Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-13, 19:39
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Question κοντρολερ θερμοκρασιας

μετα απο διαφωνια που ειχα με φιλο συνχομπιστα θετω τα εξης ερωτηματα ωστε να παρω γνωμες.
1.πιστευετε οτι ο κοντρολερ χρειαζετε?που και γιατι.
2.πιστευετε οτι υπαρχη περριπτωση στο ιδιο ενυδρειο να υπαρχουν 2 θερμαντηρες μπορουν να δουλεψουν συνχρονισμενα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-13, 19:42
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Όταν έχεις 2 θερμοστάτες είναι πάρα πολύ δύσκολο να δουλεύουν ταυτόχρονα χωρίς controller,
Είναι απαραίτητος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-13, 14:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%DC%F4%E5%F2

1η και 2η σελίδα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-13, 16:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο διαφωνια που ειχα με φιλο συνχομπιστα θετω τα εξης ερωτηματα ωστε να παρω γνωμες.
1.πιστευετε οτι ο κοντρολερ χρειαζετε?που και γιατι.
2.πιστευετε οτι υπαρχη περριπτωση στο ιδιο ενυδρειο να υπαρχουν 2 θερμαντηρες μπορουν να δουλεψουν συνχρονισμενα?
τιποτα δεν ειναι απαραιτητο αλλα βοηθαει να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-13, 16:27
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δηλαδη βαγγελη εχεις βαλει 2 θερμοστατες οι οποιοι δουλευανε συνχρονισμενα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-13, 16:32
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη βαγγελη εχεις βαλει 2 θερμοστατες οι οποιοι δουλευανε συνχρονισμενα?
οχι γιατι να εχω 2?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-13, 16:36
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

νομίζω για την ψύξη με ανεμιστηράκια είναι απαραίτητος εκτός και αν βγουν ανεμιστηράκια με θερμοστάτη...
για τη θέρμανση με 2 θερμαντήρες δεν έχω εμπειρία, νομίζω θα δουλεύουν και μόνοι τους....; αφού έχουν θερμοστατη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-13, 16:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι γιατι να εχω 2?
Πολλες φορες χρειαζεται ...
αν εχεις ενα ενυδρειο 1000 λιτρων πως θα το θερμανεις? Με ενα 300w θερμαντικο σωμα?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-13, 16:43
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλες φορες χρειαζεται ...
αν εχεις ενα ενυδρειο 1000 λιτρων πως θα το θερμανεις? Με ενα 300w θερμαντικο σωμα?
βρε ναι, αλλα δε νομιζω οτι μιλαει για αυτο ο φιλος. και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει την απορια ακομα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-13, 16:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Στο 1ο που ρωταει ειναι μια τεραστια απαντηση ... παντως ναι πολλες φορες -εξαρταται τη περιπτωση- χρειαζεται και μερικες φορες ειναι και μονοδρομος!!

Στο δευτερο ... αν εχουμε συνδεσει θερμαντικα σωματα που δεν εχουν θερμοστατη πανω τους (πχ τιτανιου) φυσικα θα δουλευουν ταυτοχρονα!
Αν εχουν θερμοστατη τοτε εξαρταται σε τι θερμοκρασια εχουν ρυθμιστει και αν ειναι σωστα καλιμπραρισμενοι και δυο (μερικοι θελουν καλυμπραρισμα). Ο κοντρολερ απλα αφηνει να περασει ρευμα ... ο θερμοστατης "αποφασιζει" αν ανοιξει η οχι ... αρα σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει πιθανοτητα να δουλευουν και οι 2 μαζι η ο ενας η εναλλαξ! Εξαρταται
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-13, 16:54
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε ναι, αλλα δε νομιζω οτι μιλαει για αυτο ο φιλος. και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει την απορια ακομα!
Βάλε εσύ 300w σε 1000αρι ενυδρείο και σε βλέπω μετά να κάνεις ληστεία σε καμία τράπεζα να πληρώνεις την ΔΕΗ...

