Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-16, 09:17
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή Εξωτερικό Φίλτρο, δυνατό & αθόρυβο. Ποιό όμως?

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
αφορμή για αυτό το θέμα παίρνω από ένα άλλο post που άνοιξε ένας φίλος εδώ μέσα ρωτώντας για ένα συγκεκριμένο εξωτερικό φίλτρο.
Επειδή έγινε μεγάλη κατάχρηση στο συγκεκριμένο θέμα του παιδιού, και για να μην το χαλάσουμε άλλο, σκέφτηκα να ανοίξω ένα άλλο θέμα εδώ, ρωτώντας και ζητώντας από όλους εσάς να καταθέσετε και να συμβάλετε με τις απόψεις, εμπειρίες που έχετε (ας είναι και υποκειμενικές, στο τέλος, κάπου θα καταλήξουμε) σχετικά με τα εξωτερικά φίλτρα που κυκλοφορούν στην αγορά και τα οποία έχετε δοκιμάσει.

Η βασική αναζήτηση γίνεται για φίλτρα τα οποία να έχουν μεγάλη δύναμη ροής και κυκλοφορίας (από 1000 λίτρα και πάνω) , να είναι «Αθόρυβα», να μην βγάζουν προβλήματα σε βάθος χρόνου, να είναι εύκολα στην συντήρηση, και το βασικότερο να χωράνε αρκετό υλικό φίλτρανσης.

Ζητάω πολλά???

Υπάρχει τέτοιο φίλτρο τελικά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-16, 09:56
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

δεν υπάρχει απλά.

όλα μπορεί να βγάλουν πρόβλημα και όλα μπορεί σε βάθος χρόνουν να κάνουν θόρυβο.

Και μη βγει κανείς και αρχίζει και λέει για τα κινέζικα eheim classic κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-16, 10:15
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Exo tetra 700 εχω εγω και ο ξαδερφος μου το 1200
Δεν ακους τπτ απολυτος. Και χωραει και καμποσο υλικο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-16, 10:32
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

JBL CristalProfi e1501 greenline

Πολύ δυνατό (1400 l/h) με μεγάλη χωρητικότητα κάδου(12 l) μικρή κατανάλωση (20W) και εντελώς αθόρυβο (όταν δεν έχει εγλωβιστεί αέρας μέσα). Μέχρι στιγμής δεν με έχει "κρεμάσει" καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-16, 11:14
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπάρχει απλά.

όλα μπορεί να βγάλουν πρόβλημα και όλα μπορεί σε βάθος χρόνουν να κάνουν θόρυβο.

Και μη βγει κανείς και αρχίζει και λέει για τα κινέζικα eheim classic κλπ.
Φίλε μου, συμφωνώ ότι όλα σε βάθος χρόνου (ή ακόμη και καινούργια λόγο αστοχίας υλικού, κτλ...) για τον "Α" ή τον "Β" λόγο μπορεί να βγάλουν προβλήματα. Το θέμα είναι το ποσοστό των προβλημάτων που βγαίνουν.
Πχ, γράφεις εσύ ότι το τάδε φίλτρο έχει πρόβλημα με την φτερωτή, και το γράφουν και άλλοι 10 ή 20 ή... , ή δεν το γράφει κανένας άλλος και ίσα ίσα που κάποιοι άλλοι γράφουν καλύτερες κριτικές.
Αυτό δεν σου λέει εσένα κάτι ?
Και επειδή είναι αδύνατον να τα έχεις δοκιμάσει εσύ ή ο οποιοσδήποτε όλα τα φίλτρα, δεν είναι καλύτερα να γράψει ο καθένας για αυτά που έχει δοκιμάσει και ξέρει ?
Δεν θα βοηθηθούμε περισσότερο έτσι?

