Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-07, 15:12
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Ενα πακετάκι ερωτήσεων απο εναν τελείως άσχετο αλλά με πολύ μεράκι να μάθει τα πάντα.

Έχω ενα μικρό …….πακετάκι ερωτήσεων που θα σας φανούν ίσως έως και χαζές
Ξέρω ότι μερικές θα σάς κάνουν να γελάσετε αλλά καλύτερα να ξεκινήσω να μαθαίνω από το μηδέν και να μη μείνω στην ημιμάθεια.
  • ερώτηση που ο μπαμπάς λέει θα σκάσετε στα γέλια αλλά εγώ θα την κάνω!
Μιλάτε όλοι για τα προβλήματα που έχει το νερό της ύδρευσης. Γιατί δεν χρησιμοποιούμε τότε εμφιαλωμένο νερό?

.εμενα σε πετ σοπ μου είπαν και το έκανα να γεμίσω το ενυδρείο με νερό να βάλω χλώριο και ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια για 4 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια μέσα
Εδώ από όσο διαβάζαμε όλοι μιλάτε για 5 με 6 εβδομάδες. Φυσικά εσάς πιστεύουμε αλλά υπάρχει μήπως και αυτός ο τρόπος?
  • τι εννοείτε όταν λέτε ότι στρώνουμε το φίλτρο? Για το ενυδρείο το κατάλαβα. (λέμε τώρα) Τι να το κάνω το φίλτρο δηλαδή?
  • τι εννοούμε όταν λέμε γλυκού νερού και κρύου νερού?
  • μιλάτε για αλάτι παντού. Δεν έχω βάλει εγώ. Είναι το κοινό αλάτι μαγειρέματος?
  • Ερώτηση για γέλια πάλι! Αυτό με το οξυγόνο δεν μπορώ να το καταλάβω. Μεγάλη φασαρία για το οξυγόνο. Δεν υπάρχει κανένα μπουκαλάκι να ρίχνουμε μέσα? Και αφού τα ψαράκια δεν αντέχουν έξω από το νερό τι το θέλουν το οξυγόνο?
  • Όταν τα ψαράκια κάνουν την…….ανάγκη τους τα απόβλητα θα μένουν για μια ζωή στο χαλίκι κάτω?
  • Στο πετ σοπ μου είπαν να αφήνω ανοιχτό το καπάκι από το ενυδρείο. Δεν είδα γραμμένο κάτι παρόμοιο. Μήπως δεν κάνει?
Έχω χιλιάδες άλλες απορίες αλλά θα έγινα κουραστικός. Φυσικά καταλαβαίνεται ότι είναι κάπως ΄παιδικές΄ οι ερωτήσεις. πιστεύω να μη θυμώσετε. Εάν κάποιος θέλει ας βοηθήσει. Για τα ψαράκια σε άλλο πακετάκι ερωτήσεων γιατί λέει ο μπαμπάς θα με πάρετε με τις πέτρες.
Ευχαριστώ για την κατανόηση!
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-07, 15:15
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων

βάλω χλώριο και ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια για 4 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια μέσα
μηπως εννοεις Αντιχλωριο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-07, 15:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λοιπον αγαπητε μου φιλε,ειλικρινα οσο αφορα τις ερωτησεις σου,και ειδικα στις απαντησεις που σου εδωσε το πετ-σοπ...?,ειμαι ειλικρινα περιεργος για το ποιος σου τις εδωσε......
απο εκει και μετα,και για να μην μακρηγορουμε,τις περισσοτερες απο αυτες θα τις λυσεις στην ιστοσελιδα του δασκαλου τακη,οπου και σε συμβουλευω να κατσεις με την ησυχια σου,και να τα διαβασεις ολα με τη σειρα..!!!!
*****************************************
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Admin note: Το να καλεις σε μαγαζι χομπιστες για να τα πειτε απο κοντα - παρ' ολη την καλη προθεση - μπορει να θεωρηθει ως αθεμιτος ανταγωνισμος - κι αν αρχισουν κι οι αλλοι μαγαζατορες να καλουν απο κοντα, το GAB θα γινει φορουμ καταστηματων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 27-05-07 στις 15:43
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-07, 15:27
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

λοιπων....
1)στρωσημο....εννοουμε: αποικηση και πολλαπλασιασμο βακτιριδιων φιλτρου που βοηθουν στον καθαρισμο του νερου....
2)γλυκο νερο...κρυο νερο:τα ψαρια γλυκου νερου χωριζοντε σε 2 μεγαλες κατηγοριες: ψαρια κρυου νερου= κυριως τα χρυσοψαρα.
τροπικα= ξαρια που χρειαζοντε ζεστο νερο.
3) οξυγονο: οξυγονο υπαρχει και στο νερο..... καθε οργανησμος χρειαζετε οξυγονο για να ζησει.στο νερο το οξυγονο διασπατε και τα ψαρια το περνουν μεσο των βραγχιων.μπορεις να αγορασεις μια αεραντλια για να τροφοδοτεις το νερο με οξυγονο.
4)αναγκες: οι ''αναγκες'' των ψαριων διασπονται στο νερο και μεσο του φιλτρου , των φυτων αποροφαντε. συνηθως καθασιζουμε το βυθο με μια σκυπα βυθου για τυχον υπολειματα.
5)τι εννοοιεις ''ανοιχτο''; χωρις καπακι;;
μηπως ειπα τπτ λαθος;;; διορθωστε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-07, 15:32
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s Εμφάνιση μηνυμάτων
3) ....μπορεις να αγορασεις μια αεραντλια για να τροφοδοτεις το νερο με οξυγονο...
Δεν χρειαζεται καμια αεραντλια. Μια απλη αναταραξη της επιφανειας του νερου απο την εξοδο του φιλτρου ειναι υπεραρκετη για να δωσει στα ψαρια το οξυγονο που χρειαζονται...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-07, 15:39
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

μικρε μου φιλε,στο site που σου εδωσε ο klaz θα βρεις απαντησεις σε ολα!!

