει μεσα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-13, 20:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες και εδω !!!
αμμεσα αλλαγη 30-50% νερο αν εχεις prime ριξε μεχρι 5απλη δοση να βοηθησεις τη κατασταση.σταματημα ταισματος,το φιλτρο πως το εστρωσες νιτρικα δεν βλεπω μετρησεις!σε δευτερη φαση αλλαγη ψαροσυνθεσης!μια φωτο θα βοηθουσε το ph ανεβηκε ισως απο κατι που εχεις βαλει μεσα!
+1! Τα είπε ΟΛΑ σε 2 γραμμές!

Prime = Αντιχλώριο. Αν δεν έχεις prime, βάζεις στο νερό της αλλαγής το αντιχλώριο που έχεις
Με τι κάνεις μετρήσεις?
Για το pH τι σου έδωσε να ρίξεις?

Αυριο επιστρέφεις τα ψάρια που σου πούλησε ο πανσοφος πετσοπας και αν θες να συνεχίσεις στο χόμπι, ξεκινάς διάβασμα στην ενότητα των αρχαρίων...χωρίς ψάρια στο ενυδρείο...

Θα διαπιστώσεις πολύ σύντομα πως το κατάστημα βοηθησε τη τσέπη του και δυστυχώς οχι εσένα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-13, 21:01
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Αυριο επιστρέφεις τα ψάρια που σου πούλησε ο πανσοφος πετσοπας και αν θες να συνεχίσεις στο χόμπι, ξεκινάς διάβασμα στην ενότητα των αρχαρίων...χωρίς ψάρια στο ενυδρείο...

Θα διαπιστώσεις πολύ σύντομα πως το κατάστημα βοηθησε τη τσέπη του και δυστυχώς οχι εσένα

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-13, 21:43
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
+1! Τα είπε ΟΛΑ σε 2 γραμμές!

Prime = Αντιχλώριο. Αν δεν έχεις prime, βάζεις στο νερό της αλλαγής το αντιχλώριο που έχεις
Με τι κάνεις μετρήσεις?
Για το pH τι σου έδωσε να ρίξεις?

Αυριο επιστρέφεις τα ψάρια που σου πούλησε ο πανσοφος πετσοπας και αν θες να συνεχίσεις στο χόμπι, ξεκινάς διάβασμα στην ενότητα των αρχαρίων...χωρίς ψάρια στο ενυδρείο...

Θα διαπιστώσεις πολύ σύντομα πως το κατάστημα βοηθησε τη τσέπη του και δυστυχώς οχι εσένα
εαν το prime ειναι αντιχλωριο εχω και απο αυτο αλλα μου ειπαν να ριχνω μονο οταν κανω αλλαγη νερου.....στις 15 /10 εχω προγραμματισει να κανω αλλαγη νερου και να αλλαξω κατι φιλτρα ....να ριξω απο σημερα αντιχλοριο??
Eριξα βακτηρια BACTERIAL AQUARIOYM BALANCER, οσο για το υγρο που εριξα για να κατεβασω το ph ειναι ενα κιτρινο μπουκαλακι της tetra ph/kh minus, νιτρικα δεν εχω μετρησει διοτι ακομα δεν μου ειπαν οτι χρειαζετε να κανω τα τεστ και ακομα δεν εχω βαλει εξωτερικο φιλτρο..μετρησεις κανω με κατι υγρα τεστ salifert Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0393.jpg
Εμφανίσεις:  645
Μέγεθος:  52,9 KB
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-13, 21:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες και εδω !!!
αμμεσα αλλαγη 30-50% νερο αν εχεις prime ριξε μεχρι 5απλη δοση να βοηθησεις τη κατασταση.σταματημα ταισματος,το φιλτρο πως το εστρωσες νιτρικα δεν βλεπω μετρησεις!σε δευτερη φαση αλλαγη ψαροσυνθεσης!μια φωτο θα βοηθουσε το ph ανεβηκε ισως απο κατι που εχεις βαλει μεσα!
Θα τα ξαναγράψω...αν κι ο Σπύρος τα είπε μια χαρά!

Αλλαγή νερού 30-50% - Βγάζεις δλδ 30% απ το νερό του ενυδρείου και το νερό που θα προσθέσεις (30%) το προετοιμάζεις σε ένα καθαρό δοχείο (βαρέλι, κουβα κλπ). Πως ? Το αφήνεις να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου και προσθέτεις 2πλάσια έως 5πλασια ποσότητα prime - To προσθέτεις στο ενυδρείο...όσο πιο αργά μπορείς

Δεν ταίζεις
Βγαζεις κάθετι ψευτικο που εχει το ενυδρειο. Κατι πυθάρια, κάτι αμφορεις...δεν κάνουν καλό στα ψάρια.

