Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-16, 01:49
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή στησιμο πετρες στο malawi

Οπως καταλαβατε ειμαι σε αναζητηση για το πως θα τοποθετησω τις πετρες στο κιχλιδαδικο μου!
Αποκτω σε λιγες ωρες ενα 300αρι(300 λιτρα καθαρα) και μαζι με αυτο χαλαζιακη μπεζ αμμο μαζι με αρκετες φεγγαροπετρες.
Ερωτημα ενα. Να τις τοποθετησω στο κεντρο δημιουργοντας ενα λοφακι με κρυψωνες, ή καλυτερα να εκανα 2 βουναλακια αριστερα και δεξια? Να τονισω οτι οι πετρες μαλλον δεν επαρκουν για 2 αρκετα μεγαλα βουναλακια αριστερα και δεξια, εκτως και αν προστεσω πετρες λαβας που εχω αρεκτες, αλλα μετα θα ειναι καπως ασχημο στο ματι( θα εχω μπλεξει 2 ειδων πετρες)
Ποια τα θετικα και τα αρνητικα καθε καθοδου στησιματος?
Ερωτημα δυο. Τις πετρες πρεπει να τις τοποθετισω πανω απο την αμμο, ή πρωτα να βαλω την αμμο και μετα τις πετρες?
Ερωτημα 3. Οι πετρες που θα μου δωσουν εχουν πανω αλγη. Τι μπορω να κανω για να τις καθαρισω?
Ερωτημα 4. Η επαφη πετρας-τζαμι θα εχει καποιο προβλημα? Πρεπει να τοποθετησω κατι στο ενδιαμεσο οπως πχ μια πετσετα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-16, 05:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

