Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-03, 11:28
dpan Ο χρήστης dpan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2003
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Ασ8ενεια σε Red eyes ?

Καλημερα σε ολους
Εχω δυο Red Eyes,και χθες προσεξα οτι το ενα απο τα δυο ειχε στο κατω μερος του σαγονιου ενα εξογκωμα.Επισης προσεξα στο ενα βρανχιο μια εκριση σαν βλενα.Εχει καποια ασ8ενεια?
Το χρωμα του ειναι κανονικο,τρεφετε κανονικα,και επισης ειναι ζωηρο.Το ενυδρειο ειναι 54 λιτρα και το εχω περιπου 40 ημερες.
Τα υπολοιπα ψαρια ειναι 5 Νεον 1 μονομαχος και δυο που δεν ξερω πως τα λενε.(Μου τα εδωσαν για να κα8αριζουν τον βυθο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-03, 18:44
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

τι χρώμα έχει το εξόγκωμα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-03, 20:11
dpan Ο χρήστης dpan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2003
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Το Χρωμα ειναι ελαφρώς ροζ με λευκές κηλίδες και το άλλο εμφανίζει κάτω από τα βράγχια και στο πλευρό του κοκκινο-ροζ σημάδια σαν ψωρίαση (σαν να έχει φύγει το δέρμα του)
οι μετρήσεις του ενυδρείου ειναι:
ΝΟ3: 10
ΝΟ2:0
ΝΗ3:0
ΚΗ:8
GH:13
ΡΗ:7.6
το φάρμακο που μας δώσαν το απόγευμα είναι το
wardley

complete remedy
effective for controlling external parasites, fungi , bacteria on aquarium fish
επίσης το ένα από τα δύο ψάρια που μας έδωσαν για να καθαρίζουν το βυθό στέκεται ακίνητο στο βυθό και αναπνέει γρήγορα. εξωτερικά δεν εμφανίζει κανένα σημάδι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-03, 18:45
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Aναγνωρίζεις τίποτα απο εδώ;
http://www.fishpalace.org/Disease.html

Απ'ότι ξέρω το complete είναι προληπτικο και όχι θεραπευτικό.Πολλοί το συστήνουν στην εισαγωγή καινούργιων ψαριών στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-03, 20:45
dpan Ο χρήστης dpan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2003
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Μαλλον εχουν Bacterial External Infections
Broad spectrum antibiotics. (Examples include but are not limited to: Maracyn I & II, Jungle Binox, Aquatronics Kanacyn, etc.). Frequent water changes a must to improve quality.
θα ψαξω αυριο πρωι για φαρμακο.
Ελπιζω να γλιτωσω τα Νεον και τον Μονομαχο(Δεν εχουν κανενα συμπτωμα προς το παρον.
Ηδη εχω χασει τα δυο ΟΤΟ και δεν βλεπω να την βγαζουν τα Red Eyes
Σε ευχαριστω παντως
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-03, 07:28
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Φίλε/η dpan καλώς ήρθες στην παρέα.

Εγώ θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια.

Γράφεις ΝΟ3=10 ΝΟ2=0 ΝΗ3=0. Αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο έχει κάνει τον κύκλο του, δηλαδή είναι ‘στρωμένο’.
Γράφεις όμως ποιο πάνω ότι το ξεκίνησες πριν 40 μέρες. Να υποθέσω ότι το ενυδρείο σου όλο αυτό το διάστημα ‘έστρωνε’; Δηλαδή αυτό το διάστημα είχες κάποια σημαντικά ποσά αμμωνίας και nitrites;

Αν είναι έτσι, (αν όχι ζητάω συγνώμη από τώρα) το πιθανότερο είναι ότι τα ψαράκια σου έχουν δηλητηριαστεί από αμμωνία και ΝΟ2. Από ότι έχω διαβάσει, τα αποτελέσματα της δηλητηρίασης από αμμωνία είναι μη αναστρέψιμα.
Επίσης τα ψαράκια που έχεις, τετρα, ότο και γατόψαρα δεν συνιστώνται για ξεκίνημα.
Ειδικά τα οτο είναι τα ποιο ευαίσθητα από όλα.

Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω άμεσα, εύχομαι καλή τύχη και περαστικά!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-03, 18:26
dpan Ο χρήστης dpan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2003
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Τα ψαρια τα εβαλα μεσα σε δυο δοσεις.Πρωτα μπηκαν ο μονομαχος και τα δυο Red Eyes.
Αυτα τα εβαλα δυο εβδομαδες αφου ειχα παρη το ενυδρειο, εκανα δε συνεχεις μετρησεις με το τεστ της eSHa και εβαζα μεσα το Stress zyme kai to Stres coat.Ειχα δε βαλει και φιλτρο απο ενυδρειο ενος φιλου για να στρωσει πιο γρηγορα το δικο μου.
Μετα απο δυο εβδομαδες προσ8εσα τα Νεον και τα δυο γατοψαρα(γατοψαρα ηταν τελικα και οχι Οτο).
Ολα πηγαιναν καλα κανοντας μετρησεις σε καθημερινη βαση και αλλαζοντας νερο κα8ε εβδομαδα(20%).Φαγητο εριχνα μια φορα την ημερα(σε τρια λεπτα ειχε εξαφανιστη) και αναβοντας την λαμπα 11 ωρες.Την Πεμπτη διαπιστωσα τα σημαδια στα Red Eyes kai παραλληλα ειδα το ενα γατοψαρο να ειχε μεινη κατω στον βυθο σχεδον ακινητο.Παρασκευη πρωι ειχε πε8ανη το ενα γατοψαρο και Σαββατο το αλλο.Το δε δευτερο την μια ημερα ηταν καλα και την επομενη πε8ανε.Εξωτερικα δεν ειχαν κανενα σημαδι.Ειχαν γρηγορη αναπνοη και στο τελος ειχαν μεγαλωση πολυ τα ματια τους.
Αυτο που με εχει βαλει σε σκεψεις ειναι οτι το γατοψαρο που πε8ανε πρωτο απο την πρωτη ημερα που το ειχα παρει φαινονταν να εχει καποιο προβλημα αλλα τοτε το απεδωσα σε stress απο την αλλαγη περιβαλοντος.
Αυτο που εχω κανει τωρα ειναι οτι εριξα μια ταμπλετα απο το SERA bactopur και 25 σταγονες απο το Sera mycopur.Τα νεον και ο μονομαχος φαινοντε μια χαρα.Τα Red Eyes δεν τα βλεπω κα8ολου καλα.Με το που πλησιάζουμε για να τα δούμε κάνουν απότομες κινήσεις και φέρονται σαν τρελλά χτυπώντας πάνω στα τοιχώματα του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03903 seconds with 14 queries