Επιστρέφεις τα ψάρια στον πανσοφο (πετσοπα)

Και μετά εφόσον σ αρέσουν τα ψάρια και το χόμπι, ξεκινάς διάβασμα στην ενότητα των αρχαριών
Το φόρουμ έχει απιστευτες πληροφορίες για το κάθετι

Εναλλακτική επιλογή : Κάνεις ότι σου λένε απ το πετ σοπ. Θα σε φορτώνει καθε μερα με ότι πιο άχρηστο υπάρχει, εσυ θα ξοδεύεσαι, η τσέπη του θα γεμίζει (η δικιά σου θα αδειάζει) και τα ψάρια τα πεθαίνουν

Φιλτρο έχεις??????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-13, 21:58
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

αλλαξες θεση στη ριζα βλεπω αλλα τα υπολοιπα;;; το prime αποτοξινωνει και την αμμωνια σε μορφη που ειναι μη τοξικη για τα ψαρια!τα υπολοιπα τα εχουμε πει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-13, 22:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα.
Αστρωτο ενυδρειο, μπαφερς και pH crash πακετο

-------------------------

ΝΟ2 ειναι τα νιτρωδη.

Σε ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο οπως και σε ενα στρωμενο ενυδρειο οι τιμες αμμωνιας ΝΗ3 και νιτρωδων ΝΟ2, ειναι μηδεν.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικες μετρησεις
Στο στησιμο του ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες (αδειο ενυδρειο χωρις ψαρια ή τεχνητους ρυπους??? αν ναι, τοτε ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου) οι μετρησεις μου ηταν οι εξης

Θερμοκρασια 27c
PH. : 7,5-8,0
NH2: 0 (νιτρωδη)
NH3:0(αμμωνια)


Μετα εβαλα τα ψαρια καθε εβδομαδα και ενα ειδος, εκανα τις μετρησεις μου σχεδον καθε 10 μερες και παρατηρηθηκε αυξηση του PH, στα 8.0, το καταστημα μου εδωσε ενα υγρο να κατεβασω το pH , πραγματι μετα απο δυο μερες κατεβηκε στα 7,5 .Και εδω εχουμε την πρωτη απωλεια, εχασα ενα Platt black orange στις 3/10 και μετα απο δυο μερες εχασα ενα Platt panda, με σημερινες μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα 8/10/2013

PH 7,5
NH2 : 2
Nh3 : 0
Θερμοκρασια 27c

Εχουν ανεβει τα νιτρωδη αλατα που απο οτι εχω διαβασει σκοτωνουν, τι πρεπει να κανω για να μην εχω αλλες απωλειες??
Οι μετρησεις ηταν αραιες. (οταν στρωνουμε ενυδρειο και βαζουμε ψαρια μεσα, κανουμε καθε μερα -και παραπανω αν χρειαστει- μετρησεις)
Αναμεσα στις μετρησεις που εκανες και οσο εβαζες καθε εβδομαδα ψαρια, πρεπει λογικα να ανεβηκε η αμμωνια και μετα να μηδενισε (σημειωση η αμμωνια ειναι αλκαλικη και ανεβαζει το πεχα)
Απλα μαλλον δεν προλαβες να την μετρησεις. (ή δεν εγινε σωστη μετρηση)
Τα ψαρια την ... "μετρησαν".
Τωρα εχει σειρα η ανοδος των νιτρωδων. Και αυτη κραταει πολυ περισσοτερες μερες μεχρι να μηδενισει.
Σε ενα τυπικο κυκλο αζωτου πχ 30 ημερων σε ενα στρωτο ενυδρειο, η αμμωνια ξεκιναει να ανεβαινει την πρωτη μερα και μηδενιζει στις 7-10 μερες και τα νιτρωδη αρχιζουν να ανεβαινουν στις 7-10 μερες και μηδενιζουν στις 30 μερες.

1. Βρες μπολι και μπολιασε.
ΧΘΕΣ
Μεχρι τοτε αλλαγες καθε μερα 50-70% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραπανω προσθηκη Prime (ριχνε και βακτηρια αν εχεις, μια ωρα μετα την αλλαγη)
2. Διορθωσε τη συνθεση σου
(αυτο μπορεις και αυριο )

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-10-13 στις 22:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-13, 22:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες και καλο διαβασμα.
ξεκινα απο εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

τα ψαρια ειναι παρα πολλα για αστρωτο ενυδρειο.
σταματα να ακους τις μπουρδες που σου λενε στο πετσοπ.