1.αφού οι πέτρες δεν επαρκούν για 2 όγκους θα έλεγα να φτιάξεις έναν στην μια άκρη και να σβήνει σαν κατολίσθηση. Σήκωσε τον όσο μπορείς φροντίζοντας παράλληλα να φτιάχνεις τρύπες/κρυψώνες για τα ψάρια.
Με 2 όγκους έχεις περισσότερες διαθέσιμες κρυψώνες για τα ψάρια και 2 απομακρυσμένες περιοχές για να ορίσουν τις περιοχές τους οι αρσενικοί (μιλάμε για πετρόψαρα mbuna που υποθέτω ότι θα προτιμήσεις).
2.πάνω στο γυαλί στον πάτο βάλε πρώτα αν θέλεις για ασφάλεια ένα φύλλο φελιζόλ dow (εγώ δεν βάζω). Μετά τοποθέτησε τις πέτρες και μετά την άμμο που θα "δέσει" το οικοδόμημα.
3.αν έχουν άλγη, για να απαλλαχθείς άφησε τες σ' ένα κουβά με χλωρίνη (απλή χωρίς πρόσθετα) και τρίψε καλά μ' ένα σκληρό σφουγγάρι να καθαρίσουν. Μετά καλό ξέπλυμα.
4.απάντησα πιο πάνω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-16, 10:44
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση Κλεοβουλε!
Οσον αφορα το dow,μπορω να προμηθευτω απο χρωματοπωλειο?
Αν πουμε οτι θελω να προστεσω κιαλλες πετρες για να βαλω και απο τις δυο μεριες, που μπορω να βρω φεγγαροπετρες? Ειναι ακριβες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-16, 10:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Το Dow παντού το ίδιο είναι και υπάρχουν διάφορα πάχη (1,5-2 εκ είναι μια χαρά).
Πέτρες κλπ εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77950
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-16, 10:54
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα Redman. Εγώ πάλι (επειδή είμαι παθών) θα σου πρότεινα να βάλεις φυσικές πέτρες από ποτάμι ή θάλασσα. Θα δείχνει πιο φυσικό.
Η μπεζ άμμος είναι πολύ καλή επιλογή.
Όσο για το στήσιμο κάνε δοκιμές εκτός ενυδρείου και λάβε υπόψην σου τη ροή του νερού μέσα σε αυτό.
Και φυσικά πολλές πολλές κρυψώνες.
Καλη επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-16, 13:12
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Μολις γυρησα σπιτι. Αφου πηρα 15 τηλεφωνα και κανενας δεν ειχε φενιζολ, αναγκαστηκα να παω με τα ποδια σε κατι οικοδομικα υλικα στον Κηφισο. Δεν ειχε και πολυ ποικιλια, πηρα 2 κομματια παχους 2 εκατοστων. Τα κομματια ειναι στο ενα μετρο, το ενυδρειο στο 1.20. Θα βαλω το ενα και μετα θα κοψω απο το αλλο για να συμπληρωσω οπου χρειαζεται.
Οσο για τις πετρες απο το ποταμι, εχουμε ενα προβλημα! Ειμαι φοιτητης εδω στην Αθηνα και δεν εχω μεταφορικο. Ακομα και απο Καλαματα (απο κει καταγομαι) να εφερνα, καθε φορα που ανεβαινουμε Αθηνα ειναι τοσο φορτωμενο το αυτοκινητο απο φαγητα κτλ που δε χωραει τιποτα!
Γιατι την ειχες πατησει με τις φεγγαροπετρες και μου προτινεις ποταμοπετρες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-16, 15:41
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Dow έχει στο leroy (και όχι μόνο).
Για τις πέτρες το είπα για να δείχνει πιο φυσικό το αποτέλεσμα. Με τον καιρό θα το δεις και μόνος σου και ίσως τοτε θελήσεις να το αλλάξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-16, 16:05
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις γυρησα σπιτι. Αφου πηρα 15 τηλεφωνα και κανενας δεν ειχε φενιζολ, αναγκαστηκα να παω με τα ποδια σε κατι οικοδομικα υλικα στον Κηφισο. Δεν ειχε και πολυ ποικιλια, πηρα 2 κομματια παχους 2 εκατοστων. Τα κομματια ειναι στο ενα μετρο, το ενυδρειο στο 1.20. Θα βαλω το ενα και μετα θα κοψω απο το αλλο για να συμπληρωσω οπου χρειαζεται.
Οσο για τις πετρες απο το ποταμι, εχουμε ενα προβλημα! Ειμαι φοιτητης εδω στην Αθηνα και δεν εχω μεταφορικο. Ακομα και απο Καλαματα (απο κει καταγομαι) να εφερνα, καθε φορα που ανεβαινουμε Αθηνα ειναι τοσο φορτωμενο το αυτοκινητο απο φαγητα κτλ που δε χωραει τιποτα!
Γιατι την ειχες πατησει με τις φεγγαροπετρες και μου προτινεις ποταμοπετρες?
Ειναι μπλε το φειζολ ή λευκό αυτο που πηρες?? Το dow συνήθως ειναι 2μ. Αν το φειζολ που πηρες ειναι λευκο και εχει εμφάνιση σαν να αποτελείται απο πολλα μπιλακια δεν κάνει... καποιες αφρικανες καταφέρνουν και το τρωνε....

Πέτρες πριν βαλεις δες τις φωτογραφίες που εχουν ολα τα παιδια για να δεις χρωματα αποχρώσεις στήσιμο... δεν ειναι κακη η φεγγαροπετρα απλα δεν ειναι τοσο φυσικη στην όψη για αφρικανικό... αλλα εχει πολλες κρυψώνες!!!!
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-16, 18:35
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Δεν το εβαλα καθολου το φενιζολ... τσαμπα τοσο κοπο που εκανα να τα παρω. Δε πειραζει.
Τις φεγγαροπετρες οπως μου ειπε ο Κλεο τις εβαλα σε κουβα με χλωρινη. Ποση ωρα να τις αφησω πριν αρχισω το τριψημο για να τος καθαρισω απο την αλγη;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-16, 18:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Τρίβε μέχρι να καθαρίσουν. Πόσο εύκολα θα βγει εξαρτάται από το είδος της άλγης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-06-16, 18:56
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τις πετρες απο το ποταμι, εχουμε ενα προβλημα! Ειμαι φοιτητης εδω στην Αθηνα και δεν εχω μεταφορικο.(απο κει
ρε συ Γιαννη μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω εγω αλλα δουλευω καθε μερα ακομα και κυριακεςνα το ξερεις οτι οταν χαλαρωσω λιγο θα μπορεις να στηριχτεις πανω μου στα δρομολογια..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-16, 19:03
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το εβαλα καθολου το φενιζολ... τσαμπα τοσο κοπο που εκανα να τα παρω. Δε πειραζει.
Τις φεγγαροπετρες οπως μου ειπε ο Κλεο τις εβαλα σε κουβα με χλωρινη. Ποση ωρα να τις αφησω πριν αρχισω το τριψημο για να τος καθαρισω απο την αλγη;

Εγω να σου πω ειχα συνδιασει χλωρίνη με λιγο νερο, καμια ωρα τις ειχα αφήσει εγώ και μετα το τρίψιμο αλλη μιση ωρα.

