Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-09-15, 10:32   #1
Νέος θέλει να ασχοληθεί με δίσκους
dimitrislamprou
Junior Member
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος 17-09-15, 10:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Όπως λέει και ο τίτλος ο νέος (όχι ιδιαίτερα νέος) θέλει να ασχοληθεί με δίσκους α) γιατί του αρέσουν και β) γιατί έχω έναν μικρό 8 μηνών που θέλω από την αρχή να τον "κάνω" να ασχοληθεί με διάφορα δημιουργικά πράγματα.
Προς το παρόν είμαι στη φάση του διαβάσματος και αρχίζω να το δημιουργώ στο μυαλό μου.
Το ενυδρείο θα είναι γύρω στα 200 lt (μεταχειρισμένο) για να φιλοξενήσει 4 δίσκους και μερικούς καρδινάλιους (που απ ότι έχω καταλάβει μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά με δίσκους) και ίσως ένα ζευγάρι αγγελόψαρα. Το ενυδρείο θα είναι βιοτοπικό. Ρίζες/ξύλα στη μέση, λίγα φυτεμένα (Vallisneria ) στις πλευρές.
Παρατηρήσεις - σχόλια....δεκτά.
Εμφανίσεις: 3886
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-15, 11:02
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Καλησπέρα, πρώτα σπ όλα πολύ καλή ιδέα το μικρό να ασχολείται με ενυδρεία και μπράβο σου που τον πας προς τα εκεί. Στο δια ταύτα, με δίσκους δεν έχω ασχοληθεί, από τα λίγα όμως που γνωρίζω, το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό γι αυτούς. Κανονικά πρέπει να μπαίνουν σε μεγαλύτερο αριθμό. Δεύτερον τα σκαλαρια επίσης είναι λίγα γιατί κι αυτά επίσης πρέπει να μπαίνουν σε μεγαλύτερο αριθμό εκτός κι αν είναι διαπιστωμένο ζευγάρι. Πέρα από τους δίσκους έχεις πολλές άλλες επιλογές. Πάντα φιλικά !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-15, 11:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και απο εμένα.
Καλό το σκεπτικό σου και πολύ καλή η κίνηση σου, αλλά βρε παιδί μου πας αμέσως στα βαθιά και στα δύσκολα εσύ
Δυστυχώς είναι λίγο δύσκολο έως αδύνατο να βάλεις δίσκους σε 200λιτρο, και αυτο γιατί εκτός ότι μεγαλώουν αρκετά , είναι σωστό να είναι κοπάδι πάνω από 8 με 10 ψάρια. Οπως καταλαβαίνεις στα 200 λίτρα αυτό δεν είναι εφικτό, θα ταλαιπωρήσεις τα ψάρια σου αλλά θα ταλαιπωρηθείς και εσύ, σε 200 λίτρα καλό είναι να ξεκινήσεις με κάτι μικρότερο και σαν αρχάριος με κάποιο είδος ψαριών πιο εύκολο, φιλικά πάντα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-15, 11:16
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, έχω κολλήσει όμως με τους δίσκους. Για να βάλω 6-8 θα χρειαζόσουν γύρω στα 350 λίτρα ενυδρείο, το οποίο αυξάνει το κόστος. Με έβαλες σε σκέψεις....καλό αυτό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Στέλιος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, πρώτα σπ όλα πολύ καλή ιδέα το μικρό να ασχολείται με ενυδρεία και μπράβο σου που τον πας προς τα εκεί. Στο δια ταύτα, με δίσκους δεν έχω ασχοληθεί, από τα λίγα όμως που γνωρίζω, το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό γι αυτούς. Κανονικά πρέπει να μπαίνουν σε μεγαλύτερο αριθμό. Δεύτερον τα σκαλαρια επίσης είναι λίγα γιατί κι αυτά επίσης πρέπει να μπαίνουν σε μεγαλύτερο αριθμό εκτός κι αν είναι διαπιστωμένο ζευγάρι. Πέρα από τους δίσκους έχεις πολλές άλλες επιλογές. Πάντα φιλικά !
