Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-07, 21:19
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή Lifalili

Σημερα μπήκε στο ενυδρείο μου το ζευγάρι Lifalily που μου χάρισε ο φίλος Κώστας.
Το ενυδρείο έχει ακόμα μέσα, 5 γαρίδες Japonica, 2 βατραχάκια, 2 kuhli loach, 1 cae.
Με τα βατράχακια, τα kuhli loach, και το cae δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.
Τις γαρίδες ομως , τις έχουν ξεσκίσει στο κυνηγι!!

Θα ησυχάσουν τα πράγματα? ή δεν υπάρχει ελπίδα? (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ! -1 ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ. Ηδη τις έβγαλα τις 4 και αυριο θα μετακομισουν στο γραφειο μαζι με το χρυσοψαρο μου). Τα υπόλοιπα εχουν εξαφανιστεί! Τα lifalily εχουν καταλάβει όλο το ενυδρείο!

Ποιο ειναι το θυληκό και ποιο το αρσενικό?

Πείτε μου δυο τροφές να πάρω, γιατι τώρα έχω μόνο φυλλαρακια απο τα ζωοτοκα.

Τι άλλο ψάρι μπορώ να βάλω μαζί τους? Υπάρχει κάποιο που να κοπαδιάζει? Κάποιο άλλο ζευγάρι απο κιχλίδες?

Γενικά πείτε οτι παρατηρήσεις έχετε. Ειτε για το setup του ενυδρείου , είτε για οτιδήποτε.

Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00531.jpg
Εμφανίσεις:  533
Μέγεθος:  31,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00532.jpg
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  41,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00533.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  41,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00536.jpg
Εμφανίσεις:  523
Μέγεθος:  45,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00537.jpg
Εμφανίσεις:  485
Μέγεθος:  62,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00538.jpg
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  51,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-07, 21:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

1on βγαζεις το βατραχακι.
2ον ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-07, 22:14
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
1on βγαζεις το βατραχακι.
Giati?

Παράθεση:
2ον ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?
Carrefure 120litra. Exoteriko Eheim 2213 + to esoteriko tou carrefure.


Y.g Min me rotiseis gia ta greeklish , giati tha to spaso to pc!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-07, 22:20
Το avatar του χρήστη tsdimitrios
tsdimitrios Ο χρήστης tsdimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2006
Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

