Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-01-14, 22:42
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που ξεκίνησα (και πάλι διάβασμα), η μόναδα απιονισμου στις ΑΟ, χρειάζεται?
Η μονάδα απιονισμού απιονίζει το νερό(η ρητίνη) και μπαίνει μετά την μεμβράνη σαν έξτρα προσθήκη. Δεν είναι απαραίτητη.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-09-14, 20:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Μέχρι τώρα έχω στα χέρια μου αυτά, μαζί με έναν 60λιτρο κύβο (38Χ38Χ43):

1. Skimmer Deltec MCE 300 (μεταχειρισμένο)
2. 5 κιλά αραγωνίτη νεκρό (ίσως χρειαστώ κι άλλο)
3. Εχω βρει από συγχομπίστα 7 κιλά ζωντανό βράχο - περιμενει
4. Φωτιστικό http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reeflight στα 36 watt οι λάμπες
5. Ρεφρακτόμετρο
6. Υγρά τεστ API για pH, αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά
7. Περιμενω υγρά τεστ της salifert για KH, άνθρακα, φωσφόρο
8. Αντιφωσφόρο και άνθρακα από water waves
9. AO με μεμβράνη 50 GPD & Flush kit
10. Θερμαντήρα 75 watt
11. Βαρελι τροφίμων 30 λίτρα
12. Εξωτερικό φίλτρο eheim
13. Κολλα DD
14. Τροφές από Ocean, την formula 1 & 2
15. Jebao WP-10 4000L Wave Maker
16. Κινέζικο κυκλοφορητή για να σπαω το αλατι
17. 50watt θερμαντηρα για το βαρελι


Πως ξεκινάω ρε σεις θαλασσινοί???????????????

Ερωτήσεις extra
1. Επειδη το manual του deltec ειναι για πέταμα, ποιος μπορεί να πει 1-2 πραγματα για το σκιμερ, μπας και καταλαβω τι το κανω και πως το χρησιμοποιω
2. Ανθρακα & αντιφωσφόρο μπορώ να βαλω σε διχτάκι στο εξωτερικό φίλτρο? Τι ποσότητα & κάθε πόσο? Σφουγγάρι & υαλοβαμβακα τα κραταω?
3. Για τον φωτισμό άλλοι λενε ότι δεν θα μου φτάσει, αλλοι ότι μπορώ να βάλω μεχρι μαλακά κοραλια. Επειδη δεν σκοπευω να δωσω 150 ευρω για λαμπες, καμια ιδεα παιζει?

Αντε βάλτε ενα χεράκι, γιατί θέλω να ξεκινήσω σύντομα!!!

(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-09-14, 20:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
Καλώς τον!
Στα θαλασσινά εγώ έχω αλλεργία,
γιατί μ' ευχαριστάς?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-09-14, 20:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς τον!
Στα θαλασσινά εγώ έχω αλλεργία,
γιατί μ' ευχαριστάς?
Επειδή μ έκανες να ξανα - γράψω για θαλασσινα!

Στο θέμα μας τωρα, μπορείς να "αποχωρήσεις" αφου δεν έχεις ιδεα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-09-14, 21:02
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Μέχρι τώρα έχω στα χέρια μου αυτά, μαζί με έναν 60λιτρο κύβο (38Χ38Χ43):

1. Skimmer Deltec MCE 300 (μεταχειρισμένο)
2. 5 κιλά αραγωνίτη νεκρό (ίσως χρειαστώ κι άλλο)
3. Εχω βρει από συγχομπίστα 7 κιλά ζωντανό βράχο - περιμενει
4. Φωτιστικό http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reeflight στα 36 watt οι λάμπες
5. Ρεφρακτόμετρο
6. Υγρά τεστ API για pH, αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά
7. Περιμενω υγρά τεστ της salifert για KH, άνθρακα, φωσφόρο
8. Αντιφωσφόρο και άνθρακα από water waves
9. AO με μεμβράνη 50 GPD & Flush kit
10. Θερμαντήρα 75 watt
11. Βαρελι τροφίμων 30 λίτρα
12. Εξωτερικό φίλτρο eheim
13. Κολλα DD
14. Τροφές από Ocean, την formula 1 & 2
15. Jebao WP-10 4000L Wave Maker
16. Κινέζικο κυκλοφορητή για να σπαω το αλατι
17. 50watt θερμαντηρα για το βαρελι


Πως ξεκινάω ρε σεις θαλασσινοί???????????????

