Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-16, 12:36
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Ποιό διαχυτήρα co2?

Καλημερα σας! Μες την βδομαδα θα παρω το συστημα co2 αυτο http://olympia-p.gr/el/co2/187-%CF%8....html.Περιεχει ενα γυαλινο διαχυτηρα και απο οτι διαβαζω καλυτερα να βαλω ενα εξωτερικο.Για να τον δινουν σετ δεν θα κανω την δουλεια μου με αυτον?Χρειαζομαι αλλο?Το μανομετρο πειραζει που ειναι μονο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-16, 13:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

O γυαλινος θελει καθαρισμα γιατι μπουκωνει και επιπλεον παει πολυ co2 χαμενο. Επιπροσθετα το νερο σου ειναι μονιμως γεματο με μικρες φυσαλιδες που προσωπικα τις βρισκω ενοχλητικες.
Εχω εδω και λιγες μερες εξωτερικο διαχυτηρα ΙSTA MAX MIX ο οποιος κανει καλη δουλεια αν και ειναι νωρις για συμπερασματα. Το μονο κακο ειναι οτι οσο εχω ανοιχτο το co2 ακουγεται ενας θορυβος σαν να πεφτει βροχη. Εαν εχεις ντουλαπι δεν θα ακουγεται. Επισης ο εξωτερικος θα σου κοψει και ροη απο το φιλτρο για αυτο καλο εινια να εχεις ενα μεγαλο φιλτρο. Εγω στα 60 λιτρα τον δουλευω με Fluval 204 με ονομαστικη ροη 680 l/h.

Εαν εχεις μεγαλο ενυδρειο και υπαρχει χωρος μπορεις να βαλεις ενα μικρο φιλτρακι να σπαει τις φυσαλιδες. Ετσι το ειχα πριν βαλω τον εξωτερικο .
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-16, 14:18
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις θεμα οικονομικό πας για εξωτερικό ριακτορα εννοείται οτι ειναι καλύτερος ,εγω παντως την δουλεια μου την κανω και με ενα απλό γυάλινο δυαχητηρα, απο την στιγμή που εχεις φιλτρο με ονομαστική ροή 10 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου θα ειναι ολα μια χαρά, οπως λεει ο sarpijk με τον γυάλινο παει λιγο co2 χαμένο, αλλα για μενα ειναι αμελητέο αντι να πηγαίνεις για γέμισμα στους 6μηνες θα πηγαίνεις στους 5.5. Επειδη δεν μου άνοιξε το λινκ μιλάω λιγο στα τυφλά ,παρε πεντοκιλη μπουκαλα με μανομετρα και μικρομετρική αν πας σε ριακτορα μην παρεις τον γυάλινο δυαχητηρα ,επιςης εγω δεν θα έπαιρνα ουτε την ηλεκτρόβάνα ,θα γλυτώσεις ενα 50αρικο το οποιο μπορείς να το δώσεις για ριακτορα η και καθόλου. Η ηλεκτρόβάνα ειναι χρήσιμη εφόσον εχεις καλο phcontroller (300-500 ευρω) ,το να ανοίγοκλείνεις το διοξείδιο με τα φώτα το θεωρώ άσκοπο και δημιουργεί αυξομειώσεις στο ph 1-1.5 μονάδα, επισης δεν νομιζω οτι τίθεται θεμα οικονομίας που λενε καποιοι ,διότι έστω οτι η ηλεκτρόβάνα ειναι κλειστή το βραδυ οποτε λιγο πριν ανοίξουν τα φώτα εςυ εχεις 5ppm co2 ετςι την ρυθμίζεις στις 2 φυσάλιδες το δευτερόλεπτο για να πιάσεις 25ppm ,ετσι εχεις και αννισοροπια στο co2=bba και ανισορροπία στο ph ,ενώ αμα την εχεις την μπουκαλα 1φυσαλιδα το εικοσιτετράωρο θα εχεις μόνιμα 22-24 ppm ουτε ανισορροπίες και πανω κατω την ιδια κατανάλωση. Οι τιμες ειναι θεωρητικές
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-16, 14:22
Το avatar του χρήστη Θοδωρής Μ
Θοδωρής Μ Ο χρήστης Θοδωρής Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2011
Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

http://m.ebay.com/itm/Up-Aquarium-Co....c100408.m2460

Εγώ με αυτόν είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αλλά και με ένα μικρό εσωτερικό φιλτρακι που είχα πριν μια χαρά τα πήγαινε. Με τον εξωτερικό όμως όλα τα σημεία του ενυδρείου (120lt) έχουν μικροφυσαλιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-16, 19:49
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

