Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-05, 07:06
GeorgeMak Ο χρήστης GeorgeMak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απώλειες Ψαριών

Φίλοι μου γειά σας ,
Πριν ενάμιση μήνα αγόρασα ένα 200 λιτρο ενυδρείο και το έστρωσα με χρυσόψαρα (4) τα οποία μετά χάρισα. Αφού έκανα τις απαραίτητες μετρήσεις (ΝΗ3=0.01,νιτρώδη 0 και νιτρικά περίπου μηδέν) έβαλα πριν 2 εβδομάδες 3 θυληκά gyppies και 2 αρσενικά. Την επόμενη μέρα είχαν μείνει τα 2 αρσενικά και η θυληκιά (που ήταν έγκυος). για να μην στρεσαριστεί αγόρασα άλλα 2 θυληκά και σε 4 μέρες παίθαναν και αυτά (τα 2 θυληκά).Αποφάσισα να αγοράσω ένα ζευγάρι black molly και το θυληκό άντεξε 4 μέρες .
Αποφάσισα μέχρι να βρω τι συμβαίνει να μην ξαναβάλω άλλα ψάρια.Πριν δύο μέρες ανακάλυψα ότι το θυληκό guppy που έμεινε γέννησε περίπου 25 ψαράκια αλλά είναι πολύ εξαντλημένο. Τα μικρά κολυμπάνε ανάμεσα στα υπόλοιπα ψάρια σαν να μην φοβούνται τίποτα και τα μεγαλύτερα δεν τους δίνουν σημασία (στο ενυδρείο υπάρχουν και κρυψώνες.
Τελικά τι λέτε να συμβάινει σημειωτέων ότι πριν πεθάνουν τα ψάρια δεν έδιχναν κανένα σημάδι ασθένειας (έτρωγαν κανονικά απλά παρατήρησα ότι πήγαιναν στην επιφάνεια συχνά). Τι λέτε να συμβαίνει???
Υπάρχει περίπτωση το υγρό για το χλώριο που βάζω?(μου το έδωσε ένας φίλος και το είχε 2 χρόνια..έχουν ημερομηνία λήξης αυτά?)
Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-05, 09:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeMak
Φίλοι μου γειά σας ,
Πριν ενάμιση μήνα αγόρασα ένα 200 λιτρο ενυδρείο και το έστρωσα με χρυσόψαρα (4) τα οποία μετά χάρισα. Αφού έκανα τις απαραίτητες μετρήσεις (ΝΗ3=0.01,νιτρώδη 0 και νιτρικά περίπου μηδέν) έβαλα πριν 2 εβδομάδες 3 θυληκά gyppies και 2 αρσενικά. Την επόμενη μέρα είχαν μείνει τα 2 αρσενικά και η θυληκιά (που ήταν έγκυος). για να μην στρεσαριστεί αγόρασα άλλα 2 θυληκά και σε 4 μέρες παίθαναν και αυτά (τα 2 θυληκά).Αποφάσισα να αγοράσω ένα ζευγάρι black molly και το θυληκό άντεξε 4 μέρες .
Αποφάσισα μέχρι να βρω τι συμβαίνει να μην ξαναβάλω άλλα ψάρια.Πριν δύο μέρες ανακάλυψα ότι το θυληκό guppy που έμεινε γέννησε περίπου 25 ψαράκια αλλά είναι πολύ εξαντλημένο. Τα μικρά κολυμπάνε ανάμεσα στα υπόλοιπα ψάρια σαν να μην φοβούνται τίποτα και τα μεγαλύτερα δεν τους δίνουν σημασία (στο ενυδρείο υπάρχουν και κρυψώνες.
Τελικά τι λέτε να συμβάινει σημειωτέων ότι πριν πεθάνουν τα ψάρια δεν έδιχναν κανένα σημάδι ασθένειας (έτρωγαν κανονικά απλά παρατήρησα ότι πήγαιναν στην επιφάνεια συχνά). Τι λέτε να συμβαίνει???καλημερα φιλε μου,πιστευω οτι κατι εκανες λαθος...ισως οι μετρησεις σου ph κλπ....και τουλαχιστο απο οτι ξερω τα γκαππυ,και τα μολλυ ειναι σχετικα ανθεκτικα .....
Υπάρχει περίπτωση το υγρό για το χλώριο που βάζω?(μου το έδωσε ένας φίλος και το είχε 2 χρόνια..έχουν ημερομηνία λήξης αυτά?)
Σας ευχαριστώ
τι να σου πω φιλε μου,πιστευω οτι εχεις μαλλον λαθος μετρησεις,και εχει προβλημα το νερο σου,γιατι τα συγκεκριμενα ψαρια απο οσο γνωριζω ειναι αρκετα ανθεκτικα,και δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα,ειδικα αν ειχε στρωθει το ενυδρειο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-05, 10:34
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Cool

Κι εγώ αυτό υποψιάζομαι. Ότι δεν έχει στρώσει ακόμη το φίλτρο. Με βάζει σε σκέψη το γεγονός ότι τα νιτρικά είναι περίπου 0.

