Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-16, 10:53
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή Σωλήνες για Α/Ο ;

Καλημέρα σας.
Μπορει κάποιος να μου βάλει κάποια link που να εξηγούν τί σωλήνες πρεπει να τραβηξω ώστε να λειτουργήσει η Α/Ο ;
Περιφερομαι μεσα στο Φόρουμ και όλοι γράφουν για την λειτουργία της αλλα δεν εχω βρεί κατι για τις σωληνωσεις που χρειάζεται.
Επειδή το ενυδρειο θα βρίσκεται κοντά στην βρύση της κουζίνας θα ήθελα να τραβηξω σωλήνα απο το νερό πριν μπουν τα ντουλαπια.
Και κατι ακόμα, εχω διαβάσει που γράφεται οτι καλο στο ενυδρειο ειναι να εχει σωλήνα που να οδηγεί στην αποχετευση , αν ειναι τραβηξω ακομα μια σωλήνα και να οδηγεί εκεί που φεύγουν τα νερά απο τον νηπτηρα .
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-16, 12:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=29814


Με αυτά τα σωληνάκια λειτουργούν οι Α/Ο. Σπάνια έχουν μεγαλύτερο (και μόνο στην είσοδο).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-16, 12:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://waterwaves.gr/index.php?dispa...ategory_id=203
Παρε τους τηλεφωνο πες τι θες να κανεις και θα σου πουν τι χρειαζεσαι. (εχουν κι αυτοι ενυδρειο και ξερουν τι χρειαζεται)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-16, 13:09
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την βοήθεια, επειδή οι πιο πολλοί γράφουν απο ότι κατάλαβα ότι την χρησιμοποιούν μόνο όταν είναι να αλλάξουν νερό θα υπάρξει πρόβλημα να την έχω μόνιμα συνδεδεμένη ;; και απλώς να έχω μια βάνα και να την κλείνω όταν δεν την χρειάζομαι ;; ρωτάω γιατί αν μπορώ να την έχω μόνιμα επάνω θα πρέπει να φτιάξω ένα ντουλάπι να την έχω μόνιμα μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-16, 13:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πρέπει να είναι μόνιμα συνδεδεμένη. Η μεμβράνη δεν μπρέπει να μείνει χωρίς νερό.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-16, 13:21
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Οι πιο πολλοί γράφουν ότι την χρησιμοποιούν και μετά (πιάνουν το σωληνάκι και το γυρνάνε για να κρατάει νερό μέσα) σου γράφω ότι έχω διαβάσει αλλά δεν την αφήνουν μόνιμα συνδεδεμένη επάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-16, 13:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και τα δυο γινονται, και μονιμα και οχι. Αρκει να μη στεγνωσει η μεμβρανη.
Flush χρειαζεται πριν και μετα την χρηση.
Αλλαγη των προφιλτρων αναλογα τη χρηση (αριθμο λιτρων που βγαζει ή καθε μερικους μηνες. Σου λενε αναλογα το προφιλτρο).
Για την αλλαγη μεμβρανης φαινεται απο το tds meter (αν αρχισει και δειχνει να ανεβαινει συνεχως το tds). Καθε μερικα χρονια συνηθως. (αναλογα και τη χρηση-λιτρα και την ποιοτητα του νερου της βρυσης αλλα και τη συνεπεια στη συντηρηση πχ flushing)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-03-16, 13:30
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-03-16, 13:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν βλέπω τον λόγο να το αποσυνδέει και να το συνδέει όποτε το χρειάζεται. Εφόσον υπάρχει χώρος να μπει η όσμωση, καλύτερα να είναι μόνιμη. Θα χρειαστείς μια βρύση πλυντηρίου για να συνδέσεις το σωληνάκι της τροφοδοσίας της όσμωσης. Θα την ανοίγεις και θα λειτουργεί η όσμωση.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-03-16, 13:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να σαι καλα.