Ευχαριστώ, έχω κολλήσει όμως με τους δίσκους. Για να βάλω 6-8 θα χρειαζόσουν γύρω στα 350 λίτρα ενυδρείο, το οποίο αυξάνει το κόστος. Με έβαλες σε σκέψεις....καλό αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrislamprou : 17-09-15 στις 11:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-15, 12:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrislamprou Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει και ο τίτλος ο νέος (όχι ιδιαίτερα νέος) θέλει να ασχοληθεί με δίσκους α) γιατί του αρέσουν και β) γιατί έχω έναν μικρό 8 μηνών που θέλω από την αρχή να τον "κάνω" να ασχοληθεί με διάφορα δημιουργικά πράγματα.
Προς το παρόν είμαι στη φάση του διαβάσματος και αρχίζω να το δημιουργώ στο μυαλό μου.
Το ενυδρείο θα είναι γύρω στα 200 lt (μεταχειρισμένο) για να φιλοξενήσει 4 δίσκους και μερικούς καρδινάλιους (που απ ότι έχω καταλάβει μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά με δίσκους) και ίσως ένα ζευγάρι αγγελόψαρα. Το ενυδρείο θα είναι βιοτοπικό. Ρίζες/ξύλα στη μέση, λίγα φυτεμένα (Vallisneria ) στις πλευρές.
Παρατηρήσεις - σχόλια....δεκτά.
Για να χαρεις κι εσυ το ενυδρειο αλλα και τα ψαρια να μην εχουν πολλα προβληματα, θελεις:
- Δισκους σε αριθμο 8 και πανω (αν ειναι ενηλικοι - περισσοτερα αν ειναι μικρα και μετα δινεις το πλεονασμα που δεν χωραει) και σωστα επιλεγμενα ψαρια απο την αρχη. (να κοιταξεις και την αγορα του εξωτερικου, πχ ανατολικη ευρωπη οπου οι τιμες ειναι τελειως διαφορετικες για τα ιδια ψαρια)
- Χωρις συγκατοικους.
- Ενυδρειο πανω απο 400 λιτρα, με 150 εκ μηκος και πανω.
- Δυνατα θερμαντικα σωματα.
- Μεγαλα φιλτρα (εξωτερικα φυσικα). 2 τουλαχιστον. Να χωρανε συνολικα πανω απο 10 λιτρα υλικα. Εννοείται "στρωμενα"/ωριμα φιλτρα και πεντακαθαρο νερο.
- Συστημα για ευκολες αλλαγες νερου.
- Οχι πολυ δυνατο φωτισμο, οχι μαυρο φοντο στο ενυδρειο.
- Αμμο ανοιχτοχρωμη χαλαζιακη (οχι ασβεστολιθικη - οχι χαλικι - οχι πετρες), αν δεν το κανεις -bare bottom- με γυμνο πυθμενα.
- Λιτη αλλα σωστα δομημενη διακοσμηση (πριν μπουν τα ψαρια, μετα ησυχια)
- Αν ειναι εκτροφης τα ψαρια και ζεις Αθηνα, δεν χρειαζεσαι τοσο την αντιστροφη ωσμωση (αν και δεν θα τους κακοπεφτε καθολου). Τα προφιλτρα της (στερεων και ενεργου ανθρακα), βοηθανε πολυ ομως, εστω και σκετα χωρις την μεμβρανη.
- Καλα θερμομετρα (2). Μπορει το ενα να ειναι controller για να μπαινουν τα θερμαντικα σωματα επανω.
- Πεχαμετρο μονιμο και υγρα τεστ νερου για NH3/4, NO2, NO3, PO4, GH, KH, και φορητο (pen) tds meter.
- Καλες τροφες (οχι πολυκαιρισμενες οι ξηρες) και σε ποικιλια.

