Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-04-16, 12:26   #1
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ SOS
Koukourokas
Junior Member
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος 20-04-16, 12:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας. Έχω ένα ενυδρείο120 λίτρων με 1 Παγκάσιο, 6 SAE κι έναν Gibiceps. Είμαι εν μέσω συζήτησης αγοράς 1 μεταχειρισμένου ενυδρείου 300 λίτρων (το οποίο θα αντικαταστήσει το δικό μου) και το οποίο είναι επίσης σε λειτουργία και θα το αγοράσω μαζί με τα ψάρια του (νομίζω 6 σκαλάρια και κάποια cory). Ως εκ τούτου έχει δικό του υπόστρωμα, κυκλοφορητή, φίλτρο κτλ. Πως προτείνετε να κάνω την μετάβαση από το ένα ενυδρείο στο άλλο? Να χρησιμοποιήσω το δικό του υπόστρωμα ή να βάλω το δικό μου? Είναι κάτι που δεν το έχω ξανακάνει και θα ήθελα πραγματικά τα φωτα σας.
.................................................. ................
admin edit: θα παρακαλούσα όχι λινκ άλλων forum
Να σημειώσω πως έχω μόνο 2 κουβάδες και μια λεκάνη για προετοιμασία νερού. Επίσης, το ενυδρείο που θα αγοράσω δεν το έχω δει ακόμη, μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω ή τι να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη?
Εμφανίσεις: 2524
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-16, 14:06
Stratos mak Ο χρήστης Stratos mak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

καταρχήν για να καταλάβουμε θα κρατήσεις το δικό σου σαν ενυδρείο ή θα βγάλεις εντελώς το δικό σου και θα βάλεις το άλλο ή θα τα κρατήσεις και τα 2?
1) οποίο κρατήσεις από τα 2 θα πρέπει να κρατήσεις νερό καθώς και το φίλτρο με την βιολογία του.
2) εγώ θα κοίταγα το ενυδρείο για τυχόν φθορές να κοιτάξεις όταν πας να είναι γεμάτο για έμενα για να δεις αν χάνει καπάκια λάμπες και μάθε γενικά τη έκανε αυτός που το είχε από αλλαγές μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι.

ελπίζω να σε βοήθησα με τα λίγα που και γω ξέρω ελπίζω κάποιος άλλος να πει περισσότερα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-16, 14:11
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω θα σου πω καταρχην με το καλο να παρεις το καινουριο ενυδρειο!!οταν πας να το δεις ψαξε καλα για τυχον διαρροες και σε τι κατασταση ειναι τα φωτιστικα του..

μετα αρχισε να ψαχνεις για την ψαροσυνθεση γιατι στα 300 λιτρα ουτε πανγκασιο μπορεις να εχεις ουτε κοινο πλεκο.

θα πρεπει να επιλεξεις με τι θα ασχοληθεις.αν θες βοηθεια και γνωμες θα χαρουμε να βοηθησουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-16, 15:33
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stratos mak Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχήν για να καταλάβουμε θα κρατήσεις το δικό σου σαν ενυδρείο ή θα βγάλεις εντελώς το δικό σου και θα βάλεις το άλλο ή θα τα κρατήσεις και τα 2?
1) οποίο κρατήσεις από τα 2 θα πρέπει να κρατήσεις νερό καθώς και το φίλτρο με την βιολογία του.
2) εγώ θα κοίταγα το ενυδρείο για τυχόν φθορές να κοιτάξεις όταν πας να είναι γεμάτο για έμενα για να δεις αν χάνει καπάκια λάμπες και μάθε γενικά τη έκανε αυτός που το είχε από αλλαγές μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι.

ελπίζω να σε βοήθησα με τα λίγα που και γω ξέρω ελπίζω κάποιος άλλος να πει περισσότερα
Καταρχάς φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κρατήσω το νέο ενυδρείο 300 λίτρων και το 120 θα το δώσω. Με την βιολογία δεν έχω απΟφασίσει. Έλεγα να συνδυάσω και των 2 ανάλογα με την κατάσταση του άλλου ενυδρείου. Επίσης δεν ξέρω τι θα κάνω με τα υποστρώματα, αν θα κρατήσω το δικό μου ή το δικό του. Εγώ είχα και υπόστρωμα για φυτά (δεν θυμάμαι ποιο) και από πάνω ένα πετραδάκι ασπροκίτρινο, που έβγαζε σκόνη αν το έπιανες στο χέρι, επίσης δεν θυμάμαι ποιο. Το είχα αγοράσει ακριβά σε σακουλάκια τότε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα σου πω καταρχην με το καλο να παρεις το καινουριο ενυδρειο!!οταν πας να το δεις ψαξε καλα για τυχον διαρροες και σε τι κατασταση ειναι τα φωτιστικα του..

