Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-13, 16:08
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Led Φωτισμος

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους

Εχω φτιαξει ενα ενυδρειο 110χ40χ35 και τωρα κοιταω τι φωτισμο να βαλω..
Λογω μικρου υψους το καπακι δε χωραει τ5 οποτε τα led ειναι μονοδρομος.
Εχω βρει αυτα

http://www.ebay.com/itm/0-5M-50CM-12...item19e6a29831

Πιστευετε με 2 μπαριτσες θα καλυφθω?Υποψιν οτι θα μπουν 5-6 φυτα χαμηλων απαιτησεων και το υψος του ενυδρειου ειναι μονο 35.Νομιζω ειναι καλη και φτηνη λυση τα συγκεκριμενα και με ip68.Λογικα μονο τροφοδοτικο θα χρειαζονται
Το μονο που με απασχολει ειναι οτι κατα καιρους διαβαζω καποια σχολια για γρηγορη πτωση της αποδοσης των led.οποια σχολια δεκτα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-13, 16:37
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι οτι τα μονα λεντ που μπορεις να δεις αποδοση καλη ειναι τα power led σε συνδιασμο με φακους.....

οι ταινιες ειναι μουφα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-13, 18:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ErnieBall Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους

Εχω φτιαξει ενα ενυδρειο 110χ40χ35 και τωρα κοιταω τι φωτισμο να βαλω..
Λογω μικρου υψους το καπακι δε χωραει τ5 οποτε τα led ειναι μονοδρομος.
Εχω βρει αυτα

http://www.ebay.com/itm/0-5M-50CM-12...item19e6a29831

Πιστευετε με 2 μπαριτσες θα καλυφθω?Υποψιν οτι θα μπουν 5-6 φυτα χαμηλων απαιτησεων και το υψος του ενυδρειου ειναι μονο 35.Νομιζω ειναι καλη και φτηνη λυση τα συγκεκριμενα και με ip68.Λογικα μονο τροφοδοτικο θα χρειαζονται
Το μονο που με απασχολει ειναι οτι κατα καιρους διαβαζω καποια σχολια για γρηγορη πτωση της αποδοσης των led.οποια σχολια δεκτα

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ErnieBall. Προσωπικά έχω πετάξει 3-4 λεντοταινίες και δεν τις συνιστώ, άλλα παιδιά λένε πως τους δούλεψαν, εμένα δυστυχώς όχι, και επειδή και το δικό μου καπάκι είναι λεπτό (μόνο 7 εκατοστά) τα led ήταν μονόδρομος και έτσι έφτιαξα αυτή τη κατασκευή με led
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1381233012

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1381233243
τα έχω περίπου 8 μήνες και λειτουργούν μια χαρά χωρίς να έχει πέσει η απόδοση τους, είναι ένας συνδυασμός από 3 μπλε 3 κόκκινα 5 θερμό λευκό και γύρω στα 15 ψυχρό λευκό, το καπάκι μου είναι 110cm Χ 32cm με ύψος ενυδρείου 45 cm, η κάθε πλακέτα είναι περίπου στο 1,8-2 Watt και βγάζουν γύρω στα 200 lumen. Οι πλακέτες είναι αυτές
http://www.ebay.com/itm/1210-3528-SM...item54017aedeb
http://www.ebay.com/itm/Red-Car-Inte...e91a86&vxp=mtr
http://www.ebay.com/itm/350900234858...84.m1439.l2649
δεν χρειάζονται κάποιο ιδιαίτερο σύστημα ψύξης και λειτουργούν με τροφοδοτικό 12 V , εγώ έχω ένα 6Α. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια κατασκευή να τα προστατεύεις από την υγρασία και έτσι έφτιαξα ένα κουτί από διάφανο plexiglass. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Δες το φωτισμό που έχει το ενυδρείο μου
http://imageshack.com/a/img69/263/5y5b.jpg
-------------------------
Κάτι παρόμοιο έχω και σε ένα μικρό ενυδρείο (30αρι)
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....9&d=1381233124
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1381233124
https://imagizer.imageshack.us/v2/65...0/132/k086.jpg
σε αυτό άλλαξα τα led και από πλακέτες με 2 24αρια led έβαλα 2 48αρια.
Το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ErnieBall Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ακριβή για 50 εκατοστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-12-13 στις 18:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-13, 20:30
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