ταισμα μηδεν μεχρι να μπολιασεις η να δωσεις τα ψαρια και να στρωσεις το ενυδρειο.δυστυχως....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-13, 22:36
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα.
Αστρωτο ενυδρειο, μπαφερς και pH crash πακετο

-------------------------

ΝΟ2 ειναι τα νιτρωδη.

Σε ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο οπως και σε ενα στρωμενο ενυδρειο οι τιμες αμμωνιας ΝΗ3 και νιτρωδων ΝΟ2, ειναι μηδεν.


-------------------------


Οι μετρησεις ηταν αραιες. (οταν στρωνουμε ενυδρειο και βαζουμε ψαρια μεσα, κανουμε καθε μερα -και παραπανω αν χρειαστει- μετρησεις)
Αναμεσα στις μετρησεις που εκανες και οσο εβαζες καθε εβδομαδα ψαρια, πρεπει λογικα να ανεβηκε η αμμωνια και μετα να μηδενισε (σημειωση η αμμωνια ειναι αλκαλικη και ανεβαζει το πεχα)
Απλα μαλλον δεν προλαβες να την μετρησεις. (ή δεν εγινε σωστη μετρηση)
Τα ψαρια την ... "μετρησαν".
Τωρα εχει σειρα η ανοδος των νιτρωδων. Και αυτη κραταει πολυ περισσοτερες μερες μεχρι να μηδενισει.
Σε ενα τυπικο κυκλο αζωτου πχ 30 ημερων σε ενα στρωτο ενυδρειο, η αμμωνια ξεκιναει να ανεβαινει την πρωτη μερα και μηδενιζει στις 7-10 μερες και τα νιτρωδη αρχιζουν να ανεβαινουν στις 7-10 μερες και μηδενιζουν στις 30 μερες.

1. Βρες μπολι και μπολιασε.
ΧΘΕΣ
2. Διορθωσε τη συνθεση σου
(αυτο μπορεις και αυριο )

Καλη συνεχεια.
Σε ευχαριστω, το μπολι ομως μηπως μου μεταφερει ασθενειες? καθε ποτε πρεπει να μετραω, και τι τεστ εκτος απο αυτα που κανω χρειαζομαι ακομα? ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-13, 22:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι ασθενειες που μπορει να παρεις απτο μπολιασμα,δεν ειναι τιποτα μπροστα στα νιτρωδη που εχεις

χρειαζεσαι τεστ για αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,ph,kh-gh.(τα δυο τελευταια πανε μαζι και δεν τα χρειαζεσαι αμεσα για το προβλημα με το στρωσιμο που εχεις)

ποια σου λειπουνε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-13, 22:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων


Στο στησιμο του ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες οι μετρησεις μου ηταν οι εξης

Αν θες πες και το ονομα του καταστηματος ωστε να βοηθηθουν αλλοι νεοι ενυδριοφιλοι και να μην την πατησουν...

Κατ αρχας καλως ηρθες στο χωρο,
θα σε στεναχωρησω αλλα αυτο που εχεις φτιαξει εχει γραμμενο με κεφαλαια, bold, 1000ρα γραμματοσειρα τη λεξη ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

αν ο ενυδριας σε "βηθησε" δωστου πισω τα ψαρια, και ξεκινα με διαβασμα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
το μπολι ομως μηπως μου μεταφερει ασθενειες?


ειναι ατοπη μια τετοια ανησυχια... ειναι σαν να εχεις χασει ολο σου το αιμα, να εχεις μερικα δευτερολεπτα ζωης και να αρνεισαι τη μεταγκιση για να μην παθεις ...Η1Ν1
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 08-10-13 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-13, 22:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω, το μπολι ομως μηπως μου μεταφερει ασθενειες? καθε ποτε πρεπει να μετραω, και τι τεστ εκτος απο αυτα που κανω χρειαζομαι ακομα? ευχαριστω
Γιατι τα ψαρια που αγοραζεις τα περνας καραντινα?
Δεν μπορουν αυτα να μεταφερουν ασθενειες?
Τον φιλο που θα σου δωσει μπολι τον ρωτας κι να εχει περασει καμια σοβαρη ασθενεια το ενυδρειο.
Στου πετσοπ δεν εχει περασει ποτε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-13, 22:46
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλωσηρθες και καλο διαβασμα.
ξεκινα απο εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

τα ψαρια ειναι παρα πολλα για αστρωτο ενυδρειο.
σταματα να ακους τις μπουρδες που σου λενε στο πετσοπ.

