Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-16, 13:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή Αποσκλήρυνση νερού

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Ενυδρείο με δίσκους.


Θέλω να κάνω μικρές καθημερινές αυτόματες αλλαγές νερού. Αλλά δεν μπορώ να το κάνω μέσω της Α/Ο, πρώτον γιατί την έχω για την αυτόματη αναπλήρωση και δεύτερον γιατί δεν κάνει το νερό της σκέτο για ενυδρείο (χωρίς buffer ή πρόσμιξη με νερού βρύσης).


Το νερό του δικτύου μου στην περιοχή έχει KH 6. Αν έβαζα ένα προφίλτρο, μετά ένα φίλτρο για αποσκλήρυνση νερού και μετά το φίλτρο άνθρακα, νομίζεται ότι θα έκανα δουλειά? Δηλαδή να κατεβάσω τη σκληρότητα του νερού τουλάχιστον KH 3-4.
Κάτι σαν και αυτό δηλαδή… http://www.aquaphor.gr/aquaboss-kent...tro-nerou.html


Τι λέτε?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-16, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν παρεις στην waterwaves.gr θα σου εχουν λυση.
Και για αυτοματη μιξη ΑΟ και προφιλταρισμενου μονο (πριν περασει απο τη μεμβρανη) απο την ιδια ΑΟ, με ειδικη βαλβιδα.
Ειχε δειξει ενα παιδι στο greek discus ενα τετοιο συστημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-16, 20:45
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Βασικα δισκοι χωρις αυτοματη αναπληρωση και αυτοματη αλλαγη ειναι δυσκολο να κρατησεις χωρις να κουραστεις ψυχολογικα αλλα και να ταλαιπωρησεις τα ψαρια..Μονοδρομος για μενα να κανεις το εγχειρημα και να πας στην water waves να σου φτιαξουν ενα συστημα σαν το δικο μου και θα ησυχασεις
θα σου κανω μια μικρη παρουσιαση του δικου μου συστηματος που εχω και εξυπηρετω 2 ενυδρεια μα αυτοματες αλλαγες αλλα και αυτοματη ανααπληρωση
ΥΛΙΚΑ
2 ΒΑΡΕΛΙΑ
1) 75 λιτρα (για αποχευτευση)
1)200 λιτρα για προετοιμασια νερου
1 συστημα Α/0 (με ρυθμιση για να κανεις την προσμιξη νερου α/ο και προφιλτρα)
1 συστημα αυτοματης αναπληρωσης απο water waves, περιλαμβανει
αντλια συνδεδεμενη σε αλφαδολαστιχο και ενα φλοτερ που το βαζεις στο ενυδρειο και μετραει την σταθμη( σημειωση να εχει χρονοκαθυστερηση ωστε να μην επιρεαζετε απο την αναταραξη των φιλτρων στην επιφανεια)
ΕΞΑΓΩΓΗ ΝΕΡΟΥ
Εδω θα χρειαστεις να φτιαξεις πατεντα για αυτοματη εξαγωγη του νερου απο το ενυδρειο
Εχεις 2 λυσεις
1η θα χρησιμοποιησεις αυτον τον οδηγο του DELTA 66
(εαν θες να βγαλεις γρηγορα νερο )
2η) θα βαλεις ενα μικρο Τ η εξοδος του να ειναι για πολυ μικρο σωληνα σαν αυτα που εχουμε απο το συστημα τις Α/Ο και θα βαλεις καπου ενδιαμμεσα ανα ρυθμιστη ροης , ωστε σταγονα σταγονα να βγαζει απο το ενυδρειο καθε μερα καθε ωρα νερο, με το τελευταιο συστημα ρυθμιζεις επισης ποσα λιτρα αλλαγη μπορεις να κανεις καθημερινα ωσ και εβδομαδιαια
εγω εχω και τα δυο συστηματα διοτι χρειαζετε εκτος απο τις καθημερινες αλλαγες που κανω να κανω και μια μεγαλη καθε εβδομαδα(200λιτρα) για να μενουν τα NO3 ΚΑΤΩ ΑΠΟ 20
ακολουθουν φωτωγραφιες της μικρης παρουσιασης



























Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-16, 21:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μου αρέσουν οι έξυπνες πατέντες
Δηλαδή αυτό με τις σταγόνες είναι ένα είδος drip system.
Αν θες μπορείς και τις μεγάλες αλλαγές να τις κάνεις αυτόματες, και δες πως.
Βάζεις ένα ΤΑΥ στην έξοδο του φίλτρο/είσοδο στο ενυδρείο, μετά το ΤΑΥ βάζεις μια ηλεκτρομαγνητική πλυντηρίου ρούχων (6 Ευρώ) , παίρνεις και από το Leroy ένα ψηφιακό χρονοδιακόπτη, υπολογίζεις πόση ώρα θες να ανοίγει η ηλεκτρομαγνητική για να βγάζεις από το ενυδρείο το νερό που θες να κάνεις αλλαγή, και προγραμματίζεις τον χρονοδιακόπτη να ανοίγει 1 ή 2 φορές την εβδομάδα ή όσες φορές θες, το χρόνο που χρειάζεται για αφαιρέσεις το νερό που θες, και έτσι θα αφαιρείς αυτόματα νερό και η αυτόματη αναπλήρωση θα βάζει φρέσκο. Αν θες να το βελτιώσεις με κανα 10αρικο παίρνεις ένα ρελέ ή με 3-4 Ευρώ από ebay , και όση ώρα γίνεται η εξαγωγή κόβεις την αυτόματη αναπλήρωση για να μη βάζει νερό την ίδια στιγμή που βγάζεις, και μόλις σταματήσει η εξαγωγή τότε η αυτόματη αναπλήρωση θα σου γεμίσει το ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-16, 22:04
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Για ένα μέσο χομπίστα πιστεύω οτι είναι λιγο δύσκολο να μπλεχτεί με ηλεκτρομαγνητικές βανες , επιςης οι πολλοί αυτοματισμοί μπορει να δημιουργήσουν προβλήματα , ξέχασα να πω οτι η εξαγωγή του νερου στο βαρέλι στηρίζετε στην άνωση του νερου δλδ πέφτει το νερο στο βαρέλι και ανεβαίνει προς τα πανω και δημιουργείτε πίεση και το νερο φεύγει προς την αποχέτευση , αλλα υπάρχει περίπτωση όταν το νερο απο το φίλτρο πέφτει με πολλή δύναμη άρα και πιο πολύ σε κυβικά νερου , η έξοδος του νερου να μην είναι ίση 'η αντιστροφος ανάλογη με τα κυβικά που μαζεύονται στο βαρέλι αποχετευσης με αποτέλεσμα να υπάρξει κίνδυνος πλημμύρας
Βέβαια πιστεύω οτι ένας έμπειρος χομπίστας που κατέχει το θέμα των αυτοματισμών μπορει να το τελειοποίηση αυτό το σύστημα και θα χαρώ να μπορέσω να το κάνω και εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-16, 22:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτό με τη πίεση που λες διορθώνεται εύκολα, αν η πίεση είναι μεγάλη βάζεις ένα βανάκι με 1 Ευρώ και τη μειώνεις, αλλά πάντα οι ηλεκτρομαγνητικές μειώνουν κατά πολύ τη πίεση.
Έχεις δίκιο για τους αυτοματισμούς θέλουν κάποια προσοχή, αλλά όσο πιο απλοί είναι τόσο πιο δύσκολα μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, και στις αρχές είναι υπό παρακολούθηση, και όταν δεις πως όλα πάνε καλά μπορείς να λείψεις και κάποιες ημέρες, και όσο εκεί απλά είσαι θεατής της αλλαγής
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-16, 22:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όντως πολύ ωραία πατέντα!


Ήδη έχω μιλήσει με τα παιδιά της water waves και ειδικότερα με τον Στάθη, με τον οποίο μάλιστα έχουμε γνωριστεί και από κοντά παλιότερα όταν ασχολιόμουν με τα θαλασσινά ενυδρεία. Έχω κάνει λοιπόν ένα σύστημα αυτόματης αλλαγής νερού με Α/Ο + προφίλτρα για ανάμιξη του νερού.


Θα κάνω μια παρουσίαση όταν είναι πλήρως έτοιμο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-16, 23:47
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τάκη υπάρχει ηλεκτροβανα η οποία να την βάλω σ φ40 που κατεβαίνει στο σαμπ ώστε να κλείσει Κ αυτή σ διακοπή ρεύματος;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-16, 23:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη υπάρχει ηλεκτροβανα η οποία να την βάλω σ φ40 που κατεβαίνει στο σαμπ ώστε να κλείσει Κ αυτή σ διακοπή ρεύματος;;;;;
Οχι, για Φ40 δεν ξέρω, των πλυντηρίων είναι πολύ μικρές
δες http://www.ecomarketparts.gr/index.p...ategory_id=288
εκτός και αν βάλεις συστολή, από ότι θυμάμαι είναι 3/4 (Φ10,5)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-16, 00:02
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ναι τις ξέρω αυτές δεν κάνουν για είναι με την ριση.προσπαθώ να βρω λύση για την υπερχείλιση μου αλλά δεν.πρέπει να. Ανοίξω άλλο θέμα μιας κ το παιδί ρώτησε άλλο;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποσκλήρυνση νερού σε βαρέλι προετοιμασίας Skydiver Γλυκό νερό - Γενικά 25 28-12-12 01:02
Ποιότητα νερού - αλλαγές νερού gianelos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-10 23:01
Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 155 11-05-09 22:20
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Αναλογία νερού βρύσης με νερού R.O vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 4 30-03-07 07:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05023 seconds with 13 queries