διαβασε τα ολα με προσοχη,και αν μεινει καποια απορια αναπαντητη,εδω ειμαστε..χαιρομαι που σε βλεπω να θες να τα μαθεις ολα σε μια μερα,ομως αυτο δεν γινεται ..υπαρχουν καποιοι εδω μεσα που ασχολουνται πολλα χρονια με τα ενυδρεια και καθε μερα μαθαινουν και κατι νεο..ολοι μας..μεγαλοι και μικροι..

για αυτο λοιπον,να διαβαζεις οσα βρισκεις εδω,και οσα σου λενε οι πιο εμπειροι να διαβασεις,ετσι ωστε σιγα σιγα να αποκτησεις τις δικες σου γνωσεις..πραγμα για το οποιο ειμαι σιγουρος,αφου βλεπω την ορεξη που εχεις να μαθεις!!

καλο διαβασμα λοιπον,και οτι θελεις να ρωτησεις να το κανεις οποτε θες..
κανενας δεν θα γελασει μαζι σου,και δεν θα σε παρει με τις πετρες..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-07, 16:25
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάτε όλοι για τα προβλήματα που έχει το νερό της ύδρευσης. Γιατί δεν χρησιμοποιούμε τότε εμφιαλωμένο νερό?
για λόγους κόστους ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
.εμενα σε πετ σοπ μου είπαν και το έκανα να γεμίσω το ενυδρείο με νερό να βάλω χλώριο και ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια για 4 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια μέσα
αστούς να λένε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ από όσο διαβάζαμε όλοι μιλάτε για 5 με 6 εβδομάδες. Φυσικά εσάς πιστεύουμε αλλά υπάρχει μήπως και αυτός ο τρόπος?
το 5-6 εβδομάδες είναι σχετικό με την μέθοδο στρωσίματος ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • τι εννοείτε όταν λέτε ότι στρώνουμε το φίλτρο? Για το ενυδρείο το κατάλαβα. (λέμε τώρα) Τι να το κάνω το φίλτρο δηλαδή?
  • υπάρχουν κάποια ωφέλημα βακτηρίδια τα οποία διασπάνε την αμμωνία που προέρχονται από τις ακαθαρσίες των ψαριών και τις τροφές που απομένουν στο ενυδρείο. τα βακτηρίδια αυτά δημιουργούνται σιγά σιγά στο φίλτρο .. στα κατάλληλα υλικά φιλτραρίσματος ... μέχρι να αναπτυχθούν επαρκής αποικίες από αυτά τα βακτηρίδια είναι επικίνδυνο να βάλουμε ψαράκια μέσα στο ενυδρείο ... γιατί είναι πιθανό να ανεβάσουμε τα επίπεδα τις αμμωνίας μέσα στο νερό που είναι τοξική για τα ψάρια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • τι εννοούμε όταν λέμε γλυκού νερού και κρύου νερού?
  • σου απάντησαν
    Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • μιλάτε για αλάτι παντού. Δεν έχω βάλει εγώ. Είναι το κοινό αλάτι μαγειρέματος?
  • ιδικό ενυδρειακό αλάτι ή αλάτι φυσικό αλάτι χωρίς πρόσθετα ροής.
    Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Ερώτηση για γέλια πάλι! Αυτό με το οξυγόνο δεν μπορώ να το καταλάβω. Μεγάλη φασαρία για το οξυγόνο. Δεν υπάρχει κανένα μπουκαλάκι να ρίχνουμε μέσα? Και αφού τα ψαράκια δεν αντέχουν έξω από το νερό τι το θέλουν το οξυγόνο?
  • τα ψάρια αναπνέουν και αυτά οξυγόνο .. μόνο που το παίρνουν από το νερό με τα βράγχια (βιολογία δεν κάνατε σχολείο? πόσο χρονών είσαι ?). δεν χρειάζεσαι αεραντλία για να αποκτήσει οξυγόνο στο ενυδρείο σου ... αρκεί να προκαλέσει ανατάραξη στην επιφάνεια ... τα άλλα γίνονται μόνα τους ...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Όταν τα ψαράκια κάνουν την…….ανάγκη τους τα απόβλητα θα μένουν για μια ζωή στο χαλίκι κάτω?
  • υπάρχουν ιδικές σκούπες βυθού ...
    Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Στο πετ σοπ μου είπαν να αφήνω ανοιχτό το καπάκι από το ενυδρείο. Δεν είδα γραμμένο κάτι παρόμοιο. Μήπως δεν κάνει?
  • μάλον για την ζέστη ... άμα το έχεις κλειστό τότε οι υδρατμοί εγκλωβίζονται μέσα και δεν έχει μεγάλη εξάτμιση .. αλλά έχεις υψηλές θερμοκρασίες... αν αφήσεις ανοικτό το καπάκι ... έχει μεγάλη εξάτμιση .. αλλά είναι ευκολότερο να κρατήσεις χαμηλά της θερμοκρασίες ...


    Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω χιλιάδες άλλες απορίες αλλά θα έγινα κουραστικός. Φυσικά καταλαβαίνεται ότι είναι κάπως ΄παιδικές΄ οι ερωτήσεις. πιστεύω να μη θυμώσετε. Εάν κάποιος θέλει ας βοηθήσει. Για τα ψαράκια σε άλλο πακετάκι ερωτήσεων γιατί λέει ο μπαμπάς θα με πάρετε με τις πέτρες.
    το site που σου έδωσε ο klaz απαντάει σε όλα ... καλό διάβασμα !!!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-07, 17:56
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ακολουθώντας την συμβουλή σας μελετώ τον δάσκαλο Τάκη……..
Επειδή έχω άδεια από το σπίτι να μπαίνω στο ιντερνετ μόνο σαββατοκύριακα και γιορτές δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα και από ότι είδα μου λείπουν και βασικές γνώσεις (αμμωνία, νιτρικά κ.α), πράγματα που θα τα μάθω λογικά στο σχολείο την επόμενη χρονιά αλλά, εγώ θα τα μάθω όλα το καλοκαίρι.

Από τα πρώτα που διάβασα μου δημιουργηθήκαν οι εξής απορίες
Ξεκινώντας μιλάει για αλάτι
Ότι συν τα άλλα καλά που κάνει με τα παράσιτα, συστέλλει τους πόρους στο δέρμα των ψαριών και ανανεώνει την βλέννα του καλύπτει το δέρμα τους.
Η ερώτηση είναι η έξης.
Το αλάτι δεν θα πάει στον πάτο και θα μένει εκεί?


Σύντομα θεραπευτικά μπάνια ψαριών που έχουν προσβληθεί από παράσιτα ή άλλες ασθένειες που έχουν να κάνουν με μύκητες.
Δηλαδή να υπάρχει ένα άλλο μικρότερο ενυδρείο που θα έχει αλάτι και θα τα κάνεις μπάνιο για μερικά λεπτά?

Κοινωνικά ενυδρεία εννοούμε τα ενυδρεία που έχουμε πάνω από ένα ψαράκι μέσα?

Πολύς θόρυβος για τον φωτισμό. Από ότι κατάλαβα τον χρειαζόμαστε μόνο όταν υπάρχουν φυτά η κάνω λάθος? Εάν δεν κάνω λάθος, εγώ που δεν έχω φυτά να το ανάβω η όχι? Κάνει καλό στα ψαράκια η κακό?

το φίλτρο που έχω το στόμιο του που βγάζει το νερό είναι πολύ ψηλά με αποτέλεσμα να το βάζω μέσα στο νερό γιατί διαφορετικά κάνει θόρυβο. Το πρόβλημα είναι ότι μπαίνει και το καλώδιο του ρεύματος. Έτσι είναι όλα τα φίλτρα?

Το κουτί που ήταν το ενυδρείο έγραφε ότι ήταν 56 λίτρα. Εγώ πάνω από 45 δεν μπόρεσα να βάλω. Έτσι είναι όλα?
Ευχαριστώ! Θα συνεχίσω το διάβασμα το Σαββατοκύριακο.
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-05-07, 18:36
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου στο forum

Το αλάτι δεν θα πάει στον πάτο και θα μένει εκεί?
Το αλατι διαλυεται κ πηγαινει παντου

Κοινωνικά ενυδρεία εννοούμε τα ενυδρεία που έχουμε πάνω από ένα ψαράκι μέσα?
Εννοουμε τα ενυδρια που εχουν διαφορετικα ειδη ψαριων μεσα, οχι αριθμο, αλλα ειδος

Από ότι κατάλαβα τον χρειαζόμαστε μόνο όταν υπάρχουν φυτά η κάνω λάθος? Εάν δεν κάνω λάθος, εγώ που δεν έχω φυτά να το ανάβω η όχι? Κάνει καλό στα ψαράκια η κακό?

Μπορεις να ζησεις χωρις τον ηλιο?Ετσι κ τα ψαρακια χρειαζονται φως


Το κουτί που ήταν το ενυδρείο έγραφε ότι ήταν 56 λίτρα. Εγώ πάνω από 45 δεν μπόρεσα να βάλω. Έτσι είναι όλα?
Το ενυδριο σου ειναι αυτο που φαινεται στη φωτο σου? Ειναι λογικο να χωρεσε μονο 45 γιατι εχεις μεσα αμμο, φιλτρο, θερμοστατη, διακοσμητικα κτλ
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-07, 18:36
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το αλάτι δεν θα πάει στον πάτο και θα μένει εκεί?
Αν συνέβαινε αυτό η θάλασσα δεν θα ήταν αλμυρή αλλά γλυκιά αφού όλο το αλάτι θα ήταν στον πάτο

Παράθεση:
Κοινωνικά ενυδρεία εννοούμε τα ενυδρεία που έχουμε πάνω από ένα ψαράκι μέσα?
Ενυδρείο στο οποίο έχουμε λίγα/αρκετά είδη ψαριών που μπορούν να συγκατοικήσουν. Το ενυδρείο σου είναι μικρό, μήν το παραφορτώσεις

Παράθεση:
Από ότι κατάλαβα τον χρειαζόμαστε μόνο όταν υπάρχουν φυτά η κάνω λάθος? Εάν δεν κάνω λάθος, εγώ που δεν έχω φυτά να το ανάβω η όχι? Κάνει καλό στα ψαράκια η κακό?
Πρέπει να προσομοιάσεις την ημέρα/νύχτα, το πετυχαίνεις έχοντας μία ή και περισσότερες λάμπες που αναβασβύνουν με χρονοδιακόπτη

Παράθεση:
Έτσι είναι όλα τα φίλτρα?
Όλα τα εσωτερικά φίλτρα έτσι είναι. Η έξοδος του νερού να είναι λίγα εκατοστά (περίπου 5) κάτω από την επιφάνεια.