συγνωμη που δεν ανεφερα οτι δεν θα παρω ηλεκτροβανα.Θα δουλευει 24/7.Το μανομετρο ειναι μονό.Το φιλτρο μου ειναι πολυ μεγαλο για τα λιτρα μου αν παρω αλλο διαχυτηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-16, 20:37
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Αρα καμια λυση δεν ειναι και η ιδανικηεπειδη κι εγω σκεφτομαι να αντικαταστησω τον γυαλινο διαχυτηρα με εξ.ριακτορα επειδη οντως οι φυσαλλιδες ειναι ενοχλητικες οπως ειπωθηκε αλλα απο την αλλη ποσο κοβει την ροη του φιλτρου..Το εχει μετρησει κανεις;
Απο την αλλη βρε παιδια εγω βλεπω ενυδρεια της tropica αλλα και πολλων αλλων στο youtube βαρια φυτεμενα που κανουν διαχυση με γυαλινο diffuser και μπερδευομαι..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-16, 20:46
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Κι εγώ το ίδιο μπερδεύομαι
Έχω 2 εξωτερικούς ριάκτορες και παλιότερα είχα τους γυάλινους... Είδα μεγάλη διαφορά στην διάχυση!! Δεν βλέπω (προσωπικά) φυσαλίδες πουθενά, λιγότερες φ/δευτ, κάνουν ένα μικρό θόρυβο, αλλά εξαρτάται από την ροή του φίλτρου σου, έχω διάχυση μέχρι και 4φ/δευτ, δεν θα έβαζα σε φίλτρο κάτω των 400λ/ω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-16, 16:56
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Έχω βάλει αυτόν:
http://www.ebay.com/itm/MULTI-DIRECT...8AAMXQhpdRzyVA

στα 32cm. Έχω δει μεγάλη οικονομία στο CO2 (έχω πλήρες κιτ με μπουκάλα) και φυσαλίδες co2 πουθενά μέσα στο ενυδρείο.
Να διευκρινήσω ότι το όλο σύστημα είναι αρθρωτό. Δηλαδή με το 32άρι, μπορείς να πας σε 23άρι και σε 14άρι, αφαιρόντας κομμάτια.
Το έχω εντός του ενυδρείου με δική του αντλία γιατί το φοβίθηκα να μπει εκτός λόγω των αρθρώσεων.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-16, 17:29
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
O γυαλινος θελει καθαρισμα γιατι μπουκωνει και επιπλεον παει πολυ co2 χαμενο. Επιπροσθετα το νερο σου ειναι μονιμως γεματο με μικρες φυσαλιδες που προσωπικα τις βρισκω ενοχλητικες.
Εχω εδω και λιγες μερες εξωτερικο διαχυτηρα ΙSTA MAX MIX ο οποιος κανει καλη δουλεια αν και ειναι νωρις για συμπερασματα. Το μονο κακο ειναι οτι οσο εχω ανοιχτο το co2 ακουγεται ενας θορυβος σαν να πεφτει βροχη. Εαν εχεις ντουλαπι δεν θα ακουγεται. Επισης ο εξωτερικος θα σου κοψει και ροη απο το φιλτρο για αυτο καλο εινια να εχεις ενα μεγαλο φιλτρο. Εγω στα 60 λιτρα τον δουλευω με Fluval 204 με ονομαστικη ροη 680 l/h.