χρονια πολλα φιλος!εδω ο καταλληλος ανθρωπος να σου μιλησει για αυτα!τα εχω 2 μηνες περιπου.βασικα αυτα που δειχνεις ειναι ακριβα.ψαξε να βρεις με τηλεκοντρολ(αλλαζει χρωματα και θα εχεις και moonlight) και μετασχηματιστη μαζι.την πηρα 9 ευρω το μετρο κομπλε με ολα.παμε τωρα στην αποδοση.....λιγη....το δικο μου ειναι 100*35*42υψος.με μια δεν εκανα τιποτα.ηρθε και η δευτερη και τοτε κατι εγινε.θα σου προτεινα απο την αρχη να παρεις 3.οταν ειχα ανοιξει εγω ενα θεμα μου ειπαν οτι με το καιρο θα πεσει η αποδοση τους.ισως γινει ετσι.ακομα ομως δεν μου εγινε.να κοιταξεις να βαλεις και κολλα εξτρα απο κατω γιατι θα την βρεις να κολυμπαει καμια μερα.αν ψαξεις στο ebay αξιζει να παρεις 3 σετ κομπλε (μετασχηματιστης τηλεκοντρολ και ταινια 1μετρο)οχι 2 η 3μετρα με εναν.αν και θα συμφερε.ο λογος ειναι γιατι δεν λυγιζουν(διπλωνουν) για να κανει στροφη μεσα στο καπακι με αποτελεσμα να κοπει η ενωση αν το επιχηρησεις με πολυ ζορι.ελπιζω να καταλαβες τι εννοω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-13, 18:41
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

Τακη πολυ ενδιαφερον η κατασκευη σου φιλε και απ οτι φαινεται εκτος απο καλη ειναι και απλη.Το θεμα ειναι οτι και με αυτα ισως υπαρχει μειωση εντασης σε καποιο χρονικο διαστημα αλλα οκ δε μπορουμε να τα εχουμε ολα.Ωραιο το πλαισιο-κουτι που εφτιαξες και τα εβαλες ολα μεσα.Και μενα δε μαρεσουν καλωδια αριστερα δεξια εκτεθημενα και ας ειναι 12v.Εχει βεβαια λιγη δουλιτσα αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο και το ενυδρειο σου εκπληκτικο!

Φιλε πουντακια πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου οσον αφορα τη επαρκεια του φωτισμου μιας και εχεις παρομοιο ενυδρειο.να σαι καλα!

Τωρα για τα power led δεν εχω ιδεα σε τιμες και μεγεθη παιζουν.το υψος του ξυλινου πλαισιου ειναι 4-5 ποντους μεχρι τα γυαλινα καπακια που εφτιαξα οποτε θα πρεπει να παω σε μια απ τις περιπτωσεις που προτεινατε.

Αλλη προταση και σχολιο καλοδεχουμενο!
-------------------------
Με την ευκαιρια 2 φωτο απ το ενυδρειο που εγινε απ τα χερακια μου και σα πρωτη προσπαθεια νομιζω βγηκε κατι καλο..



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ErnieBall : 28-12-13 στις 18:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-13, 20:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ομορφη η γυάλα σου, λίγο κοντή βέβαια και θα πρέπει να συμβιβαστείς για το τι ψάρια θα βάλεις μέσα, είχες χώρο να δώσεις και άλλο ύψος, και δεν ξέρω πόσο θα αντέξει το καπάκι από την υγρασία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-13, 20:33
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφη η γυάλα σου, λίγο κοντή βέβαια και θα πρέπει να συμβιβαστείς για το τι ψάρια θα βάλεις μέσα, είχες χώρο να δώσεις και άλλο ύψος, και δεν ξέρω πόσο θα αντέξει το καπάκι από την υγρασία
Εχω γυαλινα συρομενα καπακια απο κατω.Ναι ηθελα να γινει χαμηλο για λογους αισθητικης κυριως και ας εχανα καποια λιτρα..τωρα βγαινει 125 καθαρα που ειναι αρκετα πλεον για μενα..Ειχα παλια μεγαααλα ενυδρεια ..Τωρα με ενδιεφερε πιο πολυ να ειναι ομορφο στο χωρο.οσο για ψαρακια θα μπει ενα κοπαδακι απο μικρο ειδος σε καμια 15αρια μερες που θα χει λογικα "στρωσει" το νερο