Ερωτήσεις extra
1. Επειδη το manual του deltec ειναι για πέταμα, ποιος μπορεί να πει 1-2 πραγματα για το σκιμερ, μπας και καταλαβω τι το κανω και πως το χρησιμοποιω
2. Ανθρακα & αντιφωσφόρο μπορώ να βαλω σε διχτάκι στο εξωτερικό φίλτρο? Τι ποσότητα & κάθε πόσο? Σφουγγάρι & υαλοβαμβακα τα κραταω?
3. Για τον φωτισμό άλλοι λενε ότι δεν θα μου φτάσει, αλλοι ότι μπορώ να βάλω μεχρι μαλακά κοραλια. Επειδη δεν σκοπευω να δωσω 150 ευρω για λαμπες, καμια ιδεα παιζει?

Αντε βάλτε ενα χεράκι, γιατί θέλω να ξεκινήσω σύντομα!!!

(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
1.To skimmer χρησιμοποιειτε για να αφαιρει τα θρεπτικα στοιχεια απο το νερο.Μολις λοιπον γεμισεις το ενυδρειο και βαλεις βραχο αραγωνιτη το στηνεις,το γεμιζεις με νερο απο το ενυδρειο,του κανεις εξαερωση και το βαζεις να δουλευει.καθε 2-4 μερες θελει αδειασμα το ποτηρακι απο την μπιχλα που θα μαζευει.2.Ανθρακα και αντιφωσφορο τα βαζεις σε διχτακια μεσα στο εξωτερικο φιλτρο.Για την δοσολογια σε χυμα υλικα δεν ξερω τι παιζει.Εγω χρησιμοποιω ανθρακα και αντιφωσφορο απο εταιριες και πανω στην συσκευασια γραφουν την αναλογια.3.Ο φωτισμος σου οντως φθανει μονο για ******.Εγω για να γλιτωσω να δωσω πολλα για φωτισμο εφτιαξα φωτιστικο λεντ diy με hybrid led οπως αυτα http://www.ebay.com/itm/1x-10W-Actin...item3cd780818e .Με 4-5 τετοια,μια ψυκτρα για λεντ και ανεμιστηρακια υπολογιστη θα εχεις πολυ καλο φωτισμο και για σκληρα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-09-14, 21:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.To skimmer χρησιμοποιειτε για να αφαιρει τα θρεπτικα στοιχεια απο το νερο.Μολις λοιπον γεμισεις το ενυδρειο και βαλεις βραχο αραγωνιτη το στηνεις,το γεμιζεις με νερο απο το ενυδρειο,του κανεις εξαερωση και το βαζεις να δουλευει.καθε 2-4 μερες θελει αδειασμα το ποτηρακι απο την μπιχλα που θα μαζευει.2.Ανθρακα και αντιφωσφορο τα βαζεις σε διχτακια μεσα στο εξωτερικο φιλτρο.Για την δοσολογια σε χυμα υλικα δεν ξερω τι παιζει.Εγω χρησιμοποιω ανθρακα και αντιφωσφορο απο εταιριες και πανω στην συσκευασια γραφουν την αναλογια.3.Ο φωτισμος σου οντως φθανει μονο για ******.Εγω για να γλιτωσω να δωσω πολλα για φωτισμο εφτιαξα φωτιστικο λεντ diy με hybrid led οπως αυτα http://www.ebay.com/itm/1x-10W-Actin...item3cd780818e .Με 4-5 τετοια,μια ψυκτρα για λεντ και ανεμιστηρακια υπολογιστη θα εχεις πολυ καλο φωτισμο και για σκληρα.
Οταν λες "εξαέρωση"?

Το ενυδρειο δεν εχει καπακι, αρα μόνο κάτι κρεμαστό παίζει
Βρηκα και αυτές, http://oceantech.gr/shop/bridgelux-power-led-reef-lamp/ αλλά ξεφεύγει το ποσο
Θα ξεκινησω με τα 36watt της dennerle και βλεπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-09-14, 23:03
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες "εξαέρωση"?

Το ενυδρειο δεν εχει καπακι, αρα μόνο κάτι κρεμαστό παίζει
Βρηκα και αυτές, http://oceantech.gr/shop/bridgelux-power-led-reef-lamp/ αλλά ξεφεύγει το ποσο
Θα ξεκινησω με τα 36watt της dennerle και βλεπουμε
Στην αρχη οταν το εστησα το δικο μου mce-300 δεν εβλεπα να βγαζει αφρο και δεν τραβουσε.Ηταν επειδη ειχε αερα τραβηξει στο σωληνωμα του.Με λιγο φυσημα στο σωληνακι του αερα μερικες φορες και κλεισιμο αμεσως μετα το βανακι του αερα το καταφερα σιγα σιγα να αρχισει να διωχνει τον αερα και σιγα σιγα να βγαζει αφρο.Μετα το αφηνεις για λιγο κλειστο μεχρι να φυγουν ολες οι μπουρμπουληθρες και το ανοιγεις.Τις λαμπες που μου εδειξες τις εχω εγω καινουριες και τις δινω με 12 ευρω την μια.εχω 2 27αρες.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-09-14, 06:40
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Μέχρι τώρα έχω στα χέρια μου αυτά, μαζί με έναν 60λιτρο κύβο (38Χ38Χ43):