Εαν εχεις μεγαλο ενυδρειο και υπαρχει χωρος μπορεις να βαλεις ενα μικρο φιλτρακι να σπαει τις φυσαλιδες. Ετσι το ειχα πριν βαλω τον εξωτερικο .
Μόλις μπηκα για να αγοράσω τον max mix μιας κ εβγαλα το συμπέρασμα ότι είναι ο καλύτερος εξωτερικος και διαβάζω ότι τον έχεις παρει....θα κάνω λίγες μέρες υπομονη να βγάλεις τα συμπεράσματα σου και να ενημερώσεις αν όντως αληθεύουν οι πληροφορίες.Σίγουρα έχεις παρει το μικρότερο λόγω ενυδρείου... ο θορυβος που ακούγεται δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι εφόσον γεμίζει όλος ο ρεακτορ με νερό γιατί να ακούγεται.Επίσης η ροη να χαμηλώνει μετά από κάποιο καιρο που θα θελει καθάρισμα και γιατί από την αρχή...μηπως το φίλτρο διαθέτει μικρότερες σωληνώσεις?
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-16, 17:35
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα καμια λυση δεν ειναι και η ιδανικηεπειδη κι εγω σκεφτομαι να αντικαταστησω τον γυαλινο διαχυτηρα με εξ.ριακτορα επειδη οντως οι φυσαλλιδες ειναι ενοχλητικες οπως ειπωθηκε αλλα απο την αλλη ποσο κοβει την ροη του φιλτρου..Το εχει μετρησει κανεις;
Απο την αλλη βρε παιδια εγω βλεπω ενυδρεια της tropica αλλα και πολλων αλλων στο youtube βαρια φυτεμενα που κανουν διαχυση με γυαλινο diffuser και μπερδευομαι..
Το πόσο θα σου κόψει την ροή εξαρτάται απο το μέγεθος του διαχύτη και τον αριθμό των φυσαλίδων. Οσο πιο πολλές μπαίνουν, τόσο μεγαλύτερη ροή θέλει να περνάει απο μέσα του για να τις διασπάσει. Χοντρικά θα σου πω, υπόλογισε να κόβει ένα 10%. Αν έχεις φίλτρο που γυρνάει τα λίτρα σου πάνω απο 5-6 φορές, δεν θα το καταλάβεις. Πάντως -έμεσα- και οι ριακτορες δημιουργούν κάποια ροή αφού στέλνουν νερό μέσα στο ενυδρείο...

Η καλύτερη διάσπαση που μπορείς να πετύχεις είναι η σύνδεση του C02 με την είσοδο νερού ενός εξωτερικού φίλτρου. Κι αυτό γιατί το φίλτρο τραβάει μέσα το διοξείδιο το οποίο κάνει ολόκληρο κύκλο (σωλήνες εισόδου, σφουγγάρια, μακαρόνια, κεραμικά υλικά κλπ, μετά ξανά σωλήνα εξόδου) οπότε διασπάται 100% και βγαίνει παντού στο ενυδρείο. Δύο είναι τα θέματα με αυτή τη μέθοδο: Κάποιοι έχουν ενστάσεις σχετικά με την ασφάλεια της βιολογίας με είσοδό του μέσα στο φίλτρο (σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά) και το δεύτερο είναι ότι σε κάποια φίλτρα εγκλωβίζονται φυσαλίδες στην φτερωτή και κάνει θόρυβο.

Κατά τα άλλα- άποψή μου- η καλύτερη διάχυση είναι κατά σειρά ριάκτορας, γυάλινοι και μετά οι σκάλες. Στους δύο τελευταίους, μικρές είναι οι διαφορές μεταξύ του. Σε ότι αφορά τις ενστάσεις για χρήση γυάλινων σε μεγαλύτερα ενυδρεία, με γυάλινο έκανα διάχυση σε 340 λίτρα. Αν ο διαχύτης είναι κάτω απο την ροή του νερού ώστε να στέλνει τις φυσαλίδες πίσω στο νερό, μια χαρά δουλεύει. Το να τις βλέπεις βέβαια παντού μέσα στο νερό, δεν είναι ότι καλύτερο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-16, 18:20
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πανο ο θορυβος υπαρχει μονο οσο μπαινει αεριο στο ριακτορα. Σαν κατασκευη δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα οπως διαβασα σε ενα ξενο φορουμ με τα λεφτα που κοστιζει δεν μπορεις να αγορασεις ή να φτιαξεις κατι καλυτερο. Θελει προσοχη στη συναρμολογηση γιατι εαν δε πατησει καλα η φλαντζα στο κατω μερος θα χανει. Προτεινω να παρεις το μεγαλο μοντελο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-16, 18:33
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων

Η καλύτερη διάσπαση που μπορείς να πετύχεις είναι η σύνδεση του C02 με την είσοδο νερού ενός εξωτερικού φίλτρου. Κι αυτό γιατί το φίλτρο τραβάει μέσα το διοξείδιο το οποίο κάνει ολόκληρο κύκλο (σωλήνες εισόδου, σφουγγάρια, μακαρόνια, κεραμικά υλικά κλπ, μετά ξανά σωλήνα εξόδου) οπότε διασπάται 100% και βγαίνει παντού στο ενυδρείο. Δύο είναι τα θέματα με αυτή τη μέθοδο: Κάποιοι έχουν ενστάσεις σχετικά με την ασφάλεια της βιολογίας με είσοδό του μέσα στο φίλτρο (σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά) και το δεύτερο είναι ότι σε κάποια φίλτρα εγκλωβίζονται φυσαλίδες στην φτερωτή και κάνει θόρυβο.
Αρκετο καιρο εβαζα το διοξειδιο στην εισαγωγή κ δεν ειχα προβλήματα,μαλιστα ειχα ανοίξει κ θέμα ότι κ με αυτόν τον τρόπο το διαλυμένο διοξειδιο στο φίλτρο θα είναι το ίδιο κ μάλιστα πιο αδυαλυτο.
Αν μπορείς να έχεις πολύ μικρές φυσαλίδες που να μην εγκλωβίζονται στο φίλτρο το θεωρώ την καλύτερη λύση.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-16, 18:52
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πόσο θα σου κόψει την ροή εξαρτάται απο το μέγεθος του διαχύτη και τον αριθμό των φυσαλίδων. Οσο πιο πολλές μπαίνουν, τόσο μεγαλύτερη ροή θέλει να περνάει απο μέσα του για να τις διασπάσει. Χοντρικά θα σου πω, υπόλογισε να κόβει ένα 10%. Αν έχεις φίλτρο που γυρνάει τα λίτρα σου πάνω απο 5-6 φορές, δεν θα το καταλάβεις. Πάντως -έμεσα- και οι ριακτορες δημιουργούν κάποια ροή αφού στέλνουν νερό μέσα στο ενυδρείο...

Η καλύτερη διάσπαση που μπορείς να πετύχεις είναι η σύνδεση του C02 με την είσοδο νερού ενός εξωτερικού φίλτρου. Κι αυτό γιατί το φίλτρο τραβάει μέσα το διοξείδιο το οποίο κάνει ολόκληρο κύκλο (σωλήνες εισόδου, σφουγγάρια, μακαρόνια, κεραμικά υλικά κλπ, μετά ξανά σωλήνα εξόδου) οπότε διασπάται 100% και βγαίνει παντού στο ενυδρείο. Δύο είναι τα θέματα με αυτή τη μέθοδο: Κάποιοι έχουν ενστάσεις σχετικά με την ασφάλεια της βιολογίας με είσοδό του μέσα στο φίλτρο (σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά) και το δεύτερο είναι ότι σε κάποια φίλτρα εγκλωβίζονται φυσαλίδες στην φτερωτή και κάνει θόρυβο.