ταισμα μηδεν μεχρι να μπολιασεις η να δωσεις τα ψαρια και να στρωσεις το ενυδρειο.δυστυχως....
το ενυδρειο συμφανα με τα τεστ που μου ειχαν δωσει ηταν στρωμενο, δλδ ειχα μηδενικες τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη, ph 7,5, κατι συνεβει και ανεβηκε το ph sto 8 και εριξα κατι υγρα για κανα δυο μερες, και μετα ειχα τις απωλειες, σιγουρα θα διαβασω αυτα που μου ειπατε και σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, αλλα τα ψαρια πως θα τα δοσω πισω δεν ξερω αν γινετε....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-13, 22:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τεστ τωρα καθε μερα.
Οταν στρωσει καθε 2-3 μερες στην αρχη.
Μετα αραιωνεις και κανεις πριν την αλλαγη νερου για nα τσεκαρεις τα νιτρικα σου πιο πολυ και να υπολογισεις την ρουτινα της αλλαγης (συχνοτητα και ποσοστο νερου) ή να μειωσεις ιχθυοφορτωση.
Μετα βλεπεις, Αν αποκτησεις εμπειρια και κοβει το ματι σου και η μυτη σου, μπορει να κανεις πολυ αραια ή να μη κανεις και καθολου, παρα μονο αν δεις ή μυρισεις τιποτα περιεργο ή κανεις καμια πατατα και θελεις να σιγουρευτεις οτι δεν εγινε κατι κακο.
Το πεχα θα πρεπει να παρακολουθεις βασικα (συνηθως γινεται με μονιιμο πεχαμετρο στο νερο) και τα νιτρικα και φωσφορικα

Τεστ για ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 pH GH KH και μαλλον και PO4 (φωσφορικα) για τιποτα αλγες κλπ

Η απολυτη μετρηση ειναι το redox αλλα αστο.
Ακομα δεν ξερουμε ποιο ειναι το σωστο για καθε ενυδρειο και τα αξιοπιστα οργανα μετρησης και ελεγχου του, πολυ ακριβα.
Συχνες αλλαγες νερου ειναι το "φαρμακο" γιαυτο, και δεν χρειαζεται να το μετρας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-13, 22:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τις μηδενικες τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη,μαλον τις ειχες γιατι ητανε αστρωτο και δεν ειχε ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου

την κανουνε συχνα αυτη τη μ... τα πετσοπ...

το ph,μην το ψαχνεις.εκτος του οτι ειναι αστρωτο το ενυδρειο και θα παιζει πανω κατω ετσι κιαλλιως,εριξες και το buffer που σου εδωσε ο πετσοπας,οποτε...αστα να πανε...

το buffer πετα το,η κρατα το για ενθυμιο.παντως στο ενυδρειο μην το ξαναβαλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-13, 22:50
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι ασθενειες που μπορει να παρεις απτο μπολιασμα,δεν ειναι τιποτα μπροστα στα νιτρωδη που εχεις

χρειαζεσαι τεστ για αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,ph,kh-gh.(τα δυο τελευταια πανε μαζι και δεν τα χρειαζεσαι αμεσα για το προβλημα με το στρωσιμο που εχεις)

ποια σου λειπουνε?
εχω ph, kh, NH2, NH3....αυτα μου ειπαν χρειαζομαι για αρχη....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-10-13, 22:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο συμφανα με τα τεστ που μου ειχαν δωσει ηταν στρωμενο, δλδ ειχα μηδενικες τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη, ph 7,5, κατι συνεβει και ανεβηκε το ph sto 8 και εριξα κατι υγρα για κανα δυο μερες, και μετα ειχα τις απωλειες, σιγουρα θα διαβασω αυτα που μου ειπατε και σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, αλλα τα ψαρια πως θα τα δοσω πισω δεν ξερω αν γινετε....