Παράθεση:
Το κουτί που ήταν το ενυδρείο έγραφε ότι ήταν 56 λίτρα. Εγώ πάνω από 45 δεν μπόρεσα να βάλω. Έτσι είναι όλα?
Είναι 56 μικτά, αν βγάλεις το χαλίκι και το γεμίσεις και μέχρι πάνω πρέπει να είναι 56. Προσοχή μην περάσεις την γραμμή που έχει για το γέμισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-05-07, 18:42
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Πωπω θαναση μου σε βαλανε οι κακοι μεγαλοι στα δυσκολα και αντε να βγαλεις ακρη....... Εγω που μιλαω τη γλωσσα σου λογω ηλικιας θα προσπαθησω να σου εξηγησω τα πραγματα αναλυτικα και απλα για να καταλαβαινομαστε....... Ας ξεκινησουμε απο το ενυδρειο ...... ΤΟ ενυδρειο ουσιαστικα ειναι το διαμερισμα μεσα στο οποιο θα βαλουμε να ζησουν τα ψαρακια μας...... Οπως και με τους ανθρωπους ετσι και τα ψαρια οσο μεγαλυτερο διαμερισμα εχουν τοσο πιο χαρουμενα ειναι...... Οταν το διαμερισμα μας ειναι μικρο και δεν μπορουμε να βρουμε μεγαλυτερο τοτε δεν θα βαλουμε μεσα πολυ κοσμο να στριμωχνεται και θα προσπαθησουμε να βαλουμε μεσα ανθρωπους οχι πολυ ψηλους και οχι πολυ χοντρους ..... Ετσι θα σκεφτεις και με τα ψαρακια.... Το ενυδρειο σου ειναι μικρο δωματιο οποτε θα βαλεις μεσα λιγα και μικρα ψαρακια..... Επισης τα ψαρια οπως και οι ανθρωποι οσο περναει ο καιρος μεγαλωνουν , αλλοι ανθρωποι γινονται ψηλοι σαν τον Φασουλα και αλλοι μενουν κοντοι σαν τα στρουμφακια..... Οποτε θα προσεξεις να βρεις τετοια ψαρια που ακομα και οταν μεγαλωσουν σε ηλικια δεν θα μεγαλωσουν σε μεγεθος........ Εχοντας μια πρωτη αντιληψη του ενυδρειου θα προχωρησουμε παρακατω στα εξαρτηματα του ενυδρειου....... ΦΙΛΤΡΟ...... Το φιλτρο που ακους ολοι να λενε ειναι για το ενυδρειο οτι η λεκανη της τουαλεττας για το σπιτι...Οταν χρειαζεται να κανεις την αναγκη σου πας σαν μεγαλο παιδι στην τουαλεττα και οταν τελειωσεις πατας το καζανακι και φρουπ ολα εξαφανιζονται..... Το σπιτι μενει καθαρο και εσυ χαρουμενος... Τα ψαρακια οπως και τα περισσοτερα ζωα δεν μπορουν να καταλαβουν και να πανε στην τουαλεττα μονα τους και κανουν την αναγκη τους οπου βρεθουν.....Αν δεν εχεις φιλτρο μεσα στο ενυδρειο μετα απο λιγο καιρο το δωματιο θα γεμισει ακαθαρσιες και τα ψαρια μας θα κινδυνευουν να αρρωστησουν απο τη βρωμια...... Το φιλτρο μας ειναι μια αυτοματη τουαλεττα που τραβαει το νερο του ενυδρειου και κραταει μεσα του τις ακαθαρσιες και βγαζει το νερακι πισω αρκετα καθαρο......Οι ακαθαρσιες που μενουν μεσα στο φιλτρο γινονται τροφη για κατι πολυ πολυ μικρα ζουζουνακια ( τα βακτηριδια που σου ειπε ο πετσοπας) ..... Ετσι οταν σου λενε να στρωσεις το φιλτρο σου σημαινει να καταφερεις αυτα τα βακτηριδια να ζησουν μεσα στο φλιτρο σου ευτυχισμενα και να ειναι ετοιμα να αρχισουν να τρωνε τις ακαθαρσιες των ψαριων σου...... Αρα πριν αρχισουν να ζουν τα ψαρακια σου θα πρεπει να αρχισουν να ζουν αυτα τα βακτηριδια στο ενυδρειο σου........Επειδη εισαι μικρος και ειναι λιγο δυσκολο να το κανεις μονος σου καποιος απο εμας μπρορει να σου δωσει ετοιμη μια πόλη απο τετοια βακτηριδια για να φτιαξεις το ενυδρειο σου........ Ο,τι χρειαστεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε .... και να μην ξεχνας να κανεις μια μεγαλη αγκαλια στον μπαμπα σου που καθεται με τις ωρες στο κομπιουτερ και γραφει για να μπορει να σε βοηθησει........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-07, 18:53
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!
Αρχίζω και καταλαβαίνω ορισμένα πράγματα.
Αγκαλίτσα θα κάνω και κάνω τον μπαμπά γιατί μου τα πήρε δώρο όλα αυτά
Όσο για τα ποστ τα γράφω πρώτα στο γουορντ και τα κάνω επικόλληση εδώ
Δυστυχώς η δουλειά του είναι τέτοια που λείπει όλη την μέρα από το σπίτι και σαββατοκύριακα.
Προσέχω τι γράφω γιατί θα τα δει κάποια στιγμή.
Σας ευχαριστώ.
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-07, 19:01
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!
Αρχίζω και καταλαβαίνω ορισμένα πράγματα.
Αγκαλίτσα θα κάνω και κάνω τον μπαμπά γιατί μου τα πήρε δώρο όλα αυτά
Όσο για τα ποστ τα γράφω πρώτα στο γουορντ και τα κάνω επικόλληση εδώ
Δυστυχώς η δουλειά του είναι τέτοια που λείπει όλη την μέρα από το σπίτι και σαββατοκύριακα.
Προσέχω τι γράφω γιατί θα τα δει κάποια στιγμή.
Σας ευχαριστώ.
γονεις........εστι κανουν και μας κοβουν τον αερα!!!!!
εξαλου γι' αυτο υπαρχου.....
εχουν εναν και μονοσκοπο(κυριως) :
να αναθρεψουν καλα και σωστα τα παιδια τους......
(πλακα κανω Φυσηκα)
εμενα μην με περνειςστα σοβαρα....πλακα κανω.....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-07, 11:49
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Επιτέλους ήρθε το Σάββατο και είμαι εδώ πάλι!
Οι απορίες που μάζεψα όλη την εβδομάδα είναι πολλές
Θα γράψω μερικές και εάν κάποιος έχει την διάθεση ας βάλει ένα χεράκι βοηθείας.
Ακολουθώντας τις οδηγίες του δάσκαλου Τάκη πήρα ένα μικρό ενυδρείο για να το έχω για νοσοκομείο 15 λίτρων.
Θέλω να ρωτήσω τέσσερα πράγματα για αυτό.