Τωρα με απασχολει ο φωτισμος..μαλλον θα φτιαξω κατι σα το δικο σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-13, 21:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ErnieBall Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω γυαλινα συρομενα καπακια απο κατω.Ναι ηθελα να γινει χαμηλο για λογους αισθητικης κυριως και ας εχανα καποια λιτρα..τωρα βγαινει 125 καθαρα που ειναι αρκετα πλεον για μενα..Ειχα παλια μεγαααλα ενυδρεια ..Τωρα με ενδιεφερε πιο πολυ να ειναι ομορφο στο χωρο.οσο για ψαρακια θα μπει ενα κοπαδακι απο μικρο ειδος σε καμια 15αρια μερες που θα χει λογικα "στρωσει" το νερο

Τωρα με απασχολει ο φωτισμος..μαλλον θα φτιαξω κατι σα το δικο σου
Ότι απορία έχεις μη διστάσεις να με ρωτήσεις, είμαστε και γείτονες από ότι βλέπω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-13, 16:55
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Πέρα απο power led- led driver - τροφοδοτικο- ψυκτρα κ ανεμιστηρακια, όλα τα αλλα ειναι πεταμένα χρήματα κ αυτό θα το δείτε με το πέρασμα του χρόνου. Προσωπικά προτιμώ να ξοδέψω λίγα χρήματα περισσότερα κ να ξέρω ότι θα το εχω για αρκετό διάστημα κ με σωστή απόδοση. Φιλικά πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-13, 02:44
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα απο power led- led driver - τροφοδοτικο- ψυκτρα κ ανεμιστηρακια, όλα τα αλλα ειναι πεταμένα χρήματα κ αυτό θα το δείτε με το πέρασμα του χρόνου. Προσωπικά προτιμώ να ξοδέψω λίγα χρήματα περισσότερα κ να ξέρω ότι θα το εχω για αρκετό διάστημα κ με σωστή απόδοση. Φιλικά πάντα.
+1 εκει που θες τουλαχιστον και αποδοση αλλα και διαρκεια ειναι μονοδρομος αν θες για κατι απλο πχ κρυφο φωτισμο σε ενα ντουλαπι και οι λεντοτενιες θα σου κανουν δουλεια εννοειται
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-12-13, 12:03
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Σχετικαμε τα power led επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου, εχω μερικες αποριες που σε καποιες μπορω να απαντησω με βαση την λογικη αλλα θα ηθελα επιβεβαιωση.
Καταρχην εκλυουν θερμοκρασια και δεν ξερω για τι βαθμους μιλαμε. Προφανως εχει σχεση με τα βατ του λεντ οποτε ειναι κατι σχετικο και η χρηση ψυκτρας ειναι υποχρεωτικη. Σωστα;
Το αλλο θεμα που δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι, στην περιπτωση φυτεμενου παντα, τα κελβιν που ειναι καταλληλα. Ψαχνοντας στο διαδυκτυο βρηκα διαφορα 'καταλληλα' λεντ αλλα καποια εχουν και αλλα χρωματα οπως μπλε και κοκκινο και δεν ειμαι σιγουρος πιο ειναι καταλληλο. Τα 6500Κ ειναι τα πιο συνηθισμενα αλλα ειναι ετσι;