ενυδρεια σε 5-10 μερες ΔΕΝ ΣΤΡΩΝΟΥΝ, φυσικα και ειχε μηδενικες τιμες γιατι ηταν αστρωτο, διαβασε τον κυκλο του αζωτου για να καταλαβεις τι ακριβως γινεται στο στρωσιμο, και βασικα πως γινεται το στρωσιμο (γιατι με υγρα ξεματιασματος που πουλανε δηθεν ως "υγρα βακτηρια" δε γινεται στρωσιμο αλλα ξεματιασμα).
Πριν κατσεις να διαβασεις κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου (στην ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου), γυρω στο 40%, και αν δεν επιστρεψεις αυριο τα ψαρια βαλε προγραμμα 2Χ30% τη μερα μεχρι να τα δωσεις καπου...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-13, 22:58
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τις μηδενικες τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη,μαλον τις ειχες γιατι ητανε αστρωτο και δεν ειχε ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου

την κανουνε συχνα αυτη τη μ... τα πετσοπ

το ph,μην το ψαχνεις.εκτος του οτι ειναι αστρωτο το ενυδρειο και θα παιζει πανω κατω ετσι κιαλλιως,εριξες και το buffer που σου εδωσε ο πετσοπας,οποτε...αστα να πανε...

το buffer πετα το,η κρατα το για ενθυμιο.παντως στο ενυδρειο μην το ξαναβαλεις.
οταν λες buffer εννοεις το υγρο που εριξα για να κατεβασω το ph....ok δεν θα το ριξω παλι, το ενυδρειο για να στρωθει μου ειπαν θελει 15 μερες και μετα να βαζω ψαρια μικρα κατα επιλογη μου αραια τα πρωτα και μετα αφου παρω εξωτερικο φιλτρο βαζω οσα θελω....τι να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-13, 23:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ph, kh, NH2, NH3....αυτα μου ειπαν χρειαζομαι για αρχη....
οκ.χρειαζεσαι τεστ και για νιτρικα(ΝΟ3). το τεστ για kh που εχεις δεν εχει και υγρο αντιδραστηριο για gh?

τι μαρκα ειναι τα τεστ σου?ειναι ολα salifert?

και πριν κανεις οτιδηποτε αλλο,(εκτος απο τις αλλαγες νερου με prime), βαλε αγγελια για μπολι και διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους.ειδικα αυτα που λενε για αμμωνια και κυκλο του αζωτου.

οτι απορια εχεις ρωτα εδω.καλο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-13, 23:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Νομιζω πως απ το 2ο ποστ και μετα http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...59&postcount=2 ...ολοι μας σου λεμε τα ιδια ακριβως πραγματα

1. Μην επιστευεσαι πετσοπαδες
2. Αν δεν μπορεις να επιστρέψεις τα ψάρια αυριο, πουλησε τα μεσω αγγελίας ή χαρισε τα
3. Σήμερα κανε μια αλλαγή από 30-50%, βάλε έως 5πλασια ποσότητα prime στο νερο της αλλαγης, μην ταιζεις καθόλου
4. Βρες μπολι και ξεκίνα διάβασμα
5. Μην επιστευεσαι πετσοπαδες (λαλακιες σου είπαν και για το στρωσιμο και για τα εξωτερικα φίλτρα και για τα ψάρια που σου πουλησαν και για τα μπουκάλια που σου φορτωσαν..κλπ)
6. Ξαναδιάβασε απ το ένα και κάτω...

Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-10-13, 23:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες buffer εννοεις το υγρο που εριξα για να κατεβασω το ph....ok δεν θα το ριξω παλι, το ενυδρειο για να στρωθει μου ειπαν θελει 15 μερες και μετα να βαζω ψαρια μικρα κατα επιλογη μου αραια τα πρωτα και μετα αφου παρω εξωτερικο φιλτρο βαζω οσα θελω....τι να πω...

οτι εχεις να πεις,πεστο στον πετσοπα.αλλα μαλον δε θα ιδρωσει τ'αυτι του

τωρα οτι και να πουμε,δεν τα βοηθαει τα ψαρια.μολις διαβασεις τα υπομνηματα,θα καταλαβεις τι λαθη εγιναν...
μεχρι τοτε βαλε αμεσα αγγελια εδω μεσα στις αγγελιες για μπολι,και γραψε και την περιοχη σου.καποιος θα βρεθει κοντα σου να σου δωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-10-13, 23:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Μην επιστευεσαι πετσοπαδες
2. Αν δεν μπορεις να επιστρέψεις τα ψάρια αυριο, πουλησε τα μεσω αγγελίας ή χαρισε τα
3. Σήμερα κανε μια αλλαγή από 30-50%, βάλε έως 5πλασια ποσότητα prime στο νερο της αλλαγης, μην ταιζεις καθόλου
4. Βρες μπολι και ξεκίνα διάβασμα
5. Μην επιστευεσαι πετσοπαδες (λαλακιες σου είπαν και για το στρωσιμο και για τα εξωτερικα φίλτρα και για τα ψάρια που σου πουλησαν και για τα μπουκάλια που σου φορτωσαν..κλπ)
6. Ξαναδιάβασε απ το ένα και κάτω...