lifalili έχω εδώ και καιρό...είχα πάρει 5 κομματια στην αρχή.
τα θηληκά είναι πιο μικρόσωμα...και πιο ροζοκόκκινα απο τα αρσενικά.
τα αρσενικά έχουν λίγο πιο καμπυλωτό το κρανίο τους.
ζευγαρώνουν πάρα πολύ εύκολα και κοκκινίζουν έντονα αν αρχίσει το φλερτ...τα δικά μου έκαναν μικρά στον πρώτο μήνα.
είχα 4-5 γέννες. οι γονείς δεν τρώνε τα μικρά και εναι στοργικοι και προστατευτικοί. αν θες γέννα καλύτερα μην βάλεις άλλο ψαρι γιατι δεν θα σου μεινει μικρό. οταν γενιουνται είναι πάρα πολυ μικρά, σαν ψείρες και εύκολα τρώγονται απο συγκατοίκους. έτσι έχασα τις πρώτες γέννες...
την τελευταία γεννα την έσωσα με σουρωτήρη του τσαγιού...απο την αποχη βγαίνουν απο τις τρυπες (τοοοοοοσο μικρά είναι)...μετά σε γεννηστρα.
η γεννήστρα θελει εξωτερικα καλσόν γιατι βγαίνουν απο τις τρύπες.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟ ΨΑΡΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΜΙΚΡΩΝ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ
επιβίωσαν και μεγάλωσαν καμια 25αρια. τώρα έχω ενα ενυδρείο με 18 περιπου Lifalili.
χαρησα αρκετα. ένα ζευγαρι σε φίλο και στον πρωτο μηνα είχε μικρά!!!!
είναι πολύ γλυκά και όμορφα ψάρια και κυρίως οταν βγάλεις ζευγάρι και πάρουν ένα ωραίο κακκινο χρώμα.
το set up σου μου αρεσει...ομορφες πετρες...αν θες δώσε λίγο ύψος με κρυψώνες...τα δικά μου τους αρεσει να χώνονται σε σπηλιές.
ταίζω στικς για κιχλιδες γενικά (μεσαίου μεγέθους) αλλα τρώνε σχεδόν τα πάντα...
για να δεις πως μοιαζουν τα αρσενικά σου στελνω τον δικό μου...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  malelifalili.jpg
Εμφανίσεις:  570
Μέγεθος:  63,7 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-07, 22:32
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsdimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
lifalili έχω εδώ και καιρό...είχα πάρει 5 κομματια στην αρχή.
τα θηληκά είναι πιο μικρόσωμα...και πιο ροζοκόκκινα απο τα αρσενικά.
τα αρσενικά έχουν λίγο πιο καμπυλωτό το κρανίο τους.
Για ζευγάρι μου τα έδωσε ο φίλος. Μάλιστα του έχουν γεννήσει στο παρελθόν. Μάλλον κατάλαβα ποιο ειναι το αρσενικό. Αυριο που θα ξανααναψουν τα φώτα θα το τσεκάρω.
Παράθεση:
ζευγαρώνουν πάρα πολύ εύκολα και κοκκινίζουν έντονα αν αρχίσει το φλερτ...τα δικά μου έκαναν μικρά στον πρώτο μήνα.
είχα 4-5 γέννες. οι γονείς δεν τρώνε τα μικρά και εναι στοργικοι και προστατευτικοί. αν θες γέννα καλύτερα μην βάλεις άλλο ψαρι γιατι δεν θα σου μεινει μικρό. οταν γενιουνται είναι πάρα πολυ μικρά, σαν ψείρες και εύκολα τρώγονται απο συγκατοίκους. έτσι έχασα τις πρώτες γέννες...
Αν βάλω άλλο ένα ζευγάρι Lifalily ?

Παράθεση:
χαρησα αρκετα. ένα ζευγαρι σε φίλο και στον πρωτο μηνα είχε μικρά!!!!
είναι πολύ γλυκά και όμορφα ψάρια και κυρίως οταν βγάλεις ζευγάρι και πάρουν ένα ωραίο κακκινο χρώμα.
Μηπως εχεις κανένα ζευγάρι για χάρισμα?

Παράθεση:
το set up σου μου αρεσει...ομορφες πετρες...αν θες δώσε λίγο ύψος με κρυψώνες...τα δικά μου τους αρεσει να χώνονται σε σπηλιές.
ταίζω στικς για κιχλιδες γενικά (μεσαίου μεγέθους) αλλα τρώνε σχεδόν τα πάντα...
Ηθελα και εγω λίγο ύψος παραπάνω, αλλα τελείωσαν οι πέτρες. Πήρα 70 κιλά πετρές , αλλα απο 3 διαφορετικά σχέδια. Πρέπει να ξαναπάω στην Βάρης Κορωπίου για να παρω τις ίδιες. Το έχω στα υπόψιν όμως.

Παράθεση:
για να δεις πως μοιαζουν τα αρσενικά σου στελνω τον δικό μου...
Thanks για τις παρατηρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-07, 22:41
Το avatar του χρήστη tsdimitrios
tsdimitrios Ο χρήστης tsdimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2006
Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

έχω ρε συ να σου δωσω...τι να τα κανω τοσα πολλα...
αλλα καβαλα-αθηνα το βλεπω δύσκολα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-07, 22:47
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsdimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω ρε συ να σου δωσω...τι να τα κανω τοσα πολλα...
αλλα καβαλα-αθηνα το βλεπω δύσκολα!!!
Ποτέ μην λές ποτέ! Παίζει σημαντικό ενδεχόμενο, μέσα στον μήνα να ανέβω στην Ξάνθη. Οπότε στον γυρισμό θα κάνω μία στάση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-07, 23:36
Το avatar του χρήστη tsdimitrios
tsdimitrios Ο χρήστης tsdimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2006
Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτέ μην λές ποτέ! Παίζει σημαντικό ενδεχόμενο, μέσα στον μήνα να ανέβω στην Ξάνθη. Οπότε στον γυρισμό θα κάνω μία στάση.
ΟΚ ΦΙΛΕ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-07, 04:10
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

