Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-06-12, 02:47  
Τα πρωτα μας ενυδρεια
 
Το avatar του χρήστη delta66
delta66
Professor
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος 22-06-12, 02:47
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Ολοι εκαναν λαθη.
Ας τα παρουσιασουμε ολοι εδω.


Κανω την αρχη
Αυτο ειναι το πρωτο μου ενυδρειο 50 λιτρα.
Για την ακριβεια πρωτα εφερε η γυναικα μια γυαλα με δυο χρυσοψαρα και "οδηγιες" απο τον πεστοπα γραμμενες σε ενα χαρτακι, κι οπου φυσικα μετα απο μερικες μερες το ενα χρυσοψαρο μας αφησε γεια, και πηγα και πηρα αυτο το ενυδρειο.
Αλλα μιας και ηταν ενυδρειο .... εβαλα και "λιγα" ακομα ψαρια να μην ειναι αδειο
Τo χρυσοψαρο που εζησε, ενα μονομαχο, 6 καρδιναλιοι, 6 αρλεκινοι και μεσα στο καραβι εχει και εναν common pleco και εναν clown
Φιλτρο ενα fluval plus 2 με σφουγγαρακια και ενα μπουρμπουληθρεητορ.
Για ψυξη (γιατι ξεκινησα και ιουλιο μηνα και μου ηρθαν ολα μαζι κατακεφαλα) στηριξα με ενα καλαμακι απο σουβλακι ενα ανεμιστηρακι προσωπου μπαταριας, που του εβαλα πατεντα τροφοδοτικο. (το εχω ακομα αναμνηστικο)
Εβαλα κι ενα καραβακι γιατι φαινοταν να προσπαθουν απεγνωσμενα να κρυφτουν ο clown και ο pleco (αφου ειχα αποτυχει να προσφερω κρυψωνα με ενα διασκοσμητικο βουνο με κατι βουδιστες μοναχους και δεντρακια)
Τα ψαρια εζησαν ολα γιατι μπηκα και διαβασα τα ψαροφορουμ, πηρα βακτηρια, τεστ, εκανα στην αρχη αλλαγες και καθε μερα και μετα απο 3 μηνες πηρα το πρωτο μου κανονικο ενυδρειο, ενα rio 180 και ενα eheim φιλτρο το οποιο εμπολιασα, εβαλα αληθινα φυτα και μετεφερα ολα τα ψαρια εκτος του μονομαχου που κρατησε το 50λιτρο για παρτη του, του χρυσοψαρου και του pleco που επιστραφησαν δυστυχως στο πεστοπ, και του clown που ο τυχερος βρηκε καταλληλο μεγαλο ενυδρειο με κοπαδι clown.
Το 180αρι με το eheim μου κοστισε λιγα παραπανω χρηματα απο οσα εδωσα στην αρχη για το 50αρι και τα τσαμπατζιδικα "περιφερειακα".




__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Εμφανίσεις: 47813
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 22-06-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παλευω να βρω φωτογραφιες απο την ψαροσουπα που ειχα εν ετη 1994.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-06-12, 11:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε τυχων διαγωνισμο φωτογραφιας, ο Κιχλιδατος (για τη ψαροσυνθεση) και η Αρετη (για το ... aquascape) εχουν πιστευω τα πρωτεια μεχρι στιγμης.
Ελπιδοφορος και ο nazgul.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-06-12, 12:07
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα εχω δυο κολληματα τα ενυδρεια και την αρχαια Αιγυπτο. Στο πρωτο μου ενυδρειο τα συνδυασα.
ελπιζω να το εχεις ακομα ξετρελαθηκα οταν το ειδα

παντως παιδια φανταστειτε τι ειχα στι 20λιτρο μου....οτι θελετε ειχε....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-06-12, 12:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τυχων διαγωνισμο φωτογραφιας, ο Κιχλιδατος (για τη ψαροσυνθεση) και η Αρετη (για το ... aquascape) εχουν πιστευω τα πρωτεια μεχρι στιγμης.
Ελπιδοφορος και ο nazgul.