Και τα τεστ και το αντιχλώριο έχουν ημερομηνία λήξης. Κάνε ακόμα ένα τσεκάρισμα. Και ευχέλαια! Πολλά ευχέλαια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-05, 10:35
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeMak
Φίλοι μου γειά σας ,
Υπάρχει περίπτωση το υγρό για το χλώριο που βάζω?(μου το έδωσε ένας φίλος και το είχε 2 χρόνια..έχουν ημερομηνία λήξης αυτά?)
Σας ευχαριστώ
Φυσικά και έχουν ημερομηνία λήξης.
Πρέπει να την δείς μήπως και οφείλετε εκεί το πρόβλημα.
Επίσης ημερομηνία λήξης έχουν και τα τεστ. Για αυτό πρέπει πάντα να κοιτάμε πριν αγοράσουμε από κάποιο μαγαζί. Αν έχει ληξει κάποιο τεστ τα αποτελέσματα που δείχνει δεν είναι σωστά άρα εχεις λάθος εντύπωση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-05, 11:06
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

αν και ολα εχουν ημερομηνια ληξης αλλο πραγμα υποψιαζομαι...
εχεις καθαρίσει το φιλτρο? και αν ναι πως?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-05, 12:28
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
τι να σου πω φιλε μου,πιστευω οτι εχεις μαλλον λαθος μετρησεις,και εχει προβλημα το νερο σου,γιατι τα συγκεκριμενα ψαρια απο οσο γνωριζω ειναι αρκετα ανθεκτικα,και δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα,ειδικα αν ειχε στρωθει το ενυδρειο σου...
Εδω διαφωνω, τα συγκεκριμενα ψαρια δεν ειναι ολα ανθεκτικα.και συγκεκριμενα τα Μαυρα Μολλυ Ειναι απο τα πιο ευαισθητα, με συχνοτερο φαινομενο να βγαζουν white spots. Αυτο βεβαια δενδικαιολογει απωλεια σε 4 μερες, Οποτε ειναι πιθανο να ειχε αμμωνια το ενυδρειο, που σημαινει δεν ειναι καλα στρωμενο, η κατι εγινε και χαλασαν οι ισορροπιες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-05, 12:40
GeorgeMak Ο χρήστης GeorgeMak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας..
Το τεστ τη αμμωνίας είναι υγρής μορφής και πιστεύω ότι είναι αρκετά αξιόπιστο ενω τα άλλα είναι μορφής στικ (ΝΟ3 , ph, σκληρότητα είναι 5 σε ένα )
Το φίλτρο το έχω πλύνει μια φορά με νερό του ενυδρείου. Τα αρσενικά guppies΄φαίνονται μια χαρά ..Θα αλάξω με την επόμενη αλαγή το αντιχλώριο και δεν θα βάλω καθόλου το υγρό για τα βακτήρια..
...και αρκετά ευχέλαια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-05, 13:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ο μυθος οτι τα guppies /mollies /platties ειναι ανθεκτικά συνεχίζεται..
ΟΧΙ δεν ειναι περισσοτερο ανθεκτικά από πχ τετρα..
Απλά οι ίδανικες συνθήκες που θέλουν είναι κοντά στο νερό βρύσης, κάτι που κανει τα πράγματα πολυ πιό εύκολα για ενα αρχάριο.
Επισης, το γεγονός οτι γεννοβολανε με μεγάλη ευκολία τα έχει κάνει αναλώσιμα.
Ολα αυτό ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι εξισου ευάισθητα οσο και τα υπολοιπα τροπικά.

Για το προβλημα τωρα, ειναι αδύνατο να εχει στρωσει το ενυδρείο και να εχει Νο3 περιπου 0. Η οι μετρήσεις δεν πανε καλά ή το ενυδρείο είναι άστρωτο για κάποιο λόγο.