7 μην εμπιστευεσαι πετσοπαδες



8 κανε format σε οποιαδηποτε "γνωση" εχεις πανω στα ενυδρεια και ξεκινα new installation

9 μην εμπιστευεσαι πετσοπαδες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-10-13, 23:12
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεστ τωρα καθε μερα.
Οταν στρωσει καθε 2-3 μερες στην αρχη.
Μετα αραιωνεις και κανεις πριν την αλλαγη νερου για nα τσεκαρεις τα νιτρικα σου πιο πολυ και να υπολογισεις την ρουτινα της αλλαγης (συχνοτητα και ποσοστο νερου) ή να μειωσεις ιχθυοφορτωση.
Μετα βλεπεις, Αν αποκτησεις εμπειρια και κοβει το ματι σου και η μυτη σου, μπορει να κανεις πολυ αραια ή να μη κανεις και καθολου, παρα μονο αν δεις ή μυρισεις τιποτα περιεργο ή κανεις καμια πατατα και θελεις να σιγουρευτεις οτι δεν εγινε κατι κακο.
Το πεχα θα πρεπει να παρακολουθεις βασικα (συνηθως γινεται με μονιιμο πεχαμετρο στο νερο) και τα νιτρικα και φωσφορικα

Τεστ για ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 pH GH KH και μαλλον και PO4 (φωσφορικα) για τιποτα αλγες κλπ

Η απολυτη μετρηση ειναι το redox αλλα αστο.
Ακομα δεν ξερουμε ποιο ειναι το σωστο για καθε ενυδρειο και τα αξιοπιστα οργανα μετρησης και ελεγχου του, πολυ ακριβα.
Συχνες αλλαγες νερου ειναι το "φαρμακο" γιαυτο, και δεν χρειαζεται να το μετρας.
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου, λοιπον τα πρωτα που εκανα μεχρι στιγμης ειναι τα εξης, εβγαλα οτι ψευτικο υπηρχε απο φυτα, εβγαλα τα διακοσμητικα, και τις πετρες, δεν ταισα το βραδυ και αυριο ετοιμαζω το βαρελι για το νερο που θα αλλαξω μεσα σε δυο μερες....τα τεστ που μου λειπουν πρεπει να τα παρω αμμεσα? και αν το petshop δεν δεχτει τα ψαρια πισω, ειναι καταδικασμενα να τα χασω ετσι τοσο απλα? και κατα την γνωμη σου σε ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να υπολογισω οτι θα εχει στρωθει το ενυδρειο σωστα αυτη την φορα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-13, 23:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο για να στρωθει μου ειπαν θελει 15 μερες και μετα να βαζω ψαρια μικρα κατα επιλογη μου αραια τα πρωτα και μετα αφου παρω εξωτερικο φιλτρο βαζω οσα θελω....τι να πω...
Πολυ το λενε αυτο και εμπειροι (στο διπλα) αλλα να που παλι δεν εγινε.
Και οταν λεω "οταν γινεται κατι τετοιο -ιδιως απο αρχαριο- τοτε θελουμε καθε μερα μετρησεις σε τετοιες περιπτωσεις", λενε περιττο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ph, kh, NH2, NH3....αυτα μου ειπαν χρειαζομαι για αρχη....
Σου τα ειπε ολα εκτος απο τα νιτρικα γιατι δεν τα χρειαζεσαι τις πρωτες μερες αφου ειναι αστρωτο το ενυδρειο και δεν βγαζει νιτρικα.
Τα νιτρικα βγαινουν αφου στρωσει το ενυδρειο (ετσι καταλαβαινεις και οτι εστρωσε) και εχουν μηδενισει αμμωνια και νιτρωδη

GH ειναι χρησιμη η μετρηση, οσο και η KH. Δεν ειχε να σου πουλησει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-10-13, 23:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
GH ειναι χρησιμη η μετρηση, οσο και η KH. Δεν ειχε να σου πουλησει?