μετα αρχισε να ψαχνεις για την ψαροσυνθεση γιατι στα 300 λιτρα ουτε πανγκασιο μπορεις να εχεις ουτε κοινο πλεκο.

θα πρεπει να επιλεξεις με τι θα ασχοληθεις.αν θες βοηθεια και γνωμες θα χαρουμε να βοηθησουμε.

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση. Αναφορικά με τα ψάρια, ο παγκάσιος θα χαριστεί άμεσα σε άτομο με μεγαλύτερο ενυδρείο. Κοινωνικό θα είναι το ενυδρείο και φυτεμένο. Για αρχή θα συνδυάσω τα σκαλάρια με τα SAE που ήδη έχω και θα προσθέσω ίσως lemon tetra και καρδινάλιους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Koukourokas : 20-04-16 στις 15:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-16, 15:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι διαστάσεις θα έχει το καινούριο ενυδρείο ; Για τα σκαλάρια το ρωτάω.
Ο πανγκάσιους όπου και να πάει καταδικασμένος θα είναι δεν μπαίνει σε ενυδρείο αυτό το ψάρι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-16, 16:05
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι διαστάσεις θα έχει το καινούριο ενυδρείο ; Για τα σκαλάρια το ρωτάω.
Ο πανγκάσιους όπου και να πάει καταδικασμένος θα είναι δεν μπαίνει σε ενυδρείο αυτό το ψάρι

Το νέο ενυδρείο θα είναι 300 λίτρα και έχει ήδη νομίζω 4 ή 6 σκαλάρια και κάποια cory. To πρόβλημα μου είναι πως θα συγχωνεύσω τα 2 ενυδρεία σε 1. Αν θα πάρω από το παλαιό ενυδρείο μου το υπόστρωμα, το φίλτρο κτλ ή αν θα κρατήσω αυτά που εχει το νέο. Αν θα χρησιμοποιήσω νερό και από τα 2 και με ποια σειρά θα τα κάνω όλα αυτά. Π.χ. να βάλω τα ψάρια κατά τη διάρκεια σε σακκούλες? Να πάρω το υπόστρωμα που έχω στο δικό μου? Που έχει χώμα για φυτά? Αν ναι θα πρέπει να βγάλω νερό και από τα 2 ενυδρεία? Και που θα το αποθηκεύσω εν τω μεταξύ? Αυτοί πάνω κάτω είναι οι προβληματισμοί μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-16, 17:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπορεί να είναι 300 λίτρα αλλά τα αγγελόψαρα θέλουν ύψος, από 50 εκατοστά και πάνω, για να μη πω 55. Και ομάδα των 4 6 ή ατόμων είναι μικρή , από 8 ψάρια και πάνω. Αν το ύψος είναι καλό, στα 300 λίτρα μπορείς να βάλεις 8 άτομα, αλλά μη το επιβαρύνεις και με άλλα είδη, άντε κάποια cory αλλά και ο βυθός θα πρέπει να είναι ο κατάλληλος για τα cory. Να έχεις επίσης υπόψη σου πως και τα SAE θέλουν μια ομάδα των 6-8 ατόμων (αν θυμάμαι καλά) αλλά θέλουν και μήκος από 1,5 μέτρο και πάνω γιατί είναι δεινοί κολυμβητές. Οπως καταλαβαίνεις το ενυδρείο ίσως να μη κάνει για κάποιο από αυτά 2 είδη που θες να βάλεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-16, 23:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koukourokas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νέο ενυδρείο θα είναι 300 λίτρα και έχει ήδη νομίζω 4 ή 6 σκαλάρια και κάποια cory. To πρόβλημα μου είναι πως θα συγχωνεύσω τα 2 ενυδρεία σε 1. Αν θα πάρω από το παλαιό ενυδρείο μου το υπόστρωμα, το φίλτρο κτλ ή αν θα κρατήσω αυτά που εχει το νέο. Αν θα χρησιμοποιήσω νερό και από τα 2 και με ποια σειρά θα τα κάνω όλα αυτά. Π.χ. να βάλω τα ψάρια κατά τη διάρκεια σε σακκούλες? Να πάρω το υπόστρωμα που έχω στο δικό μου? Που έχει χώμα για φυτά? Αν ναι θα πρέπει να βγάλω νερό και από τα 2 ενυδρεία? Και που θα το αποθηκεύσω εν τω μεταξύ? Αυτοί πάνω κάτω είναι οι προβληματισμοί μου.