ε,κιεσυ καλα το πας

το δικο μου τελικα ητανε πολυ σικ/μινιμαλ τυχεροι ειστε που δεν εβαλα οτι ειχα στο μυαλο μου,γιατι θα θυμιζε ιουλιο βερν και θα σαρωνα τα βραβεια τωρα.θα βλεπατε και τη χαμενη ατλαντιδα σα μπονους
αληθεια την ατλαντιδα την εχει κανει κανεις ρε παιδια;θελω πολυ να τη δω
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-06-12, 12:24
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τυχων διαγωνισμο φωτογραφιας, ο Κιχλιδατος (για τη ψαροσυνθεση) και η Αρετη (για το ... aquascape) εχουν πιστευω τα πρωτεια μεχρι στιγμης.
Ελπιδοφορος και ο nazgul.



__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-06-12, 16:54
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Μια χαρά , ωραια ενυδρειακια, εγω αργησα να ασχοληθώ με το χόμπυ αυτο, και το καλό ειναι οτι πρώτα εγραψα εδώ και μετά πηρα ενυδρείο οπότε γλιτωσα τα πολλά λάθη και εξοδα.
Εδω ειναι το λινκ με τις φωτος ..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43791
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-06-12, 18:55
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Σας παρουσιαζω και εγω το επιτευγμα μου αλλα δυστηχως εχω το ιδιο θεμα με τον snakepanos και δεν εχω την φωτο σε ψηφιακη μορφη να γελασουμε οποτε θα προσπαθησω να το περιγραψω οσο καλα γινεται και βεβαια τις συμβουλες των ειδικων στα pet shop μιας και τοτε το ιντερνετ δεν επαιζε ιδιαιτερα
Κολημενος παντα με τα ψαρια απο χρονια γυαλες και τα λοιπα βρισκω και αγοραζω ενα ενυδρειο μεταχειρισμενο Diy με εξωτερικο φιλτρο βυθου fluval σε καλη τιμη μιας και για μενα τοτε στο γυμνασιο 90 κατι 94 η 95 τα καινουργια ηταν απλησιαστα παω στο πετ και του λεω τι χρειαζομαι να ξεκινησω και μου δινει ενα σακουλακι ανθρακα για το φιλτρο 1 σακουλακι <<αμμωνια >>(εννοουσε τον ζεολιθο) και filterwool με ρητες οδηγιες να τα αλλαζω ανα μηνα καθολου φθηνα υλικα τοτε, εννοειτε χαλικι χοντρο μπουρμπουληθρες που ειναι απαραιτητες (ποτε δεν καταλαβα γιατι) ψευτικα φυτα( αποιρα κοχυλια δικη μου εικαστικη παρεμβαση) , και εννοειτε καμμια 10 ψαρια ολα διαφορετικα και διαφορων τελικων διαστασεων.Συνεχεια συνβουλων να μην αλλαζω ποτε νερο γιατι πρεπει να παλιωνει, μονο αν το ph του νερου γινει οξινο καθως για ολα τα ψαρια πρεπει να ειναι αλκαλικο να κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου να το επαναφερω οποτε παιρνω και το τεστακι για το ph και εννοειτε καθε εβδομαδα να ριχνω προληπτικα στο νερο 4 φαρμακα για τις αρρωστιες, πρεζακια τα ειχα κανει τα ψαρακια τα κακομοιρα.
Το εγχειρημα κρατησε 2 χρονια ταλαιπωρησα αποιρα ψαρια μιας και καθε εβδομαδα επαιρνα καινουργια γιατι <<ψαρια ειναι τυχαινει>> κλασικη απαντηση στα πετ αν γραψω και τα ψαρια που ηταν μεσα ταυτοχρονα θα βαρεθειτε να διαβαζετε
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-10-12, 16:25
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή το πρωτο στρατοπαιδο συγκεντρωσης

διαστασεις: 35Χ17Χ21
ογκος 12 λιτρα περιπου
εξοπλισμος : αντλια,μπουρμπουλιθρεϊτορ,θερμοστατης
φυτα: αννουμπια νανα,κρυπτοκορινα.
διακοσμηση : χρωματιστο χαλικι,αμφορεας,μοπανι (ολα τα ειχαμε αυτο μας ελειπε).
ψαρια : 4 γκαπυ,2 ξιφοφοροι,5 νεον τετρα,1 μολλυ,1 κορυ αλμπινο.

