Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-10-16, 21:23   #1
Eνυδρειo 20lt με 4 χρυσοψαρα
Takisstam
Junior Member
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: pyrgos
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Takisstam Ο χρήστης Takisstam δεν είναι συνδεδεμένος 23-10-16, 21:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους!
Εδω και 2 μέρες είμαι κάτοχος ενός Hailea f20 και δυστυχώς κάτοχος 4 χρυσόψαρων!!! Κλασική περίπτωση που μου έδωσαν οτι να ναι χωρίς να φανταστώ πόσες παραμέτρους κ γνώσεις χρειάζεται το χόμπι αυτό!
Για να μην πολυλογώ έχω διαβάσει δεκάδες άρθρα εδώ άκρως κατατοπιστικα και προσπαθώ άμεσα να διορθώσω την όλη κατάσταση! Παράγγειλα πλαστικό δοχείο 120 λίτρων όπως κ εξωτερικό φίλτρο για να περάσω τα ψαράκια εκεί. Λογικό να πρέπει να ακολουθήσω την διαδικασία στρωσίματος (δεν την έκανα καν στο παρών ενυδρείο μιας κ η σειρά που με έβαλε να ακολουθήσω ο πωλητής ήταν καθάρισμα με ξίδι, ξέπλυμα με νερό των πετρών κ των ψεύτικων φυτών, γέμισα με νερό βρύσης του ενυδρείο, καθάρισμα-ξέπλυμα του φίλτρου και μετά την είσοδο των ψαριών!!!!)!
1.Θα ήθελα να ρωτήσω αν το γέμισμα του δοχείου με νερό βρύσης,η χρήση JBL Biotopol και το δούλεμα φίλτρου κ ρίψης τροφής για ένα διάστημα ημερών έως να δω σωστά νούμερα στις μετρήσεις είναι ορθή και όχι τόσο δύσκολη διαδικασία για τόσο μεγάλο δοχείο!?
2. Μπόλιασμα δεν θεωρείται και η μεταφορά νερού από το ενυδρείο που διατηρούσε το petshop τα ψάρια? Εννοώ τα βακτήρια δεν μεταφέρθηκαν στο δικό μου ενυδρείο έτσι ώστε με σωστή και συχνή ανανέωση νερού και καθαρισμού να δημιουργηθούν κατάλληλες συνθήκες?
3. Ποιες οι προτάσεις σας για να στήσω το Hailea F20 και ποιες για το Hailea F60? Διάβασα και θεωρώ πως για το F20 η αγορά μονομάχου είναι κατα κάποιο τρόπο οριακά αποδεκτή και για το F60 το ποστ που υπάρχει με μπέρδεψε με τόσα ονόματα ψαριών κλπ (δεν υπάρχει pet shop ουσιαστικά εδώ στην πόλη και θα πρέπει να παραγγείλω διαδικτυακά το οτιδήποτε με αποτέλεσμα με τόσα ονόματα ψαριών και μη να γίνεται χαμός)
4. Η χρήση του δοχείου των 120 λίτρων επειδή φοβάμαι λόγο του μεγέθους της είναι προσωρινή μέχρι να χαριστούν τα χρυσόψαρα μιας κ από ότι κατάλαβα απαγορεύεται να ζήσουν στο F20 και στο F60 μόνο το ένα!
Εμφανίσεις: 2945
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-16, 22:00
Stratos mak Ο χρήστης Stratos mak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου στο μικρο το F20 μπορεις να το κανεις γαριδαδικο και να βαλεις και μερικα φυτα ευκολα για αρχη μεσα και το F60 παλι με λιγα φυτα και να βαλεις ζωοτοκα ψαρια οπως γκαμπι μολλυ πλατυ και αλλα απλα να τα δεις τι ακριβως θες γτ μερικα υβριδιζουν μεταξυ τους.
Τωρα οσω για το στρωσιμο εννοειται πρεπει να γινει αντιχλωριο στο νερο βιολογικο υλικο στο φιλτρο (μακαρονι) και τροφη τρυμενη καθως και το χρυσοψαρο θα σε το χρεισιμοποιησεις αφου το εχεις γτ με τις ακαθαρισιες του θα εχεις αμμωνια και νιτρικα, τωρα θα χρειαστεις και τεστ για να δεις αν μηδενισαν οι τιμες σου οποτε θα καταλαβεις οτι εκανες και τον κυκλο του αζωτου διαβασε λεπτομεριες στο αντιστοιχο θεμα.
αυτα απο μενα καλη αρχη να εχεις και θα ακουσεις και αλλες αποψεις και απο τα αλλα παιδια και περισσοτερες πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-16, 22:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου
Ας τα πάρουμε ένα ενα
1) Γεμίζοντας το δοχείο με νερό , βάζοντας αντιχλώριο, βάζοντας κάποια από τα βακτήρια εμπορίου , και τροφή θα χρειαστεί 15-25 ημέρες να στρώσει σωστά το φίλτρο, δηλαδή για το κουτί αυτό θα χρειαστείς και ένα ανάλογο φίλτρο , θα αγοράσεις φίλτρο δηλαδή για να κρατήσεις τα ψάρια μέχρι να τα χαρίσεις ;
2) δεν φτάνει το νερό ή ακόμα και η λάσπη/μούργα/μπιχλα από άλλο ενυδρείο, χρειάζεται και κάποια ποσότητα βιολογικού υλικού, και ΠΟΤΕ μπόλι ή οτιδήποτε άλλο από ενυδρείο από πετ-σοπ, το πιθανότερο να μεταφέρεις κάποια ασθένεια, χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κάποιον, τα πετ-σοπ δεν έχουν πάντα τις καλύτερες συνθήκες, και από τα ενυδρεία τους περνούν εκατοντάδες ψάρια, μη το κάνεις.
3) Οταν αποφασίσεις για το F20 ή F60 εδώ είμαστε
4) δυστυχώς τα χρυσόψαρα δεν μπορούν να ζήσουν σωστα σε τόσο μικρά ενυδρεία,
διάβασε εδώ να δεις τι χρειάζονται
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Βγάλε μια φωτογραφία τα χρυσόψαρα να δούμε το είδος τους,
και μέχρι την επόμενη κίνηση κάνεις καθημερινές αλλαγές,
ταίζεις ελαχιστα,
δεν βγαζεις τα ψάρια από το ενυδρείο για να το πλύνεις, αφαιρείς νερό-προσθέτεις νερό,
έχε συνέχεια δίπλα στο ενυδρείο ενα κουβά με νερό και αντιχλώριο , για να έρχεται το νερό στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου,
βγάζεις τον θερμαντήρα, αν έχεις,
βάζεις αεραντλία, τώρα την έχουν αναγκη,
αφαιρείς όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά για να δώσεις χώρο,
δεβ πλένεις το φίλτρο με νερό βρύσης, ελαφρύ ξεβγαλμα σε νερό του ενυδρείου αν δεις πως έχει μπουκώσει ή καθε εβδομάδα να καθαρίζεις τυχόν αποφάγια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-16, 22:44
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Takisstam καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Όλοι στραβά ξεκινάμε και μιλά γι' αυτό ένας από τους πρόσφατους παθόντες του φόρουμ...

