Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-16, 16:19
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Μετατροπή εξόδου εσωτερικού φίλτρου.

Εχω ένα ενυδρείο juwel 100 καθαρών λίτρων με εσωτερικό φίλτρο. Η έξοδος λοιπόν του συγκεκριμένου φίλτρου είναι κλασσικά επάνω στο φιλτροκούτι περίπου 7-8 εκατοστά πιο κάτω απ την επιφάνεια του νερού. Αναγκαστικά την έξοδο αυτή που αποτελείται από δύο κομμάτια την έχω στραμμένη 45 μοίρες προς τα πάνω για να έχω ανατάραξη, ακόμα κι έτσι όμως πρωτεινικό φιλμ μετά από 2-3 μέρες απ την αλλαγή νερού πάλι δημιουργείται, έχω και το διοξείδιο που επιβαρύνει την κατάσταση στην απέναντι ακριβώς πλευρά της εξόδου του φίλτρου συν ότι μ αυτές τις μοίρες χάνω πολύ απ το διοξείδιο με αποτέλεσμα να μη μπορώ να πιάσω τα απαραίτητα ppm κι ας έχω 100 φυσαλίδες το λεπτό οπότε σκέφτομαι αν θα μπορούσα να αλλάξω αυτή την έξοδο και να τη μετατρέψω σε spray bar το οποίο να πιάνει όλο το μήκος του ενυδρείου που εδώ να σημειώσω είναι ένα μέτρο. Είναι σωστή η σκέψη μου; Θα δουλέψει καλύτερα για το πρωτεινικό φιλμ και να κρατάει περισσότερο διοξείδιο; Σαν φίλτρανση θα αλλάξει κάτι; Εχετε κάτι καλύτερο ή κάποια ιδέα να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-16, 16:27
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παρε ενα μικρο φιλτρακι μονο με σφουγγαρι και βαλ'το αναποδα στην αντιθετη πλευρα ψηλα,το μισο εξω απ το νερο..θα σπαει το φιλμ τραβωντας απ την επιφανεια και θα ενισχυσεις και τη ροη..Αν κανεις ενα μετρο σπρευ μπαρ δεν θα εχεις καθολου ροη..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-16, 16:30
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε ενα μικρο φιλτρακι μονο με σφουγγαρι και βαλ'το αναποδα στην αντιθετη πλευρα ψηλα,το μισο εξω απ το νερο..θα σπαει το φιλμ τραβωντας απ την επιφανεια και θα ενισχυσεις και τη ροη..Αν κανεις ενα μετρο σπρευ μπαρ δεν θα εχεις καθολου ροη..
Το θέμα είναι ότι έχω άλλο ένα φιλτράκι μέσα που αναδεύεται το διοξείδιο, δεν μπορώ να βάλω κι άλλο, αν το spray bar το κάνω 70 ή 60 εκατοστά, θα γίνει τίποτα ή δεν αξίζει τον κόπο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-16, 16:35
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Κανε μια δοκιμη..αλλα νομιζω οτι θα μηδενιστει η ροη...Αλλα δεν καταλαβα,αν κανεις σπρευ μπαρ για να εχεις αναταραξη τι διαφορα θα εχει απο το να γυρεις προς τα πανω την εξοδο?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-16, 16:37
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Για να έχεις ροή με τόσο μεγάλο σπρέι μπαρ θα πρέπει σίγουρα να αλλάξεις και τον κυκλοφορητή - αντλία του εσωτερικού σε κάτι πολύ πιο δυνατό (περισσότερα λίτρα/ώρα), και τότε δεν ξέρω αν το φιλτροκούτι θα δουλεύει σωστά (αν θα ξενερίζει η αντλία).
Και δεν παίρνεις ένα εξωτερικό τότε να κάνεις και πιο σωστή δουλειά, και να έχεις μεγαλύτερο χώρο για βιολογικό;
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-16, 16:40
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να έχεις ροή με τόσο μεγάλο σπρέι μπαρ θα πρέπει σίγουρα να αλλάξεις και τον κυκλοφορητή - αντλία του εσωτερικού σε κάτι πολύ πιο δυνατό (περισσότερα λίτρα/ώρα), και τότε δεν ξέρω αν το φιλτροκούτι θα δουλεύει σωστά (αν θα ξενερίζει η αντλία).
Και δεν παίρνεις ένα εξωτερικό τότε να κάνεις και πιο σωστή δουλειά, και να έχεις μεγαλύτερο χώρο για βιολογικό;
Εσύ καλά τα λες, οικονομικά για εξωτερικό στην παρούσα φάση είναι απαγορευτικό, θα το δοκιμάσω ίσως με λιγότερο ακόμα μήκος, αν για παράδειγμα με 50 εκατοστά γίνει η δουλιά θα υπάρχει άλλο πρόβλημα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-16, 16:44
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