επεζησαν και ζουν ακομα: 3 γκαπυ,2 ξιφοφοροι,2 νεον τα οποια χαριστηκαν στον πρωτο που συναντησα στο πετσοπαδικο να αγοραζει νεον.

προσοχη το βιντεο που ακολουθει ειναι καταληλο για ανηλικους (επιθυμιτη η γονικη συναινεση).........

http://www.greektube.org/content/view/188717/2/
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-10-12, 17:27
Το avatar του χρήστη giannis vih
giannis vih Ο χρήστης giannis vih δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: κερατσινι-πειραιας
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

το πρωτο μου ενυδρειο :

ογκος:8-10 λιτρα το πολυ
ψαρια:4 γκαπυ αρσενικα 1 θυληκο εγκυος που μου γεννησε 20 μωρα και αλλα ενα μπαλουν που μου γεννησε αλλα 25 μωρα συνολο την πρωτη μερα 6 ενηλικα και 45 μωρα σε 1 μερα και 8 λιτρα

μερα με την μερα πεθεναν4-5 μωρα μεσασε 1 εβδομαδα δν ειχα τπτ μεχτι που τα παρατησα

διακοσμητικα : 1 αγκυρουλα 1 μικρο ναυαγιο 1 πλαστικο φυτο
φιλτρο: ενα που υπολητουργουσε για 50 λιτρα
θερμοστατης : ναι 1 μερα πριν ψοφησουν τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-10-12, 19:12
Το avatar του χρήστη commandersotos
commandersotos Ο χρήστης commandersotos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2011
Περιοχή: Νέα Παλάτια Ωρωπού
Μηνύματα: 74
Talking

Εμενα παιδια το πρωτο μου ενυδρειο ηταν diy 60 λιτρα, ναι-ναι το εφτιαξα μονος μου στην 1η λυκειου...
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00014.jpg
Εμφανίσεις:  2808
Μέγεθος:  53,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00015.jpg
Εμφανίσεις:  4023
Μέγεθος:  58,5 KB
με ενα φιλτρο της sera εναν θερμοστατη της scuba και φως μια λαμπα φθοριου σαν αυτες που βαζουν στα ταβανια με λιγα guppy και λιγα tetra neon χωρις βιολογικο και πολυ αυτοσχεδιασμο οπως θα δειτε αλλα παρολα αυτα δεν ειχα πολλους θανατους...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-10-12, 20:12
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