ειχα παρει συρματινη βούρτσα μικρή (για τις τρυπες) και μεγαλη και σε μια ωρα ειχα καθαρίσει περίπου 100 κιλα σχετικά ευκολα, ειχα και νερο με πίεση...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-16, 21:00
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους! Μολις τελειωσα το καθαρισμα του ενυδρειου και το στησιμο των πετρων. Σιγουρα στο μελλον θα χρειαστω πιο πολλες φεγγαροπετρες. Σε λιγο θα ανεβασω φωτογραφιες, γιατι ειμαι απο κινητο για να μου πειτε γνωμη.
-------------------------
Ανεβαζω ενδεικτικα 2 φωτο, να δειτε το στησιμο και τις κρυψωνες που δημιουργησα





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redman : 25-06-16 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-16, 21:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

καλά το πας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-16, 21:12
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Μου αρέσει κι εμένα!!! Ναι θα χρειαστείς !!!
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-16, 21:51
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Ωραια! Αφου πηρα το οκ απο τους παλιους αυτων των νερων γεμιζω!
Μακαρι να βρω καμια φεγγαροπετρα να συμπληρωσω. Θα μπορουσα να βαλω πετρες λαβας αλλα οπως ειπαμε θα ναι ασχημα στο ματι. Αν βρω καποιο τροπο (μεταφορικο δλδ) μπορει να κοιταξω να αγορασω. Ξερετε κανα μερος κοντα στο Αιγαλεω;
-------------------------
βασικα ειδα τα σαιτ που εβαλε ο Κλεοβουλος πιο πανω. Στα δομικα υλικα πρεπει να κοιταξω? δε βρισκω τιποτα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redman : 25-06-16 στις 21:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-16, 22:03
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Έχει μια μάντρα με διακοσμητικές πέτρες στον παράδρομο τις εθνικής στην Φιλαδέλφεια,αλλά είναι λίγο περίεργος!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-16, 22:04
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Οι πετρες που ειναι κοντα στο μπροστινο τζαμι αφηνουν καθολου περιθωριο ή ακουμπανε?Να μπορεις να το καθαριζεις...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-06-16, 22:14
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Οταν λες περιεργος;;
Η αληθεια ειναι οτι ακουμπανε κανα 2, θα κοιταξω τωρα να τις φτιαξω!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-06-16, 22:29
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Οπου και να πας παντως μην αναφερεις οτι ειναι για ενυδρειο... λέγε για βραχοκηπο... πηγε φιλος απο καταστημα με οικοδομικα και πετρες και του βάλανε καπελο 10 με 20 λεπτα στο κιλο επειδή ειπε για ενυδρείο... εγω εχω ενα νταμαρι στη βαρη ειναι μεσα στη λιστα του κλεοβουλου και εχει άπειρες φεγγαροπετρες!!!
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-06-16, 22:41
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Ωραιο το στησιμο , απλα κοιτα να μην ακουμπανε οι πετρες στα πλαινα τζαμια και να ειναι πολυ σταθερες οι πανω πανω , κατα τα αλλα μια χαρα !!!

Γυαλι τις εκανες τις πετρες , χαρας το κουραγιο σου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-06-16, 23:27
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Μπορεί να μην σε αφήσει να διαλέξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-06-16, 01:23
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Ηρακλη υπαρχει καποιο σαιτ η καποια στοιχεια επικοινωνιας με αυτον?
Θαναση τις παλεψα αρκετα, τι να εκανα!!
taganikas αν δε με αφησει να διαλεξω απλα δε θα ψωνισω! Ρε για ακουτε δουλειες. Τους αφηνεις μεροκαματο και αντι να πουν ευχαριστω βγαινουν και απο πανω
-------------------------
βρηκα το σαιτ του τρελου μας!! http://www.atlasroilos.gr/products/pebbles/
εβαλα τη διαδρομη στο google maps απο Αιγαλεω που μενω, ειναι 11 λεπτα με το αυτοκινητο. Μια ευθεια! Αυτοκινητο να χαμε και ολα καλα θα ηταν, χαχα
-------------------------
παιδια βλεπω οτι ο Θανασης πριν απο εμενα το ειχε σαν την φωτο που θα σας δειξω παρακατω. Δειτε ποσο περισσοτερες φαινονται οι πετρες. Νομιζω στην γωνια που τις εχω βαλει χανονται, αν και εχω κανει καλη δουλεια με τις κρυψωνες.



