Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-09-17, 12:06
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

παλια παίρναμε zoo med , τον τελευταιο χρονο ομω τρωει sera raffy p.Σκεφτομαι να της παρω την επομενη και απο τις δυο και να τις ανακατευω.ζωντανα δεν μπορω με τιποτα να της βαλω μεσα, τα λυπαμαι, θυμασαι που σου λεγα για το σαλιγκαρακι!παρακατω ειναι το αρχειο που μου εχει στειλει η κτηνιατρος(δεν μου το ανεβαζει οποτε το κανω απλα επικόλληση)..με τα λαχανικα και τα φρουτα δεν τα παει καλα ομως ουτε που τα αγγιζει.
δεν κανω καλα, ε?

Διατροφή για νεροχελώνες (red-eared sliders – Trachemys scripta)



Θαλασσινά/Ψαρικά (να προσφέρονται σε ποσοστό 25% στο ημερήσιο σιτηρέσιο για τα ενήλικα):
• Κροκέτες (pellets) για νεροχελώνες
• Κομμάτια πέστροφας (λίγο βρασμένη)
• Γαρίδες (λίγο βρασμένες)
• Μικρά (ζωντανά) ψαράκια που πουλούν ως τροφή για νεροχελώνες (δεν χρειάζεται να δίνονται συστηματικά)

Ζωικές πρωτεΐνες (να προσφέρονται σε ποσοστό 25% στο ημερήσιο σιτηρέσιο για τα ενήλικα):
• Κροκέτες για σκύλους (χαμηλές σε λιπαρά)
• Βρασμένο κοτόπουλο (μικρή ποσότητα)
• Βρασμένο μοσχάρι – ψιλοκομμένο(μικρή ποσότητα)
• Σαλιγκάρια
• Σκουλήκια (γαιοσκώληκες, αλευροσκώληκες)
• Γρύλους

Λαχανικά (να προσφέρονται σε ποσοστό 50% και πάνω στο ημερήσιο σιτηρέσιο):
• Βερίκοκο (χωρίς κουκούτσι)
• Γλυκοπατάτα
• Δαμάσκηνα (χωρίς κουκούτσι)
• Καρότο (ψιλοκομμένο)
• Μαρούλι (κανονικό ή κατσαρό)
• Μήλο (ψιλοκομμένο)
• Μούρα
• Μπανάνα
• Νεκταρίνι (χωρίς κουκούτσι)
• Ντομάτα
• Πεπόνι
• Σταφύλι
• Φασολάκια
• Χόρτα (πικραλίδα, ραδίκι, αντίδιο)

Ιχνοστοιχεία
• Χορήγηση ασβεστίου πάνω στην τροφή
• Χορήγηση βιταμινών πάνω στην τροφή (εάν και εφόσον χρειάζεται)
• Κόκαλο σουπιάς
-------------------------
μπορω να της βαλω αποξηραμενα mealworms ομως, τα εχω συνηθισει σε αυτη τη μορφη αφου τα έπαιρνα παλιοτερα για τους αρουραιους.θα της προσφερουν τιποτα?ή θα ειναι σαν τις αποξηραμενες γαριδες που ηδη τρωει, μια ή αλλη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drogi : 25-09-17 στις 12:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-09-17, 12:52
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Μπορείς να πάρεις αποξηραμένα mealworm αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδιας διατροφικής αξίας με τα ζωντανά.. Της zoo med τα πελετ είναι αρκετά καλά σαν σταθερή τροφή αλλά τα ζώα μας πάντα νομίζω προτιμούν την ποικιλία! μπορείς να έχει 1-2 μάρκες πέλετ, περιστασιακά πολυ, αποξηραμένη γαριδά και mealworm (2-3 φορές την βδομάδα σαν "λιχουδιά") υπάρχουν και κατεψυγμένες τροφές που μπορείς να δώσεις bloodworms π.χ. αλλά δε συμφέρουν σίγουρα οικονομικά! Τα λαχανικά αν πεινάσει θα τα φάει, αν δεν τα έχει μάθει θα πάρει λίγο καιρό αλλά θα τα συνηθίσει! Δοκίμασε να την αφήσεις λίγο νηστική και μετά δοκίμασε με ζεματισμένα λαχανικά (λάχανο κινέζικο,μαρούλι, αντίδια, αρακά )
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για αυτές τις χελώνες στο διαδίκτυο ως προς τις διατροφικές τους συνήθειες!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-09-17, 21:48
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σου, ειλικρινά!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-09-17, 22:19
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Να σαι καλά! Σήμερα εγώ αύριο εσύ!
Οτιδήποτε άλλη απορία έχεις μη διστάσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-09-17, 23:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Eιχα καιρο να δω το θεμα και χαιρομαι που το εστησες! Φυτα μεσα στο νερο δεν υπαρχει περιπτωση να μεινουν για πολυ. Επειδη ομως η χελωνα αποβαλλει αρκετη αμμωνια κατι που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να κανεις ενα στυλ riparium με φυτα εκτος νερου και ''σχετικα'' προφυλαγμενα απο τη χελωνα.