Κατά τα άλλα- άποψή μου- η καλύτερη διάχυση είναι κατά σειρά ριάκτορας, γυάλινοι και μετά οι σκάλες. Στους δύο τελευταίους, μικρές είναι οι διαφορές μεταξύ του. Σε ότι αφορά τις ενστάσεις για χρήση γυάλινων σε μεγαλύτερα ενυδρεία, με γυάλινο έκανα διάχυση σε 340 λίτρα. Αν ο διαχύτης είναι κάτω απο την ροή του νερού ώστε να στέλνει τις φυσαλίδες πίσω στο νερό, μια χαρά δουλεύει. Το να τις βλέπεις βέβαια παντού μέσα στο νερό, δεν είναι ότι καλύτερο...
Σαφεστατος και αναλυτικοτατος οπως πανταΣ ευχαριστω για την απαντηση μας καλυψες Υπαρχει και κατι αλλο ομως (http://www.ebay.com/itm/super-CO2-di...wgQ9Vm4Ix)αυτο που συγκαταλεγεται στην ιδια κατηγορια με τους γυαλινους;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-16, 19:41
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Λεω να ξεκινησω με τα ευκολα(τον γυαλινο) που εναι οικονομικος και αργοτερα βλεπουμε,ομως με το ph τι γινεται? Σε καθε αλλαγη νερου δεν θα υπαρχουν αυξομειωσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-16, 20:13
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεω να ξεκινησω με τα ευκολα(τον γυαλινο) που εναι οικονομικος και αργοτερα βλεπουμε,ομως με το ph τι γινεται? Σε καθε αλλαγη νερου δεν θα υπαρχουν αυξομειωσεις?

Μια χαρά θα εισαι με τον γυάλινο η αυξομειώσεις σε αλλαγη νερου 30% ειναι ελάχιστες, εγω μέτρησα 0.2-0.3 διαφορα σε 3-4 αλλαγές, αν θυμαμαι καλά τα ψαρια δεν εχουν προβλημα στην απότομη ανοδο του ph αλλα στην πτώση.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-16, 10:58
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω εδω και λιγες μερες εξωτερικο διαχυτηρα ΙSTA MAX MIX ο οποιος κανει καλη δουλεια αν και ειναι νωρις για συμπερασματα.
Στεφανε,κανα update για τον ISTA MAX MIX εχεις να μας πεις?
Εγω το ποσοστο της διαλυσης παντα το καταλαβαινα απο τον drop checker.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-16, 11:05
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παναγιωτη μεχρι στιγμης ολα καλα. Τα φυτα ανταποκρινονται καλα μεχρι στιγμης. Για εμενα τα αξιζει τα λεφτα του.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-16, 23:40
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Τελικο συμπέρασμα εχει βγει ή περιμένεις κάτι άλλο?
Θα βγει ως το Νο1 στη διάχυση ή θα το αντικαθιστούσες και αυτό?
Κατανοώντας τη λειτουργία του πιστεύω ότι είναι ο καλυτερος,απλα αναλόγως τη δύναμη του φίλτρου θελει και το ανάλογο μήκος για να μη χάνονται αδυαλυτες φυσαλίδες στο ενυδρείο.Δεν ξέρω τί ονομαστικη ροη εχει το φίλτρο σου,αλλα αν φαίνονται φυσαλίδες στο ενυδρείο χρειάζεται ο μακρύτερο στα 32εκατοστα αν δεν κάνω λάθος.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-02-16, 23:44
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πανο δε περιμενω κατι αλλο να δω. Οπως ειπα πιστευω οτι στα λεφτα αυτα ειναι ο,τι καλυτερο. Εαν θα το αλλαζα θα πηγαινα μονο σε κατι DIY αλλα αυτο μονο και μονο επειδη θελω κατι εντελως αθορυβο. Για την ωρα ομως δε με ενοχλει. Εσυ που το εχεις στο ιατρειο δε πιστευω οτι θα εχεις θεμα. Το φιλτρο μου εχει ονομαστικη 680 l/h.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πολύ ξύλο !!! pkas Tanganyika 3 06-05-14 14:25
Πρόταση για διαχυτήρα CO2 mitsos1975 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 26 12-01-11 17:38
Ερώτηση για καθαρισμό διαχυτήρα με χλωρίνη aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-09-09 18:40
πολύ κυνήγι ! smartcdi Γλυκό νερό - Γενικά 2 22-06-09 00:14
Ποιό ψάρι με ποιό? moogy Γλυκό νερό - Γενικά 14 08-04-04 11:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07916 seconds with 15 queries