άμα δεν έχεις καταλάβει τη ρωτάει γιατί απαντάς???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-13, 17:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βαγγελη πρωτα απο ολα το report post ειναι για να ειδοποιησεις τους mod να κοιταξουν ενα ποστ που δεν εχουν προσεξει ... Μη το πατας συνεχεια ... αφου πρωτα απο ολα βλεπεις οτι ειμαι εδω ...

Μετα θα σε παρακαλουσα να εισαι ευγενικος με τα μελη ... συζητηση κανουμε ... μη τρελαίνεσαι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-02-13, 17:11
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγελη πρωτα απο ολα το report post ειναι για να ειδοποιησεις τους mod να κοιταξουν ενα ποστ που δεν εχουν προσεξει ... Μη το πατας συνεχεια ... αφου πρωτα απο ολα βλεπεις οτι ειμαι εδω ...

Μετα θα σε παρακαλουσα να εισαι ευγενικος με τα μελη ... συζητηση κανουμε ... μη τρελαίνεσαι!
σορρυ γιωργο αλλα εδω εισαι πολυ λαθος, κριμα. φευγω για να μη χαλασουμε και το ποστ του παιδιου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-13, 17:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Να κατσεις και να πεις τη γνωμη σου για το θεμα ... δεν υπαρχει λογος για καμια ενταση!!!

Δεν υπαρχει περιπτωση ολοι να συμφωνουν με εμας ... για αυτο υπαρχει το φορουμ για να ακουγονται ολες οι αποψεις ... Αν υπαρχουν φυσικα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-13, 17:34
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

1. Ο controler ειναι απαραιτητος οταν βαζουμε στο ενυδρειο ανεμιστηρακια για να τα ελεγξουμε. Εξαιρεση ισως αποτελουν τα ανεμιστηρακια της teco που εχουν ενσωματομενο controler ψυξης αλλα αν ειναι να δωσω τοσα χρηματα δινω κατι παραπανω και περνω chiller. Επιπλεον ακομα και αν δεν τον χρειαζομαστε για να ελεγξουμε την ψυξη μπορει να μας προφυλαξει σε περιπτωση που κολλησει ο θερμοστατης.

2. Μπορουν πολυ ανετα να λειτουργισουν 2 θερμοστατες μαζι εφοσον ειναι ρυθμισμενοι σωστα. α περιπτωση για λογους ασφαλειας πολλοι εμπειροι χομπυστες προτιμουν πχ δυο 150w απο 300w για να προφυλαχθουν απο το να κολλησει ή να σταματησει να λειτουργει ο ενας απο τους δυο θερμοστατες. β περιπτωση ειτε δεν βγαινει θερμοστατης που να σε καλυπτει στα λιτρα σου ειτε εχεις δυο μικροτερους και δεν θες να αγορασεις μεγαλυτερο. Προσωπικα μου χαλασε ο 200 που ειχα στο reef και για να μην αγοραζω καινουργιο εβαλα εναν 75w και εναν 150w που ειχα εφεδρικους και δεν εχω αντιμετιπισει κανενα προβλημα εως τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-13, 19:40
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Εγώ έχω 2 θερμοστάτες μέσα στο ενυδρείο έναν 300w και έναν 150w και οι δύο είναι ιδιας εταιρ'ιας ίδιο μοντέλο, παρ' όλο που τους είχα συνχρονίσει άναβαν μια ο ένας και μια ο άλλος αρκετές φορές την ημέρα, ,με το ενυδρείο να μην μπορεί να έχει την σταθερή θερμοκρασία που έπρεπε, από την στιγμή που μπήκε ο controller η θερμοκρασία του ενυδρείο και οι ώρες λειτουργίας και στους 2 θερμοστάτες δεν έχει καμία σχέση, είναι 100 φορές καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-13, 19:49
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

