Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-08-10, 22:00   #1
λαθος...απο την αρχη?
 
Το avatar του χρήστη kyriakosk
kyriakosk
Member
Εγγραφή: 13-08-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΟΛΙΧΝΗ
Μηνύματα: 36

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kyriakosk Ο χρήστης kyriakosk δεν είναι συνδεδεμένος 20-08-10, 22:00
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

λοιπον αν και ξεκινησα...με τις καλυτερες προδιαγραφες...τουλαχιστον ετσι ενοιωθα πριν μπερδευτω....νομιζω οτι κατι δεν παει καλα!εχει 4 μερες που εβαλα το ενυδρειο μου σε λειτουργεια...και με τις οδηγιες του petshop...εβαλα στο 60αρι ενυδρειο μου...τα βακτηρια μου,το αντιχλωριο μου...και ολα καλα(νομιζα?)!σε 2 μερες απο την λειτουργεια του ενυδρειου χωρις να κανω κατι αλλο...αλλα διαβαζοντας εδω μεσα το πως ξεκιναμε σωστα....ξαναπηγα στο petshop και με καθυσηχασε οτι δε χρειαζεται να κανω μετρησεις και οτι ολα θα γινουν μονα τους αφου εβαλα τα βακτηρια και το αντιχλωριο και σε 2 βδομαδες θα μπορω να βαλω ψαρια...και να βαζω τα βακτηρια 1 φορα την βδομαδα και το αντιχλωριο μια φορα τον μηνα που θα κανω την αλλαγη νερου!επισης εκοινη την ημερα μου εδωσε λιγη τροφη να την ριχνω για να ενεργοποιηθουν τα βακτηρια!
επειδη ηξερα διαβαζοντας εδω οτι πρεπει να γνωριζω καποια πραγματα για τα στοιχεια που υπαρχουν στο νερο μου...πηγα σε αλλο petshop και ζητησα τεστ για ph κ.λ.π.....ομως μου εδωσε μονο ενα υγρο τεστ για NH4 και ΝΗ3(αμμωνιο,αμμωνια)...εκανα την μετρηση και εδειξε οτι ειναι στα 0,5mg/l(την 4η μερα)αφου συνεχιζω να ριχνω ελλαχιστη τροφη....και γενικα κανοντας τα παραπανω!επισης να πω οτι μεσα στο νερο μου υπαρχει μια ''κινηση''...κατι σαν φυσαλλιδες,θολουρα....δε ξερω!

τι κανω λαθος αν κανω και τι πρεπει να γινει απο δω και περα?ευχαριστω

Υ.Γ εχω απογοητευτει.....τα petshop οτι να ναι σου λενε για το κερδος!
Εμφανίσεις: 2067
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-10, 22:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶σε τα αγοραστά "βακτήρια" και πάμε παρακάτω! Θες να το κάνεις με μετρήσεις και να ρίχνεις κάθε μέρα μέσα τροφή και να περιμένεις 1-1,5 μήνα και να νιώσεις καλύτερα τι παίζει με τον κύκλο του αζώτου, κάνε το! Από τη στιγμή που ακόμα δεν έχεις αγοράσει ψάρια δε σε βιάζει κανείς για να το έχεις τώρα στρωμένο. ¶μα όμως θες να βάλεις μέσα ψαράκια πήγαινε στις αγγελίες και γράψε ότι ζητάς μπόλι και βάζεις μαζί του αμέσως μόλις βρεις και τα πρώτα σου (λίγα) ψαράκια. Κάνεις και για μια εβδομάδα κάθε μέρα αλλαγές νερού αν θέλεις να είσαι και πιο σίγουρος και όλα μια χαρά.

Μην πηγαίνεις στα μαγαζιά χωρίς να ξέρεις τι θέλεις ακριβώς! Εγώ στην αρχή τα είχα παίξει με αυτά που μου έλεγαν και είχαν βγάλει βλακείες όσα έλεγαν τα παιδιά εδώ μέσα και δεν ήξερα ποιον να πιστέψω. Να ξέρεις τι θέλεις ρωτώντας εδώ και απλά να αγοράζεις, η δική μου πρόταση!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-10, 23:17
Το avatar του χρήστη kyriakosk
kyriakosk Ο χρήστης kyriakosk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΟΛΙΧΝΗ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

ευχαριστω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-10, 00:43
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

καλο εινα να διαβασεις τον κυκλο του αζωτου θα καταλαβεις πως δουλευει το φιλτρο και ετσι δεν θα κανεις λαθος κινησεις στο μελλον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλος Οιωνος ;; Raven ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 42 31-12-08 15:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02875 seconds with 13 queries