Υρο για βακτηρια μετα το στρωσιμο δεν χρειάζεται.
Μιας και λες οτι εστρωσες με χρυσοψαρα, ειχες μετρήσει αμμωνια, είδες τα Ν02 αν ανεβαινουν και να πεφτουν, κα τα NO3 να ανεβαινουν?

Ποσο καιρο έμειναν τα χρυσόψαρα μέσα στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-05, 13:43
GeorgeMak Ο χρήστης GeorgeMak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα τα είχα 1 μήνα περίπου και η αμμωνία κάποια στιγμή ανέβηκε αλλά όχι πολύ. Τα νιτρικά δεν ανέβηκαν ποτέ.Μήπως οφείλεται και στην θερμοκρασία που είναι περίπου 29?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-05, 16:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η θερμοκρασια μπορει να μην ηταν και πολυ καλη για χρυσοψαρα αλλα αυτός δεν ειναι λογος να μην ανεβει no2 no3...
Κατι δεν μου παει καλα με το στρωσιμο.
Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις αμμωνια?
Ριξε μια σταγονα αμμωνια σε 1 λιτρο νερό και μέτρα το να δουμε αν δουλευει το τεστ.
Αμμωνια θα επρεπε να εχεις 0 και οχι 0,01. τι μαρκα είναι?

Ειδικοτερα αυτό το νιτρικά σχεδον 0 ειναι το αδικαιολογητο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-05, 16:12
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeMak
Υπάρχει περίπτωση το υγρό για το χλώριο που βάζω?(μου το έδωσε ένας φίλος και το είχε 2 χρόνια..έχουν ημερομηνία λήξης αυτά?)
Σας ευχαριστώ
Τα υγρά έχουν ημερομηνία λήξης. Ειδικά αν έχουν ανοιχθεί πρέπει να πεταχτούν μετά απο 6 μήνες. Δεν είναι ακριβά, οπότε νομίζω πως θα ήταν καλό να πετάξεις αυτό που έχεις και να πάρεις ένα καινούργιο.
Αν σου πέθαναν τα ψαράκια σου την επόμενη μέρα, ή μέσα σε πολύ λίγες μέρες, τότε θεωρώ πιο πιθανό να μη τους έγινε καλός εγκλιματισμός, παρά να είναι άστρωτο το ενυδρείο σου. 5 ψαράκια σε 200 λίτρα ενυδρείο δε νομίζω να παράγουν τόσο μεγάλο βιολογικό φορτίο που να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-09-05, 17:09
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Πάντως ένα μήνα με χρυσόψαρα και να μην έχει καθόλου Νιτρικά μου ακούγεται πολύ δύσκολο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-05, 19:29
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Με τέσσερα χρυσόψαρα τα ΝΟ3 θα έπρεπε να είναι υψηλά. Κι αν δεν έχει γίνει στρώσιμο η αμμωνία θα πρέπει επίσης να είναι υψηλή και ίσως αυτός να είναι ο λόγος που τα τροπικάκια πέθαναν σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Τόσο λίγα και μικρά ψαράκια σε τόσο μεγάλο ενυδρείο δε μπορούν να κάνουν τόση ζημιά ώστε να προκαλέσουν το θάνατό τους. Αν όμως είχε μείνει αμμωνία από τα χρυσόψαρα, σίγουρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-05, 20:34
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Με τέσσερα χρυσόψαρα τα ΝΟ3 θα έπρεπε να είναι υψηλά. Κι αν δεν έχει γίνει στρώσιμο η αμμωνία θα πρέπει επίσης να είναι υψηλή και ίσως αυτός να είναι ο λόγος που τα τροπικάκια πέθαναν σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Τόσο λίγα και μικρά ψαράκια σε τόσο μεγάλο ενυδρείο δε μπορούν να κάνουν τόση ζημιά ώστε να προκαλέσουν το θάνατό τους. Αν όμως είχε μείνει αμμωνία από τα χρυσόψαρα, σίγουρα!
Εξαρτάται απο το πόσο συχνά έκανε αλλαγές νερού. Θα πρέπει να μην έκανε σχεδόν καθόλου αλλαγές όλο αυτό το διάστημα για να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Επίσης, τα 4 χρυσόψαρα έμειναν περίπου 1 μήνα και απο τότε έχουν περάσει άλλες 2 εβδομάδες απ' ότι λέει ο φίλος μας. Το ενυδρείο δεν έχει στρώσει δηλαδή μέσα σε 6 εβδομάδες;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-09-05, 22:42
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι πως 4 χρυσόψαρα είναι πολλά για να στρώσεις ενυδρείο. Είμαι δυστυχώς παθούσα... Η αμμωνία που παρήγαγαν καθημερινά ήταν πολλή, ειδικά αν τα τάιζε κανονικά και αυτό λειτουργούσε αθροιστικά μέρα με την ημέρα. Ίσως η αμμωνία να έφτασε σε επίπεδα που να ανέστειλλαν το στρώσιμο του φίλτρου με τα γνωστά επακόλουθα. Τί να πω; Είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο. Μια καινούρια μέτρηση θα μας δώσει τις απαντήσεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-09-05, 06:55
GeorgeMak Ο χρήστης GeorgeMak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Αγόρασα εχθές καινούρια τεστ για την αμμωνία και εξακολουθεί να δείχνει αμωνία σε κανονικά επίπεδα (ειναι υγρο τεστ και γίνεται κίτρινο χρώμα σε συνεργασία με το ph που είναι 7,5 οπ'οτε απ'οτι λέει η αμμωνία είναι οκ).
Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι μια χαρά , ακόμα και τα 15 περίπου μωρά guppies.
κάτι δεν μου πάει καλά με το αν είναι στρωμένο γιατί όντως τα νιτρικά και νιτρώδη είναι μηδενικά.Το θέμα είναι τι να κάνω τώρα? Συχνές αλαγές?
Επίσης βλέπω στην επιφάνεια του νερού κάτι κοιλίδες από τα χημικά μάλλον , είναι φυσιολογικό? Κάνω αλαγές νερού κάθε εβδομάδα 40%.Να τονίσω ότι τα ψάρια πριν πεθάνουν έδειχναν τελείως φυσιολογικά και το παράξενο είναι ότι ήταν όλα θυληκά..
Στην αρχή όταν είχα τα χρυσόψαρα ο petshoper μου έδωσε και έβαλα ένα υγρό για bacteria life και μια αμπούλα που την έβαλα στό φίλτρο πάνω..Λέτε να ήταν too much???.Έχω απογοητευτεί με αυτούς τους petshops γιατί ο καθένας λέει τα δικά του οπότε δεν ακούω κανέναν πια.(¶κουσα μέχρι ότι υπάρχει χαλίκι που παγώνει την αμμωνία το ξέρατε??? )
ΥΣ στα φίλτρα αγόρασα και κάτι σακουλάκια για βιολογικό καθαρισμό λένε...
Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-09-05, 07:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι σχέση έχει το ph? Μηπως είναι sera το test και διαχωριζει αμμωνιο και αμμωνία αναλογα με το ph? (για να μην μπερδευόμαστε).