Θα το έχω να δουλεύει με το φίλτρο του συνέχεια?

Να ρίξω αλάτι μέσα ή όταν χρειαστεί να βάλω καραντίνα κάποιο ψαράκι?
Είχα ρωτήσει σε προηγούμενο ποστ εάν θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο νερό και η απάντηση που πήρα ήταν ότι το θέμα είναι οικονομικό.

Εδώ επειδή πρόκειται για λίγα λίτρα θα υπάρχει κάποιο όφελος εάν βάλω εμφιαλωμένο?

Την περίπτωση να βράσω το νερό και να το αφήσω να κρυώνει?

Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο βάζω nitrivec. Είναι ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια. Αφού το θέμα είναι να έχει βακτηρίδια το φίλτρο από ότι κατάλαβα, γατί να το ρίχνω στο νερό και όχι στο φίλτρο το nitrivec?

Όταν κάνουμε μια θεραπεία με αλάτι μετά που θα αλλάξουμε το νερό θα ξαναβάλουμε αλάτι μέσα?

Το φίλτρο το πλένουμε απλά και δεν στραγγίζουμε ποτέ το σφουγγάρι έμαθα από εδώ.
Δεν το αλλάζουμε ποτέ? Μια ζωή το ίδιο σφουγγάρι θα έχει?


Στο….κανονικό το ενυδρείο έχω βάλει χαλίκι ηφαιστειακό. Έτσι τουλάχιστον μου το είπαν. Τώρα που θα μάθω θα ζητώ εγώ ότι θέλω. Είναι καλό αυτό ή να πάρω κάτι άλλο για το μικρό το ενυδρείο?

Τα ψαράκια βλέπουν χρώματα?

¶κουσα ότι τα ψαράκια δεν θυμούνται τίποτα μετά από 7 δευτερόλεπτα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Τα φάρμακα πρέπει να διατηρούνται στο ψυγείο?

Φαγητό υπάρχει μόνο το φυλλαράκι? Διάβασα εδώ ότι τρώνε τα πάντα. Δεν κατάλαβα όμως εάν είναι και για τα χρυσόψαρα αυτά.

Έχουνε κάποιο ιδιαίτερο τρόπο που κοιμούνται? Δηλαδή κοιμούνται επάνω , κάτω στην μέση? Πάντα για τα χρυσόψαρα ρωτώ.

Έμαθα από εδώ ότι είναι λίγα τα 45 λίτρα για δυο χρυσόψαρα που έχω. Δηλαδή θα πεθάνουν ή δεν θα μεγαλώσουν πολύ?
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-06-07, 12:08
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους ήρθε το Σάββατο και είμαι εδώ πάλι!
Οι απορίες που μάζεψα όλη την εβδομάδα είναι πολλές
Θα γράψω μερικές και εάν κάποιος έχει την διάθεση ας βάλει ένα χεράκι βοηθείας.
Ακολουθώντας τις οδηγίες του δάσκαλου Τάκη πήρα ένα μικρό ενυδρείο για να το έχω για νοσοκομείο 15 λίτρων.
Θέλω να ρωτήσω τέσσερα πράγματα για αυτό.

Θα το έχω να δουλεύει με το φίλτρο του συνέχεια?
Ναι (24/24h)

Να ρίξω αλάτι μέσα ή όταν χρειαστεί να βάλω καραντίνα κάποιο ψαράκι?
Αλάτι δεν χρειάζεται να ρίξεις

Είχα ρωτήσει σε προηγούμενο ποστ εάν θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο νερό και η απάντηση που πήρα ήταν ότι το θέμα είναι οικονομικό.

