Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 31-08-13, 01:52
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Νέος! (Δεν εχω ιδεα απο τιποτε)@

Καλησπερα, Παιδια κανουργιος εδω , δεν εχω ιδεα απο τιποτεεεε

Ελπιζω και προτίθεμαι να μαθω τα βασικα (δεν πεφτω στα βαθεια λογο ελειψεις χρονου )πως να μπορω να κουμανταρω ενα μικρο μικρο ενυδρειο .. ωστε να μεινουν ευχαριστημενοι οι κατοικοι του και εγω ο ιδιος



Μου αρεσει το design και εχω παραγγειλει το παρακατω ενυδρειο (30λιτρων ) δεν ξερω εναν εκανα καλα η όχι .(θα ερθει οπως το βλεπετε στην φωτο ) τα φυτα ειναι ψευτικα αν και δεν μου αρεσει το ψευτικο για αρχη θα τα αφησω και αργοτερα θα αφαιρεσω πραγματα.

τι χωραει μεσα σε αυτο ενυδρείο ?
Που μπορω να δω τι επιλογες εχω για ψαρακια ?
Μπορω να το βάλω στο δωματιο μου , δεν με πειραζει ο θορυβος (κοιμαμαι σαν ζωο !)?

Οπως Παντα
Να ευχαριστησω εκ το προτερων οποιος με βοηθησει
Περιμενω σχολια (Αρνητικα-Θετικά)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  429403147622945765_1d31c1be8085.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  52,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 14-10-13, 12:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το γραφω κιεδω για να υπαρχει στο θεμα σου...

το "ενυδρειο" σου(Biorb flow 30) εχει αρκετα θεματα.εχω διαβασει αναφορες οτι εχει θεμα με τα μικρα ψαρια και το φιλτρο,που εχει μεγαλες γριλιες και μπορει να τα τραβηξει ευκολα.τωρα αυτο δεν ξερω πως το καταφερανε,γιατι αποτι εχω καταλαβει η αντλια ειναι βυθισμενη κατω απτα υλικα (κεραμικα λεει η εταιρεια οτι ειναι-αυτα τα πετραδακια που φαινονται) και κρατανε τη βιολογια.

τεσπα.αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξεις.προς το παρον χωρις να τοχω δει απο κοντα δε μπορω να σου πω κατι αλλο.

το θεμα ειναι πως λογω του οτι τα βιολογικα υλικα σου ειναι στο βυθο,αν σου δωσω μπολι δεν μπορω να σου δωσω και υλικα γιατι ειναι διαφορετικα(σιποραξ και σαμπστρατ) και θα φαινεται αηδια αν τα βαλεις εκει μεσα.

οποτε η θα πρεπει να παρεις μονο νερο και βρωμια απο στρωμενο φιλτρο και να το ριξεις στα υλικα σου,ειτε να βγαλεις αυτο το φιλτρο(εγω αυτο θα εκανα)και να βαλεις ενα εσωτερικο φιλτρακι με χωρο για βιολογικα υλικα.(ακομα κιενα κινεζικο θα εκανε)

ισως να παρεις και βιολογικα υλικα ασχετα απαυτα,αλλα θα πρεπει να σηκωσεις πραμα απτο βυθο.δεν ξερω πως τοχεις στημενο τωρα.βαλε φωτο!

επισης θα πρεπει να βαλεις αρκετα αληθινα φυτα.σε αυτα τα λιτρα και με αυτες τις συνθηκες,μαλον επιβαλονται.

προσωπικα αυτο το ενυδρειο δεν το βλεπω καταλληλο για κανενα ψαρι.ΑΝ λυσεις το θεμα με το φιλτρο που τραβαει(αν τραβαει),η βαλεις αλλο εσωτερικο φιλτρο,θα μπορουσες ισως να βαλεις αρκετα φυτα και μερικες γαριδες.


μεχρι να βρουμε ακρη τι εχεις και πως το εχεις,δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω απο εδω.η αλλη λυση (η καλυτερη)θα ητανε να φερεις το ενυδρειο εδω να το δουμε απο κοντα.αλλα βιαστηκες να βαλεις και ψαρια...

τεσπα,βαλε πρωτα φωτο και βλεπουμε πως θα γινει....
-------------------------
ξαναγραφω και εδω,για να υπαρχει,οπως και παραπανω...

ειδα τις φωτο.λοιπον.

καταρχην,εχεις βαλει ολα τα υλικα που ειχε το ενυδρειο στο βυθο η οχι?σου περισσεψανε δηλαδη?
αν σου περισσεψανε βαλτα ολα ωστε να καλυψεις το κατω μερος του φιλτρου οπου ειναι και η αντλια του.

παντως να ξερεις πως με αυτο το φιλτρο θα εχεις προβληματα οταν χρειαστει να καθαρισεις τα υλικα του.θα δεις και μονος σου οτι δεν ειναι καθολου πρακτικο.

σου προτεινω να το αλλαξεις με ενα αλλο απλο εσωτερικο φιλτρο με χωρο για υλικα.με 10-15 ευρω παιρνεις ενα κινεζικο και κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.

εκτος απτο θεμα του καθαρισματος,η εξοδος του φιλτρου δεν βολευει,γιατι ειναι μεστη μεση και δεν θα μπορεις ευκολα να βαλεις κανα φυτο επιφανειας που το χρειαζονται τα ψαρια σου.