https://www.ukaps.org/forum/threads/...ipariums.7532/
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-09-17, 00:39
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

sarpijk καλησπερα! στησαμε ναι, ειναι αρκετα ευρυχωρο και ας μην φαινεται τοσο απο τις φωτογραφιες.δεν εχει σταματησει να κολυμπαει και να κουναει τα ποδια της και την χαιρομαι γιατι εκει που ηταν μεχρι τωρα με το ζόρι εκανε 3 βηματα.Ομως οπως και χθες , ετσι ουτε και σημερα ανεβηκε να κανει ηλιοθεραπεια , κατι δεν παει καλα λες ή απλα το απολαμβανει?στις ποσες μερες να ανησυχήσω?
για το riparium μου το ειχες ξαναπει αλλα τελικα δεν αγορασα το rio μιας και ήταν σε ελειψη δεν το βρηκα πουθενα.Στις ιδιες διαστασεις πηρα το rehau αλλα αυτο δεν εχει θεση για εσωτερικο φιλτρο οπου υποτίθεται θα έμπαιναν τα φυτα οποτε τωρα δεν ξερω πως να το φτιαξω ακριβως..βρηκα στο ιντερνετ ιδεες με κατι πλαστικα ΄καλαθακια΄ αλλα φανταζομαι θα της κλεισουνε τον χωρο..
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-09-17, 12:24
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Το βράδυ που κάθεται? έχεις καπάκι στο ενυδρείο γιατί το νησί βγαίνει νομίζω πολύ πάνω και υπάρχει κίνδυνος να φύγει.. δείξε μας αν μπορείς μια γενική είκόνα και από τη στεριά μην υπάρχει κάτι που την ενοχλεί.. Η UVB είναι σε απόσταση 20-25cm? και ποια UVB έιναι? 2.0, 5.0 ή 10.0? (μπορεί να την ενοχλεί η λάμπα) Στο προηγούμενο ενυδρείο που την είχες έβγαινε συχνά στην επιφάνεια? Αν η στεριά ήταν πιο ευρύχωρη ίσως την προτιμούσε..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-09-17, 12:45
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

το βραδυ κοιματε κατω στο βυθο ή σκαλωνει πανω στην εισοδο του φιλτρου και κοιματε εκει.το ενυδρειο δεν εχει καπακι αλλα νομιζω η αποσταση ειναι ασφαλης, και στο παλιο κουτί της τοση αποσταση ειχε αλλα δεν εφευγε τωρα αν δω οτι το επιχειρεί θα το κατεβασω και αλλο σιγουρα.
η uva-uvb ειναι η reptisub 5.0 , 13 watt, και ειναι τοποθετημενη περιπου 17-18 εκατοστα απο το basking.
στο προηγουμενο ενυδρειο ειχε απλα κατι πετρες που εβγαινε εξω, σε μεγεθος ουτε το 1/3 απο αυτο που εχει τωρα (το τωρινο ειναι 35 εκατοστα χωρις την ραμπα) και εβγαινε συνεχεια εξω και καθοταν με τις ωρες να στεγνωσει..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21765218_866226410218672_7751845750310585288_n.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  40,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-09-17, 13:41
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Κατέβασέ το 4-5 πόντους όχι μόνο για να γλυτώσεις τυχών αποδράσεις αλλά και γιατί η απόσταση λάμπας UVB-ζώο πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 20πόντους. Λάμπα σποτ για θέρμανση δεν έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-09-17, 20:48
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Εχω αλλά δεν την εχω βάλει ακόμη.να την βάλω απο τώρα λες;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-09-17, 21:00
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Είναι απαραίτητη για όλο το χρόνο καθώς με αυτή ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματός της! Ακόμα και το κατάκαλόκαιρο με φουλ ζέστη δεν βλέπεις σαύρες ή χελώνες σε λίμνες να λιάζονται?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-09-17, 23:46
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