10/2007 50 λιτρα κινεζικο με φιλτρο στο καπακι, με 12 νεον, 8 τιγρακια, 4 silver shark, 6 γκουραμι, 6 ξιφοφορους, 2 πλεκο, 8 γκαμπυ, 1 βυθισμενο καικι και ακομα μου φαινοταν αδειο. σε 3 μερες οτι φαρμακο εβγαζε η tetra το ειχα αγορασει, και σε 10 μερες μετα αλλαγη ολα τα ψαρια λογο θανατου. το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι οι πλεκο ειναι παρα πολυ ανθεκτικα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-10-12, 23:37
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Θα ηταν γυρω στο σωτηριον ετος 1999 που ειδα στο σπιτι της αδελφης μου το καινουργιο ενυδρειο τους.
Μου αρεσε παντα οτιδηποτε σε φερνει σε επαφη με την φυση, ετσι ειπα να το επιχειρησω.
Επειδη ομως ειμαι μεθοδικο παλληκαρι (τρομαρα μου) ειπα να παρω πρωτα ενα μικρο, να δω αν θα μπορουσα να το διατηρησω.
Ετσι πηρα ενα πλαστικο (!) ουτε δεκαλιτρο, και εβαλα το πρωτο μου ψαρι, τι αλλο ενα χρυσοψαρο.
Ουτε φιλτρο ουτε τιποτα.
Καθε εβδομαδα επειρνα και απο ενα, ωσπου καποτε μαζευτηκαν καμια 10ρια δυστυχα ψαρακια να κολυμπανε μεσα σε κιτρινο νερο.
Τους ειχα βγαλει και ονοματα, Θελμα,Λουιζ,Χριστοδουλος(μαυρο οραντα) και αλλα τετοια ομορφα...
Πηγα στον πετσοπα, και μου εδωσε ενα φιλτρακι (το εχω ακομα - αθανατο),
αντιχλωριο, αλλαγες, και ολα τα παλαβα που κανουν οι καθως πρεπει ενυδρειαδες.
Παραδοξως δεν εχασα ουτε ενα ψαρι, μεχρι που τα μετεφερα στο νεο τους σπιτι, ενα 80λιτρο που εμελλε να γινει το πρωτο μου φουλ φυτεμενο.
Θα ελεγα οτι ημουν μαλλον τυχερος, η τα δυσμοιρα ψαρακια πολυ ανθεκτικα.
Δεν ειχα βγαλει τοτε καμια φωτο το "εντερπραιζ"
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-10-12, 23:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ απορώ πώς δε σου γέννησαν κιόλας!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-10-12, 00:21
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ απορώ πώς δε σου γέννησαν κιόλας!
Δεν αφηνα τοτε κοντα τα μπυροποτηρα να πεσουν μεσα!
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-10-12, 08:26
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Να πω και εγώ την εμπειρία μου... Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν μία γυάλα με ένα κακόμοιρο μονομάχο... Τα κλασικά σου τον πουλάνε, και μετά παθαίνεις κατάθλιψη βλέποντας τον να μην μπορεί να κουνιθεί, να ασφυκτιά και τελικά βρίσκεις ένα ενυδρείο... Έτσι κι εγώ, βρήκα το παλιό ενυδρείο της γιαγιάς μου (130λτ) και το γέμισα με ότι ψάρια βρήκα κυριολεκτικά!!!έβαλα το μονομάχο με 3 μονομαχίνες, έβαλα μόλυ, γκάπι, ένα σκαλάρι, 2 τιγράκια, 1 κλόουν βυθού, 2 μαύρα καρχαριάκια με κόκκινη ουρά (έτσι μου τα είπαν δεν ξέρω τι ήταν) 1 πλακώστομο, 2 γλύπτες, και 2 γατόψαρα!!! και κάποια στιγμή έβαλα ένα σαλιγκάρι apple snail και μου το έφαγαν τα μόλι!!! Φυσικά όλα αυτά τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο με τις ευλογίες των πετσοπάδων!!! Κάποια στιγμή άλλαξα ενυδρείο, και πεθάνανε όλα εκτός τα μόλι τα οποία πέθαναν κάποια στιγμή αργότερα... Τελικά έβαλα μία χελώνα η οποία πάλι με τις ευλογίες του πετσοπά μου είπε δε θα μεγαλώσει πολύ, και όλα καλά και κάποια στιγμή έγινε 30 εκ μέσα στο ενυδρείο και δε χωρούσε κτλ κτλ και την έδωσα στο μουσείο φυσικής ιστορίας!!!
Τελειώνοντας, το ενυδρείο το ξαναέστισα με αληθινά φυτά γκάπι και γατόψαρα. και ιδού!!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-10-12, 08:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και εγώ την εμπειρία μου... Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν μία γυάλα με ένα κακόμοιρο μονομάχο... Τα κλασικά σου τον πουλάνε, και μετά παθαίνεις κατάθλιψη βλέποντας τον να μην μπορεί να κουνιθεί, να ασφυκτιά και τελικά βρίσκεις ένα ενυδρείο... Έτσι κι εγώ, βρήκα το παλιό ενυδρείο της γιαγιάς μου (130λτ) και το γέμισα με ότι ψάρια βρήκα κυριολεκτικά!!!έβαλα το μονομάχο με 3 μονομαχίνες, έβαλα μόλυ, γκάπι, ένα σκαλάρι, 2 τιγράκια, 1 κλόουν βυθού, 2 μαύρα καρχαριάκια με κόκκινη ουρά (έτσι μου τα είπαν δεν ξέρω τι ήταν) 1 πλακώστομο, 2 γλύπτες, και 2 γατόψαρα!!! και κάποια στιγμή έβαλα ένα σαλιγκάρι apple snail και μου το έφαγαν τα μόλι!!! Σε βλέπω υποψήφιο για το "οσκαρ" με τέτοια ψαρόσουπα!!!!! Φυσικά όλα αυτά τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο με τις ευλογίες των πετσοπάδων!!! Κάποια στιγμή άλλαξα ενυδρείο, και πεθάνανε όλα εκτός τα μόλι τα οποία πέθαναν κάποια στιγμή αργότερα... Τελικά έβαλα μία χελώνα η οποία πάλι με τις ευλογίες του πετσοπά μου είπε δε θα μεγαλώσει πολύ, και όλα καλά και κάποια στιγμή έγινε 30 εκ μέσα στο ενυδρείο και δε χωρούσε κτλ κτλ και την έδωσα στο μουσείο φυσικής ιστορίας!!!
Τελειώνοντας, το ενυδρείο το ξαναέστισα με αληθινά φυτά γκάπι και γατόψαρα. και ιδού!!!