Και τελος με βαθος νερου στα 80εκ πρεπει να βαλω παραπανω φωτισμο; Υπαρχει καποιος μπουσουλας υπολογισμου των λουμεν;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-13, 12:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικαμε τα power led επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου, εχω μερικες αποριες που σε καποιες μπορω να απαντησω με βαση την λογικη αλλα θα ηθελα επιβεβαιωση.
Καταρχην εκλυουν θερμοκρασια και δεν ξερω για τι βαθμους μιλαμε. Προφανως εχει σχεση με τα βατ του λεντ οποτε ειναι κατι σχετικο και η χρηση ψυκτρας ειναι υποχρεωτικη. Σωστα;
Το αλλο θεμα που δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι, στην περιπτωση φυτεμενου παντα, τα κελβιν που ειναι καταλληλα. Ψαχνοντας στο διαδυκτυο βρηκα διαφορα 'καταλληλα' λεντ αλλα καποια εχουν και αλλα χρωματα οπως μπλε και κοκκινο και δεν ειμαι σιγουρος πιο ειναι καταλληλο. Τα 6500Κ ειναι τα πιο συνηθισμενα αλλα ειναι ετσι;
Και τελος με βαθος νερου στα 80εκ πρεπει να βαλω παραπανω φωτισμο; Υπαρχει καποιος μπουσουλας υπολογισμου των λουμεν;
με βαθος 80 πας σε ΜΗ αν μιλαμε για μετρια και πανω, φυτα. Τ5 τα ξεχνας, και τα led με 60 μοιρες φακο ισως κανουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα απο power led- led driver - τροφοδοτικο- ψυκτρα κ ανεμιστηρακια, όλα τα αλλα ειναι πεταμένα χρήματα κ αυτό θα το δείτε με το πέρασμα του χρόνου. Προσωπικά προτιμώ να ξοδέψω λίγα χρήματα περισσότερα κ να ξέρω ότι θα το εχω για αρκετό διάστημα κ με σωστή απόδοση. Φιλικά πάντα.
+1 καμια σχεση τα λεφτα με οτιδηπωτε αλλο ετοιμο στην ιδια (και καλα) αποδοση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 31-12-13 στις 12:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-12-13, 16:33
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικαμε τα power led επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου, εχω μερικες αποριες που σε καποιες μπορω να απαντησω με βαση την λογικη αλλα θα ηθελα επιβεβαιωση.
Καταρχην εκλυουν θερμοκρασια και δεν ξερω για τι βαθμους μιλαμε. Προφανως εχει σχεση με τα βατ του λεντ οποτε ειναι κατι σχετικο και η χρηση ψυκτρας ειναι υποχρεωτικη. Σωστα;
Το αλλο θεμα που δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι, στην περιπτωση φυτεμενου παντα, τα κελβιν που ειναι καταλληλα. Ψαχνοντας στο διαδυκτυο βρηκα διαφορα 'καταλληλα' λεντ αλλα καποια εχουν και αλλα χρωματα οπως μπλε και κοκκινο και δεν ειμαι σιγουρος πιο ειναι καταλληλο. Τα 6500Κ ειναι τα πιο συνηθισμενα αλλα ειναι ετσι;
Και τελος με βαθος νερου στα 80εκ πρεπει να βαλω παραπανω φωτισμο; Υπαρχει καποιος μπουσουλας υπολογισμου των λουμεν;