το ενυδρείο το βλέπει ο ήλιος έτσι και αλλιώς οπότε να λιαστει μπορεί, απλα τώρα δεν έχει τους 33-35 βάθους που θέλει έχει γύρω στους 28-29.θα την βάλω αύριο την λάμπα.και ελπίζω να την πείσει να ανέβει. Ούτε σήμερα ανέβηκε καθόλου, την ανέβαζα εγώ και κατέβαινε κατευθείαν.ενω έφτιαξα και την απόσταση της uvb
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-10-17, 18:45
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια!Μετα απο περιπου ενα μηνα που δουλευει το ενυδρειο, σας γραφω ξανα τα νεα μας.
Η ρουτινα του ειναι καθε 2 βδομαδες αλλαγη νερου περιπου 50-60 %.
Νομιζω δεν θα χρειαστει να το αλλαξω ποτε 100% διορθωστε με αν κανω λαθος.
Το φιλτρο aquanova ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ,αθόρυβο και το νερο κρύσταλλο, δεν το πιστευα!
Η μαυρη χαλαζιακη αμμος επισης πεντακαθαρη, ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου οτι καποια στιγμη θα χρειαστει να αφαιρεθει επειδη θα βρωμιζει ή εστω να παρω ενα κυκλοφοριτη να την χτυπαει να σηκωνεται η βρωμα να πηγαινει στο φιλτρο, αλλα αυτη τιποτα, κρατιεται πολυ καθαρη σαν την πρωτη μερα που μπηκε.
Τα φυτα δεν τα καταφεραν οπως αναμενόταν..
οι λαμπες εχουν μπει κανονικα και δουλευουν περιπου 11 ωρες καθημερινα με χρονοδιακοπτη.Αλλα...τσαμπα καινε..δεν εχει ανεβει ακομη στο μπασκιν της.Το τι πατεντες εχω κανει τιποτα..και αυτο ειναι κατι που με ανησυχει..εχω σκεφτει μεχρι και να την μετακινήσω πισω στον κουβα της που εκει λιαζοτανε τουλαχιστον, μην παθει κατι..Προς στα παρων απλα επιμένω να την δελεαζω βαζοντας της φαι πανω καθε μερα αλλα τιποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-10-17, 19:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Αλλαγές να κάνεις εβδομαδιαίες.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-10-17, 19:12
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Γεια σου Κλεοβουλε! Δεν θα ειναι υπερβολη?Το νερο ειναι καθαρο, και δεν μυριζει καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-10-17, 19:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Ποτέ δεν είναι υπερβολή Ψάρια έχω που δεν βρωμίζουν πολύ αλλά όταν έχω χρόνο κάνω και 2 φορές τη βδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-10-17, 19:44
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ενταξει τοτε, σε ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρώτη φορά reef ΜΙΜΗΣ Reef 167 24-01-18 14:03
Πρώτη φορά αντίστροφη οσμωση Nikith Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 25-07-17 13:01
πρώτη φορά με αντίστροφη όσμωση!!! mikrosaquaristas Γλυκό νερό - Γενικά 7 01-07-11 23:58
Η πρώτη μου φορά!!!! Iann_is Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 09-03-08 13:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05451 seconds with 14 queries