1.βαγγο μεινε να πεις την γνωμη σου δεν υπαρχη λογος για προστριβες
2.αρετι τα ανεμηστηρακια με το τσιλερ εχουν μια οικονομικη διαφορα απο δω μεχρι αυριο
3.γιωργο οσο σωστα καλιμπραρισμενοι και ναναι σε βαθος χρονου ο ενας δεν εχει απωλιες σε σχεση μετον αλλο?
3.βαγγο και σε 500λτ ενυδρειο οταν εχεις εναν θερμοστατη η μερια που εχεις τον θερμοστατη ειναι ποιο ζεστη περιπου 0.5βαθμους σε σχεση με την απεναντη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-13, 23:25
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Αυτο που σου λεω ειναι αυτο

http://aquario.gr/texnologikos-eksop...ktika.html?p=3

και με αλλα 100€ περνεις ανετα μεταχειρισμενο chiller
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-13, 00:32
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: κοντρολερ θερμοκρασιας

Καλησπερα σε ολους.

Στο πρωτο ερωτημα εγω θα ελεγα, οτι δεν ειναι 100% απαραίτητος αλλα αν τελικα τον βαλεις θα πεις "τι λαλακια εκανα και δεν τον ειχα βαλει απο την αρχη". Πιστευω λοιπον οτι ειναι απο τα πραγματα που χωρις να ειναι απαραιτητα, σου λυνουν τα χερια οταν τα παρεις.

Για τα θερμαντικα σωματα, εγω θα ελεγα και δυο και τρια και οσα χρειαζεται. Πιστευω οτι εχουμε καλυτερα αποτελεσματα βαζοντας 2 θερμαντηρες σε ενα ενυδρειο με μεγαλο μηκος, παρα εναν "γαϊδουρινο" . Λογω θερμοαγωγημοτητας του νερου, το θεωρω πιο αποδoτικο. Εχω παρατηρησει καποια πραγματα στο ενυδρειο μου που ενισχύουν αυτη μου την αποψη.

Οσο για τα ανεμηστηρακια αυτα, ειναι απλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. 200 ευρω πηρα μεταχειρισμενο ενα tr-10. Προφανώς καμιά σχεση το ενα με το αλλο.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-13, 01:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια παρατηρηση, δεν ξερω αν κανω λαθος.

Αλλα οι δυο θερμαντηρες, ειναι καλυτερο να συγχρονιζονται μεσω του κοντρολερ και οχι μεσω του ενσωματωμενου σε αυτους θερμοστατη. Εγω στα ενυδρεια μου, οπου χρησιμοποιω απο ενα θερμαντηρα, τους εχω ρυθμισει σε αρκετα υψηλοτερη θερμοκρασια απο την επιθυμητη, ετσι ωστε να μην ανοιγουν απο τον εσωτερικο τους θερμοστατη, αλλα με την εντολη του κοντρολερ. Και στην περιπτωση των δυο, μπορει να γινει ακριβως το ιδιο. Απλα ο κοντρολερ θα δινει και στους δυο ρευμα ταυτοχρονα.

Ετσι νομιζω λυνεται καλυτερα το προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-02-13, 09:50
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

επειδή ειχα τις ιδιες απορίες με σενα και το προσπάθησα πολυ αρκετές μερες, ποτε δεν κατάφερα να κανω 2 θερμάστρες να ανάβουν και να σβήνουν μαζι, απο τι στιγμη που εχεις πανω απο 1 θερμάστρα τοτε η γνωμη μου ειναι οτι ο θερμοστατης(controller) ειναι απαραίτητος. επίσης το καλοκαίρι θα χρειαστείς ανεμηστηρακια η καποιο chiller οποτε παλι θα χρειαστεί controller, αλλιώς θα εχεις της θερμαστες να προσπαθουν να ζεστανουν το νερο που ταυτόχρονα κρυώνει απο τα ανεμιστηρακια.