1. Skimmer Deltec MCE 300 (μεταχειρισμένο)
2. 5 κιλά αραγωνίτη νεκρό (ίσως χρειαστώ κι άλλο)
3. Εχω βρει από συγχομπίστα 7 κιλά ζωντανό βράχο - περιμενει
4. Φωτιστικό http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reeflight στα 36 watt οι λάμπες
5. Ρεφρακτόμετρο
6. Υγρά τεστ API για pH, αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά
7. Περιμενω υγρά τεστ της salifert για KH, άνθρακα, φωσφόρο
8. Αντιφωσφόρο και άνθρακα από water waves
9. AO με μεμβράνη 50 GPD & Flush kit
10. Θερμαντήρα 75 watt
11. Βαρελι τροφίμων 30 λίτρα
12. Εξωτερικό φίλτρο eheim
13. Κολλα DD
14. Τροφές από Ocean, την formula 1 & 2
15. Jebao WP-10 4000L Wave Maker
16. Κινέζικο κυκλοφορητή για να σπαω το αλατι
17. 50watt θερμαντηρα για το βαρελι


Πως ξεκινάω ρε σεις θαλασσινοί???????????????

Ερωτήσεις extra
1. Επειδη το manual του deltec ειναι για πέταμα, ποιος μπορεί να πει 1-2 πραγματα για το σκιμερ, μπας και καταλαβω τι το κανω και πως το χρησιμοποιω
2. Ανθρακα & αντιφωσφόρο μπορώ να βαλω σε διχτάκι στο εξωτερικό φίλτρο? Τι ποσότητα & κάθε πόσο? Σφουγγάρι & υαλοβαμβακα τα κραταω?
3. Για τον φωτισμό άλλοι λενε ότι δεν θα μου φτάσει, αλλοι ότι μπορώ να βάλω μεχρι μαλακά κοραλια. Επειδη δεν σκοπευω να δωσω 150 ευρω για λαμπες, καμια ιδεα παιζει?

Αντε βάλτε ενα χεράκι, γιατί θέλω να ξεκινήσω σύντομα!!!

(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
Καλημέρα

Καταρχήν ψυχραιμία!
Πάμε πρώτα για τον εξοπλισμό
1. Skimmer: Πολύ καλό μηχάνημα, μάλλον δυνατό για τα λίτρα σου (η εταιρία το δίνει για 320 λίτρα), θα θέλει προσοχή μην "στεγνώσει" το ενυδρείο. Εδώ το σαφέστατο manual http://www.theaquariumsolution.com/f...nglish%202.pdf αν δεν το έχεις με τα αγγλικά, μου λές για οδηγίες!
2. Φωτιστικό: Εγώ το βλέπω καλό, θα πήγαινα όμως σε led ίσως και απο ebay (πολλές επιλογές), αν δεν το έχεις πάρει ακόμα! Όσον αφορά την ένταση μην αγχώνεσαι, υπάρχει κανόνας 1w/l για διατήρηση sps, προσωπικά δεν υπερέβη ποτέ το 0,5w/l και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Στα υπόλοιπα είσαι καλά

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις
1. Για ξεκίνημα, και αφού έχεις συγκεντρώσει όλο τον εξοπλισμό, πρώτα βάζεις νερό απο ΑΟ, συμπληρώνεις αλάτι (περίπου 33gr/lt θα σου δώσουν αλατότητα 1026), το αφήνεις να διαλυθεί (θερμαντήρας και κυκλοφορία λειτουργούν)! Αφού σπάσει το αλάτι (ανάλογα με την μάρκα του αλατιού μπορεί να πάρει και 2 μέρες) και πετύχεις την σωστή τιμή αλατότητας συμπληρώνεις αραγωνίτη (που πρώτα έχεις ξεπλύνει καλά με νερό απο ΑΟ) και βράχο. Κατα την διάλυση του αλατιού και την προσθήκη αραγωνίτη το νερό ίσως γίνει "γάλα" , μην τρομάξεις , άστο να ξεθολώσει με το σκιμμαρισμα.
Θα έδινα ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στον ζωντανό βράχο, είναι πολύ εύκολο να πάρεις βράχο γεμάτο pests (ανεπιθύμητους οργανισμούς) και να μην μπορείς να στεριώσεις ενυδρείο της προκοπής ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Καλό θα είναι πριν τον βάλεις μέσα να κάνεις εκτός ενυδρείου το aquascape χρησιμοποιώντας κόλλα ή άλλα υλικά, μέσα στο νερό δύσκολα τα πράγματα...