Εδώ επειδή πρόκειται για λίγα λίτρα θα υπάρχει κάποιο όφελος εάν βάλω εμφιαλωμένο?
Οχι, δεν πρόκειται να έχεις κάποιο όφελος

Την περίπτωση να βράσω το νερό και να το αφήσω να κρυώνει?
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τετοιο

Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο βάζω nitrivec. Είναι ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια. Αφού το θέμα είναι να έχει βακτηρίδια το φίλτρο από ότι κατάλαβα, γατί να το ρίχνω στο νερό και όχι στο φίλτρο το nitrivec?
Τα βακτηρίδια δημιουργούν αποικίες σε όλες τις πορώδης και μη επιφάνειες του ενυδρείου. Ο μεγαλύτερος πληθυσμός είναι στο φίλτρο σου, αλλά και στο χαλικάκι σου κ.τ.λ.π

Όταν κάνουμε μια θεραπεία με αλάτι μετά που θα αλλάξουμε το νερό θα ξαναβάλουμε αλάτι μέσα?
Ναι

Το φίλτρο το πλένουμε απλά και δεν στραγγίζουμε ποτέ το σφουγγάρι έμαθα από εδώ.
Δεν το αλλάζουμε ποτέ? Μια ζωή το ίδιο σφουγγάρι θα έχει?
Το σφουγγάρι θα το αλλάξεις μετά απο πολύυυυυυ καιρό όταν αρχίσει να διαλύεται. (Αν συμβεί αυτο)


Στο….κανονικό το ενυδρείο έχω βάλει χαλίκι ηφαιστειακό. Έτσι τουλάχιστον μου το είπαν. Τώρα που θα μάθω θα ζητώ εγώ ότι θέλω. Είναι καλό αυτό ή να πάρω κάτι άλλο για το μικρό το ενυδρείο?
Να ζητήσεις ουδέτερο χαλαζιακό

Τα ψαράκια βλέπουν χρώματα?
Απ΄ ότι γνωρίζω οχι

¶κουσα ότι τα ψαράκια δεν θυμούνται τίποτα μετά από 7 δευτερόλεπτα. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Μην ανησυχείς εσένα δεν πρόκειται να σε ξεχάσουν


Τα φάρμακα πρέπει να διατηρούνται στο ψυγείο?
Απλα σε σταθερή θερμοκρασία δωματίου.

Φαγητό υπάρχει μόνο το φυλλαράκι? Διάβασα εδώ ότι τρώνε τα πάντα. Δεν κατάλαβα όμως εάν είναι και για τα χρυσόψαρα αυτά.
Πήγαινε στο πετ σοπ και ζήτησε ειδική τροφή για χρυσόψαρα και είσαι μια χαρά.

Έχουνε κάποιο ιδιαίτερο τρόπο που κοιμούνται? Δηλαδή κοιμούνται επάνω , κάτω στην μέση? Πάντα για τα χρυσόψαρα ρωτώ.
Μπορείς να τα παρατηρήσεις με προσοχή όταν κλείσουν τα φώτα του ενυδρείου σου

Έμαθα από εδώ ότι είναι λίγα τα 45 λίτρα για δυο χρυσόψαρα που έχω. Δηλαδή θα πεθάνουν ή δεν θα μεγαλώσουν πολύ?
Αν είσαι προσεκτικός και τα φροντίζεις δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα. Οταν μεγαλώσουν θα είναι καλύτερο να τους προσφέρεις ένα μεγαλύτερο σπιτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-06-07, 12:51
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

πλάκα έχει που έχουμε τόσο μικρούς φίλους.....

ένα μπράβο στον μπαμπά γιατί νομίζω ότι αυτός τα τραβάει όλα...

Μικρέ ότι ερώτηση σου κατεβαίνει στο κεφάλι,αμόλα την...
μην διστάζεις να ρωτήσεις τίποτε ακόμα κι αν σου φαίνεται κουτό.
Έτσι μόνο θα μάθεις...
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-06-07, 15:28
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις.
Αφού μου λέτε να μη διστάζω έχω καινούργια………προβλήματα.

Μου έφερε ο πατέρας μου τεστ και μια σκούπα βυθού, μου τα άφησε και μου είπε αύριο το απόγευμα θα διαβάσουμε τι λένε τα κουτάκια και θα τα κάνουμε.

Εγώ όμως ανυπομονώ και θέλω να τα κάνω τώρα αλλά δεν ξέρω τόσα πολλά αγγλικά να καταλάβω.
Τα τεστ είναι της εταιρείας sera
Gh test
Kh test
No2 test
Ph test
Nh3 & nh4 ammonia
Έχει ένα μπουκαλάκι γεμάτο και ένα άδειο μέσα το κάθε κουτάκι
Το ammonia έχει και δυο πλαστικά χαρτάκια με χρώματα και τιμές επάνω
Πως θα τα κάνω τα τεστ?

Επίσης η σκούπα έχει ένα μεγάλο πλαστικό στόμιο που από ότι κατάλαβα το βάζω μέσα στο ενυδρείο και μετά τι κάνω?
Το σχέδιο δείχνει ένα μεγάλο λάστιχο να είναι σε ένα κουβά.
Επίσης το σχέδιο δείχνει ένα μεγάλο μαύρο αντικείμενο που αγκαλιάζει το λάστιχο και το σφίγγει. Τι κάνει αυτό?

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μη περιμένω μέχρι αύριο το βράδυ γιατί από Δευτέρα πάλι κομμένο το ίντερνετ.
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-07, 15:36
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις.
Αφού μου λέτε να μη διστάζω έχω καινούργια………προβλήματα.

Μου έφερε ο πατέρας μου τεστ και μια σκούπα βυθού, μου τα άφησε και μου είπε αύριο το απόγευμα θα διαβάσουμε τι λένε τα κουτάκια και θα τα κάνουμε.