οσο και το ph... σε τι τιμη να το κρατησει? για γκαπυ η για σκαλαρια?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-10-13, 23:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου, λοιπον τα πρωτα που εκανα μεχρι στιγμης ειναι τα εξης, εβγαλα οτι ψευτικο υπηρχε απο φυτα, εβγαλα τα διακοσμητικα, και τις πετρες, δεν ταισα το βραδυ και αυριο ετοιμαζω το βαρελι για το νερο που θα αλλαξω μεσα σε δυο μερες....τα τεστ που μου λειπουν πρεπει να τα παρω αμμεσα? και αν το petshop δεν δεχτει τα ψαρια πισω, ειναι καταδικασμενα να τα χασω ετσι τοσο απλα? και κατα την γνωμη σου σε ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να υπολογισω οτι θα εχει στρωθει το ενυδρειο σωστα αυτη την φορα?
Σε δυο μερες?
Χαιρετίσματα.
Τωρα κανε αλλαγη, μαζεψε νερο βαλε και λιγο απο το θερμοσιφωνο στην αναγκη, να ερθει 2-3C πιο χαμηλα απο του ενυδρειου και κανε 60% αλλαγη. (αργα αργα την εισαγωγη του, να παρει μιση ωρα η αλλαγη)
Και αυριο παλι τα ιδια.
Και μπολικο Prime
Και βαλε και δυνατη αερανλτια να κανει αναταραξη της επφανειας (τα Νο2 κοβουν το οξυγονο στο αιμα και σκανε τα ψαρια)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο συμφανα με τα τεστ που μου ειχαν δωσει ηταν στρωμενο, δλδ ειχα μηδενικες τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη, ph 7,5,
Και ξαναλεω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο οπως και σε ενα στρωμενο ενυδρειο, οι τιμες αμμωνιας ΝΗ3 και νιτρωδων ΝΟ2, ..... ειναι και οι δυο μηδεν.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου τα ειπε ολα εκτος απο το τεστ νιτρικων γιατι δεν τα χρειαζεσαι τις πρωτες μερες αφου ειναι αστρωτο το ενυδρειο και δεν βγαζει νιτρικα.
Τα νιτρικα βγαινουν αφου στρωσει το ενυδρειο (ετσι καταλαβαινεις και οτι εστρωσε) και εχουν μηδενισει αμμωνια και νιτρωδη

GH ειναι χρησιμη η μετρηση, οσο και η KH. Δεν ειχε να σου πουλησει?
Προσεξε, γραφω "εχουν μηδενισει".
Οχι "ειναι μηδεν" (οπως η πρωτη σου μετρηση πριν βαλεις ψαρια).
Για να στρωθει ενα ενυδρειο πρεπει να εχουν ανεβει αμμωνια και νιτρωδη και μετα να μηδενισουν. (εκτος κι αν γινει μπολιασμα που το στρωσιμο γινεται αυτοματα σε λιγο χρονο και δεν προλαβαινει να ανεβει η αμμωνια και τα νιτρωδη, αφου υπαρχουν νιτροποιητικα βακτηρια απο το μπολι, που δεσμευει αμεσα αμμωνια και τα νιτρωδη).
Γιαυτο σε τρωμε "μπολιασε" να ξεμπερδευεις απο τα αμεσα προβληματα επιβιωσης (τη συνθεση την φτιαχνεις και πιο μετα).
Θα επρεπε να σε αφησουμε να διαβασεις μονος σου για ολα αυτα, γιατι υπαρχουν ολα γραμμενα στα αρθρα των λινκ που σου δωθηκαν, αλλα μεχρι να τα διαβασεις, να τα καταλαβεις και να πραξεις αναλογως... "αντε γεια" τα ψαρακια.
Τωρα ειμαστε στο "κανε αυτο" και "κανε το αλλο" χωρις πολλες εξηγησεις (αν και εχουμε γραψει αρθρα παλι βραδιατικο και εχουμε μια ταινια που περιμενει και πρωινο ξυπνημα )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-10-13 στις 23:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-13, 23:56
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε δυο μερες?
Χαιρετίσματα.
Τωρα κανε αλλαγη, μαζεψε νερο βαλε και λιγο απο το θερμοσιφωνο στην αναγκη, να ερθει 2-3C πιο χαμηλα απο του ενυδρειου και κανε 60% αλλαγη. (αργα αργα την εισαγωγη του, να παρει μιση ωρα η αλλαγη)
Και αυριο παλι τα ιδια.
Και μπολικο Prime
Και βαλε και δυνατη αερανλτια να κανει αναταραξη της επφανειας (τα Νο2 κοβουν το οξυγονο στο αιμα και σκανε τα ψαρια)
-------------------------