Εξτρα ερωτήσεις
1. Σου ανέφερα παραπάνω για το deltec
2. Ναι μπορείς να τα βάλεις σε διχτάκι σε εξωτερικό φίλτρο πρόσεξε όμως ο αντιφώσφορος να είναι χονδρόκοκκος γιατί αν είναι ψιλός (για ριάκτορα) την έβαψες, για ποσότητα καλύτερα να μιλήσεις με τα παιδιά της WW, κάθε εταιρία σχεδόν έχει άλλη δοσολογία! Σφουγγάρι και υαλοβάμβακα αν κρατήσεις θα πρέπει ΠΟΛΥ συχνά να τα καθαρίζεις γιατί η μούργα που θα μαζεύουν θα είναι πηγή νιτρικών για το ενυδρείο
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-09-14, 12:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Καταρχήν ψυχραιμία! Υπάρχει!
Πάμε πρώτα για τον εξοπλισμό
1. Skimmer: Πολύ καλό μηχάνημα, μάλλον δυνατό για τα λίτρα σου (η εταιρία το δίνει για 320 λίτρα), θα θέλει προσοχή μην "στεγνώσει" το ενυδρείο. Εδώ το σαφέστατο manual http://www.theaquariumsolution.com/f...nglish%202.pdf αν δεν το έχεις με τα αγγλικά, μου λές για οδηγίες!

Μήπως εναλλακτικά να βάλω αυτό?

To πως βρεθηκαν στα χερια μου, μεγάλη ιστορία!!
http://dennerle.com/en/products/nano...circulator-4-1 Υποτιθεται οτι ειναι ΟΛΑ σε ένα

Ή αυτό?
http://www.ebay.com/itm/190809121920...84.m1497.l2649


2. Φωτιστικό: Εγώ το βλέπω καλό, θα πήγαινα όμως σε led ίσως και απο ebay (πολλές επιλογές), αν δεν το έχεις πάρει ακόμα! Όσον αφορά την ένταση μην αγχώνεσαι, υπάρχει κανόνας 1w/l για διατήρηση sps, προσωπικά δεν υπερέβη ποτέ το 0,5w/l και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Θα το ξεκινήσω με το dennerle και βλεπουμε
Ετσι κι αλλιως μονο κρεμαστό φωτισμό μπορώ να βάλω
Στα υπόλοιπα είσαι καλά

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις
1. Για ξεκίνημα, και αφού έχεις συγκεντρώσει όλο τον εξοπλισμό, πρώτα βάζεις νερό απο ΑΟ, συμπληρώνεις αλάτι (περίπου 33gr/lt θα σου δώσουν αλατότητα 1026), το αφήνεις να διαλυθεί (θερμαντήρας και κυκλοφορία λειτουργούν)! Αφού σπάσει το αλάτι (ανάλογα με την μάρκα του αλατιού μπορεί να πάρει και 2 μέρες) και πετύχεις την σωστή τιμή αλατότητας συμπληρώνεις αραγωνίτη (που πρώτα έχεις ξεπλύνει καλά με νερό απο ΑΟ) και βράχο. Κατα την διάλυση του αλατιού και την προσθήκη αραγωνίτη το νερό ίσως γίνει "γάλα" , μην τρομάξεις , άστο να ξεθολώσει με το σκιμμαρισμα.
Θα έδινα ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στον ζωντανό βράχο, είναι πολύ εύκολο να πάρεις βράχο γεμάτο pests (ανεπιθύμητους οργανισμούς) και να μην μπορείς να στεριώσεις ενυδρείο της προκοπής ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Πως μπορώ να το ξέρω αυτό?

Καλό θα είναι πριν τον βάλεις μέσα να κάνεις εκτός ενυδρείου το aquascape χρησιμοποιώντας κόλλα ή άλλα υλικά, μέσα στο νερό δύσκολα τα πράγματα... Σωστος!!!