120 λιτρα για 2 ζευγαρια ψαριων που φτανουν τα 12-15εκ και ειναι πολυ προστατευτικα κατα τη διαρκεια της γεννας ειναι λιγα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-07, 06:52
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο το ζευγάρι. Και εξηγώ γιατί:

-Αφού θα έχεις γέννες κάθε τόσο, ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα "φορτώνεις" συχνά το ενυδρείο με τα μικρά, τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν λίγο. Δεν υπάρχει λόγος να είσαι στο όριο (ή και παραπάνω) από πριν.
-Οτι και αν βάλεις μέσα, όταν θα έχεις γέννες θα έχεις στρες και κυνηγητό (με δεδομένο ότι δεν υπάρχει και τρομερή άπλα στο ενυδρείο)
-Τέλος, θα χάνεις και μικρά από τις γέννες αφού σχεδόν οποιοδήποτε ψάρι πλην των γονιων θα λιγουρεύεται τα νεογέννητα

Υ.Γ. Το βατραχάκι θέλει τελείως διαφορετικές συνθήκες και περιβάλλον, γι'αυτό σου είπαν να το βγάλεις
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-07, 07:08
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xotikouli Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο το ζευγάρι. Και εξηγώ γιατί:

-Αφού θα έχεις γέννες κάθε τόσο, ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα "φορτώνεις" συχνά το ενυδρείο με τα μικρά, τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν λίγο. Δεν υπάρχει λόγος να είσαι στο όριο (ή και παραπάνω) από πριν.
-Οτι και αν βάλεις μέσα, όταν θα έχεις γέννες θα έχεις στρες και κυνηγητό (με δεδομένο ότι δεν υπάρχει και τρομερή άπλα στο ενυδρείο)
-Τέλος, θα χάνεις και μικρά από τις γέννες αφού σχεδόν οποιοδήποτε ψάρι πλην των γονιων θα λιγουρεύεται τα νεογέννητα
Μάλλον θα το κρατήσω έτσι...
Κανενα ψιλό ψαράκι που να μην το πειράξουν? Δεν υπαρχει?

Παράθεση:
Υ.Γ. Το βατραχάκι θέλει τελείως διαφορετικές συνθήκες και περιβάλλον, γι'αυτό σου είπαν να το βγάλεις
Υπάρχουν πληροφορίες για τις συνθήκες που θέλει?


Που μπορώ να βρώ φωτογραφίες απο αρσενικό και απο θυληκο ? Υπάρχει κάποιο link ? Θέλω να σιγουρέψω αν ειναι δυο θυληκα ή ένα και ένα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-07, 19:07
COSTAS21 Ο χρήστης COSTAS21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Περιοχή: Α.ΠΑΤΗΣΙΑ-ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Καλησπέρα ρε Αντρέα κουκλί το έκανες το ενυδρείο,είχες δίκιο περί φυτών κτλ...Νομίζω πως τα ψαράκια έχουν αρχίσει να εξοικιώνονται με το καινούργιο τους το σπίτι,με τις γαρίδες απορώ πως είχες πρόβλημα είχα και εγώ 2 αμάνο και ούτε τους δίναν σημασία,anyway μπορεί οι δικές σου να ήταν ''περίεργες'' στο παρελθόν λοιπόν είχα τρείς γέννες το πρωί σου είπα οτι στην δεύτερη είχα ψαράκια όμως έκανα λάθος (κατόπιν υπενθημισης της γυναικας) είχα στην πρώτη,τα αυγα μείναν για 3ή4 μέρες πάνω σε μία πέτρα και πάνω που αρχίζαν και βγάζαν ουρίτσες τσούπ και οι δύο μέσα σε 5 λεπτά είχαν φάει καμιά 200ριά αυγά χωρίς προειδοποίηση οι άλλες δύο εναποθέσεις αυγών γίναν σε διάστημα 20 ημερών αλλά στις επόμενες 2 μέρες τα τρώγαν. Καλή συνέχεια σου εύχομαι γιατί κατά την γνώμη μου αξίζει η προσπάθεια είναι από τα ποιό όμορφα ψάρια που υπάρχουν και χαίρομαι που βρέθηκε ο κατάληλος άνθρωπος για να τα δώσω.