Εγώ πχ, έχω το Fluval 406 & το Astro 2212. Το μεν Fluval κάνει θόρυβο, έχει καλή ποιότητα κατασκευής στα πλαστικά μέρη του, και έχει δυνατή ροή. Το δε Astro-2212, είναι εντελώς αθόρυβο, είναι εύκολο στην συντήρηση, γέμισμα, κτλ.. αλλά τα πλαστικά του δεν είναι σαν του Fluval, και η ροή του δεν είναι τόσο δυνατή.
Προσοχή δεν αναφέρω το θέμα τιμής, γιατί αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό (κάποιος μπορεί να θέλει να δώσει 1000 ευρώ και να τα θεωρεί λίγα και κάποιος τα 50 ευρώ να τα θεωρεί πολλά).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-16, 11:30
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Ελα να δεις και το aquanova 1500 μηπως σου αρεσει..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-16, 11:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Έχω δοκιμάσει πολλά φίλτρα και διαχρονικά τα πιο αξιόπιστα και ανθεκτικά είναι τα eheim classic (κι ας λέει ο φίλος globalzero ότι πράγματι κατασκευάζονται πιά στη Κίνα ), από θόρυβο τον λιγότερο ανάλογα με την ισχύ της αντλίας τους, διαθέσιμα ανταλλακτικά, εύκολα (για μένα) στη συντήρηση αλλά σαφώς υπερτιμημένα. Υπάρχουν φυσικά κι άλλες επιλογές με τις ανάλογες εκπτώσεις στις απαιτήσεις μας (θόρυβο, ανθεκτικότητα, ανταλλακτικά κλπ) αλλά και με πιο λογικό κόστος απόκτησης.
Μια δική μου μικρή λίστα κατά σειρά προτίμησης :
1.Eheim 2080, Eheim 2260
2.Fluval Fx5
3.Hydor 450 & 600
4.Aqua Nova ncf-1200 & ncf-1500 (με βασικό πρόβλημα-που διορθώνεται με επέμβαση-στα βανάκια, που λόγω φτηνών υλικών με το άνοιξε-κλείσε φαγώνονται οι φλάντζες).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-16, 13:27
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα να δεις και το aquanova 1500 μηπως σου αρεσει..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δοκιμάσει πολλά φίλτρα και διαχρονικά τα πιο αξιόπιστα και ανθεκτικά είναι τα eheim classic (κι ας λέει ο φίλος globalzero ότι πράγματι κατασκευάζονται πιά στη Κίνα ), από θόρυβο τον λιγότερο ανάλογα με την ισχύ της αντλίας τους, διαθέσιμα ανταλλακτικά, εύκολα (για μένα) στη συντήρηση αλλά σαφώς υπερτιμημένα. Υπάρχουν φυσικά κι άλλες επιλογές με τις ανάλογες εκπτώσεις στις απαιτήσεις μας (θόρυβο, ανθεκτικότητα, ανταλλακτικά κλπ) αλλά και με πιο λογικό κόστος απόκτησης.
Μια δική μου μικρή λίστα κατά σειρά προτίμησης :
1.Eheim 2080, Eheim 2260
2.Fluval Fx5
3.Hydor 450 & 600
4.Aqua Nova ncf-1200 & ncf-1500 (με βασικό πρόβλημα-που διορθώνεται με επέμβαση-στα βανάκια, που λόγω φτηνών υλικών με το άνοιξε-κλείσε φαγώνονται οι φλάντζες).
Το Aqua Nova βλέπω ότι το προτείνετε και οι 2.
Σαν λίτρα και ροή είδα ότι είναι πολύ καλό (τουλάχιστον στις οδηγίες). Στην πραγματικότητα πως είναι? Από θόρυβο τι λέει ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-16, 13:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Για τα λεφτά του το θεωρώ καλό. Αθόρυβο και με καλή ροή. Τα βανάκια του όμως χρειάστηκε, με τη βοήθεια φίλου, να τα ανοίξουμε και να τροχίσουμε/λειάνουμε το πλαστικό στο σημείο που μπαίνει η φλάντζα γιατί την έτρωγε με το άνοιγμα-κλείσιμο. Η μανίσια φλάντζα αλλάχτηκε με καλύτερης ποιότητας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-04-16, 14:38
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα λεφτά του το θεωρώ καλό. Αθόρυβο και με καλή ροή. Τα βανάκια του όμως χρειάστηκε, με τη βοήθεια φίλου, να τα ανοίξουμε και να τροχίσουμε/λειάνουμε το πλαστικό στο σημείο που μπαίνει η φλάντζα γιατί την έτρωγε με το άνοιγμα-κλείσιμο. Η μανίσια φλάντζα αλλάχτηκε με καλύτερης ποιότητας.
Να υποθέσω ότι αν κάποια στιγμή πάρω κάποιο τέτοιο θα βοηθήσεις με οδηγίες.
Ο Κώστας, το έκανε και αυτός στο δικό του αυτό το κόλπο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-04-16, 14:46
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω απλα αλλαξα τα o-ring με καλυτερης ποιοτητας.κατα τα αλλα ειναι δυνατο και αθορυβο αλλα δεν εχει την ποιοτητα του eheim.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-04-16, 15:02
detro2 Ο χρήστης detro2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