¶λλο πρόβλημα δεν μπορώ να σκεφτώ.
Πόση ονομαστική ροή έχει ο κυκλοφορητής σου τώρα;
Γιατί δεν κάνεις μια προέκταση μικρή στην έξοδο να την σηκώσεις πιο ψηλά ώστε να έχεις καλύτερη ανατάραξη;
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-16, 16:45
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε μια δοκιμη..αλλα νομιζω οτι θα μηδενιστει η ροη...Αλλα δεν καταλαβα,αν κανεις σπρευ μπαρ για να εχεις αναταραξη τι διαφορα θα εχει απο το να γυρεις προς τα πανω την εξοδο?
Η διαφορά είναι ότι με την έξοδο όπως το χω τώρα προς τα πάνω, μόνο ο κύκλος γύρο απ την ανατάραξη είναι καθαρός, όλη η υπόλοιπη επιφάνεια έχει πρωτεινικό φιλμ και δημιουργεί και κρούστα το διοξείδιο από κάποιες φυσαλίδες που πηγαίνουν προς τα πάνω. Ο κυκλοφορητής είναι μεγαλύτερος αυτός που έχω τώρα σε σχέση με το μαμά που ήταν στα 400 λίτρα ανά ώρα ενώ ο παρών είναι στα 600. Το θέμα είναι ότι χάνω και διοξείδιο γιατί το διώχνει προς τα έξω, ενώ με το spray bar θα πέφτει νερό με οξυγόνο και θα κάνει την ανατάραξη χωρίς να διώχνει το διοξείδιο έτσι δεν είναι;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-16, 16:54
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι συμφωνώ.
Με την οποιαδήποτε μορφή ανατάραξης βοηθάμε την ανταλλαγή αερίων, άρα θεωρητικά "χάνουμε διοξείδιο".
Εγώ θα δοκίμαζα αρχικά να κάνω μια μικρή προέκταση της εξόδου προς τα πάνω, άρα να χτυπάει την επιφάνεια με μικρότερη γωνία, ώστε να φτάνει το ρεύμα πιο μακριά. Που κατασκευαστικά είναι πολύ πιο εύκολο, και αν δεν πετύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα θα δοκιμάζα και το σπρέι μπαρ.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-16, 17:08
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα επισης οτι η ανταλαγη αεριων δεν ειναι κακη ,μαλλον ειναι απαραιτητη απ οσο μου εχει εξηγησει γκουρου των φυτεμενων..Εξαλλου τα φυτα -και τα ζωντανα..- χρειαζονται και οξυγονο..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-16, 17:23
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα ελεγα επισης οτι η ανταλαγη αεριων δεν ειναι κακη ,μαλλον ειναι απαραιτητη απ οσο μου εχει εξηγησει γκουρου των φυτεμενων..Εξαλλου τα φυτα -και τα ζωντανα..- χρειαζονται και οξυγονο..
+1000
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-16, 22:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι ότι χάνω και διοξείδιο γιατί το διώχνει προς τα έξω, ενώ με το spray bar θα πέφτει νερό με οξυγόνο και θα κάνει την ανατάραξη χωρίς να διώχνει το διοξείδιο έτσι δεν είναι;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι συμφωνώ.
Με την οποιαδήποτε μορφή ανατάραξης βοηθάμε την ανταλλαγή αερίων, άρα θεωρητικά "χάνουμε διοξείδιο".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα ελεγα επισης οτι η ανταλαγη αεριων δεν ειναι κακη ,μαλλον ειναι απαραιτητη απ οσο μου εχει εξηγησει γκουρου των φυτεμενων..Εξαλλου τα φυτα -και τα ζωντανα..- χρειαζονται και οξυγονο..
+1

Εγω θα κοιταγα πρωτα τι δημιουργει το φιλμ και οχι πως να το διαλυω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-16, 05:05
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1