Φιλικά Κώστας
-------------------------
Νομίζω πως εδώ εξηγεί τις διαφορές σε male και female ξέρει κανένας ρώσικα να μας διαφωτήσει;
http://www.vitawater.ru/aqua/fish/sp...hemi-lif.shtml
__________________

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COSTAS21 : 11-10-07 στις 19:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-07, 19:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Γεια σου Ανδρέα.
Σε καμία περίπτωση μην βάλεις άλλο ζευγάρι H. lifalili για θα υπάρξουν σοβαρά προβλήματα συμβίωσης στα 120 λίτρα!

Για συγκάτοικο, μια πολύ καλή επιλογή είναι το Phenacogrammas interruptus (ή Congo tetra) που ζουν στο ίδιο περιβάλλον. Μπορείς να βάλεις 4 άτομα, όχι παραπάνω, καθώς μπορούν τα φτάσουν τα 12 εκ. μήκος.

Επίσης, φρόντισε οι πέτρες να είναι ουδέτερες, αφού τα H. lifalili ζουν σε μαλακά, όξινα νερά των ποταμών της Δυτικής Αφρικής. Επίσης, καλό θα ήταν να φύτευες το πίσω μέρος και τις πίσω γωνίες του ενυδρείου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-07, 22:10
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Ανδρέα.
Σε καμία περίπτωση μην βάλεις άλλο ζευγάρι H. lifalili για θα υπάρξουν σοβαρά προβλήματα συμβίωσης στα 120 λίτρα!
Το έβαλα!
Μάλλον έχεις δίκιο. Δυστηχως τα εβαλα και εφυγα. Τωρα που γυρισα, βλέπω τα δυο παλια (τα χτεσινα) στην μία μεριά του ενυδρείου και τα άλλα δύο στην άλλη μεριά. Πρέπει να έπεσε ξύλο...
Αν συνεχίσει να ειναι ετσι η κατάσταση μερικές μέρες, θα τα πάω πίσω τα δύο καινούργια.

Παράθεση:
Για συγκάτοικο, μια πολύ καλή επιλογή είναι το Phenacogrammas interruptus (ή Congo tetra) που ζουν στο ίδιο περιβάλλον. Μπορείς να βάλεις 4 άτομα, όχι παραπάνω, καθώς μπορούν τα φτάσουν τα 12 εκ. μήκος.
Αν τα πάω πίσω , θα κοιτάξω να βρω αυτα που μου λες.
Συγνώμη... αυτά τα ψάρια http://www.aquahobby.com/gallery/e_congot.php δεν θα γίνουν μια χαψιά απο τα Lifalili ?


Παράθεση:
Επίσης, φρόντισε οι πέτρες να είναι ουδέτερες, αφού τα H. lifalili ζουν σε μαλακά, όξινα νερά των ποταμών της Δυτικής Αφρικής. Επίσης, καλό θα ήταν να φύτευες το πίσω μέρος και τις πίσω γωνίες του ενυδρείου.

Δεν θέλω άλλα φυτά! Τα βαρέθηκα!
Τωρα για τις πέτρες δεν ειχα ιδέα και δεν το κοίταξα. Θεώρησα οτι ως κιχλίδες δεν έχουν πρόβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από COSTAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλικά Κώστας
-------------------------
Νομίζω πως εδώ εξηγεί τις διαφορές σε male και female ξέρει κανένας ρώσικα να μας διαφωτήσει;
http://www.vitawater.ru/aqua/fish/sp...hemi-lif.shtml
http://fish.mongabay.com/species/Hem..._lifalili.html

"SEX: Females have brighter colors while males are distinctly darker"

Λές?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 11-10-07 στις 22:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-07, 23:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις πρόβλημα με τα δύο ζευγάρια.