Να εισαι αποφασισμενος και προετοιμασμενος για μεγαλη καταναλωση ρευματος και νερου. (Αυτο πιθανοτατα ανεβαζει το κοστος και για τις μεχρι τωρα μοναδες καταναλωσης που εχεις, αφου πιθανως θα περασεις σε αλλη κλιμακα κοστολογησης μοναδων. Γι'αυτο καλο ειναι το δωματιο που θα βρισκεται το ενυδρειο, να εχει ηδη καλη θερμανση το χειμωνα)

Το 200λιτρο μπορεις να το κρατησεις για μεγαλωμα μικρων δισκων, με πολυ συχνες (πχ καθημερινες) και μεγαλες αλλαγες νερου φυσικα.
Για γεννηστρα ή καραντινα ή νοσοκομειο δεν κανει, το πιθανοτερο. (λογω διαστασεων και κατασκευης γενικα).

Σου προτεινω να διαβασεις κι αυτο http://www.greekdiscus.com/test2000/...E%B9-%E2%80%9D
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-15, 12:22
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Καλως ήρθες η γνωμη μου ειναι οτι το 200 αποκλειεται για δισκους κ το 350 με μηκος πάνω απο 120 εκατοστα θα ηταν
Καλό για αρχή. Δεν ξερω αν εχεις διαβασει πολλά αλλα το δισκαδικο θα εχει πολλη αυξημένο κοστος
σε σχεση με αλλα ειδηΕνυδρείου
συν οτι χρειαζεται Α/Ο και επεξεργασια νερου ,πολλαταισματα που συνεπαγεται περισσότερες αλλαγες κλπ.
Εγω θα σου προτεινα να ξεκινήσεις με το 200 η 350 να αποκτησεις μια εμπειρία με αλλα ψαρια ,φυτα κλπ και μετα να πας στους δίσκους,υπαρχουν πολλα ομορφα ειδη ψαριων λιγοτερο απαιτητικά.
παντως το πρωτο βημα το εκανες σωστά μπαινοντας εδω μεσα.
η πληροφοριες και η βοηθεια που μπορεις να παρεις θα σε βοηθησουν να αποφύγεις ασκοπα εξοδα, και απογοητευση��

Με προλαβαν��
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-15, 12:52
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!δισκους θες να βαλεις?πφφφφφ
καντο αφρικανικο βρε να βρεις την υγεια σουhttps://www.google.gr/search?q=malaw...alawi+cichlids

χωρια την πλακα οι δισκοι πανε σε αλλη κατηγορια και θα σε ταλαιπωρησουν αρκετα ακομα κι αν εχεις το καταλληλο ενυδρειο.οτι ειπαν τα παιδια απο πανω..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-15, 14:13
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Unhappy

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για το οτι με "τσακισατε"
τωρα θα πρεπει να διαβασω και για κιχλιδες.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-15, 15:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ρίξε και μια ματιά στα χρυσόψαρα, και δεν το λέω ειρωνικά. Σε 200 λίτρα βέβαια βάζεις μεχρι 5 funcy αλλά έτσι ρίξε μια ματιά να ξέρεις, γιατί τα χρυσόψαρα είναι πολύ παρεξηγημένα αλλά είναι και φοβερά.
Πιστεύω πως έχω κάνει κάποιους να ζηλέψουν , ξέρουν αυτοί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-15, 15:20
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrislamprou Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για το οτι με "τσακισατε"
τωρα θα πρεπει να διαβασω και για κιχλιδες.....
Εννοείται οτι μπορείς να πας και κατευθείαν δίσκους, αλλα θα σε ταλαιπωρήσει
λιγο ενώ τα χρυσοψαρα η κιχλιδες η καποιο φυτεμενο θα σε βάλει πιο ομαλά στο χόμπι.
Παντως αν θες δίσκους προχωρα το απλα επισημάναμε οτι ειναι απο τα πιο απαιτητικά γιατι πολυ αρχάριοι την πατάνε και απογοητεύονται αλλα υπάρχουν πολλοί που πήγαν κατευθείαν στα δύσκολα και τα κατάφεραν μια χαρα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-15, 15:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrislamprou Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για το οτι με "τσακισατε"
τωρα θα πρεπει να διαβασω και για κιχλιδες.....
οι δισκοι ειναι κιχλιδες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-15, 16:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε και μια ματιά στα χρυσόψαρα, και δεν το λέω ειρωνικά. Σε 200 λίτρα βέβαια βάζεις μεχρι 5 funcy αλλά έτσι ρίξε μια ματιά να ξέρεις, γιατί τα χρυσόψαρα είναι πολύ παρεξηγημένα αλλά είναι και φοβερά.
Πιστεύω πως έχω κάνει κάποιους να ζηλέψουν , ξέρουν αυτοί
Τακη κοιτα μην κανω 3.5 μετρα με χρυσοψαρα και τριβεις τα ματια σου μετα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-15, 16:33
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Πριν πας σε κιχλιδες η χρυσόψαρα που σου ειπαμ τα παιδια, μπες και δες βιοτοπικα ενυδρεία Ασίας που ειναι τα δικά μου αγαπημένα! Υπάρχουν κι εκει υπέροχα ψαρια, αρλεκίνοι, γκουραμι, μονομάχοι, kuhli loach , κλπ τα λίτρα σου ειναι ειδα νικά για μια τέτοια κατάσταση. Μερικά ωραια ξύλα, φύλα για το βυθό, ενα ωραιο κοπαδοψαρο... Αν σου αρεσει η ιδέα περιμένουμε να μας πεις για να ξεκινησουμε τις προτάσεις !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-15, 16:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη κοιτα μην κανω 3.5 μετρα με χρυσοψαρα και τριβεις τα ματια σου μετα