hydor professional 600 μεγαλος καδος καλη ροι και λιγη καταναλωση και απο τιμη ειναι αξιοπρεπες αντιθετα με τα eheim το εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστιμενος !!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-04-16, 15:18
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Το eheim 2250 μου άντεξε από το 91 το ειχα σταματησει αν θυμάμαι καλά 2..3 χρόνια.πριν3 μήνες κάηκε .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-04-16, 17:39
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

JBL CristalProfi e1501 greenline +1
Είχα για 4 χρόνια περίπου το e901 greenline. Εντελώς αθόρυβο, είτε δούλευε, είτε όχι, ήταν το ίδιο. Πραγματικά δεν ήξερες αν δουλεύει ακόμη και όταν επικρατούσε απόλυτη ησυχία στο σπίτι. Έπρεπε να το αγγίξεις για να καταλάβεις ότι δουλεύει ή φυσικά να παρακολουθήσεις το νερό στο ενυδρείο .
Θεωρώ πως το μεγαλύτερο αδερφάκι του (e1501) θα είναι εξίσου καλό!
Όταν αγοράσω ξανά φίλτρο, το σίγουρο είναι ότι θα είναι ένα από αυτά τα δύο (e901 ή e1501).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-04-16, 17:45
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Μπράβο βρε παιδιά και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά που θα απαντήσουν αργότερα.
Φανταστείτε τώρα οποιονδήποτε νέο φίλο που ψάχνει για το φίλτρο που θα χρειαστεί να μπορεί να βρεί τόσες προτάσεις εμπειρίας μαζεμένες.
Εμένα πάντως μου ανοίξατε νέους ορίζοντες. Έμαθα για φίλτρα και μάρκες που ούτε καν ήξερα ότι υπάρχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-04-16, 18:46
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Σε 3 ενυδρεια εχω Tetratec EX 400/600/700.
Τελειως αθορυβα τα 2 τα εχω στο υπνοδωματιο και το ενα εκτος ντουλαπιου οποτε θα ακουγονταν ευκολα, εχουν ενα θεματακι μονο με τα βανακια και το συστημα που τα βιδωνει πανω στο φιλτρο, αν δεν προσεξεις και κανεις βιαστικες και νευρικες κινησεις σπανε.
Τα εχω αρκετα χρονια, δεν εχουν παρουσιασει τιποτα αλλο, περα απο ενα κλιπακι που μου ειχε σπασει απο καποια απροσεξια του γατουλη μου, φταιω εγω ομως που τον αφησα να μου το καθαρισει.
Χωρανε πολυ υλικο και εχουν ικανοποιητικη ροη, για αυτα που ζηταω με καλυπτουν.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-04-16, 19:16
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