Αν αγοράσεις μεγαλόσωμα congo tetra, δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αφού, εκτός της ταχύτητάς που διαθέτουν, κολυμπούν στα πιο ψηλά επίπεδα του ενυδρείου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-07, 23:37
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων

Ποιο ειναι το θυληκό και ποιο το αρσενικό?
Δεν θα εισαι ποτε σιγουρος ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θηλυκο.
Αφησε το ενα ζευγαρι και θα δεις συντομα αν προκειται να ζευγαρωσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-07, 10:26
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από COSTAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην δεύτερη είχα ψαράκια όμως έκανα λάθος (κατόπιν υπενθημισης της γυναικας) είχα στην πρώτη,τα αυγα μείναν για 3ή4 μέρες πάνω σε μία πέτρα και πάνω που αρχίζαν και βγάζαν ουρίτσες τσούπ και οι δύο μέσα σε 5 λεπτά είχαν φάει καμιά 200ριά αυγά χωρίς προειδοποίηση οι άλλες δύο εναποθέσεις αυγών γίναν σε διάστημα 20 ημερών αλλά στις επόμενες 2 μέρες τα τρώγαν.
Γνωρίζει κανείς να μας πέι γιατι έγινει αυτο?
Αν απλα ηταν αυγα, τοτε οκ! φαγώθηκαν γιατι δεν ηταν γονιμοποιημενα.
Αν ομως ειχαν βγει και ουριτσες, για ποιον λόγο μπορεί να φαγώθηκαν?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα εισαι ποτε σιγουρος ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θηλυκο.
Αφησε το ενα ζευγαρι και θα δεις συντομα αν προκειται να ζευγαρωσουν.
οκ! Αυριο πάω πίσω στον Ταρεκ τα δυο που αγόρασα σήμερα. Θα κρατήσω μόνο τα δυο που μου έδωσε ο Κώστας! (Τα οποία και τώρα που ειναι βράδυ έχουν κρυφτει και τα άλλα δύο , τα καινούργια, κόβουν βόλτες)

Εχω μια απορία ομως.
Πως γίνεται στο ενυδρείο του καταστήματος να μπορούν να ζούν 20 μαζί σε ένα κουτάκι με νερό, και εδω να ζορίζονται 4 σε 120λίτρα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις πρόβλημα με τα δύο ζευγάρια.

Αν αγοράσεις μεγαλόσωμα congo tetra, δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αφού, εκτός της ταχύτητάς που διαθέτουν, κολυμπούν στα πιο ψηλά επίπεδα του ενυδρείου.
Τα έχει το Water Inn , αλλα και τα δυο παιδιά εκεί μου είπαν οτι ειναι καλύτερα να μην το δοκιμάσω.
Το εχεις δοκιμάσει? Εχεις μήπως κάποιο Link που να εχει κάτι σχετικό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 12-10-07 στις 10:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-07, 12:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ta 20 δεν εστιαζουν ποτε την επιθετικοτητα τους σε ενα ατομο, οντας και στριμωγμενα-αγχωμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-07, 13:38
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γνωρίζει κανείς να μας πέι γιατι έγινει αυτο?
Αν απλα ηταν αυγα, τοτε οκ! φαγώθηκαν γιατι δεν ηταν γονιμοποιημενα.
Αν ομως ειχαν βγει και ουριτσες, για ποιον λόγο μπορεί να φαγώθηκαν?
ο αλλος λογος ειναι λογο απειριας.
μετα απο μερικες γεννες θα ξερουν τι πρεπει να κανουν.
απο την αλλη αν δεν ειναι σιγουρος οτι ειδε οντως ουριτσες μπορει να ειναι και 2 θυληκα τα οποια κανουν αυγα και τα προστατευουν... εχει συμβει πολλες φορες αυτο το περιστατικο και με δικα μου ψαρια.