Να ο 1ος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-09-15, 16:37
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ε μα..αμα δε βρω αυτα που θελω εκει θα το γυρισω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-09-15, 16:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε και μια ματιά στα χρυσόψαρα, και δεν το λέω ειρωνικά. Σε 200 λίτρα βέβαια βάζεις μεχρι 5 funcy αλλά έτσι ρίξε μια ματιά να ξέρεις, γιατί τα χρυσόψαρα είναι πολύ παρεξηγημένα αλλά είναι και φοβερά.
Πιστεύω πως έχω κάνει κάποιους να ζηλέψουν , ξέρουν αυτοί
Το χρυσοψαρο ειναι το "πληρεστερο" ψαρι για ενυδρειο.
Τα εχει ολα. Ομορφια, συμπεριφορες, γεμιζει το ενυδρειο αφου κολυμπάει παντου και κανει τα παντα (δεν χρειαζονται συγκατοικοι/"βοηθοι" δλδ και δεν παει και τιποτα μαζι τους), δεν εχει τρελλες απαιτησεις (εκτος του ανετου ενυδρειου, καλου φιλτρου και ψυξης), οικονομικοτατο στη διατηρηση.
Απλα να αποφευγουμε τα ψαρια απο "τραβηγμενες" εκτροφες (καμπουρες, καρουμπαλα κλπ).
Τα απλα χρυσοψαρα ειναι τα best.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-09-15, 17:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες !
Συνέχισε το διάβασμα στο φόρουμ πριν κάνεις οτιδήποτε.
Συζήτα εδώ τις απορίες σου και σχεδίασε προσεκτικά τα πρώτα βήματα που μπορεί να είναι καθοριστικά για να μην απογοητευτείς στην αρχή.
Όσο πιο μεγάλο ενυδρείο μπορείς να αποκτήσεις τόσο πιο εύκολα γίνονται τα πράγματα από πολλές απόψεις και οι επιλογές ψαριών/βιοτόπων περισσότερες.
Οι παρουσιάσεις ενυδρείων θα σε βοηθήσουν να βρεις τι σ' αρέσει πιο πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-09-15, 12:01
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους. λέω να εκμεταλλευτώ και άλλο την καλοσύνη σας και την αγάπη σας για το ενυδρείο και να αντιστρέψω λίγο την ερώτηση.
θα ήθελα κάτι μέτρια φυτεμένο, που να μπούν μέσα ψάρια που να χρειάζονται μέτρια φροντίδα και περιποίηση (για αρχή και μετά μπορώ να αυξήσω τα στάνταρ...). θα ήθελα κάτι που να έχει αρκετό χρώμα...όπως είπα θέλω να κάνω το μικρό να το αγαπήσει...σε όποιο πετ σοπ μπήκαμε, τα κόκκινα και κίτρινα ψάρια τον "κόλλησαν". αυτά πάνω κάτω...αν έχετε καμία πρόταση (και χρόνο να την κάνετε)...ευχαριστώ!
και κανενα λινκ...ακόμα καλύτερα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-09-15, 13:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Guppy? platy?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-09-15, 14:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για ρίξε μια ματιά σε αυτά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70332
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70054
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70083