Εξτρα ερωτήσεις
1. Σου ανέφερα παραπάνω για το deltec
2. Ναι μπορείς να τα βάλεις σε διχτάκι σε εξωτερικό φίλτρο πρόσεξε όμως ο αντιφώσφορος να είναι χονδρόκοκκος γιατί αν είναι ψιλός (για ριάκτορα) την έβαψες, για ποσότητα καλύτερα να μιλήσεις με τα παιδιά της WW, κάθε εταιρία σχεδόν έχει άλλη δοσολογία! Σφουγγάρι και υαλοβάμβακα αν κρατήσεις θα πρέπει ΠΟΛΥ συχνά να τα καθαρίζεις γιατί η μούργα που θα μαζεύουν θα είναι πηγή νιτρικών για το ενυδρείο Αν δεν βαλω σφουγγαρι & υαλοβαμβακα, δεν θα περνάνε τα παραπάνω υλικά κατευθείαν στο ενδρειο? Αυτό θέλουμε?
Χίλια ευχαριστώ Κώστα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις λαμπες που μου εδειξες τις εχω εγω καινουριες και τις δινω με 12 ευρω την μια.εχω 2 27αρες.
Βάσεις υπάρχουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 27-09-14 στις 12:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-09-14, 13:36
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ενυδρειακο βαμβακι , σφουγγαρια ,καλτσες καλυτερα οχι συμφωνω . το σκιμμερ θα μαζευει αυτα που αιωρουνται και μπορεις να σκουπιζεις κομματι κομματι την αμμο ανα εβδομαδα επισης πολλα απο αυτα που αιωρουνται στο νερο ειναι φαγητο για τα κοραλλια και οποιδηποτε filterfeeder ζωντανο .
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-09-14, 13:53
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

+1 σε αυτά που προείπε ο Κώστας

Για το skimmer δεν είπα να το αλλάξεις αν το έχεις αλλά να προσέξεις την λειτουργία του
Για το βράχο μπορείς να είσαι σίγουρος 100% μόνο όταν είναι νεκρός, αν πάρεις ζωντανό βασίζεσαι στην αξιοπιστία του πωλητή, πολλά pests δεν είναι ορατά άμεσα στο μάτι, ακόμη και οι aptaisia μπορεί να είναι σε σημείο που να μην φαίνονται!
Τα χημικά υλικά ανέφερες οτι θα τα βάλεις σε διχτάκι, φαντάζομαι ότι θα είναι διχτάκι για τέτοιου είδους υλικό, αν είναι έτσι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-09-14, 14:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Χωρίς να βιάζομαι, τα παρακάτω ειναι ενταξει για 60λιτρο (αφού στρώσει) ?

1. Δύο Amphiprion Ocellaris
2. Ένα Nemateleotris magnifica
3. Ένας ερημίτης - Paguristes cadenati
4. Μία Lysmata Amboinensis
5. Μία Alpheus bellulus
6. Ένα Nassarius
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 σε αυτά που προείπε ο Κώστας

Για το skimmer δεν είπα να το αλλάξεις αν το έχεις αλλά να προσέξεις την λειτουργία του Εχω δυνατότητα να βαλω ειτε το συγκεκριμενο σκιμερ είτε τα αλλα δυο
Για το βράχο μπορείς να είσαι σίγουρος 100% μόνο όταν είναι νεκρός, αν πάρεις ζωντανό βασίζεσαι στην αξιοπιστία του πωλητή, πολλά pests δεν είναι ορατά άμεσα στο μάτι, ακόμη και οι aptaisia μπορεί να είναι σε σημείο που να μην φαίνονται! Σωστο, αλλα με νεκρό βραχο δεν θα αργησουν ΟΛΑ, πολύ περισσότερο? Επιπλέον νεκρό βραχο, διαλέγω αυτον που ειναι ελαφρύς με πολλους πόρους?
Τα χημικά υλικά ανέφερες οτι θα τα βάλεις σε διχτάκι, φαντάζομαι ότι θα είναι διχτάκι για τέτοιου είδους υλικό, αν είναι έτσι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Διχτακι ενυδρειακής χρήσης εννοούσα ή τουλι

Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς
Χρειάζεται...χρειάζεται...!
(κατανοητές απαντήσεις, δεν βρίσκεις ευκολα!!)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενυδρειακο βαμβακι , σφουγγαρια ,καλτσες καλυτερα οχι συμφωνω . το σκιμμερ θα μαζευει αυτα που αιωρουνται και μπορεις να σκουπιζεις κομματι κομματι την αμμο ανα εβδομαδα επισης πολλα απο αυτα που αιωρουνται στο νερο ειναι φαγητο για τα κοραλλια και οποιδηποτε filterfeeder ζωντανο .
Ευχαριστώ Κώστα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 27-09-14 στις 14:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-09-14, 14:16
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Οριακά
1. Δύο Amphiprion Ocellaris
2. Μία Lysmata Amboinensis