Παράθεση:
Εχω μια απορία ομως.
Πως γίνεται στο ενυδρείο του καταστήματος να μπορούν να ζούν 20 μαζί σε ένα κουτάκι με νερό, και εδω να ζορίζονται 4 σε 120λίτρα?
αυτο που ειπε ο Τολης + οτι εκει δε προκειτε να περασουν το υπολιπο της ζωης τους.

Παράθεση:
Τα έχει το Water Inn , αλλα και τα δυο παιδιά εκεί μου είπαν οτι ειναι καλύτερα να μην το δοκιμάσω.
Το εχεις δοκιμάσει? Εχεις μήπως κάποιο Link που να εχει κάτι σχετικό?
τα παιδια που στο ειπαν σιγουρα δε στο ειπαν εμπειρικα. απλα στο ειπαν συμφωνα με το τι εχουν ακουσει διαβασει. δηλαδη . τα λιφαλιλι ειναι σχετικα επιθετικα , τα τετρα οχι , οποτε δεν κανουν.

ολοι στα ενυδρεια τους οταν εχουν επιθετικα ψαρια αναλογα με το μεγεθος τους χρησιμοποιουν και "target fish" για το μεγεθος των λιφαλιλι τα κονγκο ειναι τελεια (και απο αποψη της τιμης των νερων που ζουνε).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-07, 14:21
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chriskousis Εμφάνιση μηνυμάτων
ο αλλος λογος ειναι λογο απειριας.
μετα απο μερικες γεννες θα ξερουν τι πρεπει να κανουν.
απο την αλλη αν δεν ειναι σιγουρος οτι ειδε οντως ουριτσες μπορει να ειναι και 2 θυληκα τα οποια κανουν αυγα και τα προστατευουν... εχει συμβει πολλες φορες αυτο το περιστατικο και με δικα μου ψαρια.
Αυτό φοβάμαι, αλλα απο οτι ειδα σε παραπάνω post, έχουμε και την μαρτυρία της γυναίκα του, οπότε δεν μπορεί 4 μάτια να κάνουν λάθος.

Παράθεση:
αυτο που ειπε ο Τολης + οτι εκει δε προκειτε να περασουν το υπολιπο της ζωης τους.
Παραμένει να μου κάνει εντύπωση αυτο το πράγμα. 20 ψάρια μαζί και να ειναι μέσα στην ησυχία. 4 ψάρια σε 120 λιτρα και να γίνεται μάχη.

Παράθεση:
τα παιδια που στο ειπαν σιγουρα δε στο ειπαν εμπειρικα. απλα στο ειπαν συμφωνα με το τι εχουν ακουσει διαβασει. δηλαδη . τα λιφαλιλι ειναι σχετικα επιθετικα , τα τετρα οχι , οποτε δεν κανουν.

ολοι στα ενυδρεια τους οταν εχουν επιθετικα ψαρια αναλογα με το μεγεθος τους χρησιμοποιουν και "target fish" για το μεγεθος των λιφαλιλι τα κονγκο ειναι τελεια (και απο αποψη της τιμης των νερων που ζουνε).
Πάω πάσο! Το απόγευμα πάω να τα πάρω! Ελπίζω να μην γίνει φαγοπότι.
Μήπως υπάρχει κανα άλλο ψαράκι λίγο πιο χρωματιστό?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-07, 14:30
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παραμένει να μου κάνει εντύπωση αυτο το πράγμα. 20 ψάρια μαζί και να ειναι μέσα στην ησυχία. 4 ψάρια σε 120 λιτρα και να γίνεται μάχη.
Οταν βαζεις στριμωγμενα 20 ψαρια μαζι, αυτα στρεσσαρονται, δεν εχουν σημεια αναφορας για περιοχη, κι εχει το καθενα άλλα 19 να περνανε απο μπροστα του εναλλαξ. Ειναι μια κατασταση αγχους που δεν αφηνει κανενα ψαρι να δειξει την πραγματικη συμπεριφορα του, και το ψαρι δεν το αφορα να επιτεθει πουθενα.