__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-10-12, 09:08
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα, τα πηγαίνανε καλά, δεν ενοχλούσανε το ένα το άλλο, και ήταν όλα καλά μέχρι που άλλαξα ενυδρείο και έβαλα τα ψάρια μέσα χωρίς να το στρώσω πρώτα... Μάθαμε όμως!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-10-12, 09:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα, τα πηγαίνανε καλά, δεν ενοχλούσανε το ένα το άλλο, και ήταν όλα καλά μέχρι που άλλαξα ενυδρείο και έβαλα τα ψάρια μέσα χωρίς να το στρώσω πρώτα... Μάθαμε όμως!!!
....εννοείται ότι αστειεύομαι!

Απλά το ενυδρείο σου, είναι το όνειρο του κάθε νέου χομπίστα!!
(μέχρι φυσικά να αρχίσει διάβασμα και να μάθει απ τα λάθη του)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-10-12, 09:42
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

+1000
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-10-12, 13:37
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

θεικο τοπικ!τα ενυδρεια δε,μου θυμιζουν καλτ σκηνικα σε 80' βιντεοταινιες ..
η βινα ασικη με μασαζοκαλσον λειπει απο μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 21-10-12, 18:55
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Και το δικο μου πρωτο ενυδρειο 120 λιτρων το 2003.Γκαπυ,πλατυ,ξιφοφοροι και 2 μελανοταινιες preacox(o ερωτας με τις μελανοταινιες κρατα χρονια).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00218.jpg
Εμφανίσεις:  1381
Μέγεθος:  59,9 KB  
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-10-12, 19:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ασε μας ρε γιαννη.
Πρωτο ενυδρειο ειναι αυτο;;;;
Τι εμπειριες μπορει να εχεις εσυ τωρα;;;;;


Το χειροτερο που μπορει να αποκομισες θα ητα τα υβριδια πλατυ ξιφοφοροι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-10-12, 19:05
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κι ομως φιλε,ειναι αληθεια.Αυτο ειναι το πρωτο μου ενυδρειο.Ας ειναι καλα ο Apostolis που με εβαλε στο χομπι και με συμβουλευε(βεβαια οι μελανοταινιες ηταν δικη μου και λαθος επιλογη,δεδομενου των συνθηκων που θελουν οι preacox).Σωνει και καλα να ειχα ψαροσουπα;Να σημειωσω πως σε αυτη την φωτο(6 μηνες μετα την αγορα του ενυδρειου)αγοραστηκε μπουκαλα και μανομετρα co2(τοτε ειχαμε δουλεια και χρηματα.....).Η αναπτυξη στο lillaeopsis ειναι εμφανης στην φωτο.Στο τελος ειχε καλυψει ολο τον βυθο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-10-12, 19:26
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

