Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-05-18, 09:17   #1
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(βατερλο)
idrak
Junior Member
Εγγραφή: 10-05-2018
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 1

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
idrak Ο χρήστης idrak δεν είναι συνδεδεμένος 10-05-18, 09:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα σε ολους,
Ειμαι και εγω ενας απο αυτους λοιπον!!!! Νεος απειρος με το hobby. Το ενυδρειο μου ειναι 200lt (το εφτιαξα μονος μου) εχω εσωτερικο φιλτρο dophin 2000, Θερμοστατη και απο διακοσμηση εχω βαλει πετρα και ξυλο(οπου και ρωτησα εαν χρειαζεται βρασιμο και μου ειπαν οχι).
Γεμισαμε το ενυδρειακι μου, εβαλα τα αντιχλωρια και καρφι πεταξα τα βακτηρια (king british) . Χωρις ψαρια μεσα. Α και επισης δεν εχω βαλει φωτισμο ακομα(δεν ξερω αν παιζει ρολο στο στρωσιμο)
Stage 1) Για 4 μερες η ομιχλη που ειχε μεσα το ενυδρειο ηταν χειροτερη και απο την Βασιλιτσα οταν πηγαινα στο βουνο. Διαβασα για κυκλο αζωτου , για να ριξω τροφη μεσα (οπου και το εκανα χωρις να ξερω δοσολογια και περιοδικοτητα) τιποτα!!!!!
stage 2) Πηγα σε ενα τυπο που ειχε ενα pet shop και του ειπα τι παιζει....μου ειπε οτι δεν επρεπε να βαλω βακτηρια μεσα.....απλα να γεμιζα το ενυδρειο με νερο και αντιχλωριο να εβαζα το φιλτρο εν δρασει (για 3 μερες)και μια μερα πριν φιλοξενησω ψαρια να εβαζα μεσα τα βακτηρια που μου εδωσε αυτος.....
stage 3) αδειασα το ενυδρειο κατα 95% και το γεμισα με νερο για 3 μερες οπου και παλι ομως η ομιχλη ηταν βουνισια μεσα χωρις να βαλω βακτηρια μεσα. Τοτε αρχισα να διαβαζω παλι κ παλι κ παλι και εβλεπα οτι επρεπε να βαλω τα βακτηρια ακομα και αν δεν ειχα σκοπο να βαλω μεσα ψαρια ακομα. Ετσι και εκανα λοιπον.... τα εβαλα μεσα (η θολουρα υπαρχει οχι τοσο εντονη αλλα ειναι πολυ αισθητη ακομα, και στα ξυλα εχω παρατηρησει οτι εχει κατσει κατι σαν πουρι επανω τους .....χαχαχα). Εριξα λιγη τροφη και τωρα ειμαι στο του περιμενε......
Εχω παρει τεστ (οχι στικς , καποια τις water life για αμμωνια και ΝΟ2) .
Οι μετρησεις μου εδειχναν ....μεχρι και χτες
ΝΗ4:0
NO2:0,25
PH:7,24
Ρε παιδια τα εχω κανει χαλια? ποσο πρεπει να περιμενω για να καθαρισει το νερο? θα πρεπει να κανω αλλαγες συχνες? Ποια η διαδικασια? φφφφφφφ
Ξεχασα να σας πω οτι απο την σχιζα μου αγορασα και ενα UV sterilizer το οποιο και περιμενω.....
Εμφανίσεις: 2446
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-18, 12:51
Rabbitogr Ο χρήστης Rabbitogr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2018
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλησπερα φίλε μου καλώς ήρθες στο χομπυ.
Το ενυδρείο μετά τη κατασκευή και πριν ξεκινήσεις να το στήνεις το ξεβγαλες με νεράκι και ξύδι?
Γνώμη μου είναι ότι η θολούρα έχει γίνει επειδή θέλουν καθάρισμα και βρασιμο τα ξύλα και οι πέτρες σου. Προτείνω άδειασε όλο το νερό βράσε και καθάρισε καλά τις πέτρες και τα ξύλα σου και ξεκινά πάλι από την αρχή μετά.
Έχεις κάποια χαλίκι στο πάτο αν ναι και αυτό θέλει καλο ξέβγαλμα πριν μπει μέσα στο ενυδρείο. Όσον αφορά το τρόπο που διάλεξες για το στρώσιμο του ενυδρείου λίγα φιλαράκια τροφή να ρίχνεις μέσα σε ένα τούλι η μία αποχή και όταν τα βλέπεις και χαλάνε να τα αλλάζεις. Περίπου ένα μήνα θα σου πάρει το στρώσιμο με αυτό το τρόπο. Αυτό που έχουν πάνω τα ξύλα σου αν δε βάλεις φώτο δε νομίζω να μπορεί κάποιος να σου πει τι είναι. Αλλά αν τα βγάλεις και τα βράσεις φαντάζομαι θα έχει εξαφανιστεί μέχρι να τα ξαναβάλεις μέσα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-18, 13:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Θεωρώ ότι δεν έκανες τραγικά λάθη (όπως μερικοί που ακούνε κάποιους πετσοπάδες και ρίχνουν ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο)
Η θολούρα που έχεις είναι bacterial bloom από το μπουκαλοσκεύασμα και θα φύγει σιγά σιγά οπότε μην σ΄ανησυχεί.
Αυτό που πιστεύω ότι είναι απαραίτητο να κάνεις, είναι να πάρεις ένα εξωτερικό φίλτρο γιατί το παιχνιδάκι που σου πούλησαν δεν είναι ικανό να ανταποκριθεί ούτε σαν μηχανική ούτε σαν βιολογική φίλτρανση για το ενυδρείο σου. Ακόμα και κάποια βιολογία να αναπτύξει στα υλικά του (και οι μετρήσεις να σου δείξουν ότι είσαι εντάξει) με του που θα βάλεις ψάρια θα αρχίσουν τα προβλήματα.
Προτείνω:
-χωρίς να κάνεις αλλαγές νερού συνέχισε να βάζεις τροφή (σε τούλι και να την αλλάζεις κάθε 4-5 μέρες) αφήνοντας να δουλεύει και το φιλτράκι
-αγόρασε ένα εξωτερικό φίλτρο (υπάρχουν αρκετές οικονομικές λύσεις) με όσο το δυνατό περισσότερο χώρο για υλικά
-αγόρασε ένα υγρό τεστ για τα νιτρικά
-διάβασε τα υπομνήματα αυτής της ενότητας για να κατανοήσεις ορισμένα βασικά (πχ κύκλο του αζώτου) και χωρίς να διστάσεις γράφε εδώ τις απορίες σου (και μην ρωτάς τους μαγαζάτορες γιατί θα σου πουλήσουν τίποτα μαγικά ματζούνια )
.....κι εδώ είμαστε για την συνέχεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-18, 15:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ακυρωσε αν θες κι αν προλαβαινεις το UV sterilizer και παρε ενα φιλτρο οπως σου λεει ο Κλεο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο ενυδρειου Αθηνα.. Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 23-03-17 20:12
στρωσιμο ενυδρειου achilefs Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-10-12 23:08
Στρωσιμο ενυδρειου ioanna932011 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 06-04-12 15:08
Στρωσιμο ενυδρειου oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-10-11 13:19
Στρωσιμο ενυδρειου ΝΙΚΟΣ 13 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 07-04-11 12:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05421 seconds with 13 queries