από καθαριστές
1. Nassarius (αυτό το είδος πιο πολύ καθαρίζει αραγωνίτη)
2. Turbo, trochus, tectas (αυτά καθαρίζουν βράχο, τζάμια κτλ)

Δεν θα έβαζα στα λίτρα σου
1. Ερημίτη ... θα σου σκοτώσει τα σαλιγκάρια κάποια στιγμή για να πάρει το κέλυφος, τον καθαρισμό που κάνει στο ενυδρείο μπορούν να την αναλάβουν τα παραπάνω σαλιγκάρια!
2. Pistol shrimp .. σκάβει τον αραγωνίτη, πάει ζευγάρι με κάποια gobys και ίσως να την πέσει στην άλλη γαρίδα
3. ¶λλο ψάρι λόγω λίτρων


Ναι με νεκρό θα αργήσει το στρώσιμο, μπορείς να το επισπεύσεις με βακτήρια, ναι θές να είναι πορώδης ο βράχος!

Τα άλλα 2 skimmer που πόσταρες δεν τα ξέρω και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αν δεν κάνω λάθος όμως απο την φωτό το denerle πρέπει να είναι για sump.

Διχτάκι σαν τούλι θα σου κάνει δουλειά, ξαναλέω όμως προσοχή στον αντιφώς να είναι χονδρόκοκκος!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-09-14, 14:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Οριακά
1. Δύο Amphiprion Ocellaris
2. Μία Lysmata Amboinensis

από καθαριστές
1. Nassarius (αυτό το είδος πιο πολύ καθαρίζει αραγωνίτη)
2. Turbo, trochus, tectas (αυτά καθαρίζουν βράχο, τζάμια κτλ)

Δεν θα έβαζα στα λίτρα σου
1. Ερημίτη ... θα σου σκοτώσει τα σαλιγκάρια κάποια στιγμή για να πάρει το κέλυφος, τον καθαρισμό που κάνει στο ενυδρείο μπορούν να την αναλάβουν τα παραπάνω σαλιγκάρια!
2. Pistol shrimp .. σκάβει τον αραγωνίτη, πάει ζευγάρι με κάποια gobys και ίσως να την πέσει στην άλλη γαρίδα αν ξέρεις, μ αυτό θα μπορούσε να συνυπάρξει? http://aquario.gr/live-stock/sea-sto...l#.VCav5Bb4T58
3. ¶λλο ψάρι λόγω λίτρων


Ναι με νεκρό θα αργήσει το στρώσιμο, μπορείς να το επισπεύσεις με βακτήρια, ναι θές να είναι πορώδης ο βράχος!

Τα άλλα 2 skimmer που πόσταρες δεν τα ξέρω και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αν δεν κάνω λάθος όμως απο την φωτό το denerle πρέπει να είναι για sump.
http://www.youtube.com/watch?v=YXZ45vsDBbU νομίζω είναι για το κυρίως

Διχτάκι σαν τούλι θα σου κάνει δουλειά, ξαναλέω όμως προσοχή στον αντιφώς να είναι χονδρόκοκκος!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-09-14, 15:00
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Η συμβίωση ειδών στο θαλασσινό είναι και θέμα τύχης .. άλλα πάρε μια ιδέα
https://www.youtube.com/watch?v=_4drBZcbneY
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-09-14, 15:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συμβίωση ειδών στο θαλασσινό είναι και θέμα τύχης .. άλλα πάρε μια ιδέα
https://www.youtube.com/watch?v=_4drBZcbneY
Τύχη ειναι να τα βλέπεις να κάνουν όλα αυτα που κάνουν!!!

Πήρα μια ιδέα πάντως, περί συμβίωσης...

Έχω διαβάσει πως τα goby φιλτράρουν τον βυθό και πως περιορίζουν τις άλγες, γι αυτό ρωτησα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-09-14, 19:00
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα



Αφού σπάσει το αλάτι (ανάλογα με την μάρκα του αλατιού μπορεί να πάρει και 2 μέρες) και πετύχεις την σωστή τιμή αλατότητας συμπληρώνεις αραγωνίτη (που πρώτα έχεις ξεπλύνει καλά με νερό απο ΑΟ) και βράχο. Κατα την διάλυση του αλατιού και την προσθήκη αραγωνίτη το νερό ίσως γίνει "γάλα" , μην τρομάξεις , άστο να ξεθολώσει με το σκιμμαρισμα.