αν δε γνωρίζουμε τι υποστρώματα είναι αυτά, ποσο καιρο τρεχουν...δε μπορούμε να σε συμβουλεψουμε και ποιο να κρατησεις. Αν αφήσουμε τα υποστρώματα με τα δικα τους ενυδρεια ως εχουν η συνηθης ρουτινα "μετακομισης" είναι:

1. σε ένα καταλληλο μεγαλο δοχειο (βαρελι, πλαστικο κουτι από ικεα ή κατι παρομοιο ΚΑΘΑΡΟ) βαζεις νερο από το 300αρι, τα φιλτρα να δουλευουν κανονικα ώστε να διατηρουν ζωντανη τη βιολογια των υλικων τους και τα ψαρια μεσα (αν χρειαζεται και ο θερμοστάτης με προσοχή στη θερμοκρασια λογω προφανως αρκετα λιγοτερων λιτρων).

2. αδειαζεις το υπολοιπο νερο του ενυδρείου.

3. μεταφερεις το ενυδρειο

4. το στηνεις όπως σκέφτεσαι και το γεμιζεις με νερο (αποχλωριομενο) αφήνοντας χωρο για το νερο που εχεις στο δοχειο με τα ψαρια. περιμενεις να ερθουν στην ιδια θερμοκρασια.

5. προσθετεις νερο από το δοχειο στο ενυδρειο αφήνοντας ένα μερος μονο στο δοχειο μαζι με τα ψαρια. βαζεις λιγο λιγο νερο από το ενυδρειο στο δοχειο ώστε να κανεις τη λεγομενη "προσαρμογή" και μετα ριχνεις το νερο αυτό και τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο. βαζεις σε λειτουργια και τα φιλτρα στο ενυδρειο.

όταν τελειώσεις με αυτά μπορεις να πιασεις και τα ψαρια που θες από το 120αρι και κανοντας προσαρμογή να τα βαλεις στο 300αρι.

αυτά πολύ χοντρικα. κανε και μια αναζητηση εδώ...υπαρχουν παμπολλα θεματα για μετακομίσεις ενυδρειων που αναφέρονται με λεπτομέρειες πολλα περισσοτερα. Επισης η σειρα καποιων κινήσεων μπορει να αλλαξει αναλογα π.χ. με το αν τα φιλτρα είναι εξωτερικα η εσωτερικα.

Τελος προσοχή στην ιχθυοσυνθεση,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-16, 11:24
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δε γνωρίζουμε τι υποστρώματα είναι αυτά, ποσο καιρο τρεχουν...δε μπορούμε να σε συμβουλεψουμε και ποιο να κρατησεις. Αν αφήσουμε τα υποστρώματα με τα δικα τους ενυδρεια ως εχουν η συνηθης ρουτινα "μετακομισης" είναι:

1. σε ένα καταλληλο μεγαλο δοχειο (βαρελι, πλαστικο κουτι από ικεα ή κατι παρομοιο ΚΑΘΑΡΟ) βαζεις νερο από το 300αρι, τα φιλτρα να δουλευουν κανονικα ώστε να διατηρουν ζωντανη τη βιολογια των υλικων τους και τα ψαρια μεσα (αν χρειαζεται και ο θερμοστάτης με προσοχή στη θερμοκρασια λογω προφανως αρκετα λιγοτερων λιτρων).

2. αδειαζεις το υπολοιπο νερο του ενυδρείου.

3. μεταφερεις το ενυδρειο

4. το στηνεις όπως σκέφτεσαι και το γεμιζεις με νερο (αποχλωριομενο) αφήνοντας χωρο για το νερο που εχεις στο δοχειο με τα ψαρια. περιμενεις να ερθουν στην ιδια θερμοκρασια.

5. προσθετεις νερο από το δοχειο στο ενυδρειο αφήνοντας ένα μερος μονο στο δοχειο μαζι με τα ψαρια. βαζεις λιγο λιγο νερο από το ενυδρειο στο δοχειο ώστε να κανεις τη λεγομενη "προσαρμογή" και μετα ριχνεις το νερο αυτό και τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο. βαζεις σε λειτουργια και τα φιλτρα στο ενυδρειο.

όταν τελειώσεις με αυτά μπορεις να πιασεις και τα ψαρια που θες από το 120αρι και κανοντας προσαρμογή να τα βαλεις στο 300αρι.