Εγω θα κοιταγα πρωτα τι δημιουργει το φιλμ και οχι πως να το διαλυω.
Ισως καποια απο τις τροφες που χρησιμοποιει.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-16, 08:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θυμισε μου Κώστα , εχείς μπουκάλα ή DIY CO2 ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-16, 11:22
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Κωστα μεχρι να παρεις ενα εξ.φιλτρο κατ εμε πανω απο 1000λτ/ωρα, μπορεις ευκολα να φτιαξεις ενα spray bar απο μαυρο λαστιχο ποτισματος,βεντουζακια κτλ.Εγω οταν βγαζω το spray bar σε μερικα σημεια δεν εχω καθολου καλη ροη σε σχεση με πριν και το φιλτρο μου ειναι 1000λτ/ωρα σε 60λτ ενυδρειο φαντασου..Απαραιτητο το spray bar κατ εμε μηκος κανα 20-30 ποντους να χτυπαει την επιφανεια, αλλωστε το co2 το τρεχεις 24/7 δεν θα χεις προβλημα με τις απωλειες..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-16, 20:00
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμισε μου Κώστα , εχείς μπουκάλα ή DIY CO2 ;
Μπουκάλα 2κιλη με όλο τον εξοπλισμό Τάκη, μήπως τελικά πρέπει να αναζητήσω την αιτία του πρωτεινικού φιλμ; Να αλλάξω τροφές λίγο δύσκολο ακόμα γιατί είναι στα μισά, έχει κανείς εμπειρία απ τις τροφές της σέρα και προβλήματα με φιλμ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-16, 20:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Απο τα diy λιπασματα ειναι το φιλμ οχι απ τις τροφες
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-16, 20:28
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τα diy λιπασματα ειναι το φιλμ οχι απ τις τροφες
Σοβαρά; Πως κι έτσι; Το μόνο που είναι diy είναι το θειικό κάλιο, τα άλλα είναι της seachem. Αν ισχύει αυτό είναι κάτι σοβαρό ή συνηθισμένο; Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό ή τ αφήνω ως έχει;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-16, 20:45
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοβαρά; Πως κι έτσι; Το μόνο που είναι diy είναι το θειικό κάλιο, τα άλλα είναι της seachem. Αν ισχύει αυτό είναι κάτι σοβαρό ή συνηθισμένο; Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό ή τ αφήνω ως έχει;

Επειδή θυμόμουν οτι κατι βάζεις diy γι αυτο στο λεω. Ειχα παντα φιλμ το οποιο το δυαλιω με την αναταραξη του φιλτρου μου, εδω και είκοσι μερες ταΐζω οτι και οσο τάιζα αλλα δεν λιπαινω λογω νεοστημενου ενυδρειου,και δεν εχω δει δείγμα φιλμ οποτε κατέληξα οτι ευθύνονται τα λιπασματα, δεν παιρνω και όρκο αλλα στο δικό μου ενυδρειο φταίγαν τα λιπαςματα μου ,απλα τσέκαρε το,γιατι απο αυτα που γράφεις δεν μοιαζει να ευθύνεται κατι αλλο, (εγω ταΐζω 4-5 φορες την μερα 4-5 τροφές mix και κάποιες σερα ανάμεσα τους και εχω και βαρύ χέρι)
Τωρα για το φιλμ σαφώς και δεν ειναι κατι καλό γιατι εμποδίζει την ανταλλαγη αερίων με συνέπεια διαφορα προβλήματα, το οξυγονο ειναι εξίσου σημαντικό με το διοξείδιο ειναι γραμμένο παντου σε ολα τα υπομνήματα αλλα οι πιο πολλοί το προσπερνάνε και μιλούν για την αναταραξη που κανει κακό στα φυτεμένα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αφαίρεση εσωτερικού φίλτρου kokbeast Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 03-04-11 15:53
Ακροφύσιο εξόδου φίλτρου? Κλεόβουλος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 17-09-10 13:58
Καθαρισμός εσωτερικού φίλτρου Νικατς Αρχάριοι γλυκού νερού 7 03-09-09 21:21
Θέση εσωτερικού φίλτρου greg84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 19-05-09 17:10
Καθαρισμός εσωτερικού φίλτρου geokary Γλυκό νερό - Γενικά 20 31-03-09 12:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06428 seconds with 15 queries