το δικο μου συγνωμη για τη φωτο αλλα πριν 20 χρονια δεν υπηρχαν ψηφιακες60λιτρα φουλ στο χρυσοψαρο σε διαφορες ποικιλιες πλακακι κατω φιλτρο βυθου με αεραντλια αργοτερα προστεθηκε ενα 2211 για τη φιλτρανση!παραδοξως ολα τα ψαρια εζησαν χωρις προβληματα και δοθηκαν αργοτερα επειδη εγινε αλλαγη ψαροσυνθεσης
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-10-12, 19:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα ειναι !!!!!!!!
Το ΄πιασε το νοημα ο ραδιοκορασιδης

Πρεπει να τα ειχες ακουμπησει χοντρα για τον βατραχανθρωπο.
Ηταν τοτε εξοπλισμος τελευταιας τεχνολογιας.
Κατι σαν το αιφον5
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-10-12, 19:43
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα ειναι !!!!!!!!
Το ΄πιασε το νοημα ο ραδιοκορασιδης

Πρεπει να τα ειχες ακουμπησει χοντρα για τον βατραχανθρωπο.
Ηταν τοτε εξοπλισμος τελευταιας τεχνολογιας.
Κατι σαν το αιφον5
δικιο εχεις τοτε δεν ειχαμε προβληματα οικονομικης φυσεως και η ταμπελιτσα απο οτι θυμαμαι εκανε αρκετα
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-10-12, 22:19
Το avatar του χρήστη kritikos
kritikos Ο χρήστης kritikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2012
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ (Η ΝΑ ΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-09-13, 11:07
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Ενα δείγμα..
Αα.. Δεν είναι δικά μου..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0272.jpg
Εμφανίσεις:  839
Μέγεθος:  62,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0268.jpg
Εμφανίσεις:  1051
Μέγεθος:  65,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0269.jpg
Εμφανίσεις:  1042
Μέγεθος:  50,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27112011022.jpg
Εμφανίσεις:  708
Μέγεθος:  62,8 KB  
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-09-13, 11:30
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Σε 120 λίτρα : 2 σκαλάρια, 2 γκουράμι, δύο πλέκο, 2 cory, 2 τιγράκια, 1 καρχαριάκι και τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι είδη αλλά στο σύνολο είχα 22 ψάρια! -Petshop:"Έχεις μεγάλο ενυδρείο ρε φίλε βάλε και άλλα ψάρια να δείχνει γεμάτο!"
-Εγώ (μετά από 1-2 μήνες) : "Γιατί πεθαίνουν τα ψάρια;"
-Petshop:"Ε, καλά δε ζούνε και πολύ, είναι ευαίσθητα, μην αγχώνεσαι όμως, εδώ είμαστε εμείς"
Δεν είχα ιδέα, δεν είχα βρεί τα φόρουμ και με εκμεταλλεύτηκαν άγρια! Κακός καταναλωτής (χωρίς να ξέρω έτρεχα και αγόραζα) και κακός επαγγελματίας! Της τρελής...Δεν περιγράφω άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-12-13, 21:38
nikos5069 Ο χρήστης nikos5069 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2012
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

50 λίτρα 2 γκαπυ
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0030.jpg
Εμφανίσεις:  1779
Μέγεθος:  46,8 KB
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tα πρωτα ανοιξιατικα.. Raven Φωτογραφίες μελών 16 26-02-12 16:30
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ ΜΟΥ!! cpk2010 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 13 19-04-11 11:30
Τα πρωτα 27-ADA 2010 Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 23 08-12-10 14:47
Τα πρωτα χρυσοψαρα iggygr Αρχάριοι γλυκού νερού 10 22-01-09 21:40
τα πρωτα φυτα naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-02-07 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12258 seconds with 14 queries