αυτά πολύ χοντρικα. κανε και μια αναζητηση εδώ...υπαρχουν παμπολλα θεματα για μετακομίσεις ενυδρειων που αναφέρονται με λεπτομέρειες πολλα περισσοτερα. Επισης η σειρα καποιων κινήσεων μπορει να αλλαξει αναλογα π.χ. με το αν τα φιλτρα είναι εξωτερικα η εσωτερικα.

Τελος προσοχή στην ιχθυοσυνθεση,
Με συγχωρείς για την καθυστέρηση, ήμουν λίγο στο τρέξιμο. Αποφάσισα να κάνω το εξής προσωρινά. Πες μου πως σου φαίνεται. Να αδειάσω το νερό από το νέο ενυδρείο (300 λ),να κρατήσω όσο μπορώ από το νερό, να το μεταφέρω σπίτι μου και να μεταφέρω τα ψάρια (3 cory, 4 μικρά σκαλάρια, 5 αρλεκίνοι) σε σακκούλες με το νερό τους. Μετά να βγάλω το 1/3 νερού από το δικό μου ενυδρείο (1 παγκάσιος 25cm, 6 μικρά SAE και 1 gibiceps 15cm) και προσθέτωντας νερό από το νέο ενυδρείο στο παλιό καθώς και όσο έχουν τα νέα ψάρια στις σακούλες τους να τα ρίξω όλα στο παλαιό ενυδρείο (120 λ.). Στη συνέχεια θα ασχοληθώ με το νέο ενυδρείο. Θα αλλάξω υπόστρωμα, βάζοντας κατάλληλο για φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο (θα χρειαστώ βοήθεια και προτασεις από όποιον γνωρίζει) μετά θα γεμίσω νερό μέχρι τη μέση και θα προσθέσω νερό από το (120 λ) ενυδρείο στο 300λ μέσω αντλίας και στη συνέχεια θα ρίξω όλα τα ψάρια εκτός από παγκάσιο και gibiceps τα οποία θα μείνουν στο 120. Πως σας φαίνεται ως σχέδιο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να είναι 300 λίτρα αλλά τα αγγελόψαρα θέλουν ύψος, από 50 εκατοστά και πάνω, για να μη πω 55. Και ομάδα των 4 6 ή ατόμων είναι μικρή , από 8 ψάρια και πάνω. Αν το ύψος είναι καλό, στα 300 λίτρα μπορείς να βάλεις 8 άτομα, αλλά μη το επιβαρύνεις και με άλλα είδη, άντε κάποια cory αλλά και ο βυθός θα πρέπει να είναι ο κατάλληλος για τα cory. Να έχεις επίσης υπόψη σου πως και τα SAE θέλουν μια ομάδα των 6-8 ατόμων (αν θυμάμαι καλά) αλλά θέλουν και μήκος από 1,5 μέτρο και πάνω γιατί είναι δεινοί κολυμβητές. Οπως καταλαβαίνεις το ενυδρείο ίσως να μη κάνει για κάποιο από αυτά 2 είδη που θες να βάλεις
Οι διαστάσεις είναι 1,20 Χ 0,55 Χ 0,45. Τα σκαλάρια θα έρθουν με το νέο ενυδρείο και είναι πολύ μικρά, ενώ τα 6 SAE τα έχω εγώ και είναι επίσης πολύ μικρά. Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα χώρου ακόμα και όταν μεγαλώσουν. Δεν σκοπεύω να το φορτώσω. Το πολύ να βάλω ένα κοπάδι αρλεκίνους αφού φυτέψω το νέο ενυδρείο και αν όλα πάνε καλά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Koukourokas : 22-04-16 στις 11:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-16, 10:06
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή ΤΟ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ

Καλημέρα σε όλους. Είπα να κάνω ένα Update σχετικά με το πως πήγε η μεταφορά του ενυδρείου αλλά και η πορεία του από τότε. Τελικά πήγαν όλα πολύ καλά και επιβεβαιώθηκε ακόμη μία φορά πως η σωστή προετοιμασία είναι χρυσός. Θα αναφέρω τα βήματα που έκανα. Όπως είπα αγόρασα το ενυδρείο μεταχειρισμένο με ψάρια μέσα.

1. τα 14 ψάρια βγήκαν από το ενυδρείο και μπήκαν με 20 λίτρα από το παλιό νερό σε ένα cooler (ψυγειάκι). Η χρήση του cooler μου μείωσε κατά πολύ το άγχος και μου χάρισε περίπου 3 ώρες περιθώριο ώστε να κάνω τα υπόλοιπα που είχα σχεδιάσει.

