Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-13, 23:52
makisperama Ο χρήστης makisperama δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή JBL Cristalprofi E900 vs eheim 2217

Ποια απο τα δυο προτείνεται για 200 λίτρα;;;
Κιχλιδες έχω μέσα στο ενυδρειο
Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-13, 00:02
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

εγω λεω eheim 2217.το εβαλα εγω σε rio-180 φυτεμενο με φουλ ιχθυοφορτιση και εχω νερο κρυσταλλινο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-13, 00:53
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

2217 με τα χιλια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-13, 06:53
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

2217 πιο δυνατο κλασικη αξια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-13, 09:29
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Έχω και τα δυο φίλτρα. Σαν ποιότητα κατασκευής το 2217 είναι πολύ καλύτερο και σαν λειτουργιά. Το Ε900 είναι ποιο πρακτικό και ποιο εύκολο στην συντήρηση. Ποιο πρακτικές βάνες, αντλιακι χειρός, για να βγαίνει ο αέρας από μέσα, με τα καλαθάκια του για τα υλικά. Βέβαια όσο ποιο πολλά διαολια έχει ένα φίλτρο τόσο και ποιο εύκολα μπορεί να χαλάσει. Το μεγάλο κακό που έχει το Ε900 είναι πως αν παραμελήσεις λίγο το καθαρισμό του, κάνει σαν τρίκυκλο στον ανήφορο. Τουλάχιστον το δικό μου. Το 2217 δεν έχει καλαθάκια για τα υλικά δεν έχει πρακτικές βάνες για το βαλε βγάλε και αν σου πιάσει αέρα, σου βγαίνει η ψυχή για να εξαερώσει. Στον αντίποδα, δεν μπουκώνει τόσο εύκολα όσο το Ε900 και έχει πολύ λιγότερα μπλιμπλικια, που το κάνουν ποιο αξιόπιστο. Το μεγάλο κακό του είναι η τιμή του. Πολλά τα λεφτά για ένα κουβά με μια αντλία. Πάντως αν με ερωτήσεις ποιο από τα δυο θα προτιμούσα, θα σου έλεγα, το 2217. Ψάξε για μεταχειρισμένο, πουλούν πολλά σε καλές τιμές.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-13, 12:45
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τα eheim δεν μου αρέσουν λόγο πρακτικότητας στο 2013 είμαστε είχα ένα το οποιο πετάχτηκε σε επίσκεψη έκπληξη του σπιτιού μου από την μάνα με μια καθαρίστρια όταν έλειπα ήταν λυμένο για να καθαριστεί και μάλλον τους βρώμαγε ακόμα εδώ και 6 χρονια που έχουν περάσει δεν έχω καταλάβει για τι το πετάξανε μαζί και με αλλα ενυδρειακα η καθαρίστρια μου κόστισε 300 euro .
Jbl έχουν περάσει 3 από τα χερια μου 2 900 και ένα 1500 πολύ καλά στην πρακτικότητα τους πρόσφατα όμως μου δημιούργησαν το ίδιο πρόβλημα που είχα και με κινέζο sun-sun, σε διακοπή ρεύματος να πάρουν αέρα και να βγάλουν νερά ειδικά με το sun-sun όταν την έπαθα που το είχα στο 700αρι παρολίγο να πάθω εγκεφαλικό μιας και όταν γύρισα στο σπίτι υπήρχαν 100 λίτρα νερού στο πάτωμα και νομιζα ότι είχε ανοίξει το ενυδρείο . Εδώ και 2 χρονια έχω γίνει fun τις fluval στα 200 αρια που έχω
έχουν ωραία πλαστικά και είσοδο με μπιλακι ανεπίστροφης όπου αποτρέπουν παρόμοια προβλήματα λογικά , ο χρόνος θα δείξει μιας και παρόμοια προβλήματα έχω παρατηρήσει μετά από τα 3 χρονια λειτουργίας τον φίλτρων.

εν ολίγοις θα ψήφιζα fluval αν και δεν το έχεις σε σύγκριση
γιατί έχουν χαμηλή κατανάλωση αθόρυβα ωραία πλαστικά ροή όσο γραφουν την έχουν ακόμα και πλήρως μπουκωμένα , αρνητικό που έχουν είναι τα 2 σφουγγάρια που έχουν στο κάθετο και σε περιορίζουν σε βιολογικό , μπορείς όμως να τα αφαιρέσεις και να το γεμίσεις με βιολογικό υλικό σε ένα δίχτυ .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-13, 13:17
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Επειδή είχα τα συγκεκριμένα φίλτρα και τα δούλεψα για αρκετά χρόνια να πω κι εγώ τη γνώμη μου.
Καταρχάς και τα δύο φίλτρα δεν μου παρουσίασαν κανένα πρόβλημα κατά τη λειτουργία τους.
Οι διαφορές τους ήταν στις λεπτομέρειες που ως γνωστό κάνουν τη διαφορά.

Το 2217 και γενικά η σειρά clasic της EHEIM είναι σκυλιά αλλά δεν έχουν τις ευκολίες της νέας σειράς proIII δηλαδή βανάκια, καλάθια, υλικά, εξαερισμό και χαμηλή κατανάλωση.

Το jbl έχει όλα τα παραπάνω καλούδια αλλά έχει και ένα σημαντικό μειονέκτημα για μένα και ήταν και ο λόγος που το έδωσα... αν δεν καθαρίζετε συχνά αρχίζει να κάνει θόρυβο-κροτάλισμα.

Για την περίπτωση σου και κατά την γνώμη μου η καλύτερη λύση είναι το ΕΗΕΙΜ proIII 2075 αλλά ξεφεύγει οικονομικά.

Το καλύτερο πάντως σε σχέση τιμής-απόδοσης κατά την γνώμη μου είναι το fluval 406 με μόνο μειονέκτημα τη λίγο αυξημένη κατανάλωση.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-13, 18:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

2217, αλλα την εκδοση με τα διπλα βανακια.
Συνηθως πωλουνται μονο με σφουγγαρια για υλικα.
Αν θελεις να να κανεις οικονομικα και να μη βαλεις το eheim σετ υλικων (ehfimech - σφουγγαρι - substratpro - λευκο pad), μπορεις να βαλεις κατω το σφουγγαρι μετα ελαφροπετρα και μετα filterwool ή αλλο ενα σφουγγαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατανομη υλικων βιολογικου φιλτρου σε jbl cristalprofi e900 ΝΙΚΟΣΠΕ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 14-02-13 19:03
φυσαλιδες αερα σε εξωτερικο φιλτρο jbl cristalprofi e900 ΝΙΚΟΣΠΕ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 25-01-13 16:11
Eheim 2213 vs JBL CristalProfi e900!! \/ag Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 21-05-11 21:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04032 seconds with 15 queries