Εγώ όμως ανυπομονώ και θέλω να τα κάνω τώρα αλλά δεν ξέρω τόσα πολλά αγγλικά να καταλάβω.
Τα τεστ είναι της εταιρείας sera
Gh test
Kh test
No2 test
Ph test
Nh3 & nh4 ammonia
Έχει ένα μπουκαλάκι γεμάτο και ένα άδειο μέσα το κάθε κουτάκι
Το ammonia έχει και δυο πλαστικά χαρτάκια με χρώματα και τιμές επάνω
Πως θα τα κάνω τα τεστ?

Επίσης η σκούπα έχει ένα μεγάλο πλαστικό στόμιο που από ότι κατάλαβα το βάζω μέσα στο ενυδρείο και μετά τι κάνω?
Το σχέδιο δείχνει ένα μεγάλο λάστιχο να είναι σε ένα κουβά.

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μη περιμένω μέχρι αύριο το βράδυ γιατί από Δευτέρα πάλι κομμένο το ίντερνετ.
υπάρχει ένα βασικό τεστ που ο πατέρας σου δεν σου πείρε ... και είναι το ΝΟ3.
κατά τα άλλα ... τα τεστ της sera είναι γραμμένα και στα ελληνικά, τουλάχιστον τα περισσότερα ...
εκεί θα διαβάσει και ότι μερικά από τα συστατικά που περιέχουν τα μπουκαλάκια είναι τοξικά και επικίνδυνα και πρέπει να μένουν μακριά από παιδιά ... έτσι λοιπόν θα σε συμβούλευα ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ μόνος σου να τα κάνεις ... αλλά να περιμένεις τον πατέρα σου ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-07, 15:37
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Καταρχήν συμφωνώ με τον Lsourtzo,καλό είναι να μην δοκιμάσεις να τα κάνεις μόνος σου.

Αλλά έτσι για να ξέρεις πρέπει να βάλεις λίγο νερό στο μπουκαλάκι από το ενυδρείο σου και μετά να προσθέσεις λίγες σταγόνες και να το ανακυνήσεις ελάφρά.
Το χρώμα που θα πάρει θα το συγκρίνεις με το χαρτάκι που θα βρεις στο κουτί του τεστ,και θα βρεις την ανάλογη μέτρηση.
Τώρα επειδή δεν είναι όλα τα τεστ ίδια,το πόσο νερό από το ενυδρείο σου θα βάλεις στο μπουκαλάκι και το πόσες σταγόνες τα γράφει μέσα στο χαρτάκι.
Οπότε για να μην κάνεις κάτι λάθος περίμενε τον πατέρα σου ώστε την 1η φορά να το κάνετε μαζί.
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-06-07, 16:12
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Φιλαράκι μου , όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά τα τεστ να τα κάνεις μαζί με το μπαμπά σου .Θα περάσετε και όμορφα μαζί και θα στα εξηγήσει και πιο καλά
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-06-07, 12:51
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Εντάξει.
Θα ακούσω τις συμβουλές σας και θα περιμένω αν και πιστεύω ότι είμαι προσεκτικός και θα τα κατάφερνα.
Είναι που έχω μεγάλη διάθεση να τα μάθω όλα και γρήγορα και μου επιτρέπουν το ιντερνετ μόνο Σάββατο και Κυριακή.
Πάντως ελληνικά δεν γράφει μέσα καθόλου και μόνο για την αμμωνία έχει πλαστικό χαρτάκι για τις μετρήσεις!

-------------------------
Διαβάζοντας σχεδόν όλο το forum και μελετώντας τον δάσκαλο Τάκη μου έχουν λυθεί πάρα πολλές απορίες.

Χιλιάδες οι πληροφορίες και προσπαθώ να τις βάλω σε μια τάξη.
Κάτι που θεωρώ σοβαρό και από τα πρώτα που πρέπει να έχω καταλάβει και δεν το έχω καταλάβει αφορά τον φωτισμό.

Εγώ δεν έχω φυτά παρά μόνο δυο κομμάτια άλγη που μου έφερε εχθές ο πατέρας μου από ενα πετ σοπ.
Δεν το έχω το ενυδρείο να το βλέπει ο ήλιος αλλά το δωμάτιο έχει φως.
Την νύχτα φυσικά όχι.
Ποιος είναι ο λόγος που από ότι έχω διαβάσει πρέπει να έχω την λάμπα αναμμένη για 8 ώρες τουλάχιστον?
__________________
Θανάσης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oranda : 03-06-07 στις 12:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-06-07, 13:26
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Ποιος είναι ο λόγος που από ότι έχω διαβάσει πρέπει να έχω την λάμπα αναμμένη για 8 ώρες τουλάχιστον?
ενας απο τους λογους ειναι οτι πρεπει να φωτοσυν8ετουν τα φυτα.
8α υπαρχουν και αλλοι τους οποιους 8α σου τους πουν πιο εμπειροι...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-06-07, 13:30
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

μάλλον τώρα θα πρέπει να εξηγήσεις και την φωτοσύνθεση δεκα χρονων ειναι το παιδι μην το ξεχνάμε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-06-07, 13:51
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

συγνωμη αφερε8ηκα!
εδω 8α αρχισει να ασχολειτε με αμμωνιες,νιτρικα ph και οαλ αυτα τα χημικα!
στην φωτο συν8εση 8α κολλησει
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-06-07, 13:51
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