τα fluval παιδια από ότι διαβάζω και στο εξωτερικό κάνουν εύκολα θόρυβο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-04-16, 22:56
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Κάπως δύσκολη η ερώτηση σου είναι, νομίζω, Λάμπρο. Δεν το βλέπω να παίρνεις απάντηση, μια και τέλος. Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Άλλοι μένουν ευχαριστημενοι με κάτι και άλλοι παραπονεμενοι με κάτι. Για τον ήχο τώρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς. Πάντως τα φίλτρα διάφορων εταιριών διαφέρουν αρκετά αν τα δεις από κοντά, άλλα όμως μοιάζουν κιόλας. Είναι μερικές μάρκες που έχουν τα εξωτερικά φίλτρα τους και αν τα δεις από κοντά, είναι ολόιδια άπλα έχουν διαφορετικό λογότυπο. Πολλές οι μάρκες, πολλά τα σχεδία, διαφορετικές ποιότητες και κατασκευές. Πολλοί τα στήνουν τα εξωτερικά φίλτρα και τα γεμίζουν λάθος, δεν δουλεύουν σωστά και δεν το καταλαβαινουν καν. Σε άλλους τα προδίδουν τα φίλτρα τους πρόωρα. Άλλοι το κάνουν σωστά και είναι ευχαριστημενοι.

Εγώ ένα Eheim 2217 είχα και έχω, είχα και το μικρό το 2211. Από ποιότητα πολύ καλή σε σχέση με εξωτερικά φίλτρα άλλων εταιριών που έχω δει. Παράπονο δεν είχα ούτε έχω. Δεν με πρόδωσαν πότε. Άπλα δεν θα τα πρότεινα για κάποιον αρχάριο με εξωτερικά φίλτρα. Είναι λίγο παίδεμα μέχρι να τα μάθεις και τα συνηθίσεις.

Προσωπική μου γνώμη είναι αυτή. Φιλικά πάντα, Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-04-16, 07:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Λάμπρο το άλλο
με τη δίμετρη ξανθιά πλούσια και παρθένα μοντέλα
το ξέρεις?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-04-16, 07:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Γι'αυτη που με αναζητουσε απεγνωσμένα λες?? Αυτοκτονησε Κλεο γιατι της εριξα χυλοπιτα.
Με τα eheim 2213 και 2215 είμαι κι εγω πολύ ευχαριστημένος. Θεωρω το θορυβο που κανουν μηδαμινο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-04-16, 08:13
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπως δύσκολη η ερώτηση σου είναι, νομίζω, Λάμπρο. Δεν το βλέπω να παίρνεις απάντηση, μια και τέλος. Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Άλλοι μένουν ευχαριστημενοι με κάτι και άλλοι παραπονεμενοι με κάτι. Για τον ήχο τώρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς. Πάντως τα φίλτρα διάφορων εταιριών διαφέρουν αρκετά αν τα δεις από κοντά, άλλα όμως μοιάζουν κιόλας. Είναι μερικές μάρκες που έχουν τα εξωτερικά φίλτρα τους και αν τα δεις από κοντά, είναι ολόιδια άπλα έχουν διαφορετικό λογότυπο. Πολλές οι μάρκες, πολλά τα σχεδία, διαφορετικές ποιότητες και κατασκευές. Πολλοί τα στήνουν τα εξωτερικά φίλτρα και τα γεμίζουν λάθος, δεν δουλεύουν σωστά και δεν το καταλαβαινουν καν. Σε άλλους τα προδίδουν τα φίλτρα τους πρόωρα. Άλλοι το κάνουν σωστά και είναι ευχαριστημενοι.