Οι κιλιδες που βλεπεις στην επφάνεια είναι μάλλον πρωτεινικης φυσες απο τροφές κλπ. Ηριδιζουν σαν πετρελαιο εε?
Δεν ειναι μεγάλο πρόβλημα αυτό αν και ελλατωνει την οξυγόνωση.
Κατά την αλλαγή, κράτα στην επιφανεια ενα ταπερ να γεμιζει και τραβα νερό
μέσα από το ταπερ, θα το μαζέψει. Επισης αν αυξησεις καπως την αναταραξη της επιφανείας θα σχηματιζεται δυσκολότερα.

Το υγρο με τα βακτηρίδια είναι απλά ο πρώτος "σπόρος" για να δημιουργηθεί η βιολογία και γίνεται και χωρίς. Κερδίζεις λιγο χρόνο στην αρχή, αλλά το στρώσιμο πάντα θέλει το χρόνο του.(>25 μέρες) Είναι αδυνατο να βάλεις too much..

Υπάρχουν προιόντα με ζεολίτη που δεσμεύει την αμμωνια και χρησιμοποιείται σε καταστάσης έκτακτης ανάγκης. Ειναι καλή ιδέα να το έχει κανεις για δύσκολες ώρες... αλλα όχι για μόνιμη χρήση. Και ορισμένα αντιχλώρια την δεσμεύουν επίσης.