Οταν βαζεις δυο η τεσσερα ψαρια σε ενα ενυδρειο που εχει πετρες ξυλα φυτα και μπορει να καθορισει το καθενα περιοχη, να ηρεμησει, τοτε δειχνει την πραγματικη συμπεριφορα του, και τοτε ειναι ευκολο να εστιασει στα υπολοιπα ενα δυο τρια ψαρια και να ανταγωνιστει για να δειξει ποιο ειναι κυριαρχο, να εντυπωσιασει θηλυκο, να προστατευσει περιοχες κλπ.
Ελπιζω να διαφωτισα λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-07, 14:37
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να διαφωτισα λιγο.
Πολύ!
Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-07, 16:32
COSTAS21 Ο χρήστης COSTAS21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Περιοχή: Α.ΠΑΤΗΣΙΑ-ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Αντρέα επειδή δεν μου έχει συμβεί ξανά με ωοτόκα όταν λέω ουρίτσες,όχι κανονικές ουρές (μικρογραφία) αλλά να σου δώσω να καταλάβεις ήταν σαν πολύ πολύ μικροί γυρίνοι ίσα που ξεχώριζες την προεξοχή που είχαν τα αυγά εξάλου σου είπα ότι και ο πετσοπάς που τα πήρα δεν ήξερε άν είναι male-female.Όταν λοιπόν μου έβγαλε τα αυγά αυτό με τα 2 μαύρα σημάδια το άλλο πήγε πάνο από τα αυγά και σχεδόν έτριβε το κάτω μέρος τις κοιλιάς του επάνω στα αυγά,και τις 3 φορές αυγά μου έκανε το ίδιο ψάρι...Τώρα τι να πώ αν όλα αυτά είναι συμπτώσεις και λάθος εκτιμήσεις σηκώνω τα χέρια ψηλά!!! Ίσως να βιάστικα να πώ πώς είναι ζευγάρι; Τί να πώ δεν ξέρω
__________________

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-07, 17:10
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις... θα το δούμε σύντομα στην πράξη!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-07, 21:23
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν θα έχεις πρόβλημα με τα congo tetra εφόσον δεν είναι πολύ μικρά σε μέγεθος. Απλά φρόντισε να τους κάνεις καλή προσαρμογή και να τα εισάγεις στο ενυδρείο με σβηστά φώτα, αργά το βράδυ αν γίνεται.

Αφού το δεύτερο ψάρι περνούσε αργά-αργά πάνω από τα αυγά με την πυελική του χώρα μας δείχνει ότι κατά 99% πρόκειται για αρσενικό.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-10-07, 21:42
Το avatar του χρήστη tsdimitrios
tsdimitrios Ο χρήστης tsdimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2006
Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

πάντως εγώ έχω γύρω στα 15 Lifalili (γονεις και γέννα, ενήλυκα όλα τωρα πια) και ολα ειναι μια χαρά σε 200 λίτρα...
τα θεωρώ πολύ ήρεμα ψάρια εκτος απο την περίοδο της γέννας που προστατεύουν τα αυγά και τα μωρά...
αν φυσικά θέλεις γέννα πρέπει το ζεύγος να μείνει μόνο του!!!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : ΟΙ ΓΛΥΦΤΕΣ-ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΙΔΙΩΣ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΑΤΟΨΑΡΑ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-10-07, 23:01
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα έχεις πρόβλημα με τα congo tetra εφόσον δεν είναι πολύ μικρά σε μέγεθος. Απλά φρόντισε να τους κάνεις καλή προσαρμογή και να τα εισάγεις στο ενυδρείο με σβηστά φώτα, αργά το βράδυ αν γίνεται.
ok! Θα πάω την Δευτερα να πάρω 4.
Και οχι ... δεν ειναι μικρα σε μέγεθος! Περίπου 4-5 εκατοστά το καθένα.