2. Βγήκε παλιό νερό από το ενυδρείο γύρω στα 100 λίτρα. Χρησιμοποιήθηκαν γι αυτό το λόγο ένα πλαστικό βαρέλι με καπάκι 50 λίτρων και 2 πλαστικές μπουκάλες 20 λίτρων (αυτές που υπάρχουν στους ψύκτες), οι οποίες μπουκάλες θεωρώ πως είναι ό,τι πιο εύχρηστο για τέτοια δουλειά.

3. Το φίλτρο του ενυδρείου μπήκε όπως ήταν μέσα στο βαρέλι,

3. Βράχια και ξύλα μπήκαν σε τσάντες για την μεταφορά τους.

4. Το υπόλοιπο νερό αδειάστηκε εξολοκλήρου και το ενυδρείο έμεινε με το χαλίκι του.

5. Μετά την μεταφορά όλων αυτών στο σπίτι μου, αδειάστηκε το ενυδρείο από το παλιό χαλίκι και αφού καθαρίστηκε το ενυδρείο, τοποθετήθηκε το νέο υπόστρωμα (JBL Manado) και δημιούργησα τη γεωμορφολογία του εδάφους όπως περίπου την ήθελα δεδομένου και του περιορισμένου χρόνου. (Να συμπληρώσω εδώ πως το Manado το είχα πλύνει τις προηγούμενες μέρες σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή και ήταν έτοιμο)

6. Στη συνέχεια τοποθέτησα στο άδειο ενυδρείο το εσωτερικό του φίλτρο

7. Μετά τακτοποίησα πέτρες και ξύλα όπως ήθελα και ξεκίνησα να προσθέτω νερό με προσοχή ώστε να μην υπάρξουν αναταράξεις. Για να το πετύχω αυτό διοχέτευσα το παλιό νερό μέσα στο φίλτρο. Το πρόβλημα ροής λύθηκε αφού μη έχοντας άλλη αντλία, έπρεπε να δημιουργήσω μια τεχνητή υψομετρική διαφορά. Τοποθέτησα λοιπόν ένα τραπέζι δίπλα στο ενυδρείο, με μία καρέκλα επάνω του και πάνω σε αυτήν τοποθέτησα το βαρέλι με ένα λάστιχο το οποίο διοχέτευε το νερό στο ενυδρείο. Με τοντρόπο αυτό ό,τι νερό είχα ακόμη το άδειαζα μέσα στο βαρέλι και όχι στο ενυδρείο. Μόλις έπεφτε η στάθμη του βαρελιού προσέθετα κάποιον προετοιμασμένο κουβά ή κάποιο από τα 20λιτρα δοχεία με το παλιό νερό.

8. Μόλις το νερό έφτασε στα 180 από τα 240 λίτρα προσέθεσα στο ενυδρείο και το νερό από το cooler με τα ψάρια. Στη συνέχεια έβαλα να προετοιμάσω και λίγο νερό ακόμη με τη βοήθεια και του θερμοσίφωνα και αφήνοντας το μόνο μισή ώρα στα δοχεία το προσέθεσα και αυτό.

9. Μετά από πείπου 2 ώρες από την μεταφορά του ενυδρείου στο σπίτι μου έθεσα σε λειτουργία αντλία και θερμοστάτη και μετέφερα και 6 ψαράκια από το δικό μου παλίο ενυδρείο να γνωρίσουν τους νέους τοπυς συγκάτοικους.


Εν κατακλείδι η διαδικασία πήγε πάρα πολύ καλά και τα ψάρια δεν παρουσίασαν κανάνα σημάδι stress, κάτι μου μπορώ να πως πως με εξέπληξε. Θα ήθελα να πω εδώ πως είναι πολύ εύκολο τελικά να αλλάξεις ενυδρείο αρκεί να είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος και να μη σας φοβίσει όπως φόβιζε εμένα προσωπικά. Θα προχωρήσω και σε μια παρουσίαση του ενυδρείου μου σε αυτό το νήμα αργότερα. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και ελπίζω το παρόν νήμα να βοηθήσει οποιον άλλον προσπαθήσει κάτι παρόμοιο. Δεν ξέρω αν τα έρκανα όλα σωστά, πάντως είχα εξαιρετικά αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπολι απο ενυδρειο με γκαπι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα lordpektroni Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-14 23:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06439 seconds with 15 queries