Και ξαναλεω


Προσεξε, γραφω "εχουν μηδενισει".
Οχι "ειναι μηδεν" (οπως η πρωτη σου μετρηση πριν βαλεις ψαρια).
Για να στρωθει ενα ενυδρειο πρεπει να εχουν ανεβει αμμωνια και νιτρωδη και μετα να μηδενισουν. (εκτος κι αν γινει μπολιασμα που το στρωσιμο γινεται αυτοματα σε λιγο χρονο και δεν προλαβαινει να ανεβει η αμμωνια και τα νιτρωδη, αφου υπαρχουν νιτροποιητικα βακτηρια απο το μπολι, που δεσμευει αμεσα αμμωνια και τα νιτρωδη).
Γιαυτο σε τρωμε "μπολιασε" να ξεμπερδευεις απο τα αμεσα προβληματα επιβιωσης (τη συνθεση την φτιαχνεις και πιο μετα).
Θα επρεπε να σε αφησουμε να διαβασεις μονος σου για ολα αυτα, γιατι υπαρχουν ολα γραμμενα στα αρθρα των λινκ που σου δωθηκαν, αλλα μεχρι να τα διαβασεις, να τα καταλαβεις και να πραξεις αναλογως... "αντε γεια" τα ψαρακια.
Τωρα ειμαστε στο "κανε αυτο" και "κανε το αλλο" χωρις πολλες εξηγησεις (αν και εχουμε γραψει αρθρα παλι βραδιατικο και εχουμε μια ταινια που περιμενει και πρωινο ξυπνημα )
ενταξει, πιστευε και μη ερευνα ξεκιναω να βρω μπολι και κανω αμμεσα αλλαγη νερου και ψαχνω να δωσω τα ψαρια....και σας ενημερωνω, πολλα πολλα ευχαριστω φιλοι μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-10-13, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εεεεπππ
Αν μπολιασεις δεν δινεις τα ψαρια. Αν δεν εχει ψαρια μεσα, πεθαινει η βιολογια (που θα παρεις με το μπολι) χωρις ρυπους.
Μεθοδικα διαβαζεις/ρωτας ποια μπορεις να κρατησεις βαση το νερου και του χωρου που μπορει να τους δινεις, οπως και τις συμβατοτητες και αρχιζεις να τα δινεις μεθοδικα και ηρεμα (στις αγγελιες πρωτα μπας και τα παρει κανενας με σωστο ενυδρειο - τσεκαρεις παντα που τα δινεις, γιατι υπαρχουν και κατι εξυπνοι που μαζευουν τσαμπα ψαρια και τα πετανε στο ενυδρεια τους να τα τρωνε τα τερατακια τους).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-13, 07:36
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εεεεπππ
Αν μπολιασεις δεν δινεις τα ψαρια. Αν δεν εχει ψαρια μεσα, πεθαινει η βιολογια (που θα παρεις με το μπολι) χωρις ρυπους.
Μεθοδικα διαβαζεις/ρωτας ποια μπορεις να κρατησεις βαση το νερου και του χωρου που μπορει να τους δινεις, οπως και τις συμβατοτητες και αρχιζεις να τα δινεις μεθοδικα και ηρεμα (στις αγγελιες πρωτα μπας και τα παρει κανενας με σωστο ενυδρειο - τσεκαρεις παντα που τα δινεις, γιατι υπαρχουν και κατι εξυπνοι που μαζευουν τσαμπα ψαρια και τα πετανε στο ενυδρεια τους να τα τρωνε τα τερατακια τους).

Καλημερα!! θελω να ευχαριστησω το μελος delta66 για την αμεριστη βοηθεια που μου εδωσε οσο αφορα το προβλημα που ειχα με τα νιτρωδη.Μπολιασα χθες το βραδυ το ενυδρειο μου και σημερα ειχα τα εξης αποτελεσματα
θερμοκρασια 28,5(ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΤΟΝ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΤΙΜΗ 16 ΑΛΛΑ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΑΘΕΡΗ)
NH2: 0,25
NH4:0,25
KH:4 dkh
PH:7,5
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΟ2 Λιγο ανεβασμενα.Πρεπει να ανησυχω? proskinito Γλυκό νερό - Γενικά 21 23-12-12 11:07
ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ.HELP!!!ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΝΟ2!! galisgsxr Αρχάριοι γλυκού νερού 14 17-09-07 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11440 seconds with 14 queries