και γενικότερα στη κατηγορία "ουράνια τόξα"
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=135μιλάμε για πολύ χρώμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-09-15, 15:19
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Guppy? platy?
guppy θα ελεγα (απο φωτο που τσεκαρα στο internet)....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-09-15, 15:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε 200 λιτρα (αν θυμαμαι καλα οτι ειπες) δεν θα εχεις και σοβαρο προβλημα με τις γεννες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-01-16, 19:55
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 200 λιτρα (αν θυμαμαι καλα οτι ειπες) δεν θα εχεις και σοβαρο προβλημα με τις γεννες.
παιδια καλησπερα!για αρχη να ζητησω συγνωμη που γραφω εδω αλλα πρωτη μερα στο φορουμ και δεν εμαθα ακομα να το χρησιμοποιω γι αυτο το εγραψα εδω...ειχα ενα 250 λιτρα στο σπιτι με κιχλιδες μαλαουι και αυτον τον μηνα εφτιαξα ενα ενυδρειο 400 λιτρα και θα ηθελα να βαλω μεσα δισκους...αρχικα μενω καρδιτσα και ετσι μαλλον θα παρω τους δισκους απο καποιο σαιτ πχ abyssos ή aquavivere το ξερω οτι δεν ειναι καλη επιλογη η αγορα απο το ιντερνετ αλλα δεν εχω αλλη επιλογη εκτος αν παραγγειλω απο ενα πετ σοπ εδω να μου φερουν...η ερωτηση μου ειναι ποσους δισκους να βαλω και τι ειδος με συμβουλευετε?ξερω οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια αλλα θα ασχοληθω και ειμαι διατεθημενος να δωσω και αρκετα λεφτα γι να τους διατηρω σπιτι μου..
-------------------------
επισης το ενυδρειο δεν το εχω στησει ακομα..σκεφτομαι να βαλω και μερικα φυτα...ξερω οτι δεν θα γινει βιοτοπικο μιας και δεν υπαρχουν πολλα φυτα στο φυσικο περιβαλλον αλλα προσφερουν και αυτα αρκετα θετικα πιστευω οπως ειναι οι κρυψωνες,κανουν το ενυδρειο πιο ομορφο και αποροφουν συστατικα βλαβερα για τα ψαρια...φυσικα δεν μιλαμε για δυο ανουμπιες αλλα ουτε και υψηλα σε απαιτησεις...κατι ενδιαμεσα μετρια-ευκολα φυτα ωστε να αντεχουν και τις θερμοκρασιες των δισκων ακομα και σε καποια (χτυπα ξυλο) αρρωστια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotirissotiris : 07-01-16 στις 19:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-01-16, 22:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια καλησπερα!για αρχη να ζητησω συγνωμη που γραφω εδω αλλα πρωτη μερα στο φορουμ και δεν εμαθα ακομα να το χρησιμοποιω γι αυτο το εγραψα εδω...ειχα ενα 250 λιτρα στο σπιτι με κιχλιδες μαλαουι και αυτον τον μηνα εφτιαξα ενα ενυδρειο 400 λιτρα και θα ηθελα να βαλω μεσα δισκους...αρχικα μενω καρδιτσα και ετσι μαλλον θα παρω τους δισκους απο καποιο σαιτ πχ abyssos ή aquavivere το ξερω οτι δεν ειναι καλη επιλογη η αγορα απο το ιντερνετ αλλα δεν εχω αλλη επιλογη εκτος αν παραγγειλω απο ενα πετ σοπ εδω να μου φερουν...η ερωτηση μου ειναι ποσους δισκους να βαλω και τι ειδος με συμβουλευετε?ξερω οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια αλλα θα ασχοληθω και ειμαι διατεθημενος να δωσω και αρκετα λεφτα γι να τους διατηρω σπιτι μου..
-------------------------
επισης το ενυδρειο δεν το εχω στησει ακομα..σκεφτομαι να βαλω και μερικα φυτα...ξερω οτι δεν θα γινει βιοτοπικο μιας και δεν υπαρχουν πολλα φυτα στο φυσικο περιβαλλον αλλα προσφερουν και αυτα αρκετα θετικα πιστευω οπως ειναι οι κρυψωνες,κανουν το ενυδρειο πιο ομορφο και αποροφουν συστατικα βλαβερα για τα ψαρια...φυσικα δεν μιλαμε για δυο ανουμπιες αλλα ουτε και υψηλα σε απαιτησεις...κατι ενδιαμεσα μετρια-ευκολα φυτα ωστε να αντεχουν και τις θερμοκρασιες των δισκων ακομα και σε καποια (χτυπα ξυλο) αρρωστια...
Θα πας εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
και θα πατησεις αυτο το κουμπακι


θα ανοιξεις ενα νεο θεμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος Θέλει Λίγο Βοήθεια wolf1gr Αρχάριοι γλυκού νερού 17 09-11-11 20:30
Όταν θέλει η φύση Κόφινας Δίσκοι 3 24-03-08 18:35
Μήπως θέλει λίπανση? binational Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 20-12-06 18:42
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08346 seconds with 13 queries