με λιγα χρήματα μπορεις να παρεις απο την εψεμ, εγω εχω αυτον evk223 οικονομικότερος απο τον eliwell και κάνει ακριβώς το ιδιο πράγμα, άπλα εινια λιγο ποιο περιεργος στον προγραμματισμο του. αν χρειαστείς βοήθεια για το συγκεκριμένο θερμοστάτη στείλε πμ. δες και εδω
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-02-13, 10:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή ειχα τις ιδιες απορίες με σενα και το προσπάθησα πολυ αρκετές μερες, ποτε δεν κατάφερα να κανω 2 θερμάστρες να ανάβουν και να σβήνουν μαζι, απο τι στιγμη που εχεις πανω απο 1 θερμάστρα τοτε η γνωμη μου ειναι οτι ο θερμοστατης(controller) ειναι απαραίτητος. επίσης το καλοκαίρι θα χρειαστείς ανεμηστηρακια η καποιο chiller οποτε παλι θα χρειαστεί controller, αλλιώς θα εχεις της θερμαστες να προσπαθουν να ζεστανουν το νερο που ταυτόχρονα κρυώνει απο τα ανεμιστηρακια.

με λιγα χρήματα μπορεις να παρεις απο την εψεμ, εγω εχω αυτον evk223 οικονομικότερος απο τον eliwell και κάνει ακριβώς το ιδιο πράγμα, άπλα εινια λιγο ποιο περιεργος στον προγραμματισμο του. αν χρειαστείς βοήθεια για το συγκεκριμένο θερμοστάτη στείλε πμ. δες και εδω
δεν καταλαβαίνω το λόγο που πρέπει οι 2 θερμαντήρες να ανάβουν και να σβήνουν ταυτόχρονα, αφού έχουν ο καθένας το δικό του αισθητήρα και μάλλον θα βρίσκονται στα δυο άκρα του ενυδρείου που λογικά κάποια διαφορά θερμοκρασίας θα έχει το νερό. με τον κοντρόλερ λογικό να συγχρονίζονται αφου δουλεύουν με 1 αισθητήρα.

διαφορά στην κατανάλωση με τους 2 τρόπους υπάρχει; το έχει υπολογίσει κάποιος εμπειρικά;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-02-13, 10:17
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν καταλαβαίνω το λόγο που πρέπει οι 2 θερμαντήρες να ανάβουν και να σβήνουν ταυτόχρονα, αφού έχουν ο καθένας το δικό του αισθητήρα και μάλλον θα βρίσκονται στα δυο άκρα του ενυδρείου που λογικά κάποια διαφορά θερμοκρασίας θα έχει το νερό. με τον κοντρόλερ λογικό να συγχρονίζονται αφου δουλεύουν με 1 αισθητήρα.

διαφορά στην κατανάλωση με τους 2 τρόπους υπάρχει; το έχει υπολογίσει κάποιος εμπειρικά;
σιγουρα υπαρχει, αλλα δεν ειναι μονο θεμα καταναλωσης. οταν ηταν ο καθενας μονος του, προσπαθησα, και τελικα καταφερα να ρυθμησω τον καθενα μονο του σε κουβα με νερο, μεσα στο ενυδρειο ομως τα πραγματα αλλαζαν. πολυ σπανια αναβαν και οι 2 μαζι, και κατα 90% δουλευε μονο ο ενας, με του επαιρνε ο ενας ζεστενοταν το νερο και ο αλλος δεν αναβε, προσπαθησα να κατεβασω ελαχιστα αυτον που αναβε ποιο πολυ, και αυτο που καταφερα ηταν να αντιστρεψω τους ρολους, αναβε δλδ ο αλλος και γινοταν παλι το ιδιο πραγμα. τωρα αναβουν 2 για 1-2 λεπτα, πριν σχεδον δεν εσβηνε