οσον αφορα την ψαροσυνθεση τωρα,τα γκαπυ με τα νεον δεν πανε μαζι.τα νεον θελουνε μαλακο νερο και τα γκαπυ νερο βρυσης(πιο σκληρο τεσπα).
επισης λογω λιτρων μην βαλεις θυληκα γκαπυ μεσα γιατι οταν θα εχεις γεννες θα γινει χαμος εκει μεσα και αν δεν προλαβεις να τα δωσεις,θα σου ανεβασει αμμωνια και θα ψοφησουν ολα.

εγω δεν θα εβαζα ψαρια σε αυτο το ενυδρειο,αλλα αν θελεις ντε και καλα να βλεπεις ψαρια βαλε 2-3 γκαπυ αρσενικα μονο.αυτο δεν ειναι καλη λυση για διαφορους αλλους λογους,αλλα τεσπα ειναι το πιο ασφαλες.

η καλυτερη λυση σε αυτο το ενυδρειο,ειναι να αλλαξεις το φιλτρο οπως σου ειπα,να βαλεις μερικα ευκολα φυτακια και να βαλεις γαριδες ρεντ τσερυ.

μπορει να γινει αρκετα ομορφο αλλα θελει καποιες μετατροπες για να ειναι και πρακτικο και ασφαλες για τα ζωντανα.

φυσικα ακομα καλυτερη λυση ειναι να το δωσεις και να παρεις ενα ενυδρειο της προκοπης,αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο.μπορουσες να βρεις πολυ φτηνα ενυδρεια στις αγγελιες με εξοπλισμο,ακομα και δωρεαν.
τεσπα.

αν αποφασισεις να βγαλεις τα ψαρια και να βαλεις γαριδες οπως σου ειπα(που ειναι η καλυτερη λυση) ειμαι στη διαθεση σου μεχρι τις 13 του μηνα γιατι τοτε φευγω να το φερεις και αποδω το σαβατοκυριακο αν θελεις,να σε βοηθησω να το στησουμε και να γινει ενα πολυ ομορφο γαριδαδικο.η εστω να κρατησεις μονο 2-3 αρσενικα γκαπυ.εχω και φιλτρακι εσωτερικο που δεν το χρησιμοποιω,αν θελεις να κανεις την αλλαγη που σου ειπα.δωρεαν φυσικα
δεν ξερω πως ειναι χωρις καπακι και αν μπορεις να το βγαλεις,αλλα αν μπορεις,μπορω να σου δωσω και εναν υακινθο του νερου να βαλεις στην επιφανεια,που ανθιζει κιολας οταν μεγαλωσει και θα κανουν παρτι οι γαριδες(δες φωτογραφια του φυτου παρακατω)

οτι και αν κανεις,το καλοκαιρι και οχι μονο,θα χρειαστεις και controller με ανεμιστηρακι για ψυξη.ειδικα σε αυτα τα λιτρα επιβαλεται.οποτε ξεκινα να ψαχνεσαι απο τωρα καλυτερα για stc-1000.(γραψτο στην αναζητηση πανω)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-10-13 στις 12:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 15-10-13, 16:56
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

αν αποφασισεις να βγαλεις τα ψαρια και να βαλεις γαριδες οπως σου ειπα(που ειναι η καλυτερη λυση) ειμαι στη διαθεση σου μεχρι τις 13 του μηνα γιατι τοτε φευγω να το φερεις και αποδω το σαβατοκυριακο αν θελεις,να σε βοηθησω να το στησουμε και να γινει ενα πολυ ομορφο γαριδαδικο.η εστω να κρατησεις μονο 2-3 αρσενικα γκαπυ.εχω και φιλτρακι εσωτερικο που δεν το χρησιμοποιω,αν θελεις να κανεις την αλλαγη που σου ειπα.δωρεαν φυσικα
δεν ξερω πως ειναι χωρις καπακι και αν μπορεις να το βγαλεις,αλλα αν μπορεις,μπορω να σου δωσω και εναν υακινθο του νερου να βαλεις στην επιφανεια,που ανθιζει κιολας οταν μεγαλωσει και θα κανουν παρτι οι γαριδες(δες φωτογραφια του φυτου παρακατω)

οτι και αν κανεις,το καλοκαιρι και οχι μονο,θα χρειαστεις και controller με ανεμιστηρακι για ψυξη.ειδικα σε αυτα τα λιτρα επιβαλεται.οποτε ξεκινα να ψαχνεσαι απο τωρα καλυτερα για stc-1000.(γραψτο στην αναζητηση πανω)
ενα μεγαλο ευχαριστω στον kgf12345 για την υποστηριξει που ειχα απο κοντα .με συμβουλεψε , μου ελεισε τις αποριες μου , και μου εδωσε φυτα για το ενυδρειο και υλικο για το φιλτρο μου . και εσας ολους εδω μεσα για τις συμβουλες .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εχει κανεις ιδεα? ignatios1993 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 17-07-12 22:35
Ιδεα μου ή οχι? elpar19 Ζωοτόκα 2 19-12-08 22:53
Τρελη ιδεα ! livel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 09-12-05 09:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04107 seconds with 14 queries