Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-09-13, 18:40   #1
Ποταμίσια άμμος - απορίες
Vaggos
Member
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος 22-09-13, 18:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας

Αποφάσισα να ξεκινήσω ένα διαφορετικό set up σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων, το οποίο πρόκειται να φιλοξενήσει μια ομάδα από κάποιο είδος corydoras. Χωρίς να το ψάξω πολύ, πήρα ποταμίσια άμμο καφέ χρώματος από μάντρα οικοδομών, και εδώ και 2 μέρες είμαι στη διαδικασία καθαρίσματος. Μου έχει βγει η πίστη να ανακατεύω, να βγάζω, να προσθέτω νερό, είναι τόσο ψιλόκοκκη που σε κάθε άδειασμα νερού χάνω και μια ποσότητα.. Τελικά την έβαλα στο ενυδρείο, το γέμισα με νερό, και σήμερα είδα ότι ακόμα υπάρχει μια θολούρα. Έκανα 4 αλλαγές νερού κατα 100 %, και περιμένω να κατακάτσει ο ...κουρνιαχτός, να δούμε. Εμπειρία με άμμο είχα μόνο με θαλασσινή, που μετά από καλό καθάρισμα, δε θόλωνε καθόλου.

Έχω την εντύπωση ότι αυτό το πράγμα δεν πρόκειται να ξεθολώσει ποτέ. Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα, και βλέπω ότι μάλλον για την ίδια άμμο μιλάμε, την έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα πλεονεκτήματά της τελικά Αν είναι να γίνεται αυτός ο χαμός σε κάθε αλλαγή νερού, δεν ξέρω αν θα την κρατήσω.

Πρώτα απ'όλα έχετε κάποιον αποτελεσματικότερο τρόπο καθαρισμού; Πότε θα ξέρω ότι είναι τελείως καθαρή; Έκανα καλά που διάλεξα αυτή την άμμο ή να βάλω κάτι άλλο τώρα που είναι νωρίς ακόμα; Γενικά οι συμβουλές σας για το θέμα άμμος είναι ευπρόσδεκτες, γιατί έχω αρχίσει να προβληματίζομαι.
Εμφανίσεις: 5881
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-13, 18:44
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vaggos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας

Αποφάσισα να ξεκινήσω ένα διαφορετικό set up σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων, το οποίο πρόκειται να φιλοξενήσει μια ομάδα από κάποιο είδος corydoras. Χωρίς να το ψάξω πολύ, πήρα ποταμίσια άμμο καφέ χρώματος από μάντρα οικοδομών, και εδώ και 2 μέρες είμαι στη διαδικασία καθαρίσματος. Μου έχει βγει η πίστη να ανακατεύω, να βγάζω, να προσθέτω νερό, είναι τόσο ψιλόκοκκη που σε κάθε άδειασμα νερού χάνω και μια ποσότητα.. Τελικά την έβαλα στο ενυδρείο, το γέμισα με νερό, και σήμερα είδα ότι ακόμα υπάρχει μια θολούρα. Έκανα 4 αλλαγές νερού κατα 100 %, και περιμένω να κατακάτσει ο ...κουρνιαχτός, να δούμε. Εμπειρία με άμμο είχα μόνο με θαλασσινή, που μετά από καλό καθάρισμα, δε θόλωνε καθόλου.

Έχω την εντύπωση ότι αυτό το πράγμα δεν πρόκειται να ξεθολώσει ποτέ. Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα, και βλέπω ότι μάλλον για την ίδια άμμο μιλάμε, την έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα πλεονεκτήματά της τελικά Αν είναι να γίνεται αυτός ο χαμός σε κάθε αλλαγή νερού, δεν ξέρω αν θα την κρατήσω.

Πρώτα απ'όλα έχετε κάποιον αποτελεσματικότερο τρόπο καθαρισμού; Πότε θα ξέρω ότι είναι τελείως καθαρή; Έκανα καλά που διάλεξα αυτή την άμμο ή να βάλω κάτι άλλο τώρα που είναι νωρίς ακόμα; Γενικά οι συμβουλές σας για το θέμα άμμος είναι ευπρόσδεκτες, γιατί έχω αρχίσει να προβληματίζομαι.
γεια σου φιλε μου αυτη η θολουρα να σου κρατησει το πολυ 2-3 μερες μετα θα φτιαξει,κι εγω εβαλα και στην 2η μερα ημουν οκ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-13, 18:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βαλε μπολικο filter wool στο φιλτρο σου και αλλαζε το ανα 1-2 μερες. Σε μερικες μερες θα καθαρισει εντελως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-13, 19:25
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Θα δοκιμάσω το φίλτρο με το wool, και μερικές αλλαγές ακόμα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-13, 21:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπαρχουν αμμοι και αμμοι. Οπως και χαλικια.
Αλλες μπαινουν και απλυτες, κι αλλες θελουν το Μαραθωνα στο ξεπλυμα για να καθαρισουν ... και αν
Με το παραμικρο σκαλισμα μπορει να θολωνει παλι το νερο.
Προσοχη λοιπον
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-13, 01:50
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

η αμμος που διαλεξες θα εχει ωραιο οπτικο αποτελεσμα, αλλα να ξερεις οτι ειναι ασβεστολιθικη. την εχω και εγω σε ενα ενυδρειο μου.

