Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-17, 07:44
Antonsegr Ο χρήστης Antonsegr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2016
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Eheim professionel 4 priming

καλημέρα σας,

έχω το παρακάτω φίλτρο της Eheim που σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ καλό αλλά κάθε φορά που το αδειάζω για να το κάνω συντήρηση μου βγαίνει ο τάκος να κάνω priming και αναγκάζομαι να κάνω αλχημείες (όπως να βάζω με το χέρι το νερό στην σωλήνα της εισαγωγής για να γεμίσει το φίλτρο.

https://www.eheim.com/en_GB/node/6249

η ερώτηση μου είναι, κάνω κάτι λάθος ή υπάρχει πρόβλημα με τα εν λόγω φίλτρα στο θέμα του priming και αν ναι τι εναλλακτικές έχω?

ευχαριστώ εκ ων προτέρων.

Υ.Γ. το ενυδρείο μου είναι ένα Juwel RIO 240.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-17, 08:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Κάτι κάνεις λάθος.
Όταν βγάζεις το φίλτρο απ' τη πρίζα και μετά αποσυνδέεις τους σωλήνες από την κεφαλή, το νερό που υπάρχει μέσα στους σωλήνες παραμένει εκεί.
Αφού το καθαρίσεις και επανασυνδέσεις τους σωλήνες το νερό αρχίζει αυτόματα να κατεβαίνει από το ενυδρείο στο φίλτρο και το γεμίζει. Δεν χρειάζεται καν δηλ. να πατήσεις το κουμπί αναπλήρωσης (priming)
Όταν γεμίσει νερό το φίλτρο βάζεις το καλώδιο στη πρίζα και αυτό είναι όλο.

Το κουμπί αναπλήρωσης είναι μια "πολυτέλεια" που εμένα τουλάχιστον δεν μου χρειάζεται και ίσως η μόνη χρησιμότητα του είναι όταν βάζεις σε λειτουργία το φίλτρο για πρώτη φορά
Το φίλτρο που έχεις είναι πολύ καλό και τα προβλήματα που είχε η παλιότερη σειρά έχουν λυθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-17, 08:19
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα! Το φιλτρο το εχεις κατω απο το ενυδρειο ή διπλα του? Ο πιο γρηγορος τροπος ειναι να ρουφας λιγο απο την εξαγωγη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-17, 09:06
Antonsegr Ο χρήστης Antonsegr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2016
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι κάνεις λάθος.
Όταν βγάζεις το φίλτρο απ' τη πρίζα και μετά αποσυνδέεις τους σωλήνες από την κεφαλή, το νερό που υπάρχει μέσα στους σωλήνες παραμένει εκεί.
Αφού το καθαρίσεις και επανασυνδέσεις τους σωλήνες το νερό αρχίζει αυτόματα να κατεβαίνει από το ενυδρείο στο φίλτρο και το γεμίζει. Δεν χρειάζεται καν δηλ. να πατήσεις το κουμπί αναπλήρωσης (priming)
Όταν γεμίσει νερό το φίλτρο βάζεις το καλώδιο στη πρίζα και αυτό είναι όλο.

Το κουμπί αναπλήρωσης είναι μια "πολυτέλεια" που εμένα τουλάχιστον δεν μου χρειάζεται και ίσως η μόνη χρησιμότητα του είναι όταν βάζεις σε λειτουργία το φίλτρο για πρώτη φορά
Το φίλτρο που έχεις είναι πολύ καλό και τα προβλήματα που είχε η παλιότερη σειρά έχουν λυθεί.
καλημέρα. όταν βγάζω το φίλτρο από την πρίζα το outake να είναι μέσα στο νερό ή απ' έξω?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-17, 10:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonsegr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα. όταν βγάζω το φίλτρο από την πρίζα το outake να είναι μέσα στο νερό ή απ' έξω?
Όταν το βγάζεις από την πρίζα δεν έχει σημασία.
Όταν επανασυνδέσεις τους σωλήνες και αρχίζει να κατεβαίνει νερό στο φίλτρο, καλό είναι να είναι έξω απ' το νερό για να φεύγει εύκολα ο αέρας. Αν και έτσι, πάλι ποτέ δεν είχα πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-17, 11:31
Antonsegr Ο χρήστης Antonsegr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2016
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν το βγάζεις από την πρίζα δεν έχει σημασία.
Όταν επανασυνδέσεις τους σωλήνες και αρχίζει να κατεβαίνει νερό στο φίλτρο, καλό είναι να είναι έξω απ' το νερό για να φεύγει εύκολα ο αέρας. Αν και έτσι, πάλι ποτέ δεν είχα πρόβλημα
περίεργο αυτό. είμαι περίεργος τι κάνω λάθος. δεν έχω κάνει κάτι διαφορετικό αλλά το νερό που έχουν οι σωλήνες το πετάει μέσα στο ενυδρείο.

τέλος πάντων

thanks
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-17, 12:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "το νερό που έχουν οι σωλήνες το πετάει μέσα στο ενυδρείο".
Όταν αδειάσεις το νερό του κάδου, καθαρίσεις το φίλτρο και μετά συνδέσεις τους σωλήνες, το νερό από τον σωλήνα εισαγωγής με την βαρύτητα αρχίζει να γεμίζει τον κάδο νερό σπρώχνοντας τον αέρα από τον σωλήνα εξαγωγής. Όταν γεμίσει ο κάδος βάζεις το καλώδιο στη πρίζα. Σε περίπτωση που έχει μείνει αέρας στον κάδο και ακούγεται, βγάζεις βάζεις το καλώδιο στη πρίζα και τον διώχνει.
Κάνεις κάτι διαφορετικό?
Το prime button είναι αχρείαστο.

*Κοσμά το ρούφηγμα δεν χρειάζεται
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-17, 13:09
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το ξερω οτι δεν χρειαζεται Κλεο.Ειναι μια λυση οταν εχεις φτασει στο αμην και δεν ξερεις τι φταιει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-17, 16:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

priming χρειαζεται συνηθως, μονο αν αδειασουν οι σωληνες απο νερο.
Οταν βγαλεις τη πριζα, κλεισεις το διακοπτη ροης, και βγαλεις τον ανταπτορα συνδεσης σωληνων-φιλτρου, τοτε μεσα στους σωληνες εγκλωβιζεται το νερο.
Αν γινονται ετσι τα πραγματα, οταν ξανασυνδεσεις τις σωληνωσεις και ανοιξεις το διακοπτη ροης, τοτε φυσιολογικα αρχιζει και γεμιζει μονο του το φιλτρο.
-------------------------
Μια αλλη λυση ειναι να εχεις τα γκρι installations kit που γεμιζουν απο πανω μεσω του εξαρτηματος 7480998

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-05-17 στις 16:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Priming support-Aνοιγμα κεφαλης Eheim 2028 pro2 maikl DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 12-01-15 20:41
Eheim professionel 2026 olga Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-06-10 22:08
EHEIM professionel Thermofilter 2329 paco Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 17-12-08 11:30
Eheim professionel 3 electronic 2076 cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 30-10-08 15:50
EHEIM professionel II 2028 parashos_ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 12-01-08 20:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04269 seconds with 15 queries