Η ψυκτρα κ οι ανεμιστήρες στα power led ειναι μονόδρομος για να εξασφαλίσεις τον χρόνο ζωής των led σου κ να μην πανε χαμένα τα χρήματα σου. Τωρα τα 80εκ βάθος ειναι ένα θέμα. Θα μπορούσες να πας σε προβολείς 20 ή 50w αλλα προσωπική μου γνώμη θα σου δούλευαν καλα κ τα cree XM-L2 τα οποία ειναι 10w κ εχω ακούσει ότι έχουν χρησιμοποιηθεί μέχρι κ 1 μετρο βάθος. Δώσε μας λίγο διαστάσεις της γυαλας σου.
Όσο αφορά το φάσμα σου στα φυτεμένα πρέπει να ειναι warm white γύρω στα 3500Κ, neutral white κ μερικά κόκκινα. Μπλε μη χρησιμοποιήσεις καθόλου γιατι θα έχεις προβλήματα με άλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-12-13, 18:16
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
με βαθος 80 πας σε ΜΗ αν μιλαμε για μετρια και πανω, φυτα. Τ5 τα ξεχνας, και τα led με 60 μοιρες φακο ισως κανουν.
Τελικα το βαθος εινα 70κατι. Σε αλλο 200λιτρο που ειχα με βαθος 60 με 2 τ5 δεν ειχα προβλημα αναπτυξης στην πλειοψηφια των φυτων με μονο ταμπλετες για λιπασμα. Μετα εβαλα co2 και μια κομπακτ 55βατ αλλα δεν ειδα καμια φοβερη διαφορα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ψυκτρα κ οι ανεμιστήρες στα power led ειναι μονόδρομος για να εξασφαλίσεις τον χρόνο ζωής των led σου κ να μην πανε χαμένα τα χρήματα σου. Τωρα τα 80εκ βάθος ειναι ένα θέμα. Θα μπορούσες να πας σε προβολείς 20 ή 50w αλλα προσωπική μου γνώμη θα σου δούλευαν καλα κ τα cree XM-L2 τα οποία ειναι 10w κ εχω ακούσει ότι έχουν χρησιμοποιηθεί μέχρι κ 1 μετρο βάθος. Δώσε μας λίγο διαστάσεις της γυαλας σου.
Όσο αφορά το φάσμα σου στα φυτεμένα πρέπει να ειναι warm white γύρω στα 3500Κ, neutral white κ μερικά κόκκινα. Μπλε μη χρησιμοποιήσεις καθόλου γιατι θα έχεις προβλήματα με άλγες.
Οι διαστασεις ειναι 170χ85χ55. Το καθαρο υψος νερου ειναι στα 70+. Ειναι η πρωτη φορα που βαζω φυτα στο ενυδρειο και ο φωτισμος ειναι 4 τ8, οι 2 σιλβανια. Αυτα που εχω βαλει τον τελευταιο μηνα ειναι ευκολα προς μετρια, καποια μεγαλωνουν κανονικα αλλα δεν θελω να το αφησω στην τυχη.
Και εγω τα 10βατ εβλεπα σαν επιλογη ισως και 5βατ για να ειναι απλωμενα καλυτερα. Η αναλογια 2 θερμα 2 λευκα 1 κοκκινο πλησιαζει στον συνδυασμο που λες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maniac : 31-12-13 στις 18:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-12-13, 18:52
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Όχι 5w, δεν θα σε καλύψουν. Απο 10W κ πάνω κ αυτά οριακά γιατι οι διαστάσεις σου ειναι ολίγον "θηρίο"
Με τις 4 Τ8 ειναι σαν να μην έχεις τπτ για φυτεμενο. Αν θα πας σε Τ5 κ εδώ θα χρειαστείς γύρω στις 8 x 54w αλλα κ στα led θα χρειαστείς παρα πολλούς προβολείς για να καλύψεις όλη την επιφάνεια. Κόκκινα led θα έβαζα πολυ λιγότερα απο την αναλογία που αναγραφεις γιατι καλύπτεται το φάσμα σου απο τα warm white led.
Γενικότερα θελει πολυ μελέτη η όλη κατασκευή τόσο στις ψυκτρες που θα χρησιμοποιήσεις, τους φακούς, την αναλογία κ την ποιοτητα των led.
Γενικότερα μελέτησε το κ ότι απορία έχεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-12-13, 22:16
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Λάθος post, συγνώμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 31-12-13 στις 22:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτισμος gianniwpopi Αρχάριοι γλυκού νερού 8 15-06-11 15:34
Φωτισμος με led giler84 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 23-11-10 15:07
Φωτισμος golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 24-09-10 12:19
φωτισμος andreas213 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 24-09-09 14:09
Φωτισμος και CO2 kill_bill Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 23-02-08 00:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07425 seconds with 15 queries