Παράθεση:
Αφού το δεύτερο ψάρι περνούσε αργά-αργά πάνω από τα αυγά με την πυελική του χώρα μας δείχνει ότι κατά 99% πρόκειται για αρσενικό.
Μακάρι!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsdimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
πάντως εγώ έχω γύρω στα 15 Lifalili (γονεις και γέννα, ενήλυκα όλα τωρα πια) και ολα ειναι μια χαρά σε 200 λίτρα...
τα θεωρώ πολύ ήρεμα ψάρια εκτος απο την περίοδο της γέννας που προστατεύουν τα αυγά και τα μωρά...
αν φυσικά θέλεις γέννα πρέπει το ζεύγος να μείνει μόνο του!!!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : ΟΙ ΓΛΥΦΤΕΣ-ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΙΔΙΩΣ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΑΤΟΨΑΡΑ.
Εχεις κάποια φωτογραφία τους?
Αυτα που πήρα (τα δευτερα... απο το petshop) τα πήρα με το όνομα "Jewel".
Ειχαν ενα εντονο κοκκινο, σε αντίθεση με αυτα που μου εδωσε ο Κωστας, που ακόμα δεν έχουν πάρει χρώμα.
Παίζει να μην ηταν ακριβως ιδια (διαφορετικο ειδος και ίδιο γένος), και για αυτό να αρπάχτηκαν ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 12-10-07 στις 23:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-10-07, 23:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι κιχλιδες αρπαζονται περισσοτερο οταν ειναι του ιδιου ειδους, οταν οι συνθηκες ειναι ευνοικες,
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-10-07, 16:12
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ !!!!

Και ομως ΕΙΝΑΙ ζευγάρι!!!
Ειναι απίστευτα ψάρια! Κοκκινίζουν και ασπρίζουν μέσα σε κλάσματα του δευτερολεπτου.
Πλησιάζω κοντά και ίσως τα τρομάζω λιγάκι, ασπρίζουν. Φευγω και επανέρχονται επανω απο τα αυγά τους, και γινονται κοκκινα, σαν την συσκευασια του Marlboro. Ειδικα το ενα , με την μια βουλα απο την καθε πλευρα που ειναι συνέχεια επανω απο τα αυγα με την κοιλια του, και εχει πεταχτεί ο κώλος του εξω. (κατι ασπρο φαίνεται. Αυγο ειναι? ή "πουλί" ?)

1. Αλλαγή νερού να κάνω?
2. Τα αυγα ειναι ακριβως διπλα στην εισοδο του εσωτερικου φιλτρου (carrefure). Υπάρχει κινδυνος? Τι να κάνω?

Σε 2 ωρες ανεβαίνω στο Water Inn. Πειτε μου τι χρειάζεται να αγοράσω. Τροφή για τα ψαράκια που τυχόν βγούνε? Τι τροφή?

Αν έχετε να προτείνετε το οτιδήποτε , ειμαι εδω!

Εχω ενθουσιαστεί!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00547.jpg
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  49,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00549.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  52,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00550.jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  48,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-10-07, 17:07
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το ψάρι που περιγράφεις με τη βούλα είναι το θηλυκό, μιας και αυτό είναι που προσέχει τα αυγά την περισσότερη ώρα. Αυτό που προεξέχει είναι το αναπαραγωγικό της όργανο (ovipositor) που της επιτρέπει να εναποθέτει τα αυγά της.

1. Από πότε έχεις να αλλάξεις νερό; Καλύτερα να μην κάνεις αλλαγή νερού.
2. Υπάρχει κίνδυνος αλλά κατά πάσα πιθανότητα οι γονείς θα μετακινήσουν τα μωρά μόλις εκκολαφθούν.

Να πάρεις αυγά αρτέμιας και τροφή για νεογέννητα ωοτόκα (σε υγρή ή ξηρά μορφή). Κάνε μια δοκιμή από τώρα για να δεις αν τα καταφέρνεις με την εκκόλαψη αρτέμιας.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
set up kribensis + lifalili chris129 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης 10 11-06-07 08:26
hemichromis lifalili anasios Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 24 10-09-06 20:27
Γεννα Lifalili Tricky Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 15 09-06-06 09:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10426 seconds with 14 queries