Εγώ ένα Eheim 2217 είχα και έχω, είχα και το μικρό το 2211. Από ποιότητα πολύ καλή σε σχέση με εξωτερικά φίλτρα άλλων εταιριών που έχω δει. Παράπονο δεν είχα ούτε έχω. Δεν με πρόδωσαν πότε. Άπλα δεν θα τα πρότεινα για κάποιον αρχάριο με εξωτερικά φίλτρα. Είναι λίγο παίδεμα μέχρι να τα μάθεις και τα συνηθίσεις.

Προσωπική μου γνώμη είναι αυτή. Φιλικά πάντα, Γιάννης.
Γιάννη Καλημέρα.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν ψάχνω "μια απάντηση και τέλος".
Θέλω να ακούσω (ή πιο σωστά να διαβάσω) τις εμπειρίες παιδιών που έχουν δουλέψει με αρκετά φίλτρα και για τα οποία "προφανώς" θα έχουν μια άποψη.
Θετική ή αρνητική για το Α ή Β φίλτρο ή για το τάδε σημείο του κάθε φίλτρου. Το έγραψα εξ' αρχής αυτό.
Οι απόψεις αυτές ακριβώς επειδή προέρχονται από συνχομπίστες και όχι από "μαγαζιά" πιστεύω ότι θα είναι πιο αντικειμένικές.
Πως αλλιώς να μάθω τα υπερ και τα κατά του κάθε (ή των περισσοτέρων) φίλτρων ? Από τις οδηγίες και τα Marketing demo test της κάθε εταιρείας?
Ήδη (όπως έγραψα), έχω ακούσει για φίλτρα που ούτε καν τα γνώριζα "εγώ" (ίσως κάποιοι πιο έμπειροι να τα ήξεραν). Αυτό δεν θα βοηθήσει και άλλους εκτός από εμένα που ψάχνουν κάτι ανάλογο?
Εγώ πάντως αυτό πιστεύω και για αυτό ευχαρίστησα και όλους όσους έγραψαν την άποψη τους. Κάθε άποψη είναι "βοήθεια" για εμένα τουλάχιστον.
Σχετικά τώρα με το κατά πόσο η άποψη του καθενός ή τα προβλήματα που πιστεύει ότι έχει το κάθε φίλτρο και τον τρόπο που το δουλεύει, ναι σε αυτό θα συμφωνήσω ότι δεν μπορεί να είναι "απόλυτα" σωστό, όμως δεν παύει να είναι ένα "alert". Έτσι αν δω την ίδια παρατηρηση και από άλλον ξέρω ότι κάτι δεν πάει καλά, ή τουλάχιστον θα είμαι υποψιασμένος.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάμπρο το άλλο
με τη δίμετρη ξανθιά πλούσια και παρθένα μοντέλα
το ξέρεις?
χαχαχαχαχα.... Καλημέρα Κλεόβουλε.
όχι δεν το ξέρω, αλλά αν "την ξερέις" εσύ ......θέλω το τηλέφωνό της.
χαχαχαχαχαχαχα..........
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-04-16, 08:39
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Εχω ενα eheim 2080 pro3 πανω απο 10-12 χρονια ασταματητα!
Αρκετα δυνατο,αθορυβο με μεγαλο καδο,αλλαξα πριν 6 χρονια μια φτερωτη και καταργησα τον δεικτη ροης γιατι μαζευε σαλιγκαρια.Το μεγαλο μειονεκτημα του,η τιμη του που ακομα και τωρα μετα απο τοσα χρονια ειναι πανω κατω η ιδια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιό εξωτερικό φίλτρο για 100lt ? vassilis23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 05-10-11 13:15
Εξωτερικό φίλτρο - Ποιό να πάρω??? pagos4 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 27-03-10 10:45
Ποιο εξωτερικό φίλτρο είναι αθόρυβο; kapetanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 30-01-10 01:40
Αθόρυβο φίλτρο infodigger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 17-04-07 17:14
Εξωτερικό Φίλτρο, ποιό; betty Αρχάριοι γλυκού νερού 24 09-11-05 12:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07407 seconds with 15 queries