Το γεγονός οτι δεν έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ νιτρικά παραμένει παράδοξο, εκτός εάν το βιολογικό φορτιο ειναι πολυ χαμηλό και με τις αλλαγές αραιώνει.
Καλυτερα να έπερνες ενα υγρο τεστ για no3 (η μονη ισως μέτρηση που έχει νόημα να γίνεται σχετικά συχνά ΑΦΟΥ στρωσει το ενυδρείο καθότι καθορίζει την συχνότητα των αλλαγών) Τα τεστ για αμμωνια τεσταρονται εύκολα για το αν λειτουργουν. Μετρας το νερό της βρύσης.. Γεμιζεις ενα μπουκαλι με νερό, ρίχνεις μια σταγόνα αμμωνια και μετρας. Θα πρέπει στο νερό της βρύσης να δείξει 0 και στο μπουκάλι κάμποση. Επειδή το ζητούμενο είναι να μην έχουμε ΚΑΘΟΛΟΥ αμμωνία και όχι η μέτρηση της, έτσι μπορουμε αν τσεκάρουμε το τεστ.
Ανιτθετα τα τεστ νιτρικων είναι γενικά από τα πιο δύσκολα και χαλάνε/ ξεφεύγουν εύκολα, ενώ είναι δύσκολο να ελεγθούν.

Αφου πάρεις το τεστ νιτρικών, πρέπει να κάνεις ένα πείραμα.
Ανεβαλε για μια φορά την προγραμματισμένη αλλαγή, αλλά συνέχισε να ταίζεις και να μετράς.. Η η αμμωνια θα ανέβει η τα νιτρικά. Ενα απο τα δυο.

Και μιας και ψαχνομαστε, δεν μας περιγραφεις λιγάκι την φιλτρανση του ενυδρειου αναλυτικά?

τι σακουλακια ειναι αυτά πάλι?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-09-05, 10:51
GeorgeMak Ο χρήστης GeorgeMak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Για να γίνω πιο σαφής το τεστ που μετραει νιτρωδη , νιτρικα , ph , σκληρότητα ονομάζεται aqavital multistick ενώ την αμμωνία την μετράω με τεστ της serra που έχει ένα πίνακα σε σχέση με το ph.
Τώρα όσο αναφορά τα σακουλάκια που ανέφερα είναι Bionitratex της JBL που αναγράφει πάνω ότι μειώνει τα νιτρικά.Λέτε να φταίει αυτό που τα νιτρικά είναι σχεδόν μηδενικά ?
Σήμερα θα πάρω υγρό τεστ για νιτρικά (ρε παιδιά ούτε χημικό εργαστήριο να ήμουνα )
Αν τελικά είναι όντως όλα μηδενικα το ενυδρείο είναι σε κατάσταση αδράνειας? Τι πρέπει να κάνω? Αν δεν είχα τα ψάρια μέσα θα έβαζα αμμωνία..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-09-05, 11:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πιθανοτατα αυτό ειναι...
Βεβαια η εταιρειες στην προσπαθεια να πουλησουν αναλωσιμα προιόντα γραφουν κατι τέτοια
>"Biological filter material for the removal of Nitrates - the main nutrient of >algae. Although nitrate (NO3) is non-toxic, it stunts the growth of fish and >plants and leads to the excessive growth of algae in aquariums and ponds"

Το οποιο ισχύει σε μερικές αλλά όχι στς περισσοτερες περιπτωσεις..
(στα φυτεμενα ρίχνουμε και επιπλεον ΝΟ3. οχι να το βγαζουμε).
Οπως και να εχει , με την συντηρηση και το βιολογικο φορτιο που εχεις δεν χρειάζεται, και μαλλον αυτο φταίει για τα ελαχιστα νιτρικα (που θα ηταν λιγα ουτως η άλλως). Αν ειναι καιρο μεσα τοτε αυτό φταιει για τα μηδενικα νιτρικα
Δεν νομιζω οτι σου προσφερει κάτι, και τιποτε δεν αντικαθιστα τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερού....
Αν ειναι έτσι τοτε θα θεωρησουμε το ενυδρειο στρωμενο.
Το βγαζεις και βλεπεις αν ανεβουν τα νιτρικα ωστε να εισαι 100% σιγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-09-05, 11:25
GeorgeMak Ο χρήστης GeorgeMak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα τα βγάλω και θα δω τι γίνεται.
Να το αντικαταστήσω με κάτι άλλο ή να αφήσω σκέτο τον υαλοβάμβακα.?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-05, 11:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

τι εννοεις σκετο?
τι εχει μεσα το φιλτρο?
για κανε μια αναλυτικη περιγραφη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-09-05, 12:28
GeorgeMak Ο χρήστης GeorgeMak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

1. Υαλοβάμβακας
2. 2 σακουλάκια από αυτο το Βionitratex
3 Η αντλία 450 lt/h
Αυτά μου πρότεινε ο ειδήμων από το pet shop
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-10-05, 08:46
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παιδία καλησπέρα …

Καταρχάς τα guppy δεν είναι ανθεκτικά ψάρια … απλά επειδή γεννάνε πολύ εύκολα γίνονται αναλώσιμα !!