Θα πρέπει όμως να μην το γεμίσει μέχρι πάνω νερό έτσι δεν είναι; Εναλλακτικά δεν μπορεί να βάλει πρώτα τον αραγωνίτη και μετά το νερό με το αλάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-09-14, 21:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει όμως να μην το γεμίσει μέχρι πάνω νερό έτσι δεν είναι; Εναλλακτικά δεν μπορεί να βάλει πρώτα τον αραγωνίτη και μετά το νερό με το αλάτι;
Παντως το αλατι που πηρα γραφει για 60 λιτρα
Αρα το εχουν υπολογισμένο να σπαει σε συγκεκριμενο νερο και να βγαζει συγκεκριμενη αλατοτητα
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-09-14, 21:37
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως το αλατι που πηρα γραφει για 60 λιτρα
Αρα το εχουν υπολογισμένο να σπαει σε συγκεκριμενο νερο και να βγαζει συγκεκριμενη αλατοτητα
Πιο αλατι πηρες;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-09-14, 21:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο αλατι πηρες;
Αυριο η απαντηση (είναι στην αποθηκη)
Εχω ήδη για 120 λιτρα, tropic marin

Θα δω με ποιο θα ξεκινήσω
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 27-09-14, 22:02
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Στα tropic marin παει στα 35 γραμμαρια το λιτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-09-14, 08:47
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει όμως να μην το γεμίσει μέχρι πάνω νερό έτσι δεν είναι; Εναλλακτικά δεν μπορεί να βάλει πρώτα τον αραγωνίτη και μετά το νερό με το αλάτι;
Ακριβώς, στο αρχικό γέμισμα ποτέ δεν βάζουμε όλο το νερό, πρέπει να αφήσουμε "αέρα" για αραγωνίτη, βράχο κτλ. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην περίπτωση του νεκρού αραγωνίτη, γιατί αν το κάναμε αυτό σε "ζωντανό" θα σκοτώναμε την όποια βιολογία μέσα. 1-2 φορές που έριξα αλάτι μετά τον αραγωνίτη παρατήρησα ανεβοκατέβασμα στην τιμή της αλατότητας οπότε δεν θα το ξαναέκανα!

@sailor καλό θα είναι να μην είμαστε απόλυτοι με τις ποσότητες, χρησιμοποιώ πολλά χρόνια pro reef και ποτέ δεν πήρα ίδιες τιμές αλατότητας ca, kh, mg κτλ από συσκευασία σε συσκευασία. Τα περισσότερα , όσον αφορά την αλατότητα, έπαιζαν στα 33gr/lt. Έτσι και αλλιώς πιο εύκολα ανεβάζουμε παρά κατεβάζουμε τιμές φιλικά πάντα
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-09-14, 09:25
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς, στο αρχικό γέμισμα ποτέ δεν βάζουμε όλο το νερό, πρέπει να αφήσουμε "αέρα" για αραγωνίτη, βράχο κτλ. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην περίπτωση του νεκρού αραγωνίτη, γιατί αν το κάναμε αυτό σε "ζωντανό" θα σκοτώναμε την όποια βιολογία μέσα. 1-2 φορές που έριξα αλάτι μετά τον αραγωνίτη παρατήρησα ανεβοκατέβασμα στην τιμή της αλατότητας οπότε δεν θα το ξαναέκανα!
Ναι σε νεκρό αραγωνίτη αναφερόμουν...Οκ ευχαριστώ για την απάντηση!Καλη αρχή ChocolatePuma!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-09-14, 10:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σε νεκρό αραγωνίτη αναφερόμουν...Οκ ευχαριστώ για την απάντηση!Καλη αρχή ChocolatePuma!
Να σαι καλα! Τα πρωτα χρονια ειναι δυσκολα (και το ξεκίνημα...ακομη πιο πολυ)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς, στο αρχικό γέμισμα ποτέ δεν βάζουμε όλο το νερό, πρέπει να αφήσουμε "αέρα" για αραγωνίτη, βράχο κτλ. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην περίπτωση του νεκρού αραγωνίτη, γιατί αν το κάναμε αυτό σε "ζωντανό" θα σκοτώναμε την όποια βιολογία μέσα. 1-2 φορές που έριξα αλάτι μετά τον αραγωνίτη παρατήρησα ανεβοκατέβασμα στην τιμή της αλατότητας οπότε δεν θα το ξαναέκανα!
Αρα δεν γεμίζω μεχρι πάνω το ενυδρειο αλλα περίπου στο 70%??
Βαζω το αλατι - αρα οχι ολη την ποσότητα που προορίζεται για 60 λιτρα??