και εγω για να την ξεπλυνω και να πω οτι την καθαρισα καπως χαλασα του κοσμου το νερο, και παλι μια θολουρα την ειχε, αλλα σε 4-5 μερες το νερο εγινε κρυσταλο. μακαρι να ηξερα απο την αρχη το κολπο με το μπουκαλι, γεμιζεις το ενυδρειο σου με αμμο και ταυτοχρονα την καθαριζεις κιολας.

οπως λενε και παραπανω, σε τυχον σκαλισματα του βυθου η φυτεμα, το νερο θα θολωνει λιγο, οποτε προσοχη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-13, 08:12
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Βαλε εξτρα αντλια να ρουφαει νερο ,και να το βγαζει στην επιφανεια πανω σε ενα filter wool.
Μολις βρομίσει το αλλάζεις .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-13, 12:19
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ποια είναι η μέθοδος με το μπουκάλι;

snakepanos κάτι αντίστοιχο σκέφτηκα κι εγώ, αφού το προτείνεις κι εσύ, θα το δοκιμάσω.

Όταν λέτε ότι η θολούρα έφυγε μετά από κάποιες μέρες εννοείτε ότι κατακάθησε από μόνη της, ή την τράβηξε το φίλτρο; Γιατί αν κατακάθησε απλά, τότε θα σηκώνεται σε κάθε ανατάραξη του βυθού. Το λέω γιατί εγώ δεν έχω βάλει ακόμα το φίλτρο μέσα, θέλω να μπει τελευταίο αφού το μπολιάσω κιόλας πρώτα.

Βλακωδώς σκέφτηκα ότι αφού είναι ποταμίσια η άμμος, θα είναι και ασβεστολιθική. Θα κάνω τις μετρήσεις μου όταν ξεμπερδέψω με την ιστορία της θολούρας. Ελπίζω να ταιριάξουν οι συνθήκες με τα corydoras από άποψη pH και σκληρότητας, αλλιώς θα πάω σε άλλο setup. Αν και θα θελα να τα δω να παίζουν στην άμμο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-13, 17:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

BORKED

Η αληθεια ειναι οτι πρωτα κανω κι αυτο (καπου στο 2:15 το δειχνει)

BORKED
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-13, 10:03
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Αυτό με το μπουκάλι είναι όλα τα λεφτά! Και φυσικά το μαθαίνω αργά

Το άλλο το έκανα μέχρι που λυπήθηκα το νερό, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό.
Όπως και να χει, κάνει δουλειά το φίλτρο τώρα, λογικά θα καθαρίσει σε 2 μέρες τελείως όπως το βλέπω.
-------------------------
Πάλι έγιναν αλλαγές νερού χθες, να δω πότε θα στρώσει η ομίχλη.
Ερώτημα: Διαβάζω συνέχεια για τις διαφορές άμμου ασβεστολιθικής και μη, και τις εμπειρίες από τη χρήση τους διαφόρων μελών. Με δεδομένο ότι το νερό της βρύσης στην περιοχή μου (Αθήνα) έχει υψηλή σκληρότητα, και το pH σε ό,τι ενυδρείο έχω φτιάξει όπου και δεν επεξεργάστηκα ποτέ το νερό είναι από 7,6-8 και η σκληρότητα σίγουρα στο 12, τι νόημα έχει να χρησιμοποιεί κάποιος μη ασβεστολιθική άμμο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vaggos : 24-09-13 στις 10:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-09-13, 10:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vaggos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι νόημα έχει να χρησιμοποιεί κάποιος μη ασβεστολιθική άμμο;
κανένα, αν δεν χρησιμοποιεί νερό από όσμωση
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-09-13, 11:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εξαρτάται, μια και το νερό στην Αθήνα παίζει στις περισσότερες περιοχές σε pH 7,4-7,6. Οπότε μήπως οι μετρήσεις που γράφεις είναι μέσα από το ενυδρείο σου;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-09-13, 12:29
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ναι, για μετρήσεις ενυδρείου μιλάω με stick.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-09-13, 12:35
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

παιζει ρολο αν ειναι η οχι ασβεστολιθικη η αμμος, οταν θα χρειαστει να αλλαξεις σεταπ και θα θελεις να στησεις ενυδρειο με μαλακο και οξινο νερο. τοτε θα πρεπει αναγκαστικα να αλλαξεις το βυθο.
τα στικ μην τα εμπιστευεσαι, σιγα-σιγα ξεκινα να παιρνεις υγρα τεστ. στο ebay το μαστερ κιτ της απι εχει πολυ χαμηλη τιμη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
άμμος Ektoras Αρχάριοι γλυκού νερού 22 11-04-13 16:26
Νέα άμμος ioannis_79 Αμαζόνιος και περίχωρα 10 21-11-12 20:17
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Αραγωνίτης ή άμμος? george1981 Malawi 4 15-11-08 11:53
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05331 seconds with 15 queries