Γράψε μας τις διαστάσεις για το 120 λίτρα που παρήγγειλες και πες μας κ τι είδη χρυσόψαρων θα φιλοξενηθούν για να δούμε και πόσα μπορείς να κρατήσεις. Αλλά, στο πλαστικό θα τα κρατήσεις ή έχεις σχέδιο να πάρεις μεγάλο ενυδρείο?

Το νερό από τα petshop καλύτερα να μην το κρατούσες, δεν ξέρεις τι έχεις πάρει μαζί. Γενικά τώρα, καλό είναι να κάνεις 1-2 αλλαγές νερού την ημέρα.

Θα σου πουν κ τ' άλλα παιδιά με μεγαλύτερη εμπειρία και με μια επιφύλαξη να επιβεβαιωθούν όσα λέω μιας και είμαι ακόμα νέος....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 24-10-16 στις 07:09
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-16, 11:58
Takisstam Ο χρήστης Takisstam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: pyrgos
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλησπερα συνονοματε!

1. παραγγειλα το Eheim Liberty 2041 ωστε στην συνεχεια να το χρησιμοποιησω και στο f60 ενυδρειο!
2. θα κανω αλλαγες νερου μια με δυο φορες την ημερα ωστε να γλιτωσω απο τετοια περιπτωση
3. ηδη εχω στην κατοχη μου το f20 και περιμενω και το f60 απο ωρα σε ωρα
4. το να κρατησω εστω ενα τουλαχιστον για το f60 και να προσθεσω μια ομαδα απο μικροτερα ψαρακια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-16, 12:19
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Βάλε τροπικά ψαράκια στα ενυδρεία σου και άσε τα χρυσόψαρα. Δεν κάνουν για αυτά τα λίτρα και σύντομα θα έχεις θέματα.
Κ εγώ το F60 έχω και μέσα τροπικά πλάτυ/γκάπυ πολύχρωμα και είναι πανέμορφα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-16, 18:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλως ηρθες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisstam Εμφάνιση μηνυμάτων
4. το να κρατησω εστω ενα τουλαχιστον για το f60 και να προσθεσω μια ομαδα απο μικροτερα ψαρακια?
αυτο δεν γινεται.
χρυσοψαρα, μονο με χρυσοψαρα και σε αυτα τα λιτρα δεν μπαινει κανενα ειδος χρυσοψαρου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-16, 22:54
Takisstam Ο χρήστης Takisstam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: pyrgos
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ποσα πλατυ/γκαπυ μπορω να εχω στο ενυδρειο? Χρειαζομαι και θερμοστατη, φυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-16, 23:48
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν ειναι καλη ιδεα για μενα τα πλατακια ή γενικα τα ζωοτοκα..
επειδη εισαι στην αρχη και βρισκεσαι επαρχια, οχι για κανεναν αλλο λογο.
τα ψαρια γεννανε συνεχεια , θα γεμιζεις συντομα (με οτι συνεπαγεται αυτο για την ποιοτητα του νερου) και θα πρεπει να βρισκεις χομπιστες να τα δινεις..
Αν δεν εχεις προβλημα, οκ.

αυτα τα ψαρια ειναι τροπικα και θελουν θερμαντηρα.

Τα φυτα τα εχουν αναγκη σχεδον ολα τα ψαρια.

θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδακι συννεφακια σε φυτεμενο ενυδρειο..
δεν θα χρειαστεις και θερμαντηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-16, 06:55
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisstam Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα πλατυ/γκαπυ μπορω να εχω στο ενυδρειο? Χρειαζομαι και θερμοστατη, φυτα?
Εγώ έχω συνολικά 10 ψαράκια... 'Οταν αυξηθούν πολύ με τις γέννες αν θες τα χαρίζεις.
Θερμαντήρας, αν πέφτεις κάτω από 22 βαθμούς, χρειάζεται σίγουρα το χειμώνα.
Από φυτά εγώ έχω μόνο ένα java moss, τίποτε περισσότερο και πέτρες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις 20Lt andromeda Αρχάριοι γλυκού νερού 14 23-06-16 23:57
DIY 20lt alexkoun18 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 22-04-13 16:54
Γαριδαδικο ~20lt pigasosaek Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 15 28-05-12 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04795 seconds with 15 queries