Αν δεν παρεις ΑΟ με αυτοματο flush kit, διαβασε αυτο για manual flush
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23806
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-16, 07:04
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Βασικά σας ρώτησα γιατί δεν ξέρω τίποτα από ενυδρεία και διαβάζοντας εδώ μέσα αρχίζω και έχω μια ιδέα και επειδή η βάση του ενυδρείου μου είναι τοίχος που χωρίζει κουζίνα σαλόνι προσπαθώ να τα κάνω όσο πιο σωστά μπορώ ώστε να μην έχω γρεμισματα πάλι όπως με τον χώρο για το σαμπ που δεν είχα προβλέψει και αναγκαστικά γρεμισα τον τοίχο από την εσωτερική μεριά ώστε να χωρέσει. Τώρα που κατάλαβα περίπου πως γίνεται, θα ανοίξω ένα κανάλι με ένα μικρό κομπρεσέρ στον τοίχο για να περάσω μια σωλήνα από την βρύση της κουζίνας μέχρι στον χώρο που θα βρίσκετε το σαμπ μου. Όταν θα είμαι έτοιμος θα σας πω για το μοντέλο Α/Ο που θα πάρω. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-03-16, 11:15
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για να περάσει το σωληνάκι εξόδου της όσμωσης (εφόσον αυτή θα βρίσκεται σε άλλο χώρο) αρκεί μια τρυπούλα στον τοίχο Φ10 - Φ12 mm. Τίποτα περισσότερο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-03-16, 11:21
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Όχι το κανάλι στον τοίχο θα τον κάνω για να περάσει η σωλήνα η οποία θα οδηγεί στην είσοδο της οσμωσης από την βρύση της κουζίνας μου . Λογικά μια κανονική σωλήνα νερού θα είναι αρκετή σε θέμα διαμέτρου,απλώς επειδή διάβασα ότι καλό είναι να έρχεται με πίεση το νερό προς την όσμωση, δεν ξέρω αν βάζοντας μικρότερη διαμέτρου σωλήνα αυξήσω και την πίεση του νερού στην είσοδο της οσμωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-03-16, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και γιατι να μην βαλεις την οσμωση στο ντουλαπι κατω απο τη βρυση και να ερχεται το λεπτο σωληνακι στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-03-16, 15:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GHOST_G7 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω αν βάζοντας μικρότερη διαμέτρου σωλήνα αυξήσω και την πίεση του νερού στην είσοδο της οσμωσης.
Η πίεση δεν μεγαλώνει, είναι ίδια ανεξαρτήτου διαμέτρου σωλήνας, αν την μικρύνεις τη διάμετρο θα συμβεί το αντίθετο, θα μειωθεί η ροή, και λόγο διαμέτρου της σωλήνας αλλά και λόγω τριβής που δημιουργείται απο τους στροβιλισμούς του νερού μέσα στη σωλήνα, αν μεγαλώσεις τη διάμετρο θα έχεις τη μέγιστη πίεση που έχει το δίκτυο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-03-16, 17:13
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατι να μην βαλεις την οσμωση στο ντουλαπι κατω απο τη βρυση και να ερχεται το λεπτο σωληνακι στο ενυδρειο?
Γιατί πιάνει αρκετό χώρο από ότι έχω δει σε φωτογραφίες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πίεση δεν μεγαλώνει, είναι ίδια ανεξαρτήτου διαμέτρου σωλήνας, αν την μικρύνεις τη διάμετρο θα συμβεί το αντίθετο, θα μειωθεί η ροή, και λόγο διαμέτρου της σωλήνας αλλά και λόγω τριβής που δημιουργείται απο τους στροβιλισμούς του νερού μέσα στη σωλήνα, αν μεγαλώσεις τη διάμετρο θα έχεις τη μέγιστη πίεση που έχει το δίκτυο
Χαχαχαχαχαχα, φανταστικά ότι θα είναι σαν το λάστιχο που ποτίζουμε για αυτό είπα να περιορίσω την τρύπα. Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GHOST_G7 : 19-03-16 στις 17:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωλήνες - Fluval 305 pagos4 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 29-11-20 22:26
Δοκιμαστικοι σωλήνες API ScorpionGr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 19-06-14 15:44
PVC σωλήνες Nrgman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 05-03-07 11:03
Μαγαζί με σωλήνες PVC ? oscar Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 14-07-04 12:11
Σωλήνες εξωτερικού φίλτρου antonis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-03-03 17:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05227 seconds with 15 queries