Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-16, 14:46
dimtiris Ο χρήστης dimtiris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2016
Περιοχή: Βαρη
Μηνύματα: 4
Lightbulb ενυδρειο 300 λιτρων

καλησπερα ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω μερικες ερτησεις σχετικα με το ενυδρειο μου..ειχα ενα ενυδρειο 35λτ που ειχα μεσα εναν μονομαχο και δυο πλεκο εναν μαυρο και εναν ασπρο..(και μετα ξεκινησα το διαβασμα....)με τα πολλα εχω προχωρισει σε ενα ενυδρειο 300λτ που εχω βαλει μεσα τον μονομαχο μου και τους πλεκο...η θερμοκρασια ειναι σταθερη με κοντρολερ για τους δυο θερμοστατες και κυμενεται απο 26.5-27(αν δεν ειναι η σωστη μπορειτε να με διορθωσετε)υπαρχουν δυο φιλτρα ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο(fluval u2 fluval 106) μια αεραντλια και 2 ειδη φυτων μικρες annubias και ενα Cladophora aegagrophila..ειναι στρωμενο με μπολυ και denitrol biotrol εχει ph 7.2 χωρις αμμωνια χλωριο κλπ..καταρχην θα ηθελα την αποψη σας για το αν ειναι 'ενταξει' το ενυδρειο μου και επισης εαν ειναι ενταξει θελω την αποψη σας για το ποια ψαρακια μπορουν να κολυμπησουν παρεα με αυτους τους 3 χωρις προβλημα..ξερω για τον μονομαχο οτι ειναι ενα δυσκολο ψαρι στην συμβιωση αλλα εχω δεθει μαζι του και δεν θα ηθελα να τον παρατησω σε μια μικρη γυαλα να περιμενει ποτε θα ρθει η ωρα του οποτε προτιμω να συμβιβαστω με μικροτερα ψαρακια...εχω δει botias cherry barbs zebra danios και rasbora σαν ειδανικα σε αυτο το ενυδρειο...η αληθεια ειναι οτι ψαχνω για μεγαλυτερα ψαρακια αλλα μαλλον τρωω πακετο η εγω η ο μονομαχος μου..
Ph:7.2
Kh:10od
Gh:>7od
No2:0
Νο3:25
cl2:0
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-16, 14:51
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Γιατί έβαλες τόσο μικρά φίλτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-10-16, 15:01
dimtiris Ο χρήστης dimtiris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2016
Περιοχή: Βαρη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

γιατι αυτα τα φιλτρα τα ειχα..εχω ενα ακομα εσωτερικο φιλτρο που δεν εχω βαλει γιατι μου ειπανε οτι ειναι ενταξει εαν κυκλοφορει καλα το νερο οπως επισης εαν δεν εχω σκοπο να βαλω πολλα ψαρακια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-16, 15:26
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Το fluval 106 είναι για 100 λίτρα, το u2 αλλά τόσα, έχουμε 210 λιτρα. Αν δε θέλεις να ρισκάρεις τα ψάρια σου, θα πρέπει να βάλεις και το τρίτο φίλτρο. Πόσα λίτρα είναι εκείνο; Καλό θα ήταν να τα αντικαταστησεις , και να έχεις το ένα εξωτερικό που έχεις τώρα μαζί με ένα δεύτερο για τα λιτρα σου. Εγώ έχω τριακόσια λίτρα, και έχω φίλτρο για τετρακόσια. Βάλε και το τρίτο, και αν μείνεις με τα ψάρια που έχεις δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα. Να ξέρεις ο πλεκο είναι ρυπογονο ψάρι. Να γράψεις επίσης τις μετρήσεις σου έτσι:
Ph:
Kh
Th
Gh
No 2
Νο3
Αμμωνία:



Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-16, 15:35
dimtiris Ο χρήστης dimtiris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2016
Περιοχή: Βαρη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

το τριτο ειναι το shark sicce adv 400..δεν παιζει σωστα δηλαδη το ενυδρειο?? μετρησεις θα τις ξανακανω τωρα και θα ενημερωσω το αρχικο ποστ..η αεραντλια δεν βοηθαει για την κυκλοφορια του νερου?το ξερω για τους πλεκο απλα μου αρεσουν τοσο πολυ που δεν θα ειχα ενυδρειο χωρις αυτους..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-16, 16:03
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το Fluval ειναι για ΜΕΧΡΙ 100 λίτρα πράγμα που σημαίνει ότι 100 λίτρα είναι η μέγιστη απόδοσή του όταν όλα είναι ιδανικά. Το ίδιο και το U2. Πρέπει να πάρεις μεγάλο φίλτρο (πχ Fluval 406) οπωσδήποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-16, 16:05
dimtiris Ο χρήστης dimtiris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2016
Περιοχή: Βαρη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

απο την στιγμη που εχω 3 φιλτρα και καθονται εαν τα βαλω και τα 3 δεν θα ειναι το ιδιο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
300λιτρα, μονομαχος, συμβιωση με αλλα ψαρια, plecostomus


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο 120 λιτρων rozela120 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 29-09-14 15:17
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 850 ΛΙΤΡΩΝ + SUMP 230 ΛΙΤΡΩΝ angelos7577 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 09-01-13 03:39
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 150 ΛΙΤΡΩΝ bantourakis Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 21 02-12-10 15:35
Νεο ενυδρειο 200 λιτρων f1rm4 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 25-04-09 20:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08182 seconds with 15 queries