Αφού σπασει το αλάτι, μετράω αλατότητα κι αναλόγως συμπληρώνω αλάτι ή νερο?

Και μόλις σταθεροποιηθεί, βάζω αραγωνίτη και βράχο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 28-09-14 στις 10:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-09-14, 10:52
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

Αρα δεν γεμίζω μεχρι πάνω το ενυδρειο αλλα περίπου στο 70%??
Βαζω το αλατι - αρα οχι ολη την ποσότητα που προορίζεται για 60 λιτρα??

Αφού σπασει το αλάτι, μετράω αλατότητα κι αναλόγως συμπληρώνω αλάτι ή νερο?

Και μόλις σταθεροποιηθεί, βάζω αραγωνίτη και βράχο?
Περίπου ναι
βάζεις αναλογικά αλάτι για το νερό που έβαλες
μόλις λιώσει το αλάτι και αφού είσαι οκ, μπορείς να προσθέσεις αραγωνίτη και βράχο , εδώ να σου επιστήσω την προσοχή στο πλύσιμο του νεκρού αραγωνίτη, αν μπορείς πλύνε τον με νερό όσμωσης ώστε να αποφύγεις την απορρόφηση φωσφορικών ή άλλων ανεπιθύμητων προσθέτων που υπάρχουν στο βρυσάτο από τον αραγωνίτη

αν χρειαστείς συμπλήρωμα νερού μετά την προσθήκη αραγωνίτη και βράχου:
είτε φτιάχνεις το μίγμα με την σωστή αλατότητα εκτός ενυδρείου, πχ σε ένα δοχείο
είτε συμπληρώνεις νερό και προσθέτεις σιγά σιγά αλάτι μέχρι να πετύχεις την σωστή αλατότητα
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-09-14, 10:57
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Υπολογισε ομως και το νερο που θα τραβηξει το σκιμμερ και το εξωτερικο φιλτρο που θα βαλεις σε λειτουργια μολις βαλεις τον ζωντανο βραχο
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 18-10-14, 18:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τα περισσότερα υλικά έχουν μαζευτεί
Ειμαι σε δίλλημα αναφορικά με τον βράχο

Εχω τις παρακάτω επιλογές
1. Να τα σκασω χοντρα και πάρω 6 κιλά ΖΒ από καταστημα
2. Να τα σκασω χαλαρα και να παρω 6 κιλά απο χομπίστα (χωρίς να ξερω τι θα μου προκύψει)
3. Να βάλω 4 κιλά ΝΒ (από χομπίστα) και 2 κιλά ΖΒ (από κατάστημα)
4. Να βάλω μόνο ΝΒ από χομπίστα


Τι θα επιλέγατε????
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 18-10-14, 19:22
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσότερα υλικά έχουν μαζευτεί
Ειμαι σε δίλλημα αναφορικά με τον βράχο

Εχω τις παρακάτω επιλογές
1. Να τα σκασω χοντρα και πάρω 6 κιλά ΖΒ από καταστημα
2. Να τα σκασω χαλαρα και να παρω 6 κιλά απο χομπίστα (χωρίς να ξερω τι θα μου προκύψει)
3. Να βάλω 4 κιλά ΝΒ (από χομπίστα) και 2 κιλά ΖΒ (από κατάστημα)
4. Να βάλω μόνο ΝΒ από χομπίστα


Τι θα επιλέγατε????
Προσωπικα το ν.3 ετσι και αλλιως αν πας σε φουλ ζωντανο το κατω μερος που ακουμπα στον αραγωνιτη θα νεκρωθει...Μονο με ΝΒ θα αργησει να αποικιστει...Για το ν.2 δεν ξερεις τι θα σου βγει, μπορει να ειναι οκ μπορει και οχι..
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-10-14, 23:51
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

όλα κάνουν , απλά να είναι καλής ποιότητας
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-10-14, 08:16
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Συμφωνώ κι εγώ. Και, προσωπικά, στο 1 και στο 2 δε δίνω και πολύ διαφορετικές πιθανότητες για τη μεταφορά "λαθρομεταναστών" ή την καθαρότητα από αυτούς (και για να μην ανοίξει πολύ το θέμα, αναφέρομαι, πάντα, σε υπεύθυνους ιδιώτες και επαγγελματίες).
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για ph,gh κ.τ.λ Fish Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-02-13 18:29
Απορίες.... Immortal Αρχάριοι γλυκού νερού 29 19-06-12 23:09
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Απορίες AXEL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 01-06-07 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11790 seconds with 14 queries