η διαταξη που εχω τωρα ειναι 1 θερμαντηρας σε καθε γωνια και στο κεντρο το "πουρο" του θερμοστατη, με αυτο το τροπο καταφερνω να διοχετευω ισόποσα την θερμότητα στο νερο, με αποτελεσμα να ζεστενω ποιο γρηγορα και ποιο σωστα, χωρις δλδ διαφορετικες θερμοκρασιες απο γωνια σε γωνια
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-02-13, 10:49
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα υπαρχει, αλλα δεν ειναι μονο θεμα καταναλωσης. οταν ηταν ο καθενας μονος του, προσπαθησα, και τελικα καταφερα να ρυθμησω τον καθενα μονο του σε κουβα με νερο, μεσα στο ενυδρειο ομως τα πραγματα αλλαζαν. πολυ σπανια αναβαν και οι 2 μαζι, και κατα 90% δουλευε μονο ο ενας, με του επαιρνε ο ενας ζεστενοταν το νερο και ο αλλος δεν αναβε, προσπαθησα να κατεβασω ελαχιστα αυτον που αναβε ποιο πολυ, και αυτο που καταφερα ηταν να αντιστρεψω τους ρολους, αναβε δλδ ο αλλος και γινοταν παλι το ιδιο πραγμα. τωρα αναβουν 2 για 1-2 λεπτα, πριν σχεδον δεν εσβηνε

η διαταξη που εχω τωρα ειναι 1 θερμαντηρας σε καθε γωνια και στο κεντρο το "πουρο" του θερμοστατη, με αυτο το τροπο καταφερνω να διοχετευω ισόποσα την θερμότητα στο νερο, με αποτελεσμα να ζεστενω ποιο γρηγορα και ποιο σωστα, χωρις δλδ διαφορετικες θερμοκρασιες απο γωνια σε γωνια
πολύ χρήσιμη πληροφορία
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-02-13, 11:57
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ χρήσιμη πληροφορία
ας ειναι καλα ο delta, και τα υπόλοιπα παιδια που με βοήθησαν οταν ειχα αυτό το θεμα!
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-02-13, 12:16
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

κοντρόλερ, γιατί είναι απείρως πιό αξιόπιστος = δεν θα "κολλήσει" ανοιχτός να βράσει τα ψάρια.

επιπλέον μέτρο, όχι πολλά watt/λίτρο για 24ο τώρα το χειμώνα (κιχλίδες Αφρικής) (προσωπικά χρησιμοποιώ 150w για 240lt), ώστε και να κολλήσει να μην έχει τη δύναμη να τα βράσει..

και παίζει και 2ος θερμοστάτης εκτός πρίζας τώρα, για καβάτζα, για αλλαγές νερού κλπ.

Α, και 1 ματιά στη θερμοκρασία ανά μέρα ότι παραμένει σταθερή, καλού κακού! (πχ κάποιος μπορεί μετά την αλλαγή να αφήσει εκτός πρίζας το θερμαντικό)

Ε, με όλα τα παραπάνω η διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας θεωρείται ασφαλής, και παιχνιδάκι
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-13, 23:45
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ενοείται για μένα οτι είναι οτι πιο ακριβές. Έχει ηλεκτρονική ένδειξη, σε βοηθάει ψήξη- θέρμανση και ου λές και το "περιθόριο" που θές να δουλεύει. Και συνδέεις όοοσους θερμοστάτες θές, αρκεί να "σηκώνει" τα watt. Με το κόστος του πλέον απο e-bay (~20 ευρώ) θεωρώ οτι είναι απαραίτητο εργαλείο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aσταθης ενδειξη ΡΗ κοντρολερ petros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 16-12-12 20:46
κοντρολερ για φωτισμο Pritanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 23-11-08 10:14
Μπουκαλα με κοντρολερ ή DIY CO2 imichal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 06-11-08 14:06
dim balast κοντρολερ τ5? alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 17-10-07 14:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09683 seconds with 15 queries