Επίσης είναι ψάρια τα οποία έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής … από 1.5 χρόνο μέχρι και 2.5 χρόνια !!

¶μα σκεφτείτε ότι ένα guppy πρέπει να είναι 6 μηνών για να πουληθεί .. .τότε καταλαβαίνεται ότι τα αγοραστά δεν έχουν και πολύ χρόνο ζωής στο ενυδρείο μας.

Στο θέμα μας τώρα …

Υποθέτοντας ότι το ενυδρείο έχει στρωθεί σωστά όπως φαίνεται … και με αλλαγές νερού πριν μπουν τα guppies μέσα θα περίμενα ότι οι τιμές θα ήταν μηδενικές στην αρχή !!

Τώρα η ουσία !! παιδία μιλάμε για 200 λίτρα και τρία ψαράκια guppies … όλη μέρα να κατούραγαν νιτρικά δεν θα προλάβαιναν να ανεβάσουν !! άρα οι μέτρησης δεν είναι αυτό που θα πρέπει να σταθούμε !!



Εγώ θα ρωτήσω τα έξεις :
  • έγινε σωστή προσαρμογή στα νέα ψαράκια ??
  • η τροφή είναι και αυτή παλιά μήπως ?? και αυτή άμα ανοικτεί δεν αντέχει πάνω από 6 μήνες !! μπορεί να έχει χαλάσει .
  • αεραντλία έχεις ?? ζωντανά φυτά ?? CO2 ??
  • αν δεν έχεις αεραντλία … ρίχνεις το νερό που έρχεται από το φίλτρο από κάποιο ύψος ώστε να δημιουργεί φυσαλίδες ??
  • το ενυδρείο είναι αγοραστό ή home made ? μήπως για την κατασκευή του χρησιμοποίησες κάνα χημικό που δεν έχει προλάβει να εξασθενίσει ?
τέλος τα ψαράκια αυτά είναι κοπάδια ψαράκια , και διορθώστεμε άμα κάνω λάθος αλλά σε 200 λίτρα 3 μόνα ψαράκια … μπορεί να προκάλεσε στρες και για αυτό να έχεις τις απώλειες !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 05-10-05 στις 08:50
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-10-05, 10:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το μεγαλο ενυδρειο να προκάλεσε στρεςς ειναι λιγο υπερβολη

Η επιστροφη του φιλτρου αν κανει λιγη αναταραξη στην επιφανεια ειναι αρκετό για την οξυγονωση. Δεν χρειαζεται τιποτε ιδιαιτερο.

Αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι το φιλτρο σου δεν εχει κανενα υλικο για την αναπτυξη βιολογικης αποικιας βακτηριδιων. Μπορει βεβαια να σχηματιστει στον υαλοβαμβακα, αλλα μολις αυτός μπουκωσει (που μπουκωνει εύκολα) τι θα κάνεις?

Κανονικα στο φιλτρο θα επρεπε να εχει πρωτα καποιο χοντρο σφουγγαρι για να μαζευει τα πολλα και στη συνεχεια είτε ψιλό σφουγγάρι είτε καποιο ειδικο υλικό οπως substrat pro, siporax bactoballs κλπ Το καλυτερο ειναι να αφησεις τον υαλοβαμβακα στη θεση του και να τον συμμαζεψεις λιγο και να προσθεσεις σφουγγαρι και ενα δυχτακι με βιολογικό υλικό μπροστα.
(στη ροη του νερού πάντα).
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-10-05, 12:23
GeorgeMak Ο χρήστης GeorgeMak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για τις υποδείξεις..Παω για υλικα φιλτρου
Τα άλλα ψάρια είναι όλα Οκ ακόμα και τα 15 μωρά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όραση των ψαριών την νύχτα jpatou Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-02-05 01:00
Μνήμη ψαριών koko Γλυκό νερό - Γενικά 7 31-05-04 16:26
Παρακαλώ τα φώτα σας για επιλογή ψαριών ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-04-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08821 seconds with 13 queries