Μου περασε λοιπον μια ιδεα. Να τοποθετησω τις φεγγαροπετρες οπως ο Θανασης, αλλα να βαλω σαν βαση τους (επειδη δε θα φαινονται) τις πετρες λαβας. Ετσι θα φαινονται περισσοτερες οι φεγγαπετρες.
Το σεναριο να αγορασω και να μεταφερω πετρες ειναι καπως κουραστικο.
Αυτο με τη βαση απο πετρες λαβας μπορω να το κανω φυσικα και στο στησιμο "καταρακτης" που εχω τωρα ( αναγκαστικα θα το ξεστησω και θα το αρχισω απο την αρχη)
Ποια η γνωμη σας?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redman : 26-06-16 στις 01:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-06-16, 08:53
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το στησιμο με δυο ογκους ειναι πιο λειτουργικο..Εγω εχω τρεις...Το ποιες πετρες θα φαινονται στο τελος και ποιες οχι..μην παιρνεις ορκο..Μια και το ξεκινησες καλα κανε ενα κοπο και παρε μερικες πετρες ακομα,μια φορα στηνεις..Καταλαβαινω το θεμα με τη μεταφορα,υπαρχει τροπος να πας σε μαντρα με μεσα μεταφορας απο την πορτα σου μεχρι εκει και πισω..αν θελεις στειλε pm να σου πω..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-06-16, 12:28
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

αλλαξε ο μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως!
Εβλαγα τις πετρες και τις ξαναεστησα. Διορθωσα το λαθος που μου τονισατε, οτι ακουμπαγανε στο τζαμι δλδ. Μου αρεσει καλυτερα γιατι εχω φτιαξει καλυτερες κρυψωνες. Οι φωτο το αδικουν!

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-06-16, 13:29
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Απο τις φωτο δεν μπορω να καταλάβω ποσο υψος εχεις δώσει....

Με πολυ λιγες πετρουλες μπορεις να κανεις και ενα μικρο ογκο στην αλλη ακρη και ετσι να εχεις 2 ασυμετρους ογκους και θα ειναι πολυ όμορφο...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-06-16, 13:58
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

το ενυδρειο εχει 60 ποντους υψος, οι πετρες ειναι μεχρι 40 ποντους. Ειναι τοσο ψηλο το ενυδρειο, που χανονται! Σιγουρα αν πετυχω καμια ευκαιρια με φεγγαροπετρες θα την χτυπησω. Αν βρω τροπο να παω σε μαντρα να αγορασω, θα παω για να φτιαξω και στο αριστερο μερος μια στηβα πετρες
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-06-16, 14:08
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

τι ψαρια και ποσα θα βαλεις?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-06-16, 16:01
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Αυτός είναι ο περίεργος!Και καλύτερα είναι να βάλεις και άλλον έναν όγκο αριστερά.Έχει και το leroy φεγγαρόπετρες.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-06-16, 16:20
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Αν μενεις κοντα στο leroy merlin πας τους κλεβεις και το καρότσι και τις πας μεχρι σπίτι!!! Αλλιως βαλιτσα με ροδες ή καλαθι λαϊκής ταξακι και πας!!!
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
malawi στησιμο νταμαριου oldschool12 Malawi 29 05-10-11 13:56
Νεο στησιμο ενυδρειου με φυτα,πετρες,ξυλα giler84 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 17 23-02-10 22:42
Βοηθεια για στησιμο βιοτοπικου malawi.. harmiller Malawi 34 22-11-09 20:16
Στησιμο Ενυδρειου με κιχλιδες Malawi al-kar Malawi 19 23-08-08 19:36
Στησιμο ενυδρειου με πετρες-Φωτο salcon Malawi 6 24-08-04 19:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08367 seconds with 14 queries