το φως είναι απαραίτητο για κάθε ζωντανό οργανισμό στον πλανήτη ...
όχι μόνο για τα φυτά ...
επίσης κάθε οργανισμός διαθέτει αυτό το οποίο ονομάζουμε βιολογικό ρολόι ...
το βιολογικό μας ρολόι είναι αρκετά ευαίσθητο και καθορίζει ένα σωρό διαφορετικούς βιολογικούς και άλλους μηχανισμούς σε κάθε οργανισμό ...(πότε ξυπνάμε, πότε τρώμε, πότε κοιμόμαστε είναι μερικοί μόνο από τους μηχανισμούς που ελέγχει)
αν το βιολογικό μας ρολόι δεν μπορεί να ρυθμιστεί σωστά αποκτάμε στρες, χάνουμε αρκετή από την ενεργητικότητα μας και πολλά ακόμα που δεν είναι του παρόντος ...
τώρα η σταθερή φωτοπερίοδος συμβάλει στην καλή λειτουργία του βιολογικού ρολογιού κάθε οργανισμού που έχουμε μέσα στο ενυδρείο ...
για αυτό και λέμε ότι τα φώτα στο ενυδρείο πρέπει να ρυθμίζονται από χρονοδιακόπτη που θα φροντίζει να τα αναβοσβήνει μία σταθερή ώρα ...

αυτά για ποιο λόγο πρέπει να έχουμε φως μέσα στο ενυδρείο και γιατί πρέπει να αναβοσβήνει και συγκεκριμένες ώρες.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-06-07, 14:01
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

σε γενικές γραμμές και για να μην μπερδέυεσε με δύσκολες έννοιες:

το φως πρέπει να είναι ανοιχτό για να κάνεις στο ενυδρείο σου την εναλλαγή μέρας και νύχτας όπως είναι στο φυσικό τους περιβάλλον.

Φαντάσου εσένα να σε βάζανε σε ένα σκοτεινό δωμάτιο και να μην είχες φως καθόλου.
Δεν θα είσουν χαρούμενος και θα κοιμόσουν συνέχεια...

Για να είναι χαρούμενα τα ψαράκια μας βάζουμε λάμπες και φως ωστε να βλέπουν...

Τώρα για τα φυτά μην μπερδέυεσε ακόμα με φωτοσυνθέσεις και άλλα τέτοια...
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-06-07, 14:21
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Δηλαδή με λίγα λόγια για να μη σας κουράζω και εσάς να βάλω στο μυαλό μου ότι δεν τα φτάνει το φως της μέρας που υπάρχει και θέλουν και βοήθεια από λάμπα.
Εντάξει.
Όσο για τον χρονοδιακόπτη αυτός μπαίνει, εφαρμόζει πως να το πω σε όλα τα ενυδρεία με ότι λάμπα και να έχει?
Επειδή δεν βλέπω να τολμώ σύντομα να ζητήσω από τους γονείς άλλα χρήματα για τα ψαράκια μου μήπως ξέρετε πόσο περίπου κάνουν οι χρονοδιακόπτες? (Λέω να πάρω τηλέφωνο τον νονό μου να δω τι κάνει στην ….υγεία του)
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-06-07, 14:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν βλέπω να τολμώ σύντομα να ζητήσω από τους γονείς άλλα χρήματα για τα ψαράκια μου μήπως ξέρετε πόσο περίπου κάνουν οι χρονοδιακόπτες?
παραπανω απο 8-10 ευρω δεν εχουν.......
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-06-07, 14:34
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή με λίγα λόγια για να μη σας κουράζω και εσάς να βάλω στο μυαλό μου ότι δεν τα φτάνει το φως της μέρας που υπάρχει και θέλουν και βοήθεια από λάμπα.
Εντάξει.
Όσο για τον χρονοδιακόπτη αυτός μπαίνει, εφαρμόζει πως να το πω σε όλα τα ενυδρεία με ότι λάμπα και να έχει?
Επειδή δεν βλέπω να τολμώ σύντομα να ζητήσω από τους γονείς άλλα χρήματα για τα ψαράκια μου μήπως ξέρετε πόσο περίπου κάνουν οι χρονοδιακόπτες? (Λέω να πάρω τηλέφωνο τον νονό μου να δω τι κάνει στην ….υγεία του)
μπαίνει στην μπρίζα και πάνω του βγάζει μία άλλη μπρίζα που βάζει το φως του ενυδρείου...
δεν κάνει πάνω απο 10-15 ευρω... σε μερικα μαγαζια μπορείς να τον βρει και 6-8
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-06-07, 17:04
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ!
Δεν θα χρειαστώ να πάρω και τηλέφωνο τον νονό!
Θα μάθω για την υγεία του τότε όταν θα είμαι σε θέση να βάλω αληθινά φυτά.

-------------------------
Να ρωτήσω και κάτι μάλλον τελευταίο για σήμερα!

¶λλωστε θα με χάσετε μέχρι το επόμενο Σάββατο που θα ξαναμπώ ίντερνετ και θας σας αφήσω ήσυχους με τις ερωτήσεις μου!

Όπως είπα και παραπάνω εχθές ο πατέρας μου έφερε 2 κομμάτια άλγη.
Αυτά τα χαζούλικα μου, την έχουν κατασπαράξει!
Από ότι διάβασα το κάνουν γιατί τους λείπει φαγητό με φυτικές ίνες.
Το ερώτημα είναι, αυτό το…φαγοπότι που κάνουν με την άλγη να το θεωρήσω για κανονικό γεύμα και να μη τα ταΐσω αύριο?
__________________
Θανάσης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oranda : 03-06-07 στις 17:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γκαραντίνα (για τα πάντα;) gemini_str Δίσκοι 13 10-11-05 14:14
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ. bazz! Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-05-04 10:24
Ποιό ψάρι με ποιό? moogy Γλυκό νερό - Γενικά 14 08-04-04 11:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13954 seconds with 13 queries